ارسال پاسخ

جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۰۴ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 509 Telegram

inpia.ir

اعتراض نمایندگان مجلس و مسوولان به افزایش قیمت خوراک پتروشیمی

سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه به شدت به تصمیم ناگهانی مجلس درخصوص افزایش نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی به 15 سنت اعتراض کردند.
اعتراض نمایندگان مجلس و مسوولان به افزایش قیمت خوراک پتروشیمی

 سرانجام پس از ماه‌ها هیاهو انتظار سهامداران درخصوص تصمیم‌گیری نرخ خوراک پتروشیمی به سر رسید و نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز سه شنبه درباره نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی تصمیم گیری کردند، تصمیمی که به مذاق سرمایه‌گذاران خوش نیامد و فعالان بازار سرمایه به شدت به تصمیم ناگهانی مجلس درخصوص افزایش نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی به 15 سنت اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، با وجود رایزنی‌های گسترده صورت گرفته میان کارشناسان و مسوولان و ارسال نامه‌های سرگشاده به رئیس مجلس، نمایندگان ملت در جلسه روز سه‌شنبه در کنار بهت سرمایه‌گذاران و حاشیه‌های فراوان در خصوص نرخ خوارک شرکتهای پتروشیمی تصمیم‌گیری کرده و به افزایش 15 سنتی خوراک پتروشیمی‌ها رای دادند.

به این ترتیب شایعات مطرح شده درباره افزایش قیمت خوراک شرکتهای پتروشیمی به وقوع پیوست و نمایندگان مجلس بدون توجه به منافع سرمایه گذاران خرد تصویب کردند که قیمت پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در چارچوب قانون هدفمندی یارانه‌ها به گونه‌ای تعیین شود که نرخ بازدهی داخلی ارزی سرمایه گذار (IRRE) این واحدها تا 25 درصد باشد به شرط آنکه از 15 سنت در هر متر مکعب کمتر نشود.

این تصمیم به مذاق سرمایه‌گذاران خوش نیامد و بازار سرمایه از این تصمیم استقبال نکرد به طوری که این خبر صنعت پتروشیمی و سایر صنایع بورس را به شدت تحت تاثیرخود قرار داد و شرکتهای پتروشیمی در معاملات روز چهارشنبه با صف فروش مواجه شدند و شاخص بورس 700 واحد از ارزش خود را از دست داد.

این در حالی است که بازار سرمایه در هفته‌های گذشته و با انتشار اخبار مرتبط با احتمال افزایش قیمت خوراک شرکتهای پتروشیمی ملتهب شده بود و نمایندگان مجلس نیز به وضوح تاثیر ابهامات بودجه سال 93 را بر بورس تهران مشاهده کرده بودند اما با وجود تمام تلاشهای صورت گرفته از سوی فعالان بازار سرمایه و رایزنی با نمایندگان مجلس، با پیشنهاد احمد توکلی افزایش 15 سنتی قیمت خوراک تصویب شد.

به این ترتیب برخی مسوولان و کارشناسان بورس به این تصمیم اعتراض کرده و برخی نمایندگان مجلس در صدد لغو مصوبه و برگزاری مجدد رای‌گیری هستند.

**اعتراض نمایندگان مجلس به افزایش نرخ خوراک

بر این اساس برخی نمایندگان به این تصویب اعتراض کرده و تذکراتی را در صحن علنی مطرح کردند به طوری که عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: پیشنهادی مبنی بر نحوه تعیین قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها که روز گذشته به طور غیرقانونی مطرح شد، مشکلاتی برای بازار سرمایه به وجود آورد.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگانی که مدام از ثبات قیمتها در مجلس صحبت می‌کنند با پیشنهاد خود اصلی‌ترین صنعت کشور یعنی صنعت پتروشیمی را با مشکل مواجه کردند.

وی با اشاره به قیمت خوراک پتروشیمی‌ها در کشورهای مختلف گفت: بیشترین قیمت خوراک پتروشیمی‌ها مربوط به روسیه است که هر متر مکعب گاز 13 سنت است ما چطور می‌خواهیم آن را 15 سنت تعیین کنیم.

**مصوبه مجلس به صورت شکلی و محتوایی ایراد دارد

محمدرضا پورابراهیمی- نائب رئیس کمیسون اقتصادی مجلس - هم با بیان اینکه در خصوص این مصوبه چندین بار تذکر داده شد، در این خصوص به ایسنا گفت: به عقیده من مصوبه افزایش خوراک شرکتهای پتروشیمی به صورت شکلی و محتوایی ایراد دارد.

وی توضیح داد: شکلی از آن جهت که نمایندگان مجلس در حال بررسی بند مربوط به نحوه قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها بودند و در مصوبه، کمیسیون قیمت‌گذاری خوراک شرکتهای پتروشیمی را به دولت واگذار کرده و اعلام کرده بودیم که دولت در این خصوص تصمیم گیری کند.

وی ادامه داد: همچنین در لایحه اشاره شد که قیمت پایه خوراک گاز و پتروشیمی در چارچوب قانون به گونه‌ای تعیین شود که نرخ بازده داخلی ارزی آنها 25 درصد باشد بنابراین با این رویکرد یک تصمیم کلی گرفته شده بود و قرار نبود نرخ یا عددی در خصوص قیمت گاز تصویب شود.

وی با بیان اینکه پیشنهادی توسط یکی از نمایندگان در صحن مجلس مطرح شد، اظهار کرد: تبصره یک ماده 186 آیین نامه داخلی مجلس عنوان می کند تنها پیشنهاداتی که توسط نمایندگان و کمیسیون‌ها در زمان مقرر دریافت و به چاپ رسیده و مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه باشد قابل طرح است.

وی اضافه کرد: لذا آنچه که روز گذشته مطرح شد با تبصره یک ماده 186 آیین نامه داخلی مغایر بود و نیاز به طرح نداشت و آئین نامه داخلی رعایت نشد. بنابراین تذکراتی در این خصوص داده شد که رئیس مجلس این تذکرات را وارد ندانست.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه اشکالاتی از نظر شکلی در این مصوبه وجود دارد، عنوان کرد: از نظر محتوایی نیز اشکالاتی به این مصوبه وارد است زیرا در سالهای گذشته نرخ هر متر مکعب گاز 700 تومان بود و افزایش این میزان به 15 سنت به شکلی بازار را دچار چالش می کند و باید نظر کارشناسی کمیسیون صنایع و اقتصادی در این خصوص اخذ شود.

به گفته ی پورابراهیمی با رایزنیهای صورت گرفته مقرر شده بود که قیمت خوراک شرکتهای پتروشیمی بین 10 تا 15 سنت و میانگین به قیمت 12 سنت تصویب شود و این قیمت مبنای منطقی‌تری برای تصمیم گیری داشت و تصمیم گیری می توانست بر اساس آن صورت گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا پیشنهادات کمیسیون‌ها در این خصوص به تصویب نرسید، گفت: پیشنهادات کمیسیون‌های مختلف در این خصوص وجود داشت اما به دلیل اینکه پیشنهاد اولیه رای آورد، عملا دیگر پیشنهاد سایر موارد مطرح نشد و پیشنهاد اول که 15 سنت بود به تصویب رسید.

**پیگیری موضوع از سوی نمایندگان

پورابراهیمی در ادامه از پیگیری نمایندگان مجلس در این خصوص خبر داد و گفت: نامه‌ای در روز گذشته از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس مطرح شد که در آن نحوه رای گیری در خصوص نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی مورد اعتراض قرار گرفت ولی تذکر این نامه وارد نشد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر قیمت 15 سنت برای خوراک شرکتهای پتروشیمی به تصویب رسیده است ولی این موضوع از سوی نمایندگان در حال پیگیری است تا به شکلی در خصوص نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی تصمیم‌گیری شود.

**امکان لغو مصوبه از سوی شورای نگهبان

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه نظر کارشناسان در این خصوص ارائه می شود، خاطرنشان کرد: تنها راه حل این موضوع اظهار نظر شورای نگهبان است زیرا اگر شورا این مصوبه را مغایر با آیین نامه بداند امکان برداشتن آن وجود دارد.

وی ادامه داد: بنابراین پیگیری‌های لازم از سوی نمایندگان مجلس در حال انجام است و نامه‌ای در این خصوص ارائه شده است که آیا امکان دارد با قبول کردن رئیس مجلس رای گیری مجددی صورت گیرد؟ در غیر اینصورت اگر شورای نگهبان مصوبه را تایید نکند، مصوبه به صحن علنی مجلس بازمی گردد و مجددا مورد تصویب قرار می گیرد.

علاوه بر نمایندگان مجلس، مسوولان بورس هم به این تصمیم معترض بوده و عنوان کردند که بازار سرمایه انتظار تصویب خوراک 15 سنتی را از نمایندگان مجلس نداشته است و اتخاذ اینگونه تصمیمات خواسته یا نا خواسته در خروج سرمایه‌ها از بورس تاثیرگذار است.

**تاثیرات افزایش نرخ خوراک اطلاع رسانی شده بود

محمدرضا عربی - معاون نظارت بر ناشران سازمان بورس - درخصوص افزایش نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی به ایسنا گفت: بازار سرمایه تمام تلاش خود را در این خصوص انجام داد و در مورد نحوه تصمیم گیری خوراک شرکتهای پتروشیمی به دولت، نمایندگان و اعضای کمیسیون اطلاع‌رسانی کرد که تصمیم آنها چه تاثیری در صنعت پتروشیمی که یکی از صنایع لیدر بازار است، می گذارد.

وی ادامه داد: به این ترتیب تاثیر این تصمیمات به صورت رسمی و غیر رسمی اطلاع رسانی شده و تا حدودی این موضوع در کمیسیون های مختلف به جمع بندی رسیده بود.

عربی در مورد علت اتخاذ این تصمیم توسط نمایندگان مجلس گفت: به هر حال علی رغم اطلاع رسانی‌های صورت گرفته، نمایندگان مجلس این تصمیم را اتخاذ کرده و تاثیر آن را در بازار سرمایه مشاهده کردند.

** بازار سرمایه انتظار این مصوبه را نداشت

وی یادآور شد: این در حالی است که انتظار بازار سرمایه این بود که نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی با فرمولی تصویب شود که هم منافع دولت مدنظر قرار گیرد و هم از صنعت پتروشیمی که از صنایع مهم بورس بوده و دارای ارزش افزوده است، حمایت شود.

معاون سازمان بورس عنوان کرد: بنابراین با واکنشی که بازار سرمایه در روز چهارشنبه به این مصوبه نشان داد این نکته را بیان کرد که انتظار تصویب این اعداد را نداشته است و بازار سرمایه امیدوار بود که اعداد پایین‌تر و فرمول مناسب‌تری در این خصوص تصویب شود تا به رشد و شکوفایی صنعت پتروشیمی کمک کند.

وی در مورد پیش بینی آینده بازار سرمایه در سایه این مصوبه گفت: در حال حاضر نمی توان پیش بینی کرد که بازار سرمایه به روند صعودی باز می‌گردد یا نه ولی واکنش بازار به این مصوبه نشان داد که مردم انتظار تصویب قیمت 15 سنتی را برای خوراک شرکتهای پتروشیمی نداشتند و امیدوار بودند که نرخهای پایین‌تری مصوب شود بنابراین انتظار سهامداران از مجلس براورده نشد و از تصمیم مجلس در بازار سرمایه استقبال نشد.

**تاثیرات اینگونه تصمیات بر بازار سرمایه

به گفته عربی، اتخاذ اینگونه تصمیمات خواسته یا نا خواسته در خروج سرمایه‌ها از بورس تاثیرگذار است زیرا صنعت پتروشیمی یک صنعت پیشتاز و لیدر در بورس بوده و سهامداران هم به دلیل جایگاهی که این صنعت در اقتصاد دارد انتظار داشتند که بتوانند که در این صنعت منافعی داشته باشند بنابراین اینگونه تصمیمات باعث می شود که ناخودآگاه برخی سرمایه‌گذاران حداقل از این صنعت انتظار سودآوری دلخواه خود را در آینده نداشته باشند.

**نماد شرکتهای پتروشیمی متوقف نمی شود

وی در مورد توقف نماد شرکتهای پتروشیمی با افزایش نرخ خوراک گفت: در حال حاضر نماد شرکتهای پتروشیمی متوقف نمی شود زیرا تاثیر این اطلاعات بر پیش بینی سود سال 93 شرکتها بوده و EPS‌ سال 93 نیز هنوزاعلام نشده است.

عربی اظهار کرد: بنابراین افزایش نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی تاثیری در پیش بینی سود سال 92 شرکتها نداشته و پیش بینی 93 نیز هنوز اعلام نشده است و شرکتها تا پایان ماه فرصت دارند که EPS سال 93 را محاسبه کرده و به بازار ارائه کنند.

**شرکتهای سنگ آهنی شرایط بهتری دارند

معاون ناشران سازمان بورس در خصوص افزایش بهره مالکانه شرکتهای سنگ آهنی گفت: شرکتهای سنگ آهنی به مراتب شرایط بهتری از شرکتهای پتروشیمی دارند زیرا عددی که دولت در این خصوص اعلام کرده بود در مجلس تعدیل شد و این موضوع شرایط بهتری را برای آنها ایجاد کرد.

وی یاداور شد: این در حالی است که شرکتهای سنگ آهنی نیز باید اعداد و ارقام خود را محاسبه کرده و این تاثیرات را در بودجه سال آینده اعلام کنند ولی به نظر می‌رسد که تاثیرات آنها از شرکتهای پتروشیمی کمتر باشد.

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری ملی نیز که نامه‌ای در خصوص قیمت خوراک شرکتهای پتروشیمی به رئیس مجلس ارسال کرده بود، از این تصمیم شگفت زده شده و به صراحت این تصمیم را ضد اشتغال، ضد تولید، ضد رشد اقتصادی و ضد سیاستهای اصل 44 اعلام کرد.

**بین دولت، مجلس و سرمایه‌گذاران تضاد منافع وجود دارد

علیرضا عسگری مارانی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران درخصوص افزایش نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی با بیان اینکه نمی دانم چرا این مصوبه به تصویب رسید، به ایسنا گفت: تصویب این مصوبه نشان داده که متاسفانه ما بین دولت، مجلس و سرمایه گذاران تضاد منافع وجود دارد و آقایان تصور می کنند که اگر نرخ گاز افزایش یابد، منافع ملی را رعایت کرده‌اند در صورتیکه ما فکر می کنیم منافع ملی این است که تولید افزایش یافته و اشتغال ایجاد شود که در این خصوص اختلاف نظر وجود دارد.

وی ادامه داد: بنابراین وجود این اختلاف نظر باعث شد که در روز سه شنبه بدون اینکه نامه‌ای مکتوب پیش روی نمایندگان مجلس قرار گیرد،یکی از نمایندگان به دلیلی که مشخص نیست چه بوده است، قیمت 15 سنت را مطرح کرد و چون پیش فرض را بر این گرفتند که کمیسیون تلفیق این قیمت را تصویب کرده است، لذا این مصوبه به تصویب رسید.

وی اظهار کرد: برخی نمایندگان در جلسه اعلام کردند که مصوبه اشکال دارد ولی متاسفانه رئیس مجلس این اشکال را وارد ندانستند و رای گیری را انجام دادند و نمایندگان نیز این قیمت را پذیرفتند در صورتیکه که اگر کمیسیون تلفیق این مصوبه را قبول نمی کرد،مصوبه دو سوم رای می آورد.

این فعال بازار سرمایه عنوان کرد: این در حالی است که قیمت حداقل 15 سنتی با نرخ بازدهی داخلی ارزی سرمایه گذار 25 درصد در تضاد است زیرا اگر پروژه با 25 درصد بازدهی حرکت کند کف قیمت 15 سنت معنا ندارد زیرا برخی از پتروشیمی ها به دستور مجلس در مناطقی تاسیس شدند که توجیح اقتصادی نداشته است.

وی گفت: بنابراین نمی دانم نمایندگان مجلس چطور این تصمیم را گرفتند اما تنها این را می دانم که تضاد منافع در کشور وجود دارد به طوری که ما می گوییم پول، ثروت و مدیریت در خدمت تولید، توسعه و اشتغال است ولی آنها معلوم نیست که چگونه فکر می‌کنند.

**این تصمیم قطع به یقین تورم‌زا است

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران با بیان اینکه اگر بازار ثانویه به درستی فعالیت نکند، سرمایه به سمت دلار، ارز و کالاهای تورم زا می رود، معتقد است: تصمیمی که گرفته شد قطع به یقین تورم زا بوده و تاثیرات آن ضد اشتغال، ضد تولید، ضد رشد و توسعه اقتصادی و ضد سیاستهای اصل 44 است که خود مجلس مصوب کرده است.

مارانی با بیان اینکه اقدام نمایندگان مجلس خلاف اصول اولیه است، یادآور شد: در بازار سرمایه با شفافیت کامل نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی را دنبال می کردیم و زمانی که در کمیسیون تلفیق نرخ بازدهی داخلی ارزی سرمایه گذار 25 درصد تعیین شد خوشحال شدیم اما چند نفر از آدمهایی که معلوم نیست فکر و ذهنشان چیست در دقیقه 90 یک دست نویس را با حاشیه روی صحن مجلس آوردند و متاسفانه رئیس مجلس نیز این پیشنهاد را تصویب کرد.

وی یاداور شد: زمانی که خبرهای خوبی در این خصوص مطرح شد بازار سرمایه مثبت شده و سهامداران خیالشان از صنعت پتروشیمی راحت شد ولی این تصمیم ناگهانی بازار سرمایه را با مشکل مواجه کرد.

**این تصمیم موجب از بین رفتن اعتماد سرمایه گذاران می شود

به گفته این فعال بازار سرمایه،این تصمیم ضد شفافیت بوده و موجب می شود که اعتماد سرمایه گذاران از بین برود و دیگر سرمایه گذاران نگاه بلند مدتی به بازار سرمایه نداشته باشند.

** بار مصوبه تخریب بازار سرمایه بود

وی با بیان اینکه بار مصوبه تخریب بازار سرمایه بود،اظهار کرد: نمایندگانی که این مصوبه را تصویب کردند بدانند که مبلغ زیادی نصیب دولت نمی شود ولی بورس و امنیت سرمایه‌گذاران را خدشه دار می‌کند همچنین به دلیل افزایش قیمت اوره، اثر آن روی محصولات کشاورزی و باغی دیده شده و بعد از افزایش قیمت اوره تمام محصولات کشاورزی و باغی افزایش پیدا می کند.

وی تاکید کرد: بنابراین 40 میلیون سهامدار عدالت با 6 میلیونی که کد سهامداری دارند سعی می کنند که از طریق این شبکه اجازه ندهند که چنین نمایندگانی در مجلس حضور داشته باشند زیرا نگاه آن‌ها نگاه مساله‌ساز است.

وی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاران همه سختیها را تحمل کرده و زیر بار تمام فشارها می رود ولی سهامداران واقعی سعی می کنند که به سمت بازارهای موازی حرکت نکنند.

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران به سهامداران توصیه کرد که ذره‌ای صبور باشند و با دقت و هوشیاری این مصادیق را رصد کنند.

به گزارش ایسنا، تعیین نرخ 15 سنتی هر متر‌مکعب گاز مصرفی صنایع پتروشیمی با اینکه تکلیف برخی استراتژی‌های سرمایه‌گذاری را مشخص کرد اما به نظر می‌رسد که همچنان با توجه به واکنش‌های آتی پتروشیمی‌ها در افزایش نرخ تولیدات خود و افزایش فشار بر صنایع پایین‌دستی و حتی گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر واردات گاز مصرفی از کشورهای همسایه، چالش موجود پایان نیافته باشد.

این در حالی است که بازار سرمایه به این خبر واکنش شدید نشان داد و تصویب این مصوبه در مجلس موجب بی اعتمادی سرمایه گذاران و خروج آنها از بازار سرمایه شد؛ با این حال شنیده می شود که دولت نیز با این نرخ مخالف است و در راهروهای مجلس نیز همچنان سخنان مخالف به گوش می‌رسد.

به این ترتیب به گفته کارشناسان برای جلوگیری از بی اعتمادی سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بورس و نیز جلوگیری از زیان سهامداران و بازگشت بورس به روزهای مثبت بهتر است در این مصوبه تجدید نظر شده و شورای نگهبان برای رعایت منافع سرمایه گذاران و نیز جلوگیری از سرازیر شدن نقدینگی به سمت بازارهای سکه و ارز، از تصویب این مصوبه خودداری کند تا مصوبه مجددا در صحن مجلس به رای گیری گذاشته شود.

همچنین با تلاش‌های صورت گرفته از سوی نمایندگان مجلس و نیز فعالان بازار سرمایه باید تصمیمات اتخاذ شده همواره در راستای اجرای صحیح سیاستهای اصل 44 و حمایت از بازار سرمایه باشد تا اجزای بازار سرمایه کماکان بتوانند با حضور گسترده در این بازار موجبات رشد و توسعه اشتغال را فراهم کنند.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۲۹ فروردین ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 65,500 ریال 1200 1.83% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 65,300 ریال 1100 1.68% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 1300 1.98% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 64,700 ریال 700 1.08% نمودار و آرشیو
0075 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
020 57,300 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
Lf190 57,000 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,700 ریال نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,700 ریال نمودار و آرشیو
2420h 57,000 ریال 1300 2.28% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 57,000 ریال 1000 1.75% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,800 ریال 900 1.56% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,000 ریال نمودار و آرشیو
Z30s Ar 65,500 ریال نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 82,000 ریال نمودار و آرشیو
1540 76,000 ریال نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 65,500 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 79,500 ریال نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,000 ریال نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 45,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 43,800 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,400 ریال -400 0.89% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,000 ریال -500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 102,500 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 101,000 ریال نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖