ارسال پاسخ

چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۱۵ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 823 Telegram

بازار به سمت آرامش هدایت خواهد شد؟

انتظار بهبود در بازار پلیمرها/ تحلیل دنیای اقتصاد

کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد و همچنین تضعیف جذابیت خرید و ترس از افت بیشتر نرخ‌ها شرایطی را فراهم آورده تا معاملات پلیمرها در بورس کالای ایران جذابیت چندانی نداشته باشد. اما به‌رغم تضاد داده‌ها‌، احتمال تغییر جهت بازار وجود دارد.
انتظار بهبود در بازار پلیمرها/ تحلیل دنیای اقتصاد

ضعف نقدینگی در بازار آزاد و همچنین تضعیف تقاضای موثر در صنایع پایین‌دستی و همچنین دورنمای مبهم بازار وضعیت چندان جذابی را برای بازار پلیمرها ترسیم نمی‌کند، ولی باز هم می‌توان به بهبود آرام بازار امیدوار بود.

معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا

روز گذشته رینگ پتروشیمی بورس کالای ایران شاهد عرضه پراکنده محصولات پلیمری بود هرچند که به نسبت هفته‌های اخیر، حجم و تنوع عرضه‌ها کاهش آرامی پیدا کرده و البته حجم معاملات و تقاضا نیز تضعیف شد. این ویژگی یعنی عقب‌نشینی حجم معاملات در بورس کالا را می‌توان مهم‌ترین‌ رخداد در این بازار دانست که البته نشان‌دهنده واقعیت‌های بازار و حجم تقاضا در صنایع پایین‌دستی است.

هم‌اکنون باید به صراحت از افت حجم تولید در صنایع مصرف‌کننده مواد اولیه پلیمری سخن گفت که البته به رغم فقر شدید آمارهای تولید در این بخش، می‌توان از کاهش حجم خرید آنها برای اثبات این ادعا استفاده کرد.

در هر حال عقب‌نشینی عرضه و تقاضا واقعیت این روزهای بازار است که می‌تواند از یکسو با کاهش عرضه‌ها به بازار داخلی از روند عمومی قیمت‌ها حمایت کرده و از سوی دیگر نشان‌دهنده ضعف نقدینگی و حتی حفظ جانب احتیاط در بین فعالان بازار باشد.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که بسیاری از فعالان بازار دید مثبتی نسبت به رشد محسوس قیمت‌های پایه در بورس کالا برای هفته پیش رو نداشته‌اند که این جذابیت سفته بازی و واسطه‌گری را نیز کاهش داده است. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که هم‌اکنون این طرزفکر برای کلیه گریدها خودنمایی نکرده و برخی شنیده‌ها و شایعات از افزایش قیمت برخی گریدهای خاص خبر می‌دهد که در معاملات نیز این ذهنیت خودنمایی کرد. البته این موارد به دلیل رشد کمتر قیمت برخی گریدهای جذاب در هفته‌های پیش مدافعانی داشته که البته ادعای آنها از پایه و اساس درستی برخوردار است.

افت محسوس تقاضا برای کالاهایی که در گذشته از جذابیت بالایی برخوردار بوده، پایین بودن جذابیت واسطه‌گری و سفته‌بازی به دلیل جهت‌گیری کاهشی قیمت‌ها در بازار داخلی، اعمال محدودیت‌های جدید بر کدهای معاف از مالیات، پایین بودن فاصله قیمتی بین بورس و بازار، افت حجم تولید در صنایع مصرف‌کننده، دورنمای مبهم بازار با محوریت قیمت‌های پایه پیش رو، کم توجهی اغلب فعالان بازار به عرضه‌های روز گذشته و رواج جو ترس و تردید از کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار آزاد را می‌توان از ویژگی‌های معاملاتی روز گذشته در بورس کالا به شمار آورد.

معاملات روز گذشته به‌صورت محسوس از عقب‌نشینی تقاضا در بازار خبر داده آن هم در شرایطی که به جز برخی گریدهای جذاب همچون مواد اولیه ظروف یکبار مصرف که هم اکنون زمان تقاضای فصلی آن است یا برخی محصولاتی که احتمال افزایش قیمت‌ آنها به دلایل مختلف بیش از سایرین است، معاملات پلیمرها جذابیت چندانی هم ندارد. در آینده به واقعیت‌های معاملات پلیمرها در بورس کالا بیشتر می‌پردازیم.

خودنمایی واقعیت‌ها در بازار آزاد پلیمرها

اگر دو هفته ابتدای سال جاری که در تعطیلات قرار داشته و همچنین دو هفته پس از آن که فعالیت‌های تولیدی در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد را در بازار داخلی نادیده بگیریم و البته با یک ضریب خطا و اغماض نسبت به اوضاع کلی در بازار داخلی، هفته جاری را باید مهم‌ترین زمان برای بازار پلیمرها دانست زیرا واقعیت‌های عرضه و تقاضا و جهت‌گیری‌های قیمتی را نشان می‌دهد.

به عبارت ساده‌تر هفته جاری نقطه عطف معاملات پلیمرها در بازار آزاد است که می‌توان به کمک بررسی رفتار خریداران و جهت‌گیری قیمت‌ها، چهره‌ای واقعی را از این بازار ترسیم کرد. این موارد در حالی است که با آغاز هفته جاری، جوی ناامیدکننده از معاملات پلیمرها در بازار ظاهر شده که عقب‌نشینی محسوس خریداران و تضعیف حجم تولید در صنایع پایین‌دستی را با وضوح بیشتری نمایش می‌دهد.

برتری عرضه بر تقاضا و تضعیف روزشمار قیمت‌ها هم‌اکنون چهره واقعی این بازار را با جهت‌گیری صنایع پایین‌دستی نشان می‌دهد که ضعف نقدینگی در نهایت بر در بسته این بازار قفلی محکم زده است. به نظر می‌رسد این شرایط حداقل در کوتاه مدت ادامه داشته باشد ولی نمی‌توان زمان مشخصی را برای خروج از آن پیش‌بینی کرد زیرا وخامت اوضاع جدی بوده و خوش‌بینی‌های پایان سال گذشته، تاکنون محقق نشده است.

همان‌گونه که در روزهای قبل به آن اشاره کردیم بازار محصولات پتروشیمی مدتی است که مستعد افت قیمت‌ها است زیرا وضعیت کلی در بازار نشان‌دهنده برتری عرضه بر تقاضا است که باعث شده تا جهت‌گیری کلی بازار به سمت افت قیمت‌ها سوق پیدا کند. این ذهنیت کلی هم اکنون به گونه‌ای خودنمایی می‌کند که نوسان قیمت‌ها به سمت افت نرخ، از حالت انتظاری به حالت واقعی تبدیل شده است.

البته باید گفت که کاهش قیمت‌ها چندروزی است که میهمان بازار پلیمرها شده و باید گفت که بخشی از پتانسیل افت نرخ‌ها مستهلک شده است. این نکته را باید جدی گرفت یعنی می‌توان این گونه استناد کرد که هم‌اکنون به کف قیمت‌ها نزدیک شده‌ایم و حتی می‌توان گفت که کاهش نرخ‌ها شاید دیگر توجیه چندانی نداشته باشد.

البته این به آن معنا نیست که دیگر هیچ گریدی افت نرخ نداشته باشد بلکه برخی انواع خاص هنوز فضای افت بیشتر قیمت‌ها را داراست ولی نمی‌توان گفت که گفتمان غالب بازار به سمت کاهش شتابان قیمت‌ها متمایل است. با توجه به این وضعیت و همچنین پایان یافتن معاملات مهم پلیمرها در بورس کالا در هفته جاری، باید ادامه روند کاهشی قیمت‌ها هرچند به‌صورت محدود و بسیار آرام را هشدار داد اما با توجه به تجربیات سال‌های قبل و همچنین واقعیت‌های سایر بازارهای کالایی، نزدیک شدن به کف قیمت‌ها در بازار آزاد چندان دور از ذهن نخواهد بود.

اگر جهش قیمت‌های مواد اولیه ظروف یکبار مصرف را در بازار آزاد نادیده بگیریم، غالب گریدها مسیر نزولی را برای جهت کلی قیمت‌های خود برگزیده‌اند که البته دلایل بنیادین خاص خود را داراست. بالا بودن حجم معاملات در هفته‌های اخیر، برتری عرضه بر تقاضا که به افزایش موجودی انبارها منجر شده است، وجود کالاهای ارزان خرید در بازار داخلی، خودنمایی عرضه از سوی کدهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده در شرایطی که در حال محدود شدن است، ابهام نسبت به قیمت‌های پایه پیش‌رو در بورس کالا، کاهش محسوس حجم تولید در صنایع پایین‌دستی، رواج مجدد ضعف نقدینگی در بازار آزاد و افت حجم خرید از سوی صنایع مصرف‌کننده را می‌توان برخی از ویژگی‌های مهم تاثیرگذار بر بازار داخلی بر‌شمرد.

بدون احتساب معاملات هفته جاری، در سه هفته اخیر حجم معامله پلیمرها در بورس کالا بیش از 50 هزار تن در هر هفته به ثبت رسیده که با توجه به واقعیت‌های تولید در صنایع پایین‌دستی، رقم بالایی به‌شمار می‌آید. به‌صورت دقیق‌تر، در سه هفته گذشته شاهد معامله 167 هزار تن انواع پلیمرها در بورس کالا بودیم که نشان می‌دهد موجودی انبارها بسیار بالاست.

این در حالی است که به جز توجه به عرضه کدهای معاف از مالیات، آن دسته از کالاهایی که در سال گذشته خریداری شده و از قیمت‌های تمام شده پایین‌تری برخوردار هستند، سیگنالی برای کاهش قیمت‌ها به‌شمار می‌روند هرچند که قدرت چندانی ندارند.

نکته پایانی را باید انتظار برای اعلام قیمت‌های پایه جدید در هفته آینده دانست زیرا جهت‌گیری صعودی قیمت نفت در بازارهای جهانی و همچنین رشد آرام قیمت محصولات پتروشیمی در معاملات بین‌المللی، همچنین افزایش آرام قیمت دلار در بازار آزاد، شرایط کلی را می‌تواند به سمت تقویت محدود قیمت‌های پایه سوق داده یعنی پتانسیل بزرگی در برابر کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد را می‌توان انتظار کشید.

با توجه به این موارد در کنار معاملات در بورس کالا و قیمت‌های تمام شده بالاتر در هفته‌های اخیر، شاید بتوان احتمال تثبیت بهای پلیمرها را در بازار آزاد مطرح کرد ولی به زمان نیاز دارد. در نهایت باید این گونه استنباط کرد که اوضاع کلی در بازار پلیمرها پس از ثبت چند رکورد کاهشی مهم، در حال ورود به فازی جدید است که می‌تواند به ثبات نسبی قیمت‌ها منجر شده و در نهایت با تثبیت بازار، شرایط را برای ورود تقاضای جدید فراهم سازد.

اورهال، یکی پس از دیگری

در روزهای اخیر شاهد ورود بسیاری از شرکت‌های پتروشیمی به فاز اورهال یا تعمیر و نگهداری هستیم. این رخداد فنی در تمام کارخانه‌ها و کشورها تجربه شده زیرا پس از گذشت مدت زمانی خاص، بسیاری از واحدهای تولیدی یا بخش‌های مختلف به تعمیر، بازبینی و حتی تغییر یا تعویض نیاز دارند بنابراین در روزهای جاری با واقعیت‌هایی فنی رو‌به‌رو هستیم. این در حالی است که پس از فروش بالای عرضه‌کنندگان بزرگ و البته کاهش محسوس موجودی انبارها، هم‌اکنون زمانی مطلوب برای ورود به فاز اورهال پدید آمده که البته با کاهش نسبی عرضه‌هایی جذاب در بورس کالا نیز همراه شده است.

با توجه به این شرایط از هم اکنون می‌توان اورهال را فاکتوری در جهت کاهش حجم عرضه‌ها در بورس و بازار برشمرد که در نهایت می‌تواند از قیمت‌های بازار حمایت کند. در ادامه باید به این نکته نیز اشاره داشت که بر اساس تجربیات پیشین، پس از فاز اورهال ممکن است گرید تولیدی برای بسیاری از کارخانه‌ها تغییر کند یعنی برای هفته‌های آینده شاید گریدهای تولیدی و جهت‌گیری عرضه‌ها در بورس و بازار تغییراتی جدی داشته باشد هرچند که از هم اکنون نمی‌توان در این خصوص اظهارنظر قاطعی داشت.

اگر با نگاهی بدبینانه به برنامه تولید یا تعمیر واحدها توجه کنیم شاید ورود به فاز اورهال آن هم در شرایط فعلی را بتوان گامی در جهت حمایت از قیمت‌ها در بازار دانست هرچند که سال‌ها است در زمان کاهش سنتی حجم خرید در اوایل بهار تا اواسط آن، شاهد توقف تولید یا ورود به فاز تعمیر و نگهداری هستیم.روزنامه دنیای اقتصاد


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۵ آذر ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 53,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 52,900 ریال -300 0.56% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 53,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 52,900 ریال نمودار و آرشیو
5110 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 52,200 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 51,900 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 51,500 ریال 500 0.97% نمودار و آرشیو
0075 57,600 ریال 400 0.69% نمودار و آرشیو
020 59,100 ریال 1900 3.21% نمودار و آرشیو
Lf190 57,500 ریال 1000 1.74% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 47,000 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 46,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 2200 3.74% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 53,400 ریال 200 0.37% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 52,000 ریال 400 0.77% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD 49,000 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 61,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf 60,000 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam 61,000 ریال -400 0.65% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 60,700 ریال -300 0.49% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 61,000 ریال نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf 60,300 ریال نمودار و آرشیو
PE80 ilam 60,300 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf 59,500 ریال نمودار و آرشیو
Z30s Mar 55,500 ریال 50 0.09% نمودار و آرشیو
C30s 56,300 ریال -300 0.53% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 48,200 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 69,500 ریال 100 0.14% نمودار و آرشیو
1540 66,400 ریال 2000 3.01% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 55,500 ریال 200 0.36% نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 59,000 ریال -500 0.84% نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 55,500 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 55,500 ریال 50 0.09% نمودار و آرشیو
552R Maroun 55,500 ریال 50 0.09% نمودار و آرشیو
510L Jam 56,300 ریال -300 0.53% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 56,400 ریال -300 0.53% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 98,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 77,500 ریال -300 0.39% نمودار و آرشیو
548R 57,100 ریال -500 0.87% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G 54,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 57,000 ریال -300 0.52% نمودار و آرشیو
MR230 58,500 ریال 300 0.51% نمودار و آرشیو
ZR230 58,500 ریال نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 62,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 43,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 44,000 ریال -200 0.45% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 42,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 43,000 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand kaf 23,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand 22,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand kaf 21,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 94,850 ریال 650 0.69% نمودار و آرشیو
ABS150 100,500 ریال 200 0.2% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖