تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۴۲ تعداد نظرات: 0

توفیقی مطرح کرد:

اثرات دوره پساتحریم بر صادرات/ ورود تولید کننده خارجی تهدیدی برای تولید کننده داخلی

مشاور کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک در سی‌وپنجمین جلسه کمیسیون صادرات گفت: در دوره پساتحریم، تولیدکننده خارجی به بازار ایران وارد می‌شود و مزیت رقابتی ورود او، تولیدکننده ایرانی را تهدید می‌کند.
اثرات دوره پساتحریم بر صادرات/ ورود تولید کننده خارجی تهدیدی برای تولید کننده داخلی

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران، سی‌وپنجمین جلسه کمیسیون صادرات این انجمن، بعد از ظهر دوشنبه 5 مرداد ماه در محل انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران برگزار شد.

 

در این جلسه سعید ترکمان، رئیس کمیسیون صادرات و مدیرعامل طب پلاست، بهناز کاموسی و رضا توفیقی از سازمان توسعه تجارت، امید فرجی از شرکت یزد پولیکا، حوریه متود از شرکت لوله گستر خادمی، مجید اسماعیل بیگی از شرکت سروش پلاستیک، سید حسن میرحیدری، مدیرعامل شرکت سبلان پلاستیک، مسعود فزون بالا از شرکت بهین انرژی، علی لشگری از جامعه کفش، سید علی معتضدی مدیر عامل شرکت در پلاست، شعیب حسنی، دبیر انجمن ملی و روح الله احمد زاده حضور داشتند.

 

مباحث مطرح شده در این جلسه، در سه بخش قابل دسته بندی و بررسی هستند:

1-     تعامل و هم اندیشی در خصوص نمایشگاه کراچی و اجماع در خصوص چگونگی غرفه آرایی و سایر موارد مرتبط.

2-    نتایج پیگیری 4 نماینده تشکل ها در خصوص ایران پلاست.

3-     بررسی و تحلیل چشم انداز صادرات در دوره پسا تحریم.

 

تهدیدکنندگان فعلی ما در زمینه رقابت، هند و چین هستند

در بخش نخست این جلسه توفیقی با اشاره به بحث برگزاری نمایشگاه کراچی گفت: در زمینه بازار محصولات بالا دست و با توجه به علاقه پاکستان در خصوص همکاری با عربستان، رقیبی جدی در منطقه داریم؛ اما در بحث بازار محصولات پایین دست، قادریم بازار خوبی را در منطقه از آن خود سازیم و بر همین منوال، تصمیم گرفتیم تا در نمایشگاه کراچی شرکت کنیم.

 

وی افزود: درباره روند برپایی نمایشگاه کراچی، توصیه ما بر این است که شرکت‌های ایرانی حاضر در نمایشگاه، در غرفه‌هایی یک شکل و به صورت مجموعه در قالب پاویون 200 متری حضور یابند تا برند ایرانی بیشتر خود را به بازار جهانی نشان دهد. علاوه بر این بحث ارتباط با سایر شرکت‌های خارجی شرکت کننده در نمایشگاه را نیز باید به صورت جدی‌تری دنبال کنیم.

 

توفیقی در پاسخ به سوال ترکمان مبنی بر اظهار نگرانی برخی از شرکت کنندگان در خصوص حضور رقبایی همچون هند و عربستان نیز اظهار کرد: در حال حاضر تهدیدکنندگان فعلی ما در زمینه رقابت، هند و چین هستند؛ اما از آنجایی که این دو کشور خود تولید کننده مواد اولیه نیستند، می‌توانیم با تکیه بر همین مزیت به رقابت با آنان بپردازیم.

 

وی تصریح کرد: خوشبختانه در بحث روابط، ایران و پاکستان از روابط بهتری نسبت به هند و پاکستان دارند؛ از سوی دیگر ایران تولید کننده مواد اولیه است و همچنین از دسترسی راحت‌تری برخوردار است و در بحث ارسال محصولات نیز بهتر از تراسپورت‌های دریایی استفاده کنیم که از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است.

 

نمایشگاه کراچی فرصتی تازه برای ارائه و فروش محصولات باکیفیت است

در ادامه این نشست فرجی نماینده شرکت یزدپولیکا با اشاره به نگرانی‌هایی که در خصوص بازار لوله در پاکستان داشت، گفت: ما جسته و گریخته در پاکستان بازاریابی کرده‌ایم و تحقیقات میدانی ما نشان می‌دهد در بحث قیمت محصولات تمام شده کمی به مشکل برمی‌خوریم چرا که بازار پاکستان به خرید محصولات بی‌کیفیت عادت کرده است. از سوی دیگر تجربه به ما نشان داده ورود به بازاری که تجربه استفاده از محصول ارزان وبی‌کیفیت را دارد سخت است.

 

توفیقی در پاسخ به وی خاطر نشان کرد: در این صورت و برای مقابله با چنین مشکلی یا باید کیفیت محصولات خود را کاهش دهید و یا به دنبال بازارهایی بگردید که محصول باکیفیت شما را خریداری کنند و از آنجایی که ما در بحران از دست دادن بازارهای خوبمان هستیم، به نظر می‌رسد این نمایشگاه فرصتی تازه برای ارائه و فروش محصولات باکیفیت باشد.

 

در ادامه توفیقی به روند اجرایی نمایشگاه کراچی و کارهای لازم برای برگزاری آن اشاره کرد و افزود: مشکل اصلی ما در برگزاری این نمایشگاه بحث ریال است، چرا که در صورتی که قراردادها در این نمایشگاه بر مبنای روپیه بسته شود، با مشکل مواجه خواهیم شد.

 

کاموسی نیز در ادامه این بحث گفت: هرچند که بازار منطقه پایدار نیست، اما باید پیش از حضور در نمایشگاه کراچی، کشورهای شرکت کننده را شناسایی و بررسی کرد تا به وسیله آن بتوان صادرکنندگان منطقه را بهتر شناخت.

 

حسنی دبیر انجمن ملی پلاستیک نیز با اشاره به نام شرکت‌های ایرانی حاضر در نمایشگاه کراچی از آنان نام برد؛ در این نمایشگاه شرکت‌هایی از جمله: نیرومند پلیمر، کیمیاران، طب پلاستیک، لوله اتصالات وحید، صنایع ورق ایران، یزد پلیکا، پیشگامان خراسان، در پلاستیک، مهام پلاستیک و  سنی پلاستیک حضور خواهند یافت.

 

زمان برگزاری نمایشگاه ایران پلاست دهم دیگر فروردین 95 نخواهد بود

در بخش دوم این جلسه به موضوع برگزاری دهمین دوره از نمایشگاه ایران پلاست پرداخته شد.

 

لشکری درباره شرایط زمانی نمایشگاه ایران پلاست گفت: در نشست‌هایی که برای تغییر زمان برگزاری این نمایشگاه با چهار نماینده برگزیده تشکل‌ها انجام شد، قرار شد تا اصلاحاتی در روند برگزاری نمایشگاه ایران پلاست صورت گیرد. پیش از این قرار بود این نمایشگاه در تاریخ 25 فروردین ماه برگزار شود؛ اما با پیگیری و نامه نگاری‌های تشکل‌ها، نتیجه این گفت‌وگوها به این موضوع انجامید که زمان برگزاری نمایشگاه تغییر یابد که زمان قطعی بعدا به اطلاع همگی اعضا خواهد رسید.

 

وی افزود: در گام بعدی لزوم تعیین شورای سیاست گذاری و شروع جدی کارهای مربوط به برگزاری نمایشگاه ایران پلاست مورد بررسی قرار گرفت. همچنین لازم به ذکر است که اتحادی که برای تغییر زمان برپایی نمایشگاه صورت گرفت، اتحاد خوبی بود؛ اما متاسفانه وحدتی پایدار به شمار نمی‌آید و باید با مدیریت افکار عمومی سعی در حفظ و نگهداری آن داشت.

 

نرخ ارز در پساتحریم از آنچه که اکنون هست، پایین تر نخواهد رفت

بخش سوم این جلسه به موضوع چشم انداز صادرات در دوره پسا تحریم اختصاص یافت.  

توفیقی با اشاره به تغییرات روند صادرات در ایران گفت: نرخ ارز در پساتحریم از آنچه که الان هستیم پایین تر نخواهد بود، چرا که موجی که بعد توافق وین شکل گرفت یک جو روانی به شمار می‌آمد. علاوه بر این مجموع عواید ریالی از نفت خام در سال 94، اگر کوچکتر از 93 نباشد با احتساب  احتساب 3 ماهه رفع تحریم در سه ماه آخر امسال، بزرگتر هم نخواهد بود.

 

وی ادامه داد: در ایران صادرات معطل مذاکرات و توافق نبود؛ اما واردات معطل توافق بود. در حال حاضر هر یک بشکه نفت حدود 60 درصد قیمت پارسال فروخته می‌شود که مجموع دسترسی دولت 7 میلیارد دلار است و ممکن است در سال 94 تصمیم به هزینه کردن آن داشته باشد. علاوه بر این، عملکرد 4 ماهه ایران در سال 94 و در بخش واردات و صادرات شامل 14 میلیون صادرات و 13.7 میلیون واردات غیر نفتی است. از سوی دیگر موازنه بازرگانی که 300 میلیون دلار به نفع صادرات غیرنفتی است به این وضعیت باقی نمی ماند و در خوشبینانه ترین حالت، نرخ دلار حدود 3300 تومان باقی می‌ماند.

 

تضعیف نرخ یورو در شش ماهه آینده

توفیقی با اشاره به فدرال رزرو گفت: از امروز نرخ فدرال رزرو نرخ بهره بانکی را افزایش داد. پس از بحران مالی سال 2009، به تدریج فدرال رزرو نرخ بهره را به سمت صفر کاهش داد.

 

وی افزود: یکی از دلایل کاهش انس طلا در جهان تقویت دلار است. سیاست انبساطی فدرال رزرو نیز بر روند افزایش و کاهش دلار و  انس طلا تاثیر دارد. می‌بینیم که تا امروز آثار روانی توافق توافق وین بر بازار دلار اثر داشته است؛ علاوه بر این باید توجه داشت که در 6 ماهه آینده یورو نسبت به دلار تضعیف خواهد شد. پیش از این و در ژوییه سال گذشته؛ نرخ یورو معادل 1.38 بوده و امسال به نرخ 1.1 نسبت به دلار رسیده است

 

توفیقی مولفه‌های دوره پساتحریم را به چهاربخش نرخ ارز، رشد اقتصادی، فضای رقابتی داخلی و سرمایه‌گذاری خارجی تقسیم کرد و درباره رشد نرخ ارز در ایران گفت: نرخ ارز در ایران کاهش جدی پیدا نخواهد کرد، بلکه مستعد افزایش است و از سوی دیگر برابری دلار و یورو به نفع دلار افزایش خواهد یافت.

 

سرمایه گذاری داخلی و خارجی بهبود پیدا می‌کند

وی درباره سرمایه گذاری نیز اظهار کرد: در دوره پساتحریم هم سرمایه گذاری داخلی و هم خارجی بهبود پیدا می‌کند. سرمایه گذار داخلی به دلیل اینکه چشم انداز سرمایه گذاری مثبت خواهد شد؛ اطمینان بیشتری به آینده پیدا خواهد کرد و سرمایه گذار خارجی نیز به بازار ایران با رغبت بیشتری می آید. به این ترتیب شاخص سرمایه گذاری خالص داخلی بهبود پیدا می‌کند.

 

رشد اقتصادی از دیگر محورهای صحبت‌های توفیقی بود که درباره آن گفت: رشد اقتصادی ایران در این دوره محقق خواهد شد. دولتمردان معتقدند که با شروع برنامه توسعه بعدی باید به نرخ رشد اقتصادی 8 درصدی برسیم که در آن 800 هزار شغل ایجاد می‌شود و در این رشد است که اندازه اقتصاد ایران در صورت تداوم دو برابر می‌شود و پس از کسر جمعیت به رفاه عمومی منجر می شود. این روند، در واقع همان اتفاقی است که در مالزی و در دوره ماهاتیر محمد اتفاق افتاد.

 

وی عنوان کرد: دولتمردان ایرانی می‌گویند برای برنامه ششم باید به رشد 8 درصدی برسیم که می‌توان گفت این یک بلندپروازی است؛ البته ما در سال 83 ما به رشد بالای 7 درصد نیز رسیدیم و پس از خاتمه جنگ نیز به دلیل توقف در بخش اقتصاد و صنعت، رشد سریعی داشتیم؛ اما در حالت عادی رسیدن به رشد 8 درصدی امری غیر ممکن است.

 

مزیت رقابتی ورود تولید کننده خارجی، تولیدکننده ایرانی را تهدید می‌کند

توفیقی در پایان و در جمع بندی سخنان خود اظهار کرد: در این دوره تولیدکننده خارجی به بازار ایران وارد می‌شود و مزیت رقابتی ورود او، تولیدکننده ایرانی را تهدید می‌کند؛ چرا که تولیدکننده خارجی با دانش مدیریت بهتر و استفاده از تکنیک‌های بهینه تولید، محصول تولید می‌کند. از سوی دیگر رقیب خارجی که از طریق سرمایه گذاری مستقیم وارد بازار می‌شود، می‌تواند مزیت‌های مقیاس را به وجود آورد و در نتیجه در این دوره با فضای رقابتی بهتری مواجهیم.

 

وی گفت: تعرفه‌ها نیز قرار نیست این رقابت را کنترل کند چرا که وزارت صنعت در صدد برداشتن موانع سرمایه گذاری خارجی است. به همین دلیل بهتر است تکنیک‌ها، روش‌ها و مدیریت نوین به کار بگیریم تا روش‌ها بهبود پیدا کند.

 

سی‌وپنجمین جلسه کمیسیون صادرات این انجمن، بعد از ظهر دوشنبه 5 مرداد ماه برگزار شد.

 

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۹ دى ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 43,200 ریال -600 1.37% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 43,400 ریال -300 0.69% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 43,300 ریال -300 0.69% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 43,850 ریال -250 0.57% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 43,700 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
5110 44,800 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,100 ریال -550 1.26% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,200 ریال -400 0.92% نمودار و آرشیو
0075 51,100 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
020 51,500 ریال -200 0.39% نمودار و آرشیو
Lf190 50,200 ریال -300 0.59% نمودار و آرشیو
52518 45,500 ریال -500 1.09% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 48,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420h 49,900 ریال -200 0.4% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K 49,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 50,100 ریال -300 0.6% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 47,500 ریال -600 1.25% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,200 ریال -700 1.46% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 46,500 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 47,100 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Arak 47,000 ریال 400 0.85% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf 47,700 ریال 700 1.47% نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf 47,100 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf 47,600 ریال 400 0.84% نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s 47,300 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
C30s 45,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s 47,000 ریال -500 1.05% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 47,400 ریال -300 0.63% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 56,200 ریال -250 0.44% نمودار و آرشیو
1540 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 TakhteJamshid 51,600 ریال -400 0.77% نمودار و آرشیو
781 45,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
785 45,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
821 46,000 ریال -400 0.86% نمودار و آرشیو
825 44,600 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
5030 56,500 ریال -500 0.88% نمودار و آرشیو
525 47,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 47,200 ریال -800 1.67% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 47,200 ریال نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam 45,600 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 46,800 ریال -500 1.06% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 85,000 ریال 2500 2.94% نمودار و آرشیو
10417 84,500 ریال 2500 2.96% نمودار و آرشیو
10415 86,000 ریال 2500 2.91% نمودار و آرشیو
R40maron 49,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R60 48,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
RP340 46,700 ریال -300 0.64% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 45,800 ریال -1200 2.55% نمودار و آرشیو
440L 47,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 57,500 ریال -500 0.86% نمودار و آرشیو
ZR230 57,500 ریال -1300 2.21% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 83,000 ریال 2500 3.01% نمودار و آرشیو
332C 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,200 ریال 400 1.05% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 37,900 ریال 300 0.79% نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf 38,900 ریال 200 0.51% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 58,000 ریال -1000 1.69% نمودار و آرشیو
EPS 400 59,000 ریال 1000 1.69% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,000 ریال -1000 1.64% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 84,000 ریال 3000 3.57% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 68,000 ریال -500 0.73% نمودار و آرشیو
J740 70,500 ریال -200 0.28% نمودار و آرشیو
R200 67,500 ریال -500 0.74% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,700 ریال -300 0.6% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
روغن DOP 58,000 ریال نمودار و آرشیو