تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ ۱۱:۱۲ تعداد نظرات: 0

به مناسبت برگزاری همایش IPF در تهران

پلی پروپیلن، حلقه مفقوده توسعه صنعتی ایران

بی توجهی به تولید پلی پروپیلن از گاز طبیعی و تکمیل نشدن بخشهای میانی و پایین دستی پتروشیمی، ایران را به واردکننده محصولات کارگاههای چینی و هندی بدل می کند که زنبیل و میل بافتنی صادر می کنند.
پلی پروپیلن، حلقه مفقوده توسعه صنعتی ایران

به گزارش اینپیا به نقل از شانا، ایران نخستین کشور دارای بزرگترین ذخایر گاز طبیعی و دارای یکی از بزرگترین ذخایر غنی گاز اتان است. با توجه به این که دیگر کشورهای خاورمیانه از منابع محدود اتان برخوردار هستند این فرصت بزرگ پتروشیمی های ایران را از مزیت بالایی در بازارهای جهانی پتروشیمی برخوردار کرده است.

تا پیش از برداشته شدن تحریمهای بین المللی علیه ایران، بازارهای پتروشیمی این کشور از مخاطرات سیاسی رنج می برد، ولی با توافق انجام شده و برداشته شدن تحریمهای بین المللی در اوائل سال ٢٠١٦، هزینه های پایین تولید به دلیل خوراک گاز که ارزانتر از نفت است و همچنین دسترسی آسان ایران به بازارهای اروپایی و آسیایی، سرمایه گذاری را در صنعت پتروشیمی ایران از جذابیتهای بالایی برای سرمایه گذاران خارجی برخوردار کرده است.

پتروشیمی ایران با برداشته شدن تحریمهای بین المللی و رها شدن از موانع صادراتی حاصل از تحریمهای بانکی، بیمه، حمل و نقل و مبادله نفس راحتی خواهد کشید و جان تازه ای خواهد گرفت. علاوه بر این، رفع تحریمها به جذب سرمایه گذاری خارجی سرعت داده و امکان تکمیل پروژه ها را سرعت می بخشد.

نشریه پلاتس در این زمینه گزارش داده است که همه در حال آماده شدن هستند چون ایران دارای طیف وسیعی از فرصتهای سرمایه گذاری در بخشهای بالادستی و پایین دستی نفت و گاز است که آنها را ارائه می کند.

اتیلن

خاورمیانه در حال حاضر دارای ظرفیت ٣٠,٢ میلیون تنی اتیلن است که تقریبا ٦.٥ میلیون تن آن توسط ایران تولید می شود. در این میان عربستان  با تولید ١٥.٧ میلیون تن اتیلن در سال بیش از نیمی از تولید اتیلن منطقه را در اختیار دارد.

سهم کنونی ایران در تولید اتیلن منطقه در حال حاضر ٢٢ درصد است. با این حال با افزایش ظرفیت تولید ایران در پنج سال آینده و تا ٢٠٢٠ سهم این کشور به ٣٠ درصد از ظرفیت تولید اتیلن خاورمیانه افزایش پیدا می کند.

جدول زیر تولید اتیلن را در ایران نشان می دهد که توسط پلاتس تهیه شده است:پلی اتیلن

ظرفیت پلی اتیلن در مجموع خاورمیانه در سال ٢٠١٥ حدود ١٨,٥ میلیون تن است. عربستان و ایران به ترتیب با سهم ٤٢% و ٢٦% بزرگترین تولیدکنندگان پلی اتیلن در منطقه هستند.

ظرفیت کنونی تولید پلی اتیلن ایران در حال حاضر ٣,١ میلیون تن است که بیشتر شامل HDPE است. انتظار می رود که ظرفیت تولید ایران در این بخش در سه سال آینده با افزایش ٣ میلیون تنی به ٦.١ میلیون تن برسد. تا سال ٢٠٢٠ سهم ایران از ظرفیتهای پلی اتیلنی در خاورمیانه با افزایش به ٧.٨ میلیون تن در سال به ٣٢ درصد فزونی پیدا کند.

جدول زیر تولید پلی اتیلن را در ایران نشان می دهد که توسط پلاتس منتشر شده است:هم اکنون ظرفیت اسمی پتروشیمی های ایران نزدیک به ٦٠ میلیون تن در سال است و انتظار می رود این ظرفیت تا پایان سال ١٣٩٤ به بیش از ٦٢,٦ میلیون تن افزایش یابد.

ظرفیت عملیاتی محصولات پتروشیمی ایران نیز با افزایش تولید اتان در فازهای در حال ساخت میدان گازی پارس جنوبی و افزایش تولید گازهای همراه نفت قرار است از ٤٤,٥ میلیون تن در سال ١٣٩٣ به ٥٠.١ میلیون تن در سال ١٣٩٤ افزایش پیدا کند.

سهم ایران از میزان تولید محصولات پتروشیمی خاورمیانه در سال ٢٠١٤ چیزی بالغ بر ٢٥ درصد گزارش شده است و ١٧ میلیون تن از آن صادر می شود.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران سرمایه‌گذاری مورد نیاز صنعت پتروشیمی ایران را ٧٠میلیارد دلار عنوان کرده و عباس شعری‌مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز از نیاز سالانه ٧میلیارد دلاری این صنعت برای جذب سرمایه خبر داده است.این گفته ها به این معناست که ظرفیت مخارج سرمایه‌ ای سالانه ٧ میلیارد دلار به وجود خواهد آمد که می‌تواند ظرفیت تولید پتروشیمی ایران را دوبرابر کند. یعنی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران از سالی ٦٠ میلیون تن به ١٢٠ میلیون تن در ٥ سال آینده و ١٨٠میلیون تن در ١٠ سال آینده افزایش پیدا می کند.

به گفته عباس شعری مقدم مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی ایران، هم اکنون ٦٧ طرح نیمه تمام در صنعت پتروشیمی ایران وجود دارد که شرائط عملیاتی شدن را با جذب سرمایه دارد. البته ١٥ طرح از این مجموعه آماده بهره برداری است. این پروژه ها ۲۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت دارند.

صنعت پتروشیمی ایران به دلیل دسترسی ساده به خوراک گاز و بالا بودن ذخایر اتان در آن، دسترسی به بازار داخلی گسترده و متنوع، دسترسی آسان به بازارهای منطقه که جمعیتی بالغ بر ٣٠٠ میلیون نفر را در بر می گیرد، تنوع زنجیره پتروشیمی در بخش میانی و پایین دستی، نیروی کار ماهر و تحصیلکرده و با توجه به این که اتیلن خوراک عمده پتروشیمی های ایران را تشکیل می دهد، از مزیتهای رقابتی بالایی برخوردار است.

در میان هیدروکربنها اتان با بازده ٨٠ درصدی بالاترین بازده را از نظر تبدیل به اتیلن دارد و تولید اتیلن از خوراک گاز به مراتب سود آور تر از تولید اتیلن با خوراک نفتاست.

در سال ١٣٩٣در مجموع بیش از ٢ میلیون و ٨٠٠ هزار تن اتان به مجتمعهای پتروشیمی تحویل شده و امسال ( ١٣٩٤) براساس پیش بینی سهم پتروشیمی ها از اتان تولیدی کشور به ٤ میلیون و ٢٠٠ هزار تن افزایش خواهد یافت.

بیزینس مانیتور پیش بینی کرده است که ظرفیت تولید اتیلن ایران با تکمیل پروژه های الفین ١١ و ١٢ به ١١,٠٨ میلیون تن در سال افزایش پیدا کند.

به گفته محمد حسن پیوندی، قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، طی ٥ سال آینده ظرفیت تولید متانول کشور به ٢٤ میلیون تن خواهد رسید. با ورود ٢٤ میلیون تن متانول به بازار دنیا، ایران حرف اول و آخر را در تعیین قیمت این ماده خواهد زد.

در گزارش «دورنمای صنعت پتروشیمی ایران» که آبانماه امسال توسط مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی منتشر شد، آمده است که در صورت راه اندازی طرحهای متانولی شرکت توسعه نگر مکران که در سواحل دریای عمان در دست پیگیری است (و جزو برنامه های مصوب صنعت پتروشیمی در برنامه های چهارم و پنجم نیستند)، حدود ١٠,٥ میلیون تن دیگر به ظرفیت تولید این محصول در ایران اضافه می شود و مجموعاً ظرفیت تولید متانول این کشور به حدود ٣٤.٥ میلیون تن در سال خواهد رسید.

این حجم از افزایش تولید متانول در حالی است که عباس شعری مقدم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این زمینه گفته است: «ما با مجوزهایی که داده‌ایم ٢٥ میلیون تن متانول وارد بازار جهانی می‌کنیم اما بازار امکان جذب بیش از ١٦ میلیون تن آن را ندارد».

نگرانیها در خصوص بازار آتی متانول در حالی است که با تعریف طرح تبدیل گاز به متانول، تبدیل متانول به پروپیلن و پس از آن تبدیل پروپیلن به پلی‌پروپیلن می‌توان ارزش افزوده بالایی ایجاد کرد.

به گفته محمدحسن پیوندی، معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ایران کمتر از یک میلیون تن پروپیلن تولید می کند. این در حالی است که صنایع پایین دستی ایران تشنه پروپیلن هستند، وانگهی چون نیاز به پلی پروپیلن در صنایع پایین دستی بالاست، بلافاصله همین تولید ناچیز پروپیلن به پلی پروپیلن بدل می شود.

اتیلن و پروپیلن در شمار اصلی‌ترین محصولات پایه پتروشیمی قرار می‌گیرند که ارزش افزوده‌ای بیش از مواد اولیه پتروشیمی نظیر گاز و نفتا دارند و متاسفانه مشخص نیست که چرا تاکنون به توسعه این بخش توجه لازم صورت نگرفته است. در واقع یکی از دلایل زیر ظرفیت کار کردن صنایع پایین دستی و تکمیلی وابسته به صنعت پتروشیمی ایران در سالهای تحریم را باید در این بخش جستجو کرد! چالشی بزرگ که اقتصاد ایران را وادار به واردات کالاهای نهایی تولید شده از محصولات پتروشیمی از کشورهایی مانند چین و هند و وابستگی وارداتی به این کشورها کرده است.

پروپیلن یکی از محصولات کلیدی پتروشیمیایی است که به عنوان خوراک برای تولید پلیمرهای مختلف و محصولات میانی به کار می‌رود. مهمترین مشتقات پروپیلن عبارتند از: پلی‌پروپیلن، آکریلونیتریل، پروپیلن اکسید، فنول، اکسوالکل، اسید آکریلیک، ایزوپروپیل‌الکل، الیگومرها و دیگر مواد واسط مختلف که در نهایت به صورت مواد مورد نیاز صنایع الکترونیک، خودروسازی، ساختمان‌سازی، بسته‌بندی و نظیر آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گفته پیوندی در ١٠ سال آینده عملکرد شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پروپیلن‌ محورخواهد بود و با افزایش تولید پروپیلن صنایع تکمیلی با وفور تولید پروپیلن توسعه پیدا می کند. براساس مطالعات انجام شده علت نبود توسعه صنایع پایین دست و تکمیلی پتروشیمی در ایران کمبود پروپیلن است.

به گفته وی، در سالهای گذشته اتیلن به وفور از منابع اتان در کشور تولید شده و با توجه به تبدیل ٦٠ تا ٧٠ درصد اتیلن دنیا به انواع پلی اتیلن ها وگلایکول و تبدیل بخشی نیز به پلیمرهای غیر پلی‌اتیلنی‌، انواع پلی اتیلن در کشور به وفور وجود داشته است. صنایع وابسته به پلی‌اتیلن در کشور توسعه یافته اما صنایع شیمیایی وابسته به پروپیلن در کشور توسعه نیافته اند درحالی که این دسته از محصولات، مواد اولیه یک زنجیره بزرگ از صنایع تکمیلی هستند. دامنه محصولات پایین دستی پروپیلن و پلی‌پروپیلن بسیار بیشتر از پلی‌اتیلن و اتیلن و کمبود پروپیلن عامل نبود توسعه صنایع تکمیلی مرتبط به پروپیلن است که به زنجیره‌های زیادی وابسته است.

معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی می گوید: ایران به دلیل برخورداری از بزرگترین منابع گازی جهان ، دارای حجم زیادی از متانول است و با راه اندازی یک واحد نیمه صنعتی به ظرفیت ٣٥٠ هزار تن در سال، متانول حاصله را به ماده بسیار با ارزش پلی پروپیلن بدل خواهیم کرد.

با تکمیل بخش میانی و پایین دستی پتروشیمی و افزایش تولید پلی‌پروپیلن ایران می تواند صدها و بلکه میلیونها شغل جدید در داخل ایجاد کند و علاوه بر تاثیر گذاری در بازارهای جهانی گاز و LNG و متانول به یکی از صادر کنندگان عمده کالاهای نهایی تولید شده از پلی‌پروپیلن ها بدل شود.

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,600 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 49,000 ریال 1200 2.45% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 49,000 ریال 1800 3.67% نمودار و آرشیو
5110 50,200 ریال 1700 3.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,700 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,700 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,600 ریال 600 1.38% نمودار و آرشیو
0075 52,800 ریال 1600 3.03% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
Lf190 51,200 ریال 600 1.17% نمودار و آرشیو
52518 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
2420h 50,800 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
2420d 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 48,800 ریال 600 1.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 48,900 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,800 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 54,000 ریال 2000 3.7% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 53,000 ریال 800 1.51% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 800 1.7% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 53,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G 45,700 ریال -2400 4.99% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 48,000 ریال -300 0.62% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
C30s 49,100 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,800 ریال 300 0.49% نمودار و آرشیو
1540 60,300 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 43,300 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
785 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
821 44,700 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
825 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
5030 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 45,700 ریال -500 1.08% نمودار و آرشیو
552R Maroun 45,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 48,300 ریال -700 1.43% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 94,000 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
10417 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
10415 94,000 ریال -1000 1.05% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 50,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
RP340 49,600 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
440L 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 52,700 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
ZR230 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 48,000 ریال 700 1.46% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,600 ریال -300 0.77% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال -200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 40,350 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 65,000 ریال -1500 2.26% نمودار و آرشیو
EPS 400 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال -1000 1.08% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖