تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ ۱۵:۵۱ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

افزودنی‌های صنعت چوب-پلاستیک

استفاده از کامپوزیت‌های چوب-پلاستیک در سالیان اخیر گسترش پیدا کرده است. این کامپوزیت‌ها از پلاستیک‌های بازیافتی (و در برخی مصارف غیربازیافتی) و ضایعات چوب تولید می‌شوند. از کاربردهای این کامپوزیت‌ها می‌توان به کف‌پوش، چارچوب‌های در و پنجره، سقف کاذب و نما، صنعت خودروسازی و... اشاره کرد.
افزودنی‌های صنعت چوب-پلاستیک

برای بهبود خواص نهایی محصول، سهولت شرایط فرآیند و...، از افزودنی‌های متعددی در این صنعت استفاده می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

1. روان‌کننده و کنترل کننده رئولوژی
2. جفت کننده (سازگارکننده)
3. پایدارکننده
4. پرکننده
5. افزودنی کاهنده چگالی
6. ضدآفت
7. به تاخیراندازنده شعله
و...

در ادامه به معرفی برخی از این افزودنی‌ها خواهیم پرداخت.
1- روان‌کننده و کنترل کننده رئولوژی
 
روان‌کننده یک اصطلاح عمومی است که به تعداد زیادی از مواد شیمیایی اطلاق می‌شود که روی رفتار رئولوژیکی مذاب‌های ترموپلاستیک اثرگذارند؛ خواه این مواد حاوی الیاف باشند یا نباشند. برای توصیف دقیق‌تر روان‌کننده‌ها از اصطلاحاتی مانند واکس، کمک فرآیند، عامل ضد چسبندگی، عامل رهاکننده، اصلاح کننده جریان و... استفاده می‌شود.

بیشتر این اصطلاحات عملکرد را توصیف می‌کنند در حالی که واکس، توصیف ظاهر تعداد زیادی از روان‌کننده‌هاست، صرف نظر از ساختار شیمیایی آن‌ها. استفاده از عبارات روان‌کننده «داخلی» و «خارجی» نیز متداول است که به صورت زیر تعریف می‌شوند:

⚫️  روان‌کننده‌های داخلی بر ویسکوزیته و جریان اثرگذارند زیرا این افزودنی‌ها با رزین و مذاب سازگارند و کمک می‌کنند که زنجیرها راحت‌تر روی هم سر بخورند.
⚫️  روان‌کننده‌های خارجی که عامل ضد چسبندگی هستند. این دسته از روان‌کننده‌ها با مذاب پلیمری ناسازگار هستند و به سطح مهاجرت کرده و سبب روان‌کنندگی بین مذاب و تجهیزات فلزی فرآیند می‌شوند.

واکس‌ها گروهی از محصولات با ساختار شیمیایی گوناگون هستند. بیشتر این دسته از محصولات، بر پایه نفت یا روغن هستند. واکس‌های بر پایه روغن از تری‌گلیسیریدهای طبیعی (چربی‌ها و روغن‌ها) استخراج می‌شوند.

واکس‌های بر پایه نفت شامل پارافین، واکس میکروکریستالی و واکس پلیمری هستند. واکس‌های پلیمری از لحاظ ساختار شیمیایی مشابه تعداد زیادی از ترموپلاستیک‌ها هستند اما به دلیل وزن مولکولی پایین، رفتاری مشابه واکس‌ها دارند.

انتخاب روان‌کننده‌ها بسته به پلیمر و (تا حدودی) الیاف مورد استفاده متفاوت است. متداول‌ترین روان‌کننده‌ها برای کامپوزیت‌های چوب-پلاستیک بر پایه پلی‌الفین‌ها، استئارات فلزی، آمیدها و استرها هستند.استئارات‌ها روان‌کننده‌هایی با قیمت مناسب هستند که روان‌کنندگی خارجی را فراهم می‌کنند و خواص جریان نیز معمولا با واکس‌های آمیدی به تعادل می‌رسد. پرکاربردترین استئارات فلزی در کامپوزیت‌ها ی چوب-پلاستیک بر پایه پلی‌الفین‌ها استئارات روی است.

نکته حائز اهمیت در تهیه فرمولاسیون، در نظر گرفتن احتمال واکنش بین استئارات فلزی و جفت‌کننده‌های مالئیکه است که در صورت استفاده از این نوع جفت‌کننده، باید به سراغ انواع دیگر روان‌کننده رفت. واکس‌های آمیدی نیز به دو گروه بیس-آمیدها و مونو-آمیدها تقسیم‌بندی می‌شوند که استفاده از اولی به عنوان روان‌کننده در کامپوزیت‌ها متداول‌تر است. پرکاربردترین بیس-آمید، EBS (اتیلن بیس استیرآمید) است.

استفاده از پی‌وی‌سی به دلیل خواص و قیمت مناسبی که دارد، در صنعت کامپوزیت متداول‌تر شده است. برای فراورش پی‌وی‌سی نسبت به سایر ترموپلاستیک‌ها نیاز به افزودنی‌های بیشتری است. و یکی از این افزودنی‌ها، روان‌کننده است. روان‌کننده‌های مورد استفاده در مورد کامپوزیت‌ها ی پی‌وی‌سی، استئارات کلسیم و پارافین به همراه روان‌کننده‌های استری و یا واکس پلی‌اتیلن اکسیده شده است.

یک اشتباه که برخی ممکن است برای بهبود جریان پی‌وی‌سی مرتکب شوند، استفاده از نرم‌کننده به جای روان‌کننده است. اگرچه هم روان‌کننده‌های داخلی و هم نرم‌کننده‌ها سبب بهبود جریان‌پذیری مذاب پی‌وی‌سی می‌شوند، اما نرم‌کننده‌ها سبب انعطاف‌پذیری محصول نهایی می‌شوند، در حالی که روان‌کننده‌ها چنین اثری ندارند.


2- جفت کننده (سازگارکننده)

جفت‌کننده ها که سازگارکننده نیز نامیده می‌شوند، افزودنی‌هایی هستند که سبب بهبود یکنواختی آمیزه‌های ناهمسان یا ناسازگار می‌شوند. آمیزه غیریکنواخت، دستیابی به خواص رضایت‌بخش برای محصول نهایی را مشکل می‌کند و به همین دلیل، استفاده از سازگارکننده‌ها در کامپوزیت‌های چوب-پلاستیک، امری ضروری است. سازگارکننده‌ها همچنین سبب کاهش جذب آب توسط الیاف در محصول نهایی می‌شوند.

سازگارکنندگی یک پدیده مرتبط با سطح است. مولکول‌های تشکیل‌دهنده سطح مواد مختلف، می‌توانند قطبیت‌های مختلفی داشته باشند؛ از غیرقطبی تا قطبی. وقتی قطبیت دو جزئی که می‌خواهند اختلاط شوند زیاد باشد، عدم سازگاری مشکل ایجاد می‌کند و حضور مولکول‌هایی که بین دو سطح پل بزنند و سبب سازگاری اجزای آمیزه شوند، ضروری است. پلی‌الفین‌ها بر خلاف چوب‌ها، غیرقطبی هستند. سازگارکننده‌ها حاوی مولکول‌هایی هستند که بخش‌های مختلف آن از قطبیت متفاوتی برخوردار است که سبب ایجاد سازگاری بین ماتریس پلیمری غیر قطبی و الیاف قطبی می‌شود.

پلی‌الفین‌های مالئیکه، متداول‌ترین سازگارکننده برای کامپوزیت‌هایی با ماتریس پلی‌الفین هستند. این مواد از طریق شاخه‌ای کردن زنجیر پلی‌اتیلن یا پلی‌پروپیلن با مالئیک انیدرید تهیه می‌شوند. شاخه‌های مالئیکه سازگاری با الیاف چوب را بر عهده دارند، در حالی که زنجیر اصلی، با پلی‌الفین‌ها سازگار است.
3- پایدارکننده
 
نقش پایدارکننده‌ها ممانعت یا حداقل کردن واکنش‌های زیان‌آور شیمیایی است که سبب تخریب اجزای کامپوزیت می‌شوند. از آنجایی که واکنش‌های شیمیایی متفاوتی است که باید از آن‌ها جلوگیری شود، از پایدارکننده‌های مختلف که هر کدام عملکرد متفاوتی دارند در این زمینه استفاده می‌شود. در اینجا به آنتی‌اکسیدان‌ها، پایدارکننده در برابر اشعه فرابنفش و پایدارکننده حرارتی برای پی‌وی‌سی پرداخته می‌شود.

1-3- آنتی‌اکسیدان

آنتی‌اکسیدان‌ها دو گونه عملکرد دارند: در طول فرآیند تولید ماده و هنگام مصرف محصول نهایی. در طول فرآیند تولید ترموپلاستیک‌ها تخریب رخ می‌دهد که با انتخاب درست نوع و میزان پایدارکننده تا حد زیادی می‌توان این تخریب را کنترل کرد. و از آنجایی که تخریب محصول نهایی در حین مصرف، از زنجیرهای تخریب شده در هنگام تولید نیز ممکن است ادامه یابد، استفاده از آنتی‌اکسیدان مرحله تولید از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر پلیمرها هنگامی که تحت حرارت قرار می‌گیرند، به آرامی شروع به تخریب می‌کنند، به جز PVC که به سرعت با حرارت تخریب می‌شود. به همین دلیل برای پایداری اکثر پلیمرها از آنتی‌اکسیدان استفاده می‌شود و برای PVC از پایدارکننده حرارتی. آنتی‌اکسیدان‌ها عموما ترکیباتی از خانواده فنولیک‌ها، فسفات‌ها و تیواسترها هستند.

زیرمجموعه دیگری از افزودنی‌ها که باید به آن‌ها در اینجا اشاره شود، رباینده‌های اسید هستند که برخی در کامپوزیت‌ها ی چوب-پلاستیک از آن‌ها استفاده می‌کنند. دو گروه که به عنوان رباینده اسید مورد استفاده قرار می‌گیرند استئارات‌های فلزی و هیدروتالکیت‌ها هستند.

استئارات‌های فلزی نسبت به هیدروتالکیت‌ها از قیمت پایین‌تری برخوردارند و به‌صرفه‌تر هستند اما همان‌طور که در بخش‌های قبل گفته شد، در صورت استفاده از سازگارکننده‌های شاخه‌دار شده با انیدرید مالئیک، استفاده از استئارات‌های فلزی به دلیل احتمال واکنش، توصیه نمی‌شود.

2-3- پایدارکننده در برابر اشعه فرابنفش

انرژی پرتوفرابنفش در مورد کامپوزیت‌ها یی که مصرف در محیط خارجی دارند و در معرض پرتو خورشید هستند، سبب شروع واکنش‌های شیمیایی می‌شود. در برابر تخریب ناشی از اشعه فرابنفش، می‌توان از سه استراتژی بهره برد: سد/ غربال کردن انرژی اشعه فرابنفش، جذب انرژی آن و در نهایت پایدارسازی که به دام انداختن رادیکال‌های به‌وجود آمده است که منجر به تخریب می‌شوند.

سد/ غربال کردن به کمک موادی با کدری بالا مانند تیتانیم دی‌اکسید، دوده و برخی پیگمنت‌ها انجام می‌شود. جذب اشعه فرابنفش توسط موادی از خانواده بنزوفنون‌ها و بنزوتریازول‌ها صورت می‌گیرد. پایدارسازی در برابر اشعه فرابنفش نیز توسط HALS (آمین ممانعت شده پایدارکننده نوری) انجام می‌شود.

در WPCها، درصد بالای الیاف می‌توانند نقش سدکننده اشعه فرابنفش را ایفا کنند، و پرتو صرفا تا زیر سطح ماده نفوذ می‌کند و ماتریس موجود در توده ماده در امان است. به همین دلیل تعداد زیادی از تولیدکننده‌های کامپوزیت‌های چوب-پلاستیک، صرفا حضور پیگمنت‌هایی که به جهت زیبایی به محصول اضافه می‌شوند، به همراه الیاف را برای پایداری در برابر اشعه فرابنفش راضی کننده می‌دانند.

3-3- پایدارکننده حرارتی PVC
 
پایدارکننده‌های حرارتی PVC، اکثرا یون‌های فلزی به همراه لیگاندهای آلی هستند. PVC سخت، به کمک سرب پایدار می‌شد که به دلیل مشکلات محیط زیستی، ترکیبات کلسیم-روی (به خصوص استئارات کلسیم/ استئارات روی) جایگزین آن شده‌اند. ترکیبات بر پایه کلسیم-روی به هر دو صورت مایع و جامد در دسترس هستند.

در کنار پایدارکننده‌های حرارتی اولیه، راه‌های مختلفی برای بهبود پایداری PVC به کمک موادی که به عنوان کمک پایدارکننده عمل می‌کنند، وجود دارد. این مواد در میزان پایین و در کنار پایدارکننده‌های اولیه، سبب بهبود پایداری حرارتی سیستم می‌شوند اما به تنهایی و به عنوان پایدارکننده اولیه عملکرد مناسبی ندارند. روغن‌ها و رزین‌های اپوکسید شده متداول ترین ترکیبات این گروه هستند.
4- ضدآفت‌ها

نقش افزودنی‌های ضدآفت، جلوگیری از تغذیه انواع میکروب‌ها از چوب‌های موجود در کامپوزیت است. از حضور دو گونه از میکروب‌ها باید جلوگیری شود: آن‌هایی که روی سطح کامپوزیت به صورت کپک ظهور پیدا می‌کنند و آن‌هایی که در زیر سطح ظاهر می‌شوند که بیشتر قارچ‌ها هستند. کپک‌های روی سطح سبب بدنما شدن کامپوزیت می‌شوند اما قارچ‌هایی که در زیر سطح هستند، با تغذیه از چوب‌ها، سبب تخریب کامپوزیت می‌شوند.

رشد میکروب‌ها به رطوبت و زمان نیاز دارد، بنابراین استفاده از افزودنی‌های ضدمیکروبی برای محصولاتی که برای سرویس‌دهی در زمان محدود تهیه شدند و آن‌هایی که به واسطه حضور عوامل جفت‌کننده در برابر جذب آب مقاوم هستند، لزومی ندارد. از این افزودنی‌ها برای محصولاتی با زمان سرویس دهی طولانی و در معرض رطوبت باید استفاده کرد. یکی از این افزودنی‌ها روی برات (zinc borate) است و به میزان حداکثر 2 درصد در سامانه از آن استفاده می‌شود.


5- به تاخیر اندازنده شعله

بسته به نوع کارکرد محصول، نوع پلیمر و میزان پرکننده‌های غیرآلی باید سیستم به تاخیراندازنده شعله را متناسب انتخاب کرد. افزودنی‌های به تاخیراندازنده شعله عموما از ترکیباتی حاوی هالوژن‌ها، فسفات و هیدروکسیدهای فلزی هستند. ترکیبات حاوی برم و کلر از لحاظ قیمت نسبت به بقیه گزینه‌ها به‌صرفه تر هستند.


گروه تحقیق و توسعه کیهان شیمی پویان
www.kspouya.ir

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,600 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 49,000 ریال 1200 2.45% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 49,000 ریال 1800 3.67% نمودار و آرشیو
5110 50,200 ریال 1700 3.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,700 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,700 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,600 ریال 600 1.38% نمودار و آرشیو
0075 52,800 ریال 1600 3.03% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
Lf190 51,200 ریال 600 1.17% نمودار و آرشیو
52518 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
2420h 50,800 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
2420d 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 48,800 ریال 600 1.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 48,900 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,800 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 54,000 ریال 2000 3.7% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 53,000 ریال 800 1.51% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 800 1.7% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 53,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G 45,700 ریال -2400 4.99% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 48,000 ریال -300 0.62% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
C30s 49,100 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,800 ریال 300 0.49% نمودار و آرشیو
1540 60,300 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 43,300 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
785 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
821 44,700 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
825 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
5030 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 45,700 ریال -500 1.08% نمودار و آرشیو
552R Maroun 45,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 48,300 ریال -700 1.43% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 94,000 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
10417 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
10415 94,000 ریال -1000 1.05% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 50,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
RP340 49,600 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
440L 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 52,700 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
ZR230 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 48,000 ریال 700 1.46% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,600 ریال -300 0.77% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال -200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 40,350 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 65,000 ریال -1500 2.26% نمودار و آرشیو
EPS 400 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال -1000 1.08% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖