ارسال پاسخ

دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ۰۷:۵۶ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 597 Telegram

اشتباهات بازاریابی را بشناسید

خطاهای فاحش که کشتی کسب‌وکار را غرق می‌‌کنند

اتخاذ راهبردهای اشتباه بازاریابی می‌تواند کسب‌وکارها را با شکست مواجه کند. در این مطلب هفت خطای فاحش در بازاریابی که می‌تواند کشتی کسب‌وکارتان را غرق کند، مورد بررسی قرار داده‌ایم.
خطاهای فاحش که کشتی کسب‌وکار را غرق می‌‌کنند

۱) صرف نکردن وقت کافی برای کسب اطلاعات در مورد تازه‌های بازار

زمین بازی بازاریابی همواره در حال تغییر است و بخشی از کار یک بازاریاب حرفه‌ای آن است که از آخرین روندها و اتفاقات موجود در صنعتی که شرکتش در آن حوزه به فعالیت می‌پردازد، مطلع باشد. کار سختی نیست که صرفا روی آنچه از قبل می‌دانید تمرکز کنید و به آخرین ابزارها و نتایج تحقیقات بی‌توجه باشید، اما این راه به موفقیت ختم نمی‌شود. بنابراین بخشی از کار شما به‌عنوان یک بازاریاب باید نوآوری باشد.

ابتدا مطمئن شوید که هر فصل کاری را با تحلیل رقبای جدید شروع می‌کنید. دست کم هر سه ماه باید از خودتان بپرسید الان رقبای ما چه کاری را با موفقیت انجام می‌دهند که ما انجام نمی‌دهیم؟ آیا رقبای ما یک برنامه قدرتمند بازاریابی محتوا دارند؟ آیا تبلیغات خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند؟ رقبای‌تان را بشناسید و به کانال‌هایی که در آنها فعالیت می‌کنند نفوذ کنید تا بتوانید راهبرد رقابتی مناسب را انتخاب کنید.

سپس با فروشندگان خود صحبت کنید. پیشنهاد می‌کنم هر سال حداقل دو بار با فروشندگان خود جلسه داشته باشید و برای آنها از تازه‌های بازار بگویید. علاوه‌بر این با مراکز علمی و دانشگاهی که در حوزه بازاریابی به فعالیت مشغول هستند ارتباط مستمر و موثر داشته باشید.

در نهایت، به‌طور منظم خودتان را عادت بدهید که سایت‌هایی که در زمینه بازاریابی مطالب خبری و کاربردی منتشر می‌کنند را مطالعه کنید و اطلاعات آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهید. از این طریق حجم عظیمی از داده‌های جدید را گردآوری خواهید کرد که برای نوآوری به کارتان می‌آیند. پیشنهاد می‌کنم حداقل 10 درصد از بودجه سالانه بازاریابی را به امتحان کردن ایده‌ها و خدمات جدید اختصاص بدهید.

۲) امتحان نکردن حداقل یک هک رشد (Growth Hack) نوآورانه

یک هک رشد خوب به سادگی می‌تواند کسب‌وکارتان را به سطحی بالاتر ارتقا بدهد (منظور از هک رشد تکنیک‌های بازاریابی مختص شرکت‌های استارت‌آپی است که در آن سعی می‌کنند به جای روش‌های پرهزینه و سنتی بازاریابی مانند تبلیغات در رسانه‌ها از روش‌های کم‌هزینه مانند بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی ویروسی برای فروش محصول و دیده شدن در بازار استفاده کنند).

هک رشد را می‌توان استفاده خلاقانه از فناوری برای ایجاد نام‌ تجاری (Brand) نامید. اگر هک رشد به درستی اجرا شود، می‌تواند کسب‌وکارتان را از یک کسب‌وکار نوپای در حال تقلا به یک نام شناخته شده مبدل کند. اشتباه بسیاری از بازاریاب‌ها این است که حتی یک بار هم سراغ این راهبرد نمی‌روند.

در اغلب اوقات مانع اصلی بر سر پیاده‌سازی هک رشد، زمان و خلاقیت مورد نیاز است. ممکن است به قدری سرتان شلوغ باشد و درگیر رصد کردن کانال‌های بازاریابی، آمار و اطلاعات به دست آمده و نتایج کمپین‌های اخیر باشید و فرصت نکنید زمانی را اختصاص دهید و راهی خلاقانه پیدا کنید که از ابزارهای فناوری برای اهداف بازاریابی‌تان استفاده کنید. اما شما نیاز دارید که این وقت را ایجاد کنید.

حتی اگر لازم شد مدتی را با خود خلوت کنید، لپ‌تاپ و گوشی موبایل‌تان را کنار بگذارید و با تمرکز کافی به روش‌های مختلفی فکر کنید که می‌توانید از طریق ابزارهای فناوری نوین با مخاطبان بازار هدف خود ارتباط برقرار کنید. اگر به تنهایی نتوانستید به ایده خوبی دست پیدا کنید، می‌توانید با برگزاری جلسات توفان فکری با حضور افراد متخصص در حوزه بازاریابی آنلاین راه‌حل‌هایی برای پیاده‌سازی یک هک رشد بیابید.

۳) تعجیل در به ثمر رسیدن کمپین‌ها و صرف نکردن وقت کافی برای رسیدن به نتیجه

این یک واقعیت است که بازاریابی خوب به صرف پول و زمان نیاز دارد. به همین خاطر است که اگر می‌خواهید در کمپین‌های خود به موفقیت برسید نیاز دارید که زمان و هزینه کافی صرف کنید.

برای مثال راهبرد بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو (SEO) یکی از چیزهایی است که به صرف زمان نیاز دارد. به ثمر رسیدن تلاش‌های شما در زمینه SEO مستلزم صرف حداقل چهارماه زمان است. با افزایش روزافزون رقابت بر سر رسیدن به رتبه یک در نتایج جست‌وجوی گوگل نمی‌توانید انتظار داشته باشید که بلافاصله پس از راه‌اندازی سایت‌تان و بهینه کردن سایت بر اساس چند واژه کلیدی به صدر جدول برسید.

بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO) نیز یکی دیگر از چیزهایی است که به صرف زمان کافی نیاز دارد (منظور از نرخ تبدیل، درصدی از بازدیدکنندگان یک سایت است که از خدمات یا محصولات آن خرید می‌کنند). صرف‌نظر از نوع محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید، باید نسبت به افق زمانی که می‌خواهید در انتهای آن به نتیجه مورد نظر دست یابید یک درک روشن داشته باشید.

برای مثال یکی از مشتریانی که از خدمات SEO شرکت بازاریابی ما استفاده می‌کند، برای سه سال مشتری شرکت ماست و در سال اخیر توانستیم یک میلیون دلار سودآوری بیشتر برای او ایجاد کنیم. اما در شش ماه اول زمان ما فقط صرف این شد که اشکالات سایت او را برطرف کرده و جریمه‌هایی که گوگل برای سایت او در نظر گرفته بود را پاک کنیم. اگر او در آن 6 ماه اول از ادامه کار منصرف می‌شد، الان به مراتب سود کمتری به دست آورده بود. هر چند او درک کرد که این برنامه به صرف زمان کافی نیاز دارد و الان می‌تواند پاداش صبر و شکیبایی‌اش را دریافت کند.

۴) افتادن در دام خدمات بد یک بازاریاب فریبکار

همه ما تا حدی دارای توان متقاعدکنندگی هستیم. برخی از ما تجربه افتادن در دام بازاریاب‌های چرب‌زبان و خوش‌صحبت را داشته‌ایم. مهم است که تصمیمات خود در مورد دریافت خدمات مورد نیاز را بر اساس تحلیل‌های شخصی و نه صحبت‌های بازاریاب‌هایی که سراغ‌تان می‌آیند اتخاذ کنید.

یک جست‌وجوی ساده در گوگل می‌تواند اطلاعات قابل توجهی در مورد سوابق حرفه‌ای فردی که می‌خواهد خدماتش را به شما بفروشد در اختیارتان بگذارد. حتما نظرات مشتریان قبلی به‌ویژه آنهایی که نظرات منفی داده‌اند را مطالعه کنید. به تاییدات اجتماعی که روی سایت فروشنده قرار داده شده‌اند اکتفا نکنید بلکه سعی کنید خودتان با افرادی که آن تاییدات را ارائه داده‌اند تماس بگیرید و صحت گفته‌هایشان را جویا شوید. به دنبال تعداد کافی از مشتریان راضی باشید که ثابت کنند استفاده از خدمات مورد نظر به سازمان شما منفعت خواهد رساند. در نهایت رقبای کسب‌وکاری که می‌خواهد خدمات یا محصولاتش را به شما بفروشد مورد بررسی قرار دهید و آنها را با هم مقایسه کنید.

گاهی با یک تحقیق ساده متوجه می‌شوید خدماتی که یک فروشنده می‌خواست به شما بفروشد، توسط یک شرکت دیگر با شرایط بسیار مناسب‌تری عرضه می‌شود.

۵) گرفتار شدن در دام دانسته‌های قبلی

ما اغلب می‌خواهیم همان چیزهایی که از پیش می‌دانیم را مورد تایید قرار دهیم. این روش هیچ‌گاه منجر به خلق ایده‌های جدید نمی‌شود. گاهی کمپین بازاریابی‌ای که فکر می‌کنید باعث پیشرفت شرکت‌تان می‌شود موثر واقع نمی‌شود. به همین خاطر لازم است آمادگی آن را داشته باشید که آمار و ارقام را بدون سوگیری ذهنی مورد ارزیابی قرار دهید.

اگر آمار و ارقام نشان می‌دهند که برنامه درست کار نمی‌کند، آماده باشید که برنامه را اصلاح کنید حتی اگر به آن دلبستگی زیادی دارید. برای مثال اگر در یک شبکه تبلیغاتی جدید 20 هزار دلار سرمایه‌گذاری کردید و می‌بینید که آن بازگشت سرمایه‌ای که فکر می‌کردید اتفاق نیفتاده است، شجاعت به خرج دهید و به روشنی به اعضای تیم‌تان بگویید که برنامه خوب پیش نمی‌رود و قصد دارید تغییرات لازم را در آن اعمال کنید. این به مراتب گزینه بهتری است تا اینکه بخواهید دلتان را به آمارهایی خوش کنید که اهمیتی ندارند.

به جای خوب جلوه دادن اوضاع بد و انکار نارسایی‌ها، سعی کنید خودتان با واقعیت‌های ناخوشایند کنار بیایید. این به شما کمک می‌کند بتوانید واکنش مناسب نشان بدهید و در بلندمدت تخصیص منابع مناسب‌تری داشته باشید.

۶) آماده نکردن یک برنامه بازاریابی شفاف و ارائه آن به مدیران

شما باید یک برنامه بازاریابی کارآمد تهیه کنید و اطمینان حاصل کنید که از سازمان‌دهی خوبی برخوردار است. نمونه‌های آماده فراوانی در اینترنت موجود است که می‌توانید برای تهیه برنامه بازاریابی از آنها ایده بگیرید. برنامه شما باید شامل برنامه زمانی و تقویم رویدادها باشد. علت این امر آن است که ارائه برنامه زمان‌بندی باعث می‌شود سطح انتظارات از برنامه شما با واقعیت سازگاری پیدا کند و شما را روی اهداف‌تان متمرکز نگه دارد.

باید بتوانید مدیران شرکت را قانع کنید که به ثمر نشستن تلاش‌های بخش بازاریابی به مقداری زمان نیاز دارد. بخش‌بندی بازار، تعیین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) و تهیه نمودار چرخه عمر جزو ضروریات برنامه بازاریابی است. همچنین باید یک برنامه اضطراری نیز در کار خود بگنجانید. گاهی اوقات بهترین برنامه‌ها مطابق انتظار پیش نمی‌روند، بنابراین همواره باید یک برنامه جایگزین داشته باشید که بتوان در مواقع لازم آن را پیاده کرد.

اگر برنامه را به خوبی تهیه و ارائه نکنید، ارزش تلاش‌هایتان به‌عنوان یک بازاریاب کاهش می‌یابد. اما بدتر از آن این است که نبود یک برنامه بازاریابی مدون حاکی از آن است که نه آمادگی لازم برای ورود به بازار را دارید و نه برنامه‌ریزی راهبردی مورد نیاز برای توسعه کسب‌وکارتان را انجام داده‌اید.

۷) صرف نکردن وقت کافی برای شناخت مدل اصلی کسب‌وکارتان

هر فردی که کار بازاریابی را برای یک شرکت انجام می‌دهد باید پاسخ این سوالات را پیدا کرده باشد:

⚫️ متوسط ارزش مشتری‌تان چیست؟
⚫️ متوسط دوره عمر مشتری‌تان چقدر است؟
⚫️ میزان سود به ازای هر مشتری چقدر است؟
⚫️ هزینه به دست آوردن یک مشتری جدید چقدر است؟ چقدر دست‌تان برای هزینه کردن در این زمینه باز است؟
⚫️ فصل پررونق و کم‌رونق کسب‌وکارتان چه زمانی است؟
⚫️ اهداف رشدتان چه هستند؟
⚫️ بودجه‌تان چقدر است و چقدر جای انعطاف‌پذیری دارد؟
⚫️ مشتری خوب و مشتری بد از نظر شما کیست؟
⚫️ کانال‌های بازاریابی شما کدامند و هزینه و بازگشت سرمایه هر کدام چقدر است؟

قبل از اینکه بتوانید برای یک نام تجاری خاص راهبرد بازاریابی تدوین کنید، ابتدا نیاز دارید مدل اصلی کسب‌وکار آن را بشناسید. در غیر این صورت نمی‌توانید کانال‌های بازاریابی را به درستی انتخاب کنید. همچنین خوب است که اطلاعات کلی راجع به بازاریابی کسب‌وکار مورد نظر را بدانید. مثلا شخصیت این کسب‌وکار چیست؟ ارزش‌های کلیدی آن کدامند؟ پرسونای مشتری شما چیست؟ چه مزیت رقابتی این نام تجاری خاص را از رقبایش متمایز می‌کند؟ پیشنهاد منحصربه‌فرد فروش (USP) این کسب‌وکار چیست؟

در بازاریابی افراد به آسانی مرتکب اشتباه می‌شوند. اما خبر خوب این است که می‌توانید با برنامه‌ریزی مناسب و از طریق به‌کارگیری تدبیر و حل مساله خلاقانه از بروز این اشتباهات جلوگیری کنید.

نویسنده: John Lincoln
مترجم: سیدساجد متولیان
روزنامه دنیای اقتصاد


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖