ارسال پاسخ

پنجشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۵ ۱۱:۵۹ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 915 Telegram

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته دوم تیر ماه1395

کاهش عرضه مواد اولیه پلیمری و افزایش شدید حجم تقاضا- PVC ها همچنان جذاب ترین گرید بازار

متاسفانه هوشیاری مسئولین به اتفاقات بازار کم بوده و مدیریت بحرانی عملا وجود ندارد، این اوضاع PVC از اواخر بهمن ماه 1394 شروع شد و از آن زمان حدودا 4 ماه می گذرد ولی با وجود علم به مشکلات تولید در کشور، و ترجیح صادرات به تامین نیاز داخل در بعضی از برهه ها هیچگونه اقدانی برای مدیریت بحران صورت نگرفت.
کاهش عرضه مواد اولیه پلیمری و افزایش شدید حجم تقاضا- PVC ها همچنان جذاب ترین گرید بازار

سید جواد موسوی؛ کارشناس بورس محصولات پتروشیمی: در هفته دوم تیر ماه 1395، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران  تحت تاثیر غیر فعال کردن بسیاری از کدهای فعال در مناطق ویژه اقتصادی قرار گرفت و بسیاری از کالاهایی که در گذشته با رقابت قیمتی به فروش می رسیدند در هفته جاری وارد مرحله معاملات مچینگ شدند.

در کل حدود 70 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد و این در حالی بود که در هفته پیش 76 درصد کل محصولات به فروش رسیده بود در نتیجه حجم معاملات در هفته جاری 6 درصد کاهش یافته است.  که 16 گرید از 80 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند. تقاضا نیز چیزی در حدود 100 هزار تن کاهش را تجربه کرد که معادل 54 درصد بوده و بیشتر تحت تاثیر حذف کامل تقاضای کاذب تحت تاثیر ممنوعیت خرید کدهای معاف از مالیات بود.

در هفته ای که گذشت تالار معاملات شرکت بورس کالای ایران شاهد کاهش حدودا 8 درصدی حجم عرضه نسبت به هفته گذشته بود. این کاهش حجم داده منفی برای بازار و علی الخصوص در مورد گریدهای جذاب و موردنیاز بازار است و این در حالی است که هفته گذشته نیز حجم عرضه ها 7 درصد کاهش یافته بود، یعنی در مجموع سه هفته اخیر حجم عرضه ها 25 درصد کاهش یافته است که قابل توجه است.  جالب اینکه این کاهش عرضه ها قالبا در مورد گریدهای جذاب و مورد توجه بازار رخ می دهد و روند معاملات این محصولات را دچار اختلال می کند.

آنچنان که آمارها نشان می دهند حجم عرضه ها نسبت به هفته قبل 5 هزار و 279 تن کاهش داشته است. به نظر می رسد باید حجم عرضه ها در مورد بسیاری از گریدها در بازار داخلی افزایش یابد تا شاهد تعادل در بازار باشیم، این نیاز در مورد گروه PVC و PET بیشتر از سایر کالاها حس می شود.

 

تقاضا به نسبت با هفته آخر خرداد 99،828 تن کاهش را نشان می دهد، که کاهش قابل توجهی  نسبت به هفته گذشته است که دلایل آن عبارتند از:

  • ممنوعیت خرید برای کدهای معاف از مالیات و کاهش شدید حجم تقاضا
  • کاهش عرضه برخی گریدهای جذاب
  • محدودیت در تناژ ورودی برای برخی کالاها

 

حجم معاملات نیز با کاهش حدودا 15 درصدی به نسبت هفته گذشته مواجه شده که برابر با 7.556 تن کاهش است، به‌صورت کلی  در مقایسه با سایر هفته‌ها حجم معاملات کاهش را نشان می‌دهد، ولی این حجم معاملات با وجود حذف یکباره و غافلگیرانه سفارش های ثبت شده کدهای معاف از مالیات، باز هم حجم خوبی است زیرا در گذشته حجم قابل توجهی از معاملات بازار به این کدها اختصاص داشت در نتیجه کاهش 7 هزار تنی حجم معاملات با وجود نبود این گونه کدها کاهش قابل توجه و با اهمیتی نیست زیرا حجم زیادی از این معاملات به خریداران واقعی تعلق داشت و حجم کمتری با اهداف سوداگری خریداری شد. دلیل اصلی این کاهش حجم که مشخص بوده و به خاطر حذف سفارشات کدهای معاف از مالیات در کنار کاهش مجدد عرضه ها در مورد برخی گریدهای جذاب بازار است. ولی اگر حجم معاملات کاهش با اهمیتی را تجربه نکرد دلایل فروانی دارد که به برخی از ان ها اشاره می شود:

1.       مناسب بودن قیمت های پایه

2.       صعودی بودن قیمت نفت و مشتقات آن

3.       صعودی بودن نرخ دلار

4.       کمبود مواد اولیه در بازار آزاد

5.       خرید تولیدکنندگان واقعی بعد از هفته ها عدم موفقیت در خرید به دلیل فعالیت کدهای معاف از مالیات و ایجاد انحصار

6.       معامله اکثر کالاهای جذاب با قیمت پایه و در مرحله مچینگ

 

جذاب ترین گروه بازار: گریدهای   PVC ،PET، پلی استایرن انبساطی 200 ، استایرن مقاوم 7240 تبریز و برخی  عرضه های پلی پروپیلن پتروشیمی جم و دورانی تبریز از جذاب ترین گریدهای بازار امروز بودند، این گریدها با رقابت قیمتی به فروش رسیدند.

 

کم رونق ترین گروه بازار:  استایرن بوتادین رابر ، انواع پلی پروپیلن های شیمیایی بود که تولیدکنندگان این گروه موفق به فروش بخش کمی از محصولات عرضه شده شان شدند.

 

اتفاق ویژه بازار:

ü      عدم عرضه محصول پلی اتیلن سبک خطی 209 امیرکبیر و افزایش حجم فروش شازند بود. به نظر می رسد پتروشیمی امیر کبیر با مشکل در تولید مواجه شده باشد و یا سناریوی دوم می تواند داشتن تعهدات صادراتی باشد.

ü      مورد بعدی افزایش حجم فروش مجتمع های واقع در مناطقی غیر از مناطق ویژه اقتصادی همچون شازند بود، این پتروشیمی در زمان فعالیت کدهای معاف از مالیات تا حد زیادی به حاشیه رانده شده بود ولی در هفته جاری و بعد از ممنوعیت خرید کدهای معاف از مالیات بار دیگر مورد توجه خریداران قرار گرفت و برای محصول EX3 اش رقابت قیمتی صورت گرفت و این در حالی است که محصول مشابه امیر کبیر وارد مرحله معاملات مچینگ شد.

ü      اعمال محدودیت حجم ثبت سفارش برای محصول PVC پتروشیمی های بندر امام و غدیر در کنار کاهش حجم عرضه ها و عدم عرضه پتروشیمی اروند

ü      عدم فروش کامل محصول PET785 تندگویان و ورود به معاملات مچینگ

 

بررسي گريدهای جذاب:

PVC:

وضعیت عرضه ها:

این گروه همچون هفته های گذشته معاملات بسیار ملتهبی را تجربه کرد و حتی قیمت هایی بالاتر از هفته قبل به ثبت رسید. حجم عرضه این گروه از 7.302 تن در هفته گذشته به 6.514 تن در هفته جاری رسیده است که کاهشی معادل 788 تن بوده و  قابل توجه است زیرا بازار این کالا در گذشته هم از کمبود عرضه در رنج بود و با این کاهش کمبود بیشتر از قبل شد. پتروشیمی غدیر حجم عرضه خود را افزایش داده بود و به 3500 تن رسانده بود، پتروشیمی بندر امام بیش از 1000 تن ، اروند 506 تن و آبادان 1200 تن عرضه خود را کاهش دادند.

وضعیت قیمت ها:

 قیمت های معاملات نیز نسبت به هفته پیش باز هم رشد داشت و در این بین بیشترین قیمت برای محصول پتروشیمی غدیر به میزان 33.122 ریال ثبت شد که نسبت به هفته پیش 200 ریال افزایش یافته است، برای محصول پتروشیمی بندر امام نیز قیمت 32.150 ریال  ثبت شد که نسبت به هفته قبل 1850 ریال افزایش نرخ را نشان می دهد.  در هفته جاری متاسفانه بازار شاهد ثبت قیمت های بیش از 3400 تومانی هم بود این بدان معناست که قیمت این کالا در مورد بعضی از خریدها نسبت به قیمت پایه بییش از 1000 تومان نوسان کرده است. البته در اینجا مجبور به بیان یک واقعیت تلخ هستیم، اگر بالاترین قیمت معامله پتروشیمی غدیر یعنی 34708 ریال را به اضافه مالیات ارزش افزوده کنیم به رقم 37922 ریال خواهیم رسید و حال اگر این قیمت را با قیمت های پیشنهادی بازار مقایسه کنیم خواهیم دید که این نحوه ثبت قیمت از سوی تولیدکنندگان واقعا از سر ناچاری بوده است. در حال حاضر قیمت پیشنهادی کف بندر 39900 ریال است و بالاترین قیمتی که مشخص شد 37922 بود یعنی در معاملات هفته جاری کسی که بیشترین رقابت را انجام داده است باز هم موفق شده در حدود 200 تومان کالای خود را نسبت به بازار آزاد ارزانتر خریداری کند در نتیجه باید به این خریداران حق داد که اینچنین قیمت هایی را ثبت کنند و چیز عجیبی نیست، تنها باید قیمت بازار را شکست و قیمت بازار شکسته نمی شود مگر با ورود محموله های ارزان قیمت به بازار که می تواند یا وارداتی باشد که به دلیل زمان بر بودن آن امکان استفاده از این راه کار در این زمان وجود ندارد و یا افزایش عرضه ها در کنار اعمال محدودیت سقف 10 درصدی قیمت تا قیمت ها به یکباره بیش از 25 درصد ریزش پیدا کند و با ورود محموله های ارزان قیمت به بازار ، اوضاع بهتر از قبل شود.

برخی واقعیت های تلخ بازار PVC

در شرایط فعلی باز بودن سقف نوسان نرخ فقط منافع یک گروه از بازار یعنی تولیدکنندگان را تامین می کند و در بازاری که هیچ کدام از شرایط بازار رقابتی را ندارد و عرضه های آن به صورت کاملا انحصاری است اعمال محدودیت سقف نوسان به نفع بازار بوده و کمی برای حمایت از صنایع پایین دست است، در کشورهای دیگر دنیا هم اگر چنین شرایطی برای بازار وجود داشت مطمئنا برای حمایت از خریداران محدودیت هایی اعمال می شد.

متاسفانه هوشیاری مسئولین به اتفاقات بازار کم بوده و مدیریت بحرانی عملا وجود ندارد، این اوضاع PVC از اواخر بهمن ماه 1394 شروع شد و از آن زمان حدودا 4 ماه می گذرد ولی با وجود علم به مشکلات تولید در کشور، و ترجیح صادرات به تامین نیاز داخل در بعضی از برهه ها هیچگونه اقدانی برای مدیریت بحران صورت نگرفت، به عنوان مثال از 4 ماه پیش اگر محموله های وارداتی خریداری می شد اوضاع بازار بسیار بهتر از حال حاضر بود ویا بعضا اقدامات نسنجیده و غیر کارشناسی انجام شد و در اوج التهاب بازار این محصول اقدام به برداشتن محدوده نوسان قیمت آن کردند که بزرگترین لطمه را به مصرف کنندگان این محصول زد و خیلی از واحدهای تولیدی را به تعطیلی کشاند.

تنها نکته مثبت در عرضه های هفته جاری تقسیم هر کدام از عرضه ها به دو قسمت بود، البته این حرکت از هفته های قبل آغاز شده بود، ولی در هفته جاری به تکامل رسید زیرا میزان تناژ عرضه اولیه را به شدت کاهش داده بودند و هر خریدار برای محصول بندر امام تنها قادر به ثبت 88 تن و برای غدیر 100 تن سفارش در سیستم معاملاتی بود. در تحلیل این اقدام در گذشته ذکر شد که تنها در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که حجم عرضه ها نیز مناسب باشد و یا در صورت امکان اقزایش یابد، سقف قیمتی بار دیگر باز گردانده شود، از ورود کدهای معاف از مالیات جلوگیری شود، کد شرکت های غیر فعال شناسایی و سهمیه شان حذف شود، در غیر این صورت تنها نتیجه این اقدام کاهش میزان انحصار و عدم کاهش قیمت خواهد بود که در هفته جاری این اتفاق رخ داد.  و این اقدام هیچ کمکی به کاهش قیمت ها نکرده و بلکه این قیمت ها مجددا افزایش یافتند زیرا این راهکار لازم بود ولی برای کنترل قیمت ها کافی نبود و باید اقدامات فراوانی صورت می گرفت.  در گذشته یک راه کار ارائه شد که عبارت بود از  حذف سهمیه کدهای غیر واقعی و معاف از مالیات این محصول،  تا بلکه بتوان بازار این محصول را تا حدی به تعادل رساند که تا حدودی در هفته جاری با برخی از کدها برخورد شد ولی باز هم کافی نبود.

مقایسه قیمت معاملات در بازار داخلی ایران با قیمت در کشورهای جنوب آسیا

قیمت معامله این محصول را اگر به دلار تبدیل کنیم به ترتیب قیمت معاملات به ازای هر تن برای پتروشیمی های مختلف عبارت است از غدیر 946 دلار و بندر امام 918 دلار و این در حالی است که قیمت این محصول به طور تحویل در بنادر اصلی هندوستان برابر با 835 دلار به ازای هر تن است، و نسبت به هفته پیش 20 دلار کاهش نرخ پیدا کرده است، زیرا فورموسای تایوان به عنوان تعیین کننده قیمت این محصول قیمت های خود را برای ماه بعد میلادی 20 دلار کاهش داده است و قیمت در منطقه GCC چیزی در حدود 760 دلار است و نرخ پایه فعلی با قیمت 730 دلار به ازای هر تن کشف شده است، با توجه به توضیحات ارائه شده قیمت در بازار داخلی ایران و به صورت تحویل درب کارخانه پتروشیمی ها برای غدیر حدودا 111 دلار و برای بندر امام 83 دلار نسبت به قیمت های جهانی و به صورت تحویل در بندر مقصد کشوری مثل هندوستان بالاتر است و این رقم در مقایسه با کشور های GCC خیلی بیشتر هم می شود، این بدان معنی است که یک مصرف کننده ایرانی در شرایط فعلی کالای مورد نیاز خود را بیش از 100 دلار گرانتر از مصرف کننده هندی خریداری می کند و این در حالی است که پتروشیمی های بزرگی در تولید این محصول در ایران وجود دارند و چیزی بیش از 2 درصد بازار هند در اختیارشان است و این یعنی یک شرایط رقابتی کاملا ناعادلانه و تضعیف تولیدکننده ایرانی در مقابل خارجی ها در بازار رقابت جهانی محصولات تکمیلی

با این شرایط نمی توان،  توان رقابتی را در بازارهای صادراتی محصولات ساخته شده از PVC را برای تولیدکنندگان ایرانی متصور بود و اگر این شرایط ادامه داشته باشد بازار صادراتی صنایع تکمیلی با  تهدید بزرگی مواجه خواهد بود و بخش باقی مانده آن نیز از دست می رود، زیرا واردات PVC هم وجود نداشته و مصرف کنندگان ایرانی فاقد حق انتخاب هستند، در آینده بعید نیست شاهد به صرفه تر بودن واردات محصولات صنایع تکمیلی از کشورهای دیگر بوده و در داخل نیز شاهد تعطیلی واحدهای بیشتری در زمینه PVC باشیم، زیرا خارجی ها مواد اولیه خود را با کیفیت خیلی بیشتر و قیمت خیلی کمتر از ایرانی ها خریداری می کنند و از طرف دیگر دارای تکنولوژی های روز دنیا هستند که باعث کاهش هزینه تمام شده تولید و ارتقای کیفیت محصولات شان شده  و مزیت دیگرشان حمایت شدید و همه جانبه دولت است تا بتوانند کالاهای خود را با هزینه ی تمام شده کمتری تولید کرده و در بازارهای جهانی با قیمت کمتری به فروش برسانند تا سهم بازار بیشتری را بدست بیاورند.

یک واقعیت تلخ دیگر و با عنوان بدون شرح و به عنوان واقعیت پایانی بازار این محصول در قالب جدول آورده می شود که خود بیانگر بسیاری از واقعیت هاست.

طبق جدول که بازه زمانی آن مربوط به 15 تا 20 ژوئن است،(26 تا 31 خرداد 1395) نشان می دهد که پتروشیمی اروند که به ظاهر با مشکل فنی تولید مواجه است و واقعا هم همینطور است چیزی بیش از 1100 تن محصول PVC خود را به هندوستان صادر کرده است و این در حالی بوده که بازار داخلی ایران به شدت از کمبود عرضه در رنج بوده است.

PET گرید بطری:

این محصول نیز چند هفته است که  با التهاب قیمتی مواجه بوده و در هفته گذشته به اوج خود رسیده بود و در هفته جاری و تحت تاثیر ممنوعیت خرید کدهای معاف از مالیات و در نتیجه کاهش شدید تقاضا یکی از گریدهای آن(785) که در گذشته با قیمت سقف معامله می شد به طور کامل در تالار بورس به فروش نرسید و با قیمت پایه معامله شد یعنی کاهش قیمتی 10 درصدی را تجربه کرد. ولی دو گرید 821 و 781 به دلیل حجم عرضه کمتر و کمبود در بازار همچنان با سقف قیمت معامله شدند.  عوامل زیادی در به وجود آمدن اوضاع فعلی تاثیر گذار بوده اند که اصلی ترین و مهمترن آن کمبود شدید عرضه پتروشیمی تندگویان است، عامل مهم دیگر تقویت تقاضای آن در فصل اوج مصرف است، زیرا در فصل گرم سال مصرف این محصول افزایش پیدا می کند، عوامل دیگری چون حضور کدهای معاف از مالیات و افزایش قیمت جهانی نیز بر شرایط فعلی تاثیر گذار بوده اند که در درجه های بعدی اهمیت قرار دارند ، هرچند که دیگر می توان نقش کدهای معاف از مالیات را از این عوامل خارج کرد، هرچند که باید دید در هفته های بعدی نیز این روند ممنوعیت خرید برای این کدها وجود خواهد داشت یا نه.  

در گذشته مطرح شد که نکته مثبت این گروه در مقایسه با PVC  این است که دارای سقف قیمت هستند و با وجود اینکه بعضا  تولیدکننده واقعی موفق به خرید تناژ موردنیاز خود نمی شود باز هم به نفع کل بازار است که سقف قیمت وجود داشته باشد زیرا اگر این کالاها هم سقف نداشت الان باید شاهد ثبت قیمت های نجومی باشیم و قیمت کالا بسیار بیشتر افزایش یابد و در نتیجه مصرف کنندگان واقعی کالاهای خود را با قیمت هایی بسیار بالاتر از قیمت های فعلی خریداری کنند، اتفاقی که در بازار PVC افتاده است. در نهایت باید نتیجه گرفت که در مورد کالاهایی که انحصار در عرضه دارند باید محدودیت هایی چون دامنه نوسان نرخ تعیین شود تا حداقل شاهد نوسانات بسیار غیر عادی نباشیم، راه دیگری که برای کنترل واسطه ها پیشنهاد می شود تقسیم عرضه به دو بخش عرضه اولیه و افزایش عرضه تا محصول عرضه شده بین افراد بیشتری تقسیم شده و شرایط تا حدودی عادلانه تر از قبل شود. ولی راه حل کامل و اصلی افزایش فشار به پتروشیمی برای افزایش حجم عرضه ها در هفته های آتی است که امید است این اتفاق بیفتد.

سایر گریدهای عرضه شده:

گرید پلی اتیلن سبک خطی 209 امیر کبیر عرضه نشده بود و  بار دیگر کالای شازند مورد توجه بازار قرار گرفت و کل 1500 تن محصول عرضه شده این پتروشیمی توسط متقاضیان خریداری شد و چیزی در حدود 4 ماشین از محصول پتروشیمی مهاباد هم به فروش رسید. به نظر می رسد پتروشیمی امیر کبیر با مشکل تولید مواجه شده باشد.

در گروه سبک فیلم برای کالای 0190 آریا ساسول رقابت نیم درصدی صورت گرفت و این در حالی بود که هفته گذشته برای این کالا بیش از 8 درصد رقابت صورت گرفت و در هفته جاری شاهد کاهش 7.5 درصدی نرخ این محصول هستیم و برای کالاهای بندر امام که به صورت سلف 15 روزه عرضه شده بود بعد از حذف سفارشات معاف از مالیات تقاضای کمی وجود داشت و کالا وارد مرحله مچینگ شد و کاهشی بین 2 تا 6 درصدی را تجربه کرد. نکته دیگر عرضه 2102 پتروشیمی لاله پس از مدت ها بود که با قیمت پایه و به طور کامل به فروش رسید.  

در گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن (EX3) شازند نیز معاملات نسبتا خوبی انجام شد و برای کالای شازند 1 درصد رقابت صورت گرفت و  نسبت به هفته پیش 2.5 درصد کاهش نرخ ثبت شد ولی نکته مثبت این بود که در نبود کدهای معاف از مالیات کالای شازند با رقابت قیمتی و کالای امیر کبیر بدون رقابت قیمتی معامله شدند.

در گروه پلی اتیلن سنگین بادی کلیه محصولات این گروه با قیمت پایه معامله شد و این مورد تحت تاثیر حذف کدهای معاف از مالیات از یک طرف و افزایش قابل توجه عرضه از طرف دیگر قرار داشت.

در گروه سنگین فیلم این گروه نیز با وجود اینکه در هفته پیش با رقابت قیمتی معامله شد در هفته جاری و بعد از حذف کدهای معاف از مالیات همه گریدهای عرضه شده در تالار به طور کامل معامله نشده و وارد مرحله مچینگ شدند و تمامی معاملات با قیمت پایه صورت گرفت و چیزی در حدود 1 تا 3 درصد افت نرخ را تجربه کرد.

پلی استایرن ها:

بهترین گرید این گروه انبساطی 200 بود که با 12 درصد نوسان نرخ مواجه شد، گرید بعدی استایرن مقاوم 7240 است که با 7 درصد رقابت مواجه شد، برای گرید معمولی 1540 نیز 2 درصد رقابت قیمتی صورت گرفت و این در حالی است که بازار این محصول تا حد زیادی راکد شده است و در هفته گذشته که قیمت های پایه جدید اعلام شد بیشترین افت نرخ مربوط به این گروه بود.

 پلی پروپیلن نساجی: در گذشته معاملات مشکوکی در گریدهای عرضه شده توسط پلی پروپیلن جم مشاهده می شد که در هفته جاری دلایل آن مشخص شد و آن این بود که این پتروشیمی عرضه های خود را در آن گریدها به شدت کاهش داده و با رقابت قیمتی به فروش رسیدند در این بین بیشترین افزایش نرخ مربوط به گرید550J با 3.5 درصد افزایش نرخ بود، البته برای کالای 060 پلی نار و Z30S مارون نیز 3 درصد رقابت قیمتی صورت گرفت.

در پایان باید گفت باز هم انگار واسطه ها قبل از کل بازار از تمامی اتفاقات خبر دار بودند، زیرا در هفته گذشته قیمت معاملات بیشترین افزایش را نسبت به چند وقت اخیر داشت و انحصار بسیار زیادی در خریدها و توسط کدهای معاف از مالیات وجود داشت انگار صاحبین این کدها می دانستند در هفته بعدی که سه شنبه 8 ام تیر ماه باشد قرار است از خرید کدهای معاف جلوگیری کنند و در نتیجه حجم زیادی محصول را برای خود خریداری کردند و با این تکنیک اجازه دسترسی مصرف کننده واقعی بع محصولات را نداده و در هفته جاری هم با استفاده از کدهای معمولی بخش زیادی از محصول را با قیمت پایه ور در معاملات مچینگ خریداری کردند تا بتوانند همچنان سود خود را بدست آورند.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 قیمت مواد اولیه پلیمری در بازار آزاد ۵ خرداد ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 71,000 ریال 1000 1.41% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 74,500 ریال 2500 3.36% نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 74,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 74,500 ریال نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 300 0.41% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 81,500 ریال 2000 2.45% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 81,500 ریال 2000 2.45% نمودار و آرشیو
0075 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
020 63,000 ریال 500 0.79% نمودار و آرشیو
Lf190 61,700 ریال 400 0.65% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 59,200 ریال 1400 2.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 55,800 ریال 1300 2.33% نمودار و آرشیو
2420h 61,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 60,300 ریال 300 0.5% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 63,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 62,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 71,500 ریال 500 0.7% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 76,000 ریال 1300 1.71% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 95,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 74,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 76,000 ریال 1000 1.32% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 75,800 ریال 1800 2.37% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 76,000 ریال 500 0.66% نمودار و آرشیو
ZR230 76,000 ریال 500 0.66% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 76,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 46,700 ریال -300 0.64% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,000 ریال 300 0.65% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 101,000 ریال 400 0.4% نمودار و آرشیو
ABS150 101,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖