پلی شاپ؛ مرجع خرید و فروش صنعت پلاستیک کشور با نـظارت و سیـاستگذاری انجـمن ملی پلاستیـک ایـران

ارسال پاسخ

دوشنبه -۵۹۸ فروردین ۲ ۱۳:۰۵ تعداد نظرات: 0

فعالان صنعتی با بررسی روند ورود سرمایه‌های خارجی مطرح کردند

چراغ سبز به آورده‌ 100درصدی

دنیای اقتصاد : با اعلام توافق ایران با 6 قدرت جهانی و افزایش ورود هیات‌های خارجی به کشور این سوال مطرح می‌شود که سرمایه‌گذاران خارجی باید با چه میزان سرمایه در پروژه‌های داخلی شریک شوند و چه میزان سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند به نفع بخش تولید باشد.
چراغ سبز به آورده‌ 100درصدی

به گزارش اینپیا، دنیای اقتصاد نوشت: با اعلام توافق ایران با 6 قدرت جهانی و افزایش ورود هیات‌های خارجی به کشور این سوال مطرح می‌شود که سرمایه‌گذاران خارجی باید با چه میزان سرمایه در پروژه‌های داخلی شریک شوند و چه میزان سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند به نفع بخش تولید باشد. در این خصوص پیش از این وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ورود سرمایه‌های خارجی در دوره پساتحریم، حریم خاصی را مدنظر قرار داده و اعلام کرده بود که در قدم اول تلاش دارد تا سرمایه‌های ایرانیان مقیم خارج از ایران را به کشور بازگرداند.

دومین قدم این وزارتخانه نیز حمایت از سرمایه‌گذاری کشورهای همسایه به‌عنوان راهکاری برای رونق فضای تولید و صنعت کشور بود، اما حضور متعدد هیات‌های اروپایی طی این مدت و اعلام تمایل برخی دیگر برای حضور در ایران به منظور انجام مذاکرات بیانگر افزایش تمایل اروپایی‌ها برای ورود به بازار ایران است و با این شرایط وزارت صنعت به‌عنوان متولی این بخش باید برای ورود این کشورها نیز مسیری درست را مشخص کند. به گفته فعالان صنعتی و اقتصادی ورود سرمایه‌های خارجی از صفر تا 100 درصد به ایران آزاد است، اما به‌منظور افزایش قدرت چانه‌زنی بخش داخلی در نظر گرفتن سهم 51 درصدی برای طرف ایرانی حائز اهمیت خواهد بود. با این حال فعالان این بخش این نکته را نیز مدنظر قرار می‌دهند که در شرایط کنونی و با توجه به مشکلاتی که بخش تولید با آن مواجه است در نظر گرفتن مرز برای سرمایه‌گذاری خارجی از اهمیت چندانی برخوردار نیست. در این خصوص نظر برخی از فعالان صنعتی و اقتصادی را جویا شدیم که در ادامه می‌آید.


عدم حساسیت روی میزان سرمایه‌گذاری
احمد پورفلاح / رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا

در سال‌های اخیر نه تنها در جذب سرمایه‌گذاری خارجی با خلأ مواجه بوده‌ایم، بلکه در این مدت سرمایه‌گذاران داخلی نیز نه سرمایه‌گذاری جدیدی کرده و نه برای اجرای طرح جدید اقدام کرده‌اند. شاهد این ماجرا 20 هزار طرح نیمه‌تمام صنعتی است که در این سال‌ها به حال خود رها شد و این آمار بیانگر عدم موفقیت در جذب سرمایه‌گذاری است. حال با اعلام توافق هسته‌ای، فرصت خوبی برای جذب سرمایه‌گذاری در کشور ایجاد شده که افزایش ورود هیات‌های خارجی طی این مدت بیانگر این موضوع است. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که برای شرکت‌های خارجی که وارد کشور می‌شوند، طرح و پروژه داشته باشیم تا بازار داخلی تنها به محل عرضه کالاهای این کشورها، بدل نشود. اکثر هیات‌هایی که وارد کشور شده‌اند، طی این مدت به دنبال فروش کالای ساخته شده بوده‌اند، اما در صورتی که با برنامه پیش برویم، سرمایه‌گذاری در راستای ورود تکنولوژی به کشور خواهد بود. در حال حاضر به لحاظ قانونی کشور مشکلی در جذب سرمایه‌گذاری ندارد، اما باید زیرساخت‌های کشور را نیز برای جذب هر چه بیشتر سرمایه در کشور فراهم کرد. از سوی دیگر، فعالان صنعتی نباید روی درصد سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی حساسیت داشته باشند، چرا که قانون امکان سرمایه‌گذاری100 درصدی سرمایه‌گذاران خارجی‌ها را نیز می‌دهد. بنابراین با توجه به شرایط موجود بخش تولید، باید از شرایط کنونی برای رفع مشکلات مالی استفاده کنیم؛ چرا که هیچ بخشی از صنایع را در کشور سراغ نداریم که به منابع مالی جدید نیاز نداشته باشد، به همین دلیل نباید از فرصت به وجود آمده غافل شد و باید حداکثر استفاده از آن را در راستای بهبود شرایط تولید برد.


سرمایه‌گذاری صفر تا 100درصد
محمدمهدی رییس‌زاده 

جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور از طریق سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران هیچ محدودیتی ندارد و این سازمان بازگشت و سود سرمایه سرمایه‌گذاران خارجی را تضمین می‌کند؛ به همین دلیل سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند از صفر تا 100درصد برای سرمایه‌گذاری وارد کشور شود. تنها محدودیتی که در این بخش برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته شده حق مالکیت زمین است که باید در اختیار شریک داخلی باشد. با توجه به این محدودیت، اصولا سرمایه‌گذارانی که تمایل به سرمایه‌گذاری حداکثری دارند، بخشی از سهام را در اختیار سرمایه‌گذار داخلی قرار می‌دهند. اما در خصوص سرمایه‌گذارانی که تمایل دارند به صورت مستقل وارد کشور شوند، سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران هیچ تضمینی برای بازگشت سرمایه و سود به سرمایه‌گذاران نمی‌دهد. در مجموع باید این نکته را مدنظر قرار داد که در شرایط کنونی میزان مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی از اهمیت چندانی برخوردار نیست؛ چرا که در شرایط تحریم میل به سرمایه‌گذاری خارجی در کشور کاهش چشمگیری پیدا کرد که عمده دلیل آن به مشکلات به وجود آمده در نقل‌وانتقال پول مربوط می‌شد. با توجه به شرایط کنونی، در صورت بازگشت مجدد سوئیفت و شفاف شدن نقل و انتقال پول، می‌توان به بازگشت مجدد سرمایه‌گذاران خارجی امیدوار شد. از سوی دیگر، با توجه به شرایطی که بخش تولید با آن مواجه است از هر میزان سرمایه‌گذاری استقبال خواهیم کرد و به نظر من نباید درصدی برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفت. اما بهتر است سرمایه‌های وارد شده بیشتر در بخش‌های فن‌آوری و شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گیرد.


محدودیت منطقی نیست
نصرالله محمدحسین فلاح/عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت و انجمن مدیران صنایع ایران

در سال‌های اخیر ساختار تشکیل سرمایه در کشور بسیار نامطلوب بوده، به همین دلیل اگر بخواهیم برای سرمایه‌گذاران محدودیت قائل شویم چندان منطقی نخواهد بود؛ چراکه طی این مدت حدود 50 درصد از بخش‌های صنعتی کشور نیمه تعطیل شده‌اند، به همین دلیل باید در ابتدا به فکر فعال کردن این بخش‌ها بود که لازمه این امر نیز جذب سرمایه‌گذاری خارجی است. هر چند در نظر گرفتن محدودیت برای سرمایه‌گذاری منطقی نیست، اما این نکته را نیز باید مدنظر قرار داد در صورتی که سرمایه‌گذار خارجی به صورت مستقل وارد کشور شود، با توجه به بازار رقابتی که به وجود می‌آید، اندک صنایع فعال کشور نیز از دور رقابت خارج خواهند شد. به همین دلیل بهتر است ورود این سرمایه‌گذاران به صورت مشارکت با طرف ایرانی باشد تا رشد صنایع داخلی را نیز به همراه داشته باشند. در این‌خصوص، می‌توان از درصد متعارف در سرمایه‌گذاری استفاده کرد؛ یعنی 51 درصد سرمایه‌گذاری برای طرف ایرانی و 49 درصد برای طرف خارجی در نظر گرفته شود. البته این درصد با توجه به نوع صنعت می‌تواند متغیر باشد، اما به‌منظور افزایش قدرت چانه‌زنی، بهتر است که سهم سرمایه‌گذار داخلی از سرمایه‌گذار خارجی بیشتر باشد. از سوی دیگر، باید سرمایه‌های خارجی جدید را به سمت صنایع رقابت‌پذیر هدایت کرد؛ صنایعی که در سال‌های تحریم توانسته‌اند بازار صادراتی خود را حفظ کنند.


سرمایه‌گذاری باید بلندمدت باشد
کاظم دوست‌حسینی/مشاور بانک توسعه صادرات

پیش از این امکان سرمایه‌گذاری با بیش از 50 درصد سهم به لحاظ قانونی با موانعی مواجه بود؛ موانعی که در حال حاضر برطرف شده و سرمایه‌گذاران خارجی در این خصوص با مانعی مواجه نیستند. جذب سرمایه‌گذاری خارجی از 50 تا 100 درصد همواره از دید اقتصادی مطلوب بوده و بخش اعظمی از مشکلات اقتصادی اعم از اشتغال از این طریق برطرف می‌شود؛ به همین دلیل نباید برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی محدودیت در نظر گرفت و علاوه بر سرمایه‌گذاری مستقیم، می‌توان از راه سرمایه‌گذاری مشترک نیز برای رفع مشکلات بخش اقتصادی کشور کمک گرفت.


اما در کنار تمام این موارد باید این نکته را مدنظر قرار داد که سرمایه‌گذاری باید بلندمدت، همراه با ورود کالاهای سرمایه‌ای، دانش فنی و تکنولوژی باشد تا به رشد صنعت کمک کند که این امر هم به لحاظ اقتصادی و هم سایر جنبه‌ها حائز اهمیت است. با این حال در شرایط کنونی درصد سرمایه‌گذاری از اولویت برخوردار نیست و باید در ابتدا مشکلات پیش‌رو برای جذب سرمایه‌گذاری را برطرف کرد. مشکلاتی که بعضا در سال‌های اخیر بخش تولید را با چالش‌های بسیاری مواجه کرده است.


جلب اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی
مهدی پورقاضی/رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران

آنچه مسلم است با ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور، شاهد ورود تکنولوژی‌های به‌روز خواهیم بود و این امر ما را به بازارهای بین‌المللی متصل می‌کند و به طور قطع اثر مثبت بر بخش تولید کشور خواهد داشت.

از سوی دیگر، بازار رقابتی داخل کشور نیز با ورود سرمایه‌گذاران خارجی فعال خواهد شد. در اکثر مواقع برای سرمایه‌گذاری سهم 51 درصدی برای طرف داخلی در نظر گرفته می‌شود و سهم 49 درصدی برای طرف خارجی که این امر نیز به منظور ایجاد شرایط برای چانه‌زنی طرف داخلی صورت می‌گیرد.

اما در شرایط کنونی کشور و مشکلاتی که در سال‌های اخیر بخش صنعت با آن مواجه بوده، نیازی به در نظر گرفتن خط مرز برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور وجود ندارد.

حتی در صورتی که تمایل طرف خارجی به سرمایه‌گذاری 100 درصدی باشد، باید این اجازه داده شود؛ چراکه در حال حاضر سرمایه‌گذاران خارجی نیازمند آن هستند که به بازار داخلی اعتماد کنند، به همین منظور می‌توان این امکان را به وجود آورد تا سرمایه‌گذاران خارجی با هر میزان سهم سرمایه‌گذاری که خواستار آن هستند، وارد کشور شوند.


بهبود محیط کسب‌وکار
مصطفی رناسی / نایب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان

با توجه به شرایط نامناسب محیط کسب‌و‌کار ایران، شرایط برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی بسیار مشکل است؛ به همین دلیل در ابتدا باید شرایط و زمینه‌های سرمایه‌گذاری را در کشور مشخص کرد تا به این طریق سرمایه وارد شده هدر نرود؛ با این حال پیش‌بینی حداقل 51 درصد سهم سرمایه‌گذاری به نفع تولید خواهد بود، اما در برخی مواقع صنایع در این خصوص تعیین‌کننده خواهند بود و نمی‌توان مرزی برای آن تعیین کرد. در جذب سرمایه‌گذاری خارجی آنچه بیش از سهم دو طرف ایرانی و خارجی حائز اهمیت است، انتقال تکنولوژی و ایجاد اشتغال است، در صورتی که این دو نکته مدنظر قرار گیرد، می‌توان گفت میزان سهم دو طرف چندان تاثیرگذار نخواهد بود. علاوه بر تکنولوژی و اشتغال، باید قابلیت صادرات و ارزش افزوده را نیز مدنظر قرار داد.


افزایش درخواست‌ها برای سرمایه‌گذاری
حسین سلیمی / عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران

در حال حاضر هیچ اتفاقی در خصوص رفع تحریم‌ها صورت نگرفته و سوئیفت باز نشده، با این حال تمام انتظارات در جهت لغو تحریم‌ها است. به همین منظور نیز از زمان ابلاغ توافق هسته‌ای تاکنون شاهد رشد درخواست سرمایه‌گذاری خارجی بوده‌ایم. در این خصوص نیز در هفته‌های اخیر 7 تا 8 شرکت جدید از سوی کشورهای ایتالیا، آلمان و فرانسه درخواست سرمایه‌گذاری در ایران را به هیات سرمایه‌گذاری خارجی ارائه کرده‌اند که این امر به معنی رشد در خواست سرمایه‌گذاری در کشور است. از سوی دیگر، در کشور ما هیچ محدودیتی برای میزان سرمایه‌گذاری وجود ندارد که این امر موجب می‌شود شرکت‌های خارجی تمایل به سرمایه‌گذاری به صورت 100 درصد را مطرح کنند.

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۶ آبان ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 41,900 ریال 200 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 45,200 ریال -200 0.44% نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 48,500 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 46,000 ریال -800 1.71% نمودار و آرشیو
5110 44,500 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 42,500 ریال 150 0.35% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 41,700 ریال 100 0.24% نمودار و آرشیو
0075 47,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 46,000 ریال 300 0.65% نمودار و آرشیو
Lf190 44,700 ریال -400 0.89% نمودار و آرشیو
2420h 45,100 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
2420d 46,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 44,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 49,000 ریال نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 44,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 46,100 ریال 1100 2.39% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 45,600 ریال 1200 2.63% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz 44,000 ریال 1000 2.27% نمودار و آرشیو
EX3 Jam 44,700 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 45,300 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Arak 44,700 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G 43,800 ریال نمودار و آرشیو
Z30s 44,100 ریال -1200 2.65% نمودار و آرشیو
C30s 45,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s 45,500 ریال نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 51,300 ریال 300 0.58% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,000 ریال -600 0.99% نمودار و آرشیو
1540 50,900 ریال 200 0.39% نمودار و آرشیو
781 41,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
785 41,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
821 41,500 ریال 100 0.24% نمودار و آرشیو
825 40,800 ریال 100 0.25% نمودار و آرشیو
5030 80,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 43,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,200 ریال -700 1.53% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 44,800 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
510L Jam 44,800 ریال -200 0.44% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 45,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10417 66,500 ریال 200 0.3% نمودار و آرشیو
10415 65,800 ریال 200 0.3% نمودار و آرشیو
R40maron 53,800 ریال 1800 3.35% نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 2500 4.72% نمودار و آرشیو
548R 46,500 ریال 700 1.51% نمودار و آرشیو
RP340 45,200 ریال 400 0.88% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
440L 46,200 ریال 400 0.87% نمودار و آرشیو
MR230 46,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 46,300 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 60,500 ریال 1000 1.65% نمودار و آرشیو
332C 46,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 49,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 45,700 ریال 700 1.53% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 34,500 ریال 700 2.03% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 34,100 ریال 300 0.88% نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf 35,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 44,500 ریال 700 1.57% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 55,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 55,300 ریال 2300 4.16% نمودار و آرشیو
EPS 400 51,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Arak 45,200 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 59,300 ریال 300 0.51% نمودار و آرشیو
Lale 1922 45,000 ریال 1700 3.78% نمودار و آرشیو
MR1600 57,700 ریال 200 0.35% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
J740 61,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
R200 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 45,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam 4,090 ریال -42910 91.3% نمودار و آرشیو
52518 43,100 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
Hi500 40,900 ریال -200 0.49% نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو