ارسال پاسخ

شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۸:۴۲ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 645 Telegram

یادآوری برخی واقعیت‌های مغفول در بازار پتروشیمی ضروری است

سیگنال‌های کاهش خرید در بورس کالا/ تحلیل دنیای اقتصاد

روند عمومی بازار داخلی محصولات پتروشیمی شرایطی با ثبات را مخابره می‌کند هرچند که عقب‌نشینی حجم معامله پلیمرها در بورس کالا در کنار افزایش آرام حجم تولید وضعیتی منطقی را ایجاد کرده که می‌تواند به تقابل آزادانه عرضه و تقاضا بسیار نزدیک باشد.
سیگنال‌های کاهش خرید در بورس کالا/ تحلیل دنیای اقتصاد

این در حالی است که با توجه به نزدیکی به زمان اعلام قیمت‌های پایه جدید در بورس کالا، باز هم فاکتورهایی روانی و انتظار تغییر در روند قیمت‌ها بر این بازار مهم تاثیر می‌گذارد.

محصولات پتروشیمی در بورس کالا

در هفته گذشته حجم معامله پلیمرها به 37 هزار و 241 تن بالغ شد که به نسبت هفته پیش از آن و حجم معامله نزدیک به 41 هزار تن یک عقب‌نشینی نسبی 9 درصدی معادل 3 هزار و 720 تن را نشان می‌دهد. همان‌گونه که بارها به آن اشاره کرده‌ایم، حجم معاملات هفتگی بالاتر از 40 هزار تن را می‌توان مرز روانی و فنی بهبود یا رکود در بازار به شمار آورد یعنی بالاتر از 40 هزار تن نوید بهبود و کمتر از این حد را می‌توان هشداری از رکود به شمار آورد.

با توجه به این موارد وضعیت کلی معاملات در هفته گذشته چندان هم فاجعه‌آمیز نبوده حتی می‌تواند نشانه‌هایی از توجیه‌پذیر بودن این حجم را نیز در خلال روند عمومی عرضه و تقاضا جست‌وجو کرد. به‌عنوان مثال بر اساس اطلاعیه عرضه، حجم عرضه‌های هفته گذشته در بورس کالا معادل 49 هزار و 227 تن بوده که به نسبت هفته پیش از آن و عرضه 51 هزار و 600 تن انواع پلیمرها یک کاهش نسبی را نشان می‌دهد یعنی عقب‌نشینی حجم معاملات را می‌توان به دلیل کاهش محدود حجم عرضه‌ها تا حدودی منطقی ارزیابی کرد.

نکته دیگر درخصوص حجم معامله پلیمرها را باید در انتظار بازار برای اعلام قیمت‌های پایه جدید جست‌وجو کرد. به عبارت ساده‌تر در هفته آینده قیمت‌های پایه جدید اعلام خواهد شد یعنی دلهره‌ای ذاتی بر ذهن خریداران در هفته گذشته تاثیر گذاشته که خود سیگنالی برای کاهش حجم خرید خواهد بود.

این وضعیت در حالی شدت خواهد گرفت که قیمت‌های پایه فعلی به‌رغم افزایش نسبی قیمت نفت، کاهشی اعلام شد که هم ترس از کاهش بیشتر قیمت‌ها و هم امید به رشد بیشتر نرخ‌های پایه را توأمان به خریداران القا می‌کرد. این وضعیت نیز بر روند عمومی معاملات قطعا تاثیر‌گذار بوده است. از طرف دیگر قیمت‌ها در بازار داخلی چندان هم رونقی نداشت و بسیاری از گریدها با جهت‌گیری کاهشی نوسان کردند که جذابیت خرید از بورس را کاهش می‌دهد.

با توجه به تمامی این موارد در کنار عقب‌نشینی نسبی عرضه‌ها در هفته گذشته، شاید کاهش بیشتر حجم معاملات توجیه بیشتری از ثبت ارقام فعلی داشت ولی باز هم رقم فعلی نشان‌دهنده واقعیت‌های مهمی است که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

درخصوص معاملات هفته گذشته باید به یک نکته مهم دیگر نیز اشاره داشت و آن مقایسه
داد و‌ستد پلیمرها با حجم معاملات هفتگی محصولات شیمیایی در بورس کالاست. در هفته گذشته حجم معامله محصولات شیمیایی توانست به 19 هزار و 268 تن برسد که رقم قابل توجهی به شمار می‌آید زیرا بالاترین حد از انتهای فروردین ماه تاکنون بود. حجم معامله هفتگی به نسبت هفته پیش از آن بیش از 16 درصد رشد داشت که معادل 2 هزار و 691 تن خواهد بود که سیگنالی مهم برای وضعیت کلی معاملات به شمار می‌آید.

در هفته پیش حجم عرضه محصولات شیمیایی در بورس کالا بیش از 26 هزار تن بود که به نسبت هفته پیش از آن و حجم عرضه 24 هزار تنی یک رشد حجم عرضه را نیز نشان می‌دهد بنابراین بخشی از رشد حجم معامله در بورس کالا توجیه‌پذیر بوده است.

از سوی دیگر در هفته گذشته سقف سهمیه ماهانه خرید در سامانه بهین‌یاب برای دی‌اتیل هگزانول و منومر وینیل استات به‌عنوان دو کالای جذاب در روزهای اخیر باز هم بازگشت یعنی حجم معاملات هفتگی محصولات شیمیایی می‌توانست کاهش یابد ولی عکس این مطلب محقق شد.

در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به ویژگی‌های فنی محصولات شیمیایی و جایگاه خاص آنها در صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی محصولات پتروشیمی، می‌توان این گونه استناد کرد که تولید در صنایع کوچک و بزرگ محصولات پلیمری در حال افزایش است.

بهبود آرام حجم تولید بر پایه شواهد قیمتی

پس از التهاب معاملات در روزهای پایانی سال 94 و روزهای ابتدایی سال جاری، شاهد کاهش حجم معاملات در بورس کالا و همچنین افزایش حجم عرضه‌ها در بازار داخلی بودیم. این وضعیت تا جایی پیش رفت که پیش از این بارها از برتری عرضه بر تقاضا در بازار داخلی سخن گفتیم تا جایی که روند کاهشی محسوسی را در بازار به ثبت رساند هرچند که هنوز هم برای بسیاری از گریدها، این وضعیت ادامه دارد.

تنها به‌عنوان نمونه می‌توان گفت که از پایان اسفندماه تاکنون حجم معامله پلیمرها در بورس کالا به بیش از 500 هزار تن رسیده است که با احتساب عدم محاسبه گریدهای OFF در این بازه زمانی در تاریخ بورس کالای ایران بی سابقه است. این وضعیت در شرایطی به ثبت می‌رسد که آخرین آمارها و برآوردها از کاهش نزدیک به 20 درصدی حجم تولید در صنایع پایین‌دستی در سال گذشته خبر داده که انتظار سرایت رکود به سال جاری قابل طرح است.

به عبارت ساده‌تر در شرایطی که صنایع مصرف‌کننده پلیمرها با انتظار کاهش حجم تولید رو‌به‌رو هستند، جهش حجم معاملات این کالا در بورس کالا یک تناقض جدی را مطرح می‌کند که غیرمنطقی است و از سوی دیگر برای برخی افراد می‌تواند غیرقابل قبول باشد. این موارد در حالی است که برخی واقعیت‌های تاریخی صنعت پلاستیک یا صنایع مشابه واقعیت‌های دیگری را مطرح می‌کند.

تنها به‌عنوان نمونه باید گفت که هرچند برتری عرضه بر تقاضا در هفته‌های قبل مطرح بوده ولی این وضعیت به سقوط قیمت‌ها در بازار داخلی منجر نشد هرچند باید قیمت‌های پایین تری را تجربه می‌کردیم.

واقعیت‌های تاریخی صنعت پلاستیک به ما می‌آموزد که مشکل اصلی این صنف در عدم تامین کافی و به موقع مواد اولیه بوده است که البته به دلیل حاشیه سود مطلوب و منطقی آن، امنیت عرضه مواد اولیه برای آنها بیشتر از سایر مولفه‌ها همچون بازار مصرف مهم و مؤثر بوده است. در این بازه زمانی یعنی در ماه‌های اخیر شاهد عرضه کافی بسیاری از گریدهای مختلف محصولات پتروشیمی به بازار آزاد بودیم که البته در صورت عدم جذب این حجم بالا، قطعا سقوط قیمت‌های شدیدی را تجریه می‌کردیم ولی هم اکنون وضعیت نسبتا با ثباتی را شاهدیم.

به عبارت ساده تر عرضه کافی مواد اولیه باعث شده تا حجم تولید در صنایع پایین‌دستی افزایش یابد یعنی رونقی زیرپوستی در بازار حاکم شود همچنین وضعیت این بازار و صنعت نیز به یک فاز با ثبات وارد شده است.

حال با توجه به این موارد باید گفت که شاهد بهبود تولید در صنایع پایین‌دستی هستیم ولی نگاه خوش بینانه جهش حجم تولید و مصرف تمامی مواد اولیه عرضه شده، نمی‌تواند چهره بازار را به‌صورت واقعی ترسیم کند، زیرا تقابل نسبی حجم عرضه و تقاضا هرچند که وارد یک فاز با ثبات شده ولی هنوز برای بهبود بازار با افزایش قیمت‌ها بر پایه واقعیت‌های بازار داخلی به زمان بیشتری نیاز داریم.

در ادامه باید به این نکته اشاره داشت که در صورت ادامه این وضعیت و همچنین روند نسبی عرضه مطلوب مواد اولیه از بورس به بازار، سال جاری و دقیق تر روزهای پیش رو می‌تواند زمانی ایده آل برای بهبود حجم تولید در صنایع پلاستیک یا سایر صنایع پایین‌دستی پلیمرها باشد که امید است صنایع داخلی از این دوران حداکثر استفاده را ببرند.

نکته دیگر آنکه با توجه به ادامه گشایش‌های تجاری بین ایران و سایر کشورهای جهان و همچنین رشد زیرپوستی حجم صادرات پلیمرها به بسیاری از کشورها به استثنای ترکیه، شاید ماه‌های آینده این روند عمومی عرضه به بازار داخلی دیگر وجود نداشته باشد که البته در کنار پتانسیل رشد قیمت‌ها در بازارهای داخلی و جهانی، شاید رشد نرخ‌ها را نیز شاهد باشیم.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که در کنار سخت تر شدن اوضاع در بازار صادراتی عراق، وضعیت صنعت پلاستیک ترکیه نیز چندان مطلوب نیست که بر آینده بازار ایران تاثیر خواهد گذاشت. البته شرایط بازار ترکیه به دلیل از دست رفتن بازار صادراتی این کشور به روسیه، همچون یک تیغ دو دم است، زیرا از یکسو ممکن است یک رقیب دیرینه صنایع ایرانی از دور رقابت حذف شده یا این احتمال وجود خواهد داشت که تولیدکنندگان ترکیه‌ای به منظور بقای صنایع خود و به هر قیمتی اجناس تولیدی خود را به بازارهای منطقه‌ای همچون عراق، افغانستان و حتی ایران صادر کرده یعنی ممکن است وضعیت فعلی باز هم سخت‌تر شود.

سمت و سوی بازار داخلی

عقب‌نشینی محدود حجم معاملات در بورس کالا در کنار رشد آرام حجم تولید در صنایع پایین‌دستی و همچنین تقابل آزادانه عرضه و تقاضا در بازار آزاد به دلیل معاملات پرحجم بورس کالا در هفته‌ها و ماه‌های گذشته ثباتی نسبی و شکننده را در بازار پدید آورده است هرچند در روزهای پایانی هفته باز هم جهت‌گیری کاهشی قیمت‌ها را به ثبت رساند، ولی نشان می‌دهد که می‌توان از هم‌اکنون انتظار داشت تا مکانیزم واقعی بازار بر روند معاملات حاکم باشد هرچند که برخی مولفه‌های روانی باز هم در برابر این روند موضع‌گیری خواهد کرد.

این وضعیت می‌تواند روند عمومی قیمت‌ها را به ثبات نزدیک کرده اما نزدیکی به اعلام قیمت‌های پایه در روزهای پیش رو، باز هم التهابی جدید را به بازار تزریق خواهد کرد. این در حالی است که با توجه به کاهش قیمت‌های پایه فعلی در کنار نوسان محدود قیمت دلار در بازار آزاد یا نفت خام و محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی هنوز هم ابهامی جدید در انتظار این بازار خواهد بود و باز هم این قبیل فاکتورهای فنی و روانی بر روند این بازار تاثیر خواهد گذارد.

با توجه به کاهش قیمت‌های پایه جاری و عدم تغییر جدی قیمت‌های جهانی این احتمال در ذهن فعالان بازار ایجاد شده که قیمت‌ها ممکن است افزایش یابد هرچند که در صورت رشد قیمت یا کاهش نرخ، باز هم شتاب چندانی را شاهد نخواهیم بود. با توجه به رفتار خاص دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی بهتر است از گمانه‌زنی درخصوص روند اعلام قیمت‌های پایه خودداری کنیم تا احتمال خطا در تحلیل به حداقل ممکن کاهش یابد. مدتی است که برخی فعالان پرسابقه در این بازار همین رویکرد را در پیش گرفته‌اند و رویکرد اصلی فعالیت‌های خود را بر پایه تقاضای واقعی و حجم مصرف یا حداقل وجود مشتری ثابت قرار داده‌اند که فعالیتی منطقی به شمار می‌رود.روزنامه دنیای اقتصاد


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۳۰ دى ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 55,200 ریال 500 0.91% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 56,600 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 55,800 ریال 400 0.72% نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 56,600 ریال 400 0.71% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 56,100 ریال 600 1.07% نمودار و آرشیو
5110 56,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 56,000 ریال نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 55,000 ریال نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 55,600 ریال 200 0.36% نمودار و آرشیو
0075 56,200 ریال 200 0.36% نمودار و آرشیو
020 56,300 ریال 200 0.36% نمودار و آرشیو
Lf190 56,100 ریال 100 0.18% نمودار و آرشیو
22B02 52,000 ریال 300 0.58% نمودار و آرشیو
52518 51,600 ریال 1100 2.13% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 51,600 ریال 1100 2.13% نمودار و آرشیو
2420h 54,700 ریال 200 0.37% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 55,000 ریال 400 0.73% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 55,000 ریال 500 0.91% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 53,900 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 68,700 ریال -300 0.43% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf 68,300 ریال -200 0.29% نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 68,000 ریال -400 0.58% نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam 68,000 ریال -400 0.58% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 68,000 ریال -400 0.58% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf 67,600 ریال 100 0.15% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf 68,000 ریال 500 0.74% نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 57,500 ریال 200 0.35% نمودار و آرشیو
C30s 59,200 ریال 1000 1.69% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 54,000 ریال 800 1.48% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 74,500 ریال 1100 1.48% نمودار و آرشیو
1540 69,000 ریال 800 1.16% نمودار و آرشیو
1551 66,000 ریال نمودار و آرشیو
781 59,000 ریال 1500 2.54% نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 57,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 57,600 ریال 300 0.52% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam 59,000 ریال 600 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 103,500 ریال نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 60,000 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G 72,300 ریال 1700 2.35% نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 60,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 63,800 ریال -200 0.31% نمودار و آرشیو
ZR230 63,800 ریال -200 0.31% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 42,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak 59,200 ریال 100 0.17% نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 100,200 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 105,000 ریال نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 61,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil 63,000 ریال 500 0.79% نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖