تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۴۴ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

پتروشیمی‌ها: مصوبه ستاد تدابیر را اجرا نمی کنیم/ منتقدان: گاز ارزان، توسعه پتروشیمی را کاریکاتوری کرد

خبرگزاری فارس با برگزاری میزگردی با عنوان "بررسی نرخ خوراک گاز واحدهای پتروشیمی" به عدم توسعه یافتگی صنایع پایین دستی پتروشیمی و رانت موجود در خوراک ارزان پرداخت.
پتروشیمی‌ها: مصوبه ستاد تدابیر را اجرا نمی کنیم/ منتقدان: گاز ارزان، توسعه پتروشیمی را کاریکاتوری کرد

خبرگزاری فارس با برگزاری میزگردی با عنوان "بررسی نرخ خوراک گاز واحدهای پتروشیمی" به عدم توسعه یافتگی صنایع پایین دستی پتروشیمی و رانت موجود در خوراک ارزان پرداخت.
به گزارش خبرگزاری فارس میزگرد قیمت بررسی خوراک گاز واحدهای پتروشیمی با حضور تعدادی از کارشناسان و تحلیلگران موافق افزایش قیمت خوراک و مخالفان افزایش قیمت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در خبرگزاری فارس برگزار شد.

* تنها 4 یا 5 پتروشیمی کاملا خصوصی شده‌اند

مرتضی عزیزی در میز گرد بررسی خوراک پتروشیمی‌ها اظهار داشت: 95 درصد واگذاری‌ شرکت‌های خصوصی به تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری،صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح و صندوق بازنشستگی نفت بوده است که 48 میلیون نفر را تحت پوشش دارد و این صندوق‌ها هر کدام کم آورده‌اند دولت بودجه آنها را داده است.

وی تاکید کرد: تنها 4 یا 5 واحد پتروشیمی کاملا خصوصی شده‌اند که آنها نیز ظرفیت بسیار پایینی‌ دارند .

مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز پارسیان اضافه کرد: در سال 91،‌ حدود 4 میلیارد و 230 میلیون متر مکعب گاز تحویل پتروشیمی‌ها شده است و پتروشیمی‌ها با 70 درصد ظرفیت عملیاتی کار کرده‌اند و بعضی  از آنها چند روز خوراک نگرفته‌اند.

وی افزود: فرض کنید اختلاف ما و دولت درباره قیمت خوراک بین 7 تا 13 سنت باشد که این به معنای 300میلیون دلار  در سال 91 بوده است.

عزیزی با بیان اینکه ما پرداخت 7 سنت را برای هر متر مکعب گاز امسال قبول داریم، گفت : در سال 91 حدود 1 میلیون و 617 هزار تن اوره با قیمت 350 تومان در هر کیلو تحویل دولت داده‌ایم که با توجه به قیمت روز اوره نزدیک به 442 میلیون دلار نسبت به قیمت روز ضرر کرد‌ه‌ایم و یا عدم النفع داشته‌ایم.

وی ادامه داد:‌پیشنهاد ما آن است که هر میزان معدل کشورهای خلیج فارس است به شرکت‌های پتروشیمی هم در ایران به همان قیمت گاز بفروشند و در عین حال هزینه‌های  حمل و نقل و کاتالیست ما به واسطه تحریم دو یا سه برابر است و نرخ سود بانکی ما هم با آنها قابل مقایسه نیست.

عزیزی با طرح این پرسش که این گاز را به پتروشیمی ندهیم چه استفاده‌ای از آن می‌شود گفت: ما حدود 5 درصد منابع هیدروکربوری و 8 درصد گاز کشور را مصرف می‌کنیم اما 40 درصد صادرات غیر نفتی کشور متعلق به ماست.

وی اضافه کرد: پتروشیمی کرمانشاه از هر متر مکعب گازی که دریافت کرده 50 سنت ارزش افزوده ایجاد کرده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ارزان‌فروشی محصولات پتروشیمی‌های گازی در بازار جهانی، تاکید کرد: تعرفه آنتی‌دامپینگ علیه  محصولات پتروشیمی‌های گازی مانند متانول در کشورهای هدف صادرات ما وضع نشده است و ما در بازارهای اروپا، چین و امثال آن در حال رقابت هستیم

*تفاوت‌ زیادی بین خوراک گاز 3 سنتی عربستان و ایران است

پیام کهتری یکی از کارشناسان شبکه تحلیل گران انرژی در میزگرد قیمت‌گذاری خوراک گاز پتروشیمی ها که در خبرگزاری فارس برگزار شد با اشاره به صحبت های مرتضی عزیزی در خصوص نحوه قیمت گذاری خوراک گاز پتروشیمی در کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: بهتر است برای آنکه بحث شفاف شود به طور مشخص بگوییم منظور کدام کشورها است،اگر عربستان و قطر منظور است باید تاکید کرد که در این کشورها تنها قیمت گاز مبنای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی‌شان نیست.

وی با اشاره به رویه کشور عربستان تصریح کرد: در حال حاضر نرخ خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در این کشور 3 سنت است ولی گاز خوراک آنها ترش است، بنابراین پتروشیمی ها این کشور هزینه ای هم می پردازند تا این گاز ترش را شیرین کنند.

کهتری ادامه داد: از طرف دیگر عربستان مالیات های بسیار سنگینی نیز بردرآمد واحدهای پتروشیمی وضع کرده است،بنابراین تفاوت زیادی بین عربستان با نرخ خوراک گاز 3سنت و ایران وجود دارد به همین دلیل هرگز نمی تواند مبنای خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در داخل کشور مانند کشورهای منطقه باشد.

وی با اشاره به صنعت پتروشیمی در کشور قطر گفت: سرمایه گذاری هایی که در قطر صورت می گیرد بیشتر به جای آنکه روی صنعت پتروشیمی باشد در صنعت جی تی ال صورت گرفته است.

کهتری افزود: قطر با اشاره به طرح های امکان سنجی که برای آینده ترتیب داده است قیمت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی را بین 13 تا 15 سنت قرار داده است.

این کارشناس انرژی ادامه داد: نکته ای که باید به آن توجه داشت نوع حکومت عربستان و قطر است به طوری که این کشورها پادشاهی هستند و شاید علاقه مند باشند تا نرخ خوراک گاز شان ارزان و رایگان باشد زیرا از یک جیب می دهد و در جیب دیگر می رود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بهتر است نرخ خوراک گاز واحدهای پتروشیمی با متوسط نرخ دنیا سنجیده شود اظهار داشت: هم اکنون نرخ خوراک گاز واحدهای پتروشیمی به طور متوسط در دنیا 21 سنت است.

*تحویل 2،8 سنتی خوراک و واردات 2.15 دلاری کالا

پویان رنجبر یکی از کارشناسان شبکه تحلیل گران انرژی در میزگرد قیمت‌گذاری خوراک گاز واحدهای پتروشیمی گفت: دو نکته بسیار مهم در باره قیمت گذاری خوراک گاز باید مورد توجه قرار گیرد که اولا وجود مزیت نسبی گاز در کشور و دیگر توسعه صنعت پتروشیمی است.

وی با اشاره به وجود مزیت نسبی گاز در کشور ادامه داد: از این گاز می توان به منظور صادرات استفاده کرد که البته صادرات در برنامه های پنجساله و سالانه دولت است و نمی توان گفت که نباید گاز را صادر کرد.خوشبختانه تحریم ها نیز در حال برطرف شدن است، بنابراین یکی از روشهایی که می توان از گاز بهره برد همین صادرات است.

رنجبر افزود: البته از گاز می توان برای تزریق به مخازن نفتی نیز استفاده کرد، طبق برنامه ریزی ها باید امروز حدود 300 میلیون متر مکعب گاز باید به میادین نفتی تزریق کرد به طوری که به ازای هر 250 متر مکعب گاز تزریق شده به میدان نفتی یک بشکه نفت اضافی تولید خواهیم کرد،البته از این گاز تزریق شده در آینده نیز می توان استفاده کرد.

این کارشناس انرژی با اشاره به مصرف گاز در بخش خانگی تصریح کرد: البته این مورد نیز در دستورکار دولت قرار دارد و باید در این زمینه اصلاحاتی صورت بگیرد.

وی گفت: البته هم اکنون گاز به قیمت 2.8 سنت نیز به پتروشیمی ها داده می شود که انتظار داریم با این نرخ ارزان صنعت پتروشیمی ما توسعه پیدا کند.

رنجبر با اشاره به اینکه بهتر است با وجود این چند روش، استفاده از مزیت نسبی گاز در کشور شرایط توسعه صنعت پتروشیمی را مورد ارزیابی قرار دهیم، ادامه داد: حدود 30 تا 50 میلیون تن متانول در دنیا تولید می شود  که براساس برنامه ریزی صورت گرفته در افق چشم انداز 20 ساله باید 20 میلیون تن متانول نیز در داخل کشور تولید کنیم، بنابراین با توجه به شرایط موجود قیمت متانول در افق 20 ساله دستخوش تغییرات شدید قرار خواهد گرفت.

این کارشناس انرژی ادامه داد: برنامه ریزی برای تولید اوره و آمونیاک نیز همین گونه است به طوری که برای سال 2015حدود 240 میلیون تن اوره باید تولید کنیم، بنابراین با توجه به این برنامه ریزی ها که به نظر می رسد باید بازنگری شود به سمت کاهش شدید قیمت اوره و آمونیاک و متانول در دنیا حرکت می کنیم.

وی با اشاره به صنایع بالادستی پتروشیمی گفت: ما باید به دنبال توسعه صحیح صنایع بالادستی پتروشیمی باشیم، اما باید توجه خود را به توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی بیشتر کنیم.

رنجبر خاطرنشان کرد: همین امروز حدود 300 هزار تن پلی پروپیلن نیاز داریم اما صنعت بالادست آن در کشور وجود ندارد.

این کارشناس انرژی نیز با اشاره به پتروشیمی های خوراک مایع گفت: هم اکنون آلمان و عربستان به گونه ای برنامه ریزی کرده اند که زنجیره ارزش افزوده پتروشیمی خوراک مایع را تا آخرین زنجیره دنبال می کنند.

رنجبر ادامه داد: اگر دولت به خوراک پتروشیمی های مایع تخفیف داد که بحثی وجود ندارد و برنامه ریزی نیز برای آینده نیز به منظور توسعه پتروشیمی های خوراک گاز است.

این کارشناس انرژی ادامه داد: نکته بسیار مهم این است که برای ایجاد یک شغل در واحدهای بالادستی پتروشیمی حدود 6 میلیاردو 800 میلیون تومان باید هزینه صرف شود ولی در صنایع تکمیلی با هزینه های بسیار کمتر می توان تعداد شغل های بیشتری را ایجاد کرد.

وی با توجه به نرخ بازگشت سرمایه پتروشیمی های بالادستی در دنیا گفت: ما که به دنبال ایجاد حصار به دور خودمان نیستیم بنابراین باید گفت نرخ بازگشت سرمایه در واحدهای بالادستی در دنیا بین 15 تا 20 درصد است اما در واحدهای تکمیلی حدود 40 تا 45 درصد است.

رنجبر ادامه داد: نکته بسیار مهم دیگر در بحث سرمایه گذاری در واحدهای پتروشیمی بالادستی بحث بومی سازی فناوری است بنابراین این سوال مطرح است که کدام یکی از فناوریهای پتروشیمی را در داخل کشور بومی سازی کرده ایم.

این کارشناس انرژی تصریح کرد: با تمام این شرایط  هم اکنون نرخ بازگشت سرمایه در واحدهای تکمیلی در تمام دنیا 3 برابر این نرخ در واحدهای بالادستی است، بنابراین چرا هنوز در کشور ما به دنبال احداث صنایع بالادستی هستیم و از واحد پردیس یک به دنبال احداث واحد پردیس دو و سه و...می رویم و چرا به دنبال احداث زنجیره ارزش افزوده نیستیم.

وی ادامه داد: وقتی قیمت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی 3 سنت باشد به دنبال احداث واحدهای بالادستی هستم تا مثلا 50 سنت کالای تولید شده خود را بفروشم.

رنجبر خاطرنشان کرد: بنابراین باید به دنبال ایجاد یک سیستم و روشی باشیم که قیمت را به درستی تعیین کنیم و حتی باید به دنبال ایجاد عوارض به منظور ایجاد و تشکیل زنجیره ارزش افزوده باشیم به طوری که بند ب ماده 104 قانون برنامه پنجم توسعه نیز بر این زمینه تاکید دارد.

وی با اشاره به واردات محصولات نهایی پتروشیمی به داخل کشور گفت: ما هم اکنون به ازای هر واحد کالا حدود 2.15 دلار واردات داریم که رقم صادرات نیز به ازای هر واحد کالا 0.75 سنت صادر می شود.

رنجبر ادامه داد: نظر ما این است که به جای توسعه صنایع بالادستی باید به سمت توسعه صنایع تکمیلی برویم وباید به سمت حل مشکلات صنایع تکمیلی پتروشیمی رویم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم دیگر به سمت تشکیل پتروشیمی های اروه و آمونیاک و متانولی نرویم و به سمت زنجیره ارزش افزوده حرکت کنیم.

*مصوبه ستاد تدابیر درباره نرخ گاز پتروشیمی‌ها غیرقانونی است

احمد مهدوی در میزگرد بررسی خوراک پتروشیمی‌ها اظهار داشت: ما حاضریم ده درصد بیش از عربستان مالیات پرداخت کنیم اما به ما به همان قیمت عربستان خوراک گاز بدهند .

وی با اشاره به بند«ب» ماده یک قانون هدفمندسازی یارانه‌ها درباره تشویق سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی گفت ما در این صنعت مزیتی داریم که در خودروسازی نداریم و از این راه می‌توانیم اقتصاد کشور را تقویت کرده و نجات دهیم.

رئیس انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با طرح این پرسش که چرا در مذاکرات ژنو گفتند تحریم پتروشیمی را برمی‌داریم اضافه کرد، دلیل این امر آن بود که نتوانستند جلوی صادرات محصولات پتروشیمی را بگیرند.

وی افزود: زمانی در این کشور می‌گفتند چرا پالایشگاه احداث و بنزین را وارد کنیم، اما بعد متوجه شدند این کالا استراتژیک است.

وی با طرح این پرسش که مگر پاکستان از ما گاز خریده است که صادرات گاز را جایگزین مصرف آن در پتروشیمی‌ها بدانیم، گفت: 55 درصد از تولیدات پتروشیمی کشور در داخل کشور مصرف می‌شود.

مهدوی تاکید کرد: ما نمی‌توانیم سرمایه‌گذاری را منوط به خودمان بکنیم و باید سرمایه‌گذاری خارجی را جذب کنیم .

وی اظهار داشت: وزیر نفت در کمیسیون صنایع گفتند: دو یا سه سال دیگر آنقدر گاز تولید می‌کنیم که باید به دنبال صنایع انرژی‌بر برویم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره مقایسه ارزش افزوده پتروشیمی‌های خوراک مایع یا پایین دستی با پتروشیمی‌های گازی گفت: ما در مجلس شیمی‌شهرها را تصویب کردیم و در عین حال دولت از دادن تخفیف مندرج در قانون به خوراک مایع پتروشیمی‌ها استنکاف می‌کند.

وی با بیان اینکه ما پرداخت 7 سنت برای بهای گاز پتروشیمی‌ها را در سال جاری قبول داریم در پاسخ به پرسشی درباره دلیل اجرا نکردن مصوبه ستاد تدابیر اظهار داشت: مصوبه ستاد تدابیر برای قیمت گاز پتروشیمی‌ها غیر قانونی است.

مهدوی با بیان اینکه 75 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در 8 سال آینده در صنعت پتروشیمی نیاز داریم، گفت: اغلب سهام پتروشیمی های گازی مربوط به نهادهای عمومی غیر‌دولتی است.

* افزایش نرخ خوراک روش اشتباه برای هدف درست توسعه پتروشیمی است

صادقی‌مقدم در میزگرد بررسی خوراک پتروشیمی‌ها اظهار داشت: افزایش قیمت گاز یک شیوه اشتباه برای دستیابی به یک هدف صحیح یعنی توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی است.

وی با بیان اینکه دولت می‌تواند با قیمت خوراک سیاست‌گذاری کند گفت: اگر طرح برای سرمایه‌گذار ایرانی توجیه نداشته باشد، سرمایه‌گذار خارجی هم نخواهد آمد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: اگر قرار است قیمت‌های خوراک آزاد باشد باید همه چیز آزاد باشد یعنی قیمت اوره هم باید به روز از طرف دولت پرداخت شود.

وی اظهار داشت: میزان سرمایه‌گذاری و نرخ بازگشت سرمایه باید بر اساس نرخ تورم و نرخ سود بانکی محاسبه شود چرا که تجربه نشان داده است تنها فعالان یک صنعت حاضر به سرمایه‌گذاری برای توسعه آن صنعت هستند و در صنعت پتروشیمی هم صاحبان عمده سهام این سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهند.

وی تاکید کرد: نرخ سود بانکی نباید بر اساس نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی محاسبه شود و باید بر اساس آورده سرمایه‌گذاران درباره آن تصمیم‌گیری کرد.

صادقی مقدم ارقام ارائه شده توسط عباس شاکری رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی درباره مقایسه سودآوری پتروشیمی‌های ایرانی و کره‌ای و سهم بهای مواد اولیه در قیمت تمام شده محصولات را در برنامه پایش را صحیح ندانست.

*خوراک را در واقع 12 سنت تحویل گرفتیم

فریبرز کریمایی در میزگرد بررسی خوراک پتروشیمی‌ها اظهار داشت: اغلب اشاره می‌شود که قیمت گاز پتروشیمی‌ها 2.8 سنت است در حالی که در واقع ما در حال گرفتن گاز به قیمت 12 سنت در هر متر مکعب هستیم.

وی توضیح داد: اگر تخفیف قیمت اوره را بر گاز موردنیاز واحد‌های پتروشمی سرشکن کنیم در واقع قیمت گاز را به 12 سنت پرداخت کرده‌ایم.

وی افزود: قیمت اوره امسال از 380 دلار شروع شد و تا 280 دلار پایین آمد اما دوباره این روزها به 380 دلار رسیده است که ما از محل تخفیفی که در قیمت پول به جهاد کشاورزی می‌دهیم 442 میلیون دلار عدم‌النفع داشته‌ایم.

قائم‌مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی اضافه کرد: ما این رقم را بر کل گاز مصرفی پتروشیمی‌ها تقسیم کردیم که 8.8 سنت به ازای هر متر مکعب شد.

وی گفت: قیمت گاز را در عسلویه ماهانه و در مناطق داخلی کشور دو ماهه پرداخت می‌کنیم اما 700 میلیارد تومان در رابطه با اوره از جهاد کشاورزی طلبکار هستیم که بدهی سنواتی است.

وی با پذیرفتن این نکته که ارزش متانول صادراتی با ارزش صادراتی گاز مصرفی آن برابر است،‌گفت: با این وجود یک مرحله تولید روی متانول انجام می‌شود.

*دانش فنی توسعه پتروشیمی را نداریم

عسگری مارانی در میزگرد خوراک پتروشیمی‌ها با بیان اینکه ژنرال‌های اصلی دولت فعلی یعنی آقایان زنگنه،‌ ترکان و نعمت زاده دکترین ایجاد صنایع انرژی بر را در دوره‌های قبلی وضع کردند گفت: سرمایه‌گذاران در صنعت کشور بر اساس همین دکترین عمل کردند.

وی افرود: ما در بنیاد مستضعفان پروژه قطران را تعریف کردیم تا 4 حوزچه قطران کنار ذوب‌آهن را اصلاح کنیم، در آن زمان از ما استقبال کردند و گفتند قطران را مجانی ببرید اما وقتی پروژه ما به پایان رسید روی همان قطران که برای آنها مشکلات عدیده‌ای نیز ایجاد کرده بود قیمت بالایی گذاشتند.

وی تاکید کرد: وقتی میخ صنعتی کوبیده و محکم شد همه مدعی مواد اولیه می‌شوند و در مورد صنعت پتروشیمی نیز این مسئله صادق است.

وی با بیان اینکه دولت بعد از خصوصی سازی از صنایع مواظبت نمی‌کند گفت: در توسعه پتروشیمی دانش صنعت را به ما نداده‌اند و پروژه‌های توسعه‌ای عقب افتاده است و ما به ورود سرمایه‌گذاران خارجی و دانش فنی نیاز داریم.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری ملی با تاکید بر اینکه در کشف قیمت این سهام شرایط بازار تعیین کننده است گفت: یکی از مشکلات ما در سال‌های گذشته قیمت‌گذاری غیر منصفانه بوده است.

عسگری مارانی ادامه داد: شرکت ایران نیکون یک میلیارد دلار جریمه داد و از ایران رفت چون دانش فنی او در حال قدیمی شدن بود و باید تاکید کنم ما دانش فنی صنعت پتروشیمی را در اختیار نداریم .

وی اظهار داشت: ما اوایل انقلاب باید تصمیم می‌گرفتیم که مثل شیوخ کویت درآمدها را خارج از کشور سرمایه‌گذاری کنیم یا با تمام مشقات آن در داخل کشور سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال کنیم  و باید بگویم ما هیچ مزیتی نداشتیم و تنها یک مزیت یعنی انرژی ارزان داشته‌ایم که بر اساس آن جلو آمده‌ایم.

وی تصریح کرد: تنها نکته‌ای که مایلم روی آن زیاد تاکید کنم آن است در زمان عقب نشینی هم باید تاکتیک داشته باشیم و این کار به یکباره نباید انجام شود.

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,600 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 49,000 ریال 1200 2.45% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 49,000 ریال 1800 3.67% نمودار و آرشیو
5110 50,200 ریال 1700 3.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,700 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,700 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,600 ریال 600 1.38% نمودار و آرشیو
0075 52,800 ریال 1600 3.03% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
Lf190 51,200 ریال 600 1.17% نمودار و آرشیو
52518 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
2420h 50,800 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
2420d 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 48,800 ریال 600 1.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 48,900 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,800 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 54,000 ریال 2000 3.7% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 53,000 ریال 800 1.51% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 800 1.7% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 53,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G 45,700 ریال -2400 4.99% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 48,000 ریال -300 0.62% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
C30s 49,100 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,800 ریال 300 0.49% نمودار و آرشیو
1540 60,300 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 43,300 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
785 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
821 44,700 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
825 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
5030 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 45,700 ریال -500 1.08% نمودار و آرشیو
552R Maroun 45,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 48,300 ریال -700 1.43% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 94,000 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
10417 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
10415 94,000 ریال -1000 1.05% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 50,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
RP340 49,600 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
440L 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 52,700 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
ZR230 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 48,000 ریال 700 1.46% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,600 ریال -300 0.77% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال -200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 40,350 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 65,000 ریال -1500 2.26% نمودار و آرشیو
EPS 400 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال -1000 1.08% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖