ارسال پاسخ

شنبه -۶۲۸ فروردین ۲ ۱۰:۲۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 843 Telegram

تحلیل بازارهای جهانی مواد اولیه پلیمری

افزایش محدود نرخ برخی گریدهای پلیمری در بازارهای آسیا

در هفته¬ی چهارم ژوئن بازارهای آسیایی روزهای آرامی را سپری کرده و در بیشتر گریدهای پلیمری ثبات نرخ مشاهده شد. بررسی تفکیکی گروه های مواد اولیه پلیمری و تأثیر خروج انگلستان از اتحادیه اروپا بر بازار محصولات مواد اولیه پلیمری را در این تحلیل، بخوانید.
افزایش محدود نرخ برخی گریدهای پلیمری در بازارهای آسیا

سید جواد موسوی؛ کارشناس بازار محصولات پتروشیمی: قیمت بیشتر کالاهای پلیمری از آغاز ماه می تا هفته دوم ژوئن نزولی بوده است و دلایل عمده آن هم کاهش تقاضای فصلی بازار در کنار  افزایش عرضه بوده است؛ که حتی تقویت قیمت نفت طی این مدت تاکنون نقش موثری نداشته است و با توجه شرایط موجود  تغییری در بازار جهانی پلیمرهاحاصل نکرد.

 

ولی در هفته سوم ژوئن تحت تاثیر کاهش حجم عرضه ها در برخی از گریدها قیمت محصولات ثابت مانده و معاملات متعادل تری مشاهده شده بود و این روند در هفته منتهی به 23 ژوئن نیز ادامه یافته و در برخی از گریدها افزایش نرخ محدود به ثبت رسید.

 

در این بین بیشترین افزایش نرخ مربوط به کالاهای PET گرید بطری و پلی پروپیلن و به ترتیب با 30 و 25 دلار افزایش و معادل 3.5 و 2.5 درصد افزایش است.  کمترین افزایش هم مربوط به کالای پلی استایرن معمولی و با یک دلار افزایش نرخ است. تنها کالایی هم که با کاهش نرخ مواجه شد PVC بود که با کاهش قابل توجه 20 دلاری و معادل 2.3 درصد مواجه شد.

 

اتیلن و پروپیلن

قیمت اتیلن پس از کاهش شدید90 دلاری طی چند هفته گذشته، این هفته نسبت به هفته سوم ژوئن افزایش قیمت 20 دلارب را تجربه کرده و با قیمت 1060 دلار به ازای هر تن معامله شد. این افزایش قیمت به این دلیل اتفاق افتاد که واحد تولید اتیلن شرکت پتروشیمی PetroRabigh's به دلایلی نامعلوم با مشکل مواجه شده و تولیدش متوقف شد، ظرفیت تولید این مجتمع 1.6 میلیون تن به صورت سالانه بوده و بعد از این توقف بازار با کاهش حجم عرضه مواجه شده و قیمت به یکباره 20 دلار افزایش پیدا کرد. ولی با توجه به اختلاف کم قیمت اتیلن و مشتقات آن انتظار می رود بعد از پایان ماه رمضان و افزایش تقاضا در کنار افزایش قیمت اتیلن به عنوان مواد اولیه اصلی پلی اتیلن ها قیمت ها در آینده با افزایش مواجه شود.

 

نمودار روند سه ماه گذشته قیمت اتیلن در بازار های جنوب آسیا:

 

 

همانطور که در نمودار مشخص است قیمت این محصول در اواخر مارس در محدوده 1160 تا 1170 دلار در نوسان بوده است و در آوریل سال 2016 سیر نزولی اش شروع شده و تا 1140 دلار کاهش یافته است، در ماه مه افت نرخ بیشتر شده و قیمت این محصول از ابتدای ماه مه 1140 دلار بوده که در اواخر این ماه به قیمت 1060 دلار رسیده است یعنی افتی معادل 80 دلار را تجربه کرده است و در ماه ژوئن نیز در هفته ابتدایی 20 دلار کاهش یافته و در دو هفته گذشته دارای روندی ثابت بوده و قیمت آن در محدوده 1040 دلار بوده است.  در شرایط فعلی بیشتر فعالان بازار نسبت به روند آتی این محصول مطمئن نیستند و بی اعتمادی به وجود آمده است به همین خاطر در معاملات خود نهایت دقت را به کار می برند در نتیجه باید دید در آینده بازار این محصول با چه اتفاقاتی مواجه خواهد شد.  

همانطور که در نمودار مشخص است تحت تحثیر خاموشی ناگهانی یک خط تولید در عربستان و کاهش حجم عرضه ها قیمت اتیلن با 20 دلار نوسان مواجه شده است. اگر حجم عرضه ها در سطح فعلی بماند و این مجتمع نتواند زودتر به مدار تولید برگردد انتظار افزایش بیشتر قیمت این محصول وجود خواهد داشت.

 

به نظر می رسد از 1 آگوست (11 مرداد 1395) با اورهال شدن واحدهای بزگ تولیدکننده این محصول که تا 10 آبان 1395 هم ادامه خواهد داشت بازار با کاهش شدید حجم عرضه ها مواجه شده و قیمت این محصول بار دیگر تقویت شود و افزایش یابد البته به شرط عدم کاهش شدید نرخ نفت.

 

پروپیلن اما روندی متفاوت تر از اتیلن را طی کرده است، قیمت این محصول 51 دلار افزایش یافته و با قیمت 750 دلار به ازای هر تن معامله شد. این افزایش قیمت پروپیلن روی قیمت پلی پروپیلن تاثیر گذار بوده و قیمت این محصول نیز در هفته جاری با 25 دلار افزایش مواجه شد که رقم قابل توجهی است. 

 

پلی اتیلن سبک فیلم

در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی اتیلن سبک فیلم در بازارهای جنوب آسیا با 5 دلار افزایش به ازای هر تن همراه بود و با نرخ­ 1145 دلار به ازای هر تن معامله شد. تحلیلگران کاهش حجم عرضه ها در بازار را عامل اصلی این افزایش نرخ می دانند، همچنین  قیمت اتیلن که خوراک اصلی تولید این محصول است با افزایش مواجه شده و بخشی از این افزایش به رشد اتیلن مربوط است. داده ها نشان می دهد واردات این محصول توسط چین در ماه مه میلادی 10 درصد کاهش یافته است.

 

پلی اتیلن سبک خطی

در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی اتیلن سبک خطی در بازارهای جنوب آسیا تغییری نداشت و بدون نوسان قیمت نسبت به هفته قبل و باهمان میانگین نرخ­ 1130 دلار به ازای هر تن معامله شد. البته با توجه به افزایش عرضه ناشی از فعالیت واحدهایی که از خوراک زغال سنگ و متانول استفاده می­کنند و هم چنین ضعف شدید تقاضا که ناشی از کاهش تقاضای سنتی در این فصل به سبب بارش باران های موسمی کشور  هند و احتمال می رود این ثبات نرخ در هفته گذشته موقت بوده و پیش بینی می­شود در ماه ژوئن همچون ماه می رکود بر بازار این کالا حاکم باشد.

 

البته باید ذکر کرد که در هفته جاری تقاضا برای این محصول در کشورهای چین؛ ویتنام و فیلیپین افزایش یافته بود و این تقویت تقاضا سبب شد که قیمت این محصول 15 دلار به ازای هر تن افزایش یابد، ولی در هندوستان و جنوب آسیا همچنان مازاد عرضه وجود دارد و تغییری در قیمت ها حاصل نشد.

 

نمودار زیر روند 6 ماهه محصولات سبک خطی و فیلم را در جنوب و جنوب شرق آسیا نشان می دهد:

 

پلی اتیلن سنگین

 گریدهای تزریقی، بادی و فیلم کالای پلی اتیلن سنگین طی هفته­ای که گذشت با ثبات نرخ مواجه بودند و هر کدام به ترتیب با قیمت های 1125، 1170 و 1130 دلار معامله شدند. اما  با توجه به همزمانی ماه ژوئن با ماه رمضان و تضعیف شدن فعالیت های تجاری بیش از پیش، کاهش تقاضای فصلی و افزایش عرضه که ناشی از 1)دو برابر شدن عرضه واحدهایی که از خوراک زغال سنگ و متانول استفاده می­کنند نسب به سال گذشته و 2)افزایش عرضه کشور عربستان به دلیل به صرفه بودن تولید با گاز اتان ؛ انتظار می رود همچنان اوضاع فعلی حفظ شود.

 

پلی پروپیلن

در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی پروپیلن در بازارهای جنوب آسیا با 25 دلار افزایش به ازای هر تن همراه بود تا بار دیگر قیمت این کالا به سطوح بالای 1000 دلار وارد شده  و با نرخ­ 1015 دلار به ازای هر تن معامله شد.که عمده دلایل این افزایش در هفته گذشته عبارتند از :1)کاهش شدید حجم عرضه ها در منطقه خاورمیانه 2 ) احتمال توقف چند واحد تولیدی این محصول در آینده و انتظار برای کاهش بیشتر حجم عرضه ها

 

نمودار روند 6 ماهه گذشته پلی پروپیلن در بازارهای جنوب آسیا

 

یک تولید کننده بزرگ در سنگاپور در ماه ژوئیه برای تعمیر و نگهداری سالانه دو خط تولیدی PP خود را به مدت 40 روز خاموش خواهد کرد و عرضه باز هم کاهش خواهد یافت.

 

پلی استایرن

قیمت کالای پلی استایرن معمولی طی هفته ای که گذشت با 1 دلار افزایش مواجه شده و با قیمت 1160 دلار معامله شد. کالای پلی استایرن مقاوم نیز با 6 دلار افزایش نسبت به هفته پیش و با قیمت 1200 دلار معامله شد.  روند استایرن مونومر به عنوان مواد اولیه اصلی تولید این دو محصول همچون هفته گذشته صعودی بود.

 

PVC 

در هفته ای که گذشت قیمت کالای PVC  با 20 دلار کاهش همراه بود و با نرخ­ 835 دلار به ازای هر تن معامله شد. این کاهش به این دلیل اتفاق افتاد که پتروشیمی فورموسای تایوان به عنوان تعیین کننده قیمت این محصول، قیمت های پیشنهادی خود برای ژوئیه به میزان 20 دلار کاهش داد. همچنین ضعف تقاضا برای این محصول همچنان مشهود است. تحلیل گران بازار انتظار دارند که از ماه آگوست به بعد بازار پی وی سی بار دیگر صعودی شود، زیرا بسیاری از واحدهای تولیدکننده این محصول خطوط تولید خود را برای تعمیرات و نگهداری سالانه متوقف خواهند کرد و بازار با کاهش حجم عرضه مواجه خواهد شد.

 

پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری

قیمت کالای PET گرید بطری  در هفته ای که گذشت با افزایش نرخ قابل توجه 30 دلاری مواجه شده  و با نرخ­ 920 دلار به ازای هر تن معامله شد. این افزایش نرخ این محصول به دلایل 1)تقاضای مناسب در این هفته برای  محموله های جنوب شرق آسیا  2) انتظار افزایش تقاضای فصلی برای این محصول از ژوئن(همزمانی با ماه رمضان) تا آگوست است. از طرف دیگر قیمت مواد اولیه این محصول نیز در حال افزایش است که سبب افزایش بهای تمام شده تولید این محصول می شود.

 

نرخ دلار : در حال حاضر نرخ دلار مبادله ای برابر با 30589 ریال و نرخ دلار در بازار تهران برابر با 34670 ریال می باشد، که به نسبت با مبنای محاسبه نرخ های قبلی 50 ریال افزایش را نشان می دهد. البته به نظر می رسد نرخ مبنای قیمت های پایه آتی چیزی در حدود 34620 ریال باشد، که به نسبت به مبنای محاسبه قبل تغییری را نشان نمی دهد.

 

 

نکته:قیمت کالا ها به صورت CFR(تحویل در بندر مقصد) است.

توصیه:  در گذشته ذگر شد که در مورد برخی کالاها چون PVC،PET و پلی استایرن ها که با کمبود عرضه مواجه هستند، بازارشان توسط دلالان قبضه شده و قیمت های جهانی خیلی عامل تاثیرگذاری بر آن نیستند زیرا این واسطه ها هستند که قیمت این محصولات را در بازار ایران تعیین می کنند و با شرایط به وجود آمده مصرف کنندگان واقعی محکوم به تن دادن به قیمت های پیشنهادی آن ها هستند و لطمه زیادی می خورند و همچنان که در هفته گذشته در بازار ایران قیمت ها و تقاضاهای کاذب مشاهده شد.

 

در مورد سایر کالاها چون پلی اتیلن های سبک و سنگین نیز توصیه می شود با دقت زیادی خرید خود را انجام دهید و تا حدی استراتژی محافظه کار داشته باشید تا در هفته های آتی روند بعدی قیمت ها تا حدودی مشخص شود، ولی تا به الان تغییر قابل توجهی در مورد هیچ کدام محصولات رخ نخواهد داد.  

 

ولی در مورد پلی پروپیلن ها و PET های گرید بطری باید ذکر شود که پتانسیل افزایش نرخ پایه را دارند و پیش بینی می شود که در زمان اعلام قیمت های پایه جدید با افزایش خوبی مواجه شوند در نتیجه در صورت نیاز به مقدار کافی خریداری شود.

 

تاثیر خروج انگلستان از اتحادیه اروپا بر محصولات پلیمری

اثرات روانی این خروج  به محض اعلام نتایج رای گیری کاهش شدید قیمت نفت و ارزش پوند در مقابل دلار بود، همچنین بورس های معتبر دنیا سقوط کرد و در مقابل نرخ طلا با افزایشی نسبتا قابل توجه مواجه شد،  اما در ادامه بازار های مختلف نسبتا متعادل شده و به عنوان نمونه قیمت نفت برنت در زمان ابتدایی اعلام خبر بیش از 6 درصد افت کرد که در ساعات پایانی معاملات کاهش نهایی قیمت نفت به 1 دلار و 74 سنت و معادل 3.5 درصد به ازای هر بشکه رسید و قیمت نفت برنت بار دیگر به سطوح کمتر از 50 دلار رسید و با قیمت 48 دلار 67 سنت معاملات این محصول به پایان رسید. به نظر می رسد اثرات این خروج کوتاه مدت بوده و به مرور بازار روند خود را از سر بگیرد و با تقویت تقاضا قیمت ها به سطوح قبلی خود باز گردند. ولی در کوتاه مدت ممکن است بار دیگر تحت تاثیر این کاهش نفت شاهد بی اعتمادی فعالان بازار نسبت به روند آتی قیمت نفت و مشتقات نفتی باشیم و بار دیگر تقاضا حداقل در کوتاه مدت کاهش یابد. این بی اعتمادی از امروز شروع شده و بسیاری از خریداران بزرگ در بازارهای جهانی ترجیح داده اند که به جای خرید در شرایط فعلی بازار را رصد کرده تا روند آتی بازار را بتوانند پیش بینی کنند، در نتیجه با این استراتژی های محافظه کارانه بعید نیست در کوتاه مدت شاهد ریزش مجدد قیمت ها باشیم ، البته این ریزش شدت زیادی نخواهد داشت و به مرور ممکن است متوقف شده و بازار روند منطقی خود را بار دیگر طی کند.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 62,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 62,500 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 62,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 62,700 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
5110 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 62,500 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 62,300 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,200 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,900 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
2420h 57,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,900 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE80 Arak 74,500 ریال 500 0.67% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf 75,000 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 85,000 ریال -1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال 200 0.27% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 70,200 ریال 200 0.28% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
ZR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 55,200 ریال 8400 15.22% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 54,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,000 ریال 400 0.85% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,000 ریال 500 1.09% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 51,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 107,200 ریال -200 0.19% نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖