ارسال پاسخ

جمعه ۴ تير ۱۳۹۵ ۱۲:۰۶ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1058 Telegram

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته اول تیر ماه1395

کاهش عرضه مواد اولیه پلیمری و افزایش چشمگیر تقاضا- PVC همچنان جذاب

کاهش 17 درصدی عرضه مواد اولیه پلیمری در بورس کالا طی دو هفته گذشته و افزایش 70 درصدی تقاضا، تنها در هفته گذشته! بررسی این موارد را در گزارش تحلیل بازار این هفته بخوانید.
کاهش عرضه مواد اولیه پلیمری و افزایش چشمگیر تقاضا- PVC همچنان جذاب

سید جواد موسوی، کارشناس بورس محصولات پتروشیمی: در هفته اول تیر ماه 1395، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران با استقبال بیشتری در برخی از گریدها مواجه شد و حجم تقاضای کل افزایش چشمگیری پیدا کرد. در کل حدود 76 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد و این در حالی بود که در هفته پیش 68 درصد کل محصولات به فروش رسیده بود که 29 گرید از 82 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند.

 

به نظر می رسد این جهش تقاضا و حجم معامله بیشتر تحت تاثیر عدم دریافت مالیات از کدهای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی توسط تعداد بیشتری از پتروشیمی ها در کنار کاهش حجم عرضه های گریدهای جذاب است.

 

در هفته ای که گذشت تالار معاملات شرکت بورس کالای ایران شاهد کاهش حدودا 7 درصدی حجم عرضه نسبت به هفته گذشته بود. این کاهش حجم داده منفی برای بازار و علی الخصوص در مورد گریدهای جذاب و مورد نیاز بازار است و این در حالی است که هفته گذشته نیز حجم عرضه ها 10 درصد کاهش یافته بود، یعنی در مجموع دو هفته اخیر حجم عرضه ها 17 درصد کاهش یافته است که قابل توجه است.

 

 

آنچنان که آمارها نشان می دهند حجم عرضه ها نسبت به هفته قبل 4 هزار و 680 تن کاهش داشته است. به نظر می رسد باید حجم عرضه ها در مورد بسیاری از گریدها در بازار داخلی افزایش یابد تا شاهد تعادل در بازار باشیم، این نیاز در مورد گروه PVC بیشتر از سایر کالاها حس می شود.

 

تقاضا نسبت به هفته آخر خرداد 70،811 تن افزایش را نشان می دهد که افزایش قابل توجهی نسبت به هفته گذشته است و دلایل آن عبارتند از:

  • کاهش حجم عرضه ها و افزایش تقاضای کاذب بازار مخصوصا در بعضی کالاهای جذاب مثل PVC
  • عدم اخذ مالیات ارزش افزوده توسط پتروشیمی های بیشتری نسبت به هفته قبل
  • توقف روند کاهشی نرخ جهانی انواع پلیمرها در هفته جاری
  • صعود مجدد قیمت نفت

 

حجم معاملات نیز با افزایش حدودا 5 درصدی نسبت به هفته گذشته مواجه شده که برابر با 4.187 تن افزایش است، به‌ صورت کلی در مقایسه با سایر هفته‌ها با توجه به ماه رمضان، حجم معاملات شرایط  نسبتا مطلوبی را نشان می‌دهد البته دلیل این افزایش حجم را می توان در درجه نخست ناشی از عدم دریافت مالیات ارزش افزوده و ورود مجدد واسطه ها به بازار و در درجه دوم ناشی از افزایش تقاضای فصلی برای برخی گریدها در کنار توقف کاهش نرخ های جهانی پلیمرها دانست، البته نباید نقش عرضه های پتروشیمی جم در هر دو روز دوشنبه و سه شنبه را نیز نادیده گرفت.

 

جذاب ترین گروه بازار: گریدهای  PVC،PET، پلی اتیلن سبک فیلم 0200 بندر امام و عرضه های پلی اتیلن سنگین بادی پتروشیمی جم و دورانی تبریز از جذاب ترین گریدهای بازار این هفته بودند که با رقابت قیمتی به فروش رسیدند.

 

کم رونق ترین گروه بازار: استایرن بوتادین رابر ، انواع پلی پروپیلن های نساجی و شیمیایی بود که تولیدکنندگان این گروه موفق به فروش بخش کمی از محصولات عرضه شده شان شدند.

 

اتفاق ویژه بازار:

1. کاهش چشمگیر حجم عرضه های پتروشیمی امیر کبیر بود که در مورد کالای پلی اتیلن سبک خطی 209 شدت بیشتری داشت و باعث شد قیمت این کالا افزایش زیادی پیدا کند.

 

2. مورد دیگر عرضه پتروشیمی جم در دو روز دوشنبه و سه شنبه بود که البته این اقدام بیشتر به نفع پتروشیمی جم بود زیرا وقتی عرضه رو به دو قسمت تقسیم شد در هر روز حجم کمتری عرضه شده بود و خریداران رقابت قیمتی بیشتری انجام دادند و این در حالی بود که اگر این مجتمع حجم عرضه را یک جا و در یک روز ارائه می داد مطمئنا رقابت قیمتی کمتری برای آن صورت می پذیرفت.

 

 

 

بررسي گريدهای جذاب:

PVC:

این گروه همچون هفته های گذشته معاملات بسیار ملتهبی را تجربه کرد و حتی قیمت هایی بالاتر از هفته قبل به ثبت رسید. حجم عرضه این گروه از 8.922 تن در هفته گذشته به 7.302 تن در هفته جاری رسیده است که کاهشی معادل 1.620 تن بوده و  بسیار قابل توجه است زیرا بازار این کالا در گذشته هم از کمبود عرضه در رنج بود و با این کاهش کمبود بیشتر از قبل شد. پتروشیمی غدیر همچنان حجم عرضه خود را در سطح 2000 تنی حفظ کرد، پتروشیمی بندر امام 22 تن ، اروند 398 تن و آبادان 1200 تن عرضه خود را کاهش دادند. قیمت های معاملات نیز نسبت به هفته پیش باز هم رشد داشت و در این بین بیشترین قیمت برای محصول پتروشیمی اروند به میزان 33477 ریال ثبت شد، برای محصول پتروشیمی غدیر قیمت 32926 ریال و بندر امام نیز قیمت 30306 ریال به ثبت رسید.

 

تنها نکته مثبت در عرضه های هفته جاری تقسیم هر کدام از عرضه ها به دو قسمت بود که پتروشیمی غدیر از هفته پیش این فرآیند را آغاز کرده بود، به این صورت که عرضه را به صورت 200 تن عرضه اولیه و 1800 تن افزایش عرضه قرار داده بود و هر مشتری می توانست تنها تا 200 تن ثبت سفارش کند و در نتیجه در بدترین حالت محصول عرضه شده بین 10 نفر تقسیم می شد و از ایجاد انحصار جلوگیری می شد و در هفته جاری پتروشیمی بندر امام و اروند نیز این اقدام را انجام دادند ولی با وجود این کار تنها بحث ایجاد انحصار تا حدودی حل می شود و بحث التهاب قیمت ها و کمبود عرضه همچنان به قوت خود باقی است که باید برای آن تدبیری اندیشیده شود.

 

عامل دیگری که باید هرچه سریعتر توسط نهادهای نظارتی چون بورس، وزارت صنعت و دفتر توسعه صنایع تکمیلی باید در دستور کار قرار بگیرد حذف سهمیه کدهای غیر واقعی و معاف از مالیات این محصول است تا بلکه بتوان بازار این محصول را تا حدی به تعادل رساند.

 

قیمت معامله این محصول را اگر به دلار تبدیل کنیم به ترتیب قیمت معاملات به ازای هر تن برای پتروشیمی های مختلف عبارت است از اروند 966 دلار، غدیر 950 دلار و بندر امام 875 دلار و این در حالی است که قیمت این محصول به طور تحویل در بنادر اصلی هندوستان برابر با 835 دلار به ازای هر تن است، و نسبت به هفته پیش 20 دلار کاهش نرخ پیدا کرده است زیرا فورموسای تایوان به عنوان تعیین کننده قیمت این محصول قیمت های خود را برای ماه بعد میلادی 20 دلار کاهش داده است. با توجه به توضیحات ارائه شده قیمت در بازار داخلی ایران و به صورت تحویل درب کارخانه پتروشیمی ها برای اروند حدودا 130 دلار، غدیر حدودا 115 دلار و برای بندر امام 40 دلار نسبت به قیمت های جهانی و به صورت تحویل در بندر مقصد کشوری مثل هندوستان بالاتر است و این رقم در مقایسه با کشور های GCC بیشتر هم می شود.

 

این بدان معنی است که یک مصرف کننده ایرانی در شرایط فعلی کالای مورد نیاز خود را بیش از 100 دلار گرانتر از مصرف کننده هندی خریداری می کند و این در حالی است که پتروشیمی های بزرگی در تولید این محصول در ایران وجود دارند و چیزی بیش از 4 درصد بازار هند در اختیارشان است و این یعنی یک شرایط رقابتی کاملا ناعادلانه و تضعیف تولیدکننده ایرانی در مقابل خارجی ها در بازار رقابت جهانی محصولات تکمیلی با این شرایط نمی توان، توان رقابتی را در بازارهای صادراتی محصولات ساخته شده از PVC را برای تولیدکنندگان ایرانی متصور بود و اگر این شرایط ادامه داشته باشد بازار صادراتی صنایع تکمیلی با  تهدید بزرگی مواجه خواهد بود و بخش باقی مانده آن نیز از دست می رود، زیرا واردات PVC هم وجود نداشته و مصرف کنندگان ایرانی فاقد حق انتخاب هستند، در آینده بعید نیست شاهد به صرفه تر بودن واردات محصولات صنایع تکمیلی از کشورهای دیگر بوده و در داخل نیز شاهد تعطیلی واحدهای بیشتری در زمینه PVC باشیم، زیرا خارجی ها مواد اولیه خود را با کیفیت خیلی بیشتر و قیمت خیلی کمتر از ایرانی ها خریداری می کنند و از طرف دیگر دارای تکنولوژی های روز دنیا هستند که باعث کاهش هزینه تمام شده تولید و ارتقای کیفیت محصولات شان شده  و مزیت دیگرشان حمایت شدید و همه جانبه دولت می باشد تا بتوانند کالاهای خود را با هزینه ی تمام شده کمتری تولید کرده و در بازارهای جهانی با قیمت کمتری به فروش برسانند تا سهم بازار بیشتری را بدست بیاورند.

 

PET گرید بطری:

این محصول نیز چند هفته است که  با التهاب قیمتی مواجه بوده و در هفته جاری به اوج خود رسیده است، عوامل زیادی در به وجود آمدن اوضاع فعلی تاثیر گذار بوده اند که اصلی ترین و مهمترن آن کمبود شدید عرضه پتروشیمی تندگویان می باشد، عامل مهم دیگر تقویت تقاضای آن در فصل اوج مصرف است، زیرا در فصل گرم سال مصرف این محصول افزایش پیدا می کند، عوامل دیگری چون حضور کدهای معاف از مالیات و افزایش قیمت جهانی نیز بر شرایط فعلی تاثیر گذار بوده اند که در درجه های بعدی اهمیت قرار دارند.

 

همانطور که در نمودارها قابل مشاهده است، با وجود اینکه 10 درصد حجم عرضه ها مربوط به این گروه است، 60 درصد حجم کل تقاضای بازار تنها برای این گروه ثبت شده است که برابر با 106 هزار تن است که 19 برابر حجم عرضه است، کاذب بودن بخش زیادی از این تقاضا کاملا مشخص است. دلالان با ورود به بازار این محصول و ایجاد تقاضای بسیار زیاد و غیر واقعی کالا را وارد رقابت کرده و کالا با قیمت سقف معامله شده و تسهیم به نسبت می شود، به این معنا که حجم عرضه را بر حجم تقاضای کل تقسیم کرده و درصد به دست آمده را در تناژ ورودی هر مشتری ضرب کرده و عدد به دست آمده را تخصیص می دهند.

 

به عنوان مثال در گرید 781 که دارای 1012 تن عرضه بود و تقاضایی معادل 38302 تن داشت نسبت تسهیم 026/0 است و یک تولید کننده برای اینکه بتواند یک ماشین خریداری کند باید حداقل 606 تن سفارش داشته باشد که برای ثبت چنین سفارشی به 182 میلیون تومان نقدینگی نیازمند است، در نتیجه تولید کنندگان به خاطر نقدینگی کم تناژ کمی هم می توانند وارد شوند، ولی یک واسطه ممکن است به راحتی اقدام به ثبت سه سفارش 1012 تنی به صورت تجمیعی کند (3036 تن) و اگر این تناژ ورودی بر درصد تسهیم به نسبت ضرب شود به عدد 77 خواهیم رسید و واسطه به راحتی 77 تن از کل عرضه را به خودش اختصاص می دهد و تولیدکنندگانی که موفق به خرید نشده اند و در رقابتی ناعادلانه حذف شده اند مجبور خواهند بود در بازار آزاد و با قیمت هایی بالاتر از بورس از این واسطه ها خرید کنند.

 

ولی باز هم نکته مثبت این گروه این است که دارای سقف قیمت هستند و با وجود اینکه تولیدکننده واقعی موفق به خرید تناژ موردنیاز خود نمی شود باز هم به نفع کل بازار است که سقف قیمت وجود داشته باشد زیرا اگر این کالاها هم سقف نداشت الان باید شاهد ثبت قیمت های نجومی باشیم و قیمت کالا بسیار بیشتر افزایش یابد و در نتیجه مصرف کنندگان واقعی کالاهای خود را با قیمت هایی بسیار بالاتر از قیمت های فعلی خریداری کنند، اتفاقی که در بازار PVC افتاده است. در نهایت باید نتیجه گرفت که در مورد کالاهایی که انحصار در عرضه دارند باید محدودیت هایی چون دامنه نوسان نرخ تعیین شود تا حداقل شاهد نوسانات بسیار غیر عادی نباشیم، راه دیگری که برای کنترل واسطه ها پیشنهاد می شود تقسیم عرضه به دو بخش عرضه اولیه و افزایش عرضه تا محصول عرضه شده بین افراد بیشتری تقسیم شده و شرایط تا حدودی عادلانه تر از قبل شود. ولی راه حل کامل و اصلی افزایش فشار به پتروشیمی برای افزایش حجم عرضه ها در هفته های آتی است که امید است این اتفاق بیفتد.

 

سایر گریدهای عرضه شده:

گرید پلی اتیلن سبک خطی 209 امیر کبیر به خاطر عدم عرضه کافی با رقابت 2 تا 4 درصدی معامله شدند، دلیل کاهش شدید عرضه توسط این پتروشیمی فعلا مشخص نشده است و این در حال است که این کالا در هفته پیش حجم عرضه زیادی داشت و کالا با قیمت پایه معامله شد و امید است بار دیگر عرضه این محصول افزایش پیدا کند.

 

در گروه سبک فیلم برای کالای 0190 آریا ساسول رقابت قابل توجه 8 درصدی صورت گرفت و برای کالاهای بندر امام که به صورت سلف 15 روزه عرضه شده بود بین 2 تا 6 درصد رقابت قیمتی صورت پذیرفت. این گروه نیز با کاهش شدید عرضه ها روبه رو شده است زیرا از طرفی پتروشیمی لاله عرضه ای نداشته و امیر کبیر نیز در هفته جاری هیچ عرضه ای نداشت.

 

در گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن (EX3) نیز معاملات نسبتا خوبی انجام شد و برای کالای شازند 3.5 و برای محصول امیر کبیر بیش از 5 درصد رقابت صورت گرفت و دلیل افزایش قیمت بیشتر شرکت امیر کبیر وجود کدهای معاف از مالیات است هر چند که این پتروشیمی عرضه این محصول خود را نیز کاهش داده بود.

 

در گروه پلی اتیلن سنگین بادی نیز فقط برای کالای BL3 پتروشیمی جم رقابت قیمتی صورت گرفت و این افزایش قیمت بیش از 8 درصد بود و دلیل اصلی آن است که تنها پتروشیمی که به صورت نقدی فروش داشته و کالای با کیفیتی دارد این مجتمع است.

 

در گروه سنگین فیلم نیز تنها برای کالای EX5 پتروشیمی جم و 5110 آریا ساسول رقابت قیمتی صورت گفت که به ترتیب برابر با 3 و 1 درصد افزایش قیمت است.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖