ارسال پاسخ

پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ۰۷:۵۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1111 Telegram

inpia.ir

۲۰ مهارت که در کم‌تر از ۵ سال، میلیاردرتان می‌کنند

اگر واقعا بخواهید، می‌توانید در کم‌تر از ۵ سال میلیاردر شوید. البته من می‌توانستم حتی در کم‌تر از این‌ها هم به این هدف برسم، ولی آن‌قدر هم کارِ راحتی نبود. خیلی چیزها را باید قربانی و از خیلی موانع باید عبور کنید، ولی مصمم بودم به هدف‌ام برسم.
۲۰ مهارت که در کم‌تر از ۵ سال، میلیاردرتان می‌کنند

 سختی‌ها و مشکلات در این راه بزرگ‌ترین معلم‌ام بودند و این امکان را به من دادند آن‌قدر انعطاف‌پذیر باشم که بتوانم از درون آتش نیز عبور کنم.

۱. کنار آمدن با آدم‌ها

بالاخره ضد آتش شدم. برای آن‌که درآمدم ۱۰ رقمی شود، یاد گرفتم کنار آمدن با آدم‌های مختلف مهم‌ترین خصوصیت برای موفقیت است. هیچ‌کس بدون این‌که بداند چگونه باید با آدم‌های دیگر قاطعانه حرف بزند، نمی‌تواند میلیاردر شود. در این مورد باید خودتان را برای همه چیز آماده کنید؛ بهترین دوست‌تان تبدیل به رقیب و دشمن‌تان می‌شود یا خانواده‌تان به شما خیانت می‌کند. گاهی اوقات، این چیزها دقیقا در لحظه‌ای که فکرش را هم نمی‌کنم، اتفاق می‌افتد.

۲. بخشیدنِ آدم‌ها

باید کاری می‌کردم دوستان قدیمی و خانواده‌ام بفهمند زندگی‌ام در حالِ تغییر است و فعالیت‌های جدیدی را آغاز کرده‌ام. یک روز، در یک مهمانی خانوادگی، پس از یک مشاجره‌ی کوچک، پسرعموی‌ام را کنار کشیدم و احساس حقیقی‌ام را با وی در میان گذاشتم. به طرز عجیب و غریب و غیرقابل انتظاری، ‌پسرعموی‌ام یک هفته بعد درگذشت. اگر وی را به خاطر حرف‌های آزاردهنده‌اش نمی‌بخشیدم، تا سال‌ها عذاب وجدان می‌گرفتم.

۳. مدیریت امور مالی

در نخستین سالِ تاسیس کسب‌وکارم، از لحاظ مالی فقط تواناییِ پرداخت هزینه‌های‌ام را داشتم. در همان سال، با بسیاری چک‌های بی‌محل و هزینه‌ّای معوقه روبه‌رو بودم. برای ادامه‌ی حرکت‌ و پیشرفت‌ام، مجبور شدم خودروی‌ام را بفروشم. کم‌کم یاد گرفتم علی‌رغم شکست‌ها و ناامیدی‌ها، هم‌چنان به حضور خود بازار ادامه دهم و کسب‌وکارم را مدیریت کنم. مطمئن بودم به زودی دوران سعادت‌ام شروع خواهد شد و درآمدم در سال آینده مثل جت، ۱۰ برابر صعود خواهد کرد.

۴. قربانی کردنِ برخی چیزها

واقعا تجربه‌های سختی داشتم. شبِ قبل از این‌که برای سخنرانی در برابر یک جمعیتِ بزرگ در دِلاوِر بتوانم ۱۰، ۰۰۰ دلار دستمزد بگیرم، مجبور شدم به تنهایی در هوای بسیار سرد در ماشین بخوابم. وقتی زمان سخنرانی فرا رسید، کلا بیش‌تر از ۲۰۰دلار در حساب‌ام پول نداشتم و حتی نمی‌توانستم به هتل بروم. جای شکرش باقی بود حداقل لباس گرم به تن داشتم.

۵. کنار آمدن با آبروریزی

یادم می‌آید در صف غذا ایستاده بودم و قیمت هر کدام از آن غذاها تقریبا ۱۰۰ دلار بود. وقتی کارت کشیدم، متوجه شدم پولی در آن حساب ندارم. با دستپاچگی چند کارت دیگر را هم امتحان کردم. نگاهی پشت سرم انداختم؛ حداقل ۱۰ نفر در صف منتظر ایستاده بودند. مجبور شدم به خانه برگردم و آن شب تُنِ ماهی بخورم – بدون نان و حتی بدون سس مایونز. فاجعه هنوز تمام نشده بود؛ آن شب، آب هم قطع شد، و ظرف‌های‌ام را با آب باران شستم!

۶. درخواست کمک

در یک برهه‌ی خاصی از کسب‌وکارم، متوجه شدم بدون استخدام چند نیروی جدید، دیگر نمی‌توانم مسیر پیشرفت‌ام را ادامه دهم. البته مهارت خاصی در کمک گرفتن از دیگران نداشتم، ولی باید این کار را انجام می‌دادم. در طول چند ماه، بالاخره توانستم یک وکیل، ویراستار، مربی شخصی، آشپز پاره‌وقت و چند کارمند دیگر استخدام کنم. در ابتدا مجبور بودم کلی پول بابت آنها بپردازم، ولی پس از مدتی با کمکِ آنها توانستم به درآمد میلیاردی برسم. بسیاری از آدم‌ها به خاطر عزتِ نفسِ زیادی‌شان، حاضر نیستند از دیگران کمک بخواهند.

۷. غلبه بر ترس

سه بار در دبیرستان درس زبان انگلیسی را تجدید شدم. یکی از استادان دانشگاه به من گفت لازم نیست به خودم زحمتِ پر کردن ورقه‌ی امتحان‌ام را بدهم، و من را انداخت. با وجود این‌که در ذهن‌‌ام کلی ایده داشتم، سال‌ها فکر می‌کردم هرگز استعدادِ نوشتن در من شکوفا نخواهد شد. ولی وقتی شروع به نوشتنِ کتاب و مقاله کردم، تغییر شگرفی در اعتماد به نفس‌ام به وجود آمد. درحال‌حاضر میلیون‌ها نفر مخاطبِ کتاب‌های‌ام هستند.

۸. اصلاحِ نگرش‌های‌ام

بهانه‌تراشی یکی از بزرگ‌ترین موانع پیشرفت‌ام بود. همیشه عادت داشتم دیگران را سرزنش و تربیت کنم. به جای این‌که کنترل زندگی‌ام در دستان خودم باشم، شرایط و مقتضیات برای‌ام تصمیم می‌گرفتند. عاقبت تصمیم گرفتم از شَر این بهانه‌تراشی‌ها و محدودیت‌ها خلاص شوم. بسیاری از اوقات، مجبور بودم گوشه‌ای بنشینم و عمیقا به رفتارهای‌ام فکر کنم، در افکارم تجدید نظر کنم و چشم‌اندازم را تغییر دهم.

۹. اعتماد به دیگران

هر وقت احساساتی می‌شدم، باید به افرادِ خاصی سر می‌زدم و تمامِ حقایق تلخ و وحشیانه‌ی زندگی‌ام را با آنها در میان می‌گذاشتم. با این کار خودم را در معرض ضعف و سستی قرار می‌دادم، ولی احساس می‌کردم آزادی‌ام را به‌دست آورده‌ام و خودم را از فشار و اضطراب رها کرده‌ام. وقتی دردهای‌ام را با دیگران در میان می‌گذاشتم، پس از آن می‌توانستم با تمامِ قدرت، تلاش کنم و موفقیت‌های بزرگی در زندگی‌ام به‌دست بیاورم.

۱۰. ریسک‌پذیری

قبل از این‌که بتوانید به درآمدِ‌ ده رقمی برسید، باید ریسک‌های زیادی را به جان بخرید. برای ریسک‌پذیری لازم است به خودتان و دیگران ایمان داشته باشید، و این ایمان باید واقعی باشد. ایمان یعنی این‌که بدانید تا وقتی به درستیِ خواسته‌های‌تان باور داشته باشید، به هر آن‌چه می‌خواهید، می‌رسید. گاهی اوقات در زندگی بدون آن‌که بدانید پشتِ یک مانع چه چیزی قرار دارد، باید از روی‌اش بپرید. بعضی وقت‌ها باید برای رسیدن به آن سویِ پل، هزینه بدهید، و در این مسیر شاید حتی مجبور باشید چند پل را هم پشت سرتان خراب کنید.

۱۱. حاضر بودن (به وقت)

هر وقت می‌خواستم خودم را به جایی برسانم، متاسفانه همیشه "دیر می‌رسیدم". و بالاخره یک روز که پروازِ بین‌المللی‌ام را در فرودگاه از دست دادم، تصمیم گرفتم این رفتارم را ترک کنم. آن روز، وقتی به فرودگاه رسیدم، به ساعت‌ام نگاه کردم: فقط دو دقیقه دیر رسیده بودم. پس از مواجهه با چنین تجربه‌ی ناامیدکننده‌ای، با خودم عهد کردم همیشه تا آخر عمرم، زودتر از موعد حاضر باشم. تاکنون به قول‌ام وفادار بوده‌ام.

۱۲. حرفه‌ای شدن

فرق زیادی میان یک آماتور و یک حرفه‌ای وجود دارد. در روزهایی که یک آماتور بودم، وب‌گاه‌ام را خودم طراحی می‌کردم، موها‌ی‌ام را خودم اصلاح می‌کردم، و حتی روغن خودروی‌ام را خودم عوض می‌کردم. تمامِ این کارها، زمان و انرژیِ باارزشِ زیادی از من می‌گرفت، و حتی باعث ایجاد ناامیدی و عصبانیتِ زیادی در من می‌شد.

ولی درحال‌حاضر، تمامِ این کارها را به آدم‌های حرفه‌ای محول می‌کنم، زیرا آنها می‌توانند این کارها را به بهترین نحو انجام دهند. در نتیجه، می‌توانم از حداکثرِ انرژی و استعدا‌د‌ّهای‌ام استفاده کنم و به بالاترین ظرفیت بالقوه‌ام برسم. امروز، فقط بهترین آدم‌ها را اطراف‌ام نگه داشته‌ام. باید هزینه‌ی بیش‌تری بپردازم، ولی یاد گرفته‌ام باید به اندازه‌ی ارزش واقعی، پول پرداخت کنم. این دقیقا همان کاری است که حرفه‌ای‌ها انجام می‌دهند.

۱۳. مطالعه بدونِ خستگی

صادقانه، در هر سال بیش از ۱۰۰ کتاب می‌خوانم. هر ماه نیز به ده‌ّها کتاب به شکل مختصر نگاه می‌اندازم. برای آن‌که یک متخصص شوم، و اگر بخواهم در حوزه‌ی کاری‌ام دانش کافی داشته باشم، باید حداقل روزی چهار ساعت مطالعه کنم. در کنار این‌ها، در ملاقات با افراد مختلف، چیزهای زیادی می‌آموزم، در نیات و اهداف‌شان عمیق نگاه می‌کنم، و نهایت سعی‌ام را می‌کنم تا بتوانم طبیعت انسان را درک کنم.

۱۴. کسب مهارت

برای پرداخت صورت‌حساب‌ها باید مهارت‌های لازم را داشته باشم. حداقل روزی ۳۰۰۰ کلمه می‌نویسم. هر هفته صدها رایانامه ارسال می‌کنم و در شلوغ‌ترین روزهای‌ام حداقل ده‌ها تماس تلفنی برقرار می‌کنم. آیا این کارها مهارت‌های‌ام را اضافه ‌می‌کنند؟ قطعا و بسیار زیاد. به همین دلیل است که دائما سعی می‌کنم در زمانِ کم‌تر برای آدم‌های بیش‌تر، ارزش بیش‌تری قائل شوم.

۱۵. پذیرفتن فرصت‌ها با آغوشِ باز

پیش از این ساعت‌ها برای مسافرت وقت صرف می‌کردم تا به صورت "رایگان" در یک جلسه حاضر شوم. پس از گذشتِ سال‌ها و یاد گرفتنِ کلی مطلب در دنیای کسب‌وکار و ملاقات با آدم‌های مختلف در سراسر جهان، متوجه شدم این کارم چه‌قدر با ارزش بوده است. بسیاری از فرصت‌های باارزشِ زندگی‌ام از همین تلاش‌های انسان‌دوستانه به وجود آمده‌اند؛ تلاش‌هایی که در آنها واقعا هیچ انتظاری از آدم‌هایی که با آنها ملاقات می‌کردم، نداشتم.

۱۶. نپذیرفتنِ برخی فرصت‌ها

هر هفته صدها درخواست روی میزم دارم و دائما از میان‌شان باید مهم‌ترین موارد را پیگیری کنم. وقتی فرصت‌های ۱ میلیون دلاری برای‌ام فراهم است، نمی‌توانم فرصت‌های ۱۰، ۰۰۰ دلاری را بپذیرم. باید با قدرتِ تشخیص و بصیرت بالا، برخی مهمانی‌ها، فیلم‌ها، مراسم جوایز، سخنرانی‌ها و بسیاری موارد دیگر را رد کنم. آیا این کار ناراحت‌ام می‌کند؟ البته همیشه نه. گاهی اوقات لازم است چنین فرصت‌هایی را به کسانی که به آنها نیاز دارند، محول کنم.

۱۷. بزرگ‌تر فکر کردن

یکی از بزرگ‌ترین تصمیم‌هایی که تاکنون گرفته‌ام، تغییر جهت از مصرف‌کننده به تولیدکننده بود. تفاوتِ میانِ آنها کاملا مشخص است: مصرف‌کننده‌ها پیتزا را می‌خورند، تولیدکننده‌ها پیتزا را درست می‌کنند؛ مصرف‌کننده‌ها فیلم‌ها را تماشا می‌کنند، تولیدکننده‌ها فیلم‌ها را می‌سازند. نکته دقیقا همین جا است. به جای آن‌که خودخواهانه بخواهم خواسته‌های خودم را ارضا کنم، تصمیم گرفتم دنبال راه‌هایی برای کمک به دیگران بگردم.

۱۸. سخاوتمندانه در اختیارِ دیگران بودن

وقتی نوجوان بودم، طبیعتا آدم‌هایی را که در کارهای خیرخواهانه داوطلب می‌شدند، مسخره می‌کردم. وقتی به سن ۲۰ سالگی رسیدم، به مشهورترین داوطلبِ شهر تبدیل شدم! وقتی پی بردم در اختیار ‌گذاشتنِ زمان، پول، انرژی و خلاقیت به دیگران چه‌قدر باارزش است، زندگی‌ام متحول شد. هر چه خوبی کنید، صدها برابرِ آن را پس می‌گیرید. کشف کردم پولدارترین آدم‌ها بیش‌تر از همه درآمد دارند، زیرا بیش‌تر از همه می‌بخشند. راز زندگیِ مرفه، بخشش است.

- آرتور اش:

با هر آن‌چه به‌دست می‌آوریم، زندگی‌مان را سر می‌کنیم. با هر آن‌چه می‌بخشیم، زندگی‌مان را می‌سازیم.

۱۹. تعیین اهداف بزرگ و دلپذیر

باید برای خودتان اهدافی را تعیین کنید که شما را به وحشت بیندازند. وقتی درحال تعیین اهدافِ بزرگ و دلپذیرتان هستید، باید فوق‌العاده ریزبین و تخصصی عمل کنید. من برای رسیدن به این اهداف، خون و اشک و عرق ریختم. شب‌های زیادی نخوابیدم، و هر کاری لازم بود انجام دادم تا کارها به خوبی پیش بروند. امروز، به اهدافی رسیدم که هیچ‌وقت نمی‌توانستم تصورشان را بکنم.

۲۰. دنبال کردنِ مقاصد

وقتی عمیقا این مطلب را آموختم، خیلی از قضایا برای‌ام روشن شد: وقتی از مقاصدتان بزرگ‌تر می‌شوید، کار دیگری برای انجام دادن وجود ندارد. ولی وقتی مقاصدتان از شما بزرگ‌تر می‌شوند، هر کاری می‌توانید بکنید. به عبارت دیگر، اگر مقصدی بزرگ‌تر از خودتان انتخاب کنید و در مسیرِ آن قدم بردارید، می‌توانید به هر هدفی که در نظر دارید، برسید.

اجازه دهید با زبان ساده‌تر چگونگی میلیاردر شدن در کم‌تر از پنج سال را برای‌تان بازگو کنم: با خودتان صادق باشید (خودِ حقیقی‌تان باشید). فقط فرصت‌هایی را برگزینید که به شما امکان می‌دهند با سرعت بسیار زیادی در زندگی‌تان رشد کنید. معمولا، این مسیر را می‌توانید با فروش کالا یا ایجاد کسب‌وکار خودتان شروع کنید. اگر آرزو و ظرفیتِ رسیدن به موفقیت را داشته باشید، پیش از آن‌که خودتان متوجه شوید، میلیاردر خواهید شد!

نویسنده: دانیل آلی
منبع: بازده


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۲۹ فروردین ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 65,500 ریال 1200 1.83% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 65,300 ریال 1100 1.68% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 1300 1.98% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 64,700 ریال 700 1.08% نمودار و آرشیو
0075 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
020 57,300 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
Lf190 57,000 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,700 ریال نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,700 ریال نمودار و آرشیو
2420h 57,000 ریال 1300 2.28% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 57,000 ریال 1000 1.75% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,800 ریال 900 1.56% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,000 ریال نمودار و آرشیو
Z30s Ar 65,500 ریال نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 82,000 ریال نمودار و آرشیو
1540 76,000 ریال نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 65,500 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 79,500 ریال نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,000 ریال نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 45,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 43,800 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,400 ریال -400 0.89% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,000 ریال -500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 102,500 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 101,000 ریال نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖