تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ۰۹:۰۴ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

جوابیه بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی

روابط عمومی بانک مرکزی در واکنش به تیتر «تأکید رئیس‌جمهور بر کاهش دستوری نرخ سود بانکی» که دیروز در روزنامه همشهری به عنوان تیتر اول منتشر شد، جوابیه‌ای را به آن روزنامه ارسال کرد که متن کامل آن به شرح ذیل است
جوابیه بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی

مدیرمسئول محترم روزنامه همشهری

با سلام و احترام

به آگاهی می‌رساند روزنامه همشهری در روز یکشنبه 25 بهمن‌ماه در تیتر اول صفحه نخست خود تاکید رئیس‌جمهور بر کاهش دستوری نرخ سود بانکی را چاپ و منتشر کرده است. قابل توضیح است که متن خبر با این تیتر هیچگونه همخوانی ندارد و صرفا توجه جنابعالی و همکاران محترم را به جمله منتشر شده در متن خبر خود همشهری از قول رئیس‌‌جمهور محترم جلب می‌کنیم: وی در عین حال اظهار داشت که اقتصاد با دستور درست نمی‌شود و باید با ابزار اقتصادی، سود بانکی تسهیلات و سپرده‌ها را کاهش داد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، روحانی از بانک‌ها خواست سود بانکی را در حد معقول کنترل کنند و پایین آورند چرا که نرخ تورم تا حد زیادی پایین آمده و نرخ سود باید با تورم همخوانی داشته باشد. اتفاقا جناب آقای دکتر روحانی با تمجید از عملکرد بانک مرکزی در کاهش نرخ سود بانکی در بازار بین بانکی، بر ادامه این سیاست تا توفیق در کاهش نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات تاکید کردند. براین اساس و با توجه به اینکه تیتر درج‌شده با خبر منتشرشده در آن روزنامه در تضاد است خواهشمند است براساس قانون مطبوعات از تیتر زیر در شماره بعدی و در همان محل استفاده شود: تاکید رئیس‌جمهور بر کاهش غیردستوری نرخ سود بانکی.»

توضیح همشهری

سخنان 2 روز گذشته رئیس‌جمهور با توضیحات دیروز بانک مرکزی نشان‌دهنده تغییر سیاست‌های پیشین و تلاش قابل تحسین برای اتخاذ راهکارهای جدید در فرآیند کاهش غیردستوری سود بانکی توسط دولت است. امید است با تاکید روشن رئیس‌جمهور درباره تعیین غیردستوری سود بانکی رویه پیشین اصلاح شود.

با این حال بانک‌مرکزی دیروز در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی بار دیگر بر‌لزوم توجه بیش از پیش به رعایت نرخ‌های سود بانکی تأکید کرد.
در این بخشنامه با اشاره به طرح شکوائیه‌ها و اعتراض‌های اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین مراجع نظارتی درباره عدم‌رعایت نرخ‌های سود سپرده‌ها و تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار از سوی برخی بانک‌ها، تأکید شده است این نرخ‌ها به استناد قانون به‌عنوان نرخ مجاز مقرر شده است.

منظور بانک مرکزی از مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ‌هایی است که در جلسه هشتم اردیبهشت امسال این شورا تعیین شده است. در این جلسه نرخ سود سپرده به‌صورت دستوری از ۲۲ به ۲۰‌درصد کاهش یافت. همچنین نرخ تسهیلات بانکی در قالب عقد مشارکت و مبادله‌ای نیز کاهش یافت به‌گونه‌ای که سقف وام مشارکتی از ۲۸درصد به ۲۴درصد و همچنین وام‌های مبادله‌ای از ۲۲ به ۲۱‌درصد تصویب شد.

دولت پیش از این چه می‌گفت؟

تصمیم کاهش سود بانکی توسط شورای پول و اعتبار پس از تاکیدات فراوان دولت برلزوم کاهش این نرخ صورت گرفت. حسن روحانی بیست‌و یکم مهرماه امسال در گفت‌وگوی تلویزیونی خود نیز نسبت به بالا بودن نرخ سود بانکی انتقاد کرده و گفته بود: سود بانکی باید از کاهش تورم تبعیت کند ولی با توجه به کاهش تورم در کشور هنوز این اتفاق نیفتاده است. اگر بر فرض تورم ما ۱۵ درصد باشد، اما سود تسهیلات خیلی بالاست و سود بانک‌هایی که به بخش‌های تولیدی تسهیلات ارائه می‌دهند را باید کاهش دهیم.

پیش از این نیز رئیس‌جمهور در جمع مدیران بانک مرکزی و بانک‌ها گفته بود: پرداخت تسهیلات با این نرخ سود به بخش تولید کشور نادرست است و معقول نیست و شورای پول و اعتبار و دستگاه‌های دیگر باید در این زمینه اصلاحات لازم را آرام آرام انجام دهند.

سخنگوی دولت هم از جمله کسانی بود که همواره با اشاره به تاکید دولت بر لزوم کاهش نرخ سود به دنبال عملیاتی‌شدن این تصمیم بود. محمد‌باقر نوبخت در این خصوص گفته بود که در زمینه کاهش نرخ سود بانکی هر سه دستگاه بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم نظر هستند و بانک مرکزی به عنوان مجری این امر خواهان کاهش تدریجی نرخ سود ‌است. نوبخت سه شنبه بیست‌و‌پنجم فروردین ماه امسال، از شورای پول و اعتبار خواست که زودتر تصمیم نهایی را در این باره اتخاذ و اعلام کنند.

جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور نیز دوشنبه 10فروردین‌ماه امسال گفته بود با تصمیماتی که گرفته شده حتما سود بانکی در سال ۹۴ کاهش پیدا می کند. وی با بیان این که امروز دیگر نرخ سودهای تسهیلات بالای ۲۰ درصد قابل قبول نیست چرا که ما همیشه یکی از دغدغه هایمان این بود که نرخ تورم بالاتر از سودهای بانکی است و این اولین بار است که تورم را پایین آورده ایم اما هنوز سیستم بانکی اقدامی برای کاهش نرخ تسهیلات نکرده است و حتما در سال ۹۴ این کار را انجام خواهد داد. طیب نیا وزیر اقتصاد هم در اردیبهشت‌ماه امسال تاکید کرده بود که باید نرخ سود سپرده به 18 درصد و نرخ بهره برای وام گیرندگان نیز به 20 درصد برسد.

نظر کارشناسان درباره تعیین نرخ سود بانکی

اما همان زمان با اصرار دولت به شورای پول و اعتبار برای کاهش سود بانکی شیوه دستوری کاهش این نرخ با مخالفت رئیس شورای فقهی بانکی مواجه شد. عباس موسویان با انتقاد از بی‌توجهی شورای پول و اعتبار به پیشنهادهای شورای فقهی تأکید کرد: از دیدگاه فقه نرخ‌های سود برای عقود مبادله‌ای و مشارکتی و سپرده‌ها و کارمزدهای بانکی همه باید در بازار و در اثر عرضه و تقاضا تعیین شود و هیچ‌کسی حق تعیین نرخ در شرایط طبیعی بازار را ندارد.

دکتر حسن سبحانی استاد اقتصاد اسلامی در دانشگاه تهران هم با بیان اینکه آیین‌نامه‌های اجرایی قانون بانکداری بدون ربا منطبق با این قانون نیست، تصریح کرد: قانون هیچ حقی به شورای پول و اعتبار برای تعیین نرخ سود سپرده نداده است. با این حال، اکبر کمیجانی قائم‌مقام بانک مرکزی و عضو جدید شورای فقهی این بانک به انتقادات پاسخ داد و گفت با وجود تمام انتقاداتی که نسبت به تعیین دستوری نرخ سود می‌شود اما باید قبول کرد که شرایط فعلی اقتصاد کشور آنقدر طبیعی نیست که بتوان نرخ‌ها را به بازار واگذار کرد. به‌گفته وی بانک مرکزی با استفاده از نظرات کارشناسی و تدابیری که در پیش گرفت سعی کرد تا با کمک بانک‌ها نرخ سودی تعیین شود که کمترین آسیب را به اقتصاد کشور وارد کند.

بانک‌ها چه واکنشی نشان می‌دهند

با وجود تاکید جدید رئیس‌جمهور بر لزوم کاهش غیردستوری نرخ سودبانکی اما بانک‌مرکزی همچنان بر لزوم رعایت نرخ‌های دستوری پیشین تاکید دارد. بانک مرکزی در بخشنامه دیروز خود بدون اشاره به سخنان رئیس‌جمهور که سیاستی جدید را درباره غیردستوری شدن سود بانکی نشان می‌دهد تصریح می‌کند آنچه توسط شورای پول و اعتبار تعیین شده، حداکثر نرخ سود بوده و بانک‌ها نباید در این خصوص منتظر سیاستگذاری جدید از جانب آن شورا باشند. در این بخشنامه آمده؛

طی سنوات اخیر نرخ تورم روند کاهشی قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرده و از طرفی سیاستگذاری‌ها و مداخلات غیرمستقیم بانک مرکزی در جهت رفع تنگنای مالی بانک‌ها از طریق بازار بین‌بانکی نیز زمینه و شرایط را برای کاهش نرخ سود کاملا فراهم کرده و سیر نزولی نرخ سود بانکی را قطعی و اجتناب‌ناپذیر ساخته است. براساس بخشنامه دیروز بانک مرکزی بانک‌ها باید نسبت به رعایت نرخ‌های سود ابلاغی نهایت حساسیت و اهتمام را نشان دهند در غیراین‌صورت هیأت انتظامی بانک‌ها و حتی مراجع محترم قضایی با تخلفات انجام شده در این خصوص، برخورد جدی می‌کنند.

در بخشنامه بانک مرکزی تصریح شده که در تمامی شکایاتی که متضمن دریافت نرخ سود بیشتری از سقف نرخ سود عقود مشارکتی (۲۴ درصد) و عقود غیرمشارکتی (۲۱ درصد) از تسهیلات‌گیرندگان باشد، مبالغ اضافی دریافتی به تسهیلات‌گیرنده ذیربط مسترد خواهد شد و مدیران‌عامل و اعضای هیأت مدیره بانک‌ها مستوجب اعمال مجازات‌های انتظامی در هیأت انتظامی بانک‌ها ازجمله سلب صلاحیت حرفه‌ای مدیران مربوط خواهند بود.

شورا در حال انتخاب بین دستور و عدم‌دستور

علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: قریب به اتقاق مدیران سیستم بانکی معتقدند تداوم نرخ فعلی سود بانکی به‌دلیل چسبندگی‌ها امکان‌پذیر نیست و شرایط به‌گونه‌ای است که نمی‌توان نرخ‌های کنونی را ادامه داد.موضوع نرخ سود در دستور و رسیدگی شورای پول و اعتبار است و این شورا در حال بررسی این امر است که باید برای نرخ سود مصوبه‌وجود داشته باشد یا بدون مصوبه این تغییرات انجام شود. نرخ سود بانکی باید تفاوت 2تا 3درصدی با نرخ تورم داشته باشد. نرخ تورم نقطه به نقطه در آذر‌ماه کمتر از 10درصد بوده و این رقم در دی‌ماه به 9.4درصد کاهش یافته است.به گفته وی با نرخ تورم 9تا 10درصدی، نرخ سود نمی‌تواند بیش از 12 تا 13درصد باشد.

احتمال کاهش سود بانکی تا پایان سال

اکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی: تا پایان سال‌جاری خبرهای خوبی در حوزه سود بانکی خواهیم داشت. در ادامه‌ آثار مثبتی که در کاهش نرخ سود بازار بین بانکی انجام شده، دیر یا زود باید منتظر باشیم که از سوی بانک‌ها اقدام اصلاحی و در راستای کاهش نرخ سود سپرده‌ها انجام شود. احتمال دارد که تا پایان سال کاهش نرخ سود سپرده اتفاق افتد. انتظار این است تا در 6‌ماه آینده نتیجه اجرای برنامه‌هایی که در این رابطه انجام شده در اصلاح سود مشاهده شود.

با دستور نمی‌شود

پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی: با بالا و پایین شدن نرخ سود بانکی تعادل بازار مالی برهم نخواهد خورد. اقتصاد کشور با فرمان و دستور، کاری از پیش نخواهد برد. امیدواریم تا در‌ماه‌های آتی، کاهش نرخ سود بانکی در معاملات میان بانکی را شاهد باشیم.

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,600 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 49,000 ریال 1200 2.45% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 49,000 ریال 1800 3.67% نمودار و آرشیو
5110 50,200 ریال 1700 3.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,700 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,700 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,600 ریال 600 1.38% نمودار و آرشیو
0075 52,800 ریال 1600 3.03% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
Lf190 51,200 ریال 600 1.17% نمودار و آرشیو
52518 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
2420h 50,800 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
2420d 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 48,800 ریال 600 1.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 48,900 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,800 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 54,000 ریال 2000 3.7% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 53,000 ریال 800 1.51% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 800 1.7% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 53,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G 45,700 ریال -2400 4.99% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 48,000 ریال -300 0.62% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
C30s 49,100 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,800 ریال 300 0.49% نمودار و آرشیو
1540 60,300 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 43,300 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
785 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
821 44,700 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
825 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
5030 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 45,700 ریال -500 1.08% نمودار و آرشیو
552R Maroun 45,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 48,300 ریال -700 1.43% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 94,000 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
10417 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
10415 94,000 ریال -1000 1.05% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 50,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
RP340 49,600 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
440L 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 52,700 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
ZR230 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 48,000 ریال 700 1.46% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,600 ریال -300 0.77% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال -200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 40,350 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 65,000 ریال -1500 2.26% نمودار و آرشیو
EPS 400 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال -1000 1.08% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖