پلی شاپ؛ مرجع خرید و فروش صنعت پلاستیک کشور با نـظارت و سیـاستگذاری انجـمن ملی پلاستیـک ایـران

ارسال پاسخ

شنبه ۱۹ دى ۱۳۹۴ ۱۵:۲۱ تعداد نظرات: 1

گزارش روزنامه صمت از عملکرد سالانه صنایع پایین دستی پتروشیمی در کشور

جای خالی تولید ۱۳ میلیون تنی در صنعت پلاستیک

صنعت پلاستیک جزء صنایع مادر و سودده کشور است که مشابه دیگر صنایع با چالش‌هایی دست و پنجه نرم می‌کند. فعالان این صنعت معتقدند ظرفیت تولید در صنعت پلاستیک از نظر اسمی بالای ۱۵ میلیون تن است، اما تولید واقعی حدود ۲ میلیون تن در سال برآورد می‌شود.
جای خالی تولید ۱۳ میلیون تنی در صنعت پلاستیک

متاسفانه نگاه پررنگی به صنعت پلاستیک نشده است. در حالی که این صنعت ظرفیت تولید و اشتغالزایی بالایی دارد. در بازارهای منطقه نیز ترکیه و عربستان ۲ رقیب عمده ایران در صنعت پلاستیک هستند.

سعید ترکمان، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و رییس کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک ایران درباره وضعیت تولیدی در صنعت پلاستیک در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: در تشریح وضعیت صنعت پلاستیک دو موضوع کلی وجود دارد؛ نخست رکود کلی در بازار که در این مدت تشدید شده است. دوم اینکه صنعت پلاستیک در ارتباط با صنایع زیادی است. صنایع غذایی، بسته‌بندی، ساختمان، آشامیدنی و حتی صنایع ترکیبی نیازمند صنعت پلاستیک هستند. در واقع صنعت پلاستیک در تمامی بخش‌ها موثر است.

وی درباره چالش‌های اخیر صنعت پلاستیک گفت: رکود حاکم بر صنایع به‌طور قطع در صنعت پلاستیک هم تاثیر می‌گذارد. به‌دلیل اینکه تامین‌کنندگان شرکت‌های پتروشیمی در بورس به سوددهی بیشتری برسند و بهره بیشتری بگیرند با بعضی از محصولات تغییرات قیمتی ایجاد می‌کنند. همچنان که در یک‌ماه گذشته برخی محصولات پتروشیمی با افزایش روبه‌رو شده‌اند که این اقدام قابل قبول نیست.

شرکت‌های پتروشیمی که بیشتر بورسی هستند برای جلوگیری از افت و بازدهی مطلوب در میزان سهام خود به دنبال مدیریت عرضه‌های خود در بورس کالا هستند که پاره‌ای اوقات بازار را دچار خلأهای مقطعی می‌کند. به این صورت که تولیدکنندگان صنعت پلاستیک مجبور می‌شوند مواد اولیه خود را بالاتر از قیمت‌های جهانی از پتروشیمی‌های داخلی تهیه کنند. تا جایی که در یک ماه گذشته برخی مواد اولیه تولید شده در پتروشیمی‌ها با قیمت بیشتر در بورس کالا عرضه شد در حالی که روند قیمت جهانی در منطقه خلیج‌فارس به صورت کاهشی بود. این مسئله خلاف جهت جریان‌های عادی قیمت‌گذاری بوده و به رکود در صنعت پلاستیک دامن‌زده است.

صنعت پلاستیک مکمل صنعت بسته‌بندی

ترکمان درباره مختصات صنعت پلاستیک بیان کرد: صنعت پلاستیک در رده سوم صادرات محصولات غیرنفتی کشور قرار دارد. بیش از ۵۰درصد واحدهای پلیمری به طور کامل تعطیل شده‌اند. بقیه واحدها هم ظرفیت‌های تولیدی را کمتر کرده‌اند. به عنوان نمونه در استان سمنان در ماه گذشته ۵ واحد تولیدی تعطیل شده‌اند. هر چند این تعطیلی به صورت موقت است. واحدهای تولیدی مشغول به‌کار نیز با ۴۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند. همچنین مواد اولیه صنعت پلاستیک ۹۰ درصد در داخل کشور تولید می‌شود و ۱۰ درصد وارداتی است.

وی درباره ظرفیت‌های تولیدی در صنعت پلاستیک افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت ظرفیت پروانه‌های تولیدی در مقاطعی تا ۱۸ هزار واحد تولیدی در سال‌های گذشته اعلام کرده، این در حالی است که براساس آمار سایت بهین‌یاب صنعت و معدن واحدهای تولیدی صنعت پلاستیک در مجموع حدود ۴ هزار و ۵۰۰ واحد هستند که در این سامانه ثبت نام کرده‌اند. واحدهای تولیدی متوسط و بزرگ در این صنعت که دارای پروانه بهره‌برداری و بقیه مدارک معتبر هستند ظرفیت تولیدی در حدود ۵/۶ میلیون تن در سال دارند. همچنین میزان مواد مصرفی در سال گذشته در صنعت پلاستیک نزدیک به ۳میلیون تن به‌وسیله پتروشیمی‌های داخل کشور تولید و در بورس کالا به واحدهای تولیدی عرضه شد. مجموع واردات مواد اولیه صنعت پلاستیک حدود ۳۰۰هزار تن در سال است.

رییس کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک ایران با بیان اینکه آمار تولید واحدهای کارگاهی و صنفی مشخص نیست، گفت: آمار گفته شده مربوط به واحدهای بزرگ، متوسط و صنعتی کشور است و در زمینه واحدهای کارگاهی، آمار دقیقی تا به امروز نداریم.

وی درباره ظرفیت اشتغالزایی در صنعت پلاستیک ابراز کرد: ظرفیت‌های بسیاری در صنعت پلاستیک وجود دارد. به‌عنوان نمونه کشور ترکیه با جمعیتی معادل ایران، در حدود ۸میلیون و ۴۰۰هزار تن مواد اولیه وارد می‌کند و در صنعت به کار می‌گیرد در حالی که در ایران مواد اولیه پلاستیک به‌صورت خام از سوی پتروشیمی‌ها صادر می‌شود.

ترکمان افزود: فعالان این صنعت در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار نفر هستند که اگر از ظرفیت‌ها به درستی استفاده شود در بخش اشتغال عدد قابل توجهی به این ظرفیت می‌توان اضافه کرد؛ چرا که صنعت پلاستیک در اقتصاد کشور پیشران صنعت است. براساس آمار گمرک بیشترین صادرات محصولات تولیدی پلاستیک ایران به کشور عراق، افغانستان و کشورهای آسیای میانه است و در رده بعدی به کشور ترکیه صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه صنعت پلاستیک مکمل صنعت بسته‌بندی است، گفت: بسیاری از شرکت‌های بنام در بسته‌بندی محصولات تولیدی، پلاستیک را جایگزین شیشه و فلز کرده‌اند. به‌عنوان نمونه در امسال در بسته‌بندی خرما به جای روش سنتی به‌کار بردن کارتن کاغذی از پلاستیک استفاده شد که تحول مطلوبی به شمار می‌آید. این تغییر، باعث بهبود شرایط صادرات خرما و همچنین باعث شد که بازار بزرگ‌تری در اختیار تولیدکنندگان مواد غذایی و ترکیبات خرما قرار گیرد. به علاوه اینکه رضایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان را هم به دنبال داشته است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درباره رقیبان صنعتی ایران نیز عنوان کرد: ترکیه و عربستان ۲ رقیب عمده ایران در صنعت پلاستیک هستند. ترکمان درباره بروزرسانی صنعت پلاستیک با نوآوری و خلاقیت‌های جدید گفت: صنعت پلاستیک این مزیت را دارد که به سادگی می‌تواند از آخرین فناوری روز جهان استفاده کند که این موضوع در چابکی و پیشرفت این صنعت موثر است. به‌ویژه اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار موثر در بخش‌های نانو و همچنین بخش‌های تخصصی صنعت پلاستیک نقش‌آفرینی می‌کنند.

نگاه کمرنگ به صنعت پلاستیک

هوشنگ پارسا، صادرکننده نمونه محصولات پلاستیکی نیز در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: صنایع تکمیلی و پلیمری در مقایسه با صنایع پتروشیمی در کشور ما رشد نکرده‌اند و به عبارتی فاصله زیادی بین این دو صنعت ایجاد شده است و نگاه به صنایع پلاستیک پررنگ نیست.

پارسا با اشاره به دوران پساتحریم گفت: هر چند لغو تحریم‌ها اتفاق خوبی در صنعت است با این حال باید به یاد داشته باشیم که در این دوران شکل کسب‌وکار تغییر می‌کند. شرکت‌های قدرتمند خارجی به میدان رقابت وارد و اگر صنعتگران داخلی شیوه کسب و کار را ندانند، دچار مشکل می‌شوند.

ارزش‌افزوده بالای صنعت پلاستیک

همچنین عیسی غریبی کلیبر، تولیدکننده نمونه صنعت پلاستیک در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: رکود بازار، حجم بالای چک‌های برگشتی، قاچاق محصولات مشابه اجناس داخلی از کشورهای مختلف، کمبود نقدینگی و اجبار تولیدکنندگان به فروش مدت‌دار و اعتباری ۶ماهه، عرضه مواد اولیه پتروشیمی در بازار داخلی به قیمت بالاتر از قیمت جهانی برای تولیدکنندگان داخلی، هزینه‌های بالای سربار تولید و بهره‌وری کم نیروی کار از چالش‌هایی است که هم‌اینک در صنعت پلاستیک وجود دارد.

غریبی درباره ظرفیت تولید در صنعت پلاستیک تصریح کرد: ظرفیت تولید در صنعت پلاستیک از نظر اسمی بالای ۱۵ میلیون تن اما تولید واقعی حدود ۲ میلیون تن در سال برآورد می‌شود.

وی درباره اهمیت صنعت پلاستیک هم گفت: صنعت پلاستیک با توجه به موقعیت کشور ما از صنایع دیگر برجسته‌تر و کاربردی‌تر است؛ چراکه مواد اولیه آن بیش از نیاز در کشور تولید می‌شود و از این‌رو این صنعت حرفی برای گفتن دارد و در دنیا هم از موقعیت بهتری برخوردار است؛ زیرا تمام صنایع دیگر به آن وابسته‌اند؛ به‌عنوان نمونه بسته‌بندی تمام داروها، شیرینی و شکلات، قطعات خودرو، روکش کابل و سیم برق، لباس فرش و موکت، در و پنجره، لوله‌های آب و فاضلاب و گاز و لوازم منزل... همه از پلاستیک ساخته می‌شوند و جامعه‌شناسان، عصر کنونی را عصر پلاستیک نامیده‌اند؛ چراکه هیچ صنعتی در دنیا بی‌نیاز از پلاستیک نیست.

این تولیدکننده گفت: صنعت پلاستیک ظرفیت اشتغالزایی بالا در قسمت تولید، قالب‌سازی، بسته‌بندی و حمل‌ونقل دارد. به‌عنوان نمونه هر مدل فلاش‌تانک پلاستیکی حدود ۶۰ قالب دارد که برای ساختن یک قالب، یک کارگاه قالب‌سازی با ۵ نفر نیرو در طول ۳ ماه مشغول به کار می‌شوند؛ همچنین برای تولید قطعات، ۶۰ دستگاه نیاز است و برای هر دستگاه به‌طور متوسط در شبانه‌روز ۵ کارگر و سرپرست مشغول کار هستند. از طرفی برای بسته‌بندی به کیسه‌های پلاستیکی، جعبه، کارتن و اقلام دیگر نیاز است؛ یعنی یک فلاش‌تانک وقتی در کشور تولید می‌شود به طور مستقیم و غیرمستقیم بیش از ۵۰۰ نفر را مشغول می‌کند و تمام مواد اولیه آن در کشور تولید می‌شود. این محصول ۲کیلو وزن دارد و هر عدد بالای ۱۰دلار صادر می‌شود؛ یعنی ۲ کیلو نفت (کیلویی ۷۰۰تومان) در اثر تبدیل به پلاستیک تا این حد ارزش‌افزوده در کشور ایجاد می‌کند. این تولیدکننده نمونه در پایان گفت: متاسفانه توجه دولتمردان بیشتر روی صنایع دیگر متمرکز شده و صنایع پلاستیک هیچ وقت مورد حمایت و لطف قرار نمی‌گیرند.

روزنامه گسترش صمت

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.
سیداحمدعلوی شنبه ۱۹ دى ۱۳۹۴ ۲۲:۴۴
متاسفانه دولتمردان ایران ازپلاستیک وصنعت پلاستیک اطلاعات ضعیفی دارند. وایران درصنعت پلاستیک فقط کپی برداری میکند.قانون چک درمملکت ما بسیار بی قانون است وواقعا نیاز به اصلاح اساسی دارد پاسخ دادن

قیمت مواداولیه؛ ۶ آبان ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 41,900 ریال 200 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 45,200 ریال -200 0.44% نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 48,500 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 46,000 ریال -800 1.71% نمودار و آرشیو
5110 44,500 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 42,500 ریال 150 0.35% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 41,700 ریال 100 0.24% نمودار و آرشیو
0075 47,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 46,000 ریال 300 0.65% نمودار و آرشیو
Lf190 44,700 ریال -400 0.89% نمودار و آرشیو
2420h 45,100 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
2420d 46,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 44,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 49,000 ریال نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 44,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 46,100 ریال 1100 2.39% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 45,600 ریال 1200 2.63% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz 44,000 ریال 1000 2.27% نمودار و آرشیو
EX3 Jam 44,700 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 45,300 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Arak 44,700 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G 43,800 ریال نمودار و آرشیو
Z30s 44,100 ریال -1200 2.65% نمودار و آرشیو
C30s 45,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s 45,500 ریال نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 51,300 ریال 300 0.58% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,000 ریال -600 0.99% نمودار و آرشیو
1540 50,900 ریال 200 0.39% نمودار و آرشیو
781 41,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
785 41,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
821 41,500 ریال 100 0.24% نمودار و آرشیو
825 40,800 ریال 100 0.25% نمودار و آرشیو
5030 80,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 43,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,200 ریال -700 1.53% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 44,800 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
510L Jam 44,800 ریال -200 0.44% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 45,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10417 66,500 ریال 200 0.3% نمودار و آرشیو
10415 65,800 ریال 200 0.3% نمودار و آرشیو
R40maron 53,800 ریال 1800 3.35% نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 2500 4.72% نمودار و آرشیو
548R 46,500 ریال 700 1.51% نمودار و آرشیو
RP340 45,200 ریال 400 0.88% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
440L 46,200 ریال 400 0.87% نمودار و آرشیو
MR230 46,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 46,300 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 60,500 ریال 1000 1.65% نمودار و آرشیو
332C 46,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 49,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 45,700 ریال 700 1.53% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 34,500 ریال 700 2.03% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 34,100 ریال 300 0.88% نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf 35,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 44,500 ریال 700 1.57% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 55,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 55,300 ریال 2300 4.16% نمودار و آرشیو
EPS 400 51,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Arak 45,200 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 59,300 ریال 300 0.51% نمودار و آرشیو
Lale 1922 45,000 ریال 1700 3.78% نمودار و آرشیو
MR1600 57,700 ریال 200 0.35% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
J740 61,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
R200 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 45,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam 4,090 ریال -42910 91.3% نمودار و آرشیو
52518 43,100 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
Hi500 40,900 ریال -200 0.49% نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو