ارسال پاسخ

یکشنبه ۵ مهر ۱۳۹۴ ۰۷:۳۲ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1507 Telegram

inpia.ir

۱۵ دقیقه‌ی ابتدایی روز کاری خود را اینگونه آغاز کنید

اگر در ابتدای روز کاری مشغله شما شدید باشد، تصور کنید که در ادامه‌ی روز زمانی که مشکلات پدیدار می‌شوند و افراد دیگر از شما کمک می‌طلبند، چگونه خواهد بود. در اینجا ۱۴ کاری که افراد موفق در ۱۵ دقیقه‌ی ابتدایی روز کاری خود برای بهره‌وری بیشتر انجام می‌دهند، ارائه شده است:
۱۵ دقیقه‌ی ابتدایی روز کاری خود را اینگونه آغاز کنید

۱۵ دقیقه‌ی ابتدایی روز کاری شما، نحوه پیشروی بقیه‌ی روزتان را تعیین می‌کند.


اگر در ابتدای روز کاری مشغله شما شدید باشد، تصور کنید که در ادامه‌ی روز زمانی که مشکلات پدیدار می‌شوند و افراد دیگر از شما کمک می‌طلبند، چگونه خواهد بود.

در اینجا ۱۴ کاری که افراد موفق در ۱۵ دقیقه‌ی ابتدایی روز کاری خود برای بهره‌وری بیشتر  انجام می‌دهند، ارائه شده است:

۱- حداقل ۱۵ دقیقه قبل از شروع ساعت کاری وارد محل کار خود می‌شوند
افراد موفق اهمیت زود رسیدن به محل کار را می‌دانند. آن‌ها به جای عجله کردن و نگرانی برای سر وقت رسیدن، منزل خود را زود ترک می‌کنند و با آرامش به محل کار خود می‌روند.

آن‌ها از ابتدا با یک آهنگ آرام روز کاری خود را شروع می‌کنند و برای آماده شدن برای کار ۱۵ دقیقه اضافی به خود می‌دهند.

۲- محل کار خود را مانند حرفه‌ای‌ها طراحی می‌کنند
همانند جراحی که عمل جراحی انجام می‌دهد و یا سر‌‌‌آشپزی که در آشپزخانه فعالیت می‌کند، افراد موفق اطمینان حاصل می‌کنند که قبل از شروع کار ابزار آنها در محل مناسب قرار داشته باشد. هر لحظه در اتاق عمل و یا آشپزخانه دارای اهمیت است، پس در محل کار شما نیز به همین صورت است.

افراد موفق محل کار خود را منظم نگه می‌دارند، بنابراین زمان زیادی را برای یافتن آنچه نیاز دارند هدر نمی‌دهند.

۳- کارهای قبلی خود را مرور می‌کنند
خوب است کارهایی که قبلا انجام داده‌اید را مرور کنید، به خصوص اگر از تعطیلات برگشته‌ باشید. افراد موفق با یادآوری آنچه قبلا انجام داده‌اند خود را برای کار آماده می‌کنند.

به جای عجله کردن در انجام کار، این افراد دستاوردهای گذشته خود را مرور می‌کنند که این کار مسیر موفقیت‌های بعدی را به آن‌ها نشان می‌دهد.

۴- لیست کارهایی که باید انجام دهند و همچنین اولویت‌ها را مرور می‌کنند
افراد موفق برای انجام کارهای خود لیست تهیه می‌کنند. آن‌ها لیست کاری خود را در ابتدای روز کاری مرور می‌کنند، بنابراین می‌توانند از قبل برنامه‌ریزی کنند. آن‌ها کارهای ضروری و جلسات را به خود یادآوری می‌کنند، در نتیجه براساس آن می‌توانند کارهای خود را زمان‌بندی کنند.

۵- بیشتر از سه کار مهم را در طول روز مشخص نمی‌کنند
افراد موفق می‌دانند که اگر بیش از حد برای خود برنامه‌ریزی کنند، دستپاچه می‌شوند. آن‌ها برای تمرکز بر کار و جلوگیری از چندوظیفگی، بیش از سه کار مهم را برای انجام دادن مشخص نمی‌کنند.

۶-از خود سوالات خوبی می‌پرسند
افراد موفق با پرسیدن سوالاتی از خود در مورد چیزی که می‌خواهند به آن برسند شفاف‌سازی می‌کنند. آن‌ها مشکلات را مشخص می‌کنند و تعیین می‌کنند که آیا این مشکلات باید حل شوند یا نه. این افراد وقت خود را برای حل مسائل کم اهمیت هدر نمی‌دهند. مطرح کردن سوالات خوب همچنین باعث ایجاد انگیزه در آنها می‌شود.

به طور مثال رون فریدمن، کارشناس بررسی انگیزش در انسان‌ها، پیشنهاد می‌دهد که در ابتدای کار این سوال را از خود بپرسید:
روز به اتمام رسیده و من محل کار را با احساس موفقیت ترک می‌کنم. به چه چیزی دست یافته‌ام؟

۷- ایمیل خود را فقط در صورت لزوم بررسی می‌کنند
افراد موفق ایمیل‌های خود را در ۱۵ دقیقه‌ی ابتدای شروع کار چک نمی‌کنند. آن‌ها می‌دانند که به آسانی حواسشان پرت می‌شود. اگر در انتظار ایمیل مهمی از طرف مافوق و یا مشتریان خود باشند، صندوق پیام خود را تنها برای این نوع ایمیل‌ها بررسی کرده و برای پاسخ دادن به آنها برنامه‌ریزی می‌کنند . آن‌ها ایمیل‌ها را به ترتیب زمانی نمی‌خوانند و به سرعت به آن‌ها پاسخ نمی‌دهند.

۸- تلفن همراه خود را در حالت سکوت قرار می دهند
افراد موفق می‌دانند که بیشترین کارها را صبحگاه انجام می‌دهند، بنابراین ابتدا برای کار خود برنامه‌ریزی می‌کنند و اولویت‌ها را مشخص می‌کنند. آن‌ها تلفن همراه خود را در حالت سکوت قرار می‌دهند تا با آمدن پیام و اخطار دچار حواس‌پرتی نشوند.

۹- چشمان خود را می‌بندند و تصور می‌کنند که روز کاری آنها چگونه پیش خواهد رفت
همانند ورزشکاران که از روش تجسم‌‌ برای تمرین و رقابت استفاده می‌کنند، افراد موفق تصوراتی از موفقیت را در ذهن خود تجسم می‌کنند.

آن‌ها به صورت ذهنی کار روزانه خود را تمرین و تکرار می‌کنند و به ذهن ناخودآگاه خود برنامه می‌دهند. بنابراین زمانی که انجام کار به صورت عملی فرا برسد، انجام کار را آسان‌تر می‌یابند.

۱۰- برای تنفس به خود زمان می‌دهند
افراد موفق پس از تجسم آینده، برای آمادگی خود برای ادامه روز وقت می‌گذارند. آن‌ها می‌دانند که در طول روز ممکن است مشغول باشند، بنابراین حتی قبل انجام کار به خود استراحت می‌دهند.

تنفس عمیق، اکسیژن مغز شما را تامین می‌کند، که باعث می‌شود واضح تر فکر کنید و به شما اجازه می‌دهد آرامش بیشتری داشته باشید. افراد موفق مانند اپرا وینفری و آریانا هافینگتون در هنگام صبحگاه مدیتیشن انجام می‌دهند.

۱۱- حرکات کششی سبک انجام می‌دهند
افراد موفق می‌دانند که تمام روز رو‌به‌روی کامپیوتر نشسته‌اند. می‌دانند که بی‌تحرک بودن برای مدت زمان طولانی برای آن‌ها مشکلات سلامتی به وجود می‌آورد.

برای غلبه بر این مشکلات در ۱۵ دقیقه ی شروع کار چند حرکت کششی انجام می‌دهند و برای حرکات کششی در طول روز برنامه‌ریزی می‌کنند.

۱۲- به همکاران خود برای آماده شدن برای کار زمان و فضا می‌دهند
افراد موفق در ابتدای صبح با همکاران خود در مورد مسائل کاری گفت‌وگو نمی‌کنند. آن‌ها به وقت دیگران احترام می‌گذارند و می‌دانند که همکارانشان برای آماده شدن برای کار نیازمند زمان هستند.

۱۳- قبل از کمک به دیگران نیازهای خود را در الویت قرار می‌دهند
افراد موفق اهمیت رسیدگی به نیازهای خود قبل از کمک کردن به دیگران را می‌دانند. آن‌ها اولویت‌های خود را تعیین کرده و درخواست دیگران را به تاخیر می‌اندازند.

این افراد تلاش نمی‌کنند که سوپرمن باشند و در هر زمانی به دیگران کمک کنند. آن‌ها به ۱۵ دقیقه‌ی ابتدایی هر روز خود احترام می‌گذارند و مودبانه درخواست دیگران را رد می‌کنند و یا آن را به تاخیر می‌اندازند.

۱۴- به خاطر شغل و چالش های پیش رو سپاس‌گزار هستند
افراد موفق هر صبح به خود یادآوری می‌کنند به این خاطر که شغلی دارند، چقدر خوشبختند. آن‌ها به چالش‌ها به عنوان فرصتی برای رشد و پیشرفت خود نگاه می‌کنند.

وقتی شما احساس خوبی نسبت به کار خود داشته باشید، این احساس هر گونه حس منفی یا طفره رفتن از کار را از بین می‌برد.

برگرفته از: www.lifehack.org

منبع


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

بروز مشکل