تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ۰۹:۲۰ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

بررسی فساد مواد اولیه پلیمری مناطق آزاد و ویژه

بازار مواد اولیه پلیمری تحت تأثیر ورود مواد اولیه مناطق ویژه و مناطق آزاد قرار گرفته است. مواد اولیه ای که برای تسهیل در امر صادرات واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد و ویژه با کسر 9 درصد ارزش افزوده به تولیدکنندگان عرضه می شود اما به جای تولید و صادرات، سر از بازار آزاد درآورده و با قیمت هایی پایین تر از قیمت بورس به فروش می رسند.
بررسی فساد مواد اولیه پلیمری مناطق آزاد و ویژه

در همین رابطه با سید جواد موسوی، کارشناس بازار مواد اولیه به گفتگو نشسته ایم.

 

آقای موسوی ما با یک سری محصولات پتروشیمی روبرو هستیم که به اسم مناطق ویژه خریداری شده اما سر از بازار آزاد در می‌آورد. دولت خود برای تسهیل چرخه صادرات و حذف بوروکراسی اداری، تصمیم گرفت تا واحدهای تولیدی که در مناطق ویژه قرار دارند از امتیاز معافیت مالیات ارزش افزوده بهره‌مند شوند، و بار را به سمت منطقه ویژه بارگیری کنند. اکنون با پدیده‌ دو نرخی بودن بسیاری از محصولات پتروشیمی در بازار روبرو هستیم یعنی همین محصولاتی که از مناطق ویژه وارد بازار می‌شوند از 400 تا 500 تومان با بار در تهران و یا بسیاری از استان‌ها، تفاوت قیمت دارد. این باعث آشفتگی بازار شده است و خود تولیدکنندگان هم نسبت به این موضوع گلایه دارند. حتی گاهی اوقات هم امکان دارد از این بار ارزان استفاده کنند اما گاهی اوقات دست آنها از کالاها کوتاه و احساس می‌کنند که حقوق آنها از بین رفته است. کل ماجرا هم از این بی‌عدالتی سرچشمه می‌گیرد... اکنون مدتی است که خود پتروشیمی‌ها هم دست به اقداماتی زده‌اند تا جلوی این کار را بگیرند به طور مثال باربری معتمد خود را معرفی می‌کنند، این رویه را توضیح دهید.

 

بله؛ پتروشیمی مارون نخستین پتروشیمی بود که این کار را آغاز و عنوان کرد اگر کسی معافیت مالیاتی دارد و از ما بار بخرد، برای بار اول حتی با وجود معافیت مالیاتی، باید مالیات آن را پرداخت کند. دلیل آن هم این بود چون به علت مشاهده تخلف‌های فراوان، مشخص نبود که این بار به منطقه ویژه برود یا خیر؛ بعد از آن که وارد منطقه شد باید تاییدیه گمرک را ارائه دهد و سپس مالیات خود را باز پس خواهد بگیرد.

 

بعد از این مرحله روال مشخص می‌شود و باید سری قبل را تسویه و سری جدید را خریداری کند، اگر تاییدیه سری قبل را ارائه ندهد باید مالیات جدید را پرداخت کند.

 

بعد از آن سایر پتروشیمی‌ها نیز همچون امیرکبیر دست به اقدام مشابهی زدند...

 

مارون وجه مثبت دیگری هم دارد؛ یعنی هیچ واسطه ای جرات رفتن به سمت مارون را نیافت. همان سری اول هم دردسر دارد باید مالیات را علی الحساب بپردازد، به همین دلیل فروش مارون شدیدا کاهش پیدا کرد و همه بار را کسانی خریداری می‌کنند که دارای معافیت مالیاتی هستند. از دیگر پتروشیمی‌ها تندگویان بود که باربری‌های مورد تایید خود را معرفی کرد. باربری‌ها موظف هستند بار را تا آن مقصد مشخص، حمل کنند.

 

پس در اینجا دو روش وجود دارد؛ یک واحد مالیات دریافت می‌کرد، یکی دیگر هم به معرفی باربری‌های خود پرداخت یعنی روش استانداردی وجود ندارد...

 

مشکلی که در اینجا وجود داشت و ذهن همه را درگیر کرد که اگر با راننده نوعی معامله صورت می‌گرفت چه اتفاقی می‌افتاد؟ بعد به مرور مشخص شد که این گونه نیست و شرکت تندگویان اسم یک شرکت متخلف را به صورت علنی به همه کارگزاری‌ها اعلام کرد و آن را در لیست سیاه قرار داد که دیگر کارگزاری‌ها نباید برای آن باری خریداری کنند و ما به آن حواله نمی‌دهیم. به این روش قاطعانه به ریسک موجود پوشش داد. سپس امیرکبیر هم اقدام به معرفی یک باربری کرد و همه را موظف کرد که بار خود را  به این روش حمل کنند، این نیز سبب شد که مقداری فروش بار امیرکبیر کاهش پیدا کند. اما امیرکبیر گاهی در روش خود خیلی قاطعانه عمل نمی‌کند.

 

 تا کنون پتروشیمی‌هایی که دست به اقدامات پیشگیرانه زاده‌اند تا حدودی موفق شده‌اند؛ اما همچنان سایر پتروشیمی‌ها یا به دلیل سیاست‌ها یا وجود رانت‌ها این کار را نکرده‌اند...

 

رانت و راحتی؛ پتروشیمی‌هایی که این کار را کردند فروششان کاهش یافت.

 

پس می‌توان به این اشاره کرد که هر میزان مجتمع‌های پتروشیمی نسبت به کنترل کردن بار پافشاری کنند، مشتری‌های خود را از دست می‌دهند. اکنون امکان دارد مجتمع‌های پتروشیمی دیگر به دلیل از دست ندادن مشتریان خود دست به چنین اقداماتی نزنند و از یک حاشیه سود هم بهره‌مند شوند...

 

پتروشیمی‌ها در این کار چندان حاشیه سودی ندارند، از یک طرف مالیات نمی‌گیرد و از آن سوی مالیات هم نمی‌دهد؛ اما در این خصوص تنها پتروشیمی‌ها کافی نیستند. ارگان‌های دیگری همچون؛ بورس و وزارت صنعت باید دخالت کند، چون خیلی از این کدها نه زمین دارند نه تجهیزات و کل مسئله سوری است.

 

حالا علاوه بر مجتمع‌های پتروشیمی، کدام نهاد دیگر می‌تواند اعمال قدرت یا نظارت کند تا جلوی این کار گرفته شود؟

 

به زعم بنده شرکت ملی پتروشیمی.

 

اما این شرکت نهاد نظارتی نیست و بیشتر به یک نهاد مشورتی تغییر ماهیت داده است.

 

سازمان حمایت، وزارت صنعت و سایت بهین یاب که چرا به آنها سهمیه می‌دهند و سهمیه آنها را قطع نمی‌کنند. هر هفته سهمیه آنها از وزات صنعت استعلام می‌شود.

 

اکنون شما به مورد دیگری هم اشاره کردید و آن این که واحدهایی هستند که اصلا وجود ندارند و تنها پروانه خود را در اختیار یک واسطه قرار داده‌اند و او با آن مواد خریداری می‌کند، اکنون باید برای اصلاح این چرخه چه باید کرد؟ بهین یاب باید نظارت کند و بازنگری انجام دهد این را باید چه نهادی انجام دهد؟

 

وزارت صنعت.

 

یعنی اداره‌های صنعت استان‌ها فعالیت پروانه‌هایی را که صادر کرده‌اند مشخص کنند. به غیر از این مورد چه اقدامی باید صورت بگیرد؟ چرا رویه‌ای که امیرکبیر و تندگویان و غیره در پیش گرفته‌اند به عنوان یک پروتکل مورد توافق نهادهای ذیربط قرار نمی‌گیرد؟

 

مشکل از ریشه است. وزارت صنعت می‌تواند مانع شکل‌گیری چنین کدهایی شود که هر روز شکل می‌گیرند و همچنان در حال اضافه شدن هستند.

 

دوم این که کدهای موجود فاقد فعالیت شناسایی شوند و سوم نهدهای دیگر مانند بورس که خود قدرتی ندارد، به وزارت صنعت، پتروشیمی‌ها و انجمن‌های کارفرمایی پتروشیمی فشار بیاورد.

 

 آیا بورس برای اعمال چنین فشاری صلاحیت دارد که مثلا چرا به فلان واحد غیر فعال مواد فروخته می‌شود! به نظر می‌رسد که این مسئله ارتباطی با بورس نداشته باشد.

 

بورس مدارک از پیش تعیین شده را از مشتری در هنگام خرید دریافت می‌کند و مدارک هم همیشه کامل است.

 

اما این مدارک شامل چه مواردی است آیا آخرین قبض پرداختی فهرست بیمه و...

 

خیر؛ چند برگ اطلاعات مشتری، اساسنامه شرکت، آخرین اظهارنامه مالیاتی، اگر داریی‌های و درآمد شرکت بالای 8 میلیارد ریال باشد، موظف است صورت‌های مالی آن حسابرسی شده باشد،  کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره شرکت.

 

پس با این وجود دوباره فعال بودن آن شرکت کنترل نمی‌شود...

 

خیر، کنترل نمی‌شود مدارک دریافت شده از سوی بورس را همه دارند. بارها مشاهده شده که متقاضیان دو روزه این مدارک را فراهم کرده‌اند و حتی مدرک موسسه حسابرسی را هم ارائه می‌دهند. پس زنجیره فساد از حسابرسی گرفته تا سایر سطوح به هم پیوسته وجود دارد؛ اما بورس در این جا چه نقشی دارد؟ ناظر و شفافیت؛ آیا این عنصر شفافیت سودی هم داشته است؟ به طور مثال مدتی پیش یک مشتری 1800 تن یک محصول تزریقی جم را در ملاء عام و روی تابلوی بورس خریداری کرد، آیا بورس این مورد را گزارش داده است؟

 

چرا باید گزارش دهد؟

 

چرا باید یک نفر 1800 تن محصول را خریداری کند؟

 

هنگامی که فرد ظرفیت تولید دارد چرا نباید خریداری کند؟

 

خیر، بنده این پرسش را مطرح می‌کنم آیا برای واحد تولیدی مقرون به صرفه است که 6 میلیارد تومان پول خود را برای انبار کردن 1800 تن مواد در این وضعیت نامناسب تولید، هزینه کند؟ پس مشخص می‌شود که هدف فرد، تولید نیست.

 

اما اکنون سقف را برداشته‌اند و فرد می‌تواند به هر میزان خرید کند.

 

اما آیا باید بورس معاملات مشکوک را تایید کند، می‌تواند آن را تایید نکند؛ اما مهر تایید روی کار آنها می‌زند.

 

پس علاوه بر بهین یاب و وزارت صنعت، بورس هم می‌تواند موارد مشکوک را گزارش دهد. این گزارش باید خطاب به کدام نهاد باشد؟

 

خطاب به وزرات صنعت.

 

حالا به همان موضوع اصلی برگردیم؛ یعنی مواردی که برای مناطق ویژه خریداری می‌شود اما سر از بازار در می‌آورد.

 

پس اول باید وزارت صنعت نسبت به بستن کدهای غیر فعال اقدام کند و دیگر بازنگری بورس روی مدارکی از واحدهای متقاضی. اگر این اتفاق هم رخ دهد صدای سایر مشتریان بلند می‌شود؛ اما اگر عنوان کنیم که منظور بازنگری در مدارک خاص مناطق ویژه است، این امکان پذیر است.

 

یعنی بورس باید برای بارهای مناطق ویژه یک سری مدارک کاملتری دریافت کند، مانند لیست بیمه و قبض برق یا...

 

بنده می‌گویم که این گونه بحث نکنیم من بورس را اشاره کردم که یک دماسنج باشد و موارد را گزارش دهد تا فرد مسئول دریابد، بار خارج می‌شود. بیش از این کاری از دست بورس ساخته نیست و حتی اگر مدارک بیشتر هم مطالبه کند باز مدرک ارائه می‌شود و این کار دشواری نیست.

 

پس روی همان سیستم حمل و نقل بازگردیم، مواردی که مارون، غدیر، تندگویان و امیرکبیر انجام می‌دهند.

 

اتفاقا باید همین موارد را تعقیب کرد. به زعم بنده کار مارون از همه قویتر است و هماهنگی بین گمرک آن مناطق و پتروشیمی‌ها بسیار مهم است؛ یعنی باید گمرک نقش بیشتری ایفا کند. این روش مارون در هر جای دنیا هم مطرح شود، پذیرفته‌ترین راه حل است، چون باید گمرک آنجا تایید کند.

 

اما این که به یک باربری محدود می‌شود خود می‌تواند یک رانت ایجاد کند؛ یعنی امکان دارد خدمات آن باربری مطلوب مشتری نباشد. آیا امکان دارد در این مسیر اتفاقات دیگری رخ دهد؛ مثلا بار دیگری به آن جا حمل شود.

 

بله، این امکان وجود دارد؛ اما با شرایط دشوار. حتی خود واسطه هم عنوان می‌کند که من ریسک این کار را که بار را به آن جا برده و تخیله کنم و سپس بخواهم به بازار بازگردانم، مقرون به صرفه نیست. از طرف دیگر حجم خریدها در هفته‌های اخیر تا اندازه‌ای افزایش یافته است؛ یعنی آنها ترجیح می‌دهند تا پیش از اقدام سایر پتروشیمی‌ها، بارهای خود را خریده باشند. هر لحظه امکان دارد که سایرین نیز جلوی این کار را بگیرند. فرد می‌داند که قیمت جهانی در حال صعودی است و قیمت قصد ریزش ندارد.

 

چگونه متوجه این صعودی بودن می‌شوند؟

 

به نظر من به خاطر نرخ اتیلن و پروپیلین. اکنون قیمت فروش پلی اتیلن که از اتیلن ساخته می‌شود، زیر قیمت خود اتیلن به فروش می‌رود؛ باید قیمت اتیلن ریزش کند که هنوز چنین نشده است.

 

روش مارون را باید به همه پتروشیمی‌های دیگر پیشنهاد داد تا آنها نیز این کار را انجام دهند. مارون می‌تواند مقدار زیادی بار بفروشد اما چرا چنین کاری انجام نمی‌دهد؟ خود در نامه‌ای عنوان کرده است که به نفع دولت و تولیدکننده جلوی این کار را می‌گیرد در صورتی که حتی اگر فروش هم صفر شود، که چنین هم شده است. شازند که حتی در منطقه ویژه هم نیست هیچ کاری انجام نمی‌دهد؛ اما مارون خود در منطقه ویژه است و می‌تواند مانند بقیه بهترین فروش را داشته باشد اما از آن صرف نظر کرده است.

 

با این کار منافع ملی را در نظر گرفته است. x5 مارون بهترین کیفیت را در کل کشور دارد اما کمترین فروش متعلق به آن است.

 

اگر مورد دیگری را نیاز به بیان می‌دانید، عنوان کنید.

 

مسئله دیگر علاوه بر منطقه ویژه که به این شکل از آن سو استفاده می‌شود از منطقه آزاد هم به شیوه دیگری سو استفاده می‌شود. منطقه آزاد مالیات بردرآمد پرداخت نمی‌کند، هنگامی که فرد کد خود را در اختیار دلال قرار می‌دهد از آینده واهمه دارد و به زعم خود اگر بار را خریداری کرد و گزارش بورس به دارایی ارسال شد و فهمید که بار خریداری شده است آنها جویای تولید می‌شوند و بر حسب بار خریداری شده مالیات علی الراس دریافت می‌کنند؛ اما هنگامی که از پرداخت مالیات بر درآمد به دلیل منطقه آزاد بودن معاف است از آن آینده هم واهمه‌ای ندارد از این روی کد خود را در اختیار فرد دیگر با کمترین قیمت قرار می‌دهد.

 

گفتگو از: سامان عابری

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,600 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 49,000 ریال 1200 2.45% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 49,000 ریال 1800 3.67% نمودار و آرشیو
5110 50,200 ریال 1700 3.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,700 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,700 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,600 ریال 600 1.38% نمودار و آرشیو
0075 52,800 ریال 1600 3.03% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
Lf190 51,200 ریال 600 1.17% نمودار و آرشیو
52518 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
2420h 50,800 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
2420d 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 48,800 ریال 600 1.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 48,900 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,800 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 54,000 ریال 2000 3.7% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 53,000 ریال 800 1.51% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 800 1.7% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 53,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G 45,700 ریال -2400 4.99% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 48,000 ریال -300 0.62% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
C30s 49,100 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,800 ریال 300 0.49% نمودار و آرشیو
1540 60,300 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 43,300 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
785 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
821 44,700 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
825 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
5030 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 45,700 ریال -500 1.08% نمودار و آرشیو
552R Maroun 45,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 48,300 ریال -700 1.43% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 94,000 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
10417 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
10415 94,000 ریال -1000 1.05% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 50,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
RP340 49,600 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
440L 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 52,700 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
ZR230 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 48,000 ریال 700 1.46% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,600 ریال -300 0.77% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال -200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 40,350 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 65,000 ریال -1500 2.26% نمودار و آرشیو
EPS 400 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال -1000 1.08% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖