تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

یکشنبه ۶ تير ۱۳۹۵ ۰۸:۰۰ تعداد نظرات: 0

داستان پرش فاسبری، الگوی رابطه نوآوری و بهبود عملکرد

افراد غیرمنطقی ارزشمندترین دارایی‌های شما

قهرمانان مسابقات پرش ارتفاع نیز مثل دیگر ورزش‌ها با گذشت زمان بلندتر، قوی‌تر و متناسب‌تر شده‌اند و تکنیک‌های ورزشی خود را بهبود بخشیده‌اند. اما در اوایل دهه 60 میلادی، زمانی که میله افقی هفت بار بالاتر رفت، چه اتفاقی افتاده بود؟ چه چیزی عامل این پیشرفت چشمگیر در رقابت‌های پرش ارتفاع بود؟
افراد غیرمنطقی ارزشمندترین دارایی‌های شما

به نمودار پایین صفحه نگاهی بیندازید. این نمودار تحولات بالاترین میزان پرش در مسابقات جهانی پرش ارتفاع مردان را در طول یک دوره 100 ساله نشان می‌دهد. قهرمانان مسابقات پرش ارتفاع نیز مثل دیگر ورزش‌ها با گذشت زمان بلندتر، قوی‌تر و متناسب‌تر شده‌اند و تکنیک‌های ورزشی خود را بهبود بخشیده‌اند. اما در اوایل دهه 60 میلادی، زمانی که میله افقی هفت بار بالاتر رفت، چه اتفاقی افتاده بود؟ چه چیزی عامل این پیشرفت چشمگیر در رقابت‌های پرش ارتفاع بود؟بسیاری از افراد مطلع در این زمینه «تکنیک فاسبری» را عامل این پیشرفت می‌دانند؛ تکنیکی که دیک فاسبری، برنده مدال طلای مسابقات پرش ارتفاع در آن سال‌ها مبتکر آن بود و امروزه در سطح اول مسابقات فقط از این روش استفاده می‌شود. پیش از آن، در مسابقات جهانی پرش ارتفاع، ورزشکاران به سوی مانع می‌دویدند، با یک پا جهش می‌کردند و با پاهای باز درحالی‌که سر را میان دو پا قرار داده‌ بودند، فرود می‌آمدند. این روش به «تکنیک استرادل» موسوم بود. تکنیک‌ دیگر پرش قیچی نام داشت که مشابه پرش با مانع و از پهلو انجام می‌شد. سپس فاسبری وارد کار شد و پرش وارونه انقلابی او در المپیک 1968 مکزیک اولین بار این رشته ورزشی را متحول کرد و همه این تکنیک‌ها را به هم ریخت. فاسبری دوید، پای چپش را بلند کرد، پای راست را محور قرار داد و درحالی‌که پشت به میله پرش کرده بود جهش کرد و با سرشانه فرود آمد. این سبک که تا به حال از سوی هیچ ورزشکاری دیده نشده بود، تعجب همه را برانگیخت.

فاسبری 67 ساله به یاد می‌آورد: «در المپیک 1968 مکزیک، تماشاچیان از کاری که من انجام دادم شگفت‌زده شده بودند، طوری که از تشویق و خوشحالی کردن دست کشیده و فقط نگاه می‌کردند. حتی وقتی دوندگان ماراتن بعد از 26 مایل دویدن وارد زمین شدند، هنوز سکوت حکمفرما بود.» او با پرش 24/2 متر مدال طلای المپیک را از آن خود کرد.

 

چهار سال بعد، در المپیک 1972 مونیخ، از 40 ورزشکار پرش ارتفاع، 28 نفر از تکنیک فاسبری استفاده کردند و 10 سال بعد از اولین ارائه این روش در سطح بین‌المللی، اکثریت قهرمانان پرش ارتفاع به‌طور رسمی «پرش فاسبری» را برگزیدند. فاسبری که اکنون یک مهندس عمران بازنشسته است می‌گوید: «می‌دانم که کارم منحصربه‌فرد بود و افتخار می‌کنم این سبک به نامم ثبت شده است

اگر بخواهم واقعیت را بگویم، اولین باری که با من در این مورد مصاحبه کردند و خواستند اسمی برای این تکنیک پیدا کنم، از وجهه تحلیلی مهندسی‌ام استفاده کرده و اسم «چارچوب وارونه» را انتخاب کردم.این عنوان اصلا جالب نبود و آن خبرنگار حتی آن را چاپ نکرد. دفعه بعدی که با من مصاحبه کردند گفتم شنیده‌ام که در شهر این روش را پرش فاسبری می‌نامند و بعد همه جا همین اسم را ثبت کردند.» بیشتر ما با چنین داستان‌هایی آشنا هستیم که ظاهرا با واقعیت تناسب دارد. اما آیا همه تکنیک‌های جدید به پیشرفت‌های چشمگیر در عملکرد منجر می‌شود؟

 

نوآوری، عامل بهبود عملکرد؟
واقعیت این است که در مورد فاسبری این‌گونه نبود. توالی ثبت رکوردهای پرش در اوایل دهه 60 در واقع نتیجه کار دو قهرمان پرش فراموش‌شده به نام‌های جان توماس از آمریکا و والری برومل از اتحاد جماهیر شوروی بود که هر دو در همان سبک قدیمی استرادل استاد بودند. دیک فاسبری حتی در آن موقع در سطح طراز اول‌ها رقابت نکرد. در واقع او هیچ گاه رکورد جهانی پرش را نزد. او درحالی‌که می‌دانست تکنیک جدیدش پرش ارتفاع را برای همیشه متحول کرده، بعد از دریافت مدال طلای المپیک مکزیک درخواست کرد میله پرش تا 29/2 متر بالا برود، به امید اینکه بتواند رکورد 28/2 متری برومل را بزند. اما در هر سه پرشی که کرد شکست خورد. وقتی اولین بار این داده‌ها را مرور کردیم، دهانمان از تعجب باز مانده بود، چون ظاهرا این اطلاعات عقاید قدیمی ما را مبنی بر اینکه نوآوری عامل بهبود عملکرد است، بی‌اعتبار می‌کرد.

 

اما کمی عمیق‌تر شدیم و در نهایت متوجه شدیم چه اتفاقی رخ داده است. در واقع، اثرات این داستان برای هر فرد نوآور مشتاقی، جالب‌تر و هیجان‌انگیزتر از آن است که انتظار می‌رود. در اوایل دهه 60 و در اوج جنگ سرد، توماس و برومل وارد عرصه ورزش جهانی شدند. توماس درحالی‌که تنها 20 سال داشت، سه بار رکورد جهان را شکست. بعد از او برومل چهار بار رکورد زد. رقابت تنگاتنگ آنها در مسابقات المپیک 1964 توکیو به اوج خود رسید. در آن مسابقات هر دو آنها در نهایت یک اندازه پریدند، اما برومل چون پرش خطای کمتری داشت، مدال طلا را برد. باید تاکید کرد که هر دو آنها از تکنیک استرادل در پرش استفاده کرده بودند.بنابراین چه اتفاقی برای دیک فاسبری رخ داد؟ در زمان المپیک توکیو، فاسبری نوجوان 17 ساله‌ و محصلی بود که امید می‌‌رفت به ورزشکاری حرفه‌ای تبدیل شود، چرا که در آن زمان تنها 28 سانتی‌متر کمتر از رکورد برومل پریده بود. با وجود «اخطارهای وحشتناک» مربیانی که با او کار می‌کردند، فاسبری بر سبک جدید پرشی که داشت اصرار می‌ورزید و پای جلویی خود را بلند می‌کرد و بلافاصله وقتی به میله افقی می‌رسید، به پشت برمی‌گشت و با سر پایین می‌آمد. هیچ‌کس دقیقا نمی‌داند چه چیزی الهام‌بخش او برای امتحان کردن این تکنیک تازه بوده است. مطمئنا مربیانش منبع این الهام‌بخشی نبودند، چرا که آنها تلاش می‌کردند او را به انجام پرش استرادل بازگردانند.

 

به هر حال، می‌توان گفت یک عامل تاثیرگذار این بود که دبیرستانش یکی از پیشگامان قرار دادن تشک‌های فوم بزرگ برای ورزشکاران بود که باعث می‌شد فرود با سر خطر کمتری داشته باشد. در هر صورت، او بر به‌کار بردن روش خود مصر بود و با وجود همه انتقادهایی که می‌شد، به راه خود ادامه داد تا اینکه در اواسط دهه 60 آنقدر خوب عمل کرد که به تیم ملی آمریکا راه یافت. البته، والری برومل در آن زمان به قهرمان بی‌چون‌ و چرای پرش ارتفاع تبدیل شده بود، اما یک تصادف با موتورسیکلت باعث شد پای راستش در چند نقطه دچار شکستگی شود و اگرچه چند عمل جراحی طولانی باعث شد بتواند دوباره راه برود، اما عمر ورزش حرفه‌ای او به پایان رسید.این تغییر سرنوشت درها را به روی دیک فاسبری باز کرد. برومل در رقابت‌های المپیک 1968 مکزیک شرکت نکرد و فاسبری در برابر دیگر ورزشکارانی قرار گرفت که همگی از پرش سنتی استرادل استفاده می‌کردند. او با تکنیک پرش وارونه جنون‌آمیز خود توانست همه آنها را پشت سر بگذارد. فاسبری ناگهان به ستاره مسابقات تبدیل شد و در اکتبر 1968 روزنامه نیویورک تایمز روش متهورانه پرش او را به تیتر یک خود تبدیل کرد. اما داستان فاسبری، حتی با وجودی که مدال طلای المپیک را در جیب داشت، تمام نشده است. پرشی که باعث برنده شدن او در آن مسابقات شد، هنوز پایین‌تر از رکورد جهانی بود و در واقع فاسبری هیچ‌گاه نتوانست آن رکورد را بشکند.

 

در دهه بعد از آن، رکورد جهان چندین بار توسط ورزشکاران دیگر شکسته شد. برخی از آنها از روش فاسبری استفاده کردند و برخی دیگر همان پرش استرادل را انجام دادند. در دهه 80 بود که پرش فاسبری در نهایت به عنوان یک تکنیک اصلی توسط ورزشکاران حرفه‌ای پرش ارتفاع تثبیت شد. با اینکه قبلا صدها بار گفته شده، ما فکر می‌کنیم بازبینی داستان پرش فاسبری برای نشان دادن اینکه فرآیند نوآوری در زندگی واقعی چقدر «آشفته» است، می‌تواند مفید باشد. همه می‌دانند که نوآوری‌های واقعا مخل اینچنینی به یک مخترع مستقل نیاز دارند؛ فردی که دوست دارد عقل سلیم را به رخ بکشد، خارج از چارچوب مشخص فکر کند و وضعیت موجود را به چالش بکشد. فاسبری در واقع چنین فردی بود، اما اگر بخواهیم به ماهیت واقعی این داستان پی ببریم، باید چند نکته مهم دیگر را وارد این ترکیب کنیم.

ابتدا، تلاش‌های غیرعلنی فاسبری چند سال‌ طول کشید و اوایل هیچ‌کس او را جدی نمی‌گرفت و حتی افراد به او توصیه می‌کردند به روش مرسوم پرش برگردد. دوم، نوآوری او در زمانی اتفاق افتاد که تشک‌های فرود خوبی در دسترس بود و امکان پرش ایمن با سر را برای اولین بار فراهم کرد. سوم، تصادف برومل برای فاسبری یک شانس بود و او این فرصت را ربود. در نهایت، پیشرفت فاسبری پایان داستان نبود و چند سال حتی بعد از گرفتن مدال طلا طول کشید تا مزایای نوآوری او برای همه مشخص شود. وقتی همه اینها را کنار هم می‌گذاریم، به این نتیجه می‌رسیم که نوآوری تغییردهنده بازی چقدر سخت است.

 

برای همه دیک فاسبری‌های دنیا این کار با دشواری همراه است و برای سازمان‌های بزرگی که مجبورند علیه قوانین تثبیت‌ شده شرکت‌های خود و نیز هنجارهای پذیرفته شده فضای بازار بجنگند، وضعیت دشوارتر می‌شود. قبل از اینکه از دنیای ورزش خارج شویم، فراموش نکنیم که بسیاری از تکنیک‌ها و تئوری‌های نوآورانه جدید نمی‌توانند به نتیجه برسند. به ازای هر دیک فاسبری موفقی که ایده «هوشمندانه-احمقانه» او به نتیجه رسیده، افراد فراموش شده بسیار زیادی هستندکه ایده‌هایشان در فهرست «احمقانه-احمقانه» جای گرفت. مربیان فاسبری فقط افراد سنتی غرق‌شده در ذهنیات خود نبودند، بلکه تجربه امتحان کردن و شکست خوردن تکنیک‌های مختلف توسط ورزشکاران دیگر را نیز ترسیم می‌کردند.
 

قدرت غیرمنطقی بودن
مهم نیست شرایط به نفع نوآوری چقدر مطلوب باشد، چون همچنان به فردی نیاز دارید که اولین بار دست به اقدامی جدید بزند و هر زمان ممکن بود، فرصت‌ها را برباید. دیک فاسبری عامل تغییر در دنیای پرش ارتفاع بود. او نمونه واقعی یک انسان غیرمنطقی بود. همان‌طور که جورج برنارد شاو در اظهار نظری مشهور گفته: «انسان منطقی خود را با دنیا وفق می‌دهد، اما انسان غیرمنطقی اصرار دارد که دنیا را با خود سازگار کند. بنابراین همه پیشرفت‌ها به انسان‌های غیرمنطقی بستگی دارد.» در دنیای کسب‌وکار نمونه‌های فراوانی از افراد غیرمنطقی وجود دارد.

 

استیو جابز به‌دلیل فعالیت در «فضای ایجاد اختلال در واقعیت» مشهور بود که به او و شرکت اپل امکان می‌داد طراحی‌های واقعا نوآورانه‌ای خلق کنند. الون ماسک، مدیر و بنیان‌گذار شرکت SpaceX نیز اغلب با جهان‌بینی مشابهی شناخته می‌شود. او ریسک می‌کند و رویاهای بزرگ در سر دارد و سلطه‌جویی‌اش باعث می‌شود این رویاها را محقق کند. البته فقط مدیران ارشد یا بنیان‌گذاران رویایی نیستند که این نوع جهان‌بینی غیرمنطقی را به نمایش می‌گذارند. در بیست سال گذشته، با مدیران میانی زیادی کار کرده‌ایم که بر دفاع از ایده‌های روشن خود اصرار داشته‌اند، اما اغلب هیچ تشویقی برای آنها وجود نداشته و اغلب ریسک کاری بسیار زیادی در مسیر متحمل شده‌اند.

غیرمنطقی بودن کارکرد موقعیت سلسله‌مراتبی شما نیست، بلکه وضعیت ذهن است. در طول سال‌ها فهمیده‌ایم که برخی افراد تنها غیرمنطقی‌تر از بقیه هستند. البته این یک مساله دودویی نیست؛ همه ما سایه‌های مختلفی از غیرمنطقی بودن را به نمایش می‌گذاریم، درحالی‌که افراد آزادی مثل جابز و ماسک در یک طرف طیف قرار دارند و قانون‌مداران در طرف دیگر. اما صرف‌نظر از اینکه با چه میزان از ژن غیرمنطقی بودن به دنیا آمده‌اید، توانایی استفاده از آن به شیوه‌ای هوشمندانه تا حد زیادی به مهارت و تجربه شما برمی‌گردد. آیا فردی غیرمنطقی را دیده‌اید که در پیروی از یک ایده، سرسختی و اصرار زیادی نشان می‌دهد، درحالی‌که دائما به او گفته می‌شود از ایده خود صرف‌نظر کند؟

 

 

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,600 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 49,000 ریال 1200 2.45% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 49,000 ریال 1800 3.67% نمودار و آرشیو
5110 50,200 ریال 1700 3.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,700 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,700 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,600 ریال 600 1.38% نمودار و آرشیو
0075 52,800 ریال 1600 3.03% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
Lf190 51,200 ریال 600 1.17% نمودار و آرشیو
52518 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
2420h 50,800 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
2420d 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 48,800 ریال 600 1.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 48,900 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,800 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 54,000 ریال 2000 3.7% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 53,000 ریال 800 1.51% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 800 1.7% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 53,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G 45,700 ریال -2400 4.99% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 48,000 ریال -300 0.62% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
C30s 49,100 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,800 ریال 300 0.49% نمودار و آرشیو
1540 60,300 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 43,300 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
785 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
821 44,700 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
825 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
5030 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 45,700 ریال -500 1.08% نمودار و آرشیو
552R Maroun 45,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 48,300 ریال -700 1.43% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 94,000 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
10417 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
10415 94,000 ریال -1000 1.05% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 50,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
RP340 49,600 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
440L 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 52,700 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
ZR230 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 48,000 ریال 700 1.46% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,600 ریال -300 0.77% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال -200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 40,350 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 65,000 ریال -1500 2.26% نمودار و آرشیو
EPS 400 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال -1000 1.08% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖