تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

چهارشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۴ ۱۰:۴۴ تعداد نظرات: 0

محرمانگی و سرعت؛ دو اصل در اعلام قیمت‌های مواد اولیه

محتشمی پور: قیمت گذاری مواد اولیه در حال حاضر هفتگی است

محتشمی پور: قیمت گذاری در حال حاضر هفتگی است و قیمت آخر اعلام شده میانگین هفته آخر است./ امروز بنده هم قیمت های مواد اولیه را قبل از انتشار مشاهده نمی کنم؛ چون مشکل زمان وجود دارد. در این کار هم محرمانگی و هم سرعت وجود دارد.
محتشمی پور: قیمت گذاری مواد اولیه در حال حاضر هفتگی است

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران (اینپیا)، در نشست هیئت مدیره انجمن ملی و اتحادیه تعاونی با مسئولان دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی که عصر سه شنبه 3 شهریور ماه در شرکت ملی پتروشیمی برگزار شد محتشمی پور گفت: در حال حاضر قیمت ها هفتگی شده است و قیمت اخیری که اعلام شد میانگین هفته آخر است. در آینده نیز چنان چه تغییر جدی در بازار مشاهده شود دوباره قیمت را هفتگی اعلام کنیم؛ بنای ما این است تا بازار غافلگیر نشود.

 اقدامات اخیر که با اجماع در انجمن انجام می شود و از سوی دیگر شبکه توزیع مویرگی که در تعاونی ها وجود دارد، جذاب و امیدوارکننده است و تلاش ما نیز بر کاهش مشکلات است.

محتشمی پور گفت: امیدوارم این جلسه ها با طرح مشکلات و پیگیری های بعدی، تاثیری بر بهبود صنعت و رشد آن داتشه باشد.

وی همچنین با اشاره به پاویون انجمن ملی در نمایشگاه کراچی اظهار امیدواری کرد که این روند ادامه و توسعه یابد.

محتشمی پور گفت: در حال حاضر مشکلات ارز در کشورهای همسایه موجب نگرانی هایی شده است که باید اقدام جدی روی آن صورت گیرد.

قیمت‌ مواد اولیه به صورت هفتگی اعلام شود
متوسلیان: درباره دستور جلسه اظهار داشت ما موانع را در 4 دسته با راهکاری های آن ارائه داده ایم.

وی در بخشی از سخنان خود درباره نحوه قیمت گذاری مواد اولیه گفت: در حال حاضر قیمت گذاری بر مبنای جی سی سی صورت می گیرد که تقریبا بالاترین قیمت جهانی است و ما پیشنهاد می دهیم در نحوه قیمت گذاری ترکیبی از قیمت ها مبنا قرار گیرد تا یک قیمت رقابتی تر در صنعت به وجود بیاید و مشکلاتی که اکنون به وجود آمده و موجب حذف ما در برخی از بازها شده است، مرتفع شود.

وی همچنین پیشنهاد داد تا اعلام قیمت مواد اولیه از دو هفتگی به یک هفتگی تبدیل شود.

رییس انجمن ملی در ادامه با اشاره به کیفیت مواد اولیه عرضه شده گفت: این انتظار وجود دارد که با توجه به دوره پساتحریم، مسئله کیفیت جدی گرفته شود. در حال حاضر گاهی تفاوتی میان جمبوبگ و پالت وجود ندارد؛ هر چند برخی از شرکت ها مانند اروند این موضوع را رعایت می کنند.

متوسلیان گفت: موضوع دیگر اطلاع از زمان اورهال پتروشیمی ها است، که قبل از اطلاع ما از این موضوع، برخی در بازار مطلع می شوند و برخی اوقات موضوع رانت اطلاعاتی، تولید کننده را به ستوه می آورد و تولید کننده را به عنوان مصرف کننده نهایی دچار مشکل می سازد.وی پیشنهاد که یک یا دو ماه قبل، اورهال اطلاع داده شود.

متوسلیان در ادامه این پرسش را مطرح کرد که نقش دفتر صنایع تکمیلی در حمایت از صنعت چیست و آیا برای شش ماهه دوم برنامه و تسهیلاتی از سوی این دفتر برای صنایع تکمیلی وجود دارد؟

میرزایی از دیگر شرکت کنندگان در این نشست خواستار توضییح درباره نمایشگاه و تعویض تاریخ آن شد. به گفته وی تولیدکنندگان در این تاریخ دچار مشکل می شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مصوبه 10 درصد خارج از عرضه بورس که به مجتمع ها ابلاغ شده است، اما چرا جدی گرفته نمی شود.

اظهار نظر خارج از کارگروه ایران پلاست، موضوع را منحرف می کند
سیدمحسن صفایی نیز با اشاره به جلسه برگزار شده با شعری مقدم درباره نمایشگاه گفت: ما نامه ای نوشتیم و اکنون منتظر پاسخ آن هستیم. در حال حاضر هر اظهارنظری خارج از دستور کارگروه، موضوع را از مسیر اصلی خود خارج می کند.

وی با عامیانه خواندن تحریم نمایشگاه، گفت: باید در فضای جدید اقتصادی حضور پررنگ تری داشته باشیم و هیچ سخنی از تحریم در میان نیست.

صفایی با اشاره به خواسته های طرح شده در نامه خطاب به شعری مقدم گفت: در این نامه همکاری و مشارکت در مدیریت نمایشگاه برای دوره های 95 و 97 و سال های آتی، بحث تسهیل نظامنامه که در سال های گذشته مدون شده بود و اجرا یا مصوب نشده بود و تغییر تقویم نمایشگاه که به زعم شعری مقدم هم تاریخ کنونی برای نمایشگاه مناسب نیست، عنوان شده است.  وی گفت: اکنون این نامه در دست پیگیری است.

صفایی در ادامه به سخن شعری مقدم در خصوص ارائه پیشنهاد درباره تاریخ برگزاری نمایشگاه ایران پلاست اشاره کرد و گفت: بنا به سخن آقای شعری مقدم تغییر تاریخ نمایشگاه از طریق وزیر امکان پذیر است.

صفایی گفت: هنگامی کار به گروهی واگذار می شود باید آن را به سلامت به نتیجه برساند یا این که گزارشی از عدم امکان پیشبرد را به انجمن مربوطه رائه دهد. در حال حاضر نیز انتظار ما پیگیری این موضوع است تا از بروز اختلافات جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: شاید تاریخ برای پتروشیمی مهم نباشد اما برای صنایع تکمیلی دارای اهمیت است و باید شرکت در آن صرفه اقتصادی داشته باشد که پتروشیمی از این زاویه به موضوع نگاه نمی کند.

صفایی اظهار داشت: ما پنج نماینده هستیم که باید به کار مذاکره ادامه دهیم و با وجود اصرار آقای شعری مقدم مبنی بر حضور یک نفر، اما می خواهیم که هر 5 نفر حضور داشته باشیم.

میرحیدری نیز با طرح این پرسش که چرا تاریخ نمایشگاه تغییر کرده است، گفت: ما سخن و موضع رسمی خود را درباره نمایشگاه در جلسه ای که برگزار شد، عنوان کردیم.


نمایشگاه بی دلیل به گره تبدیل شد
محتشمی پور نیز با اظهار این که ما دیدگاه های خود را پیش از این اعلام کرده ایم، گفت: نظر ما با شما تفاوتی ندارد و قبول داریم که این مسئله بدون وجه، به یک گره تبدیل شده که خود ما نیز دلیل آن را نمی دانیم، مشکلی است که بی دلیل ایجاد شده است. تلاش ما کمک به صنایع است.

وی درباره موضوع قیمت گذاری گفت: ما در این زمینه یک اصل کلی داریم و آن هر گاه شما به دلایلی متوجه اشکالاتی در مکانیزم شدید آن را به صورت مکتوب ارائه دهید تا متوجه اشتباه خود شویم و درصدد اصلاح آن برآییم یا این که در صورت لزوم، موضوع را توضییح دهیم.

وی با پذیرفتن این موضوع که جی سی سی ایراد دارد، گفت: در این باره ما مصوبه قانونی سازمان بازررسی داریم و مشکل اصلی این است. ما در حال پیگیری هستیم با وجود این پیگیری تا امروز مصوبه ای در این زمینه دست ما نرسیده است؛ اما با اختیاری که داده شد این کار را انجام دادیم.

محتمشی پور در خصوص اعلام هفتگی قیمت ها گفت: در حال حاضر قیمت ها هفتگی شده است و قیمت اخیری که اعلام شد میانگین هفته آخر است. در آینده نیز چنان چه تغییر جدی در بازار مشاهده شود دوباره قیمت را هفتگی اعلام کنیم؛ بنای ما این است تا بازار غافلگیر نشود.

وی گفت: چنان چه نوسان زیاد شود هفته آینده نیز قیمت اعلام خواهد شد، تا با بازارهای جهانی اختلاف پیدا نکنیم.

رییس دفتر توسعه صنایع تکمیلی با سخت دانستن فرایند قیمت گذاری و محرمانه دانستن آن گفت: ما به صورت مدوام نظرات مصرف کننده و تولیدکننده در این زمینه را دریافت و آنها را مورد بررسی قرار می دهیم تا در صورت مشخص شدن خطا آن را اصلاح می کنیم.

محتشمی پور ادامه داد: هر سندی در مورد قیمت گذاری ارائه شود بلافاصه آن را رسیدگی می کنیم . در مواردی که نوسانات جدی وجود داشته باشد آن را با اطلاع قبلی، اعلام می کنیم.

وی همچنین بحث نظارت بر قیمت گذاری را جدی دانست و گفت: ما موظف به این کار هستیم و آن را تا کنون انجام داده ایم؛ اما امکان نظارت قبل از انتشار قیمت ها وجود ندارد و به خاطر شائبه های متصور شده، این کار را نیز انجام نمی دهیم.

یک ساعت تا اعلام قیمت زمان داریم
محتششمی پور گفت: انجمن نماینده ای را تعیین کند و تمام موارد تجمیع شود تا جایی که نسبت به قیمتی شائبه وجود دارد سوال خود را طرح نمایند و ما آن را توضییح دهیم.

وی با بیان این که پس از جمعبندی کار قیمت گذاری، بیش از یک ساعت برای اعلام آن زمان نداریم گفت: به محض پایان یافتن کار و اطمینان از صحت، قیمت را اعلام می کنیم؛ حتی امروز بنده هم قیمت ها را قبل از انتشار مشاهده نمی کنم چون مشکل زمان وجود دارد. در این کار هم محرمانگی و هم سرعت وجود دارد.

باستان فر از دیگر حاضران در این نشست نیز به بحث مواد اولیه ای پرداخت که به نام مناطق ویژه مالیات را پرداخت نمی کنند اما از بازار تهران سر در می آورند. وی گفت: این مسئله در بازار آشفتگی ایجاد می کند.

وی همچنین گفت: فرمول قیمت گذاری به دلیل نداشتن ثبات و همچنین نوسانات دلار، قیمت های جهانی و غیره موجب می شود تا ما نتوانیم برنامه ریزی در کار خود داشته باشیم.

این تولیدکننده گفت: نمایشگاه ایران پلاست متعلق به همه است و نباید موضوع تحریم مطرح شود.

صحاف امین نیز با اشاره به رکود حاکم بر بازر گفت: مشترهای دولتی ما به خاطر تطیلی طرح ها، عملا خریدی ندارند و یا در صورت خرید هم پول ندارند.

وی گفت: مشکل اصلی قیمت نیست بلکه همین واحدهای پتروشمی مواد اولیه خود را 20 درصد پایینتر از آنچه به ما می دهند به کشورهای همسایه می فروشند. این در حالی است که به طور مرتب بر توسعه صادارت تاکید می شود در حالی که در کشوری مانند ترکیه که انرژی و نیروی کار آنها گرانتر از ما است، اما قیمت آنها پایینتر از ایران است و این نیز تنها به دلیل دست یافتن به مواد اولیه ای است که از ایران خریداری می کنند.

وی اظهار داشت: با قیمت فعلی نفت، تنها راه چاره صادرات است که در این حالت هم نمی توان با رقبای دیگر رقابت کرد اگر برای پتروشمی مقرون به صرفه است چرا با 20 درصد پایینتر آن را در داخل غرضه نمی کند.

متوسلیان در بخش دیگری از این نشست به از هم گسیختگی پتروشیمی ها و دفتر توسعه صنایع تکمیلی اشاره کرد و خواستار انسجام در گریدها به منظور رقابتی تر شدن تولید شد.

محتشمی پور نیز در واکنش به برخی از سخنان گفت: ثبات و عدم ثبات هر کدام اما و اگرهایی دارد. باور ما بر اصل ثبات یعنی پیش بینی پذیر بودن است؛ به نحوی که بدانید دفعه بعد قیمت به چه صورتی خواهد بود.

وی همچنین رسیدن به قیمت نوسانی را در شرایط کنونی دشوار دانست. محتشمی پور گفت: ما البته پیگیر توقف فعالیت پتروشیمی ها بوده ایم، بخشی از این توقف ها در سال جاری به دلیل مشکلات غیر برنامه ریزی شده بوده است.

مواد آف گرید شناسنامه دار شوند
قاسمی از دیگر اعضای هیئت مدیره انجمن ملی در این نشست گفت: هر روزه ده ها تن مواد آف گرید پتروشیمی ها عرضه می شود که مصرف کننده به دلیل 2 تا 3 درصد قیمت پایینتر آن را تهیه می کند.

وی ادامه داد: متاسفانه بخشی از کالاهای تولید شده از آف گرید صادر می شود که این به آبروی تولید لطمه وارد می کند.
 
قاسمی پیشنهاد داد تا آف گریدها که قابل معدوم کردن هم نیست، به صورت شناسنامه دار عرضه شود تا به تولیدکنندگان لطمه وارد نشود.

خرازی از انجمن pvc نیز در این جلسه گفت: چگونه برنامه اورهال پتروشیمی ها مشخص نیست در حالی که هر واحد تولید برنامه دارد. منطقی نیست که ما از اورهال پتروشیمی ها مطلع نباشیم.

لشکری نیز در این جلسه گفت: بهتر است که اهالی پتروشیمی به نفع صنعت مشکلات را مرتفع سازند. سال های 90 تا 93 پتروشیمی های کشور امتحان خوبی پس ندادند.

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,600 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 49,000 ریال 1200 2.45% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 49,000 ریال 1800 3.67% نمودار و آرشیو
5110 50,200 ریال 1700 3.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,700 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,700 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,600 ریال 600 1.38% نمودار و آرشیو
0075 52,800 ریال 1600 3.03% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
Lf190 51,200 ریال 600 1.17% نمودار و آرشیو
52518 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
2420h 50,800 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
2420d 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 48,800 ریال 600 1.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 48,900 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,800 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 54,000 ریال 2000 3.7% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 53,000 ریال 800 1.51% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 800 1.7% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 53,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G 45,700 ریال -2400 4.99% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 48,000 ریال -300 0.62% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
C30s 49,100 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,800 ریال 300 0.49% نمودار و آرشیو
1540 60,300 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 43,300 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
785 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
821 44,700 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
825 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
5030 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 45,700 ریال -500 1.08% نمودار و آرشیو
552R Maroun 45,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 48,300 ریال -700 1.43% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 94,000 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
10417 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
10415 94,000 ریال -1000 1.05% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 50,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
RP340 49,600 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
440L 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 52,700 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
ZR230 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 48,000 ریال 700 1.46% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,600 ریال -300 0.77% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال -200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 40,350 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 65,000 ریال -1500 2.26% نمودار و آرشیو
EPS 400 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال -1000 1.08% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖