ارسال پاسخ

چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ۰۸:۲۲ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1026 Telegram

نیاز به استراتژی معاملات پلیمر در بورس کالا حس می‌شود

هدایت بازار محصولات پلیمری به کانال خوش‌بینی/ تحلیل دنیای اقتصاد

تجربه سال‌های گذشته و اوج تقاضای فصلی در حال تکرارشدن است. بازار محصولات پتروشیمی در روزهای پایانی سال رونق از دست رفته پیشین خود را باز‌یافته و در کنار افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد، به سمت بهبود معاملات پیش می‌رود.
هدایت بازار محصولات پلیمری به کانال خوش‌بینی/ تحلیل دنیای اقتصاد

این در حالی است که التهاب روزهای اخیر در بورس و بازار را نمی‌توان چندان هم جدی گرفت زیرا شائبه واسطه‌گری و سفته‌بازی را در ذات خود نهفته داشته هرچند که رشد قیمت‌های جهانی و ترس بازار از افزایش بیشتر قیمت‌ها نیز در این خصوص موثر بوده است.

با توجه به ذهنیت افزایش قیمت‌ها در ذهن بسیاری از فعالان بازار شاید این‌بار هم جهت‌گیری کلی چندان درست نباشد و بازار مسیر دیگری را در پیش بگیرد. با توجه به فعالیت این روزهای بازار برای روشن شدن اوضاع به زمان بیشتری نیاز است و شاید این قبیل رفتارها چندان هم سودمند نباشد هرچند که استفاده از سهمیه سالانه یا مجوز در مچینگ حق کدهای معاملاتی است ولی در هر حال به یک برنامه کلی و استراتژی مدون نیاز خواهد داشت.

معاملات روز دوشنبه پلیمرها در بورس کالا نیز وضعیت نامتناسبی داشت زیرا حضور خریداران و رشد تقاضا به نسبت هفته‌های اخیر این ذهنیت را مطرح می‌کند که رخدادهایی در زیر پوست این بازار جریان دارد. ثبت تقاضای 170 هزار تنی EX3، تقویت تقاضا برای اغلب گریدها و رواج جو امیدواری به بازار را می‌توان مهمترین ویژگی‌های معاملات روز دوشنبه دانست که سیگنال‌های مهمی از وضعیت معاملات در روز سه‌شنبه را به فعالان بازار مخابره کرد.

شاید مهمترین ویژگی معاملات دوشنبه را بتوان تقاضای 170 هزار و 460 تنی EX3 دانست که در نوع خود یک رکورد مهم به شمار می‌آید که قطعا بر مبنای واقعیت‌های بازار نبوده و نشان‌دهنده خودنمایی سفته‌بازی بوده است. در معاملات روز سه‌شنبه نیز همین شرایط ادامه یافته و وضعیت نسبتا جذابی بر معاملات حاکم بود ولی باز هم خودنمایی واسطه‌ها به جد پیگیری شد تا جایی که تقاضایی نزدیک به 77 هزار تن به EX3 و 115 هزار تن برای PVC گرید S65 به ثبت رسید.

این موارد را باید بسیار جدی گرفت، زیرا از طرز فکر فعالان بازار حکایت می‌کند. به عبارت ساده‌تر با فرا رسیدن روزهای پایانی سال هم‌اکنون حجم تقاضا به‌صورت سنتی افزایش یافته است ولی با توجه به ذهنیت بازار از افزایش قیمت‌ها در روزها و هفته‌های پیش‌رو، این وضعیت شتاب مضاعفی به خود گرفته است.

به عبارت ساده‌تر فعالان بازار این ذهنیت را دارند که قیمت‌ها افزایش خواهد یافت، بنابراین برای فروش در سال جاری و مخصوصا سال آینده برنامه‌ریزی کرده تا با این فرآیند کسب سود کنند. متاسفانه باید گفت که این طرزفکر از دلایل بنیادین معتبری نیز برخوردار است. بالابودن نسبی حجم عرضه‌ها، عرضه‌های متنوع سلف، نوسان قیمت ارز، افزایش قیمت‌های جهانی، کاهش التهاب در برخی گریدهای خاص، تقویت معاملات نقدی – مچینگ، نیاز به عرضه‌های بیشتر PVC و همچنین تمایل اغلب خریداران به ثبت معامله حتی در مچینگ را می‌توان از ویژگی‌های معاملات در روز سه‌شنبه در بورس کالای ایران به شمار آورد.

از سوی دیگر معاملات نقدی – مچینگ پلی‌اتیلن‌های ترفتالات بطری در کنار جذابیت و حجم مطلوب معاملات در روز دوشنبه همچنین وفور عرضه‌ها برای گریدهای سبک پلی‌اتیلنی، باعث شد که در کل معاملاتی جذاب برای اغلب فعالان بازار در بورس کالا تجربه شود که می‌تواند به بهبود صنایع بالادستی و پایین‌دستی محصولات پتروشیمی کمک کند.


بازار داخلی محصولات پتروشیمی:

در بازار داخلی محصولات پتروشیمی با نگاهی به بازار پلیمرها شرایط متناسبی حکمفرما نیست ولی مثلا به نسبت بازار ارز، سیگنال‌های اولیه و بنیادین آن شفاف‌تر است. در دو هفته اخیر جمعا حجم معاملات در بورس کالا کاهش یافته که در کنار افزایش حجم تقاضا در بازار داخلی، به عقب‌نشینی عرضه‌ها در بازار آزاد منجر شده است.

این شرایط باعث شده با سیگنال دوگانه و دقیق‌تر؛ وضعیت نامتوازنی در بازار داخلی ایجاد شود، زیرا از یکسو تقاضا بر عرضه‌ها پیشی گرفته و از سوی دیگر قیمت‌های پایه در بورس کالا در هفته گذشته، کاهش یافته است. به عبارت ساده‌تر در بازار آزاد به رغم کاهش قیمت‌های بورس کالا، شاهد رشد نرخ‌ها هستیم که البته در گذشته به صراحت از بروز این وضعیت یعنی رشد قیمت‌ها در بازار داخلی، صحبت کرده بودیم یعنی باز هم پیش‌بینی «دنیای اقتصاد» از رشد قیمت‌ها در بازار آزاد محقق شد.

نگاهی به معاملات محصولات پلیمری در هفته جاری در بازار آزاد نشان می‌دهد که در خلال روزهای اخیر روند عمومی بازار آزاد افزایشی بوده است. این در حالی است که شتاب رشد قیمت‌ها در انتهای هفته گذشته آرام بوده ولی در ابتدای هفته و مخصوصا روزهای یکشنبه و دوشنبه به اوج خود رسید، ولی سپس از شتاب افزایش نرخ‌ها در روز گذشته کاسته شد. دلیل این وضعیت را باید در زمان تحویل کالاها از کارخانه و عرضه به بازار آزاد دانست زیرا این فرآیند زمانبر، در کنار افزایش حجم معاملات در هفته گذشته، این روند کلی قیمتی در بازار آزاد را باعث شد که البته از سوی نوسان قیمت ارز نیز حمایت شد.

با توجه به این شرایط در کنار نوسان قیمت دلار و همچنین رشد آرام قیمت‌های جهانی، شاید از شتاب رشد بهای پلیمرها در بازار آزاد کاسته شود و بازار به یک ثبات نسبی دست یابد ولی نهایتا با کاهش قیمت برخی گریدها همراه خواهد شد. در نهایت جهت‌گیری کلی در بازار ارز تاثیر بسزایی بر بازار محصولات پتروشیمی خواهد داشت که به بررسی آن در کوتاه‌مدت می‌پردازیم.

بازار ارز در روزهای اخیر شرایط بی‌ثباتی دارد ولی این وضعیت کلی که به‌صورت تضارب داده‌های مثبت و منفی خودنمایی می‌کند، نتوانسته تا جهش قیمتی و یا سقوط نرخ‌ها را به همراه آورد که نشان می‌دهد قدرت‌نمایی سیگنال‌های مثبت و منفی به یک اندازه است. این در حالی است که افزایش تقاضای روزهای پایانی سال شاید توانسته تا از کاهش قیمت‌ها جلوگیری کند ولی به نظر نمی‌رسد که داده مثبت و مهمی از کاهش قیمت‌ها به بازار داخلی تزریق شده باشد و اغلب موارد به گمانه‌زنی‌ها و اظهارنظرها محدود شده است.

در هر حال هم‌اکنون ارز در سطوحی با سقف قیمتی 3500 تومان نوسان می‌کند، هرچند رشد نرخ و یا افت بهای آن به‌صورت متوالی تجربه می‌شود. دلایل اصلی این وضعیت را می‌توان در شایعات و شنیده‌ها جست‌وجو کرد؛ گشایش یا عدم گشایش سوئیفت، واسطه‌گری و سفته‌بازی، عقب‌نشینی و پیش‌روی تقاضا، وجود فاکتور ترس از کاهش قیمت‌ها و همچنین فاکتور امید به رشد نرخ که البته جذابیت سفته‌بازی‌ها را تقویت می‌کند و در نهایت عدم ثبت گشایش‌های واقعی ارزی مخصوصا درخصوص حواله و مشکلات مالی دولت در روزهای پایانی سال مواردی هستند که به این ابهامات دامن می‌زنند.

در هر حال در شرایط فعلی و به عبارت دقیق‌تر، در آینده کوتاه که در زمانی موسوم به دوران گذار قرار خواهد گرفت، اغلب تحلیل‌ها اشتباه از آب در‌می‌آید زیرا داده‌های اولیه و سیگنال‌های اصلی و مهم شفاف نیستند. بنابراین اغلب اظهارات هم دقیق نخواهد بود و هم می‌تواند در کوتاه‌مدت با ابعاد مختلفی اشتباه از آب در آید.


مخالفت شورای رقابت با اختیاری شدن عرضه محصولات پتروشیمی در بورس

شورای رقابت در شرایط فعلی، پیشنهاد اختیاری شدن عرضه در بورس را تایید نکرده و آن را موجب عدم شفافیت، تبعیض و... عنوان کرده است. به گزارش روابط‌ عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران (اینپیا)، شورای رقابت رای خود را درباره موضوع عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا صادر کرد. به عبارت ساده‌تر این شورا با پیشنهاد اختیاری شدن عرضه در بورس در شرایط فعلی مخالفت کرد.

در این رای با اشاره به نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اینکه در صورت عدم فروش محصولات پتروشیمی پس از دو مرحله متوالی عرضه در بورس، امکان فروش در خارج از بورس وجود داشته باشد، آن را موجب بروز عدم شفافیت، تبعیض در قیمت و اخلال در مکانیزم بازار عنوان کرده است. همچنین در ادامه این رای، شورا در شرایط فعلی پیشنهاد اختیاری شدن عرضه در بورس را تایید نکرده و مقرر شده است تا بر اساس مفاد بند 3 ماده 58 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، ظرف مدت حداکثر 3 ماه، چند نهاد ذی‌ربط دستور‌العمل‌های لازم را تهیه و به شورا ارائه کنند.

مرکز ملی رقابت با همکاری وزارت صنعت و معدن و تجارت، انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، اتحادیه سراسری تعاونی‌های تامین نیاز صنایع پایین‌دستی و بورس کالای ایران از جمله نهادهای تهیه دستورالعمل‌های لازم هستند. این دستورالعمل‌ها عبارتند از: رفع مشکلات موجود در معاملات بورس، افزایش شفافیت، تعیین کالاها و شرایط عرضه در بورس این محصولات و نحوه نظارت بر بازار این محصولات. تصویر این نامه در رسانه‌های مختلف منتشر شده و قابل استناد خواهد بود.


بازارهای جهانی محصولات پتروشیمی

با افزایش نسبی قیمت جهانی نفت خام، رونقی جدید در بازار محصولات پتروشیمی ایجاد شده هرچند که شتاب آن کمتر از بازار نفت است، بنابراین می‌توان به ادامه این شرایط رو‌به‌رو رشد امیدوار بود. این در حالی است که بازار محصولات پالایشی همچون نفتا یا سایر انواع خوراک مایع صنعت پتروشیمی نیز با رشد نرخ همراه شده است.

این وضعیت در کنار رشد تقاضای پلیمرها در بازارهای جهانی و ترس از افزایش بیشتر بهای نفت خام باعث شد تا بهای مواد اولیه صنایع پتروشیمی نیز همچون اولفین‌ها مثل اتیلن رشد کرده و در نهایت این سیکل ممتد به افزایش قیمت اغلب پلیمرها در بازارهای جهانی با محوریت شرق آسیا منتهی شد. پلیمرهای سبک، PVC، پلی‌استایرن‌ها و اغلب پلی‌پروپیلن‌ها در بازارهای جهانی رشد قیمت داشتند.

با توجه به شرایط کلی در بازارهای جهانی، به نظر می‌رسد این روند افزایشی باز هم ادامه داشته باشد.

مهم‌ترین‌ رخدادها در بازار محصولات پتروشیمی

بازگشت مقتدرانه تقاضا به رینگ پتروشیمی بورس کالا در شرایطی که پررنگی حضور واسطه‌ها برای برخی از گریدها همچون EX3 بیش از خریداران واقعی بود.

ثبت دو روز جذاب در بورس کالای ایران برای معاملات محصولات پلیمری برای روزهای دوشنبه و سه‌شنبه

جذابیت نسبی اغلب عرضه‌ها تا جایی که بیشتر کالاها در تالار و مچینگ مورد معامله قرار گرفت.

التهاب در بازار EX3 و PVC – S65 و 3840

حضور در زمان اوج تقاضای فصلی پلیمرها با نزدیکی به روزهای پایانی سال و به منظور فروش در سال آینده

ذهنیت افزایش قیمت‌ها در بازار هرچند که به صراحت از آن یاد نمی‌شود.

انتظار بهبود حجم تولید در صنایع بالادستی و پایین‌دستی

ثبت رقابت برای بسیاری از گریدهای پلیمری

تامین بخشی از تقاضای بازار در روز دوشنبه هرچند که باعث نشد جذابیت معاملات در روز سه‌شنبه کاهش یابد.

افزایش قیمت‌های داخلی محصولات پلیمری در بازار آزاد از ابتدای هفته جاری تاکنون که البته با شدت و ضعف‌هایی همراه بود.

پایین بودن نسبی حجم عرضه‌ها در بازار داخلی در شرایطی که به آرامی وارد یک فاز افزایشی شده است.

پایین بودن موجودی انبارها که نشان دهنده برتری تقاضا بر عرضه‌ها بود.

نوسان قیمت دلار در بازار داخلی و ترس از افزایش آن در بازار پلیمرها که باعث شده تا خرید جذابیت بیشتری پیدا کند هرچند هنوز نظرات مختلفی درخصوص دورنمای بازار داخلی وجود دارد.

ترس بازار از افزایش قیمت‌ها در بورس و بازار آزاد

رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی در شرایطی که هنوز هم جهت‌گیری کلی آن افزایشی است.

تثبیت کف قیمتی 30 دلار برای قیمت نفت برنت و حتی نفت خام سبک آمریکا در بازارهای جهانی

افزایش قیمت مواد اولیه محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی مخصوصا اولفین‌ها همچون اتیلن در بازارهای آسیایی

افزایش آرام قیمت محصولات پتروشیمی هرچند از شتاب محدودی برخوردار است.روزنامه دنیای اقتصاد


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 73,000 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 74,000 ریال -200 0.27% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar - نمودار و آرشیو
0075 68,800 ریال 3000 4.36% نمودار و آرشیو
020 66,800 ریال -200 0.3% نمودار و آرشیو
Lf190 - نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 62,900 ریال -1800 2.78% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 62,600 ریال -1000 1.57% نمودار و آرشیو
2420h 62,500 ریال -900 1.42% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir - نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 61,900 ریال -900 1.43% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 77,000 ریال نمودار و آرشیو
Z30s Ar 85,700 ریال 300 0.35% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 97,800 ریال -700 0.71% نمودار و آرشیو
1540 78,100 ریال -400 0.51% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 85,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 77,500 ریال -500 0.64% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 48,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 47,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 49,700 ریال 500 1.01% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 46,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 48,300 ریال 300 0.62% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 45,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 55,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 54,000 ریال -800 1.46% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,500 ریال 300 0.29% نمودار و آرشیو
ABS150 104,500 ریال 200 0.19% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖