ارسال پاسخ

سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴ ۱۳:۳۵ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 2187 Telegram

inpia.ir

توافق هسته‌ای و آینده صنعت کفش ایران!

علی لشکری، طی یادداشتی درباره آثار توافق هسته‌ای بر آینده صنعت کفش ایران نوشت.
توافق هسته‌ای و آینده صنعت کفش ایران!

به گزازش اینپیا، علی لشکری، عضو هیأت مدیره انجمن ملی پلاستیک و پلیمر ایران طی یادداشتی درباره آثار توافق هسته‌ای بر آینده صنعت کفش ایران نوشت. آنچه در ادامه می‌خوانید متن یادداشت وی است:

 

به توافق هست‌های وین و ضرورت پرداختن به تحولات پساتحریم در صنایع ایران به خصوص آینده صنعت کفش ؛ باعث گردید که مسیر سخن دوم با آنچه قرار بود در این شماره آماده شود، تغییر کند. در ن‌هایت مطالب زیر که در شماره 199 تیر ماه سال گذشته نشریه صنعت کفش در قالب یادداشتی به نام «صنعت کفش تحریم ‌های بین المللی فرصت ‌ها و تهدید ‌ها» توسط نگارنده به رشته تحریر درآمده بود با تغییراتی اساسی  مجددا در این شماره و با تیتر جدید به چاپ رسد.

 

امید است با توجه به آثار کوتاه مدت و بلندمدت توافق بین المللی ایران با پنج به علاوه یک در سرعت تحولات اقتصادی ؛ شاهد رونق در تولید و اشتغال به عنوان اولین و مهمترین دغدغه پیش روی اقتصاد کشورمان وبهبود روند مطلوب سطح رفاه خانوار ایرانی از یکطرف و از سوی دیگر «مدیریت انتظارات  بالای جامعه برای رفع یکباره تمام مشکلات انباشته شده در سال‌های قبل»باشیم و به قول فرمایش جناب سعدی شیرازی، در این شب عید فطری!

«دیگران را عید اگر فرداست ما را این دمست ؛  روزه داران ماه نو بینندو ما ابروی دوست»

 

الف : فرصت ‌های بوجود آمده در صنعت کفش ایران

پیش‌بینی می‌شود محدودیت‌های مالی، انرژی و تکنولوژی کاهش یابد . شاهد ورود شرکت‌های غربی برای سرمایه گذاری در صنایعی که از پتانسیل رشد بالایی برخوردارند ؛ خواهیم بود . تمایل به سرمایه گذاری در ایران افزایش خواهد یافت .

 

دسترسی ایران به بانک ‌های ج‌هانی افزایش می‌یابد . با افزایش صادرات و مشتقات نفتی شاهد افزایش درآمد‌های ارزی ؛  کاهش هزینه ‌های اضافی در واردات و صادرات و کاهش قیمت تمام شده تولید و رفع مشکلات نقل و انتقال پول ؛  افزایش تولید؛ توسعه محصول و تنوع تولیدات خواهیم بود . پیش‌بینی می‌شود هم زمان با رفع تحریم ‌های بین المللی ؛  فشار خود تحریمی‌‌های داخلی نیز کاهش یابد. پیش‌بینی می‌شود همکاری ‌های بانکی ایران در سطح بین المللی توسعه خواهد یافت و دسترسی تولیدکنندگان ایرانی به تکنولوژی روز دنیا سرعت بگیرد.

 

پیش‌بینی می‌شود در صنعت کفش ایران در صورت رفع تحریم ‌های بین المللی و توافق هسته ای؛ شاهد همکاری ‌های مشترک برند‌های مطرح کفش ج‌هان از جمله کفش ترکیه و ایتالیا با آن دسته از تولیدکنندگان داخلی این رشته صنعتی که آمادگی سرمایه گذاری مشترک برای تولیدات مارک دار را دارند ؛ خواهیم بود . 

 

پیش‌بینی می‌شود که شبکه فروشگاه ‌های زنجیره ای مدرن کفش و لباس و پوشاک چرمی‌محصول سرمایه گذاری مشترک از رشد قابل ملاحظه ای در سال‌های اول برخوردار گردد. رفع مشکلات نقل و انتقال پول و دسترسی تولیدکنندگان ایرانی به پول ارزان موجود در ج‌هان فرصت خوبی است برای تبدیل و توسعه صنعت نیمه ماشینی – نیمه دستی به صنعت نیمه ماشینی –ماشینی کفش ایران .

 

پیش‌بینی می‌شود در این سناریو شاهد افزایش تعداد فروشگاه ‌های اختصاصی کفش ‌های برند خارجی در ایران خواهیم بود. در صورت رفع تحریم ‌ها تامین مواد اولیه و دسترسی به مواد اولیه با کیفیت برای تولیدکنندگان بهتر خواهد شد و قیمت تمام شده کاهش می‌یابد.

 

و در نهایت پیش‌بینی می‌شود که عرضه زیاد مواد اولیه باعث افزایش مقداری تولیدات متنوع و در نتیجه کاهش قیمت تمام شده تولید و افزایش سود در نتیجه کاهش رشد شاخص خرده فروشی و افزایش قدرت خرید طبقه متوسط وافزایش سرانه مصرف کفش خواهیم بود . امیدواری مثبت مصرف کنندگان به آینده ؛ باعث افزایش مصرف در کوتاه مدت خواهد شد.

 

ب- چالش ‌های بوجود آمده در صنعت کفش

در صورت افزایش درآمد ‌های ارزی دولت و تقویت ریال و کاهش نرخ برابری دلار ، با توجه به تجربیات دولت ‌های قبل ؛ این چالش احتمالی وجود دارد که توجه و حمایت از تولید داخلی کم رنگ تر شود و واردات و قاچاق  کفش سهم بیشتری را در مصرف پیدا نماید . البته با توجه به حضور شناسنامه دار برند ‌های مطرح خارجی در بازار ایران ؛ خطر بیکاری و از دست دادن بازار داخل به شدت صنعت کفش را تهدید خواهد کرد.

 

پیش‌بینی ‌های کارشناسی نشان می‌دهد که شرکت ‌های تولیدی به خصوص تولید کنندگان کفش ‌های با ارزش افزوده بالاتر و در گروه تولیدات با رویه چرمی‌که در سال‌های گذشته مبادرت به ایجاد زیر ساخت ‌های لازم برای اصلاح توامان ساختار تولید و توزیع نکرده اند و در جهت بهبود مستمر کیفیت و نوآوری و بهره وری سرمایه گذاری لازم را انجام نداده باشند ؛ در شرایط جدید با مشکل تداوم فعالیت روبرو خواهند شدو روز‌های سختی را در پیش خواهند داشت.

 

پیش‌بینی می‌شود در صورت ادامه خود تحریمی‌‌های داخلی که در برخی مواقع آثار مخرب تری نسبت به تحریم ‌های بین المللی داشته است و نگاهی که برخی از مسولین اقتصادی و صنعتی به تولید ملی دارند ؛ شاهد افزایش واردات قانونی و قاچاق و عقب نشینی تولیدات داخلی در بازار مصرف کفش کشور و افزایش نرخ بیکاری  خواهیم بود. پیش‌بینی می‌شود که کاهش مزیت قیمتی کفش ‌های تولید چرمی‌داخلی با مشابه خارجی به دلیل  نزدیک شدن فاصله  قیمت ‌های داخلی با مشابه وارداتی باعث کاهش سهم بازار آن‌ها در بازار مصرف داخلی گردد. 

 

پیش‌بینی می‌شود افزایش درآمد ‌های ارزی باعث تقویت پول ملی و کاهش نرخ ارز و افزایش واردات و قاچاق خواهدبود. با توجه به رکود بازار اروپا و توانائی تولیدات با کیفیت و مناسب ؛پیش‌بینی می‌شود شاهد سرریز تولیدات آن‌ها و افزایش صادرات قانونی و قاچاق کفش‌های چرمی‌از کشور‌های مطرح این قاره به ایران خواهیم بود.

 

رفع تحریم ‌ها و پائین آمدن نرخ دلار همراه با جذابیت بازار مصرف کفش در ایران ؛ فرصتی را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم خواهد نمود تا در پوشش  واردات قانونی و شناسنامه دار نسبت به رفع نیاز‌های بازار سن زیر 30 سال در فاز اول و بازار مصرف بین 30 تا 40 سال در الویت ‌های بعدی با استفاده از ابزار  قاچاق اقدام نمایند .

 

ج – ارایه برنامه ‌ها و پیشنهادات

- به نظر می‌رسد با توجه به اتفاقاتی که در حوزه نرخ ارز و تقویت ریال در برابر دلار بوجود خواهد آمد ؛ واحد ‌های تولید کفش کشور و تشکل ‌های مرتبط با آن‌ها باید برای حفظ اشتغال و کاهش نرخ بیکاری و تقویت تولیدات داخلی با هرگونه تسامح مسئولین اقتصادی و بازرگانی برای کوتاه آمدن و دادن امتیاز به برند ‌های شناسنامه دار خارجی به بهانه تجارت ج‌هانی و ارتباطات بین المللی برخورد نمایند و مسئولین اقتصادی کشور را نسبت به عواقب تصمیمات غیر کارشناسی و یک طرفه آگاه سازند و از مسئولین بخواهند تا زمانی که شرایط مساوی برای رقابت بین تولیدات داخلی با مشابه خارجی در داخل بوجود نیامده به شدت با واردات و قاچاق کفش‌های خارجی ناشی از دلار ارزان مقابله نمایند.

 

همچنین به مسئولین هشدار داده شود که در صورت کوتاهی در این مورد تولید کنندگان و وارد کنندگان کفش ‌های خارجی با استفاده از شرایط جدید بوجود آمده و با آرایش منظم تر و رسمی‌تر و با تابلو و شناسنامه برای فتح الباقی بازار مصرف سنین 15 تا 29 سال که در دهه هشتاد باعث زمین گیر شدن تولیدات داخلی گردیده اند می‌توانند با این تسامح با تمرکز بر فتح بازار‌های مصرف سنین بین 30 تا 40 سال برنامه ریزی عملیاتی خود را اجرا نمایند.

 

- در سال‌های گذشته دولت ‌ها با سوبسید به دلار و به ب‌هانه کنترل قیمت ‌ها راه را برای واردات و قاچاق بازگذاشتند و تولید داخلی و اشتغال را با چالش ‌های زیادی روبرو کردند . پیشنهاد می‌گردد که در شرایط جدیدبا توجه به حضور مشاوران اقتصادی کاربلد در تیم اقتصادی دولت ؛ برای تحقق «رشد بالای غیر تورمی‌پایدار و اشتغال زا» سیاست افزایش تولید و صادرات و اشتغال پایدار جایگزین سیاست سوبسید به دلار و واردات و قاچاق گردد. تا در میان مدت و دراز مدت مصرف کنندگان ایرانی ضمن اشتعال فرزندان خود ؛ شاهد دستیابی به تورم یک رقمی‌و افزایش قدرت خرید خود نیز باشند.

 

- پیشنهاد می‌شود  از فرصت بدست آمده برای تقویت زیر ساخت ‌های مورد نیاز در صنعت کفش در جهت تربیت نیروی انسانی آموزش دیده و ماهر در حوزه ‌های مختلف مانند طراحی و مدلسازی و ...و حمایت از رشته کارشناسی مهندسی تولید کفش  و به روز شدن  و نوسازی ماشین آلات و تجهیزات واحد‌های کوچک و متوسط و خرید قالب و مشارکت در ایجاد شهرک های صنعتی تخصصی کفش و  تقویت و حمایت از بازار برند‌های کوچک و بزرگ همراه با بازار کالا استفاده شود .

 

- پیشنهاد می‌شود در شرایط جدید اقتصادی اصحاب صنعت کفش در جهت افزایش بهره وری در سطوح مختلف سازمانی و کاهش قیمت تمام شده و جبران افزایش هزینه ‌ها از روش افزایش تیراژ به جای افزایش قیمت استفاده نمایند و شیب افزایش قیمت خرده فروشی کفش را به پائین تر از متوسط تورم کل برسانند.

 

- پیشنهاد می‌شود  اهتمام جدی برای تحقق الزامات هفت گانه استراتژی سند راهبردی توسعه صنعت کفش ایران در بین مسئولین بوجود آید و با همکاری تشکل ‌ها و همه ذینفعان طول زنجیره ارزش از جمله دولت و دفتر صنایع نساجی و اتاق ‌های ایران و اصناف و تعاون ،  الزامات را برای این کار بزرگ و ملی بسیج نماییم و در ادامه «مطالعات مشترک با اتاق تهران» تا تعیین استراتژی ‌های مورد نظر برای تحقق سناریو ‌های پیشرو دنبال شود.

 

- برای جلوگیری از خطر اجرای سیاست توسعه واردات که منجر به افزایش نرخ بیکاری می‌شود ؛ دید گاه حمایت از تولیدات داخلی که در 24 بند فرمایشات مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های کلی " اقتصاد مقاومتی " ( بهمن 1392) و 23 بند ابلاغ سیاست ‌های کلی تولید ملی ؛ حمایت از کار و سرمایه ایرانی (بهمن 1391) و سیاست ‌های کلی برنامه ششم توسعه اقتصادی ( تیرماه 94 ) طرح گردید؛ به مورد اجرا در آید .

 

-  پیشنهاد می‌شود سریعا تمهیدات لازم برای تشویق صادر کنندگان  کفش ایران به کشور‌های همسایه  که در ده سال گذشته آمار قابل قبولی داشته اند فراهم شود. این اتقاق به افزایش رشد تولید کفش داخل و کمک به عدم وابستگی ارزی در صنعت کفش منجر خواهد شد.

 

- پیشنهاد عاجل می‌شود رفع خود تحریمی‌‌های داخلی در سیستم بانکی ، گمرک ،‌مالیات بر ارزش افزوده ، بیمه ؛ هم زمان با رفع تحریم ‌های بین المللی در دستور کار مسئولین ارشد اقتصادی ،‌ بازرگانی و صنعتی کشور قرار گیرد. 

 

- در جهت حفظ و توسعه اشتغال در صنعت کفش با همکاری وزارت کار و تعاون و امور اجتماعی نسبت به ساماندهی مشاغل غیر رسمی‌خانگی فعال به رسمی‌و شناسنامه دار در بخش رویه سازی کفش که از سهم قابل توجه ای در اشتغال این صنعت برخوردار هستند در قالب مشاغل خانگی اقدام شود و ضمن تعیین نرخ بیمه آن‌ها معادل مشاغل خانگی ؛ فرصت اشتغال جدید وتبدیل قابل توجهی از اشتغال عیر رسمی‌محاسبه گردد .

 

- باید تشکل‌های صنعتی در توانمند سازی خود در جهت کمک ‌های کارشناسی به تصمیم گیران صنعتی و اقتصادی کشور تجدید ساختار نمایند انشاالله.

 

جمعه سی‌ام ماه مبارک رمضان و شب عید فطر  1394

اللهم اهل الکبریا و العظمه و اهل الجود و الجبروت و.......


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۷ خرداد ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 117,500 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 74,200 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 73,400 ریال نمودار و آرشیو
5110 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 100,000 ریال نمودار و آرشیو
0075 65,800 ریال نمودار و آرشیو
020 67,000 ریال نمودار و آرشیو
Lf190 66,500 ریال نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 64,700 ریال نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 63,600 ریال نمودار و آرشیو
2420h 63,400 ریال نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 63,700 ریال نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD 61,500 ریال نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 62,800 ریال نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 86,500 ریال نمودار و آرشیو
C30s - نمودار و آرشیو
Z30s Ar 85,400 ریال نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 98,500 ریال نمودار و آرشیو
1540 78,500 ریال نمودار و آرشیو
1551 77,400 ریال نمودار و آرشیو
781 105,500 ریال نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 85,300 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 76,300 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 78,000 ریال نمودار و آرشیو
548R 78,000 ریال نمودار و آرشیو
RP340 78,000 ریال نمودار و آرشیو
440G 78,500 ریال نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 77,000 ریال نمودار و آرشیو
MR230 79,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR230 79,000 ریال نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 48,500 ریال -1000 2.02% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 47,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 46,000 ریال -200 0.43% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,500 ریال -700 1.45% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 48,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 45,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf 54,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 54,800 ریال 800 1.46% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 104,300 ریال نمودار و آرشیو
Lale 1922 61,000 ریال نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖