پلی شاپ؛ مرجع خرید و فروش صنعت پلاستیک کشور با نـظارت و سیـاستگذاری انجـمن ملی پلاستیـک ایـران

ارسال پاسخ

شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ ۰۹:۲۸ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

حجم معامله پلیمرها به بالاترین حد در 20 هفته اخیر رسید

دورنمای مثبتی پیش روی تولید در صنایع بزرگ پتروشیمی با تقویت تقاضای صنایع پایین دستی قرار گرفته است. در هفته گذشته در بورس کالای ایران حجم معاملات پلیمرها بازهم جهش قابل توجهی را ثبت کرد تا جایی که به بالاترین حد از ابتدای اردیبهشت‌ماه تاکنون رسید.
حجم معامله پلیمرها به بالاترین حد در 20 هفته اخیر رسید

به گزارش اینپیا، امروز دنیای اقتصاد نوشت: حجم معاملات هفتگی پلیمرها در بورس کالا به بالاترین حد در 20 هفته اخیر رسید که نشان‌دهنده افزایش حجم خرید و بهبود این بازار است. به نظر می‌رسد با آغاز روزهای سرد سال و بهبود تقاضا، این بازار وارد یک فاز قدرتمند شده است.

 

مهم‌ترین‌ سیگنال‌های این روزهای بازار را می‌توان تثبیت نسبی قیمت نفت و پایان یافتن کاهش قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی، افزایش قیمت دلار در بازار داخلی، افزایش حجم تولید در صنایع پایین‌دستی، بی‌اثر ماندن برخی بازارسازی‌ها در بازار داخلی پلیمرها و کمرنگ شدن تلاش‌ها برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا، جهت‌گیری صعودی قیمت‌ها در بازار محصولات پتروشیمی و انتظار برای افزایش عرضه‌ها با محوریت بورس کالا و پایین بودن موجودی انبارها دانست.

 

در هفته گذشته در بورس کالای ایران حجم معاملات پلیمرها بازهم جهش قابل توجهی را ثبت کرد تا جایی که به بالاترین حد از ابتدای اردیبهشت‌ماه تاکنون رسید. حجم معاملات با رشد هفتگی بیش از 17 هزار تن به 56 هزار و 944 تن بالغ شد که رقم قابل توجهی به حساب می‌آید. این در حالی است که جهش حجم معاملات یعنی میزان بیش از 17 هزار‌تن نیز بیشترین حد از هفته منتهی به 8 مرداد تاکنون بوده است. با توجه به این موارد بازار با اقبال محسوسی رو‌به‌رو شده که در نهایت به جذابیت خرید، بازگشت خریداران و افزایش حجم معاملات در بورس کالا منجر شده است.

 

اما این افزایش دلایل خاصی دارد که می‌تواند جهت‌گیری کلی بازار را در آینده ترسیم کند. نوسان قیمت‌ها در بازارهای جهانی، صعود و سقوط قیمت دلار، ترس از افزایش قیمت‌های پایه، پایین بودن موجودی انبارها، نوسان قیمت‌ها در بازار داخلی و در نهایت افزایش حجم تولید در صنایع پایین‌‌دستی را می‌توان از دلایل اصلی این رشد حجم معاملات برشمرد که قطعا بر حجم و شرایط تزریق کالا از بورس به بازار موثر خواهد بود.

 

 

نوسان قیمت‌های جهانی

در بازارهای جهانی شاهد ثبات نسبی قیمت‌ها هستیم تا جایی که می‌توان گفت روند نزولی قیمت‌ها در بازار نفت و پتروشیمی‌ها متوقف شده است. در لحظه تنظیم این گزارش قیمت هر بشکه نفت خام برنت با 41/ 0 درصد افت به 48 دلار و 88 سنت رسیده و هر بشکه نفت‌خام آمریکا نیز با 07/ 1 درصد کاهش 46 دلار و 40 سنت معامله می‌شود.

 

به نظر می‌رسد روند کاهشی و البته ادامه‌دار افت بهای نفت در بازارهای جهانی هرچند هنوز ادامه دارد ولی از شدت آن کاسته شده تا جایی که مخصوصا از آغاز ماه سپتامبر تاکنون می‌توان یک نوسان آرام با جهت‌گیری کاهشی را برای بازار نفت در نظر گرفت تا جایی که در برخی برهه‌ها همچون پایان ماه آگوست رشدهای قیمتی شدیدی را شاهد بودیم. این وضعیت یک سیگنال مهم را به بازار پلیمرها تزریق کرده است که اولین خروجی آن تثبیت قیمت‌ها و سپس افزایش آرام آن است. به‌عنوان مثال قیمت نفتا در بازارهای اروپای شمال غربی و آسیای جنوب شرقی حتی افزایش یافته تا جایی که شاهد تثبیت و سپس افزایش قیمت برخی دیگر از مواد اولیه صنایع پتروشیمی نیز بودیم.

 

در بازار الفین‌ها نیز چنین وضعیتی در حال تجربه شدن است که افزایش قیمت اتیلن و رشد شکننده اتیلن گلایکول با کاهش قیمت پروپیلن را می‌توان از این قبیل موارد برشمرد. این در حالی است که پلی‌اتیلن‌های سنگین با افزایش قیمت، پلی‌اتیلن‌های سبک خطی با ثبات نرخ و جهت‌گیری افزایشی، پلی‌اتیلن‌های سبک، پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن ترفتالات (پت) و PVC نیز با ثبات نرخ رو‌به‌رو شده‌اند ولی در نهایت پلی‌استایرن کاهش نرخ داشت.

 

در نهایت باید گفت روند کاهش قیمت‌های جهانی پلیمرها متوقف شده و از هم‌اکنون می‌توان به رشد بهای محصولات پتروشیمی نیز امیدوار بود.

 

 

نوسان قیمت دلار

در روزهای اخیر قیمت انواع ارزها در بازارهای داخلی با نوسان‌هایی جدی رو‌به‌رو شد تا جایی که به سطح روانی 3500 تومانی هم هرچند موقتی، دست یافت. این در حالی است که نرخ ارز مبادله‌ای هم رشد داشته که سیگنال مهمی برای تقویت قیمت دلار بوده است. از سوی دیگر اعلام غیررسمی قیمت دلار رسمی در بودجه با نرخ 3100 تومان هم داده دیگری است که جمعا از افزایش قیمت‌ها حکایت دارد. در هر حال به نسبت نرخ‌های تیر یا مردادماه، قیمت دلار رشد محسوسی را تجربه کرده هرچند که گمانه‌زنی‌ها از دلار 3700 تومان یا بالاتر نیز خبر داده‌اند اما چندان هم قابل اتکا نیست.

 

از سوی دیگر بانک مرکزی شرایط فعلی بازار را عادی توصیف کرده و مشخص نیست دقیقا چه برنامه‌ای برای آینده این نرخ دارد زیرا کاهش درآمدهای نفتی و صادراتی ممکن است برای تامین هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای دولت به نرخ‌های بالایی از دلار نیاز داشته باشد. در هر حال هم اکنون ذهنیت بازار مبنی بر دلار کمتر از 3400 تومان نیست و ممکن است شرایط کلی از دلار بالای 3500 تومان نیز حکایت کند.

 

با توجه به افزایش قیمت دلار احتمال افزایش قیمت پلیمرها در بازار داخلی افزایش یافته که سیگنال مهمی برای افزایش حجم خرید به شمار می‌رود زیرا هم بر قیمت‌های پایه و هم بر قیمت‌های بازار و انواع وارداتی موثر بود.

 

ترس بازار از افزایش قیمت‌های پایه

با توجه به افزایش قیمت دلار و همچنین تثبیت قیمت‌ها در بازارهای جهانی در کنار رشد برخی از نرخ‌ها، این شائبه در ذهن فعالان بازار ایجاد شده که قیمت‌های پایه پیش رو ممکن است افزایش یابد. در هر حال هفته جاری بنا بر برنامه‌ریزی قبلی باید نرخ‌های پایه جدید در روز دوشنبه اعلام شود که می‌تواند مهم‌ترین‌ سیگنال از شرایط کلی بازار پلیمرها به حساب بیاید.

 

هم‌اکنون حدس و گمان‌های بسیاری درخصوص قیمت‌های پایه پیش رو اعلام می‌شود. عرف تعیین این نرخ‌ها متوسط قیمت‌های دو هفته گذشته است و درخصوص قیمت دلار نیز همین مبنا مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به این شرایط و همچنین عقب نشینی آرام قیمت دلار در کنار افزایش قیمت‌های جهانی شاید تغییر نرخ‌ها چندان هم مشهود نباشد، ولی خودنمایی رشد قیمت دلار قطعا احتمال کاهش نرخ‌ها را به شدت محدود کرده است و احتمال رشد نرخ‌ها را پدید آورده هرچند که چندان عمیق نخواهد بود.

 

افزایش حجم تولید در صنایع پایین‌‌دستی

پایان یافتن روزهای گرم سال، فرارسیدن زمان بازگشایی مدارس، افزایش تقاضا برای بسیاری از محصولات پتروشیمی مخصوصا انواع لوله یا نایلون و همچنین نزدیک شدن به اعیاد پیش رو و ماه محرم شرایطی را فراهم آورده تا حجم تولید در صنایع پایین‌‌دستی افزایش یابد و البته تقاضا برای گریدهای سنگین، تزریقی، پلی‌استایرن‌ها یا گریدهای سبک و خطی افزایش یافته است. با توجه به تقویت حجم تولید در صنایع پایین‌‌دستی، تقاضا در بورس و بازار تقویت شد، بنابراین شاهد بهبود تقاضا و افزایش حجم معاملات بودیم. به نظر می‌رسد این وضعیت باز هم ادامه یابد یعنی می‌توان به ادامه بالابودن حجم تقاضا در بورس و بازار امیدوار بود.

 

نوسان قیمت‌ها در بازار داخلی

در بازار پلیمرها مدتی قیمت‌ها در مسیر افزایش بود که البته هر چه می‌گذرد این روند افزایشی با شتاب کمتری رو به رو می‌شود. این افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی در کنار تقویت حجم تولید در صنایع پایین‌‌دستی باعث شده تا در برخی از گریدها در بازار داخلی جهش شدید قیمتی را شاهد باشیم. این شرایط تاثیر بسزایی بر بازار داشت، زیرا به نظر می‌رسید حجم عرضه به نسبت تقاضا کافی نبود تا جایی که در پاره‌ای از اوقات گریدهایی همچون 0075 یا 0200 در بازار نایاب شدند و با جهش قیمتی در بازار، شاهد رشد تقاضا در بورس کالا بودیم.

 

در هر حال پس از جهش قیمت‌ها در روزهای گذشته که در پایان هفته وارد یک فاز با ثبات آرامی شد بازار خود را برای تزریق کالاهای جدیدی که از سمت بورس باید به آن تزریق شود آماده کرده، ولی هنوز مشخص نیست جهت‌گیری کلی بازار چگونه خواهد بود.

 

پایین بودن موجودی انبارها

پس از کاهش نسبی حجم معاملات در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، تغذیه کالاها از سمت بورس به بازار با وقفه رو به رو شد که همین مطلب در کنار کاهش آرام قیمت‌ها، از جذابیت خرید کاسته، بنابراین با کاهش موجودی انبارها رو به رو شدیم. این وضعیت جدید موجب آن شد بسیاری از فعالان بازار در برابر مشتری‌های خود توان قبلی را نداشته باشند و همچنین ریسک تولید در واحدهای تولیدی نیز کاهش یابد بنابراین خرید بیش از پیش جذابیت پیدا کرد.

 

از سوی دیگر پایین بودن موجودی انبارها خود سیگنالی برای شکننده شدن بازار است، زیرا با ورود هر تقاضای جدیدی قیمت‌ها با شتاب بسیار افزایش پیدا می‌کند و احتمال وقفه در تولید و مهم‌تر از آن، مدیریت بازار را نیز ایجاد خواهد کرد. این وضعیت هم اکنون در بازار PVC و برخی دیگر از گریدها احتمال بروز و ظهور پیدا کرده است.

 

برداشته شدن سقف ماهانه خرید

پس از امکان استفاده از ظرفیت سالانه در سامانه بهین یاب، شاهد آن بودیم که حجم تقاضا به یک باره افزایش یافت، زیرا برخی محدودیت‌ها در برابر خرید برداشته شده است. این وضعیت در حالی که احتمال افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی جدی شده و افزایش قیمت دلار نیز کلید خورده است، این ویژگی جدید به کمک حضور بسیاری از واسطه‌ها داده‌ای بود برای افزایش حجم خرید تا بتوانند با فروش در روزها و هفته‌های اخیر کسب سود کنند که ممکن است برای کل بازار خروجی چندان مطلوبیتی نداشته باشد. در هر حال برداشته شدن برخی محدودیت‌ها دقیقا برابر است با تبعیت از مکانیزم بازار که باید آن را به فال نیک گرفت.

 

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲ آبان ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 40,700 ریال 200 0.49% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 42,900 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr - نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 44,100 ریال -200 0.45% نمودار و آرشیو
5110 42,300 ریال -200 0.47% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 41,700 ریال -100 0.24% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 41,700 ریال 200 0.48% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 40,400 ریال -100 0.25% نمودار و آرشیو
0075 47,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 44,900 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 44,650 ریال -250 0.56% نمودار و آرشیو
2420h 44,100 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2102 44,000 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 40,900 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 44,150 ریال 50 0.11% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 43,200 ریال 200 0.46% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 Jam - نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir - نمودار و آرشیو
EX3 Arak - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf 43,850 ریال -50 0.11% نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf 43,300 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s 42,500 ریال 800 1.88% نمودار و آرشیو
C30s 42,700 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 47,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 56,600 ریال 1200 2.12% نمودار و آرشیو
1540 48,500 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
781 41,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
785 41,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
821 41,500 ریال 200 0.48% نمودار و آرشیو
825 41,300 ریال 200 0.48% نمودار و آرشیو
5030 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 42,500 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
552R Jam 44,800 ریال نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 42,400 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 42,400 ریال -100 0.24% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 44,700 ریال 700 1.57% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10417 65,800 ریال -200 0.3% نمودار و آرشیو
10415 65,000 ریال -500 0.76% نمودار و آرشیو
R40maron 49,000 ریال نمودار و آرشیو
R60 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 58,000 ریال -2000 3.33% نمودار و آرشیو
RP340 44,100 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 49,000 ریال 3500 7.14% نمودار و آرشیو
440L 46,200 ریال -1200 2.53% نمودار و آرشیو
MR230 44,200 ریال 700 1.58% نمودار و آرشیو
ZR230 45,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 58,100 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
332C 45,800 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
332L 49,000 ریال نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 32,400 ریال -200 0.61% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 32,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf 33,400 ریال 100 0.3% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 41,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 55,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 53,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 400 52,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Arak 42,200 ریال نمودار و آرشیو
5620 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 58,100 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
1922 42,400 ریال 600 1.42% نمودار و آرشیو
MR1600 49,000 ریال 3500 7.14% نمودار و آرشیو
J740 58,500 ریال -2000 3.31% نمودار و آرشیو
R200 56,300 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
2004Tc 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam 46,000 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
52518 40,800 ریال 200 0.49% نمودار و آرشیو
Hi500 39,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
R40 Arak 49,300 ریال نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو