ارسال پاسخ

چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۱۲ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 827 Telegram

بازار پتروشیمی از مواد اولیه سیراب شده است؟

هدایت واقع‌بینی به بازار پلیمرها/ تحلیل دنیای اقتصاد

شرایط معامله محصولات پتروشیمی در بورس و بازار وارد یک فاز منطقی و متعادل شده است تا جایی که می‌توان شاخه‌هایی از واقع‌گرایی را در این بازار مشاهده کرد.
هدایت واقع‌بینی به بازار پلیمرها/ تحلیل دنیای اقتصاد

با توجه به این شرایط در کنار بهبود آرام حجم تولید در صنایع بالادستی و پایین دستی و همچنین در کنار ثبت معاملاتی مطلوب در رینگ پتروشیمی بورس کالا، از هم‌اکنون می‌توان به تثبیت بازار داخلی امیدوار بود، هرچند که این ثبات انتظاری به ملزوماتی نیاز دارد که در این گزارش به این موارد پرداخته‌ایم.

معاملات در بورس کالای ایران

مدتی است که معاملات در بورس کالای ایران رونق یافته تا جایی که پس از ماه‌های طولانی، عرضه و تقاضای مطلوبی به بازار وارد شده است. این شرایط در نهایت موجب شده تا حجم معاملات در بورس کالا افزایش داشته باشدکه به تغذیه بهتر بازار داخلی از مواد اولیه پلیمری منتهی خواهد شد.

جذابیت بیشتر معامله در بورس کالا برای عرضه‌کنندگان اصلی، کاهش جذابیت صادرات، خودنمایی پررنگ خریداران واقعی در بورس در کنار کاهش جذابیت سفته‌‌بازی‌ها، امیدواری به سودآوری معاملات در بورس در کنار وجود تقاضای واقعی برای مواد اولیه و محصولات نهایی در بازار آزاد و همچنین عرضه‌های جذاب شرکت‌های بزرگ را می‌توان از دلایل اصلی این وضعیت به شمار آورد.

این در حالی است که افزایش عرضه‌ها در بازار داخلی با محوریت معاملات در بورس کالا را باید جدی گرفت زیرا در کنار افزایش واسطه‌گری‌ها در هفته‌ها و ماه‌های گذشته همچنین حضور چراغ خاموش کدهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده در معاملات بورس کالا، حجم عرضه‌ها به بازار داخلی افزایش داشته که در نهایت به کاهش قیمت‌های پیشنهادی در بازار منجر می‌شود. این وضعیت که تاکنون به خودنمایی عرضه در برابر تقاضا در بازار داخلی منتهی شده است را باید جدی گرفت، زیرا آینده این بازار را با محوریت بازار آزاد رقم خواهد زد.

نگاهی به معاملات پلیمرها در بورس کالای ایران در روز گذشته نشان می‌دهد که بسیاری از گریدها با توجه خریداران رو به رو شده که نشان‌دهنده تقویت حجم معاملات و بهبود تولید در صنایع پایین دستی است. بالا بودن نسبی معاملات سلف – مچینگ و نقدی – مچینگ، خرید بر اساس تقاضای موثر در بازار داخلی و کاهش آرام جذابیت سفته‌‌بازی و واسطه‌گری و البته خودنمایی پتانسیل ترس درخصوص واسطه‌گری‌ها، کاهش التهاب درخصوص معامله برخی گریدهایی که در گذشته جذابیت فراوانی داشتند همچون گریدهای لوله یا PVC، کاهش التهاب پلی‌استایرن‌ها، واقعی شدن شرایط معاملات و در نهایت منطقی شدن رفتار فعالان بازار را می‌توان ویژگی‌های معاملات روز گذشته در بورس کالای ایران دانست. در ادامه باید به این نکته اشاره کرد که به دلیل زمانبر بودن معاملات در مچینگ مخصوصا برای کدهای غیرمرتبط، بخشی از معاملات در این حوزه قابل مخابره نخواهد بود.

بازار داخلی پلیمرها

بازار آزاد محصولات پلیمری این روزها شاهد ثبات نسبی قیمت‌ها است تا جایی که پس از مستهلک شدن شتاب رشد قیمت‌ها به تبعیت از افزایش نرخ‌های پایه در بورس کالا، حجم صعود یا سقوط قیمت‌ها محدود شده که می‌توان از این شرایط به‌عنوان ثبات نسبی نرخ‌ها خبر داد. این در حالی است که شرایط کلی در بازار پلیمرها از تغییر شکلی محدود خبر داده که می‌تواند آینده‌ای دگرگون را در پیش چشم خود ترسیم کند.

هم‌اکنون جو عمومی در بازار داخلی را باید با ثبات به شمار آورد، هرچند که ضعف تقاضای موثر یکی از واقعیت‌های بازار به شمار رفته ولی در برابر مقاومت فروشندگان، هنوز افت قیمت‌ها استارت نخورده ولی آغاز خواهد شد.

این در حالی است که تمام گریدها از این ویژگی برخوردار نبوده و احتمال تقویت تقاضا برای برخی گریدهای خاص وجود دارد. به‌عنوان مثال از هم‌اکنون جو افزایش تقاضا برای برخی گریدهای پلیمری به جهت تولید ظروف یکبار مصرف به منظور فروش در اعیاد شعبانیه و حتی ماه مبارک رمضان استارت خورده ولی هنوز در بازار تاثیر چندانی نداشته است.

در صورت نادیده گرفتن این گریدهای خاص جو غالب بازار به نفع عرضه است زیرا حجم بالای معاملات در هفته‌های اخیر تاکنون باعث شده تا به کمک تقویت موجودی انبارها در بازار داخلی، عرضه‌ها بر تقاضا فزونی داشته باشد هرچند که رفتار خریداران به دلیل گفتمان غالب تجاری در این بازار، هنوز به گونه‌ای جای‌گیری نکرده است که کاهش محسوس قیمت‌ها را باعث شود. در هر حال پتانسیل کاهش قیمت‌ها در این بازار وجود داشته ولی به بررسی بیشتری نیاز خواهد داشت.

درخصوص عرضه به بازار داخلی باید به چند نکته توجه داشت. نکته اول آنکه به دلیل کارنامه ضعیف اغلب تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی در سال گذشته، برای ماه‌های ابتدایی سال جاری این شرکت‌ها قطعا تلاش خواهند داشت تا با افزایش حجم تولید و فروش خود، جایگاه بهتری را در بورس اوراق بهادار به خود اختصاص داده که البته عدم رشد قیمت سهام این گروه‌های مهم در بورس را نیز باید داده‌ای برای تایید این احتمال به شمار آوریم.

از سوی دیگر این شرکت‌ها اغلب در پایان سه ماهه اول اقدام به برگزاری مجامع سالانه می‌کنند؛ بنابراین روزهای پیش رو زمان بسیار مهمی برای تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان اصلی خواهد بود تا گزارش سه ماهه بهتری را ارائه کنند. در صورت صحت این طرز فکر، از هم‌اکنون باید منتظر افزایش حجم تولید و عرضه این شرکت‌ها در بورس و بازار باشیم که قطعا به برتری عرضه‌ها منجر خواهد شد.

نکته دیگر آنکه به کمک افزایش محسوس حجم معامله در بورس کالا آن هم از پایان اسفندماه تاکنون، بخش مهمی از موجودی انبارهای کارخانه‌های تولیدی به فروش رفته یعنی تولید جذابیت بیشتری پیدا می‌کند که باز هم سیگنالی برای تقویت عرضه‌ها به شمار می‌آید هرچند که ممکن است این رشد عرضه، تنها در اطلاعیه عرضه در بورس کالای ایران محقق شود ولی باز هم جو روانی رشد عرضه‌ها بر روند عمومی در بازار موثر خواهد بود.

نکته دیگر را باید دستورات تاثیرگذار بر روند تولید در شرکت‌های پتروشیمی به شمار آوریم زیرا به دلیل کاهش محسوس حجم تولیدات صنعتی در سال گذشته که بخش بزرگی از این افت به بخش پتروشیمی و البته پلیمرها باز‌می‌گردد، هم‌اکنون این احتمال مطرح می‌شود که فشاری دستوری بر شرکت‌های بزرگ وارد آمده که آنها را به افزایش حجم تولید مجبور خواهد کرد.

این در حالی است که ایجاد قرارگاه اقتصاد مقاومتی با فرماندهی شخص معاون اول رئیس‌جمهوری و توجه بیش از پیش به افزایش حجم تولید قطعا به تقویت عرضه‌ها در بازار داخلی و حتی بازارهای صادراتی منجر خواهد شد.

نکته مهم دیگر در بازار داخلی را باید انتظار برای افزایش حجم تولید در صنایع پایین‌دستی دانست زیرا هم‌اکنون و پس از پایان یافتن ایران پلاست دهم و همچنین کسب اطلاعات از شرایط بازار و مخصوصا پیدا کردن عرضه‌کنندگان مواد اولیه، ماشین‌آلات و قطعات و همچنین خریداران جدید، بازار به سمت تحرکی جدید حرکت کرده که البته همه ساله در این روزها تجربه می‌شود.

با توجه به تجربه سال‌های قبل و روند عمومی در اقتصاد ایران در کنار عرضه مطلوب مواد اولیه در بازار داخلی، به احتمال قوی باید بازار با افزایش آرام تقاضا و همچنین بهبود حجم تولید در صنایع پایین‌دستی رو‌به‌رو شود که به معنی ورود بازار پلیمرها به یک فاز تثبیت خواهد بود.

بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی شاهد نوسان قیمت‌های نفت خام در سطوحی مطلوب هستیم هرچند که پس از شکست خوردن طرح فریز نفتی و البته اعتصاب گسترده در بخش نفت کویت که به کاهش 40 درصدی عرضه نفت خام این کشور منجر شده است، قیمت نفت مجددا به بالاتر از 40 دلار در هر بشکه افزایش داشته که اتفاق مهمی در بازار نفت به حساب می‌آید.

در هر حال باید به این نکته اشاره کرد که بازار نفت پس از گذار از ابهامات بسیار بزرگی، هم‌اکنون مجددا قیمت‌هایی نزدیک به 40 دلار را برای نوسان برگزیده که نشان می‌دهد میل این بازار به سمت حفظ این سطوح و حتی رشد بیشتر قیمت‌ها است. این ویژگی هرچند بیشتر به گمانه‌زنی شبیه است ولی نشان می‌دهد که بازار میل به نوسان در سطوحی بالا را داشته و امید است که همین قیمت‌ها در بازار باقی بماند.

در هر حال هنوز بازار نفت با ابهامات بسیاری همچون افزایش عرضه ایران، بالابودن اختلافات بین کشورهای عرضه‌کننده اصلی همچون ایران و عربستان، مشکلات امنیتی در عربستان یا عراق و همچنین کاهش حجم تولید از شیل اویل‌ها در آمریکا در کنار انتظار برای افزایش حجم تقاضای نفت خام در آمریکا و سایر کشورهای جهان در روزهای گرم سال مخصوصا برای نفت سبک جهت استفاده در پالایشگاه‌ها به منظور تولید بنزین رو به رو است که در نهایت این بازار را هنوز هم خطرناک جلوه می‌دهد ولی نوسان در همین سطوح می‌تواند یک موفقیت برای بازار نفت به شمار آید هرچند که یک پله کاهش نیز از موفقیت‌های این بازار نمی‌کاهد.

با توجه به این موارد در کنار تغییر جهت در بازار جهانی محصولات پتروشیمی باید گفت که این بازار هم‌اکنون در سطوحی مطلوب و حتی بهتر از بازار نفت قرار گرفته که در کنار عقب‌نشینی آرام خریداران، جهت‌گیری کاهشی آرام آن چندان هم دور از ذهن نخواهد بود هرچند از هم‌اکنون این روند کاهش قیمت‌ها در بازارهای آسیایی استارت خورده است.

در هر حال به رغم افزایش 10 دلاری قیمت اتیلن در بازارهای شرقی، اغلب گریدهای مهم پتروشیمی همچون پلی‌اتیلن‌های سبک، سنگین و پلی‌پروپیلن‌های نساجی با کاهش قیمت رو به رو شده‌اند و بسیاری دیگر از گریدها نیز ثبات نرخ داشته‌اند. با توجه به تمامی این موارد دورنمای بازارهای جهانی هم‌اکنون کاهشی است، ولی شتاب افت قیمت‌ها را باید بسیار محدود ارزیابی کرد.

این در حالی است که جریان غالب در بازار محصولات پتروشیمی حتی با رشد محدود قیمت نفت هم نمی‌تواند به افزایش قیمت‌های خود ادامه دهد، زیرا به استثنای پت بطری و برخی پلی‌اتیلن‌های سبک، سایر گریدها با کاهش تقاضا رو به رو هستند و تنها کاهش قیمت‌ها می‌تواند به بازگشت خریداران منجر شود. در نهایت باید این گونه نتیجه‌گیری کرد که جهت‌گیری بازارهای جهانی به سمت کاهش نرخ و سپس ثبات قیمت‌ها حرکت کرده هرچند که از شتابی بسیار آرام برخوردار خواهد بود.

تاثیر سیگنال‌های جهانی بر بازار داخلی

با توجه به میل بازارهای جهانی به ثبات نرخ‌ها و همچنین بالابودن حجم عرضه‌ها در بازار آزاد، از هم‌اکنون باید منتظر خودنمایی چند داده منفی در بازار داخلی باشیم هرچند که نمی‌تواند شتاب چندانی داشته باشد. این در حالی است که نیم نگاهی به بازار ارز نیز از جهت‌گیری کاهشی آرام آن خبر داده یعنی هم بازارهای جهانی و هم بازار ارز، برای رشد قیمت‌های بازار آزاد داده‌هایی منفی به شمار می‌آیند ولی هر دو این سیگنال‌ها بسیار ضعیف بوده یعنی نمی‌تواند افت پرشتابی را به بازار آزاد تزریق کند.

با توجه به تمامی این موارد و در صورت تجربه کاهشی محدود در بازار آزاد که از هم‌اکنون نیز استارت خورده است، بازار می‌تواند به سمت تثبیت قیمت‌ها حرکت کند و شرایط مطلوبی را در روند عرضه و تقاضا شاهد باشیم.روزنامه دنیای اقتصاد


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 72,000 ریال -800 1.1% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 72,000 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 73,600 ریال 600 0.82% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 73,300 ریال 500 0.68% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 75,300 ریال -16300 17.79% نمودار و آرشیو
0075 68,500 ریال -300 0.44% نمودار و آرشیو
020 66,500 ریال -300 0.45% نمودار و آرشیو
Lf190 65,600 ریال -400 0.61% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 61,000 ریال -1900 3.02% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 61,800 ریال -600 0.96% نمودار و آرشیو
2420h 62,800 ریال 300 0.48% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 62,800 ریال نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 63,000 ریال نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 62,200 ریال 300 0.48% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 76,800 ریال -200 0.26% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 86,300 ریال 300 0.35% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 96,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال -600 0.77% نمودار و آرشیو
1551 76,500 ریال -500 0.65% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 86,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 77,600 ریال -400 0.51% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 80,500 ریال 1000 1.24% نمودار و آرشیو
ZR230 80,500 ریال 1000 1.24% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,500 ریال نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 49,000 ریال -436000 89.9% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 48,500 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 49,000 ریال -700 1.41% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 46,500 ریال 700 1.51% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 49,000 ریال 1500 3.06% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 48,200 ریال 1000 2.07% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 48,700 ریال 500 1.03% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 46,200 ریال 1200 2.6% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 55,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 104,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖