ارسال پاسخ

سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۴۲ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1598 Telegram

توفیقی مطرح کرد:

اثرات دوره پساتحریم بر صادرات/ ورود تولید کننده خارجی تهدیدی برای تولید کننده داخلی

مشاور کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک در سی‌وپنجمین جلسه کمیسیون صادرات گفت: در دوره پساتحریم، تولیدکننده خارجی به بازار ایران وارد می‌شود و مزیت رقابتی ورود او، تولیدکننده ایرانی را تهدید می‌کند.
اثرات دوره پساتحریم بر صادرات/ ورود تولید کننده خارجی تهدیدی برای تولید کننده داخلی

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران، سی‌وپنجمین جلسه کمیسیون صادرات این انجمن، بعد از ظهر دوشنبه 5 مرداد ماه در محل انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران برگزار شد.

 

در این جلسه سعید ترکمان، رئیس کمیسیون صادرات و مدیرعامل طب پلاست، بهناز کاموسی و رضا توفیقی از سازمان توسعه تجارت، امید فرجی از شرکت یزد پولیکا، حوریه متود از شرکت لوله گستر خادمی، مجید اسماعیل بیگی از شرکت سروش پلاستیک، سید حسن میرحیدری، مدیرعامل شرکت سبلان پلاستیک، مسعود فزون بالا از شرکت بهین انرژی، علی لشگری از جامعه کفش، سید علی معتضدی مدیر عامل شرکت در پلاست، شعیب حسنی، دبیر انجمن ملی و روح الله احمد زاده حضور داشتند.

 

مباحث مطرح شده در این جلسه، در سه بخش قابل دسته بندی و بررسی هستند:

1-     تعامل و هم اندیشی در خصوص نمایشگاه کراچی و اجماع در خصوص چگونگی غرفه آرایی و سایر موارد مرتبط.

2-    نتایج پیگیری 4 نماینده تشکل ها در خصوص ایران پلاست.

3-     بررسی و تحلیل چشم انداز صادرات در دوره پسا تحریم.

 

تهدیدکنندگان فعلی ما در زمینه رقابت، هند و چین هستند

در بخش نخست این جلسه توفیقی با اشاره به بحث برگزاری نمایشگاه کراچی گفت: در زمینه بازار محصولات بالا دست و با توجه به علاقه پاکستان در خصوص همکاری با عربستان، رقیبی جدی در منطقه داریم؛ اما در بحث بازار محصولات پایین دست، قادریم بازار خوبی را در منطقه از آن خود سازیم و بر همین منوال، تصمیم گرفتیم تا در نمایشگاه کراچی شرکت کنیم.

 

وی افزود: درباره روند برپایی نمایشگاه کراچی، توصیه ما بر این است که شرکت‌های ایرانی حاضر در نمایشگاه، در غرفه‌هایی یک شکل و به صورت مجموعه در قالب پاویون 200 متری حضور یابند تا برند ایرانی بیشتر خود را به بازار جهانی نشان دهد. علاوه بر این بحث ارتباط با سایر شرکت‌های خارجی شرکت کننده در نمایشگاه را نیز باید به صورت جدی‌تری دنبال کنیم.

 

توفیقی در پاسخ به سوال ترکمان مبنی بر اظهار نگرانی برخی از شرکت کنندگان در خصوص حضور رقبایی همچون هند و عربستان نیز اظهار کرد: در حال حاضر تهدیدکنندگان فعلی ما در زمینه رقابت، هند و چین هستند؛ اما از آنجایی که این دو کشور خود تولید کننده مواد اولیه نیستند، می‌توانیم با تکیه بر همین مزیت به رقابت با آنان بپردازیم.

 

وی تصریح کرد: خوشبختانه در بحث روابط، ایران و پاکستان از روابط بهتری نسبت به هند و پاکستان دارند؛ از سوی دیگر ایران تولید کننده مواد اولیه است و همچنین از دسترسی راحت‌تری برخوردار است و در بحث ارسال محصولات نیز بهتر از تراسپورت‌های دریایی استفاده کنیم که از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است.

 

نمایشگاه کراچی فرصتی تازه برای ارائه و فروش محصولات باکیفیت است

در ادامه این نشست فرجی نماینده شرکت یزدپولیکا با اشاره به نگرانی‌هایی که در خصوص بازار لوله در پاکستان داشت، گفت: ما جسته و گریخته در پاکستان بازاریابی کرده‌ایم و تحقیقات میدانی ما نشان می‌دهد در بحث قیمت محصولات تمام شده کمی به مشکل برمی‌خوریم چرا که بازار پاکستان به خرید محصولات بی‌کیفیت عادت کرده است. از سوی دیگر تجربه به ما نشان داده ورود به بازاری که تجربه استفاده از محصول ارزان وبی‌کیفیت را دارد سخت است.

 

توفیقی در پاسخ به وی خاطر نشان کرد: در این صورت و برای مقابله با چنین مشکلی یا باید کیفیت محصولات خود را کاهش دهید و یا به دنبال بازارهایی بگردید که محصول باکیفیت شما را خریداری کنند و از آنجایی که ما در بحران از دست دادن بازارهای خوبمان هستیم، به نظر می‌رسد این نمایشگاه فرصتی تازه برای ارائه و فروش محصولات باکیفیت باشد.

 

در ادامه توفیقی به روند اجرایی نمایشگاه کراچی و کارهای لازم برای برگزاری آن اشاره کرد و افزود: مشکل اصلی ما در برگزاری این نمایشگاه بحث ریال است، چرا که در صورتی که قراردادها در این نمایشگاه بر مبنای روپیه بسته شود، با مشکل مواجه خواهیم شد.

 

کاموسی نیز در ادامه این بحث گفت: هرچند که بازار منطقه پایدار نیست، اما باید پیش از حضور در نمایشگاه کراچی، کشورهای شرکت کننده را شناسایی و بررسی کرد تا به وسیله آن بتوان صادرکنندگان منطقه را بهتر شناخت.

 

حسنی دبیر انجمن ملی پلاستیک نیز با اشاره به نام شرکت‌های ایرانی حاضر در نمایشگاه کراچی از آنان نام برد؛ در این نمایشگاه شرکت‌هایی از جمله: نیرومند پلیمر، کیمیاران، طب پلاستیک، لوله اتصالات وحید، صنایع ورق ایران، یزد پلیکا، پیشگامان خراسان، در پلاستیک، مهام پلاستیک و  سنی پلاستیک حضور خواهند یافت.

 

زمان برگزاری نمایشگاه ایران پلاست دهم دیگر فروردین 95 نخواهد بود

در بخش دوم این جلسه به موضوع برگزاری دهمین دوره از نمایشگاه ایران پلاست پرداخته شد.

 

لشکری درباره شرایط زمانی نمایشگاه ایران پلاست گفت: در نشست‌هایی که برای تغییر زمان برگزاری این نمایشگاه با چهار نماینده برگزیده تشکل‌ها انجام شد، قرار شد تا اصلاحاتی در روند برگزاری نمایشگاه ایران پلاست صورت گیرد. پیش از این قرار بود این نمایشگاه در تاریخ 25 فروردین ماه برگزار شود؛ اما با پیگیری و نامه نگاری‌های تشکل‌ها، نتیجه این گفت‌وگوها به این موضوع انجامید که زمان برگزاری نمایشگاه تغییر یابد که زمان قطعی بعدا به اطلاع همگی اعضا خواهد رسید.

 

وی افزود: در گام بعدی لزوم تعیین شورای سیاست گذاری و شروع جدی کارهای مربوط به برگزاری نمایشگاه ایران پلاست مورد بررسی قرار گرفت. همچنین لازم به ذکر است که اتحادی که برای تغییر زمان برپایی نمایشگاه صورت گرفت، اتحاد خوبی بود؛ اما متاسفانه وحدتی پایدار به شمار نمی‌آید و باید با مدیریت افکار عمومی سعی در حفظ و نگهداری آن داشت.

 

نرخ ارز در پساتحریم از آنچه که اکنون هست، پایین تر نخواهد رفت

بخش سوم این جلسه به موضوع چشم انداز صادرات در دوره پسا تحریم اختصاص یافت.  

توفیقی با اشاره به تغییرات روند صادرات در ایران گفت: نرخ ارز در پساتحریم از آنچه که الان هستیم پایین تر نخواهد بود، چرا که موجی که بعد توافق وین شکل گرفت یک جو روانی به شمار می‌آمد. علاوه بر این مجموع عواید ریالی از نفت خام در سال 94، اگر کوچکتر از 93 نباشد با احتساب  احتساب 3 ماهه رفع تحریم در سه ماه آخر امسال، بزرگتر هم نخواهد بود.

 

وی ادامه داد: در ایران صادرات معطل مذاکرات و توافق نبود؛ اما واردات معطل توافق بود. در حال حاضر هر یک بشکه نفت حدود 60 درصد قیمت پارسال فروخته می‌شود که مجموع دسترسی دولت 7 میلیارد دلار است و ممکن است در سال 94 تصمیم به هزینه کردن آن داشته باشد. علاوه بر این، عملکرد 4 ماهه ایران در سال 94 و در بخش واردات و صادرات شامل 14 میلیون صادرات و 13.7 میلیون واردات غیر نفتی است. از سوی دیگر موازنه بازرگانی که 300 میلیون دلار به نفع صادرات غیرنفتی است به این وضعیت باقی نمی ماند و در خوشبینانه ترین حالت، نرخ دلار حدود 3300 تومان باقی می‌ماند.

 

تضعیف نرخ یورو در شش ماهه آینده

توفیقی با اشاره به فدرال رزرو گفت: از امروز نرخ فدرال رزرو نرخ بهره بانکی را افزایش داد. پس از بحران مالی سال 2009، به تدریج فدرال رزرو نرخ بهره را به سمت صفر کاهش داد.

 

وی افزود: یکی از دلایل کاهش انس طلا در جهان تقویت دلار است. سیاست انبساطی فدرال رزرو نیز بر روند افزایش و کاهش دلار و  انس طلا تاثیر دارد. می‌بینیم که تا امروز آثار روانی توافق توافق وین بر بازار دلار اثر داشته است؛ علاوه بر این باید توجه داشت که در 6 ماهه آینده یورو نسبت به دلار تضعیف خواهد شد. پیش از این و در ژوییه سال گذشته؛ نرخ یورو معادل 1.38 بوده و امسال به نرخ 1.1 نسبت به دلار رسیده است

 

توفیقی مولفه‌های دوره پساتحریم را به چهاربخش نرخ ارز، رشد اقتصادی، فضای رقابتی داخلی و سرمایه‌گذاری خارجی تقسیم کرد و درباره رشد نرخ ارز در ایران گفت: نرخ ارز در ایران کاهش جدی پیدا نخواهد کرد، بلکه مستعد افزایش است و از سوی دیگر برابری دلار و یورو به نفع دلار افزایش خواهد یافت.

 

سرمایه گذاری داخلی و خارجی بهبود پیدا می‌کند

وی درباره سرمایه گذاری نیز اظهار کرد: در دوره پساتحریم هم سرمایه گذاری داخلی و هم خارجی بهبود پیدا می‌کند. سرمایه گذار داخلی به دلیل اینکه چشم انداز سرمایه گذاری مثبت خواهد شد؛ اطمینان بیشتری به آینده پیدا خواهد کرد و سرمایه گذار خارجی نیز به بازار ایران با رغبت بیشتری می آید. به این ترتیب شاخص سرمایه گذاری خالص داخلی بهبود پیدا می‌کند.

 

رشد اقتصادی از دیگر محورهای صحبت‌های توفیقی بود که درباره آن گفت: رشد اقتصادی ایران در این دوره محقق خواهد شد. دولتمردان معتقدند که با شروع برنامه توسعه بعدی باید به نرخ رشد اقتصادی 8 درصدی برسیم که در آن 800 هزار شغل ایجاد می‌شود و در این رشد است که اندازه اقتصاد ایران در صورت تداوم دو برابر می‌شود و پس از کسر جمعیت به رفاه عمومی منجر می شود. این روند، در واقع همان اتفاقی است که در مالزی و در دوره ماهاتیر محمد اتفاق افتاد.

 

وی عنوان کرد: دولتمردان ایرانی می‌گویند برای برنامه ششم باید به رشد 8 درصدی برسیم که می‌توان گفت این یک بلندپروازی است؛ البته ما در سال 83 ما به رشد بالای 7 درصد نیز رسیدیم و پس از خاتمه جنگ نیز به دلیل توقف در بخش اقتصاد و صنعت، رشد سریعی داشتیم؛ اما در حالت عادی رسیدن به رشد 8 درصدی امری غیر ممکن است.

 

مزیت رقابتی ورود تولید کننده خارجی، تولیدکننده ایرانی را تهدید می‌کند

توفیقی در پایان و در جمع بندی سخنان خود اظهار کرد: در این دوره تولیدکننده خارجی به بازار ایران وارد می‌شود و مزیت رقابتی ورود او، تولیدکننده ایرانی را تهدید می‌کند؛ چرا که تولیدکننده خارجی با دانش مدیریت بهتر و استفاده از تکنیک‌های بهینه تولید، محصول تولید می‌کند. از سوی دیگر رقیب خارجی که از طریق سرمایه گذاری مستقیم وارد بازار می‌شود، می‌تواند مزیت‌های مقیاس را به وجود آورد و در نتیجه در این دوره با فضای رقابتی بهتری مواجهیم.

 

وی گفت: تعرفه‌ها نیز قرار نیست این رقابت را کنترل کند چرا که وزارت صنعت در صدد برداشتن موانع سرمایه گذاری خارجی است. به همین دلیل بهتر است تکنیک‌ها، روش‌ها و مدیریت نوین به کار بگیریم تا روش‌ها بهبود پیدا کند.

 

سی‌وپنجمین جلسه کمیسیون صادرات این انجمن، بعد از ظهر دوشنبه 5 مرداد ماه برگزار شد.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 62,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 62,500 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 62,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 62,700 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
5110 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 62,500 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 62,300 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,200 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,900 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
2420h 57,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,900 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE80 Arak 74,500 ریال 500 0.67% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf 75,000 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 85,000 ریال -1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال 200 0.27% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 70,200 ریال 200 0.28% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
ZR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 55,200 ریال 8400 15.22% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 54,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,000 ریال 400 0.85% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,000 ریال 500 1.09% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 51,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 107,200 ریال -200 0.19% نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖