پلی شاپ؛ مرجع خرید و فروش صنعت پلاستیک کشور با نـظارت و سیـاستگذاری انجـمن ملی پلاستیـک ایـران

ارسال پاسخ

چهارشنبه ۶ آبان ۱۳۹۴ ۱۲:۳۶ تعداد نظرات: 0

در نشست اقتصاددانان با اتاقی‌ها عنوان شد

دلایل ایجاد رکود اقتصادی/بازار مسکن به این زودی‌ها رونق نمی‌گیرد

در نشستی تخصصی که با عنوان راهبرد‌های سه اقتصاددان به منظور "خروج از رکود اقتصادی" عصر دیروز (سه‌شنبه) در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، دلایل ایجاد رکود اقتصادی تشریح شد و همچنین راهکار‌های خروج از رکود مورد بررسی قرار گرفت و نقطه امید اقتصاد ایران برای شکستن رکود، مراجعه به بخش خصوصی و آزاد‌سازی اقتصادی به عنوان یک اجبار برای اقتصاد ایران مطرح شد؛ نه یک گزینه.
دلایل ایجاد رکود اقتصادی/بازار مسکن به این زودی‌ها رونق نمی‌گیرد

همچنین در این نشست عنوان شد که حدود 100 میلیون مترمربع مسکن شهری بدون مشتری به ارزش حدود 200 هزار میلیارد تومان وجود دارد که به این زودی‌ها مصرف نخواهد شد و رونقی را حداقل تا چهار سال آینده در بازار مسکن نخواهیم داشت، چون قدرت خرید بسیار پایین است و نمی‌توان از دولت انتظار داشت به راحتی سیاست‌های انبساطی اتخاذ کند.

از سوی دیگر با توجه به پیش‌بینی 50 دلاری قیمت نفت از سوی این کارشناسان، تاکید شد که منابع سرمایه‌گذاری باید افزایش یابد تا رشد اقتصادی کشور، کوتاه مدت نباشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در این نشست که با حضور "سعید لیلاز"، "محمد ستاری‌فر"،" رییس اتاق بازرگانی" و تعدادی دیگر از اعضای اتاق برگزار شد و "محمدهاشم پسران" نیز از طریق ویدیو کنفرانس در این جلسه شرکت کرد، مباحث روز اقتصاد ایران از جمله قیمت نفت، رفع تحریم‌ها، کاهش نرخ تورم و همچنین دلایل رکود اقتصادی مطرح شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

توسعه اقتصادی بدون اصلاح قیمت‌ها شروع نمی‌شود
در این نشست محمد ستاری‌فر - مدرس و کارشناس اقتصادی - به برخی دلایلی که زمینه‌ساز رکود اقتصادی در جامعه می‌شود، اشاره کرد و گفت که جابجایی جایگاه و قدرت دولت و بازار در بخش خصوصی از کلیدی‌ترین فرآیند‌های توسعه به‌شمار می‌آید و توسعه محقق نمی‌شود مگر آنکه به طور شفاف جایگاه دولت و بازار مشخص شود.

او اصلاح قیمت‌ها را یکی از ضرورت‌های فرآیند توسعه دانست و عنوان کرد که توسعه بدون اصلاح قیمت نمی‌تواند شروع شود اما بدون اصلاح قیمت‌ها می‌تواند به پایان برسد.

ستاری فر همچنین درباره افق سند چشم انداز معتقد است که در سند چشم انداز مدیریت کشور از مدیریت اقتصادی جدا نوشته شده است تا این دو بخش به تفکیک از هم و با تعامل با هم باشند.

این اقتصاددان درباره توسعه پایدار اقتصادی گفت که دغدغه‌های سه سده اخیر جوامع بشری در گذار جابه جای قدرت بین دولت و بازار بوده است؛ از این رو تعیین چگونگی رابطه بین نهاد قدرت و مردم بسیار حائز اهمیت است و تا زمانی که با توسعه بخش خصوصی قدرت دولت محدود نشود به توسعه اقتصادی پدید نخواهد آمد، چراکه به گفته او دولت طی 30 سال اخیر همیشه با رکود مواجه بوده است و به ناحق صاحب درآمد‌های نفتی شده است.

بازاری که به گفته وی نگاهش به دولت باشد و نهاد‌های مدنی و نیمه جانی از جمله اتاق تهران وجود داشته باشد نمی‌تواند در توسعه پایدار نقش موثری ایفا کند.


نگرانی از تکرار داستان دلار
همچنین مسعود خوانساری - رییس اتق بازرگانی تهران - در این جلسه اوضاع اقتصادی کشور در سال جاری را اصلا خوب ندانست و گفت که در شش‌ ماهه اول پیش‎بینی رشد منفی را برای اقتصاد داریم و اگرچه در سال گذشته رشد سه‌ درصدی را در اقتصاد داشتیم اما از فصل چهارم سال گذشته، اقتصاد به طرف رکود حرکت کرد و در شش ‌ماهه اول نیز به نظر می ‎رسد رشد منفی باشد.

خوانساری ضمن پیش‎بینی اینکه رشد اقتصادی تا پایان سال بین منفی ٠,٥ درصد و مثبت ٠.٥درصد باشد، اظهار کرد با اینکه توافق هسته‎ای نیز صورت گرفته بعید است که اثرات آن را امسال ببینیم و شاید در سال‎های آینده اثرات آن متوجه اقتصاد ایران شود. در کنار آن تسهیلات بانکی نیز نسبت به سال گذشته رقمی حدود ٦٠ تا ٧٠ هزار میلیارد تومان کاهش یافته و امیدی به آن نیست اما در مقابل هزینه‎های تولید در کشور کماکان باقی است.

به گفته رییس اتاق بازرگانی، در شش‌ماه، حدود ٢٩هزار میلیارد تومان دولت، یارانه پرداخت کرده اما در همین مدت حداکثر 8000 میلیارد تومان بودجه عمرانی پرداخت شده و بدهی‎های دولت به پیمانکاران و صنایع باقی است. از طرف دیگر قیمت دلار نتوانسته خود را با تورم هماهنگ کند و این نگرانی وجود دارد که مجددا اتفاقی که در سال‎های ٩٠ و ٩١ درباره نرخ ارز افتاد، تکرار شود.

اصلاحات اقتصادی متوقف نشود
همچنین در بخش دیگری از این نشست محمدهاشم پسران - اقتصاددان - که مطالب او از طریق ویدیو کنفرانس در جلسه مطرح شد، در صحبت‌هایی درباره وضعیت اقتصاد ایران گفت که در شرایط فعلی اقتصادی در مرحله حساسی قرار داریم، چرا که قرار است تحریم‌ها تا حدود سه ماه آینده به تدریج برداشته شوند و برای همین انتظارات زیادی در داخل و خارج نسبت به اقتصاد ایران وجود دارد.

به گفته وی با توجه به اهمیت نفت در اقتصاد ایران، مطمئنا نوسانات قیمت نفت اثرگذار خواهد بود.

پسران معتقد است که منابع اقتصادی ایران به سمت مصرف حرکت کرده؛ نه در جهت سرمایه‌گذاری. همچنین بعد از وضع تحریم‌ها تولید اقتصادی شش درصد و سرمایه‌گذاری بین 12 تا 15 درصد کاهش پیدا کرد اما مصرف افزایش یافته است.

به گفته او، تحریم‌ها اثر خود را بر تولید و سرمایه‌گذاری گذاشته است، نه بر مصرف.

وی همچنین درباره وضعیت تورم گفت که کاهش تورم از 45 درصد و رسیدن به 12.5 درصد فعلی اتفاق مثبتی است و باعث ایجاد اعتماد به دولت شده است اما روند این کاهش خیلی سریع بوده است؛ به گونه‌ای که دولت، خودش هم پیش‌بینی چنین وضعیتی را نداشته است.

این کارشناس اقتصادی درباره آینده قیمت نفت گفت که با وجود غیر قابل پیش‌بینی بودن قیمت نفت، این احتمال وجود دارد که قیمت نفت در آینده حدود 50 دلار باقی بماند.

به گفته پسران حتی اگر درآمد‌های نفتی افزایش یابد، باز هم به میزان درآمد‌های نفتی میزان قبل از تحریم‌ها باز نخواهد گشت.

وی همچنین درباره توجه به صادرات غیرنفتی اظهار کرد که صادرات غیرنفتی باید از طریق بخش خصوصی انجام شود و یکی از راهکارهای مناسب در این زمینه گردشگری و توریسم است که سرمایه گذاری در آن می‌تواند موثر باشد. ایران منابع عمده‌ای دارد که می‌تواند صادرات غیرنفتی را جبران کند اما باید اصلاحاتی انجام شود که صادرات غیرنفتی از سوی بخش خصوصی افزایش یابد.

این کارشناس اقتصادی معتقد است نباید اصلاحات اقتصادی را به دلیل گشایش هایی که در زمینه رفع تحریم‌ها اتفاق می‌افتد، به تعویق انداخت. مطمئنا اقتصاد ایران در سال‌های آینده گسترش خواهد یافت اما باید منابع سرمایه گذاری افزایش یابد و اگر این اتفاق رخ ندهد رشد اقتصادی ایران کوتاه مدت خواهد بود.

این اقتصاددان همچنین گفت که نباید اصلاحات اقتصادی را به دلیل گشایش‌هایی که در زمینه رفع تحریم‌ها حاصل خواهد شد عقب بیندازیم، مطمئنا اقتصاد ایران در سال‌های آینده گسترش خواهد یافت اما باید منابع سرمایه گذاری افزایش یابد، اگر این اتفاق رخ ندهد رشد اقتصادی ایران کوتاه مدت خواهد بود.

آزادسازی اقتصادی است، اجبار است برای ایران، نه گزینه
همچنین سعید لیلاز - کارشناس مسائل اقتصادی – در بخشی دیگری از این نشست اظهار کرد که امروز سیاست پولی دولت انقباضی نیست، چرا که رشد 23 درصدی نقدینگی در اقتصاد رشد بالایی محسوب می‌شود.

به گفته او، طبق آمار‌ها مصرف متوسط مواد غذایی در 10 سال گذشته 26 درصد به‌طور متوسط کاهش پیدا کرده است و امروز به‌طور متوسط هر شهروند ایرانی در هر 11 روز یک لیتر شیر مصرف می‌کند.

به اعتقاد لیلاز، ماهیت رکود و بحران اقتصادی در ایران هنوز به درستی شناخته نشده است و نکته اصلی بحران فعلی اقتصاد کشور، فروپاشی تقاضاست. از سوی دیگر در سال 1390 معادل 119 میلیارد صادرات نفتی و 100 میلیارد واردات کالا به کشور داشتیم اما 11 درصد قدرت خرید کارگران نسبت به دستمزد‌شان کاهش پیدا کرده است.

این کارشناس اقتصادی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت که اکنون حدود 100 میلیون مترمربع مسکن شهری بدون مشتری داریم که ارزش آن حدود 200 هزار میلیارد تومان است؛ این میزان به این زودی‌ها مصرف نخواهد شد و رونقی را حداقل تا چهار سال آینده ایجاد نخواهد کرد و رکود فعلی اولین رکود درون‌زا در اقتصاد ایران است.

او با اشاره به اینکه شرایط فعلی اقتصادی فرصتی برای حضور بیشتر بخش خصوصی در اقتصاد است گفت که اگر تا یک دهه آینده دولت قادر نباشد بدون درآمد‌های نفتی اقتصاد را اداره کند بخش خصوصی در ایران تبدیل به یک "موضوع" می‌شود. در 20 سال گذشته خصوصی‌سازی در ایران یک ژست بود اما وضعیت فعلی را باید فرصتی برای بخش خصوصی بدانیم.

این کارشناس اقتصادی همچنین تصریح کرد که بیشتر راه‌حل‌هایی که برای حل مسائل اقتصادی در ایران ارائه می‌شود، راه‌حل‌های سیاسی است تا اقتصادی؛ به عنوان نمونه این‌که یارانه‌ها را قطع کنیم یک راه‌حل سیاسی است یا این‌که می‌گویند قیمت حامل‌های انرژی باید افزایش یابد در چارچوب راه‌حل‌های سیاسی است.

به اعتقاد لیلاز بهترین راه، برای شکستن رکود فعلی مراجعه کردن به مردم و بخش خصوصی است و امروز نقطه امید اقتصاد ایران برای خروج از رکود، بخش خصوصی و آزاد‌سازی اقتصادی است که باید منسجم و همگن باشد؛ این یک گزینه برای اقتصاد ایران نیست، بلکه یک اجبار است.

این اقتصاددان اظهار کرد که در بهترین حالت در سال‌های گذشته بین سه تا پنج میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی اتفاق افتاده است که بعید به نظر می‌رسد با توافق صورت گرفته حتی وضعیت قبلی برسیم که البته بیشتر این سرمایه‌گذاری‌های در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی خواهد بود.

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۱ آبان ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 40,500 ریال -150 0.37% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 43,100 ریال -500 1.15% نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 48,000 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 44,300 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
5110 42,500 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 41,800 ریال -300 0.71% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 41,500 ریال -100 0.24% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 40,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 47,400 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
020 44,900 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
Lf190 44,900 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
2420h 439,000 ریال 394500 89.86% نمودار و آرشیو
2420d 46,100 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
2102 44,100 ریال نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 40,900 ریال نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 44,100 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 43,000 ریال -400 0.92% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz 42,000 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Jam - نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir - نمودار و آرشیو
EX3 Arak - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf 43,900 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf 43,400 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 41,750 ریال نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s 41,700 ریال -800 1.88% نمودار و آرشیو
C30s 42,650 ریال -200 0.47% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 47,800 ریال نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 55,400 ریال نمودار و آرشیو
1540 48,400 ریال نمودار و آرشیو
781 41,500 ریال -300 0.72% نمودار و آرشیو
785 41,000 ریال نمودار و آرشیو
821 41,300 ریال -300 0.72% نمودار و آرشیو
825 41,100 ریال نمودار و آرشیو
5030 75,000 ریال نمودار و آرشیو
525 42,600 ریال نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
510L Jam 42,500 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 44,000 ریال نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 65,000 ریال نمودار و آرشیو
10417 66,000 ریال نمودار و آرشیو
10415 65,500 ریال نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 49,500 ریال نمودار و آرشیو
548R 60,000 ریال نمودار و آرشیو
RP340 44,200 ریال نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 45,500 ریال نمودار و آرشیو
440L 47,400 ریال نمودار و آرشیو
MR230 43,500 ریال نمودار و آرشیو
ZR230 45,500 ریال نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 58,300 ریال نمودار و آرشیو
332C 46,100 ریال نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 44,500 ریال نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 32,600 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 32,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf 33,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 41,800 ریال نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 55,000 ریال نمودار و آرشیو
EPS 300 53,200 ریال نمودار و آرشیو
EPS 400 52,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 42,000 ریال نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 58,200 ریال نمودار و آرشیو
1922 41,800 ریال نمودار و آرشیو
MR1600 45,500 ریال نمودار و آرشیو
J740 60,500 ریال نمودار و آرشیو
R200 56,400 ریال نمودار و آرشیو
2004Tc 44,500 ریال نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam 45,900 ریال نمودار و آرشیو
52518 40,600 ریال -100 0.25% نمودار و آرشیو
Hi500 39,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو