تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ ۰۸:۳۶ تعداد نظرات: 0

«دنیای اقتصاد» بررسی کرد

راز مثبت شدن تراز تجاری 94

تراز تجاری کشور در سال 94، برای اولین بار پس از گذشت 37 سال مثبت شد. چرایی این امر و چگونگی حفظ این رویداد مثبت در سال جاری و سال‌های آینده محور اصلی گزارشی است که می‌خوانید.
راز مثبت شدن تراز تجاری 94

«دنیای اقتصاد» در این گزارش به بررسی روند تراز تجاری کشور در 11 سال گذشته پرداخته است؛ طبق آمارهای گمرک از سال 84 تا سال 93 همواره واردات کشور با فاصله تقریبا زیادی بیشتر از صادرات قرار داشت؛ اما در سال 94 برای اولین بار صادرات (با احتساب میعانات گازی) به میزان 910 میلیون دلار از واردات سبقت گرفت؛ اگرچه این امر رویدادی مثبت در تاریخ تجارت ایران تلقی می‌شود، اما برخی از کارشناسان معتقدند باید نسبت به تجارت کشور نگاه واقع‌بینانه‌ای داشت.

به گفته آنها، اگر چه تراز تجاری کشور با احتساب صادرات میعانات گازی مثبت شده اما زمانی می‌توان به مثبت شدن تراز تجاری کشور امیدوار بود که در محاسبه آن صادرات کالا با پایه نفتی از جمله میعانات گازی در نظر گرفته نشود. با این اوصاف در سال 94 بدون در نظر گرفتن صادرات میعانات گازی، نه تنها تراز تجاری کشور مثبت نشده، بلکه حجم تجاری کشور نیز نسبت به سال 93 به میزان تقریبا زیادی افت داشته است.

«دنیای اقتصاد» در این گزارش روند صادرات و واردات کشور از سال 84 (از این سال به بعد آمارهای صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در دسترس بوده) تا سال 94 را مورد بررسی قرار داده است. براساس آمارهای گمرک، طی دوره مورد بررسی بیشترین کسری تراز تجاری کشور مربوط به سال 87 بوده است. در این سال تراز تجاری کشور منفی 5/ 32 میلیارد دلار ثبت شده است. این کسری تراز تجاری طی سال‌های اخیر با کاهش همراه بوده و در نهایت در سال 94 عوامل مختلف دست به دست هم دادند که در این سال تراز تجاری کشور با مازاد همراه شود.

در سال 84، صادرات کشور معادل 11 میلیارد دلار و واردات کشور معادل 7/ 39 میلیارد دلار صورت گرفته که با این ارقام تراز تجاری کشور نیز معادل منفی 7/ 28 میلیارد دلار ثبت شده است. در سال 85 نیز تراز تجاری کشور با صادرات 7/ 16 میلیارد دلاری و واردات 4/ 41 میلیارد دلاری معادل منفی 7/ 24 میلیارد دلار رقم خورده است. همچنین در سال 86 صادرات کشور با رشد نسبتا خوبی همراه بود و به 21 میلیارد دلار رسید؛ واردات کشور نیز در این سال معادل 3/ 48 میلیارد دلار رقم خورد که در نهایت تراز تجاری کشور در این سال به میزان منفی 3/ 27 میلیارد دلار ثبت شد.

در سال 87 نیز هم واردات و هم صادرات کشور با افزایش همراه بودند؛ در این سال تجارت کشور شاهد صادرات 3/ 23 میلیارد دلاری و واردات 8/ 55 میلیارد دلاری بوده است. براین اساس تراز تجاری کشور در این سال با کسری بیش از 32 میلیارد دلاری همراه بود که طی این 10 سال این رقم بیشترین کسری تراز تجاری بوده که رخ داده است.

کسری تراز تجاری کشور در سال 88 با کمی کاهش معادل 6/ 29میلیارد دلار رقم خورد؛ در این سال صادرات کشور معادل 6/ 25 میلیارد دلار و واردات کشور بیش از 55 میلیارد دلار ثبت شده است. واردات کشور در سال 89 از 55 میلیارد دلار در سال 88 به 64 میلیارد دلار افزایش یافت. به همین منوال صادرات کشور نیز در این سال با افزایش همراه بوده و به حدود 5/ 32 میلیارد دلار رسید. کسری تراز تجاری در این سال نیز معادل 5/ 31 میلیارد دلار رقم خورد.

از سال 89 به بعد صادرات کشور رونق بیشتری پیدا کرد که این امر باعث شد ارقام صادرات و واردات کشور هر ساله به هم نزدیک تر شوند. در سال 90 صادرات کشور رشد 34 درصدی را نسبت به سال 89 تجربه کرد؛ این رقم در سال 89 معادل 5/ 32 میلیارد دلار بوده که در سال 90 به 8/ 43 میلیارد دلار افزایش پیدا کرد. این در حالی است که در این سال واردات کشور به رقم 62 میلیارد دلار افت داشت. این ارقام صادرات و واردات تراز تجاری منفی 2/ 18 میلیارد دلاری را برای این کشور رقم زد.

در سال 91 نیز صادرات کشور معادل 4/ 41 میلیارد دلار و واردات کشور نیز معادل 53 میلیارد دلار رقم خورد. تراز تجاری نیز در این سال معادل منفی 6/ 11 میلیارد دلار ثبت شد. اما در سال 92، کسری تراز تجاری به 2/ 8 میلیارد دلار رسید. در این سال صادرات کشور معادل 5/ 41 میلیارد دلار و واردات معادل 7/ 49 میلیارد دلار ثبت شد.

در سال 93 نیز اگرچه صادرات کشور کمتر از واردات رقم خورده؛ اما با این حال فاصله این دو شاخص تجاری بسیار ناچیز بوده است. در سال 93، رقم صادرات کشور معادل 5/ 50 میلیارد دلار و رقم واردات کشور نیز معادل 5/ 53 میلیارد دلار ثبت شده و تراز تجاری کشور نیز با کسری 9/ 2 میلیارد دلاری همراه بود.

اما در سال 94، برای اولین بار در چندین سال گذشته تراز تجاری کشور با مازاد همراه شد. در این سال صادرات کشور به میزان 910 میلیون دلار از واردات سبقت گرفت؛ رقم محقق شده صادرات در سال 94 معادل 4/ 42 میلیارد دلار و رقم واردات نیز حدود 5/ 41 میلیارد دلار ثبت شده است. تراز تجاری 910 میلیون دلاری کشور در سال 94 در حالی است که این رقم مثبت با در نظر گرفتن صادرات میعانات گازی محاسبه شده است. این در صورتی است که اگر صادرات میعانات گازی در محاسبه تراز تجاری کشور محاسبه نشود، در سال 94 شاهد تراز تجاری منفی 7/ 5 میلیارد دلاری خواهیم بود.

براین اساس در حالی برخی از مثبت بودن تراز تجاری کشور در سال 94 سخن می‌گویند که برخی از کارشناسان اعتقاد دارند تراز تجاری ایران همچنان منفی است. دکتر محمد مهدی بهکیش، اقتصاددان برجسته کشور در این باره در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» عنوان کرد: وزیر نفت در اظهارات خود، آمار صادرات نفت و میعانات گازی را با هم اعلام کرد و این به معنی قرار گرفتن میعانات گازی در بخش صادرات نفتی است، البته این تقسیم بندی کاملا درست است.

وی گفت: بر این اساس، صادرات در سال 94 بدون احتساب میعانات گازی نسبت به واردات سال 94 همچنان کمتر و تراز تجاری نیز همچنان منفی بوده است. وی اظهار کرد: با توجه به حذف میعانات گازی، واردات در سال 94 حدود 41 میلیارد دلار و صادرات حدود 36میلیارد دلار بوده که در این صورت هنوز هم تراز تجاری کشور منفی است.

وی در توضیح دلیل کاهش شدید واردات در سال 94 نسبت به سال 93 عنوان کرد: سال گذشته با توافق هسته‌ای همراه بود و این اتفاقی بسیار خوب محسوب می‌شود، اما از سویی این امر تمام تصمیمات اقتصادی را متوقف کرد. زیرا مدیران کسب و کار در انتظار تغییر بودند؛ تغییر در قیمت‌ها، نرخ ارز و.... در نتیجه واردات تمام کالاها اعم از کالاهای مصرفی، واسطه‌ای و سرمایه‌ای را به تعویق انداختند. اما صادرات در سال 94 همچنان روال عادی خود را طی کرد و کاهش اندکی داشت؛ چراکه کالاهای صادراتی را نمی‌توان مدت زمان زیادی انبار کرد. وی با بیان اینکه در مجموع اقتصاد ایران در سال 94 اقتصادی کوچک بوده، عنوان کرد: وضعیت انتظار، موجب شد رشد اقتصادی نیز در این سال مثبت نشود؛ در حالی که در سال 93 رشد اقتصادی ایران مثبت بود.

کیومرث فتح‌الله کرمانشاهی، معاون کل سابق سازمان توسعه تجارت نیز در رابطه با مثبت شدن تراز تجاری کشور در سال 94، تصریح کرد: وضعیت ایده آل و یکی از آرزوهای متولیان حوزه تجارت کشور همواره این بوده که با بالا رفتن حجم تجارت کشور، بتوانیم صادراتی بیشتر از واردات را برای کشور رقم بزنیم. به گفته کرمانشاهی، اگر چه در سال گذشته حجم تجارت کشور نسبت به سال 93 با کاهش همراه بوده اما می‌توان به این امر امیدوار بود که به میزان درآمدی که از صادرات کشور به دست آوردیم توانستیم کالا وارد کشور کنیم.

وی افزود: با این حال کاهش حجم تجاری کشور در سال گذشته نسبت به سال 93 حاکی از آن است که وضعیت کسب و کار در کشور دچار مشکل بوده و رکود در تولید کشور حاکم است. کرمانشاهی با اشاره به اینکه اگر با افزایش سالانه حجم تجاری بتوانیم تراز تجاری کشور را مثبت نگه داریم، در آن صورت توانسته‌ایم به رسالت اقتصاد مقاومتی خود عمل کنیم، گفت: برای رسیدن به این امر باید فضای کسب‌وکار در کشور را آماده کنیم و موانع تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای را کم کنیم. همچنین باید به نحوی رفتار کنیم که با سه شرط تعداد اسناد تجاری کمتر، در زمان کمتر و هزینه کمتر تجارت کشور روان تر انجام شود.

کرمانشاهی همچنین افزود: باید اولویت واردات را با مواد اولیه، کالاهای اساسی، قطعات یدکی، ماشین آلات و مواد واسطه‌ای قرار دهیم و از واردات اقلام مصرفی و کالاهای لوکس دوری کنیم. معاون کل سابق سازمان توسعه تجارت، در ادامه گفت: با اینکه باید از صنایع کشور حمایت شود؛ اما تولیدکنندگان باید به این امر توجه کنند که به فکر رقابت با دنیا باشند. زیرا در نهایت در یک بازه زمانی 5 تا 10 سال آینده ایران باید به سازمان تجارت جهانی بپیوندد و صنایع کشور باید خود را برای رقابت با دنیا آماده کنند.

کرمانشاهی راهکار تداوم تراز تجاری مثبت کشور و علاوه بر آن جبران کاهش حجم تجاری سال 94 را در سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در تولید برون‌زا یا صادراتی، توجه به تولید به‌عنوان پشتوانه صادرات، فرآوری موادخام، توسعه بسته‌بندی و برند‌سازی در کشور، ایجاد شرکت‌های مدیریت صادرات و بازاریابی نوین، توسعه شرکت‌های دانش بنیان صادراتی، استفاده از فناوری‌های نسل چهارم، حمایت از SMEها، تخصیص درآمد حاصل از فروش نفت به زیرساخت‌های کشور، تامین ارز مورد نیاز برای واردات ضروری کشور از طریق درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی، بازاریابی قبل از تولید، تسلط به فنون مذاکره و بازاریابی پیشرفته، کوچک‌سازی دولت و توسعه خصوصی‌سازی و جلوگیری از جزیره‌ای عمل کردن دانست.

کرمانشاهی با بیان اینکه در سال 94 صادرات بیش از 16 درصد و واردات معادل 5/ 22 درصد افت داشته است، گفت: در سال 95 باید با دو رشد همراه باشیم، یکی جبران افت تجاری در سال 94 و دیگر رشد تجارت برای سال 95 است. بر این اساس در سال 95 باید رشدی حدود 30 تا 40 درصدی را در تجارت کشور شاهد باشیم.

محمد لاهوتی، عضو کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران نیز در راستای این بحث تصریح کرد: مثبت شدن تراز تجاری کشور در سال 94 به دلیل کاهش واردات بوده و نمی‌توان آن را یک دستاورد مثبت در تجارت کشور تلقی کرد. اگرچه مثبت شدن تراز تجاری کشور یک هدف بوده که همه بر آن اتفاق نظر دارند، اما این امر در شرایطی مطلوب است که سهم تجارت خارجی ایران و حجم آن نسبت به سال ماقبل بررسی افزایش داشته باشد. این در حالی است که در سال گذشته این امر اتفاق رخ نداده است.

به گفته لاهوتی، مثبت شدن تراز تجاری کشور در سال 94 در مقابل کنترل واردات بوده است. وی در ادامه با بیان اینکه بیشترین اقلام وارداتی، کالاهای واسطه‌ای هستند که به تولید کمک می‌کنند،‌ عنوان کرد: با توجه به این موضوع کاهش واردات به معنی کاهش تولید است و کالاهای مورد نیاز از طریق قاچاق به ایران وارد می‌شوند.

وی ادامه داد: ما در شرایطی می‌توانیم بگوییم که تراز مثبت تجاری ایران در سال 94 یک دستاورد محسوب می‌شود که حجم تجارت‌مان نیز نسبت به سال 93 افزایش داشته باشد. حال آنکه آمار گمرکی نشان می‌دهد با کاهش حجم تجاری 94 نسبت به سال 93 مواجه هستیم. وی گفت: در حال حاضر سهم تجارت ایران در دنیا بسیار اندک است و دولت باید در این خصوص تلاش کند.

لاهوتی درخصوص قرار گرفتن میعانات گازی در گروه صادرات نفتی نیز گفت: درخصوص این موضوع عده‌ای معتقدند که باید این تقسیم‌بندی تغییر کند و حجم صادرات میعانات گازی در گروه صادرات نفتی محسوب شود. اما آنچه مسلم است در حال حاضر آمار گمرکی، این قلم را در گروه صادرات غیرنفتی محسوب می‌کند و تحلیل‌ها نیز بر همین اساس صورت می‌گیرد. تراز تجاری نیز با چنین تقسیم بندی محاسبه می‌شود. در نتیجه نمی‌توان میعانات گازی را در این دوره جدا از صادرات غیرنفتی دانست؛ چراکه تراز تجاری در سال‌های گذشته نیز به همین صورت محاسبه شده است.روزنامه دنیای اقتصاد

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۵ بهمن ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 42,700 ریال -200 0.47% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 42,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 42,600 ریال -700 1.62% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 43,450 ریال -150 0.34% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 43,250 ریال -250 0.57% نمودار و آرشیو
5110 44,150 ریال -450 1.01% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 42,600 ریال -200 0.47% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,100 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 42,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 50,700 ریال 200 0.39% نمودار و آرشیو
020 50,650 ریال 250 0.49% نمودار و آرشیو
Lf190 49,000 ریال -150 0.31% نمودار و آرشیو
52518 42,700 ریال -800 1.84% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 47,200 ریال -400 0.84% نمودار و آرشیو
2420h 48,400 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
2420d 43,800 ریال نمودار و آرشیو
2420K 48,200 ریال 50 0.1% نمودار و آرشیو
2102 48,500 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 53,000 ریال نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 60,000 ریال 14000 23.33% نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 46,850 ریال 50 0.11% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 46,500 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 47,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 48,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 47,500 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 47,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s 47,500 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
C30s 44,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s 47,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 47,200 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 56,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 TakhteJamshid 51,500 ریال -400 0.77% نمودار و آرشیو
781 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
785 43,500 ریال -400 0.91% نمودار و آرشیو
821 45,400 ریال 400 0.88% نمودار و آرشیو
825 43,500 ریال 200 0.46% نمودار و آرشیو
5030 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 47,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 47,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 47,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam 45,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 45,000 ریال -2500 5.26% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 85,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10417 82,500 ریال -3500 4.07% نمودار و آرشیو
10415 84,000 ریال -2000 2.33% نمودار و آرشیو
R40maron 48,000 ریال -5000 9.43% نمودار و آرشیو
R60 48,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 46,500 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
RP340 46,000 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 45,800 ریال -200 0.43% نمودار و آرشیو
440L 46,000 ریال -600 1.29% نمودار و آرشیو
MR230 50,500 ریال -2500 4.72% نمودار و آرشیو
ZR230 50,500 ریال -2500 4.72% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 85,300 ریال -700 0.81% نمودار و آرشیو
332C 52,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 46,000 ریال -10500 18.58% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,400 ریال -100 0.26% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 37,500 ریال -1100 2.85% نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf 39,100 ریال -200 0.51% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 58,000 ریال 1000 1.72% نمودار و آرشیو
EPS 300 59,300 ریال 1300 2.19% نمودار و آرشیو
EPS 400 58,000 ریال 1000 1.72% نمودار و آرشیو
510L Arak 45,100 ریال نمودار و آرشیو
5620 60,000 ریال 4000 6.67% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 92,500 ریال 2500 2.7% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 68,000 ریال 19500 28.68% نمودار و آرشیو
J740 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 67,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 48,500 ریال نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
روغن DOP 56,300 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو