ارسال پاسخ

شنبه ۱۹ دى ۱۳۹۴ ۱۵:۲۱ تعداد نظرات: 1 تعداد بازدید: 934 Telegram

گزارش روزنامه صمت از عملکرد سالانه صنایع پایین دستی پتروشیمی در کشور

جای خالی تولید ۱۳ میلیون تنی در صنعت پلاستیک

صنعت پلاستیک جزء صنایع مادر و سودده کشور است که مشابه دیگر صنایع با چالش‌هایی دست و پنجه نرم می‌کند. فعالان این صنعت معتقدند ظرفیت تولید در صنعت پلاستیک از نظر اسمی بالای ۱۵ میلیون تن است، اما تولید واقعی حدود ۲ میلیون تن در سال برآورد می‌شود.
جای خالی تولید ۱۳ میلیون تنی در صنعت پلاستیک

متاسفانه نگاه پررنگی به صنعت پلاستیک نشده است. در حالی که این صنعت ظرفیت تولید و اشتغالزایی بالایی دارد. در بازارهای منطقه نیز ترکیه و عربستان ۲ رقیب عمده ایران در صنعت پلاستیک هستند.

سعید ترکمان، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و رییس کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک ایران درباره وضعیت تولیدی در صنعت پلاستیک در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: در تشریح وضعیت صنعت پلاستیک دو موضوع کلی وجود دارد؛ نخست رکود کلی در بازار که در این مدت تشدید شده است. دوم اینکه صنعت پلاستیک در ارتباط با صنایع زیادی است. صنایع غذایی، بسته‌بندی، ساختمان، آشامیدنی و حتی صنایع ترکیبی نیازمند صنعت پلاستیک هستند. در واقع صنعت پلاستیک در تمامی بخش‌ها موثر است.

وی درباره چالش‌های اخیر صنعت پلاستیک گفت: رکود حاکم بر صنایع به‌طور قطع در صنعت پلاستیک هم تاثیر می‌گذارد. به‌دلیل اینکه تامین‌کنندگان شرکت‌های پتروشیمی در بورس به سوددهی بیشتری برسند و بهره بیشتری بگیرند با بعضی از محصولات تغییرات قیمتی ایجاد می‌کنند. همچنان که در یک‌ماه گذشته برخی محصولات پتروشیمی با افزایش روبه‌رو شده‌اند که این اقدام قابل قبول نیست.

شرکت‌های پتروشیمی که بیشتر بورسی هستند برای جلوگیری از افت و بازدهی مطلوب در میزان سهام خود به دنبال مدیریت عرضه‌های خود در بورس کالا هستند که پاره‌ای اوقات بازار را دچار خلأهای مقطعی می‌کند. به این صورت که تولیدکنندگان صنعت پلاستیک مجبور می‌شوند مواد اولیه خود را بالاتر از قیمت‌های جهانی از پتروشیمی‌های داخلی تهیه کنند. تا جایی که در یک ماه گذشته برخی مواد اولیه تولید شده در پتروشیمی‌ها با قیمت بیشتر در بورس کالا عرضه شد در حالی که روند قیمت جهانی در منطقه خلیج‌فارس به صورت کاهشی بود. این مسئله خلاف جهت جریان‌های عادی قیمت‌گذاری بوده و به رکود در صنعت پلاستیک دامن‌زده است.

صنعت پلاستیک مکمل صنعت بسته‌بندی

ترکمان درباره مختصات صنعت پلاستیک بیان کرد: صنعت پلاستیک در رده سوم صادرات محصولات غیرنفتی کشور قرار دارد. بیش از ۵۰درصد واحدهای پلیمری به طور کامل تعطیل شده‌اند. بقیه واحدها هم ظرفیت‌های تولیدی را کمتر کرده‌اند. به عنوان نمونه در استان سمنان در ماه گذشته ۵ واحد تولیدی تعطیل شده‌اند. هر چند این تعطیلی به صورت موقت است. واحدهای تولیدی مشغول به‌کار نیز با ۴۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند. همچنین مواد اولیه صنعت پلاستیک ۹۰ درصد در داخل کشور تولید می‌شود و ۱۰ درصد وارداتی است.

وی درباره ظرفیت‌های تولیدی در صنعت پلاستیک افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت ظرفیت پروانه‌های تولیدی در مقاطعی تا ۱۸ هزار واحد تولیدی در سال‌های گذشته اعلام کرده، این در حالی است که براساس آمار سایت بهین‌یاب صنعت و معدن واحدهای تولیدی صنعت پلاستیک در مجموع حدود ۴ هزار و ۵۰۰ واحد هستند که در این سامانه ثبت نام کرده‌اند. واحدهای تولیدی متوسط و بزرگ در این صنعت که دارای پروانه بهره‌برداری و بقیه مدارک معتبر هستند ظرفیت تولیدی در حدود ۵/۶ میلیون تن در سال دارند. همچنین میزان مواد مصرفی در سال گذشته در صنعت پلاستیک نزدیک به ۳میلیون تن به‌وسیله پتروشیمی‌های داخل کشور تولید و در بورس کالا به واحدهای تولیدی عرضه شد. مجموع واردات مواد اولیه صنعت پلاستیک حدود ۳۰۰هزار تن در سال است.

رییس کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک ایران با بیان اینکه آمار تولید واحدهای کارگاهی و صنفی مشخص نیست، گفت: آمار گفته شده مربوط به واحدهای بزرگ، متوسط و صنعتی کشور است و در زمینه واحدهای کارگاهی، آمار دقیقی تا به امروز نداریم.

وی درباره ظرفیت اشتغالزایی در صنعت پلاستیک ابراز کرد: ظرفیت‌های بسیاری در صنعت پلاستیک وجود دارد. به‌عنوان نمونه کشور ترکیه با جمعیتی معادل ایران، در حدود ۸میلیون و ۴۰۰هزار تن مواد اولیه وارد می‌کند و در صنعت به کار می‌گیرد در حالی که در ایران مواد اولیه پلاستیک به‌صورت خام از سوی پتروشیمی‌ها صادر می‌شود.

ترکمان افزود: فعالان این صنعت در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار نفر هستند که اگر از ظرفیت‌ها به درستی استفاده شود در بخش اشتغال عدد قابل توجهی به این ظرفیت می‌توان اضافه کرد؛ چرا که صنعت پلاستیک در اقتصاد کشور پیشران صنعت است. براساس آمار گمرک بیشترین صادرات محصولات تولیدی پلاستیک ایران به کشور عراق، افغانستان و کشورهای آسیای میانه است و در رده بعدی به کشور ترکیه صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه صنعت پلاستیک مکمل صنعت بسته‌بندی است، گفت: بسیاری از شرکت‌های بنام در بسته‌بندی محصولات تولیدی، پلاستیک را جایگزین شیشه و فلز کرده‌اند. به‌عنوان نمونه در امسال در بسته‌بندی خرما به جای روش سنتی به‌کار بردن کارتن کاغذی از پلاستیک استفاده شد که تحول مطلوبی به شمار می‌آید. این تغییر، باعث بهبود شرایط صادرات خرما و همچنین باعث شد که بازار بزرگ‌تری در اختیار تولیدکنندگان مواد غذایی و ترکیبات خرما قرار گیرد. به علاوه اینکه رضایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان را هم به دنبال داشته است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درباره رقیبان صنعتی ایران نیز عنوان کرد: ترکیه و عربستان ۲ رقیب عمده ایران در صنعت پلاستیک هستند. ترکمان درباره بروزرسانی صنعت پلاستیک با نوآوری و خلاقیت‌های جدید گفت: صنعت پلاستیک این مزیت را دارد که به سادگی می‌تواند از آخرین فناوری روز جهان استفاده کند که این موضوع در چابکی و پیشرفت این صنعت موثر است. به‌ویژه اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار موثر در بخش‌های نانو و همچنین بخش‌های تخصصی صنعت پلاستیک نقش‌آفرینی می‌کنند.

نگاه کمرنگ به صنعت پلاستیک

هوشنگ پارسا، صادرکننده نمونه محصولات پلاستیکی نیز در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: صنایع تکمیلی و پلیمری در مقایسه با صنایع پتروشیمی در کشور ما رشد نکرده‌اند و به عبارتی فاصله زیادی بین این دو صنعت ایجاد شده است و نگاه به صنایع پلاستیک پررنگ نیست.

پارسا با اشاره به دوران پساتحریم گفت: هر چند لغو تحریم‌ها اتفاق خوبی در صنعت است با این حال باید به یاد داشته باشیم که در این دوران شکل کسب‌وکار تغییر می‌کند. شرکت‌های قدرتمند خارجی به میدان رقابت وارد و اگر صنعتگران داخلی شیوه کسب و کار را ندانند، دچار مشکل می‌شوند.

ارزش‌افزوده بالای صنعت پلاستیک

همچنین عیسی غریبی کلیبر، تولیدکننده نمونه صنعت پلاستیک در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: رکود بازار، حجم بالای چک‌های برگشتی، قاچاق محصولات مشابه اجناس داخلی از کشورهای مختلف، کمبود نقدینگی و اجبار تولیدکنندگان به فروش مدت‌دار و اعتباری ۶ماهه، عرضه مواد اولیه پتروشیمی در بازار داخلی به قیمت بالاتر از قیمت جهانی برای تولیدکنندگان داخلی، هزینه‌های بالای سربار تولید و بهره‌وری کم نیروی کار از چالش‌هایی است که هم‌اینک در صنعت پلاستیک وجود دارد.

غریبی درباره ظرفیت تولید در صنعت پلاستیک تصریح کرد: ظرفیت تولید در صنعت پلاستیک از نظر اسمی بالای ۱۵ میلیون تن اما تولید واقعی حدود ۲ میلیون تن در سال برآورد می‌شود.

وی درباره اهمیت صنعت پلاستیک هم گفت: صنعت پلاستیک با توجه به موقعیت کشور ما از صنایع دیگر برجسته‌تر و کاربردی‌تر است؛ چراکه مواد اولیه آن بیش از نیاز در کشور تولید می‌شود و از این‌رو این صنعت حرفی برای گفتن دارد و در دنیا هم از موقعیت بهتری برخوردار است؛ زیرا تمام صنایع دیگر به آن وابسته‌اند؛ به‌عنوان نمونه بسته‌بندی تمام داروها، شیرینی و شکلات، قطعات خودرو، روکش کابل و سیم برق، لباس فرش و موکت، در و پنجره، لوله‌های آب و فاضلاب و گاز و لوازم منزل... همه از پلاستیک ساخته می‌شوند و جامعه‌شناسان، عصر کنونی را عصر پلاستیک نامیده‌اند؛ چراکه هیچ صنعتی در دنیا بی‌نیاز از پلاستیک نیست.

این تولیدکننده گفت: صنعت پلاستیک ظرفیت اشتغالزایی بالا در قسمت تولید، قالب‌سازی، بسته‌بندی و حمل‌ونقل دارد. به‌عنوان نمونه هر مدل فلاش‌تانک پلاستیکی حدود ۶۰ قالب دارد که برای ساختن یک قالب، یک کارگاه قالب‌سازی با ۵ نفر نیرو در طول ۳ ماه مشغول به کار می‌شوند؛ همچنین برای تولید قطعات، ۶۰ دستگاه نیاز است و برای هر دستگاه به‌طور متوسط در شبانه‌روز ۵ کارگر و سرپرست مشغول کار هستند. از طرفی برای بسته‌بندی به کیسه‌های پلاستیکی، جعبه، کارتن و اقلام دیگر نیاز است؛ یعنی یک فلاش‌تانک وقتی در کشور تولید می‌شود به طور مستقیم و غیرمستقیم بیش از ۵۰۰ نفر را مشغول می‌کند و تمام مواد اولیه آن در کشور تولید می‌شود. این محصول ۲کیلو وزن دارد و هر عدد بالای ۱۰دلار صادر می‌شود؛ یعنی ۲ کیلو نفت (کیلویی ۷۰۰تومان) در اثر تبدیل به پلاستیک تا این حد ارزش‌افزوده در کشور ایجاد می‌کند. این تولیدکننده نمونه در پایان گفت: متاسفانه توجه دولتمردان بیشتر روی صنایع دیگر متمرکز شده و صنایع پلاستیک هیچ وقت مورد حمایت و لطف قرار نمی‌گیرند.

روزنامه گسترش صمت


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.
سیداحمدعلوی شنبه ۱۹ دى ۱۳۹۴
متاسفانه دولتمردان ایران ازپلاستیک وصنعت پلاستیک اطلاعات ضعیفی دارند. وایران درصنعت پلاستیک فقط کپی برداری میکند.قانون چک درمملکت ما بسیار بی قانون است وواقعا نیاز به اصلاح اساسی دارد پاسخ دادن

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖