تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۲:۰۰ تعداد نظرات: 0

سالانه میلیون‌ها تن زباله به دلیل نبود مدیریت پسماند از فرایند بازیافت خارج می‌شود

خلأ مدیریت طلای کثیف برای ورود به چرخه اقتصادی

افزایش جمعیت شهرنشینی، تغییر عادات غذایی، افزایش مصرف مواد بسته‌بندی شده و مواد غذایی آماده، توسعه صنایع و پیشرفت تکنولوژی و تمایل بشر به افزایش مواد مصرفی میزان سرانه تولید زباله را افزایش داده است و تولید مواد زائد جامد، جزو لاینفک زندگی انسان شده است.
خلأ مدیریت طلای کثیف برای ورود به چرخه اقتصادی

بر همین اساس سالانه میلیون‌ها تن انواع زباله در بخش‌های مختلف کشور تولید می‌شود و از آنجایی که از عمر قانون مدیریت پسماند در کشور بیش از یک دهه می‌گذرد بخش زیادی از زباله‌های تولید شده هنوز در کشور به روش‌های غیراصولی و غیربهداشتی دفن می‌شود که موجب تخریب محیط‌زیست شده و صدمات جبران‌ناپذیری را به خاک کشور وارد می‌سازد. همچنین در حوزه مدیریت پسماند هم فقط حجم کمی از زباله‌ها آن هم در شهرهای بزرگ تفکیک شده و مدیریت پسماند اعمال می‌شود.

این در حالی است که هر ساله روز 2 اردیبهشت را به عنوان روز نمادین زمین پاک سپری می‌کنیم و همچنان در حال تخریب محیط‌زیست هستیم. زباله‌ها به عنوان طلای کثیف می‌تواند با بازگشت به چرخه اقتصادی کشور، علاوه بر تولید ثروت در فرآیند تولید زباله به انرژی نقش مهمی در حفظ منابع کشور نیز ایفا کند که همچنان از آن غافل هستیم.

این در حالی است که برخی از کشورها همچون آلمان و سوئد به دلیل ارزش بالای اقتصادی زباله و پسماندها اقدام به واردات زباله از سایر کشورها می‌کنند تا با تکنولوژی و فرآیند تفکیک پسماند تولید ثروت و درکل به حفظ محیط‌زیست کمک کنند.
 
غنی‌سازی خاک با بازیافت زباله

امروزه کشورهای در حال توسعه به دنبال پیشرفت تکنولوژی و صنعت با مشکلاتی نظیر افزایش پسماند مواجه شده‌اند. لذا سرمایه‌گذاری در حوزه راهبردهای کاهش زباله و پسماند امری ضروری به نظر می‌رسد.

با توجه به اینکه بیش از نیمی از مواد زائد شهری در ایران را مواد آلی و قابل کمپوست شدن تشکیل می‌دهند و زمین‌های اکثر شهرهای ایران از نظر مواد آلی فقیر هستند کمپوست می‌تواند در آنها مورد استفاده قرار گیرد. از روش‌های بسیار مؤثر در مبارزه و خنثی کردن اثرات نامطلوب زباله‌ها تبدیل آنها به کمپوست و استفاده از آن به عنوان کود آلی در کشاورزی است.

پسماند با منشا آلی را کمپوست‌سازی و کود حاصل از این فرآیند را کمپوست می‌گویند و از آنجایی که هر فرد به طور متوسط700 گرم زباله تولید می‌کند توجه ویژه به مدیریت پسماند می‌تواند راهگشا در حوزه رونق اقتصادی و محیط‌زیست باشد.
 
باز‌یافت هفت باره پسماند‌های کاغذی در اروپا

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، زباله سوز، مرکز کمپوست و پسماند را مشمول ارزیابی زیست‌محیطی دانست وگفت: برای برطرف کردن مشکل زباله تولیدی از صنایع مستقر در شعاع 120 کیلومتری نیز راه‌حل‌های ممکن از طریق کمیسیون زیربنایی در حال پیگیری و تدوین است.

معصومه ابتکار افزود: به دلیل برخورداری انرژی از یارانه و قیمت ناچیز انرژی در ایران، تبدیل کامل زباله به انرژی از طریق زباله‌سوزها، صرفه اقتصادی ندارد از این رو نباید صرفا همه زباله را تبدیل به انرژی کرد. معاون رئیس‌جمهوری با بیان اینکه پسماند در تمام دنیا موضوعی اقتصادی است، گفت: به همین دلیل اتحادیه اروپا درسال 2015 اقتصاد خود را با تمرکز بر موضوع بازیافت و بازچرخانی تعریف کرده است.

ابتکار افزود: اتحادیه اروپا تأکید می‌کند از محل استفاده صحیح از منابع اولیه و خام، استفاده مجدد از منابع فرآوری شده و بهره‌برداری شده و تبدیل به انرژی یا بازیافت، پسماند باید به چرخه اقتصادی باز گردد.

وی با ذکر نمونه کاغذ A4، گفت: در ایران نهایتاً کاغذ A4 را به شکل نگهدارنده تخم مرغ بازیافت می‌کنیم در حالیکه همین کاغذ در اروپا تا هفت بار با همان کیفیت نخستین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ضمن تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی اقتصادی در حوزه پسماند و توجه به این موضوع در برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت مدیریت پسماند استان‌ها و ملی، تصریح کرد: با این نگاه، جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این عرصه نیز راحت‌تر خواهد بود.

معاون رئیس‌جمهور اشاره‌ای هم به توافق پاریس در زمینه تغییرات آب و هوایی و برنامه مشارکت ملی کشورهای جهان در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای داشت و اظهار کرد: با توجه به این توافق مهم، بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی از حضور در این عرصه استقبال خواهند کرد.

وی افزود: در سطح ملی نیز ایران برخوردار از ظرفیت‌ها و فناوری‌های بسیار خوبی در حوزه پسماند است و البته مصوبه دولت در حوزه زباله‌سوزها هم فعالیت در این زمینه را اقتصادی می‌کند و از این رو کمک بزرگی است. وی خاطرنشان کرد: امکان بازیافت تمام پسماندها وجود ندارد و همواره برخی از پسماندها همچون زباله‌های عفونی و بیمارستانی هستند که نیاز به استفاده از زباله‌سوز دارند.
 
در این زمینه معاون عمرانی وزارت با تأکید بر لزوم اقتصادی کردن موضوع پسماند، تصریح کرد: این موضوع نیازمند تهیه و تدوین فرآیندهایی به منظور ایجاد توجیه اقتصادی برای ورود سرمایه‌گذار بخش خصوصی در این عرصه است. معاون عمرانی وزارت کشور ادامه داد: برای حرکت در مسیر اقتصادی کردن پسماند، باید بازیافت و تولید انرژی از زباله را در دستور کار قرار دهیم و بازارهای انرژی و کمپوست را تقویت کنیم.

هوشنگ خندان دل به مصوبه اخیر هیئت دولت اشاره کرد و افزود: تخصیص ضریب فزاینده برای قیمت انرژی حاصل از تولید برق از زباله نسبت به سایر انرژی‌های تولیدی، گام بسیار مهمی در زمینه ایجاد چرخه اقتصادی پسماند و مداخله بخش خصوصی در این حوزه است.

خندان دل تأکید کرد: انتخاب راهکارهای اقناعی برای سرمایه‌گذاری و تشویق بخش خصوصی به منظور ورود در این عرصه، بسیار مهم است و البته در کنار این موضوع باید ساماندهی بخش خصوصی ذی صلاح و ایجاد و ساماندهی بازار لازم برای این حوزه مثلاً در بخش کمپوست در نظر گرفته شود.
 
وی افزود: ضروری است تمام این اقدامات زیر نظر سازمان حفاظت محیط‌زیست و با نظر تخصصی این سازمان باشد.
 
صنعت بازیافت ضایعات پلیمری؛ صنعتی سودآور و اشتغالزا

در حال حاضر روزانه بیش از 49 هزار تن پسماند عادی در شهرها و روستاهای کشور تولید می‌شود که از این میزان حدود ۳۸ هزار تن شهری و مابقی آن روستایی است که در صورت جداسازی این مواد در مبدا؛ به بازیافت و دفع بهداشتی آن کمک بسزایی شده و از آلودگی محیط‌زیست و از بین رفتن سرمایه‌های ملی جلوگیری می‌شود.

مدیرعامل شرکت پندار پلیمر با اشاره به اینکه با بازگشت مجدد این مواد به چرخه تولید ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌شود، افزود: اجرای بازیافت این مواد سبب می‌شود ضایعات کمتری سوزانده یا دفن شود. همچنین به انرژی و هزینه کمتری در مقایسه با تولید مواد نو نیاز است که به موجب آن ضایعات کاهش می‌یابد و استفاده مجدد از این ضایعات منجر به کاهش آلودگی محیط‌زیست خواهد شد.

حمیدرضا پناهنده با اشاره به اینکه صنعت بازیافت در ایران جزء صنایع جوان محسوب می‌شود و به علت مباحث اقتصادی و زیست محیطی از اهمیت خاصی برخوردار است، بیان کرد: نظارت و استانداردهایی در این خصوص نیاز است تا بتوان با توجه و حمایت بیشتر از این صنعت محصولاتی با تنوع بیشتر و کیفیت بالاتر تولید کرد.

کارشناس صنعت پلیمر با اشاره به اینکه پلاستیک‌ها جزء ضایعاتی هستند که به دلیل مصرف روز افزون درصد بالایی از پسماندهای شهری را تشکیل می‌دهند بیان کرد: پلاستیک‌ها موادی هستند که به علت سهولت قالب‌گیری و شکل‌دهی کاربرد فراوانی در صنایع بسته‌بندی دارند و بعضاً به دلیل استحکام زیاد، پایداری حرارتی بالا، چقرمگی زیاد و مقاومت در برابر خوردگی، در تولید قطعات برای صنایع خودروسازی، الکترونیک و هواپیماسازی و حتی فضانوردی و موشک‌سازی کاربردهای زیادی دارند. همچنین این ضایعات در تولید ساک دستی و ظروف پلاستیکی، چرخ دنده‌های مهندسی، بدنه خودرو، روکش سیم و کابل، کفپوش سالن‌ها و وسایل پزشکی و غیره استفاده می‌شوند و به همین دلیل جایگزین مناسبی برای فلزات هستند و میزان ضایعات آنها روز به روز افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت پندار پلیمر با اشاره به اینکه با توجه به این حجم از ضایعات و میزان تخریبی که در محیط‌زیست دارند با روش‌های نوین بازیافت می‌توان به حل مشکل پسماند و محیط‌زیست کمک کرد، افزود: تهیه محصول یکدست و با‌کیفیت که باعث افت کیفی نشود، همواره از مهم‌ترین نگرانی‌های فعالان صنعت بازیافت است. در واقع به دلیل اهمیت موضوع لازم است این صنعت بیش از پیش مورد توجه و حمایت مسئولان ذیربط قرار بگیرد تا با گسترش آن بتوان به اهداف مدنظر دست یافت.

کارشناس صنعت پلیمر با اشاره به اینکه از نظر قیمتی نیز محصولات بازیافتی حدود 30 درصد ارزان‌تر از گرانول‌های نو پتروشیمی عرضه می‌شوند، افزود: در واقع دلیل پیشرفت صنعت بازیافت در دنیا علاوه بر بحث محیط‌زیست این است که محصولات ارزشمندی را می‌توان از موادی تهیه کرد که نسبت به محصولات نو از لحاظ قیمت پایین‌تر هستند.

وی با اشاره به اینکه با بهره‌گیری از فناوری نوین می‌توان انواع ضایعات و ترکیبات مستعمل پلاستیکی و پلیمری را به محصولات مصرفی جدید تبدیل کرد، افزود: این شیوه بازیافت ضمن رفع بحران فزاینده انباشت زباله‌های پلیمری در طبیعت؛ در زمینه ایجاد اشتغال نیز نقش بسزایی ایفا می‌کند. وی گفت: در واقع تبدیل ضایعات پلیمری و پلاستیکی به مواد و محصولاتی با کاربری جدید با هدف اشتغالزایی و حفاظت از محیط‌زیست و ایجاد ارزش افزوده بالا با کمترین سرمایه به عنوان صنعتی سودآور محسوب می‌شود.

منبع: روزنامه جوان

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۳ بهمن ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,700 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 42,900 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 42,850 ریال -150 0.35% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 43,300 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 43,450 ریال -150 0.34% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 43,450 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
5110 44,300 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 42,850 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,400 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
0075 50,700 ریال 400 0.79% نمودار و آرشیو
020 50,200 ریال -200 0.4% نمودار و آرشیو
Lf190 49,400 ریال -400 0.8% نمودار و آرشیو
52518 43,500 ریال -1400 3.12% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 47,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420h 48,600 ریال -400 0.82% نمودار و آرشیو
2420d 42,500 ریال نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 49,300 ریال -300 0.6% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 50,500 ریال نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 60,000 ریال نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 46,850 ریال -150 0.32% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 46,900 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz 46,000 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Jam 46,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 47,400 ریال 400 0.84% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 47,200 ریال 400 0.85% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 46,700 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s 46,700 ریال -300 0.64% نمودار و آرشیو
C30s 44,800 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
V30s 46,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 47,800 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 56,000 ریال 200 0.36% نمودار و آرشیو
1540 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 TakhteJamshid 51,600 ریال 400 0.78% نمودار و آرشیو
781 44,700 ریال -300 0.67% نمودار و آرشیو
785 45,100 ریال 1100 2.44% نمودار و آرشیو
821 45,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
825 44,600 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
5030 56,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 47,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 46,800 ریال -400 0.85% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 46,800 ریال -200 0.43% نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam 45,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 47,500 ریال 200 0.42% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 83,000 ریال نمودار و آرشیو
10417 82,000 ریال نمودار و آرشیو
10415 84,000 ریال نمودار و آرشیو
R40maron 48,500 ریال 500 1.03% نمودار و آرشیو
R60 48,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 46,000 ریال -200 0.43% نمودار و آرشیو
RP340 45,800 ریال -200 0.43% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 46,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
440L 46,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 59,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 59,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 85,500 ریال 2000 2.34% نمودار و آرشیو
332C 53,500 ریال 1000 1.87% نمودار و آرشیو
332L 46,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 39,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 38,600 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam 39,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 400 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,000 ریال نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 88,800 ریال 4800 5.41% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 68,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
J740 71,500 ریال 200 0.28% نمودار و آرشیو
R200 67,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,600 ریال نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 43,500 ریال نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
روغن DOP 56,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو