ارسال پاسخ

سه شنبه ۱ تير ۱۳۹۵ ۰۹:۴۴ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1018 Telegram

دیدگاه تولیدکنندگان و کارشناسان درباره کاهش سودهای بانکی

حساسيت پایین سرمايه‌گذاري نسبت به نرخ سود بانکي

اقتصاد بر مدار طبیعی شدن، نگرانی از بازگشت تورم، قابل توجه نبودن میزان کاهش و ... دیدگاه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را در این گزارش بخوانید.
حساسيت پایین سرمايه‌گذاري نسبت به نرخ سود بانکي

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران (اینپیا)، اقتصاد ایران و به ویژه صنعت با مشکلات و چالش های جدی در سال های اخیر روبرو بوده است؛ کمبود نقدینگی، تحریم، تورم، رکود، نرخ تسهیلات بانکی، قانون کار، بیمه و... با این وجود همگان اذعان دارند که حل مشکلات عدیده و پیچیده اقتصادی نه به سادگی میسر است و نه در کوتاه مدت امکان پذیر.

 

مدتی است اما کاهش نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی موجب گرم شدن تنور بحث های کارشناسان در این بخش شده است؛ البته هر چند این کاهش با توجه به پایین آمدن نرخ تورم اندکی دیر رخ می دهد؛ اما این موضوع نیز به سهم و در جایگاه خود می تواند در حوزه های اقتصادی، نقش ایفا کند.

 


 

پورقاضی: اقتصاد بر مدار طبیعی شدن/ نگرانی از بازگشت تورم

(رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی استان تهران)

 

ما به سمت طبیعی شدن نرخ های بهره های بانکی حرکت می کنیم. همان گونه که دولت موفق شده است نرخ تورم را کنترل کند و نرخ تورم در آمارها پایین آمده است، متناسب با آن نرخ سپرده های بانکی و نرخ بهره های بانکی باید کاهش یاید.

 

این کار در حال اتفاق افتادن است. یک تاخیر بین کاهش سپرده و کاهش بهره بانکی وجود دارد که امکان دارد یک یا دو ماه به طول بیانجامدغ اما در نهایت کاهش می یابد و بنا است تا از اول تیر ماه نرخ سپرده های بانکی پایین بیاید. این نوید خوبی است و به نظر بنده اقتصاد به سمت طبیعی شدن پیش می رود.

این موضوع انگیزه سرمایه گذاری را افزایش می دهد به ویژه برای واحدهای تولیدی و پروژه هایی که در دست اقدام هستند.

 

اما چند مسئله درباره تسهیلات بانکی نگران کننده است؛ اول موضوع معوقه ها است. برخی تسهیلات را از بانک ها دریافت کرده اما آن را عودت نمی دهند. این موجب شده تا توان منابع مالی بانک ها کاهش یابد و نتوانند تسهیلات جدید ارائه دهند.

 دوم موضوع بدهی قابل توجه دولت به سیستم بانکی است که آن هم دولت باید تلاش کند بدهی خود را کاهش دهد تا منابع مالی بانک ها در پروژه ها کم نشود.

 

سوم دل نگرانی درباره افزایش مجدد نرخ تورم است؛ چون کنترلی روی رشد نقدینگی وجود ندارد و این ممکن است موجب شود تا تورم بار دیگر برگردد؛ ما به سمت تک نرخی شدن تورم حرکت می کنیم و این اتفاق خوبی است؛ اما نبود کنترل مناسب روی رشد نقدینگی فعالان اقتصادی را نگران می کند که مبادا دوباره با یک تورم روبرو شویم. امیدوارم مسئولان به این امر توجه داشته باشند.

 

 

حبیب الله نصرتی: حساسيت پایین سرمايه‌گذاري نسبت به نرخ سود بانکي

(دبیر کل انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران)

ارزیابی کاهش تغییرات نرخ سود بانکي بر تعدادی از متغير‌هاي اقتصادي

تعادل میان عرضه و تقاضای وجوه قابل استقراض وابسته به متغیر اصلی به نام نرخ بهره است. با افزايش نرخ بهره عرضه منابع به سيستم بانکي بیشتر و تقاضا براي اين منابع از بانک ها کمتر می شود. نرخ بهره با سرمايه‌گذاري رابطه غيرمستقيم و با پس‌انداز رابطه مستقيم دارد. در بیشترکشورهای در حال توسعه و ایران نرخ سود بانکي از تقاطع عرضه و تقاضاي منابع مالي مشخص نمي‌شود در حالی که توسط شوراي پول و اعتبار به‌ صورت دستوري و وضعيت کلی اقتصاد تعیین مي‌شود. به همین خاطر نرخ سود بانکي، همانند اقتصاد‌هاي مبتني بر بازار نمي‌تواند نقشي موثر در تجهيز و تخصيص بهینه منابع ايفا کند. قانون عمليات بانکي بدون ربا یکی از قوانینی است که چنين سازوکاري را در اقتصاد ايران محدود کرده است.

 

نتایج تحقیقات اقتصادی نشان می‌دهد که رفتار سپرده‌گذاران در کنار ميزان سود سپرده تابعي از امنيت سرمايه‌گذاري، ريسک پايين، دريافت سود تضمين شده ماهانه با معافيت مالياتي، ملاحظه‌های شرعی و عرفي، مشکلات زیاد سرمايه‌گذاري مستقيم، تخصص کم سپرده‌گذاران در بخش توليد و سرمايه‌گذاري، کم بودن سپرده‌ها و دیگر موارد است پس کاهش ميزان سود سپرده‌ها نقش کمی در کاهش ميزان سپرده‌گذاري مردم نزد بانک ها دارد.

 

از طرف دیگر حساسيت سرمايه‌گذاري نسبت به نرخ سود بانکي پايين است پس نمي‌شود تنها با کاهش نرخ سود بانکي ميزان سرمايه‌گذاري را افزايش داد. چون عوامل دیگری مثل ريسک بالاي سرمايه‌گذاري، امنيت اقتصادي، بازدهي کم و متفاوت به ‌دليل فقدان رقابت و انحصار شديد در بخش‌های اقتصادی، تورم و شرايط حاکم بر تصمیم‌گیری‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جامعه وجود دارند که سرمايه‌گذاري را بسيار تاثیر پذیر و محدود مي‌کنند و خیلی مهم‌تر از نرخ سود بانکي هستند.

 

بنابراین برای افزایش تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر سرمایه‌گذاری در بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات و نهایتاً رشد اقتصادی نیازمند تغییرات ساختاری برای توسعه زمینه‌های رقابتی، کمترکردن مداخلات و انحصارهای وسیع دولتی، ثبات بیشتر متغیرهای کلان اقتصادی، افزایش بازدهی بخش‌های اقتصادی با تصویب قوانین مناسب مخصوصاً در زمینه واردات و صادرات، کاهش قوانین دست و پاگیر بازار سرمایه، استفاده بیشتر و درست‌تر از ابزارهای مالی و پولی، توجه بیشتر به نقش‌های قیمت در تنظیم سیستم اقتصادی، کمتر کردن نرخ تورم با کاهش فشار ناشی از تقاضا و عرضه و در نهایت سعی کنیم وابستگی اقتصاد به سیاست را کاهش دهیم.

 

 

هوشنگ پارسا: مبلغ کاهش، قابل توجه نیست

(صادر کننده نمونه ملی و استانی)

کاهش نرخ های بانکی مسیر کسب و کار را راحتر می کند؛ به طور مثال قیمت تمام شده ما به اندازه ای بالا است که صادارت را دشوار کرده است. مطمئن باشید بهره های بانکی یکی از اهرم های تسهیل شرایط در حوزه اقتصاد و عرصه تولید است اما تمام آن نیست.

یکی از اهرم ها موثر اقتصادی همان قضیه نرخ بانکی است. با وجود وعده هایی که در خصوص کاهش نرخ دو درصدی داده شده است، اما هنوز هم با نرخ واقعی که بتوانیم با دیگر کشورها رقابت کنیم، فاصله داریم؛ بنابراین تاثیر آن به اندازه ای نیست که توان رفع و یا حل رکود را داشته باشد.

با دو درصد کاهش نرخ بانکی مسیر هموار نمی شود، مبلغ چندان قابل توجه نیست.

 

 

 

بیوک آقا صحاف امین: هر میزان کاهش سود بانکی، همان اندازه تاثیر در اقتصاد

(عضو هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران)

اگر کاهش نرخ سپرده و تسهیلات بانکی واقعیت پیدا کند، امر خوبی است؛ اما پرسش این است که این کاهش به چه میزان خواهد بود؟ بر اساس بررسی ما تا کنون این کاهش محقق نشده است. اگر چنین شود با هر میزان، به همان اندازه به رشد اقتصادی و واحدهای تولیدی کمک می کند.

این کاهش تاثیر مثبتی دارد. بالا بودن نرخ های بانکی نشانه خوبی برای اقتصاد نیست. هنگامی که سود بانکی به این اندازه بالا باشد، تولید در کشور ما با مشکلات موجود بدون معنی است.

 

رابطه سود بانکی با تورم، رابطه ای مشخص است.در هر کشوری که بهره های بانکی بالا باشد فعالیت چندانی در حوزه تولید صورت نمی گیرد.

البته شاید به صورت کوتاه مدت نقدینگی مردم از بانک ها خارج شود، اما باید دولت و افرادی که در بخش صنعت و تجارت و غیره فعالیت می کنند راه ها را مشخص کنند تا اقتصاد در مسیر درست خود مثلا در حوزه هایی مانند صنعت و کشاورزی رشد کند. تزریق نقدینگی به این بخش ها موثرتر از اخذ بهره های بانکی بوده و منجر به اقتصاد پایدار در حوزه های مختلف می شود؛ منوط به این که سپرده ها به جای بانک ها در حوزه های مختلف اقتصادی به گردش دربیایند.

 

 

سعید صبوری: ضرورت برنامه ریزی برای گردش پول در عرصه های اقتصادی

(عضو هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران)

کاهش سود به طور طبیعی امری مثبت است و پول های راکد در بانک ها به گردش می افتند، مشروط به این که در این طرف قضیه، اشتغالزایی انجام شده و ساختار صنعتی و تولیدی ما باید شکل بگیرد. سود کاهش می یابد اما باید به این طرف قضیه توجه لازم را نیز داشت.

امکان دارد حتی با کاهش سود، اما پول در بانک ها همچنان راکد باقی بماند و بانک ها ناگزیر به پرداخت سود به مردم باشند؛ چون هنوز گردش پول در اقتصاد روی نداده است.

 

همان گونه عنوان شد کاهش سود تسهییلات امر خوبی است اما باید به طور برنامه ریزی شده عمل کرد. اگر می خواهیم سود را کاهش دهیم باید مزایا و معایب آن را بسنجیم. در برخی کشورها این سودها پرداخت نمی شود اما کار برنامه ریزی شده است و نقدینگی در مسیر صحیحی به گردش درآمده است.

 

در ایران این امکان وجود دارد با کاهش سود، پول از بانک خارج شده و به دست رباخواران بیفتد و نزول و کلاهبرداری افزایش یابد. باید با کاهش سود مسیر روشنی برای هدایت پول وجود داشته باشد.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۷ خرداد ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 117,500 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 74,200 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 73,400 ریال نمودار و آرشیو
5110 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 100,000 ریال نمودار و آرشیو
0075 65,800 ریال نمودار و آرشیو
020 67,000 ریال نمودار و آرشیو
Lf190 66,500 ریال نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 64,700 ریال نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 63,600 ریال نمودار و آرشیو
2420h 63,400 ریال نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 63,700 ریال نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD 61,500 ریال نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 62,800 ریال نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 86,500 ریال نمودار و آرشیو
C30s - نمودار و آرشیو
Z30s Ar 85,400 ریال نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 98,500 ریال نمودار و آرشیو
1540 78,500 ریال نمودار و آرشیو
1551 77,400 ریال نمودار و آرشیو
781 105,500 ریال نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 85,300 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 76,300 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 78,000 ریال نمودار و آرشیو
548R 78,000 ریال نمودار و آرشیو
RP340 78,000 ریال نمودار و آرشیو
440G 78,500 ریال نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 77,000 ریال نمودار و آرشیو
MR230 79,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR230 79,000 ریال نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 48,500 ریال -1000 2.02% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 47,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 46,000 ریال -200 0.43% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,500 ریال -700 1.45% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 48,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 45,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf 54,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 54,800 ریال 800 1.46% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 104,300 ریال نمودار و آرشیو
Lale 1922 61,000 ریال نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖