ارسال پاسخ

شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ ۰۹:۲۸ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 736 Telegram

inpia.ir

حجم معامله پلیمرها به بالاترین حد در 20 هفته اخیر رسید

دورنمای مثبتی پیش روی تولید در صنایع بزرگ پتروشیمی با تقویت تقاضای صنایع پایین دستی قرار گرفته است. در هفته گذشته در بورس کالای ایران حجم معاملات پلیمرها بازهم جهش قابل توجهی را ثبت کرد تا جایی که به بالاترین حد از ابتدای اردیبهشت‌ماه تاکنون رسید.
حجم معامله پلیمرها به بالاترین حد در 20 هفته اخیر رسید

به گزارش اینپیا، امروز دنیای اقتصاد نوشت: حجم معاملات هفتگی پلیمرها در بورس کالا به بالاترین حد در 20 هفته اخیر رسید که نشان‌دهنده افزایش حجم خرید و بهبود این بازار است. به نظر می‌رسد با آغاز روزهای سرد سال و بهبود تقاضا، این بازار وارد یک فاز قدرتمند شده است.

 

مهم‌ترین‌ سیگنال‌های این روزهای بازار را می‌توان تثبیت نسبی قیمت نفت و پایان یافتن کاهش قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی، افزایش قیمت دلار در بازار داخلی، افزایش حجم تولید در صنایع پایین‌دستی، بی‌اثر ماندن برخی بازارسازی‌ها در بازار داخلی پلیمرها و کمرنگ شدن تلاش‌ها برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا، جهت‌گیری صعودی قیمت‌ها در بازار محصولات پتروشیمی و انتظار برای افزایش عرضه‌ها با محوریت بورس کالا و پایین بودن موجودی انبارها دانست.

 

در هفته گذشته در بورس کالای ایران حجم معاملات پلیمرها بازهم جهش قابل توجهی را ثبت کرد تا جایی که به بالاترین حد از ابتدای اردیبهشت‌ماه تاکنون رسید. حجم معاملات با رشد هفتگی بیش از 17 هزار تن به 56 هزار و 944 تن بالغ شد که رقم قابل توجهی به حساب می‌آید. این در حالی است که جهش حجم معاملات یعنی میزان بیش از 17 هزار‌تن نیز بیشترین حد از هفته منتهی به 8 مرداد تاکنون بوده است. با توجه به این موارد بازار با اقبال محسوسی رو‌به‌رو شده که در نهایت به جذابیت خرید، بازگشت خریداران و افزایش حجم معاملات در بورس کالا منجر شده است.

 

اما این افزایش دلایل خاصی دارد که می‌تواند جهت‌گیری کلی بازار را در آینده ترسیم کند. نوسان قیمت‌ها در بازارهای جهانی، صعود و سقوط قیمت دلار، ترس از افزایش قیمت‌های پایه، پایین بودن موجودی انبارها، نوسان قیمت‌ها در بازار داخلی و در نهایت افزایش حجم تولید در صنایع پایین‌‌دستی را می‌توان از دلایل اصلی این رشد حجم معاملات برشمرد که قطعا بر حجم و شرایط تزریق کالا از بورس به بازار موثر خواهد بود.

 

 

نوسان قیمت‌های جهانی

در بازارهای جهانی شاهد ثبات نسبی قیمت‌ها هستیم تا جایی که می‌توان گفت روند نزولی قیمت‌ها در بازار نفت و پتروشیمی‌ها متوقف شده است. در لحظه تنظیم این گزارش قیمت هر بشکه نفت خام برنت با 41/ 0 درصد افت به 48 دلار و 88 سنت رسیده و هر بشکه نفت‌خام آمریکا نیز با 07/ 1 درصد کاهش 46 دلار و 40 سنت معامله می‌شود.

 

به نظر می‌رسد روند کاهشی و البته ادامه‌دار افت بهای نفت در بازارهای جهانی هرچند هنوز ادامه دارد ولی از شدت آن کاسته شده تا جایی که مخصوصا از آغاز ماه سپتامبر تاکنون می‌توان یک نوسان آرام با جهت‌گیری کاهشی را برای بازار نفت در نظر گرفت تا جایی که در برخی برهه‌ها همچون پایان ماه آگوست رشدهای قیمتی شدیدی را شاهد بودیم. این وضعیت یک سیگنال مهم را به بازار پلیمرها تزریق کرده است که اولین خروجی آن تثبیت قیمت‌ها و سپس افزایش آرام آن است. به‌عنوان مثال قیمت نفتا در بازارهای اروپای شمال غربی و آسیای جنوب شرقی حتی افزایش یافته تا جایی که شاهد تثبیت و سپس افزایش قیمت برخی دیگر از مواد اولیه صنایع پتروشیمی نیز بودیم.

 

در بازار الفین‌ها نیز چنین وضعیتی در حال تجربه شدن است که افزایش قیمت اتیلن و رشد شکننده اتیلن گلایکول با کاهش قیمت پروپیلن را می‌توان از این قبیل موارد برشمرد. این در حالی است که پلی‌اتیلن‌های سنگین با افزایش قیمت، پلی‌اتیلن‌های سبک خطی با ثبات نرخ و جهت‌گیری افزایشی، پلی‌اتیلن‌های سبک، پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن ترفتالات (پت) و PVC نیز با ثبات نرخ رو‌به‌رو شده‌اند ولی در نهایت پلی‌استایرن کاهش نرخ داشت.

 

در نهایت باید گفت روند کاهش قیمت‌های جهانی پلیمرها متوقف شده و از هم‌اکنون می‌توان به رشد بهای محصولات پتروشیمی نیز امیدوار بود.

 

 

نوسان قیمت دلار

در روزهای اخیر قیمت انواع ارزها در بازارهای داخلی با نوسان‌هایی جدی رو‌به‌رو شد تا جایی که به سطح روانی 3500 تومانی هم هرچند موقتی، دست یافت. این در حالی است که نرخ ارز مبادله‌ای هم رشد داشته که سیگنال مهمی برای تقویت قیمت دلار بوده است. از سوی دیگر اعلام غیررسمی قیمت دلار رسمی در بودجه با نرخ 3100 تومان هم داده دیگری است که جمعا از افزایش قیمت‌ها حکایت دارد. در هر حال به نسبت نرخ‌های تیر یا مردادماه، قیمت دلار رشد محسوسی را تجربه کرده هرچند که گمانه‌زنی‌ها از دلار 3700 تومان یا بالاتر نیز خبر داده‌اند اما چندان هم قابل اتکا نیست.

 

از سوی دیگر بانک مرکزی شرایط فعلی بازار را عادی توصیف کرده و مشخص نیست دقیقا چه برنامه‌ای برای آینده این نرخ دارد زیرا کاهش درآمدهای نفتی و صادراتی ممکن است برای تامین هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای دولت به نرخ‌های بالایی از دلار نیاز داشته باشد. در هر حال هم اکنون ذهنیت بازار مبنی بر دلار کمتر از 3400 تومان نیست و ممکن است شرایط کلی از دلار بالای 3500 تومان نیز حکایت کند.

 

با توجه به افزایش قیمت دلار احتمال افزایش قیمت پلیمرها در بازار داخلی افزایش یافته که سیگنال مهمی برای افزایش حجم خرید به شمار می‌رود زیرا هم بر قیمت‌های پایه و هم بر قیمت‌های بازار و انواع وارداتی موثر بود.

 

ترس بازار از افزایش قیمت‌های پایه

با توجه به افزایش قیمت دلار و همچنین تثبیت قیمت‌ها در بازارهای جهانی در کنار رشد برخی از نرخ‌ها، این شائبه در ذهن فعالان بازار ایجاد شده که قیمت‌های پایه پیش رو ممکن است افزایش یابد. در هر حال هفته جاری بنا بر برنامه‌ریزی قبلی باید نرخ‌های پایه جدید در روز دوشنبه اعلام شود که می‌تواند مهم‌ترین‌ سیگنال از شرایط کلی بازار پلیمرها به حساب بیاید.

 

هم‌اکنون حدس و گمان‌های بسیاری درخصوص قیمت‌های پایه پیش رو اعلام می‌شود. عرف تعیین این نرخ‌ها متوسط قیمت‌های دو هفته گذشته است و درخصوص قیمت دلار نیز همین مبنا مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به این شرایط و همچنین عقب نشینی آرام قیمت دلار در کنار افزایش قیمت‌های جهانی شاید تغییر نرخ‌ها چندان هم مشهود نباشد، ولی خودنمایی رشد قیمت دلار قطعا احتمال کاهش نرخ‌ها را به شدت محدود کرده است و احتمال رشد نرخ‌ها را پدید آورده هرچند که چندان عمیق نخواهد بود.

 

افزایش حجم تولید در صنایع پایین‌‌دستی

پایان یافتن روزهای گرم سال، فرارسیدن زمان بازگشایی مدارس، افزایش تقاضا برای بسیاری از محصولات پتروشیمی مخصوصا انواع لوله یا نایلون و همچنین نزدیک شدن به اعیاد پیش رو و ماه محرم شرایطی را فراهم آورده تا حجم تولید در صنایع پایین‌‌دستی افزایش یابد و البته تقاضا برای گریدهای سنگین، تزریقی، پلی‌استایرن‌ها یا گریدهای سبک و خطی افزایش یافته است. با توجه به تقویت حجم تولید در صنایع پایین‌‌دستی، تقاضا در بورس و بازار تقویت شد، بنابراین شاهد بهبود تقاضا و افزایش حجم معاملات بودیم. به نظر می‌رسد این وضعیت باز هم ادامه یابد یعنی می‌توان به ادامه بالابودن حجم تقاضا در بورس و بازار امیدوار بود.

 

نوسان قیمت‌ها در بازار داخلی

در بازار پلیمرها مدتی قیمت‌ها در مسیر افزایش بود که البته هر چه می‌گذرد این روند افزایشی با شتاب کمتری رو به رو می‌شود. این افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی در کنار تقویت حجم تولید در صنایع پایین‌‌دستی باعث شده تا در برخی از گریدها در بازار داخلی جهش شدید قیمتی را شاهد باشیم. این شرایط تاثیر بسزایی بر بازار داشت، زیرا به نظر می‌رسید حجم عرضه به نسبت تقاضا کافی نبود تا جایی که در پاره‌ای از اوقات گریدهایی همچون 0075 یا 0200 در بازار نایاب شدند و با جهش قیمتی در بازار، شاهد رشد تقاضا در بورس کالا بودیم.

 

در هر حال پس از جهش قیمت‌ها در روزهای گذشته که در پایان هفته وارد یک فاز با ثبات آرامی شد بازار خود را برای تزریق کالاهای جدیدی که از سمت بورس باید به آن تزریق شود آماده کرده، ولی هنوز مشخص نیست جهت‌گیری کلی بازار چگونه خواهد بود.

 

پایین بودن موجودی انبارها

پس از کاهش نسبی حجم معاملات در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، تغذیه کالاها از سمت بورس به بازار با وقفه رو به رو شد که همین مطلب در کنار کاهش آرام قیمت‌ها، از جذابیت خرید کاسته، بنابراین با کاهش موجودی انبارها رو به رو شدیم. این وضعیت جدید موجب آن شد بسیاری از فعالان بازار در برابر مشتری‌های خود توان قبلی را نداشته باشند و همچنین ریسک تولید در واحدهای تولیدی نیز کاهش یابد بنابراین خرید بیش از پیش جذابیت پیدا کرد.

 

از سوی دیگر پایین بودن موجودی انبارها خود سیگنالی برای شکننده شدن بازار است، زیرا با ورود هر تقاضای جدیدی قیمت‌ها با شتاب بسیار افزایش پیدا می‌کند و احتمال وقفه در تولید و مهم‌تر از آن، مدیریت بازار را نیز ایجاد خواهد کرد. این وضعیت هم اکنون در بازار PVC و برخی دیگر از گریدها احتمال بروز و ظهور پیدا کرده است.

 

برداشته شدن سقف ماهانه خرید

پس از امکان استفاده از ظرفیت سالانه در سامانه بهین یاب، شاهد آن بودیم که حجم تقاضا به یک باره افزایش یافت، زیرا برخی محدودیت‌ها در برابر خرید برداشته شده است. این وضعیت در حالی که احتمال افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی جدی شده و افزایش قیمت دلار نیز کلید خورده است، این ویژگی جدید به کمک حضور بسیاری از واسطه‌ها داده‌ای بود برای افزایش حجم خرید تا بتوانند با فروش در روزها و هفته‌های اخیر کسب سود کنند که ممکن است برای کل بازار خروجی چندان مطلوبیتی نداشته باشد. در هر حال برداشته شدن برخی محدودیت‌ها دقیقا برابر است با تبعیت از مکانیزم بازار که باید آن را به فال نیک گرفت.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۳ بهمن ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 56,400 ریال 100 0.18% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 57,500 ریال 500 0.87% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 56,700 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Marun 56,800 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 57,000 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 56,600 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
5110 57,000 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 57,300 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 57,800 ریال 800 1.38% نمودار و آرشیو
0075 56,800 ریال -400 0.7% نمودار و آرشیو
020 57,000 ریال -500 0.87% نمودار و آرشیو
Lf190 56,800 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
22B02 52,800 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
52518 51,600 ریال -200 0.39% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 51,500 ریال -300 0.58% نمودار و آرشیو
2420h 55,900 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 56,200 ریال -400 0.71% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 55,300 ریال 300 0.54% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak 71,200 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 71,200 ریال 1200 1.69% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf 70,000 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 69,500 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam 69,500 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 69,500 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf 69,200 ریال نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 60,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
C30s 61,000 ریال 600 0.98% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 51,200 ریال -3900 7.08% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 74,300 ریال -200 0.27% نمودار و آرشیو
1540 69,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 67,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 60,500 ریال نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 60,000 ریال 500 0.83% نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 60,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 104,500 ریال 1000 0.96% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 64,300 ریال نمودار و آرشیو
440G 75,500 ریال نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 62,000 ریال 200 0.32% نمودار و آرشیو
MR230 68,000 ریال 1800 2.65% نمودار و آرشیو
ZR230 68,200 ریال 2000 2.93% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 72,000 ریال 2000 2.78% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 47,600 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,000 ریال 1500 1.46% نمودار و آرشیو
ABS150 105,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil 65,500 ریال 2500 3.82% نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖