ارسال پاسخ

پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ ۰۸:۰۳ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 979 Telegram

inpia.ir

چطور از چرخه «حقوق تا حقوق» رها شویم؟

استقلال مالی برای افراد مختلف، معانی متفاوتی دارد و به همین دلیل یک موضوع پیچیده است. ممکن است معنای استقلال مالی برای برخی افراد، نداشتن نگرانی‌های مالی تا اول ماه و دریافت حقوق است اما برای برخی دیگر استقلال مالی یعنی آنکه مجبور نباشند برای پول کار کنند.
چطور از چرخه «حقوق تا حقوق» رها شویم؟

اما به اعتقاد کارشناسان اقتصاد خانواده استقلال مالی مراحلی دارد که ممکن است برای برخی بیشتر و برای دیگران کمتر باشد اما به‌طور کلی استقلال مالی دارای مرحله اولیه است.

1-  رهایی از چرخه حقوق تا حقوق

بر اساس مطالعات اخیر ۷۶ درصد آمریکایی‌ها به شیوه حقوق تا حقوق گذران زندگی می‌کنند. به این معنی که کمتر از یک نفر از هر چهار آمریکایی پس‌انداز کافی دارند تا هزینه‌های 6 ماه زندگی آنها را پوشش داده یا یک بحران پزشکی یا بیکاری را بتوانند از سر بگذرانند. ۵۰ درصد آنها برای سه ماه هم پس‌اندازی ندارند و ۲۷ درصد هیچ پس‌اندازی ندارند. به‌بیان‌دیگر افراد گروه آخر اگر شغل خود را از دست بدهند درزمانی کوتاه، دچار بحران‌های شدید و ناگوار خواهند شد. این زمان کوتاه برای شما چقدر است؟ یک ماه، دو ماه، 6ماه؟

به گفته کارشناسان اقتصاد خانواده 6 ماه عدد معقولی است. اگر شما فردا شغل خود را ازدست‌داده و بدون داشتن مشکلات حاد در پرداخت قرض‌ها و اقساط، یا رسیدن زندگی مالی‌تان به آخرالزمان بتوانید زندگی خود را با حفظ استانداردهای فعلی ادامه دهید از چرخه حقوق تا حقوق گریخته‌اید. باور کنید یا نه سه‌چهارم آمریکایی‌ها در این معیار رفوزه می‌شوند. به نظر شما این معیار برای ایرانی‌ها چقدر است؟ به نظر می‌رسد در این خصوص وضعیت ایرانی‌ها چندان فرقی با آمریکایی‌ها نمی‌کند. البته باید نکته دیگری را هم به خاطر سپرد که خدمات تامین‌اجتماعی و ثبات اقتصادی (نه شغلی) آنها به‌مراتب در وضعیت بهتری از ایران قرار دارد و این موضوع لزوم پرداختن به خود را بیشتر می‌کند.

از این رو برای عبور از این مرحله کارشناسان اقتصاد خانواده پیشنهاد می‌کنند پس از گذشت چند ماه از تدوین برنامه مالی زندگی خود به این مرحله برسید. یعنی با چند کارت اعتباری تسویه کنید و پس‌انداز اضطراری بسیار خوبی را بسازید؛ ممکن است این مرحله یکسال طول بکشد که بتوانید احساس امنیت در مورد زندگی خود را به دست آوردید. برای اینکه به این مرحله نیز برسید بهترین روش کاهش مخارج است. تا آنجا که ممکن است ارزان زندگی کنید و پول اضافی را به حساب‌های پس‌انداز خود منتقل کنید. کمتر از درآمد خرج کنید و در آن استاد شوید چون این اصلی است که باید همیشه رعایت کنید.

2- رهایی از قرض و بدهی

مرحله بعدی درراه رسیدن به استقلال مالی، رهایی از بدهی است. چرا این مرحله مهم است؟ چون به‌صورت واضح مشخص می‌کند که آیا توانایی رسیدن به استقلال مالی رادارید یا نه؟ زمانی که بدهی نداشته باشید مخارج ماهانه شما به‌شدت کم شده به‌علاوه دیگر پولی بابت بهره پرداخت نمی‌کنید. زمانی که افراد به رهایی از بدهی می‌رسند از میزان پولی که در حسابشان مانده تعجب می‌کنند.

سرمایه‌گذاری پولی که در سیاه‌چاله‌های بدهی ناپدید می‌شود می‌تواند مسیر سرمایه‌گذاری را پیموده و برای شما بسیار مفید باشد. شما ثروت می‌سازید به‌جای آنکه جبران اشتباهات گذشته خود را بکنید. برای عبور از این مرحله نیز می‌توانید تمامی بدهی‌های خود را به جز وام‌های مسکن پرداخت کنید.این کار نه تنها بار بزرگی را از دوش شما برمی دارد بلکه رشد مالی شما را شتاب می‌دهد. از این رو یک برنامه پرداخت بدهی برنامه‌ریزی کنید. مخارج خود را کم کنید تا بتوانید این برنامه را انجام دهید.

بدهی بردگی است

همه‌ ما در طول ماه در حال پرداخت اقساط دیگران، هزینه‌ مسافرت، تفریحات و خرید آنها هستیم، در واقع ما کار می‌کنیم تا بدهی آنها را بپردازیم. این سرنوشت تمام پولی است که از جیب ما خارج می‌شود. و البته که این داد و ستد جزئی از زندگی جوامع انسانی است. ما نمی‌توانیم هیچ نخوریم به این دلیل که سود آن به جیب شخص دیگری می‌رود. اگر من کفش ۵سال پیش‌ام را کماکان بپوشم، از هتل استفاده نکنم، اتومبیل نخرم و خلاصه اگر پولم را خرج نکنم که اقتصاد کشورم نابود می‌شود و تولیدکننده‌های هموطن من به ورطه نابودی می‌روند.

حرف‌های بالا با اینکه ظاهرا درست هستند اما مغلطه‌اند و توجیهی برای کاری که می‌کنیم. توجیهی برای ورشکستگی اقتصادی خودمان. توجیه بی حساب و کتاب خرج کردن، وام گرفتن، بدهی و قرض و... صحبت از این نیست که خرج‌های ماهانه را به صفر برسانیم، همه ما نیازهایی داریم که باید آنها را مرتفع کنیم. برطرف کردن این نیازها مستلزم خرج پول است. اما آنچه در مطلب عنوان می‌شود در مورد برآوردن این نیازها نیست، بدیهی است که باید نیازهای خود را برآورده کنیم. حتی بدیهی است که باید به خواسته‌های خود نیز احترام گذاشته و از زندگی لذت ببریم اما باید تفاوت نیاز و خواسته را بدانیم.

آنچه روی آن تاکید می‌شود در مورد تفکر مصرف گرایی است، تفکر بیشتر بهتر است، در مورد به هم ریختگی‌هایی است که زندگی ما را در بر گرفته، از قفسه‌های مملو از ظروف تزیینی و غیرتزیینی تا کمدهای پر از لباس تا هارد کامپیوتر که پر از کتاب و موسیقی شده و البته اتاق مملو از اسباب‌بازی بچه‌هایمان.اگر تراز مالی ما مثبت نیست، اگر دخل و خرج ما یکی شده، اگر پس‌انداز اضطراری، سرمایه‌گذاری و بیمه عمر مناسب نداریم، گرفتار اعتیاد مصرف‌گرایی شده‌ایم.

اعتیاد با درجه بالا به خرید که هر کدام به نوعی دچار آن هستیم. با توجه به آمار و اخبار به نظر می‌رسد که مردم در تنگنای اقتصادی هستند که البته هستند، ولی سری به بازار طلافروش‌ها، پوشاک یا لوازم تزیینی بزنید. باور کردنی نیست در شرایطی که مردم از غم نان می‌نالند و هزار مشکل دیگر دارند، این بازار چنین رونقی داشته باشد، فروشگاه‌های بزرگ، هایپرمارکت‌ها، بازار موبایل و وسایل الکترونیکی را ببینید. اگر تمام این افراد مرفهین بی‌درد بودند که قسمت عمده‌ جامعه ما را باید تشکیل بدهند. در واقع این افراد مانند من و شما هستند قشر متوسط و کارمند و البته قشری که بدهی و وام یقه‌اش را گرفته است.

از سوی دیگر آن رویای آمریکایی هم که برای جامعه‌ آن روز آمریکا طراحی شده بود تا با مصرف زیاد، به تولید روتق ببخشد نیز اکنون رنگ و بوی خود را از دست داده است. چرخه‌ اقتصاد نمی‌چرخد؟ خب باید کندتر بچرخد. در همین فروشگاه‌های خواربار، روزانه چقدر پلاستیک تولید می‌شود؟ آیا می‌دانید که با خریدن بیشتر، زمین روز به روز گرم‌تر می‌شود؟ ما هشدارهای ناگهانی مانند حمله‌ یک سگ یا دندان‌درد را جدی می‌گیریم اما بالا رفتن تدریجی فشار و چربی خون را نه. چرا؟ چون اثرات آن بلافاصله گریبان ما را نمی‌گیرد.

تراز مالی ما دائم در حال فرستادن پالس‌های هشدار است. همین زمین عزیز ما دائم نشانه‌هایی از ناگواری‌های بزرگ را نمایان می‌کند. دریاچه‌ها در حال خشک‌ شدن هستند و خشکسالی آمده است، زمین رو به گرما می‌رود. در قسمتی خشکسالی و در قسمت دیگری سیل و توفان. اینها همه آثار مصرف‌گرایی ماست، نداشتن رضایت و قناعت، تفکر بیشتر بهتر است و...

بردگی مدرن

شاید این موضوع بارها در فیلم‌ها و کتاب‌ها و مطالب گوناگون مطرح شده باشد که عده‌ معدودی بر دنیا حکمرانی می‌کنند و بقیه هم مانند بردگان در خدمت آنها هستند تا به اهداف خود برسند. شاید در این حد توطئه‌ای در کار نباشد و نیست، ولی بسیاری از مردم بردگان ناخودآگاه شیوه‌ زندگی خود هستند. خرید بدهی، قرض، در دام تبلیغات افتادن و البته حرص و طمع نقش زیادی را در زندگی ما بازی می‌کند. می‌توان با نگرش به درون و درخواست شادی و رضایت از درون وجود خود، از این ورطه نجات یافت و البته که کار آسانی نیست.

تعیین تکلیف بدهی خوب

تعهدات مالی و بدهی‌ها یکی از مواردی است که در حال حاضر همه ما به آن گرفتار هستیم ولی کمتر به مشکلات آن توجه می‌کنیم. داشتن بدهی را در زندگی امروزه بسیار عادی می‌دانیم و زندگی بدون بدهی را فقط برای افراد بسیار ثروتمند ممکن می‌دانیم. همان‌گونه که کیوساکی در کتاب «پدر پولدار پدر بی‌پول» گفته است، بدهی خوب هم وجود دارد. بدهی که صرف خرید دارایی شود، صرف سرمایه‌گذاری برای آینده شود یا صرف توسعه‌ افراد شود، بی‌تردید یک بدهی خوب است.

برای رسیدن به استقلال مالی در زمان کمتر، بی‌تردید باید بدهی خوب را به سبد مالی خود اضافه کنیم. اجازه دهید که اگر کار می‌کنید تا قسطی را پرداخت ‌کنید، اگر از وقت خانواده‌ خود می‌زنید تا بتوانید وامی بگیرید، راستای حرکت شما به سمت خرید دارایی باشد نه لوازم لوکسی که انتهایی ندارند.

طبق تعاریف اقتصادی بدهی بد (Bad debt) به بدهی گفته می‌شود که دارای بهره بالایی بوده و محل هزینه کردن آنها دارای ارزش افزوده نباشد (مانند بدهی به کارت‌های اعتباری). درمقابل بدهی بد، بدهی خوب (Good debt) بدهی است که دارای بهره پایین بوده و برای سرمایه‌گذاری‌هایی نظیر خرید خانه، گردش مالی مورد نیاز یک بیزینس یا سرمایه‌گذاری خاص با درآمد مناسب استفاده شده‌اند. در مدیریت بدهی‌ها سعی می‌شود تا بدهی‌های بد هرچه سریع‌تر بازپرداخت شده و تا حد امکان سهم بدهی‌های خوب در مجموع بدهی‌ها افزایش یابد. برای این منظور از راهکارهای زیر کمک گرفته می‌شود: بازپرداخت سریع بدهی‌های با بهره بالا، گرفتن وام با بهره پایین و بازپرداخت بدهی‌های با بهره بالا و تجمیع بدهی‌ها در بدهی‌های با بهره پایین.

به آنچه باید توجه شود، ارزشی یا مشکلی است که هر بدهی به‌دنبال می‌آورد. به‌طور مثال، استفاده از وام خرید خانه این امکان را فراهم می‌کند که وام‌گیرنده، مالک خانه شود و با افزایش بهای آن ارزش افزوده مناسبی را برای مالک به‌همراه آورد. ولی بدهی به کارت‌های اعتباری با بهره بالا، موجب می‌شود تا میزان بدهی فرد با گذشت زمان افزایش یابد. به همین جهت بدهی‌ها را در دو گروه زیر تقسیم‌بندی می‌کنند: آیا به نظر شما این حرف‌ها سختگیرانه است؟ شما روش بهتری برای زندگی می‌شناسید؟

3- رهایی از شغل

در این نقطه شما می‌توانید درآمد هرکدام از اعضای خانواده را از دست‌ داده و هنوز از تامین مخارج ضروری برآیید و اگر شغل اصلی خود را از دست بدهید می‌توانید به زندگی ادامه دهید. شما هنوز برای زندگی نیاز به کار کردن دارید اما توانسته‌اید جریان‌های متعدد درآمدی ایجاد کنید. آزادی عمل شما در این مرحله به شما امکان می‌دهد که شغل خود را تغییر دهید یا به دنبال فرصت‌های شغلی بهتر بگردید.

در حالت ایده‌آل شما از منابع مختلفی کسب درآمد می‌کنید، از شغل خود، سرمایه‌گذاری‌ها، کتابی که نوشته‌اید، سود سهام، معامله خودرو و درآمدهایی ازاین‌دست. اگر هرکدام از این جریان‌های درآمدی را از دست بدهید زندگی‌تان دگرگون نمی‌شود. شما نیز برای رسیدن به این مرحله می‌توانید برای آینده سرمایه‌گذاری کنید تا به‌مرور برای شما درآمدزایی کند.

شاید شیوه‌های متنوع درآمدی که در آمریکا وجود دارد، برای شما مهیا نباشد اما بازهم می‌توان کارهای زیادی انجام داد. از گرفتن سود بانکی تا سود سهام گرفته تا راه‌اندازی یک کار کوچک جانبی و ارائه خدمات یا مشاوره در مورد چیزهایی که می‌دانیم و بقیه حاضرند برای آن پول پرداخت کنند. البته در ایران روش‌های سنتی معامله کردن هم وجود دارد مثل خریدوفروش اتومبیل، زمین، آزادکاری در شرکت‌های دیگر و...

4- رهایی از استخدام

مرحله نهایی زمانی است که درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری شما از مخارجتان بیشتر شده و مجبور نیستید برای پول کار کنید. شما می‌توانید هر طور که خواستید وقت خود را بگذرانید. در بهترین حالت درآمد بیش از مخارج می‌شود و با هوشمندی می‌توانید این درآمد اضافه را هم سرمایه‌گذاری کرده و به درآمد بیشتری برسید.

شما نیز برای رسیدن به این مرحله می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید. سرمایه‌گذاری بر روی منابعی که می‌تواند برای شما درآمد مستقیم ایجاد کند مثل سود سهام یا سرمایه‌گذاری در املاک. البته رکن اساسی سرمایه‌گذاری پس‌اندازهای پیشین شماست که با اصل کاهش مخارج عجین است.

نکته مهمی که از سوی کارشناسان اقتصادی در تمامی این مراحل تکرار می‌شود این عبارت است: «مخارجتان را تحت کنترل درآورید.» فارغ از اینکه در چه مرحله‌ای هستید، خرج کردن بی‌پروا دشمن شماست. این کار اهداف مالی را از دسترس شما خارج کرده و زمان رسیدن و گذر از هر مرحله را برای شما طولانی‌تر می‌کند پس همیشه نیازها و خواسته‌های غیرضروری خود را ارزیابی کنید. این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که پیشرفت، ناگهانی رخ نمی‌دهد.

طی این مراحل برای افرادی که در این مسیر موفق شده‌اند سال‌ها به طول انجامیده است اما رسیدن به هرکدام از این مراحل حس بسیار خوبی دارد. تنش و چالش کمتری به زندگی وارد شده و تجربه آزادی واقعی را پیدا می‌کنید.

روزنامه دنیای اقتصاد


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖