ارسال پاسخ

شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ ۱۱:۴۶ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1538 Telegram

inpia.ir

آمادگی انجمن ملی پلاستیک برای تدوین برنامه راهبردی 10 ساله

انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران آمادگی خود را برای تدوین سند راهبردی صنعت پلاستیک اعلام کرد. از آنجایی که ایران از نظر ذخائر نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی در رتبه‌های نخست جهانی قرار دارد صنایع پایین دستی پتروشیمی هم چون صنعت پلاستیک از نظر ایجاد ارزش افزوده و ارز آوری دارای اهمیت بالایی هستند.
آمادگی انجمن ملی پلاستیک برای تدوین برنامه راهبردی 10 ساله

تحریم‌های بین‌المللی و مشکلات در عرضه محصولات پتروشیمی باعث شده تا در پنج ماه امسال حدود ۴۰ درصد کاهش عرضه به نسبت سال گذشته در صنعت پلاستیک به وجود بیاید. درحال‌حاضر ظرفیت تولید ۷۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی در کشور وجود دارد که مطابق هدفگذاری‌های انجام شده تا سال 2020 این میزان باید به ۱۳۰ میلیون تن افزایش پیدا کند بنابراین مطابق این هدفگذاری صنایع تکمیلی پتروشیمی نیز برای جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده بیشتر و گسترش صادرات باید برنامه راهبردی ۱۰ ساله در این صنعت تدوین کنند.

مهندس عباسعلی متوسلیان، رییس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران در بازدید خود از روزنامه گسترش صمت ضمن انعقاد تفاهم نامه با این روزنامه از آمادگی این انجمن برای تدوین برنامه راهبردی 10 ساله این صنعت خبرداد. مهندس متوسلیان با همراهی دکتر آرین قصری، رییس کمیسیون روابط عمومی انجمن ملی پلاستیک در بازدید خود از این مجموعه ضمن خرسندی از انعقاد تفاهم نامه میان روزنامه گسترش صمت و انجمن ملی پلاستیک با اشاره به نحوه ارائه مطالب روزنامه گفت: روزنامه گسترش صمت با نیروی جوان و فرهیخته ای که دارد یک محصول فرهنگی کاملا حرفه ای به جامعه عرضه می‌کنند که با توجه به نوع ارائه مطالب این روزنامه را از سایر روزنامه های اقتصادی متفاوت کرده است. امیدواریم با توجه به دیدگاه این روزنامه در پوشش نظرات تشکل‌ها و انجمن های خصوصی در آینده شاهد تاثیرگذاری بیشتر بخش های خصوصی در تصمیم گیری های کلان کشور باشیم.

در ادامه این بازدید صمت در گفت و گو با مهندس متوسلیان به بررسی وضعیت صنایع تکمیلی در دوران پساتحریم، هدفگذاری های صنعت پلاستیک و راهکارهای بخش خصوصی برای عرضه مناسب تر محصولات پتروشیمی پرداخته است.

در حال حاضر جایگاه صنعت پلاستیک در ایران چگونه است و انجمن ملی پلاستیک در این میان چه نقشی دارد؟

مطابق آمار‌های رسمی، ارزش صادرات در 7 ماهه اول امسال در بخش مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد، 2696 میلیون دلار و به لحاظ ارزشی از کل صادرات بدون احتساب میعانات گازی، دارای 14 درصد از کل سهم صادرات بوده است. این صنعت پس از سوخت های معدنی، روغن های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها؛ مواد قیری و موم های معدنی که دارای 6/24 درصد سهم ارزش از کل صادرات است، رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

انجمن در تلاش است با همکاری روزنامه صمت، زبان مشترکی میان وزارت صنعت معدن تجارت و صنایع پلاستیک ایجاد کند تا مشکلات اساسی این صنعت بهبود پیدا کند تا مسئولان و مردم با سرعت بیشتری در جریان وضعیت و مشکلات صنایع قرار بگیرند.

انجمن ملی پلاستیک ایران نسبت به سایر انجمن‌های بخش خصوصی، متفاوت است چرا که اعضای هیات مدیره آن متشکل از روسای و اعضای هیئت موثر انجمن‌های زیر مجموعه صنعت پلاستیک هستند و در سطح ملی فعالیت می‌کنند. به طور مثال انجمن پلی اتیلن که سالانه ۵۰۰ هزار تن تولید دارد و فعالیت گسترده در صنعت پلاستیک دارد یا انجمن پی وی سی که از انجمن‌های باسابقه در صنعت پلاستیک است و هر دو انجمن می توانند هر کدام تا یک میلیون تن در سال تولید داشته باشند، از اعضای این انجمن هستند. بنابراین به طور کلی حدود ۱۵ انجمن کشوری و منطقه‌ای زیر مجموعه این انجمن و یا در شرف پیوستن به آن هستند. انجمن ملی پلاستیک در سال‌های طولانی با وجود مشکلاتی که با آن مواجه بوده است سعی کرده تا یک همزبانی در این صنعت ایجاد کند. چرا که بیشتر مشکلات بخش‌های مختلف از یک جنس هستند و داشتن یک تریبون و سیاست‌گذاری پیگیری مسائل و مشکلات در یک بخش قطعا اهداف صنایع پلاستیک را با سهولت بیشتر محقق می‌کند. هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک متشکل از افراد باسابقه‌ای است که حدود ۴۰۰ سال تجربه کاری را تشکیل می‌دهند که می توان با به کار بستن این تجربه، روی تصمیم گیری تاثیر گذار باشند. از این روی افراد متخصص و نخبگان و فرهیختگان این صنعت در این مجموعه قرار دارند. صنعتگران همواره جز به ارزش افزوده و ایجاد اشتغال در کشور فکر نمی‌کنند و از آنجایی که دانشگاه‌های ایران افراد فرهیخته و نخبه تربیت می‌کنند که البته لازم است تحقیق و آموزش مهارتی را نیز در دستور کار نیز قرار دهند، تا فرصت‌های مختلفی برای جذب این افراد در صنعت فراهم شود.

در حال حاضر انجمن ملی پلاستیک ایران چه تعداد عضو دارد؟

آخرین مجمع سال گذشته انجمن صنایع پلاستیک که دور دوم انتخابات هیات مدیره نیز انجام شد، حدود 120 نفر رای دهنده داشتیم که همگی نمایندگان بخش‌های مختلف خصوصی بوده‌اند. درحال‌حاضر حدود ۱۵ تشکل در زیر مجموعه این انجمن و یا در شرف پیوستن به آن قرار دارند که به طور مثال انجمن پی وی سی حدود ۱۶۰ عضو دارد، انجمن پلی اتیلن حدود 200 عضو دارد و انجمن همگن پلاستیک تهران نیز بیش از 300 عضو دارد که در مجموع جمعیت بالایی زیر چتر انجمن ملی پلاستیک دور یکدیگر جمع شده‌اند. انجمن ملی صنایع پلاستیک ظرفیت فعالیت‌های بیشتر دارد که و تلاش می کنیم تا بتوانیم در تصمیم گیری‌های دولت نقش داشته باشیم. در کشور‌های پیشرفته سندیکا‌ها نقش بسیار مهمی در سیاست گذاری‌های صنعتی دارند اما در ایران به دلایل مختلفی که نشات گرفته از ساختار فرهنگی کشور است به بخش خصوصی بهای کمتری داده می‌شود. این در حالی است که انجمن‌ها می‌توانند یک منبع اطلاعاتی دقیق و بدون نقص در صنعت محسوب شوند. در حال حاضر انجمن ملی پلاستیک  از ۷ کمیسیون تخصصی در بخش‌های مختلف از جمله کمیسیون های؛ فنی، صادرات، بازرگانی، آموزش، داخلی و حقوقی تشکیل شده است که در همین مدت کوتاه، کمیسیون صادرات انجمن نخستین پاویون پلاستیک را در پاکستان برگزار کرد که بالای ۱۵ عضو از انجمن در این پاویون حضور داشتند و با توجه به نزدیکی که این کشور به ایران دارد از اهمیت بالایی برخوردار است.  کمیسیون فنی نیز در بخش تهیه آمار فعالیت‌های وسیعی را آغاز کرده است و علی رغم آن که بودجه‌ای به انجمن اختصاص پیدا نمی‌کند با همت اعضای هیات مدیره این فعالیت‌ها مدیریت می‌شود. همچنین کمیسیون آموزش انجمن، طرح راهبردی تحول آموزش در صنعت پلاستیک را تهیه و اخیرا آن را به شرکت ملی پتروشیمی و سازمان شرکت شهرکها ارائه کرد که طرحی جامع و تأثیرگذار برای ارتقای آموزش در صنعت پلاستیک است.

یکی از مشکلات عمده صنعت پلاستیک وضعیت عرضه مواد اولیه است، برای بهبود وضعیت تامین مواد اولیه در این صنعت چه الگوی مورد نیاز است؟

در بحث مواد اولیه وجود یک مرکز برای تصمیم گیری گرید‌ها به طور متمرکز احساس می‌شود. چرا که صنعت یک سری خواسته‌ها دارد که با تدابیر پتروشیمی‌ها برای تولید متفاوت است و درحال‌حاضر یک بی‌برنامگی در تولید وجود دارد که گاهی در فصولی که نیازی برای صنایع وجود ندارد بیش از حد تولید انجام می‌شود اما در فصولی که نیاز زیادی وجود دارد شاهد کمبود عرضه هستیم که این امر موجب ایجاد مشکلاتی در تولیدات واحدهای صنعتی می‌شود. علاوه بر این مصرف‌کنندگان نیز مجبور هستند هزینه‌های گزافی برای خرید محصولات بپردازند.. بنابراین عرضه مواد اولیه مشکل اساسی است که صنایع پلاستیک با آن دست به گریبان هستند و یک مدیریت منسجم نیاز است. البته جا دارد  از زحمات مهندس محتشمی پور رییس محترم دفتر توسعه صنایع تکمیلی تشکر ویژه داشته باشیم اما کماکان این حلقه مفقوده در صنایع پلاستیک وجود دارد. اگر انجمن‌ها به عنوان نماینده صنایع بتوانند یک اتصالی میان خواسته‌های صنایع و پتروشیمی‌ها ایجاد کنند تا پتروشیمی‌ها براساس نیاز صنایع تولید داشته باشند این مشکل بهبود پیدا خواهد کرد. از انجایی که صنایع پلاستیک گستردگی زیادی دارد باید از نظر آماری در دوره‌های زمانی مختلف نیاز سنجی از بخش‌های مختلف صورت بگیرد و در اختیار پتروشیمی‌ها قرار گیرد تا در عرضه و تقاضا یک توازن صورت بگیرد تا مشکل صنایع تکمیلی در کمبود مواد اولیه حل شود. درحال‌حاضر صنعت پلاستیک در رکود عمیقی است اما با این وجود در عرضه‌های هفتگی مواد اولیه با مشکلات جدی رو به رو هستیم.

آیا طرح ارائه محصولات پتروشیمی خارج از بورس می تواند نتیجه مثبتی بر عرضه مواد اولیه داشته باشد؟

تا زمانی که سازوکار و یک نظام نامه جامع الشرایط که بتواند نظر صنعتگران و تشکل‌ها را تامین کند تدوین نشود، خروج محصولات از پتروشیمی نتیجه نخواهد داشت و صرفا اجرای این طرح یک فعالیت احساسی خواهد بود که صنایع را قطعا دچار مشکلات جدی خواهد کرد. لازم به ذکر است که در گذشته قبل از آن که بورس به وجود بیاید توزیع توسط خود مجتمع‌های پتروشیمی صورت می‌گرفت این امر باعث شده بود تا در دهه هشتاد صنایع، مواد اولیه را تا ۴۰ درصد گرانتر از قیمت جهانی خریداری کنند؛ بنابراین این امر آسیب‌های جدی به صنایع تکمیلی وارد می‌کند و بیشترین تاثیر را نیز بر قرارداد‌های بلند مدت و قرارداد‌های صادراتی خواهد داشت که قطعا این آسیب‌ها نیز جبران ناپذیر خواهد بود و در بخش صادرات باعث خواهد شد تا ایران مشتریان خود را از دست بدهد. علی رغم این که تا کنون این صنعت مورد بی‌مهری واقع شده است و شرایط مشتری مداری در شرکت‌های پتروشیمی کمتر مورد توجه قرار گرفته بنابراین شرکت پتروشیمی ایران باید یک تدبیری برای مشتریان همیشگی خود بیندیشد تا این معضل حل شود.

یکی دیگر از معضلات مهم این صنعت مربوط به بحث ماشین آلات است که در سال‌های گذشته به دلیل تحریم آسیب های جدی به این وارد شده است. اخیرا نیز انجمن ماشین سازان آلمان با برگزاری یک نشست دو روزه آمادگی خود را برای همکاری با ایران اعلام کردند. در حال حاضر وضعیت ماشین آلات در این صنعت چگونه است و رایزنی های صورت گرفته با آلمانی ها به کجا رسیده است؟

آلمان‌ها بسیار راغب هستند تا وارد بازار ایران شوند اما سازوکار‌های لازم وجود ندارد و هنوز قوانین ایران مشکلاتی دارد که نیاز به اصلاح دارد. علاوه بر این موانع اساسی بر سر راه واحد‌های تکمیلی وجود دارد که افق‌های این امر نیز باید روشن شود. آنچه که امروز به صنایع تکمیلی امیدواری می‌دهد میزان بودجه طرح‌های عمرانی است که می‌تواند افقی را برای توسعه صنایع پلاستیک ایجاد کند. درحال‌حاضر منتظریم تا بودجه سال ۹۵ مشخص شود تا افق صنایع برای برنامه‌ریزی سال آینده مشخصی شود. علاوه بر این روابط سیاسی ایران برای تجارت با دنیا بسیار اهمیت دارد و در این مسیر، سفرای وزارت امور خارجه باید بستر‌های لازم و فرصت‌های اقتصادی را فراهم کنند تا بازار‌های هدف برای صنعتگران روشن شود. همچنین عواملی که در این مسیر مهم است به ویژه تعرفه‌ها باید اصلاح شود. طی سال‌های اخیر تحریم ها و روابط بین المللی تاثیر زیادی بر روی این صنعت داشته است به نحوی که  براساس آمار عرضه ی محصولات پتروشیمی حداقل برای ۵ ماه امسال نسبت به ۵ ماه سال ۹۳ حدود ۴۰ درصد کاهش عرضه داشته است  که این امر نشان دهنده رکود و عدم رونق کسب و کار در این صنعت است.

وضعیت تولید ماشین آلات پلاستیک در داخل کشور چگونه است؟

از آنجایی که فناوری در دنیا هر روز در حال پیشرفت است، در تحریم آسیب‌های جدی به ماشین سازان داخلی وارد شد؛ اما با این وجود پتانسل‌های بسیار خوبی در صنعت ماشین سازان داخلی وجود دارد. توصیه‌ای که می‌توانیم به ماشین سازان داشته باشیم این است که تولیدات خود را به بخش‌های مختلف و به سطحی برسانند تا تولیدکنندگان کشور خیالشان راحت باشد که ماشین‌آلات ایرانی تفاوت زیادی با ماشین‌آلات اروپایی ندارد. البته جایگزینی تکنولوژی های روز دنیا در صنعت پلاستیک امری اجتناب ناپذیر است.

با بسته شدن پرونده پی ام دی و رفع کامل تحریم‌ها آینده صنعت پلاستیک و انجمن ملی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

صنایع پلاستیک می‌توانند در کنار برداشته شدن تحریم‌ها با در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته و نیز مزیت نسبی دسترسی به مواد اولیه مناسب در پتروشیمی، کیفیت تولیدات خود را ارتقا دهند. با برداشته شدن تحریم‌ها صنعت می‌تواند پس از ۳۳ سال روش رقابتی را پیش گیرد و نخبگان صنعت پلاستیک می‌توانند دانش خود را به مرحله ظهور برسانند. صنایع پلاستیک می‌توانند با دور شدن از خام فروشی در بخش صادرات محصولاتی تولید کنند که ارزش افزوده بالایی دارد و می‌تواند دومین جایگاه را در تأمین منابع ارزی برای کشور حفظ کنند. باز شدن دروازه‌های کشور با لغو تحریم‌ها فضای رقابتی سالمی را بین پتروشیمی‌ها ایجاد می‌کند و تولیدکننده‌ها می‌توانند ضمن تهیه مواد از بهترین پتروشیمی‌های خاورمیانه، رقابت سالمی نیز با یکدیگر داشته باشند. همچنین می‌توانند مواد اولیه خود را به موقع تأمین کرده و برای تولیداتشان برنامه‌ای صحیح داشته‌ باشند. انجمن ملی در تلاش است تابتواند در مجامع تصمیم‌گیر مانند پتروشیمی‌ها حضور داشته و با آنان تبادل نظر داشته باشد همچنین تجربیات خود را در اختیار آنان قرار دهد و به واحدهای تولیدی خود سمت و سو دهد. علاوه بر این در شرایط پساتحریم انجمن می‌تواند در بحث اصلاح برخی قوانین و مقررات وزارت صنعت، معدن و تجارت که به نوعی مانع تولید هستند تأثیر‌گذار باشد و آنها را اصلاح کند.

با توجه به  قطعی شدن رفع تحریم ها در دی ماه امسال صنعت پلاستیک چه میزان پذیرای سرمایه گذاران خارجی است و چه مزیت هایی در این صنعت باعث جذب سرمایه گذاران می شود؟

مزیت هایی چه از نظر زیر ساختی و چه از نظر نیروی انسانی تربیت شده در کشور وجود دارد که زمینه‌های سرمایه‌گذاری خارجی را فراهم می‌کند؛ اما با این وجود باید انگیزه‌ای از سوی دولت ایجاد شود تا سرمایه‌گذار رغبت کند در ایران سرمایه‌گذاری انجام دهد. به نظر می‌رسد سرمایه گذار‌ها با گذشته‌ای که ایران داشته رغبت کمتری برای سرمایه‌گذاری دارد مگر آن که شرایط و امنیت سرمایه‌گذاری در ایران فراهم شود تا شاهد رشد سرمایه‌گذاری خارجی در ایران باشیم. ایران از نظر منابع زیرزمینی نفت و گاز یک موقعیت استثنایی دارد علاوه بر این زیر ساخت‌های بسیاری مناسبی در سی سال گذشته برای بهره‌برداری از این ذخائر در ایران فراهم شده است و ایران در تولیدات مشتقات نفتی در جایگاه مناسبی قرار دارد. البته در بخش مواد نانو باید تلاش بیشتری صورت بگیرد. مطابق با این پیشرفت‌ها باید صنایع تکمیلی نیز به همان میزانی که پتروشیمی‌ها توسعه پیدا کرده‌اند و در آنها سرمایه‌گذاری شده است توسعه پیداکند. درحال‌حاضر این بخش مغفول واقع شده و باید تمرکز دولت بر توسعه و گسترش صنایع تکمیلی باشد.

آیا صنعت پلاستیک برای 10 سال آینده، برنامه راهبردی تدوین کرده است؟ 

براساس آمار‌ها ظرفیت محصولات پتروشیمی نزدیک به ۷۰ میلیون تن است که محصولات پلیمری 5 و سه دهم میلیون تن آن را تشکیل می دهد که بر اساس هدفگذاری‌ها تا سال ۲۰۲۰ این میزان باید به ۱۳۰ میلیون تن افزایش پیدا کند که به همان نسبت هم محصولات پلیمری افزایش خواهد داشت؛ که این میزان مواد خام اگر با برنامه‌ریزی درست به فرآورده‌های نهایی پلاستیک تبدیل شود قطعا ارزش افزوده بسیاری برای کشور ایجاد خواهد شد و از آنجایی که آینده جهان به نفت و گاز بستگی دارد و بیشترین ذخائر زیر زمینی در عراق و ایران وجود دارد، برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از این ذخائر اهمیت ویژه‌ای برای ایران دارد. تاکنون سندراهبردی در این صنعت تدوین نشده است اگر هم کاری انجام شده باشد متمرکز و وسیع انجام نشده است؛ بنابراین باید این صنعت به سمت تدوین سند راهبردی حرکت کند و در این مسیر تشکل‌ها می‌توانند نقش وسیعی داشته باشند. به همین دلیل انجمن ملی پلاستیک آمادگی خود را برای تدوین این سند راهبردی اعلام می‌کند تا از طریق کمیسیون‌های مختلف انجمن قدم‌های مهم و تاثیرگذاری در تدوین این سند برداشته شود.

برای رسیدن به افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ چه میزان به افزایش ظرفیت در این صنعت نیاز است؟

درحال‌حاضر در بهترین شرایط واحدهای تولیدی صاحب نام بین ۳۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت تولید می‌کنند که این رقم بیشتر مربوط به واحدهایی می‌شود که قدمت بالاتری دارند. برای رسیدن افق چشم‌انداز هم باید 70 درصد باقی مانده فعال شود و هم طرح‌های توسعه و نوسازی باید در دستور کار قرار گیرد تا بتوانیم محصول رقابتی تولید کنیم. متاسفانه یکی از مشکلات کشور نبود آمار‌های واقعی است بنابراین برای تعیین میزان نیاز افزایش ظرفیت باید ابتدا نقشه راهبردی این صنعت با دقت تهیه شود تا برمبنای آن هدفگذاری‌ها انجام شود.

منبع: روزنامه گسترش صمت
دریافت مصاحبه: صفحه اول - صفحه دوم


تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد تفاهم نامه رسانه ای انجمن ملی پلاستیک و روزنامه صمت امضا شد
jQuery Slider

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۳ تير ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 78,500 ریال 3000 3.82% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 78,500 ریال 3000 3.82% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 79,000 ریال 3000 3.8% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 78,800 ریال 2800 3.55% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 78,500 ریال 1500 1.91% نمودار و آرشیو
0075 74,000 ریال 4700 6.35% نمودار و آرشیو
020 70,000 ریال 2500 3.57% نمودار و آرشیو
Lf190 69,000 ریال 2500 3.62% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 67,000 ریال 3200 4.78% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 67,500 ریال 3500 5.19% نمودار و آرشیو
2420h 65,000 ریال 1500 2.31% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 68,500 ریال 5000 7.3% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 70,000 ریال 5000 7.14% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 68,500 ریال 5600 8.18% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 80,500 ریال 3300 4.1% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 87,800 ریال 1500 1.71% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 98,800 ریال 2100 2.13% نمودار و آرشیو
1540 79,000 ریال 2300 2.91% نمودار و آرشیو
1551 76,700 ریال 1200 1.56% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 87,700 ریال 1700 1.94% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 79,000 ریال 500 0.63% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 86,000 ریال 2200 2.56% نمودار و آرشیو
ZR230 86,000 ریال 2500 2.91% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,500 ریال نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 54,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 53,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 53,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 52,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 52,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 51,700 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 5,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 56,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 55,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 106,000 ریال 2500 2.36% نمودار و آرشیو
ABS150 106,000 ریال 1500 1.42% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖