ارسال پاسخ

شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ ۱۴:۵۰ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 644 Telegram

معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبر داد

جذب تنها 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در پتروشیمی طی 37 سال

معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه از ابتدای انقلاب اسلامی تنها حدود 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در صنعت پتروشیمی صورت‌ گرفته‌ گفت: تنها از سرمایه‌گذارانی که در بخش میان دستی و صنایع تبدیلی سرمایه‌گذاری کنند استقبال می‌کنیم.
جذب تنها 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در پتروشیمی طی 37 سال

به گزارش اینپیا به نقل از تسنیم، محمد حسن پیوندی با اشاره به اینکه مهمترین چالش‌های صنعت پتروشیمی کشور رقابت تولید ذغال سنگ در چین با تولید متانول در ایران، تأثیرگذاری شل‌گس بر روی اتان و امنیت منطقه است، اظهار داشت: هفته آینده کنفرانس IPF با حضور 308 شرکت ایرانی و 97 شرکت خارجی برگزار خواهد شد. در این کنفرانس 793 نفر از مدیران ارشد صنعت پتروشیمی و 165 مدیر ارشد خارجی حضور خواهد یافت. همچنین از 29 سخنران 22 نفر از مدیران سطح بالای شرکت‌های معتبر خارجی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه شرکت خارجی از 25 کشور در کنفرانس مورد نظر شرکت خواهند کرد، گفت: استرالیا، آذربایجان، بلژیک، کانادا، چین، انگلیس، آلمان، هند، ایتالیا، ژاپن، لیتوانی، قطر، روسیه، سنگاپور، کره جنوبی، اسپانیا، تایوان، فرانسه، ترکیه، آمریکا و امارات از جمله این کشورها هستند.شرکت آمریکایی از کشور اسپانیا شرکت خواهد کرد و تعداد زیادی از شرکت‌ها نیز از دبی در این کنفرانس حاضر خواهند شد.

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود حدود 1500 نفر در این کنفرانس گردهم آیند از معاون اول رئیس جمهور و وزیر امور خارجه به عنوان مهمان‌های ویژه یاد کرد.

به گفته پیوندی تعداد شرکت‌کنندگان در کنفرانس امسال نسبت به گذشته 120 درصد رشد داشته است همچنین از نظر کیفی نیز در سطح بالاتری برگزار خواهد شد.

وی با اظهار اینکه یکی از علت‌های برگزاری باتأخیر کنفرانس IPF انتظار برای نتایج مذاکرات 1+5 بود، گفت: در پایان این کنفرانس نیز 35 نفر از مدیران ارشد شرکت‌های پتروشیمی جهان از منطقه ویژه پارس (عسلویه) دیدن خواهند کرد.


*تنها 500 میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در صنعت پتروشیمی داشتیم

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مورد حجم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در صنعت پتروشیمی گفت: با توجه به اینکه صنعت پتروشیمی متعلق به بعد از انقلاب اسلامی ایران است، در قبل از انقلاب به صورت محدود سرمایه گذاری‌های محدودی توسط خارجی‌ها در این صنعت صورت گرفت. در بعد از انقلاب نیز علی‌رغم توسعه چشم‌گیر صنعت پتروشیمی تنها سرمایه گذاری مستقیم خارجی مربوط می‌شود به طرح مشترک آریاساسول که در آن 500 میلیون دلار سرمایه گذاری صورت گرفت. البته در طرح‌های کوچکی نیز شاهد سرمایه گذاری خارجی‌ها بودیم که به طور کلی این رقم به یک میلیارد دلار نمی‌رسد.

پیوندی با اظهار اینکه فاینانس نیز یک نوع سرمایه گذاری خارجی محسوب می‌شود، گفت: تمام سرمایه گذاری‌های بزرگ در طرح‌های پتروشیمی از طریق فاینانس خارجی انجام شد که در حال حاضر نیز در حال پرداخت آخرین قسط‌های آنها هستیم.


*مذاکره با خارجی‌ها براساس خوراک گاز 13 سنتی

وی با اعلام اینکه به دلیل مشخص نشدن نرخ خوراک واحدهای گازی پتروشیمی مذاکره با خارجی‌ها براساس نرخ 13 سنت انجام می‌شود، درباره علت تعیین نشدن نرخ خوراک، گفت: قیمت خوراک تحت کنترل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیست چون طبق قانون این شرکت نمی‌تواند در این طرح‌ها سرمایه‌گذاری کند و واحدهای فعلی نیز خصوصی سازی شده‌اند. در واقع وزارت نفت و مجلس باید در مورد تعیین نرخ خوراک واحد‌های گازی پتروشیمی تصمیم گیری کند قطعاً نرخ خوراک گاز سوال تعداد زیادی از مهمانان خارجی همایش بین المللی IPF خواهد بود.

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید در حالیکه نرخ گاز صادراتی حدود 40 تا 50 سنت است اما گاز به واحدهای پتروشیمی حدود 13 سنت داده می‌شود و این مغایر با اقتصاد مقاومتی است، گفت: هیچ ارتباطی بین صادرات گاز و خوراک صنعت پتروشیمی وجود ندارد چون کل هیدروکربنی که در اختیار صنعت پتروشیمی قرار می‌گیرد حدود 6تا7 درصد است اما با همین مقدار 45 میلیون تن در سال کالا تولید می‌کند؛ در شرایط تحریم یکی از صنایعی که توانست اقتصاد کشور را بهبود دهد پتروشیمی ها بودند چون نمی‌توان آنها را به راحتی تحریم کرد به همین دلیل هم بود که در اولین گام مذاکرات در مورد لغو تحریم‌ صنعت پتروشیمی مذاکره شد. این نشاندهنده اهمیت جهانی این صنعت و محتاج بودن دنیا به این محصولات است.

پیوندی با بیان اینکه اقتصاد کشور نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی را تعیین می‌کند، گفت: ما تنها تصمیم گیران قیمت خوراک نیستیم بلکه عواملی دیگر مانند تورم و رشد اقتصادی نیز در این زمینه نقش دارند. ما صاحب منابعی خدادادی هستیم که باید به بهترین شکل از آنها استفاده کنیم.


*شرط ایران برای استقبال از سرمایه گذاران خارجی

وی با اعلام اینکه استراتژی وزارت نفت در صنعت پتروشیمی توسعه زنجیره تولید است، گفت: از سرمایه گذارانی که در بخش میان دستی و صنایع تکمیلی سرمایه گذاری کنیم استقبال می‌کنیم. آنچه که در میان دستی در بحث سرمایه گذاری مهم است علاوه بر تأمین منابع مالی دانش فنی است. طبق گفته وزیر نفت، ایران دیگر خریدار تکنولوژی صرف نخواهد بود چرا که در جریان تحریم‌ها صنایع وابسته به پتروشیمی به شدت رشد کردند.

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ترجمان اقتصاد مقاومتی توسعه صنایع پتروشیمی است، گفت: بی‌تردید دولت باید محکم پشت صنعت پتروشیمی بایستد تا زنجیره تولید در این صنعت کامل شود به گونه‌ای که تولید نهایی در داخل کشور انجام شود.


*در مذاکره با خارجی‌ها وارد جزئیات نشدیم

پیوندی با اشاره به اینکه در سفر هیئت‌های خارجی به ایران و مذاکره با وزارت نفت وارد جزئیات نشدیم، گفت: بیشتر مذاکرات در سطح کلان صورت گرفت اما اکثر توجه خارجی‌ها به بخش پتروشیمی به دلیل وضعیت منحصربه‌فرد آن بود. در واقع آنها با حضور خود در ایران بیشتر تمایل داشتند حسن نیت خود را نشان دهند. این موضوع نشان دهنده عملیاتی شدن مذاکرات برای رفع تحریم‌ها بود.

وی یکی از جذابیت‌های صنعت پتروشیمی برای سرمایه گذاران خارجی را خصوصی شدن این صنعت عنوان کرد و گفت: البته بخش خصوصی کشور باید خود را دوباره منسجم کند و از تفکر حاکم بر آنها که دولتی است دوری کند.

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به این سوال که با خصوصی شدن صنعت پتروشیمی چگونه خارجی‌ها بدون ضمانت دولتی در این بخش می‌توانند سرمایه گذاری کنند، اظهار کرد: مشکلی در این زمینه پیش نخواهد آمد چرا که هلدینگ‌های ایرانی این توان را دارند که تضمین‌های مورد نیاز را به خارجی‌ها بدهند، چرا که آنها به وزارتخانه‌ها مهمی وصل هستند. البته معتقدیم اگر شرایط به گونه‌ای باشد که منجر به انتقال تکنولوژی یا دانش فنی شود، دولت می‌تواند در این زمینه‌ تضمین‌های لازم را بدهد.


*بهره برداری از سه طرح پتروشیمی در بهار 95

پیوندی از بهره برداری سه طرح پتروشیمی لرستان، کردستان و مهاباد در بهار 95 خبر داد، گفت: برای حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران باید دولت کمک کند تا زیرساخت‌های مورد نیاز برای این امر فراهم شود.

وی با اعلام اینکه به طرح‌های متانولی که کمتر از 10 درصد پیشرفت داشته‌اند توصیه تغییر طرح را داده‌ایم گفت: باتوجه به افزایش حجم تولید متانول در ایران و جهان برای آنکه بازار متانول دچار مشکل نشود و ارزش افزوده بالاتری ایجاد شود، به این واحدها توصیه کردیم که واحد تبدیل متانول به پروپیلن را تکمیل کنند تا از متانول موجود در بازار برای تولید پروپیلن استفاده شود. در حال حاضر 5 میلیون تن در سال متانول در کشور تولید می‌شود که این رقم تا یک و نیم سال آینده به 7 میلیون تن خواهد رسید.


*یک و نیم تریلیارد دلار تولیدکنندگان پتروشیمی در جیب مصرف‌کنندگان

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه به دلیل کاهش قیمت نفت یک و نیم تریلیارد دلار از تولید کنندگان پتروشیمی به جیب مصرف کنندگان این محصولات رفت گفت: تأثیر قیمت نفت بر محصولات پتروشیمی بیشتر روانی است.


*واکنش پیوندی به واگذاری واحدهای پتروشیمی وزارت صنعت

پیوندی در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی براینکه آیا در صورت ایجاد دو وزارتخانه صنعت و بازرگانی، شما موافق واگذاری واحدهای پتروشیمی به وزارت صنعت جدید هستید، گفت: به عنوان یک نفتی که در این صنعت بزرگ شده است دوست ندارم اما برخی اتفاق‌ها روی می‌دهد که جدا از تعصب و خواست افراد و براساس اقتصاد و منافع ملی کشور باید تصمیم‌گیری کرد. در کشور ما دائماً اینگونه اقدام‌ها صورت می‌گیرد اما با توجه به اینکه این واحدها خصوصی‌سازی شده‌اند شرکت‌ها باید به دولت و مجلس دیکته کنند که می‌خواهند با وزارت نفت بمانند یا به وزارت صنعت بروند.البته شرکت‌های پتروشیمی هنوز به این مرحله نرسیده‌اند که چنین چیزی را دیکته کنند.

وی در پاسخ به این سوال که واحدهای پتروشیمی را نفتی می‌دانید یا صنعتی، گفت: قطعاً این واحدها بیشتر صنعتی هستند.


*افزایش دو میلیون تنی ظرفیت پتروشیمی در سال جاری

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش دو میلیون تنی ظرفیت پتروشیمی در سال جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر ظرفیت این صنعت 44.5 است که این رقم تا پایان امسال با افزایش دریافت خوراک از میدان گازی پارس جنوبی به 46.5 خواهد رسید. همچنین امسال حجم فروش با دو میلیون افزایش نسبت سال 93 به 35 میلیون تن خواهد رسید.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 72,000 ریال -500 0.69% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 68,800 ریال 1300 1.89% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 68,000 ریال 500 0.74% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 63,500 ریال -2000 3.05% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 63,500 ریال -2000 3.05% نمودار و آرشیو
0075 60,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 58,600 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
Lf190 58,300 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 55,500 ریال -900 1.6% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,300 ریال -700 1.32% نمودار و آرشیو
2420h 58,000 ریال -300 0.51% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال -300 0.51% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 58,600 ریال -500 0.85% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 58,000 ریال -600 1.02% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,600 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,300 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 4400 5.09% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 1000 1.31% نمودار و آرشیو
1551 72,600 ریال 1100 1.52% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,300 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 78,000 ریال -3000 3.7% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 72,000 ریال -500 0.69% نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,000 ریال -500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,200 ریال -800 1.7% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,400 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 102,500 ریال 1500 1.46% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال 1000 1% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖