ارسال پاسخ

دوشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۵ ۰۸:۳۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 982 Telegram

سال 1394 یک گام به پس در بورس کالای مواد اولیه پلیمری

مقایسه عرضه، تقاضا و حجم معاملات 12 ماهه سال های 1393 و 1394 + نمودار

میزان عرضه، تقاضا و معاملات مواد اولیه پلمیری در 12 ماهه سال 94، مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته و متغیرهای مؤثر بر افزایش یا کاهش موارد ذکر شده را در این گزارش تفصیلی، همراه با نمودار و چارت، مطالعه کنید.
مقایسه عرضه، تقاضا و حجم معاملات 12 ماهه سال های 1393 و 1394 + نمودار

سید جواد موسوی؛ کارگزاری اطمینان سهم

 

عرضه ها

 

همان طور که در نمودار مشخص است، پتروشیمی های به دلایلی چون افزایش حجم صادرات در دو ماهه پایانی سال حجم عرضه های خود در بازار داخل را به مراتب کاهش دادند و این اتفاق فقط محدود به سال 94 نبوده و در سال 93 و سال های گذشته هم تجربه داشت. این کاهش حجم عرضه ها در حالی است که تقاضا دقیقا دارای روندی عکس عرضه بوده و در دو ماهه پایانی هر سال با افزایش چشمگیری مواجه می شود و تنها خروجی این کاهش حجم عرضه ها در کنار تقویت تقاضا، افزایش چشمگیر قیمت ها در بازار داخل است.

 

حجم کل عرضه مواد پلیمری در سال 1394 برابر با 4 میلیون و 156 هزار تن بود که این حجم در مدت مشابه در سال 1393 (4 میلیون و 247 هزار تن)، کاهش 91 هزار تنی حجم عرضه ها در سال 1394 نسبت به سال گذشته دارد که کاهش قابل توجهی است. البته لازم به ذکر است که تا ماه هفتم (مهر ماه 1394) حجم عرضه های سال جاری 70 هزار تن از سال گذشته بیشتر بود ولی چون حجم عرضه های مهر، آبان و آذر ماه 1393 به ترتیب 85، 59 و 64 هزار تن بیشتر از حجم عرضه های مهر، آبان و آذر ماه 1394 است، در مجموع حجم عرضه های سال گذشته بر حجم عرضه های سال جاری به میزان 84 هزار تن پیشی گرفته بود، در اسفند ماه هم حجم عرضه های سال 93 به میزان 7 هزار تن بیشتر از سال جاری بود تا این تفاوت به 91 هزار تن برسد.

 

 

کاهش حجم عرضه ها در مهر،آبان و آذر ماه سال جاری به نسبت سال گذشته:

 

حجم عرضه ها در سه ماهه اول سال 1394 به مراتب از سال 1393 بیشتر است، ولی در تیر و مرداد ماه 1394 حجم عرضه ها نسبت به سال گذشته به ترتیب  60 هزار و 37 هزار تن کاهش را نشان می دهد که عمده این کاهش به دلیل کاهش حجم تولید پتروشیمی ها و به دلایلی چون رکود در بازار داخل و عدم ثبات قیمت نفت و کاهش شدید صادرات در سال 94 و همچنین افزایش چشمگیر و بعضا صوری حجم عرضه ها در نیمه دوم تیر ماه 1393 در واکنش پتروشیمی ها به تغییر مبنای نرخ گذاری محصولات پلیمری از ارز مبادله ای به نرخ ارز آزاد بود. از طرف دیگر حجم عرضه های خارج از بورس و به صورت کاملا غیر شفاف در سال 1394 بیشتر از سال گذشته شد.

 

البته در اواخر سال 93 بود که مقرر شد تعاونی ها بتوانند بین 10 تا 20 درصد از حجم تولید پتروشیمی ها را به صورت مستقیم و خارج از بورس خریداری کنند، که این عامل هم بی تاثیر نبوده است.

 

 

 شهریور ماه؛ پیشی گرفتن حجم عرضه ها در سال جاری 28.200 تن از حجم عرضه های سال 1393 - بیشترین عامل موثر کاهش حجم فروش های خارج از بورس پتروشیمی ها.

 

مهرماه؛ کاهش 85 هزار تنی حجم عرضه ها نسبت به سال گذشته - یکی از نتایج آن در بازار داخل افزایش شدید نرخ در بسیاری از گریدها به صورت مقطعی و معامله با قیمت سقف در بسیاری از گروه ها بود.

 

آبان ماه؛ حجم عرضه ها 59 هزار تن کاهش یافت - نتیجه این اقدامات افزایش قیمت ها بود.

 

آذر ماه؛ باز هم حجم عرضه ها نسبت به آذر ماه 1393 کاهشی 64 هزار تنی را نشان می دهد - بیشتر به دلایلی چون افزایش حجم صادرات پتروشیمی ها به نسبت به سال گذشته است.

 

در دی ماه 1394، تحت تاثیر سقوط قیمت نفت صادرات محصولات با مشکل مواجه شده و پتروشیمی ها حجم محصول بیشتری را در بورس عرضه کردند - به این دلیل حجم عرضه در دی ماه سال جاری به حجم عرضه در دی ماه سال 93 نزدیک شده و تنها 12 هزار تن کمتر است.

 

بهمن ماه؛ حجم عرضه ها نسبت به سال گذشته 20 هزار تن کاهش را نشان می دهد - بیشتر تحت تاثیر افزایش نسبی صادرات است.

 

اسفند ماه؛ حجم عرضه ها نسبت به بهمن ماه سال جاری 53 هزار تن کاهش را نشان می دهد که قابل توجه است، اما حجم عرضه ها همچنان نسبت به سال گذشته نیز 7 هزار تن کمتر بوده است.

 

 

مقایسه تقاضا در 12 ماه سال 1393 و 1394/ واقعی تر شدن تقاضا

 

حجم کل تقاضا در سال 1394 حدودا برابر است، با 5 میلیون و 866 هزار تن. این در حالی است که تقاضا در سال 1393 چیزی در حدود 1.5 برابر سال 1394 بوده و برابر با هشت میلیون و 492 هزار تن است، این مقایسه نشان از کاهش دو میلیون و 626 هزار  تنی حجم تقاضا در سال 1394 به نسبت با سال گذشته را دارد. حجم عظیمی از این کاهش به دلیل واقعی تر بودن تقاضا ها در سال جاری است.

 

 

 در مرداد ماه اختلاف تقاضای سال 1394، 60  هزار تن است که این مورد دیگر به تقاضای کاذب مربوط است و دلیل اصلی آن عمیق تر شدن رکود در سال 1394 نسبت به سال گذشته است.

 

ولی در شهریور ماه سال جاری حجم تقاضا 140 هزار تن بیشتر از سال 1393 است، که هم حجم قابل توجهی بوده و هم نشان از حرکت بازار به سمت رونق را داشته و این در حالی است که رکود عمیق حاکم بر این صنعت در سال 1393 از شهریور ماه وارد فاز جدیدی شده بود و حجم تقاضا کاهش چشمگیری یافته بود.

 

افزایش تقاضای مهر ماه 1394 و ایجاد اختلاف فاحش با مدت مشابه سال 1393: همان طور که در نمودار ها مشخص است، حجم تقاضا در 4 ماهه اول دو سال 1393 و 1394 اختلاف زیادی دارد و دلیل اصلی این اختلاف وجود تقاضای کاذب در سال 1393 و توسط دلالان بازار پتروشیمی است.

 

 

حجم تقاضای مهر ماه سال جاری 500 هزار تن بیشتر از سال گذشته است، نکته منفی در رابطه با این افزایش شدید تقاضا در مهر ماه سال جاری کاذب بودن بخش زیادی از آن است، زیرا این افزایش تقاضا در صورتی داده مهم و مثبتی است که متناسب با آن شاهد افزایش حجم معاملات هم بود، ولی در اینجا مشاهده می شود که تنها تقاضا نسبت به سال گذشته بیشتر شده است و حجم معاملات کاهش را نشان می دهد و این افزایش حجم تقاضا فقط به افزایش قیمت معاملات منجر شده است.

 

و اما در آبان ماه با وجود کاهش 200 هزار تنی تقاضا به نسبت به مهر ماه باز هم حجم تقاضا در این ماه 215 هزار تن بیشتر از آبان ماه 1393 است، با وجود مثبت بودن این روند ولی باز هم باید گفت که این افزایش تقاضا تنها در صورتی مفید است که متناسب با آن حجم معامله هم افزایش یابد، ولی در اینجا مشاهده می شود که فقط حجم تقاضا با سال گذشته دارای اختلاف فاحش است و حجم معامله باز هم به نسبت به سال 1393 کمتر است.

 

در آذر ماه حجم تقاضا در دو سال 1394 و 1393 به هم نزدیک شده است و حجم تقاضا در سال جاری تنها 28 هزار تن از آذر ماه سال گذشته بیشتر است و در واقع کاهشی 187 هزار تنی را به نسبت به ماه گذشته تجربه کرده است. لازم به ذکر است که در آذر ماه 1393 به دلایلی چون رکود عمیق در کنار بالا بودن قیمت های پایه در بازار ایران به نسبت با کشورهای دیگر حجم تقاضا به شدت پایین بود و می توان آذر و دی ماه سال 1393 را اوج رکود صنعت پتروشیمی دانست.

 

در دی ماه سال جاری حجم تقاضا مجددا بر حجم تقاضای سال گذشته پیشی گرفته و 174 هزار تن بیشتر است که بیشتر تحت تاثیر کاهش نرخ های پایه و افزایش تولید در صنایع پایین دستی و همچنین فعالیت کدهای معاف از مالیات ارزش افزوده است، در سال گذشته در دی ماه صنعت پلیمر در رکود بسیار سختی به سر می برد و حجم تقاضا و معاملات در کمترین حد قرار داشت ولی اوضاع در دی ماه سال جاری به نسبت بهتر از سال گذشته است.

 

در بهمن ماه سال جاری حجم تقاضا باز هم بیشتر از سال گذشته بوده ولی اختلاف کمتر از ماه قبل شده است و حجم تقاضای بهمن سال جاری تنها 14 هزار تن بیشتر است. البته باید این نکته را در نظر داشت که حجم تقاضا در هر دو سال 93 و 94 نسبت به دی ماه کاهش را نشان می دهد.

 

در اسفند ماه سال جاری تقاضا با افزایش چشمگیری مواجه شده و نسبت با بهمن ماه سال جاری 719 هزار تن افزایش را نشان می دهد یعنی تقاضا حدودا 4 برابر بهمن ماه سال جاری شده است. همچنین تقاضا نسبت با اسفند پارسال 460 هزار تن افزایش را نشان می دهد، دلیل اصل این اتفاق صعودی بودن روند قیمت های پایه محصولات پلیمری است. همچنین چون که در ماه های گذشته به دلیل رکود حجم کمی از سهمیه ها استفاده شده بود و شرکت ها می توانستند تا سقف سهمیه سالانه ثبت سفارش کنند، تقاضای کاذی زیادی ایجاد شده و بسیاری از کالاها در هفته های پایانی سال با قیمت سقف صورت می گرفت. این حجم تقاضا در سال جاری بی سابقه بوده و نشانه بسیار مثبتی برای رونق گرفتن بازار است.

 

حجم معاملات

 

حجم کل معاملات در سال 1394 برابر با دو میلیون و 25 هزار تن است، که در مقایسه با حجم معاملات دو میلیون و 175  هزار تنی در سال 1393 کاهشی در حدود 150 هزار تن را نشان می دهد که رقمی بسیار قابل توجه برای صنعت پلاستیک است، زیرا می توان گفت حجم معاملات تا حدودی مصرف واقعی مواد پلیمری در صنعت پلاستیک را نشان می دهد؛ که خود نشان از تعطیلی و یا نیمه تعطیل شدن بسیاری از واحد های تولیدی در 5 ماهه ابتدایی سال 1394 دارد، زیرا از مرداد ماه سال جاری شاهد کاهش اختلاف بین دو سال هستیم و در آبان ماه سال جاری حجم معاملات به میزان حجم معاملات در سال 1393 بسیار نزدیک شده بود و این روند رو به رشد در ماه آذر نیز ادامه یافته و 4 هزار تن از اختلاف بین دو سال کاسته شده است. و اما حجم معاملات در دی ماه سال 94 بر دی ماه سال گذشته پیشی گرفته و 58 هزار تن بیشتر است که حجم بسیار خوبی است و نشان از کاهش شدید رکود در سال جاری به نسبت به دی ماه سال گذشته دارد، این روند رو به رشد در بهمن ماه هم ادامه پیدا کرد و حجم معاملات این ماه در سال جاری نیز 4 هزار تن از حجم معاملات سال گذشته بیشتر است.

 

در اسفند ماه 1394 نیز حجم معاملات 34 هزار تن بیشتر از اسفند سال گذشته بوده و اختلاف بین دو سال تا حد زیادی کاهش یافته است. این حجم معاملات نیز در کل سال 94 بی سابقه بوده است و بیشترین حجم در یک سال اخیر است.

 

 

حجم معاملات در دو ماه اول سال 1394 به حجم معاملات در سال گذشته بسیار نزدیک است و این امر نشان از از نزدیک بودن مصرف نهایی مواد اولیه پلیمری در دو سال و با وجود رکود عمیق در سال 1394 دارد و خود داده جالبی است، ولی با توجه به نمودار در خرداد و تیر ماه فاصله  بین حجم معاملات در دو سال 93 و 94 بیشتر و بیشتر می شود؛ به نظر می رسد افزایشی بودن  قیمت های پایه برای این دو ماه عامل بسیار مهمی در این وضعیت بوده، بعداز افت قیمت های جهانی فعالان بازار کاملا محافظه کار شدند و حجم معاملات به شدت کاهش یافت ولی در مرداد ماه و بعد از افت های متوالی قیمت بود که تقاضا و حجم معاملات تا حدودی افزایش یافت و شکاف بین حجم معاملات در دو سال کمتر از قبل شده و به هم نزدیک شدند،  به گونه ای که اگر به روند دقت شود مشخص است، که حجم معاملات در خرداد ماه سال جاری به نسبت با سال گذشته چیزی در حدود 85 هزار تن کاهش را نشان می دهد(چیزی در حدود 40 درصد) و وقتی به نمودار تیرماه توجه شود مشخص است که حجم معاملات سال جاری به نسبت با سال گذشته 110 هزار تن کاهش یافته است، یعنی چیزی در حدود 50 درصد کاهش در حجم معاملات و مصرف مواد اولیه پلیمری در صنعت پلاستیک، البته باید به این نکته هم دقت کرد که در سال جاری به دلیل رکود عمیق حاکم بر اقتصاد کشور میل به انجام معاملات غیر شفاف افزایش یافته و بسیاری از مجتمع ها اقدام به فروش خارج از بورس و به صورت کاملا غیر شفاف کرده اند که در نمودار سال جاری وجود ندارد، یعنی ممکن است که حجم معاملات و مصرف مواد اولیه کاهشی به مراتب کمتر از کاهش موجود را تجربه کرده باشد که متاسفانه به میزان آن دسترسی وجود ندارد.

 

 

اما آمار مرداد ماه چیز دیگری را نشان داده و امیدواری را برای فعالان بازار نشان می دهد، به گونه ای که حجم معاملات در مرداد ماه 1394،  145 هزار 700 تن بوده که در مقایسه با حجم معاملات 175 هزار و 300 تنی مرداد ماه 1393 کاهشی معادل 29 هزار و 600 تن را نشان می دهد و در واقع رشد مصرفی معادل 26 هزار تن را به نسبت با تیر ماه 1394 نشان می دهد.

 

با کاهش مجدد قیمت های پایه برای معاملات شهریور، برداشتن سقف ثبت سفارش ماهانه، صعودی شدن قیمت مواد پلیمری در بازارهای جهانی، بالا بودن نرخ دلار در بودجه و در بازار آزاد، افزایش صادرات و تولید صنایع تکمیلی همه و همه باعث افزایش حجم معاملات در شهریور ماه 1394 شدند و این افزایش به حدی بود که حجم معاملات به سال 1393 پیشی گرفته و شاهد ثبت یکی دیگر از بیشترین حجم معاملات مواد پلیمری در کنار اردیبهشت ماه سال 1394 باشیم.

 

در مهر ماه هم اختلاف بین حجم معاملات سال جاری 13 هزار تن از سال گذشته کمتر است که بخشی از آن می تواند به دلیل کاهش 80 هزار تنی حجم عرضه ها در این ماه باشد، مخصوصا که این کاهش عرضه در خصوص کالاهایی رخ داد که مهر ماه فصل اوج مصرف آن ها بود و در صورت عدم کاهش تعمدی عرضه ها می توانست تناژ بیشتری از آن ها به فروش برسد و حال شاهد کاهش حجم عرضه ها به نسبت با مدت مشابه در سال قبل نباشیم.

 

در آبان ماه سال 1394 حجم معاملات تنها 955 تن از حجم معاملات در آبان 1393 کمتر است و کاهشی بسیار کم و نامحسوس است. این داده بسیار داده ی مهمی برای صنعت پلاستیک و پلیمر است که خود نشان از حفظ وضعیت مشابه با سال گذشته دارد، البته لازم به ذکر است که مورد مشابه در آبان ماه سال 1393 و 1394 رکود شدید حاکم بر بازار پلاستیک و پلیمر است و این حجم معامله برای این بازار حجم کمی است که امید است در آینده شاهد رشد مجدد حجم معاملات و مصرف صنایع تکمیلی باشیم.

 

و اما در آذر ماه 1394 یک اتفاق خوب رخ داده است و آن پیشی گرفتن حجم معاملات سال جاری بر سال گذشته است که خود داده بسیار مهمی برای بازار است. حجم معاملات در آذر ماه سال جاری 4 هزار و 500 تن از حجم معاملات در آذر ماه 1393 بیشتر است و نشانه خوبی است.

 

در دی ماه 1394 روند روبه رشد مصرف مواد پلیمری در صنایع تکمیلی ادامه یافته و حجم معاملات دی ماه سال جاری چیزی در حدود 59 هزار تن بیشتر از حجم معاملات در دی ماه 93 است که افزایش بسیار محسوسی است و نشان از بهبود اوضاع به نسبت به سال گذشته دارد، هر چند که پیشتر هم ذکر شد که در آذر و دی ماه سال گذشته رکود بسیار شدت گرفته و عامل مهمی چون بالا بودن قیمت های پایه در بازار داخلی ایران به نسبت به بازار های جهانی مانع بزرگی در جهت حجم معاملات بود، البته نباید نقش فروش های خارج از بورس و غیر شفاف در سال گذشته را هم نادیده گرفت.

 

در بهمن ماه 1394 حجم معاملات نسبت به دی ماه 27 هزار تن کاهش یافته است که کاهشی بسیار محسوس است، ولی در مقابل حجم معاملات در بهمن سال 93 نسبت به دی ماه 93 افزایشی معادل 28 هزار تن را تجربه کرده است، این موضوع نشان از بهتر شدن اوضاع معاملات در بهمن ماه سال گذشته نسبت به سال جاری دارد ولی نباید این نکته را نادیده گرفت که حجم معاملات بهمن سال جاری همچنان 3 هزار تن از سال گذشته بیشتر است و این داده خوبی برای بازار است.

 

در اسفند ماه 1394حجم معاملات نسبت به بهمن ماه 70 هزار تن افزایش را نشان می دهد که بسیار قابل توجه است و داده خیلی مهمی برای صنعت پلاستیک کشور است. این اتفاق بسیار مثبت بوده و نشان از رونق گرفتن بازار دارد و همانطور که گفته شد این میزان حجم در کل سال جاری بی سایقه بوده و حتی در سال 93 هم تنها در یک ماه حجم معاملات بیشتر از این حجم بوده است و در مجموع دو سال اخیر یکی از دو حجم معامله بالا به ثبت رسیده است.حجم معاملات اسفند 94 نسبت به اسفند ماه سال گذشته نیز 34 هزار تن افزایش را نشان می دهد که نشان از رونق گرفتن بازار سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را دارد.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۲۹ فروردین ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 65,500 ریال 1200 1.83% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 65,300 ریال 1100 1.68% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 1300 1.98% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 64,700 ریال 700 1.08% نمودار و آرشیو
0075 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
020 57,300 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
Lf190 57,000 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,700 ریال نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,700 ریال نمودار و آرشیو
2420h 57,000 ریال 1300 2.28% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 57,000 ریال 1000 1.75% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,800 ریال 900 1.56% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,000 ریال نمودار و آرشیو
Z30s Ar 65,500 ریال نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 82,000 ریال نمودار و آرشیو
1540 76,000 ریال نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 65,500 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 79,500 ریال نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,000 ریال نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 45,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 43,800 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,400 ریال -400 0.89% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,000 ریال -500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 102,500 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 101,000 ریال نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖