تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۵۷ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

بنگاه‌های کوچک و متوسط کدام‌اند؟ + معیارهای تعریف

بنگاه‌های كوچک و متوسط (SMEs) واحدهای توليدی – تجاری هستند كه در طبقه‌بندی شركت‌ها به لحاظ اندازه در مراتب پايين‌تری نسبت به شركت‌های بزرگ قرار می‌گيرند.
بنگاه‌های کوچک و متوسط کدام‌اند؟ + معیارهای تعریف

بنگاه های کوچک و متوسط (SMEs)
 
تعریف:
 
بنگاه‌های کوچک و متوسط (SMEs) واحدهای تولیدی – تجاری هستند که در طبقه بندی شرکت ها به لحاظ اندازه در مراتب پایین تری نسبت به شرکتهای بزرگ قرار می گیرند.

ادبیات مربوط به کسب و کار واحدهای کوچک، بسیار گسترده است و این گستردگی نیز باعث شده است که در کشورهای مختلف تعریفهای گوناگونی برای این واحد ارائه شود؛ این تعریف ها با توجه به ساختار سنی، جمعیتی، فرهنگی و درجه توسعه یافتگی متفاوت هستند.بنگاه‌های کوچک و متوسط در کشورهای مختلف جهان دارای شباهت های بسیاری هستند.
 
معیارهای تعریف:
 
بنگاه‌های کوچک و متوسط واحدهای اقتصادی ویژه ای هستند که ازنظر ماهیت و اندازه همگن نیستند و به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم، در تولید ملی، اشتغالزایی و جذب نیروی کار، نقش قابل توجهی دارند. هر کشور با توجه به شرایط ویژه خود تعریفی از این کسب و کارها ارائه کرده است. بطوری که بیشتر این تعریف‌ها بر اساس معیارهای کمی زیر است:
 
1- تعداد شاغلین بنگاه
2- مجموع دارایی های خالص بنگاه
3- میزان سطح فروش بنگاه
4- میزان سرمایه گذاری بنگاه
5- مهمترین و معمولترین شاخص جهت تعریف اندازه بنگاه‌های کوچک و متوسط (SMEs) تعداد کارکنان بنگاه است. اگر چه این شاخص در کشورهای مختلف دنیا بلحاظ تعداد متفاوت می باشد اما بیشتر کشورها بنگاه‌های کوچک و متوسط را به لحاظ تعداد شاغلین در طیف معینی ا ز یک تا دویست وپنجاه کارکن تعریف می نمایند.
 
SMEs چیست؟
 
SMEs مخفف عبارت Small & Medium Enterprises است و در برگیرنده کلیه بنگاهای کوچک و متوسط اعم از بنگاه‌های صنعتی، خدماتی، بازرگانی و کشاورزی می باشد. SMEs به بنگاه های Micro،Small,، Mediumتقسیم می‌شوند. این بنگاه‌ها به علت ویژگیهای خاص خود دارای کارکردهای منحصر به فردی هستند، از جمله:
 
1- اشتغالزایی
2- توزیع ثروت در جامعه
3- توسعه مناطق حاشیه ای
4- تأمین تولیدات مورد نیاز کشورها
5- تربیت نیروی انسانی مورد نیاز صنایع و بنگاه‌های بزرگ و...
 
امروزه موسسات کوچک و متوسط علاوه بر کارکردهای پیشین خود، کانون اصلی توسعه فناوری و تأمین نیازهای پیچیده و پیشرفته کشورها به حساب می آیند و حمایت های گسترده ای توسط مؤسسات دولتی و عمومی از آنها به عمل می آید.
 
ویژگیهای کیفی کسب و کارهای کوچک و متوسط
 
معمولا کسب و کارهای کوچک و متوسط از سه ویژگی کیفی برخوردارند که این ویژگی‌ها به آنها ماهیتی متفاوت از صنایع بزرگ داده است. این ویژگی‌ها عبارتند از:

1- وحدت مالکیت و مدیریت
2- مالکیت فردی و خانوادگی
3- استقلال از سایر کسب وکارها

تعریف بنگاه های کوچک و متوسط در کشورهای مختلف:
 
ایران:
1. بر اساس تعریف وزارت صنایع و معادن و وزارت جهاد کشاورزی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، واحدهای صنعتی و خدماتی (شهری و روستایی) هستند که کمتر از 50 نفر کارگر دارند (یونیدو، 1383: 121). وزارت تعاون نیز بر حسب مورد، تعاریف وزارت صنایع و معادن و مرکز آمار ایران را در مورد این صنایع بکار می‌برد.

2. مرکز آمار ایران کسب و کارها را به چهار گروه طبقه‌بندی کرده است؛ هر چند این طبقه ‌بندی ظاهرا شباهتی با تعاریف اتحادیه اروپا دارد ولی مرکز آمار ایران فقط کسب و کارهای کمتر از 10 نفر نیروی کار را بنگاه‌های کوچک و متوسط محسوب می‌کند و سایر کسب و کارها را "کارخانجات صنعتی بزرگ " قلمداد می‌کند.
کسب و کارهای دارای 9-1 کارگر،
کسب و کارهای 49-10 کارگر،
کسب و کارهای 99 -50 کارگر
کسب و کارهای بیش از 100 کارگر
 
3. بانک مرکزی ایران نیز کسب و کارهای زیر 100 نفر نیروی کار را به عنوان بنگاه‌های کوچک و متوسط تلقی می‌کند.
 
در ایالات متحده آمریکا، بنگاه هایی را که کمتر از 500 نفر پرسنل داشته باشند، شرکت کوچک می نامند.
 
در آلمان شرکتهایی را که دارای کمتر از ده نفر پرسنل باشند. کوچک و از ده تا 499 نفر را شرکتهای متوسط محسوب می کنند. میزان گردش مالی شرکتها نیز معیار دیگری برای طبقه بندی شرکتهای کوچک و متوسط در آلمان به شمار می رود. شرکتهایی که گردش مالی آنها تا 25 میلیون یورو در سال باشد، شرکت متوسط و شرکتهایی که گردش مالی آنها حدود 250 هزار یورو باشد، شرکت کوچک به حساب می آیند.
 
در تایوان: در قوانین کشور تایوان از چند معیار برای تعریف و شناسایی بنگاه‌های کوچک و متوسط استفاده می شود. این معیارها عبارتند از: میزان سرمایه تعهد شده یک بنگاه، مجموع دارایی ها و حجم فروش.

براساس معیارهای بالا، در مورد بنگاه‌های تولیدی، چنانچه میزان سرمایه ثبت شده آنها کمتر از 40 میلیون دلار تایوان و مجمــوع دارایی هایشان کمتر از 120 میلیون دلارتایوان باشد. بنگاه کوچک و متوسط به حساب می آیند. ملاک تعریف بنگاه‌های کوچک و متوسط برای بنگاه‌های غیرتولیدی حجم فروش آنها می باشد. براساس این معیار، در بنگاه‌های تجاری، حمل و نقل و خدماتی چنانچه میزان فروش کمتر از 40 میلیون دلار تایوان باشد، آن بنگاه یک بنگاه کوچک و متوسط محسوب خواهد شد.
 
اتریش: تعریف رایج SMEs در اتریش، همان تعریف اتحادیه اروپاست که براساس آن بنگاههایی که تعداد کارکنان آن کمتر از ۲۵۰ نفر باشد، بنگاه کوچک و متوسط به حساب مــــی آید. مطابق این تعریف، بنگاههایی که تعداد کارکنان آن کمتر از ۵۰ نفر باشد، بنگاه کوچک و بنگاههایی با کارکنان بین ۵۰ تا ۲۵۰ نفر بنگاه متوسط محسوب می گردند.
 
یکی دیگر از معیارها برای طبقه بندی SMEs، استفاده ازمعیارهای مالی است. براین اساس بنگاههایی که گردش مالی سالیانه آنها کمتر از ۲۰ میلیون یورو و یا جمع ترازنامه آنها کمتر از ۱۰ میلیون یورو باشد،SMEs شناخته می شوند. براساس این تعریف بنگاههایی که گردش مالی سالانه آنها کمتر از ۵ میلیون یورو و یا جمع ترازنامه شان کمتر از ۲ میلیون یورو باشد، بنگاه کوچک محسوب می گردند.

اروپا:
 
بنگاه‌های کوچک و متوسط در اتحادیه اروپا این‌گونه دسته‌بندی می‌شوند:
 
1- بنگاه‌های خرد: 9-1 نفر نیروی کار
2- بنگاه‌های کوچک: 49-10 نفر نیروی کار
3- بنگاه‌های متوسط:249-50 نفر نیروی کار
 
بعلاوه گردش مالی سالانه آنها بایستی کمتر از 40 میلیون یورو و تعادل ترازنامه کمتر از 27 میلیون یورو باشد. از نظر اقتصادی باید مستقل بوده و بیش از 50 درصد آن متعلق به بخش خصوصی باشد.
 
ویژگی های کسب و کارهای (بنگاه های) کوچک و متوسط:
 
به‌ منظور شناخت بیشترکسب و کار‌های ‌کوچک و متوسط‌ می‌توان گفت که ‌این کسب‌ وکارها دارای قوانین‌ اجرایی وتجاری بوده، برای‌ هر صنعت براساس درآمد و میزان ‌استخدام‌سالانه، اندازه ‌استاندارد خاصی برای ‌آن تعریف می‌گردد. در بیشتر موارد این تعریف به‌ واسطه ‌نمایندگی‌های دولتی تعریف می‌شود تا تحت قوانین تغییرپذیر دولتی تحلیل ‌هایی ‌را صورت دهند.

به علاوه، این‌ استانداردها برای برنامه‌هایی‌ که ‌درخصوص کمک به بهبود امور مالی‌ است‌ کارا می‌باشد. کسب ‌و کار کوچک و متوسط به‌ صورت‌ مستقل است وهرشرکتی باکمتراز500 پرسنل دراین حیطه قرارمی‌گیرد.این اندازه مرسوم ترین‌ استاندارد تعریف شده‌است.

گروه ‌قابل توجهی ‌از محققان براین باورند که‌ حل مشکل بیکاری، فقر، عدم‌ توازن ‌منطقه‌ای ‌و دستیابی به‌توسعه صنعتی ‌درکشورهای ‌جهان سوم در گرو ‌توسعه ‌کسب ‌و کارهای‌کوچک ‌و متوسط‌ دراین‌ کشورها می‌باشد.دلایل عمده این محققین را می‌توان‌ به ‌طورخلاصه‌ ذیل‌ عنوان‌ نمود.
 
الف) تأسیس وتوسعه‌ کسب وکارهای کوچک و متوسط‌ به ‌منابع‌ اندکی نیازدارد:
 
یکی‌ از مشکلات کشورهای ‌درحال ‌توسعه، محدودیت منابع سرمایه گذاری است.کسب‌وکار‌های کوچک به‌ دلایل کاربر بودن فعالیت های تولیدی آنها، بامنابع محدود قادربه ‌شکل‌گیری ‌و گسترش می باشند.
 
ب) کسب‌وکارهای‌ کوچک‌ و متوسط ‌از درجه ‌اشتغال‌زایی‌ بالایی‌ برخورداراست:
 
به‌ دلیل ‌کاربری بودن ‌فعالیت‌های تولیدی واستفاده‌ ازروش های سنتی در این‌ کسب‌ و کارها، انتظارآن‌است ‌که‌ با توسعه ‌آنها بتوان با استفاده ازمنابع محدود تعداد قابل توجهی‌ ازمشاغل را ایجاد نمود.بالا بودن درجه‌ اشتغال‌زایی ‌کسب وکارهای کوچک و متوسط به ‌این معنی نیست ‌که یک واحد ‌از این‌ دسته ‌ازکسب‌وکارها قادر به ‌استخدام وپذیرش تعداد زیادی‌ از نیروی ‌کار باشد؛ بلکه ‌با توسعه ‌و گسترش تعداد کسب وکارها می‌توان ‌مشاغل بیشتری‌ ایجاد نمود.
 
ج) کسب ‌و کارهای ‌کوچک ومتوسط‌ اغلب متکی بر منابع ‌داخلی هستند:
 
در شرایطی ‌که‌ به‌ لحاظ‌‌ سیاسی‌ یا به‌ لحاظ‌ اقتصادی‌ امکان‌ استفاده‌ از منابع خارجی‌ وجود نداشته ‌باشد، اتکا به‌ منابع‌ داخلی‌ امتیاز بزرگی به‌ شمار‌ می‌رود.کسب‌ و کار‌های‌ کوچک به‌ دلیل ‌ماهیت فعالیت‌های خود به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که‌ عمدتاً به‌ سرمایه مجریان ‌یا به‌ اعتبارات دریافتی اندک ازبانک‌ها، با استفاده ‌ازکالاهای واسطه‌ای‌ و سرمایه‌ای داخلی به فعالیت خودادامه‌ دهند. این‌ امتیازی‌ است که‌ صنایع بزرگ به‌ندرت می‌توانند از آن‌ بهره‌مندگردند.
 
د) کسب‌ و کار‌های کوچک ومتوسط‌ از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند:
 
این کسب و کارها قادرند تا خود را با شرایط مختلف مطابقت داده و سازوکارهای لازم ‌را جهت ‌ادامه‌ فعالیت خود فراهم ‌نمایند.این ویژگی موجب می‌گردد تا سیاست گذاران دراقدام به ‌توسعه‌ا ین کسب وکارها درمناطق مختلف کشور، برنامه ‌دلخواه‌ خود را طراحی واجرانمایند.
 
ﻫ) کسب و کارهای‌ کوچک و متوسط‌ پرورش دهنده ‌نیروهای مجرب و متخصص برای کسب‌ و کار‌های بزرگ به‌ حساب می‌آیند:
 
نیروهای مورد استفاده ‌در کسب و کارهای کوچک و متوسط غالباً با سطوح پایینی‌ از آموزش عالی همراه ‌می‌باشند. همین ‌امر هزینه‌ آموزش نیروهای مورد نیاز برای ‌این دسته ‌از کسب و کارها را به‌ نحو قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. از طرف ‌دیگر این ‌دسته ‌از نیروهای‌ کار به ‌کارگرفته شده‌ درکسب و کارهای‌ کوچک ‌ومتوسط پس‌ از مدتی می‌توانند از تجربه مفیدی برخوردار شده، ازآن ‌دربخش کسب و کارهای بزرگ‌ استفاده ‌نمایند.
 
و) مدیریت‌ وکنترل‌ کسب‌ و کارهای کوچک ومتوسط هزینه ‌کمتری‌ در بردارد:
 
عملیات درکسب وکارهای کوچک ومتوسط دراندازه‌ محدود انجام می‌گیرد که ‌در نتیجه، هزینه‌ کنترل‌ و مدیریت‌ آنها درمقایسه با کسب و کارهای بزرگ ناچیز و اندک می‌باشد.
 
ز) مکان ‌یابی کسب ‌وکارهای کوچک ومتوسط به ‌سهولت ‌وبه‌ نفع سیاست‌های منطقه‌ای ‌دولت قابل ‌انجام‌است:
 
کسب ‌وکارهای‌ کوچک‌ ومتوسط‌ عمدتاً درشهرهای کوچک وخارج‌ ازمراکزعمده اقتصادی فعال می‌باشند که ‌این‌ امر علاوه بر تعدیل عدم توازن منطقه‌ای، انگیزه‌های مهاجرت به ‌شهرهای بزرگ راتقلیل می‌دهد.
 
ک) توسعه‌ کسب‌ و کارهای‌ کوچک و متوسط فاصله ‌طبقاتی را درجامعه کاهش داده ‌و نحوه‌ توزیع ‌درآمد را به‌ نفع‌ افراد کم ‌درآمد بهبود می‌بخشد.

منبع: پروژه مالی

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,600 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 49,000 ریال 1200 2.45% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 49,000 ریال 1800 3.67% نمودار و آرشیو
5110 50,200 ریال 1700 3.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,700 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,700 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,600 ریال 600 1.38% نمودار و آرشیو
0075 52,800 ریال 1600 3.03% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
Lf190 51,200 ریال 600 1.17% نمودار و آرشیو
52518 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
2420h 50,800 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
2420d 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 48,800 ریال 600 1.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 48,900 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,800 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 54,000 ریال 2000 3.7% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 53,000 ریال 800 1.51% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 800 1.7% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 53,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G 45,700 ریال -2400 4.99% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 48,000 ریال -300 0.62% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
C30s 49,100 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,800 ریال 300 0.49% نمودار و آرشیو
1540 60,300 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 43,300 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
785 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
821 44,700 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
825 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
5030 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 45,700 ریال -500 1.08% نمودار و آرشیو
552R Maroun 45,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 48,300 ریال -700 1.43% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 94,000 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
10417 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
10415 94,000 ریال -1000 1.05% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 50,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
RP340 49,600 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
440L 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 52,700 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
ZR230 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 48,000 ریال 700 1.46% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,600 ریال -300 0.77% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال -200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 40,350 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 65,000 ریال -1500 2.26% نمودار و آرشیو
EPS 400 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال -1000 1.08% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖