پلی شاپ؛ مرجع خرید و فروش صنعت پلاستیک کشور با نـظارت و سیـاستگذاری انجـمن ملی پلاستیـک ایـران

ارسال پاسخ

چهارشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۴ ۰۸:۵۲ تعداد نظرات: 0

پایان سال رونق را به بازار پتروشیمی‌ها باز می‌گرداند؟

تاریک و روشن بورس و بازار

بازار محصولات پتروشیمی شرایط مطلوبی ندارد هرچند که رشد قیمت برخی گریدها در بازار، در کنار تقویت حجم معاملات در بورس، جهت‌گیری رو به بهبودی را برای این بازار فراهم کرده ولی هنوز شرایط کلی بازار و حجم معاملات، انتظارات را برآورده نساخته است.
تاریک و روشن بورس و بازار

متاسفانه باید گفت اختلاف آنچه که آمارها و حجم معاملات و نوسان قیمت‌ها نشان می‌دهد، با واقعیت‌های بازار به قدری جدی بوده که باید از آنها به‌عنوان تاریک و روشن بازار و بورس کالا یاد کرد.

ترس نهادینه شده در بازار از نوسان قیمت‌ها، نبود خریدار واقعی برای محصولات نهایی، افت حجم تولید در صنایع پایین دستی در روزهای پایانی سال و مخصوصا دورنمای مبهم اوضاع در کنار انتظار برای بهبود سنتی بازار در روزهای پایانی سال، مواردی است که واقعیت‌های بازار را هویدا می‌سازد.

معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا در روزهای اخیر شرایط بهتری از هفته گذشته داشت ولی باز هم انتظار بازار را برآورده نساخت زیرا هنوز حجم معاملات نسبتا محدود است و رقابت‌های اندکی در این بازار تجربه می‌شود. البته با توجه به پایین بودن فاصله قیمتی بین بورس و بازار، افزایش قیمت دلار در بازار داخلی و همچنین کاهش قیمت‌های پایه در بورس کالا، در کنار پایین بودن حجم معاملات در هفته‌های گذشته در روزهای اخیر احتمال رشد حجم داد‌و‌ستد پلیمرها در تالار محصولات پتروشیمی وجود داشته و دارد بنابراین حداقل‌های یک روز جذاب در بازار فراهم بود. این در حالی است که برخی از گروه‌های کالایی از عرضه‌های متناسبی برخوردار نیستند که سیگنالی مهم برای عقب‌نشینی فعالان بازار به شمار می‌رود.

همچون هفته‌های گذشته معامله اغلب انواع PVC البته انواع با کیفیت آن از جذابیت بالایی برخوردار بود، حجم معاملات نقدی – مچینگ یا سلف – مچینگ نیز همچون هفته‌های اخیر در سطوح متناسبی قرار گرفت، گریدهایی که در بازار داخلی جذاب به نظر می‌رسیدند همچون گریدهای سبک پلی‌اتیلنی با توجه بالایی رو‌به‌رو نشدند، تقاضای EX3 باز هم در بازار خودنمایی کرد، عرضه گریدهای سنگین و جذاب کافی نبوده و همچنین رقابت‌های فراگیری را در بازار شاهد نبودیم.

با توجه به عدم جذابیت برخی گریدهایی که در بازار آزاد با رشد قیمت‌ها رو‌به‌رو شده‌اند، باید این گونه نتیجه گرفت که هنوز هم کدهای معاف از مالیات در بازار فعال هستند زیرا با قیمت‌های تمام شده پایین تر، بازار را تحت تاثیر قرار داده و سایر فعالان بازار فضای چندانی برای فعالیت نداشته؛ بنابراین باز هم حجم معاملات بالایی به ثبت نرسید. به نظر می‌رسد مشکل کدهای معاف از مالیات به این زودی در بازار مرتفع نشده و به چاره‌اندیشی‌های بیشتری نیاز است.

تضعیف فاکتور ترس با تقویت بهای ارز

نوسان بازار ارز در روزهای اخیر برای اغلب بازارهای کالایی بسیار پراهمیت ظاهر شده زیرا بر جهت‌گیری اغلب آنها تاثیرگذار بوده است. از طرف دیگر نوسان این بازار و به‌خصوص جهت‌گیری کاهشی آن را می‌توان مترادف با تغییر جهت جریان نقدینگی به شمار آورد زیرا با کاهش قیمت دلار در بازار آزاد، بسیاری از سرمایه‌هایی که از بازارهای مختلف به سمت بازار ارز خارج شده بود، به سمت موطن اصلی خود و مخصوصا بازارهای کالایی همچون بازار فولاد یا بازار پتروشیمی‌ها باز‌می‌گردد. این سیگنال را باید بسیار جدی گرفت زیرا در صورت ادامه افت قیمت‌ها، بازارهای بسیاری را به جای بازار ارز منتفع خواهد ساخت.

نکته دیگر درخصوص بهای دلار را باید تغییر جهت جدید آن دانست زیرا پس از رسیدن به قیمت‌هایی نزدیک به 3460 تومان، باز هم در مسیر رشد قرار گرفته و هرچند به‌صورت مقطعی قیمت‌هایی نزدیک به 3495 تومان را نیز تجربه کرده است. این موضوع نیز در بازار بسیار مهم تلقی خواهد شد زیرا یکی از دلایل عقب‌نشینی خریداران و افت قیمت‌ها، ترس فعالان بازار از کاهش بیشتر قیمت دلار به شمار می‌آید، بنابراین با افزایش این نرخ، از یکسو این ترس از بازار خارج شده و از سوی دیگر سیگنالی برای رشد جدی قیمت‌ها به شمار می‌آید.

واقعیت‌های بازار نشان می‌دهد تغییراتی جدی در مناسبات مالی ایران با سایر کشورها در روزهای اخیر محقق نشده و حتی هنوز تحریم یورو که از سوی اتحادیه اروپا وضع شده بود نیز منتفی نشده است. با توجه به افزایش تقاضای ارز برای حواله یا اسکناس در روزهای پایانی سال و همچنین در صورت ادامه یافتن این وضعیت، شاید ادامه رشد قیمت دلار در بازار آزاد داده‌ای محتمل به شمار بیاید و ممکن است دلار باز هم به قیمت‌هایی بالاتر از 3500 تومان بازگردد که برای بازار پلیمرها بسیار مهم تلقی خواهد شد. بهتر است فعالان بازار احتمال افزایش قیمت دلار را در محاسبات خود لحاظ کرده و حتی جدی بگیرند.

رخداد دیگر در روزهای اخیر را باید همکاری و هماهنگی تشکل‌های مختلف صنایع پایین‌دستی برای حمایت از ساز و کار بورس کالا دانست که البته در جلسه‌ای در بخش اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد. شاید در نگاه اول این جلسه اهمیت چندانی نداشته باشد ولی واقعیت این است که در خلال این جلسات، اعضا و تشکل‌های مختلف صنایع تکمیلی که در گذشته درخصوص ساز و کار بورس کالا با یکدیگر اختلاف داشتند به این جمع‌بندی رسیده‌اند که بهترین مسیر و یگانه رویکرد تامین مواد اولیه مورد نیاز با قیمت‌های رقابتی بورس کالا است که این مطلب می‌تواند برای دورنمای فعالیت این صنعت بسیار مهم ارزیابی شود.

بازار داخلی محصولات پلیمری

در بازار داخلی محصولات پتروشیمی چند هفته پیاپی قیمت‌ها در مسیر کاهش قرار داشت که افت روزشمار پیشین بهای ارز در کنار کاهش ممتد قیمت‌های پایه در بورس کالا دلایل اصلی این روند نزولی به شمار می‌آید؛ هرچند که در بازارهای جهانی شاهد افت محسوس قیمت‌ها نیستیم. این در حالی است که در روزهای اخیر این روند کاهشی به‌صورت مقطعی در پاره‌ای از اوقات متوقف شده ولی باز هم تاکنون جهت‌گیری غالب بهای پلیمرها در بازار داخلی کاهشی بوده است.

نکته مهم در روزهای اخیر را باید تغییر جهت نوسان بسیاری از قیمت‌ها دانست زیرا با کاهش عرضه‌ها در بازار داخلی و همچنین خودنمایی مجدد تقاضا در روزهای اخیر، روند نوسان قیمت برخی گریدهای خاص تغییر کرده است. گریدهای سبک (خطی و فیلم) و پلی‌پروپیلن‌ها هم‌اکنون با تغییر جهت قیمت‌ها رو‌به‌رو شده و در مسیر رشد نرخ‌ها گام بر‌می‌دارد. البته افزایش محدود قیمت دلار در روز گذشته و مخصوصا کاهش حجم عرضه‌ها در بازار داخلی در شرایط اوج تقاضای فصلی را می‌توان از دلایل رشد نرخ‌ها برشمرد. درخصوص شرایط عرضه در بازار داخلی باید با دقت بیشتری به این مطلب توجه کرد زیرا می‌تواند جهت‌گیری غالب بازار را ترسیم کند.

هم‌اکنون نزدیک به 3 هفته پیاپی حجم معامله پلیمرها در بورس کالا کاهش داشته که سیگنال مهمی برای کاهش حجم عرضه‌ها به بازار داخلی به شمار می‌آید. هم‌اکنون این وضعیت در بازار آزاد در حال خودنمایی است ولی شدت و شتاب آن متفاوت است. درخصوص گریدهای سبک پلی‌اتیلنی باید گفت در بورس کالا حجم معاملات این گروه‌های کالایی تفاوت چندانی در هفته‌های اخیر نداشته ولی رشد قیمت‌ها در بازار داخلی نشان می‌دهد که تقاضای این گروه بیشتر از عرضه‌های آن است. البته در این بازه زمانی که زمان اوج تقاضای فصلی این گروه کالایی و دقیق‌تر انواع محصولات نایلونی است، وضعیت فعلی منطقی به نظر رسیده و در صورت ادامه این شرایط، رشد بیشتر قیمت‌ها چندان هم دور از ذهن نخواهد بود.

نکته دیگر شرایط کلی معاملات در هفته گذشته بود زیرا گریدهایی همچون پلی‌پروپیلن‌های نساجی، پلی‌اتیلن‌های سنگین تزریق، اکستروژن و گریدهای لوله همچنین پلی‌اتیلن ترفتالات بطری، با کاهش حجم معاملات در بورس کالا رو‌به‌رو شدند که سیگنال مهمی برای کاهش حجم عرضه‌ها در بازار داخلی خواهد بود.

در کنار این شرایط به‌صورت خاص باید به کاهش محسوس حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا به‌صورت عام اشاره کرد زیرا در هفته گذشته حجم معامله هفتگی پلیمرها به کمترین حد در 7 ماه اخیر با ثبت رقمی نزدیک به 16 هزار تن رسید که سیگنال بسیار خطرناکی برای بازار به شمار می‌آید زیرا قطعا حجم عرضه‌ها در بازار داخلی کاهش خواهد یافت.

با توجه به تمامی این موارد باید گفت شاید جهت‌گیری کلی قیمت‌ها در بازار داخلی تغییر کند که البته تغییر جهت دلار نیز در بازار آزاد به سمت رشد محدود قیمت‌ها در دورنمای این وضعیت موثر خواهد بود. کاهش حجم معاملات در بازار آزاد در روزهای پایانی سال را باید بسیار جدی گرفت زیرا به تضعیف حجم تولید در صنایع پایین‌دستی منتهی خواهد شد.

در بازارهای جهانی نفت و محصولات پتروشیمی شاهد رشد قیمت‌ها هستیم تا جایی که افزایش نرخ این گروه‌های کالایی به اغلب بازارها سرایت کرده است. این در حالی است که هم اکنون بازار جهانی نفت خام و فرآورده‌های نفتی حالت پرنوسانی دارد ولی به نظر می‌رسد این بازار از کف‌های قیمتی 30 دلار گذر کرده و وارد یک فاز قیمتی جدید شده باشد. در لحظه تنظیم این گزارش قیمت هر بشکه نفت خام برنت نزدیک به 34 دلار و هر بشکه نفت خام سبک آمریکا 63/ 32 دلار مورد معامله قرار می‌گیرد.

با توجه به این وضعیت در بازار محصولات پتروشیمی نیز رشد قیمت‌ها به آرامی در حال تجربه شدن است البته با توجه به ثبات نسبی قیمت‌ها در هفته‌های اخیر در کنار جهت‌گیری کاهشی و البته محدود آنها، می‌توان به رشد بهای محصولات پتروشیمی، فرآورده‌های پالایشی، مواد اولیه صنعت پتروشیمی و در نهایت پلیمرها امیدوار بود.

روزنامه دنیای اقتصاد

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲ آبان ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 40,700 ریال 200 0.49% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 42,900 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr - نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 44,100 ریال -200 0.45% نمودار و آرشیو
5110 42,300 ریال -200 0.47% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 41,700 ریال -100 0.24% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 41,700 ریال 200 0.48% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 40,400 ریال -100 0.25% نمودار و آرشیو
0075 47,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 44,900 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 44,650 ریال -250 0.56% نمودار و آرشیو
2420h 44,100 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2102 44,000 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 40,900 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 44,150 ریال 50 0.11% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 43,200 ریال 200 0.46% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 Jam - نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir - نمودار و آرشیو
EX3 Arak - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf 43,850 ریال -50 0.11% نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf 43,300 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s 42,500 ریال 800 1.88% نمودار و آرشیو
C30s 42,700 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 47,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 56,600 ریال 1200 2.12% نمودار و آرشیو
1540 48,500 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
781 41,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
785 41,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
821 41,500 ریال 200 0.48% نمودار و آرشیو
825 41,300 ریال 200 0.48% نمودار و آرشیو
5030 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 42,500 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
552R Jam 44,800 ریال نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 42,400 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 42,400 ریال -100 0.24% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 44,700 ریال 700 1.57% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10417 65,800 ریال -200 0.3% نمودار و آرشیو
10415 65,000 ریال -500 0.76% نمودار و آرشیو
R40maron 49,000 ریال نمودار و آرشیو
R60 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 58,000 ریال -2000 3.33% نمودار و آرشیو
RP340 44,100 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 49,000 ریال 3500 7.14% نمودار و آرشیو
440L 46,200 ریال -1200 2.53% نمودار و آرشیو
MR230 44,200 ریال 700 1.58% نمودار و آرشیو
ZR230 45,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 58,100 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
332C 45,800 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
332L 49,000 ریال نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 32,400 ریال -200 0.61% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 32,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf 33,400 ریال 100 0.3% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 41,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 55,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 53,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 400 52,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Arak 42,200 ریال نمودار و آرشیو
5620 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 58,100 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
1922 42,400 ریال 600 1.42% نمودار و آرشیو
MR1600 49,000 ریال 3500 7.14% نمودار و آرشیو
J740 58,500 ریال -2000 3.31% نمودار و آرشیو
R200 56,300 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
2004Tc 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam 46,000 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
52518 40,800 ریال 200 0.49% نمودار و آرشیو
Hi500 39,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
R40 Arak 49,300 ریال نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو