پلی شاپ؛ مرجع خرید و فروش صنعت پلاستیک کشور با نـظارت و سیـاستگذاری انجـمن ملی پلاستیـک ایـران

ارسال پاسخ

یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ ۱۳:۳۸ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

ایتالیا، ایران را مرکز فعالیت های اقتصادی و تجاری در منطقه کند

گزارش اختصاصی خبرنگار اینپیا از نشست امروز هیئت تجاری ایران و ایتالیا: نشست بزرگترین هیئت تجاری ایتالیا با بیش از 370 شرکت کننده از 170 شرکت متوسط و بزرگ این کشور در بخش‌های مختلف، صبح امروز 8 آذر ماه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.
ایتالیا، ایران را مرکز فعالیت های اقتصادی و تجاری در منطقه کند

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران (اینپیا)، نشست بزرگترین هیئت تجاری ایتالیا با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاونان وزیر صنعت و تعداد زیادی از صاحبان صنایع و روسای تشکل‌ها برگزار شد. در این نشست چند تفاهمنامه در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و تجاری امضا شد.


تبدیل ایران به هشتمین سازنده خودرو تا سال 2018

کارلو کلندا، معاون وزیر توسعه ایتالیا در ابتدا با ستایش از خدمات فرهنگ و تمدن ایران گفت: متاسفانه در سال های اخیر به خاطر تحریم ها ارتباطات میان دو کشور ایران و ایتالیا کم شد؛ با این وجود این ارتباطات قطع نشد.

این مقام ایتالیایی در ادامه افزود: رییس جمهور ایران قرار بود سفری به ایتالیا داشته باشد اما به دلیل حوادث پاریس این دیدار لغو شد که این خود نشانه ای از رویکرد مشترک دو کشور در مقابله با تروریسم است.

به گفته وی از زمان توافق هسته ای تا کنون 4 وزیر ایتالیا از ایران دیدار داشته اند.

کلندا افزود: علاقه ما به ایران تنها به دلیل ذخایر طببیعی ایران نیست؛ بلکه به دلیل موقعیت و زمینه های مختلفی است که ایران از آن‌ها برخوردار است.

وی گفت: حضور ما در اینجا به معنی مشارکت در سطوح مختلف است. اکنون صاحبان صنایع ایتالیا در ایران حضور دارند. این هیئت با حضور بیش از 370 شرکت کننده از 170 شرکت متوسط و بزرگ در بخش های مختلف، به لحاظ تعداد بزرگترین است.
 
وی در ادامه به بانک های حاضر در هیئت اشاره کرد و گفت: به غیر از بانک های ایتالیا، شرکت های مالی اعتباری این کشور که بیش از 55 درصد مالی ایتالیا به آن‌ها تعلق دارد در این هیئت حاضر هستند.

معاون وزیر توسعه در ادامه این هیئت را بازیگران قابل اعتمادی توصیف کرد که می توانند نوآوری ایجاد کنند و همچنین برای بخش خصوصی شریک تجاری خوبی باشند.

وی با اشاره به صادرات ایتالیا به ایران گفت: 60 درصد صادرات ما به ایران شامل ماشین آلات، بخش مکانیک و اتوماسیون است. همچنین در بخش کفش و دباغی نیز با ایران همکاری هایی داریم.

کلندا گفت: یکی از اهداف ما این است که تا سال 2018 ایران را به هشتمین سازنده خودرو در دنیا تبدیل کنیم.

به گفته وی در این سفر دو روزه امکان بیش از 700 دیدار مستقیم فراهم است و انتظار می رود که شرکت ها به نتایج عینی برسند.

معاون وزیر توسعه در ادامه بار دیگر با اشاره به تحریم ها علیه ایران گفت: در دوره تحریم ایتالیا نهمین شریک ایران در سطح دنیا و دومین شریک در سطح اروپا بوده است و اکنون امیدواریم که بتوانیم این مسیر را در آینده به سطح بالایی برسانیم.

او همچنین از دیدار دیگری ظرف دو هفته آینده با هیئت ایرانی در رم برای توسعه سرمایه گذاری های دو جانبه خبر داد.


اولویت های همکاری تجاری با ایران از زبان وزیر صنعت

نعمت زاده، سخنران بعدی این نشت با اشاره به مذاکرات بسیار ایران با گروه 5 + 1، گفت: توافق هسته ای یک توافق منصفانه و برد- برد بود که فضای جدیدی را در صحنه بین الملل برای همکاری های مشترک به وجود آورد.

وی تصریح کرد: در این مذاکرات بالاخره مشخص شد که اظهارت ایران از روز اول مبنی بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای و مصارف صنعتی، پزشکی و کشاورزی از آن درست بوده است. این مذاکرات نمونه بسیار خوبی برای حل و فصل مناقشات از طریق گفت و گو بود.
 
وزیر صنعت گفت: ایران معتقد است که باید با تمام کشورهای دنیا به ویژه ایتالیا همکاری اقتصادی و تجاری داشته باشد. امیدواریم که سطح روابط بین دو کشور به سال های گذشته باز گردد.

وی تصریح کرد: متاسفانه در سال های اخیر، به دلیل تحریم ها حجم مبادلات با ایتالیا به حداقل رسید؛ ولی در همین شرایط هم حدود یک و نیم میلیارد دلار روابط تجاری وجود داشت که خود نشان دهنده آن است که دو کشور در شرایط تحریم نیز علاقمند به همکاری بودند.
 
نعمت زاده از حضور این هیئت در این حجم به عنوان نشانه عزم جدی برای همکاری های طرفین در فضای جدید نام برد و گفت: با وجود تحریم ها، صنعتگران ایرانی تلاش کردند با ارتقا توان علمی و صنعتی، راه تعالی را پیموده و فاصله خود را با دنیا کم کنند.

به گفته وزیر صنعت توانایی صنعتی و فناوری ایران نسبت به سال های قبل تفاوت بسیاری کرده است و این خود شرایط را برای همکاری های جدید تغییر می دهد.

نعمت زاده در ادامه به اولویت های همکاری در فضای جدید اشاره کرد و گفت: اولولیت ما بر مبنای همکاری استراتژیک، سرمایه گذاری مشترک با هدف نیاز داخلی و صادرات، تولید رقابت پذیر و همکاری مشترک با فناوری های جدید، است.

وزیر صنعت از تشکل ها خواست با توجه به این که 90 درصد از صنایع را واحدهای کوچک و متوسط تشکیل می دهند، برای پیشبرد امور همکاری بیشتری داشته باشند.
 
وی اظهار امیدواری کرد که ضمن مذاکرات دو جانبه شرکت ها با یکدیگر، انجمن ها در تحکیم روابط دراز مدت، به توافق های لازم دست یابند.
 
وزیر با مهم توصیف کردن حضور بیش از 10 بانک در این هیئت گفت: علاوه بر این حضور مدیران بیمه صادراتی ساچه، گویای جدی بودن طرف مقابل برای همکاری است. البته بانک های ما نیز به طور متقابل آماده همکاری هستند و بدون روابط بانکی متقابل، روابط جاری موفق نخواهد بود. 

نعمت زاده همچنین به توانمندی های ایران در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: شرکت های ایتالیایی می توانند ایران را به عنوان مرکز فعالیت های تجاری خود برای صدور کالا و خدمات به کشورهای منطقه قرار دهند.

وزیر صنعت در پایان با اشاره به این که ایران هر گونه سرمایه گذاری خارجی را تضمین کرده و حقوق برای آنها فراهم است، از سفارت خانه های دو کشور درخواست کرد در صدور روادید طولانی مدت با هدف تحریک بیشتر تجار، تسهیلات بیشتری قایل شوند.


امضای توافقنامه با بانک پاسارگاد به زودی

لیچا ماتیولی رییس سازمان صاحبان صنایع ایتالیا به عنوان سخنران بعدی با اظهار امیدواری نسبت به سفر قریب الوقوع رییس جمهور ایران به ایتالیا، گفت: سفر این هیئت با حمایت کامل سازمان صاحبان صنایع ایتالیا اتفاق افتاد.

وی با اشاره به جلسه این هیئت با وزیر مربوطه ایتالیا در کشور متبوع خود گفت: در واقع برنامه ریزی و تمرکز اصلی ما در این سفر بر حوزه های نفت و گاز و پس از آن ساختمان، خودرو، پزشکی و سایر موارد است.

ماتیولی اظهار داشت: از مارس 2014 تا مارس 2015 وقفه ای در ساخت اتومبیل اتفاق افتاده است، آن چه که ساچه برای آینده تولید در نظر دارد تولید دو میلیون خودرو است. ایران اکنون جایگاه هجدهم را در تولید ماشین دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر 60 درصد واردات محلی ما از ایران است. البته علاوه بر حوزه هایی مانند نساجی، کفش، چرم و غیره، بخش مواد ساختمانی هم حوزه مهمی است که باید به آن پرداخته شود.

این مقام مسئول در ادامه افزود: بنا است تا 200 هزار ساختمان مسکونی تولید شود و ما می توانیم نقش مهمی را در این زمینه ایفا کنیم. همچنین در رابطه با 143 هزار مورد نوسازی، همکاری داشته باشیم.
وی به توافق رسیدن شرکت های کوچک و متوسط را مهم دانست.

ماتیولی همچنین از قرار امضا یک توافقنامه در حوزه بانکی بین ساچه و بانک پاسارگاد خبر داد و گفت: رقبای اصلی ما در بازار ایران، چین، هند و برزیل هستند و ما می خواهیم در رقابت با آنها، ارتباطات خود را با ایران از سر بگیریم؛ البته این ارتباطات نه تنها در سطح کلان، بلکه در سطح متوسط و کوچک نیز خواهد بود چرا که بیش از 90 درصد از بافت محلی تولید در ایران را چنین واحدهایی تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: اکنون فرصت ها برای از سرگیری ارتباطات میسر شده است و ما موفقیت هایی در ایران داشتیم. در حوزه نفتی شرکت های ایتالیایی می توانند ارتباطات خود را در ایران از سر بگیرند.

ماتیولی در بخش دیگری از سخنان خود به چند شرکت ایتالیایی فعال در ایران اشاره کرد که مشغول به پروژه هایی در حوزه های مختلف هستند.


ثبات سیاسی و امنیت سرمایه گذاری در ایران در مقایسه با کشورهای منطقه

فیاض بخش از مدیران اتاق بازرگانی با اشاره به این که همکاری میان ایران و ایتالیا بیش از حوزه اقتصادی در بخش فرهنگی پیشگام بوده است، گفت: بعد از توافق وین شرایط خوبی برای ایران فراهم شده است؛ در اساس توافق وین نه تنها برای ایران، بلکه برای دنیا ثمربخش است.

وی ادامه داد: روابط تجاری بین ایران و ایتالیا به دلیل شرایط سالیان اخیر، به کمتر از نصف کاهش یافته است؛ البته بازسازی این روابط وظیفه دو کشور است.

فیاض بخش با اشاره به این که برای بخش خصوصی در آینده اقتصادی ایران، برنامه ریزی شده است، گفت: اکنون دولت ایران بیش از نفت، بر بخش خصوصی تاکید دارد. اتاق ایران در کنار رویکرد تشکل گرایی خود، آمادگی دارد تا از تجارب اتحادیه های متناظر ایتالیا بهره مند شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر پتانسیل های خوبی در ایران برای شرکت های ایتالیا به ویژه در زمینه دسترسی به بازارهای منطقه فراهم است. ایران به لحاظ ثبات سیاسی و امنیت سرمایه گذاری در بخش های مختلف شرایط خوبی در مقایسه با کشورهای منطقه دارد. از این روی طرف ایتالیایی می تواند سرمایه گذرای مشترک در ایران داشته باشد.

وی گفت: همسایگی با کشورهای متعدد و نفوذ در بازار کشورهای مجاور از جمله بسترهای مناسب برای حضور شرکت های ایتالیایی در ایران است.

آماده همکاری در بخش بانکی هستیم

گویدو رزا دیگر سخنران ایتالیایی در این مراسم با اشاره به زیبا بودن کشور ایران و داشتن پیشینه تمدنی کهن، به نقش بانک ها پرداخت و گفت: نقش بانک ها در این ماموریت ها همیشه حمایتی بوده است. 12 بانک در این هیئت حضور دارند که نمایندگی 55 درصد سیستم بانکی ایتالیا را دارند. هنگامی که برنامه هیئت به آنها ارائه شد، به طور فوق العاده ای از حضور در این هیئت استقبال کردند.

وی افزود: بانک ها به طور ویژه ای برای ایران چشم انداز روشنی متصور هستند. البته نکته مهم این است که از نظر سیستماتیک بتوانیم به صورت با دوامی روابط بین دو نظام بانکی را تقویت کنیم و این به نفع تمام بازیگران است.

گویدو ادامه داد: اگر نظام بانکی بین دو طرف نتوانند با هم عجین شوند، نمی توان فعالیت شرکت ها را پشتیبانی کرد و برقراری روابط بین بانکی یکی از اهداف ما است.

وی نسبت به اتفاقاتی که فردا بین سیستم بانکی رخ خواهد داد، اظهار خوشبینی کرد.
این مقام مسئول گفت: بانک ها در اروپا، آمریکا و چین همیشه نرخ های بالایی دارند. در چنین صحنه ای ایتالیا دومین کشور در اروپا و هفتمین در دنیا است. البته در دو سال اخیر ایتالیا رشد منفی در تولید داشته است و ما در این زمینه به کمک سیاست های بانکی اروپا امیدواریم تا رشد قابل ملاحظه ای در سال آینده داشته باشیم.

وی ادامه داد: در چنین چشم انداز تاریخی، بانک ها عاملی برای پیشرفت خواهند بود. پیشرفت ایتالیا بسیار تابع سرمایه گذاری های بانکی است. باید به این نکته اشاره کرد که یکی از تفاوت های بانکی ایتالیا با اروپا، سرمایه گذاری زیاد آن در حوزه اقتصادی است. ما کاملا آمادگی کمک به شرکت ها را در بخش های مختلف داریم.

بازار در برابر بازار

ولی الله افخمی راد معاون وزیر صنعت به عنوان آخرین سخنران نشست امروز با بی نظیر نامیدن همایش امروز گفت: می توان از مذاکرات به نتایج رسید. البته باید اذعان کرد که ترکیب این هیئت با موارد مشابه هم به لحاظ تعداد که بزرگترین هیئت با بیش از 360 شرکت و 11 بانک بودند و هم حضور بیش از 22 تشکل تخصصی، متفاوت بود و این می تواند آغازی برای همکاری متقابل باشد.

وی افزود: طی این دو روز با اقدامات اساسی که صورت خواهد گرفت نتیجه مطلوبی حاصل می شود.  

افخمی راد اظهار داشت: حجم تجارت با ایتالیا در حال حاضر کمتر از یک میلیارد دلار در سال است. امیدواریم در اینده نزدیک با رفع ترحیم ها و با انجام این گفت و گوها، زمینه همکاری برای توسعه اقتصادی کشور بیشتر مهیا شود.
 
به گفته این مقام مسئول کمتر از 30 درصد صادرات به ایتالیا به نفت خام اختصاص دارد و بقیه مربوط به کالاهای دیگر است.
 
افخمی راد وظیفه سازمان توسعه و تجارت را تسهیل تجارت و رفع موانع سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: ایران کشوری است که دارای ثبات سیاسی و امنیت در همه بخش ها است. موقعیت جغرافیایی نیز زمینه خوبی برای همکاری و سرمایه گذاری مشترک است.

این مدیر دولتی سرمایه گذاری در ایران را متفاوت از گذشته عنوان کرد و گفت: امروز اعلام می کنیم حضور تجاری خارجی در ایران، بازار در مقابل بازار خواهد بود و این از سیاست های سازمان توسعه و تجارت است.

افخمی راد در پایان اظهار امیدواری کرد که شرکت های خارجی، فعالان اقتصاد ایران را در زنجیره بین المللی خود قرار دهند.

در پایان این نشسست چند تفاهمنامه در بخش های مختلف فرهنگی، اقتصادی و تجاری به امضای مسئولان دو طرف رسید.

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۶ آبان ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 41,900 ریال 200 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 45,200 ریال -200 0.44% نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 48,500 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 46,000 ریال -800 1.71% نمودار و آرشیو
5110 44,500 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 42,500 ریال 150 0.35% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 41,700 ریال 100 0.24% نمودار و آرشیو
0075 47,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 46,000 ریال 300 0.65% نمودار و آرشیو
Lf190 44,700 ریال -400 0.89% نمودار و آرشیو
2420h 45,100 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
2420d 46,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 44,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 49,000 ریال نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 44,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 46,100 ریال 1100 2.39% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 45,600 ریال 1200 2.63% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz 44,000 ریال 1000 2.27% نمودار و آرشیو
EX3 Jam 44,700 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 45,300 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Arak 44,700 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G 43,800 ریال نمودار و آرشیو
Z30s 44,100 ریال -1200 2.65% نمودار و آرشیو
C30s 45,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s 45,500 ریال نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 51,300 ریال 300 0.58% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,000 ریال -600 0.99% نمودار و آرشیو
1540 50,900 ریال 200 0.39% نمودار و آرشیو
781 41,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
785 41,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
821 41,500 ریال 100 0.24% نمودار و آرشیو
825 40,800 ریال 100 0.25% نمودار و آرشیو
5030 80,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 43,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,200 ریال -700 1.53% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 44,800 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
510L Jam 44,800 ریال -200 0.44% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 45,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10417 66,500 ریال 200 0.3% نمودار و آرشیو
10415 65,800 ریال 200 0.3% نمودار و آرشیو
R40maron 53,800 ریال 1800 3.35% نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 2500 4.72% نمودار و آرشیو
548R 46,500 ریال 700 1.51% نمودار و آرشیو
RP340 45,200 ریال 400 0.88% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
440L 46,200 ریال 400 0.87% نمودار و آرشیو
MR230 46,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 46,300 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 60,500 ریال 1000 1.65% نمودار و آرشیو
332C 46,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 49,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 45,700 ریال 700 1.53% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 34,500 ریال 700 2.03% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 34,100 ریال 300 0.88% نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf 35,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 44,500 ریال 700 1.57% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 55,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 55,300 ریال 2300 4.16% نمودار و آرشیو
EPS 400 51,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Arak 45,200 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 59,300 ریال 300 0.51% نمودار و آرشیو
Lale 1922 45,000 ریال 1700 3.78% نمودار و آرشیو
MR1600 57,700 ریال 200 0.35% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
J740 61,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
R200 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 45,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam 4,090 ریال -42910 91.3% نمودار و آرشیو
52518 43,100 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
Hi500 40,900 ریال -200 0.49% نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو