تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

یکشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۴ ۱۴:۳۵ تعداد نظرات: 0

طاهر شه حامد مدیرعامل سابق صندوق ضمانت صادرات:

تسویه حساب ارزی صادرکنندگان به نرخ ارز مرجع با بانک‌ها

با تحریم‌ بانکی گاهی اوقات صادرکنندگان نتوانسته‌اند پول خود را از طرف خارجی دریافت کنند و صندوق خسارت را برعهده گرفته، اما حالا وقتش رسیده که صندوق‌ ضمانت سرمایه‌اش را افزایش دهد و به فاینانس‌های خارجی ورود کند.
تسویه حساب ارزی صادرکنندگان به نرخ ارز مرجع با بانک‌ها

اواخر دولت احمدی‌نژاد زمانی صندوق ضمانت صادرات را تحویل گرفت، بنا بر گفته خودش و چارت آماری که نشان می‌دهد، صندوق در زیان‌ده ترین وضعیت خود قرار داشت. او به فشارهای ناشی از تحریم و بی‌مهری برخی کشورها که از شرایط سوء استفاده کرده و پول صادرکنندگان را نپرداخته‌اند، اشاره می‌کند، اما می‌گوید بیشترین خسارت‌های پرداختی در سال گذشته مربوط به ضمانت‌نامه‌های داخلی بوده است، نه بیمه نامه‌های صادراتی و بسیاری مطالب دیگر که شاید واژه off  the record در موردش صادق است.

به گزارش اینپیا به نقل از فارس، طاهر شه حامد پس از دو و نیم سال ریاست بر صندوق ضمانت صادرات آخرین روز کاری‌اش را برای پاسخگویی به سوالات‌مان در طبقه ششم ساختمان مرمرین صندوق ضمانت به خبرگزاری فارس اختصاص داد.

مصاحبه‌ای که بیشتر به نظر می‌رسید قرار است به ارائه بیلان کاری این مدیر نسبتاً جوان تبدیل شود، اما سوالتمان تا حدی جهت آن را تغییر داد.

فارس: زمزمه آن به گوش می‌رسد که مذاکرات درحال به نتیجه رسیدن است. در این وضعیت ممکن است مسئولیت صندوق ضمانت صادرات سنگین‌تر شود؛ چراکه پیش از این بازارهای صادراتی ما به‌دلیل تحریم به 5-4 کشور محدود شده بود که در عین حال این کشورها جزء کشورهای پر ریسک محسوب می‌شدند که ممکن بود خسارت بیشتری را روی دست صندوق بگذارند. در این راستا چه وضعیتی را برای ورود به شرایط جدید پیش‌بینی می‌کنید؟

شه‌حامد: ما در آستان ورود به عرصه جدید در اقتصاد هستیم. در دوره تحریم وظیفه بسیار سنگینی بر دوش‌مان بود؛ چراکه از طرف بانک‌های خارجی هیچ‌گونه LC (اعتبار اسنادی) به نفع بانک‌های داخلی صادر نمی‌شد که ما در این میان از روش‌های خاصی برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کردیم که نمونه آن حساب‌های Open account (حساب‌های باز) بود که ریسک عدم پرداخت خریداران خارجی صادرکنندگان ایرانی را پوشش می‌دهد و آماده‌ایم که دوره شکوفایی صندوق از این به بعد آغاز شود.

فارس: یعنی معتقدید با برداشتن تحریم‌ها دوره شکوفایی و رشد کاری صندوق ضمانت صادرات آغاز می‌شود؟

شه‌حامد: قاعدتاً این گونه خواهد بود، علی‌رغم آنکه با آمار به شما نشان خواهم داد علی‌رغم آنکه در بدترین شرایط اقتصادی قرار داشتیم، صندوق ضمانت صادرات به لحاظ عملکرد بهترین دوره فعالیت خود را طی دو دهه در این 2 سال طی کرده است. در دو سال گذشته با آنکه ابزارهای مالی را از دست داده بودیم، اما صادرکننده را در شرایط تحریم از صفر تا صد تنها نگذاشتیم. شاید بتوان گفت تحریم‌هایی که برای جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه در حوزه بانکی اتفاق افتاد در دوره بشریت بی‌سابقه است که شما نتوانید با هیچ بانک خارجی مراوده مالی داشته باشید و همین مسئله هزینه‌های بسیار زیادی را به صادرکنندگان ایرانی تحمیل کرد.

فارس:‌ متأسفانه صادرات ما طی سال‌های اخیر به چند کشور عراق، افغانستان، هند، چین و امارات که اغلب آنها جزو کشورهای پرریسک هستند خلاصه شده، این مسئله چه هزینه‌هایی را به شما تحمیل کرده است؟

شه‌حامد:‌ امیدوارم با تغییر شرایط تنوعی در بازارهای صادراتی ایجاد شود، اما در کنار آن باید بر این نکته تأکید کرد که صرف نظر از تحریم‌ها به‌دلیل مشکلات ساختاری و راحت‌طلبی برخی تجار ما که ترجیح می‌دهند بازارهای در دسترس را انتخاب کنند.

زمانی افتخار دولت‌مردان این بود که پشت تریبون اعلام کنند که 75 درصد صادرات ما به 5 کشور است. درحالی که باید گفت این مسئله چیزی جز افزایش تمرکز ریسک صادراتی در پی ندارد و کار درستی نیست. در عین حال با وقوع کوچک‌ترین اتفاق سیاسی، قطع رابطه یا ایجاد جنگ و ناامنی در آن کشور مقصد صادراتی به یکباره حجم زیادی از محاسبات صادراتی به هم می‌ریزد. به‌عنوان مثال با به‌وجود آمدن مسئله داعش حجم صادرات خدمات فنی – مهندسی در عراق و صادرات سیمان به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است. 99 درصد صادرات ما به آسیاست. درحالی که کشوری مانند ترکیه سیمان خود را حتی به آمریکا هم صادر می‌کند.

فارس: اما اعلام شده که بیش‌ترین خسارت پرداختی بابت قراردادهای صادراتی تجار ایرانی از سوی صندوق مربوط به کشورهایی همچون روسیه، ژاپن و آذربایجان بوده است. چه نسبتی بین میزان پرداخت خسارت و سهم تجارت با آن کشور وجود دارد؟

شه‌حامد: متأسفانه حرف شما درست است. نمی‌توان صد درصد حجم پوشش صادرات کشورها را با میزان خسارت‌ها برابر دانست؛ چراکه ممکن است یک پوشش صادراتی در یک کشور دچار خسارت شود و آمارها را دچار انحراف کند. مثلا در کشور ژاپن که انتظار نمی‌رفت یک مورد خسارت داشتیم و همین طور در روسیه که همه اینها مربوط به یک سال خاص است.

فارس:‌ آیا مسائل سیاسی هم در عدم پرداخت‌های خارجی و ایجاد خسارت برای صندوق ضمانت مؤثر است؟

شه‌حامد: برخی از مشکلات واقعاً به‌دلیل تحریم‌هاست. به عنوان مثال سال گذشته یکی از شرکت‌های ایرانی صادراتی به یک کشور آفریقایی داشت که آنها به دنبال پرداخت مبلغ قرارداد بودند، اما علی‌رغم آنکه دو، سه مرتبه وجه را به بانک خارجی واریز کردند، پول برگشت خورد و صادرکننده ایرانی اعلام خسارت کرد.

فارس: با تمام تغییراتی که از نظر آماری به گفته شما در صندوق ضمانت صادرات رخ داده، فکر می‌کنید، اولین قدمی که باید انجام شود، چیست؟

شه‌حامد: صندوق ضمانت صادرات پس از تحریم باید به فاینانس‌های خارجی ورود کند که اگر صادرکنندگان ما بتوانند تسهیلاتی را از بانک‌های خارجی دریافت کنند، صندوق ضمانت صادرات بتواند به‌عنوان کاتالیزور عمل کند.

فارس: بودجه صندوق در حال حاضر چقدر با عملکرد شما متناسب است؛ چراکه طبق استانداردهای دنیا باید 7 برابر صدور ضمانت‌نامه ها و بیمه‌های صادراتی بودجه موجود باشد و همه سازمان‌های دولتی از کسری بودجه در این زمینه گلایه دارند، این مسئله چقدر درمورد شما صادق است؟

شه‌حامد: صندوق ضمانت صادرات اگرچه وابسته به دولت است، اما هیچ بودجه‌ای از دولت دریافت نکرده و به‌صورت خودگردان از محل درامدهای بیمه‌ای و صدور ضمانت‌نامه‌ها اداره می‌شود تا حدی که نیمی از درآمد را هم به خزانه دولت واریز می‌کنیم، اکنون سرمایه صندوق 701 میلیارد تومان است که استانداردهای جهانی اجازه می‌دهد تا 7 برابر حقوق سهامداران سهام صندوق به پوشش بیمه‌ای یا صدور ضمانت‌نامه اختصاص یابد.

فارس: در زمانی که صندوق زیان‌ده باشد، بودجه از کجا تأمین می‌شود؟

شه‌حامد: سال 91 با نوسانات نرخ ارز بدترین سال صندوق بود به‌طوری‌که با 227 میلیارد تومان سرمایه، منفی 304 میلیارد تومان خسارت پرداخت و درعین‌حال خسارت‌ها پشت سر هم سررسید می‌شد.

فارس:‌ پس چگونه طی 2 سال گذشته بنا به گفته شما به سود با وجود شرایط سخت تحریم به سوددهی رسیده‌اید؟

شه‌حامد: با آنکه بودجه‌ای در اختیار نداشتیم، آرام آرام تمام تعهدات‌مان را به طرف خارجی و بانک‌های داخلی پرداخت کردیم. به‌دلیل شرایط خاص ضریب خسارت را تا 4 برابر کاهش دادیم و در کنار آن بخشی از درآمد ما از محل بازیافت‌ها (احیای خسارت‌های پرداختی از سوی صندوق) بوده است که تا 4 برابر افزایش یافته است. در سه ماهه آخر سال 91، 26 میلیارد تومان خسارت بازیافت شد که این رقم در سال 92 به 62 میلیارد تومان رسید و در سال 93 به 102 میلیارد تومان رسید که درآمدهای ما را تحت تأثیر قرار داد.

در عین حال صدور بیمه‌نامه در سال 92 از هزار و 900 میلیارد تومان به 2 هزار و 270 میلیارد تومان در سال 93 رسیده است و عملکرد صندوق در سال گذشته صدور ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه 17 درصد رشد داشته است. زمانی 70 درصد پوشش‌ بیمه‌ای ما مربوط به کشورهای پرریسک بود و جالب اینجاست که صندوق خسارت چندانی بابت پوشش این کشورها پرداخت نکرده، ولی عمده خسارت پرداختی بابت صدور ضمانت‌نامه‌های داخلی بوده است.

فارس: با توجه به اینکه برنامه ششم توسعه درحال تدوین است، فکر می‌کنید چه برنامه‌ای برای تسهیل کار صندوق ضمانت صادرات در این برنامه باید گنجانده شود؟ از طرفی یک زمانی قرار بود بانک توسعه صادرات با صندوق ضمانت ادغام شود و زمان دیگری سخن از تشکیل صندوق موازی به میان آمد.

شه‌حامد: عمده چیزی که برای صندوق ضمانت صادرات باید در نظر گرفته شود، صرفاً افزایش سرمایه است. با فرض اینکه شرایط تحریم را سپری می‌کنیم صرفاً افزایش سرمایه لازم است و درعین حال یکی از راه‌های افزایش سرمایه آن است که سود 50 درصدی که درحال حاضر از محل درآمدهای صندوق به حساب خزانه دولت واریز می‌شود، به خود صندوق در راستای افزایش سرمایه داده شود.

فارس: چه برنامه ای برای تزریق سرمایه جدید به صندوق ضمانت در آینده نزدیک دارید؟

شه حامد: با توجه به افزایش حجم صادرات برخی صنایع قرارداد بیمه نامه فولادمبارکه با ۱.۲ میلیارد دلار، پتروشیمی با حجم فعالیت 5 میلیارد دلار و مپنا با رقم 2 میلیون و 50 میلیون دلار منعقدخواهد شد که رقم‌های خوبی را از محل صدور بیمه‌نامه به صندوق ضمانت صادرات وارد می‌کند.

فارس: بحث ادغام صندوق توسعه صادرات و بانک توسعه صادرات تا چه حدی می‌تواند به این مسئله کمک کند؟

شه‌حامد: در حال حاضر این مسئله منتفی است، اما در همه جای دنیا هر دو مدل؛ یعنی فعالیت مجزای بانک و صندوق ضمانت صادرات و هم فعالیت ادغامی آنها نمونه‌اش موجود است. به‌عنوان مثال در ترکیه و آمریکا صندوق‌های ضمانت و بانک یکسان است، اما در اروپا این دو کاملاً مستقل عمل می‌کنند. اگر امکان این وجود داشت که بانک توسعه صادرات با 10 میلیارد دلار سرمایه فعالیت می‌کرد، می‌شد صندوق توسعه صادرات را هم در دل آن گنجاند، اما وقتی این بانک خود سرمایه اندکی دارد این امکان فراهم نیست.

فارس: گفته می‌شود، در لایحه خروج از رکود و قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر یک سری حمایت‌ها برای صندوق ضمانت صادرات درنظر گرفته شده است. این حمایت‌ها چیست؟

شه‌حامد: تنها چیزی که در قانون حمایت از تولید رقابت‌پذیر آمده است، ماده 20 آن به این نکته اشاره دارد که اگر تسهیلات معوق صادرکنندگان از محل حساب ذخیره ارزی باشد، می‌توان به نرخ روز گشایش با آنها تسویه کرد؛ یعنی صادرکننده با نرخ ارز 1226 معوقات خود را به بانک‌ها پرداخت می‌کند و درمقابل صندوق ضمانت صادرات نیز خسارتی را پرداخت نمی‌کند که به نفع هر دو خواهد بود که کمک بسیار بزرگی که قفل سه قفله معوقات ارزی را از این طریق باز می‌کند.

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۱۰ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 43,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 44,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 45,300 ریال -200 0.44% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 45,150 ریال -150 0.33% نمودار و آرشیو
5110 44,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,500 ریال -150 0.34% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,500 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
0075 51,500 ریال 200 0.39% نمودار و آرشیو
020 50,200 ریال -400 0.79% نمودار و آرشیو
Lf190 51,000 ریال 200 0.39% نمودار و آرشیو
52518 43,400 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420h 51,000 ریال 200 0.39% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K 49,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 49,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 47,900 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,600 ریال 300 0.63% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 52,500 ریال 1000 1.9% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,200 ریال 1600 3.01% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 52,500 ریال 1100 2.1% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 48,000 ریال -800 1.64% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 54,200 ریال 200 0.37% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 49,000 ریال -600 1.21% نمودار و آرشیو
C30s 54,400 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 48,500 ریال نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,600 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 60,200 ریال 300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 58,900 ریال -400 0.67% نمودار و آرشیو
781 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
785 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
821 45,000 ریال 1500 3.33% نمودار و آرشیو
825 43,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
5030 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 48,500 ریال -900 1.82% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 48,500 ریال -900 1.82% نمودار و آرشیو
552 Maroun 48,600 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 53,500 ریال -500 0.93% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 52,700 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 92,000 ریال -1500 1.6% نمودار و آرشیو
10417 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
10415 91,000 ریال -3500 3.7% نمودار و آرشیو
R40maron 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R60 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 48,500 ریال -600 1.22% نمودار و آرشیو
RP340 48,900 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 46,500 ریال -2500 5.1% نمودار و آرشیو
440L 48,500 ریال -500 1.02% نمودار و آرشیو
MR230 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
ZR230 52,000 ریال 500 0.96% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 90,000 ریال -2000 2.17% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 46,500 ریال -200 0.43% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,800 ریال 200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,400 ریال 100 0.26% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 39,600 ریال 100 0.25% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 66,000 ریال -700 1.05% نمودار و آرشیو
EPS 300 66,000 ریال -500 0.75% نمودار و آرشیو
EPS 400 65,000 ریال -500 0.76% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 55,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,000 ریال -2000 2.15% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 64,000 ریال -300 0.47% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 49,500 ریال نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil 56,500 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
22501 kg off 44,000 ریال -400 0.9% نمودار و آرشیو
22402 off 42,800 ریال -200 0.47% نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖