ارسال پاسخ

چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ ۰۸:۳۴ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 829 Telegram

پلیمرها نیز با دست‌های پشت پرده رو به رو هستند؟

بازار در کش وقوس دو شائبه/ تحلیل دنیای اقتصاد

معاملات بورس کالای ایران در روز گذشته با رونق محسوسی همراه بود تا جایی که اغلب عرضه‌ها به معامله منجر شده و حجم بزرگی از کالاها نیز با رقابت از رینگ پتروشیمی‌ها خارج شدند.
بازار در کش وقوس دو شائبه/ تحلیل دنیای اقتصاد

بازار محصولات پتروشیمی در بورس و بازار شرایطی عجیب را سپری می‌کند، زیرا داده‌هایی بنیادین با تناقض همراه شده و زمینه تحلیل منطقی از فرآیند بازار را از فعالان این عرصه دریغ داشته است. به هیچ عنوان نمی‌توان درخصوص دورنمای بازار اظهارنظر قاطعی داشت، ولی تا حد امکان به شفاف‌سازی بازار پرداخته‌ایم. به نظر می‌رسد از هم‌اکنون باید در برابر بازار موضعی احتیاطی و البته حرفه‌ای داشت. زیرا سود و زیان فراوانی از هم اکنون در نوسانات پیش رو نهفته خواهد بود.

خوش‌بینی‌سازی پلیمری در بورس کالا

معاملات بورس کالای ایران در روز گذشته با رونق محسوسی همراه بود تا جایی که اغلب عرضه‌ها به معامله منجر شده و حجم بزرگی از کالاها نیز با رقابت از رینگ پتروشیمی‌ها خارج شدند. خوش بینی به آینده بازار پلیمرها، امیدواری به افزایش قیمت‌های جهانی و رشد نرخ‌های پایه در بورس کالا، عبور از شرایط فعلی در بازار با افزایش قیمت‌ها و تقویت حجم تولید در صنایع پایین دستی را باید از دلایل اصلی بالابودن حجم معامله در بورس کالا دانست.

آمارها نشان می‌دهد که از ابتدای اسفندماه سال گذشته تا کنون حجم معامله پلیمرها در بورس کالا به بیش از 350 هزار تن بالغ شده که یک رکورد قابل توجه به شمار می‌رود.

هم‌اکنون باید به صراحت عنوان کرد که حجم معاملات در بورس کالا به دلیل رشد خوش‌بینی‌ها به آینده بازار و البته خودنمایی سفته بازها با رشد همراه شده هرچند که افزایش احتمالی قیمت‌های پایه در بورس کالا را باید مهم‌ترین‌ دلیل برای وجود زیرساخت‌های موردنیاز برای تقویت جذابیت معاملات به شمار آورد.

این در حالی است که با توجه به قیمت‌های بالای موجود در بورس کالا و همچنین روند کاهشی نرخ انواع پلیمرها در بازار آزاد و البته با فرض هزینه حمل و نقل جاده‌ای، بسیاری از کالاها سود اقتصادی مناسبی برای خرید از بورس و فروش در بازار آزاد نداشته و همچنین در کنار بالابودن عرضه‌ها در بازار آزاد، شاید از منظرهای مختلفی به این نکته اشاره کرد که خرید از بورس کالا در شرایط موجود چندان هم اقتصادی نیست.

تمامی این موارد نشان می‌دهد که معاملات در بورس کالا با نگاهی به آینده پژوهی رشد قیمت‌ها انجام شده بنابراین باید روزهایی بهتر را در برابر بازار پلیمرها پیش‌بینی‌ کرد، هرچند که برخی سیگنال‌های داخلی از عدم تحقق این طرزفکر خبر داده ولی در مقابل داده‌های بین‌المللی و نوسان قیمت نفت شرایطی را ایجاد کرده که تحقق این خوش‌بینی‌ها چندان هم دور از ذهن نباشد.

با توجه به تمامی این موارد و البته همان‌گونه که روز گذشته به آن اشاره کردیم، وضعیت بازار دستخوش رخدادهای متناقض بسیاری است که باعث شده تا خواب‌های پریشان فعالان بازار پلیمرها به واقعیت‌های بازار وارد شود.

بالابودن حجم عرضه پلیمرها در روز گذشته در بورس کالای ایران، توجه به اغلب گریدها به رغم بالابودن حجم عرضه‌ها در بازار آزاد و رشد موجودی انبارها، کم‌توجهی فعالان بازار به تحلیل، التهاب برای اغلب گریدها و تلاش خریداران برای خرید به هر قیمتی در کنار احتمال ورود محموله‌های جدید وارداتی همچنین رقابت خریداران در کنار دورنمای مبهم تقاضا از سوی صنایع پایین دستی را باید واقعیت‌هایی محسوس در بازار پلیمرها دانست که می‌تواند بر روند بازار داخلی نیز تاثیرگذار باشد.

با توجه به تجربه سال‌های گذشته هرگاه هیجان و التهاب در بازاری غالب شده و به جای تحلیل واقعی و برآورد هزینه فایده معاملات جایگزین شود، باید از خبرهایی زیرپوستی در بطن بازار خبر داد که اغلب در گام اول با رشد قیمت‌ها و در گام دوم با ابهام در بازار همراه شده و نهایتا فعالان کم اطلاع در بازار، متضرر نهایی این وضعیت باشد.

بازار آزاد مواد اولیه پلیمری

در بازار داخلی مواد اولیه پلیمری شاهد ادامه کاهش قیمت‌ها هستیم تا جایی که برای چندمین روز این روند کاهشی تجربه می‌شود. این وضعیت در حالی خودنمایی می‌کند که شتاب کاهش قیمت‌ها به شدت محدود شده و افت قیمت‌ها به جز برخی گریدهای خاص، کمتر از یک درصد ثبت می‌شود.

درخصوص گریدهایی که کاهش نرخ‌هایی بیش از یک درصد در روز را داشته‌اند همچون 0075، 020، 2420، EX3 و برخی گریدهای پلی پروپیلنی باید گفت که این دسته از کالاها در گذشته رشدهایی محسوس را تجربه کرده؛ بنابراین کاهش قیمت‌های این گروه‌های کالایی منطقی به نظر می‌رسد. با توجه به ادامه‌دار بودن کاهش قیمت‌ها در روزهای اخیر به نظر می‌رسد پتانسیل اصلی تضعیف قیمت‌ها مستهلک شده بنابراین سیگنالی برای تثبیت قیمت‌ها به شمار می‌آید.

نکته دیگر در مورد قیمت‌های موجود در بازار داخلی را باید کاهش فاصله قیمتی بین قیمت‌های تمام شده در بورس کالا با قیمت‌های بازار آزاد برشمرد؛ زیرا در صورت محاسبه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، 8/ 3 در هزار هزینه معامله در بورس (به‌صورت حدودی)، هزینه‌های بارگیری در مبدأ، حمل‌ونقل‌ زمینی تخلیه و تحویل در انبار (بدون احتساب هزینه انبارداری که غالبا بر عهده خریدار خواهد بود در بازار مقصد خواهد بود) هم‌اکنون فاصله قیمتی ناچیزی بین قیمت‌های بازار آزاد با قیمت‌های تمام شده در بورس کالا وجود دارد.

این به آن معنی است که روند نزولی قیمت‌ها باید به سرعت تعدیل شده و به ثبت برسد ولی این تنها یک احتمال است، زیرا نقطه ضعف بزرگی در برابر این ادعا خودنمایی می‌کند. همان‌گونه که بارها به آن اشاره کرده‌ایم موجودی انبارها در بازار داخلی بالاست البته قیمت تمام شده آنها نیز بسیار پایین‌تر از نرخ‌های موجود بوده؛ بنابراین تا زمانی که این دسته از کالاها به اتمام نرسد، باز هم روند کاهشی قیمت‌ها ادامه خواهد داشت.

البته این روند یک سیگنال مهم دیگر را نیز در ذات خود نهفته دارد که ممکن است به کاهش قیمت‌ها کمک کند. تجربه نشان داده که آن دسته از فعالان بازاری که به‌صورت ممتد و حرفه‌ای به داد و ستد یک گرید خاص مبادرت می‌کنند، اغلب موجودی انبارهای ثابتی را برای خود لحاظ کرده و همیشه آن را حفظ می‌کنند. این ویژگی در کنار تلاش فعالان حرفه‌ای بازار برای تامین نیاز مشتریان ثابت و دائمی خود باعث خواهد شد تا کالاهای موجود را با قیمت‌های روز، به روز کنند یعنی اجازه نمی‌دهند که قیمت‌ها از قیمت تمام شده کمتر شود، زیرا این رخداد فلسفه حضور آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این در حالی است که اگر یک فعال غیرحرفه‌ای یا فروشنده‌ای مقطعی به این بازار به‌صورت فصلی گام بگذارد دیگر به این ویژگی احترام نگذاشته و اگر معامله‌ای برایش سودآور باشد، فروخته و به شرایط دیگر فعالان بازار توجه نخواهد کرد. متاسفانه باید گفت در روزهای پایانی سال گذشته این قبیل فعالان غیرحرفه‌ای به شدت در خریدهای بورس کالا مشارکت کرده و هم‌اکنون بخش بزرگی از عرضه‌های بازار را به خود اختصاص دادند که هنوز هم رفتار و تلاطم قیمت‌ها در بازار آزاد، حکایت از حضور این قبیل عرضه‌های غیرحرفه‌ای در بازار دارد. بالابودن حجم عرضه‌ها در بازار و دقیق‌تر در لیست‌های فروش مختلف خود به تنهایی موید این رخداد است یعنی عرضه‌های غیرحرفه‌ای و متاسفانه کج‌‌دار و مریز هنوز در بازار ادامه داشته، بنابراین احتمال کاهش بیشتر قیمت‌ها البته در صورت صحت این طرزفکر هنوز هم وجود دارد.

البته این بازار عرف دیگری نیز دارد که در شرایط وفور نقدینگی در بازار می‌تواند محقق شود. در این قبیل زمان‌ها فروشندگان و فعالان قدرتمند و حرفه‌ای بازار خود در نقش خریدار ظاهر شده و با جمع کردن عرضه‌های ارزان‌قیمت به مدیریت بازار همت می‌گمارند. متاسفانه این نیز محدودیت‌های خاص خود را دارد، زیرا حجم بالای معاملات در هفته‌های اخیر توان نقدینگی بالایی را از بازار مستهلک کرده بنابراین نمی‌تواند به سرعت به مدیریت بازار منتهی شود.

در نهایت و به‌عنوان جمع‌بندی باید گفت تا زمانی که عرضه‌های پیشین از سوی فعالان غیرحرفه‌ای بازار به اتمام نرسد باز هم قیمت‌ها در مسیر کاهش قرار خواهد داشت هرچند که نرخ‌های بازار از قیمت‌های تمام شده در بورس کالا نیز پایین‌تر بیاید. با توجه به تمام این موارد روند کاهشی قیمت‌ها در هفته جاری ادامه خواهد یافت ولی از عمر و تاریخ مصرف کاهش قیمت‌ها زمان زیادی باقی نمانده و مجددا بازار با رشد قیمت‌ها همراه خواهد شد. با توجه به بالا بودن حجم معاملات در بورس کالا، به احتمال قوی فعالان بازار منتظر اعلام قیمت‌های پایه با جهت‌گیری افزایشی هستند بنابراین شرایط فعلی، فرصتی برای افزایش حجم خرید از بازار داخلی خواهد بود.

همان‌گونه که در گذشته نیز به آن اشاره کردیم قیمت‌ها در بازار داخلی پلیمرها به‌صورت پلکانی نوسان خواهد داشت که هم‌اکنون در فاصله دو پله رشد قیمت‌ها هستیم. پله اول یا کف بنیادین قیمت‌ها را باید به نسبت قیمت‌های تمام شده معاملات در پایان سال گذشته دانست که این بازار هم‌اکنون از آن عبور کرده است. درخصوص پله دوم که سرنوشت آتی بازار را تشکیل خواهد داد، قیمت‌های تمام‌شده معاملات موجود در بورس کالا بوده که هنوز به آن دست پیدا نکرده است ولی به احتمال قوی سرنوشت قیمتی در این بازار را رقم خواهد زد. این موارد در حالی می‌تواند شتاب بیشتری پیدا کند که قیمت‌های پایه جدید نیز با جهت‌گیری صعودی اعلام شود.

شائبه مهاجرت نقدینگی به بازار پلیمرها

افزایش محسوس حجم معامله پلیمرها در بورس کالا از پایان اسفندماه تاکنون مهم‌ترین‌ اتفاق در این بازار مهم تلقی می‌شود که البته بدون وجود نقدینگی غیرممکن بوده است. به عبارت ساده‌تر باید گفت ثبت این رکوردهای معاملاتی به‌صورت پیاپی نیاز به یک نقدینگی عظیم داشته زیرا معامله 350 هزار تن انواع پلیمرها به بیش از 1000 میلیارد تومان منابع نیاز دارد که تامین آن در شرایط فعلی آن هم از منابع داخلی بازار شاید غیرممکن به شمار بیاید.

با توجه به این موارد باید به صراحت از شائبه مهاجرت نقدینگی از بازارهای مشابه به بازار پلیمرها سخن گفت هرچند که این رخداد در ماه‌های گذشته در سایر بازارهای کالایی همچون بازار فولاد نیز محقق شده و قیمت‌ها را در بازار فولاد به سرعت با 20 درصد افزایش در کف بازار تهران رو‌به‌رو ساخت. اتفاقی که هنوز در کف بازار پلیمرها محقق نشده ولی می‌تواند این رشد قیمت‌ها را به سهولت تجربه کند هرچند که در طول زمان از دلایل قدرتمندی به‌صورت بنیادین نیز برخوردار است.

با توجه به جایگاه خاص پلیمرها تنها در صنعت بسته‌بندی یا صنایع مختلف دیگر، این رشد قیمت‌ها قطعا به سایر بازارها نیز در آینده با افزایش هزینه تولید سرایت خواهد کرد که قطعا داده مثبتی برای کل اقتصاد نخواهد بود. بازارهای مواد غذایی، لبنیات، پوشاک و... از هم‌اکنون در زمره صنایع و معاملاتی است که مستعد رشد قیمت‌ها به تبعیت از افزایش بهای تمام شده خواهد بود.

در نهایت کاهش نرخ سود بانکی در بازار پول شاید به تنهایی نتواند به تزریق این حجم عظیم از نقدینگی در بازار منجر شود بنابراین بازارهایی دیگر از سرمایه خالی شده و به سمت بازارهای کالایی همچون پلیمرها سرایت کرده است. در صورت معامله این گروه کالایی تنها با اعتبار کارگزاری‌ها از هم‌اکنون باید حجم عرضه در بازار داخلی افزایش یابد یعنی کاهش قیمت‌ها توجیه پیدا کرده و خریداران با این رویکرد به احتمال قوی متضرر خواهند شد.

مهم‌ترین‌ رخدادها در بازار محصولات پتروشیمی

بالابودن ممتد حجم معامله پلیمرها در بورس کالا

خودنمایی خریداران در بورس و بازار که نشان دهنده خوش بینی‌هایی فزاینده به آینده این بازار است.

بالابودن حجم نقدینگی در گردش در بازار پلیمرها تا جایی که برخی شائبه‌ها را نیز مطرح کرده است.

انتظار بازار برای اعلام قیمت‌های پایه جدید در هفته آینده

توجه خریداران به اغلب گریدهای مختلف که احتمال سفته بازی و واسطه گری را تقویت می‌کند.

حجم بسیار بالای رقابت برای خرید که به افزایش قیمت‌های بزرگی در بورس کالا منجر شد.

تثبیت نسبی حجم معاملات سلف – مچینگ و نقدی – مچینگ در رینگ پتروشیمی که نشان دهنده آن است که عرضه‌کنندگان اصلی از واقعیت‌های بازار به خوبی مطلع هستند.

کاهش ظرفیت تحلیل در بازار و بروز شرایطی ملتهب در کنار هجوم برای خرید که نشان دهنده شرایطی مطلوب نیست.

احتمال مدیریت زیرپوستی بازار توسط برخی فعالان بزرگ که شایعه تلاش برای خالی شدن انبارهای عرضه‌کنندگان اصلی را با جوسازی‌های مقطعی تقویت می‌کند.

عقب نشینی خریداران برای برخی گریدهای خاص و پرمخاطب که نشان‌دهنده ورود برخی عرضه‌های جدید و احتمالا وارداتی به بازار است.

رکورد زنی ممتد حجم معامله پلیمرها در بورس کالا که وعده روزهایی جذاب را برای صنایع پایین‌دستی به همراه می‌آورد.

نزدیکی به برگزاری نمایشگاه ایران‌پلاست که توجهات را مجددا به سمت صنایع تکمیلی و بازار پلیمرها جلب کرده است.

روند نزولی قیمت‌ها در بازار پلیمرها که به‌رغم افزایش محسوس حجم معامله و رشد قیمت‌ها در بورس کالا یک تناقض جدی را پدید آورده است.

ابهامات جدی درخصوص واقعیت‌های بازار آزاد پلیمرها که طرزفکرهای مختلف و متناقضی را در بازار پدید آورده است.

وجود شائبه مهاجرت سرمایه‌ها به بازار پلیمرها

بالابودن موجودی انبارها در بازار آزاد که به برتری عرضه بر تقاضا و کاهش قیمت‌ها منجر شده است.

رشد مجدد قیمت نفت در بازارهای بین‌المللی تا جایی که رکورد قیمتی 120 روزه خود را شکست.

تثبیت بهای نفت خام در سطوحی بالاتر از 40 دلار که سیگنال بسیار مهمی برای بازار جهانی محصولات پتروشیمی به شمار می‌رود.

ثبات نسبی قیمت‌های جهانی در بازار پلیمرها در هفته‌های اخیر که در کنار سیگنال مثبت بهای نفت خام، احتمال رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی و حتی قیمت‌های پایه در بورس کالا را تقویت خواهد کرد.

رشد قیمت محصولات پتروشیمی به بالاترین حد در 9 ماه اخیر که توسط بهای جهانی نفت خام مورد حمایت قرار گرفته است.

رشد قیمت اغلب مواد اولیه محصولات پتروشیمی مخصوصا اولفین‌هاروزنامه دنیای اقتصاد


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 70,500 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 66,000 ریال 500 0.76% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 65,500 ریال 200 0.31% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,000 ریال -500 0.76% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,000 ریال 300 0.46% نمودار و آرشیو
0075 59,000 ریال 500 0.85% نمودار و آرشیو
020 57,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 57,300 ریال 300 0.52% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 55,200 ریال 500 0.91% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,800 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
2420h 57,200 ریال 200 0.35% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 57,200 ریال 200 0.35% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 58,500 ریال 700 1.2% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,800 ریال 500 0.87% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,800 ریال 800 1.2% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 67,300 ریال 1800 2.67% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 81,700 ریال -300 0.37% نمودار و آرشیو
1540 75,700 ریال -300 0.39% نمودار و آرشیو
1551 72,500 ریال -2500 3.33% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 67,300 ریال 1800 2.67% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 84,000 ریال 4500 5.36% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 72,000 ریال 2000 2.78% نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 1000 1.27% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 44,500 ریال 700 1.57% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,300 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,300 ریال 300 0.68% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 101,800 ریال -700 0.68% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖