ارسال پاسخ

شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۵ ۱۵:۵۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 635 Telegram

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته سوم تیر ماه1395

کاهش عرضه مواد اولیه پلیمری و افزایش شدید حجم تقاضا- PVC ها همچنان جذاب

در هفته سوم تیر ماه 1395، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران تحت تاثیر رشد قیمت محصولات در بازارهای جهانی و افزایش قیمت ها در بازار آزاد قرار گرفته و از طرف دیگر ماه رمضان هم تمام شده بود، در نتیجه تقاضا با رشد خوبی مواجه شده و در بسیاری از کالاها رقابت قیمتی مشاهده شد.
کاهش عرضه مواد اولیه پلیمری و افزایش شدید حجم تقاضا- PVC ها همچنان جذاب

در کل حدود 77 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد و این در حالی بود که در هفته پیش 70 درصد کل محصولات به فروش رسیده بود در نتیجه حجم معاملات در هفته جاری 7 درصد افزایش یافته است.  که 38 گرید از 65 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند. تقاضا نیز چیزی در حدود 54 هزار تن افزایش را تجربه کرد که معادل 64 درصد بوده و بیشتر تحت تاثیر تقاضای کاذب در بعضی از گریدها و رشد تقاضای واقعی در گریدهای دیگر بود.

 

در هفته ای که گذشت تالار معاملات شرکت بورس کالای ایران شاهد  کاهش حدودا 7 درصدی حجم عرضه نسبت به هفته گذشته بود. این کاهش حجم داده منفی برای بازار و علی الخصوص در مورد گریدهای جذاب و موردنیاز بازار است و این در حالی است که هفته گذشته نیز حجم عرضه ها 8 درصد کاهش یافته بود، یعنی در مجموع دو هفته اخیر حجم عرضه ها 15 درصد کاهش یافته است که قابل توجه است.  جالب اینکه این کاهش عرضه ها غالبا در مورد گریدهای جذاب و مورد توجه بازار رخ می دهد و روند معاملات این محصولات را دچار اختلال می کند.

 

آنچنان که آمارها نشان می دهند حجم عرضه ها نسبت به هفته قبل 3 هزار و 960 تن کاهش داشته است. به نظر می رسد باید حجم عرضه ها در مورد بسیاری از گریدها در بازار داخلی افزایش یابد تا شاهد تعادل در بازار باشیم، این نیاز در مورد گروه PVC و PET بیشتر از سایر کالاها حس می شود. بخشی از کاهش عرضه به PVC بر می گردد و بعد از برگشت سقف قیمت پتروشیمی ها اقدام به کاهش عرضه خود کردند.

 

تقاضا به نسبت با هفته آخر خرداد 54،237 تن افزایش را نشان می دهد ، که افزایش قابل توجهی  نسبت به هفته گذشته می باشد که دلایل آن عبارتند از:

  • صعودی بودن قیمت های جهانی
  • کاهش عرضه برخی گریدهای جذاب
  • کمبود بار در بازار آزاد و شایعه افزایش قیمت ها

با نگاهی به میزان افزایش حجم تقاضا و مقایسه با میزان افزایش حجم معاملات به خوبی کاذب بودن بخش زیادی از این افزایش تقاضا مشهود است، زیرا با وجود افزایش شدید حجم تقاضا، حجم معاملات افزایش بسیار کمی را تجربه کرده است و این افزایش شدید تقاضا فقط به افزای قیمت اکثریت کالاها منجر شده است.

 

 در این جا باید به این نکته اشاره کرد که در هفته گذشته واسطه ها حجم بسیار مناسبی از کالا ها را با قیمت پایه و در مرحله معاملات مچینگ خریداری کردند و در هفته جاری به دنبال افزایش قیمت ها برای کسب سود بیشتر بودند در نتیجه تنها راه افزایش قیمت ها ایجاد تقاضای مازاد بر عرضه بود که بعضا در بسیاری از کالاها مشاهده می شد سفارشات با حجم بسیار بالایی وجود دارند که فقط قیمت پایه فروش را قبول می کردند و قصدی برای رقابت نداشتند و فقط سایر خریداران را مجبور به رقابت قیمتی می کردند و یا بعضا مشاهده می شد سفارشاتی با تناژ کم وجود داشت که قیمت های بسیار بالا و غیر معقول را ثبت می کردند تا دیگر خریداران را تحریک کنند که قیمت های خود را افزایش دهند، این استراتژی دوم اغلب به این گونه است که یک واسطه حجم زیادی از آن محصول خاص را در گذشته و با قیمت مناسب خریداری کرده و حال با گران خریدن 22 تن چیزی از دست نمی دهد ولی با این تکنیک دیگران را مجاب به ثبت قیمت های احساسی می کند و به هدف خود که همانا افزایش بیشتر قیمت پایه است می رسد.

 

حجم معاملات نیز با افزایش حدودا 3.5 درصدی به نسبت هفته گذشته مواجه شده که برابر با 1.397 تن افزایش است،  در هفته گذشته ذکر شد که حجم معاملات 7 هزار تن کاهش را تجربه کرده و عمدتا به دلیل حذف سفارش های کد های معاف از مالیات بوده است و بیشتر حجم معاملات در تالار به خریداران واقعی تعلق داشت. اما در هفته جاری حجم معاملات افزایش اندکی را نشان می دهد، و نشان از بهبود بازار بعد از اتمام ماه مبارک رمضان دارد و این در حالی است که فعالیت کدهای معاف از مالیات تا حد زیادی کاهش یافته است. این افزایش حجم معاملات دلایل زیادی دارد که عبارت هستند از :

1.       مناسب بودن قیمت های پایه

2.       صعودی بودن قیمت نفت و مشتقات آن

3.       صعودی بودن نرخ دلار

4.       کمبود مواد اولیه در بازار آزاد

5.       معامله اکثر کالاهای جذاب با قیمت پایه و در مرحله مچینگ در هفته گذشته

6.       اتمام ماه مبارک رمضان

7.       افزایش تقاضا در بسیاری از مناطق دنیا و افزایش صادرات در کنار کاهش عرضه داخلی

 

جذاب ترین گروه بازار: گریدهای   PVC ،PET، پلی استایرن انبساطی 200 ، استایرن مقاوم ومعمولی 7240 و 1540 تبریز و برخی  عرضه های پلی پروپیلن پتروشیمی جم و دورانی تبریز از جذاب ترین گریدهای بازار امروز بودند، این گریدها با رقابت قیمتی بیشتری نسبت به سایرین به فروش رسیدند.

 

کم رونق ترین گروه بازار:  استایرن بوتادین رابر ، برخی از گریدهای پلی پروپیلن های شیمیایی بود که تولیدکنندگان این گروه موفق به فروش بخش کمی از محصولات عرضه شده شان شدند.

 

اتفاق ویژه بازار:

ü      عدم عرضه پتروشیمی امیر کبیر ادامه دار شده و طبق اخبار این مجتمع اورهال شده است و فقط توان عرضه EX3 را در شرایط فعلی دارد.

ü      فروش پلی اتیلن سبک خطی پتروشمی مهاباد

ü      رقابت 4 درصدی برای محصول BL3 کرمانشاه برای اولین بار

ü      عدم عرضه پلی پروپیلن نساجی پتروشیمی نویدزرشیمی

ü      رقابت برای خرید پلی اتیلن سنگین F7000 پتروشیمی ایلام

ü      اعمال محدودیت سقف قیمت برای محصول PVC و کاهش حدودا 21 درصدی قیمت این محصول نسبت به هفته قبل

ü      عرضه محصول PVC-S60 توسط بندر امام و عرضه مجدد 57 و 70 توسط آبادان و استقبال بازار

 

بررسي گريدهای جذاب:

PVC:

وضعیت عرضه ها:

این گروه بزرگترین اتفاق بازار را به خود اختصاص داد و سقف محدوده نوسان نرخ 10 درصدی مجددا برای این گروه برگشت. حجم عرضه گرید S65  این گروه از 6.514 تن در هفته گذشته به  4.420 تن در هفته جاری رسیده است که کاهشی معادل 2.094 تن بوده و  قابل توجه است زیرا بازار این کالا در گذشته هم از کمبود عرضه در رنج بود و با این کاهش کمبود بیشتر از قبل شد. پتروشیمی غدیر حجم عرضه خود را به شدت کاهش داده بود ، بندر امام بدون تغییر نسبت به هفته پیش بوده و اروند نیز بر خلاف هفته قبل که عرضه ای نداشت در هفته جاری 428 تن عرضه داشت.

 

وضعیت تقاضا: به طور کلی و برای گرید S65 کلیه تولیدکنندگان حدودا 33 هزار و 308 تن تقاضا داشت. که نسبت به عرضه 4420 تنی بسیار زیاد بوده و حدودا 8 برابر عرضه بوده و به این معناست که به هرکس یک هشتم سفارش ورودی اش محصول تخصیص داده شده است. بعد از مقابله با کدهای معاف از مالیات حجم تقاضا کاهش یافته ولی همچنان زیاد است و باید نظارت مستمر بر خریداران این محصول باشد تا خریداران غیر واقعی به طور مرتب شناسایی شده و سهمیه شان از سیستم حذف شود تا تقاضا واقعی تر شده و معاملات متعادل تری را شاهد باشیم.

 

وضعیت قیمت ها:

 قیمت های معاملات با وجود سقف نرخ نسبت به هفته قبل کاهشی 21 درصدی را تجربه کرد و به 26409 ریال رسید و این در حالی بود که در هفته پیش و به ترتیب قیمت معاملات محصول پتروشیمی غدیر به میزان 33.122 ریال ثبت شده بود ، برای محصول پتروشیمی بندر امام نیز قیمت 32.150 ریال  ثبت شده بود.

 

 در هفته گذشته ذکر شد که خریداران به دلیل به بالا بودن شدید قیمت ها در بازار آزاد اقدام به ثبت قیمت های نجومی می کردند که با این وجود باز هم نسبت به قیمت بازار برای شان به صرفه بود و همچنین ذکر شد که تنها باید قیمت بازار را شکست و قیمت بازار شکسته نمی شود مگر با ورود محموله های ارزان قیمت به بازار که می تواند یا وارداتی باشد که به دلیل زمان بر بودن آن امکان استفاده از این راه کار در این زمان وجود ندارد و یا افزایش عرضه ها در کنار اعمال محدودیت سقف 10 درصدی قیمت تا قیمت ها به یکباره بیش از 25 درصد ریزش پیدا کند و با ورود محموله های ارزان قیمت به بازار ، اوضاع بهتر از قبل شود.  همانطور که مشخص است بخشی از پیشنهاد هفته گذشته اجرا شده است و قیمت ها طبق پیش بینی کاهش پیدا کرده است ولی نباید انتظار داشت در کوتاه مدت و با این حجم کم عرضه ها قیمت ها در بازار آزاد شکسته شود ولی می توان در آینده و با تداوم روند فعلی به شکست هر چه بیشتر قیمت ها امیدوار بود.

 

مقایسه قیمت معاملات در بازار داخلی ایران با قیمت در کشورهای جنوب آسیا

قیمت معامله این محصول را اگر به دلار تبدیل کنیم به ترتیب قیمت معاملات به ازای هر تن برای تمامی پتروشیمی های مختلف عبارت است از حدودا 760 دلار و با احتساب مالیات بر ارزش افزوده 828 دلار و  این در حالی است که قیمت این محصول به طور تحویل در بنادر اصلی هندوستان برابر با 865 دلار به ازای هر تن است، و نسبت به هفته پیش 25 دلار افزایش نرخ پیدا کرده است، زیرا بازار در حال حاضر با کاهش شدید عرضه و از طرف دیگر تقویت تقاضا مواجه شده است، دلیل اصلی کاهش عرضه هم اورهال پتروشیمی هایی در تایوان، ژاپن، چین و ... است.

 

با توجه به توضیحات ارائه شده قیمت در بازار داخلی ایران و به صورت تحویل درب کارخانه پتروشیمی ها در هفته جاری  بدون احتساب مالیات حدود 100 دلار و با احتساب ارزش افزوده حدودا 32 دلار نسبت به قیمت های جهانی و به صورت تحویل در بندر مقصد کشوری مثل هندوستان کمتر است ، این در حالی بود که در هفته های پیشین مصرف کنندگان ایرانی محصولات مورد نیاز خود را با حدودا 100 دلار گران تر از رقبای هندی خود خریداری می کردند.

 

PET گرید بطری:

این محصول نیز از مدت ها قبل با جذابیت مواجه شده که ب توجه به فصل اوج مصرف آن طبیعی است ولی بخش زیادی از تقاضاهای ایجاد شده هم کاذب است. در هفته قبل و بعد از حذف سفارشات کدهای معاف از مالیات کالای 785 با قیمت پایه و در دو مرحله تالار و مچینگ ب فروش رسید ولی در هفته جاری بار دیگر این محصول مورد توجه بازار قرار گرفت و پتروشیمی تندگویان عرضه برخی از گریدها همچون 821 را کاهش داده بود ولی از طرف دیگر گرید 825 را با حجم خوب روانه بازار کرده بود. همه گریدهای عرضه شده به جز گرید 825 با سقف قیمت معامله شدند و گرید 825 نیز بیش از 5 درصد رقابت قیمتی داشت.

 

به طور کلی برای 4048 تن عرضه این گروه 21.615 تن تقاضا وجود داشت که چیزی در حدود 5 برابر حجم عرضه است. بیشترین تقاضا هم به گرید 821 و با 7 هزار و 370 تن تعلق داشت، دلیل اصلی این تقاضای کاذب و معامله با قیمت سقف افزایش شدید قیمت ها در بازار آزاد بود. عوامل زیاد دیگری در به وجود آمدن اوضاع فعلی تاثیر گذار بوده اند که اصلی ترین و مهمترن آن کمبود شدید عرضه پتروشیمی تندگویان می باشد، عامل مهم دیگر تقویت تقاضای آن در فصل اوج مصرف است، زیرا در فصل گرم سال مصرف این محصول افزایش پیدا می کند، عوامل دیگری چون حضور کدهای معاف از مالیات و افزایش قیمت جهانی نیز بر شرایط فعلی تاثیر گذار بوده اند که در درجه های بعدی اهمیت قرار دارند ، هرچند که نقش کدهای معاف از مالیات کمتر از قبل شده ، اما همچنان به صورت محدود در حال فعالیت هستند.

 

سایر گریدهای عرضه شده:

پلی اتیلن سبک خطی 209 : امیر کبیر مجددا عرضه ای نداشت و  بار دیگر کالای شازند مورد توجه بازار قرار گرفت و کل 500 تن محصول عرضه شده این پتروشیمی با رقابت قیمتی3 درصدی توسط متقاضیان خریداری شد و چیزی در حدود 4 ماشین از محصول پتروشیمی مهاباد هم به فروش رسید. به نظر می رسد پتروشیمی امیر کبیر با مشکل تولید مواجه شده باشد.  این گروه از کمبود عرضه رنج می برد هر چند که پتروشیمی جم بیش از 2 هزار تن عرضه کرده بود ولی مشتریان خیلی از کالاهای سبک خطی این مجتمع استقبال نمی کنند. نکته تلخ دیگری که در چند هفته پیش مشاهده شد این بود که باز هم واسطه ها در هفته های آخر عرضه امیرکبیر از توقف تولید در این مجتمع آگاهی داشتند و حجم بسیار زیادی از کالا را خریداری کردند و در این چند هفته غیبت امیر کبیر حسابی در حال کسب سود هستند.

 

در گروه سبک فیلم شاهد استقبال بسیار خوب خریداران بودیم به طوری که برای 4046 تن عرضه این گروه چیزی در حدود 12.542 تن تقاضا وجود داشت، یعنی چیزی در حدود 3 برابر حجم عرضه تقاضا ثبت شده بود و قیمت این گروه چیزی در حدود 3.5 تا 6.5 درصد افزایش یافت و بیشترین افزایش نرخ مربوط به گرید 0075 بندر امام و کمترین افزایش به گرید 2102 لاله تعلق داشت. دلیل این اتفاق از یک طرف اتمام ماه مبارک رمضان و افزایش تقاضا برای این محصول و از طرف دیگر صعودی بودن قیمت ها در بازار های جهانی و کمبود بار در بازار آزاد همراه با افزایش قیمت ها توسط واسطه ها است.   

 

در گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن (EX3) ، نیز معاملات بسیار خوبی انجام شد و برای کالای شازند 7.5 درصد رقابت صورت گرفت و  نسبت به هفته پیش 6.5 درصد افزایش نرخ ثبت شد ولی نکته مثبت این بود که در نبود کدهای معاف از مالیات کالای شازند با رقابت قیمتی بیشتری از امیرکبیر معامله شدند. برای کالای امیر کبیر هم رقابت قیمتی بیش از 4.5 درصدی صورت گرفت که نسبت به هفته پیش بیش از 4 درصد افزایش نرخ را نشان می دهد.

 

هشدار در مورد گروه EX3 : معاملات این گروه در دو هفته اخیر دارای جنبه های مشکوکی است، که در کنار این کاهش عرضه ها تبدیل به عاملی خطرناک برای مصرف کنندگان واقعی این محصول خواهد شد، به کلیه مصرف کنندگان این محصول، تعاونی ها و انجمن های ذی ربط توصیه می شود که با هوشیاری بیشتری روند معاملات این گروه را مد نظر قرار دهند و خریدهای خود را با هوشیاری انجام دهند و در صورت امکان بیش از نیاز مصرف هم خرید انجام دهند زیرا از روند معاملات می توان اینگونه استنباط کرد که اگر در آینده حجم عرضه ها افزایش پیدا نکند باید بار دیگر همچون مدت ها قبل شاهد ثبت قیمت های بالا و با بیش از 10 درصد رقابت در معاملات باشیم.

 

در حال حاضر در فصل مصرف این محصول قرار داریم که از نیمه دوم بهمن هر سال شروع شده و تا اواخر شهریور ادامه دارد هر چند که در ماه های پایانی تابستان میزان مصرف بسیار کمتر از سه ماهه بهار می شود. ترکیه به عنوان یکی از اصلی ترین مشتریان این محصول نیز مصرفش از خرداد شروع شده و تا اواخر مهر ادامه خواهد داشت، بخش زیادی از این کمبود عرضه به عدم تولید گرید مطلوب بازار توسط پتروشیمی جم و صادرات پتروشیمی هایی چون شازند و امیرکبیر به ترکیه مربوط می شود.

 

در گروه پلی اتیلن سنگین بادی گرید عرضه شده توسط پتروشیمی مارون با بیش از 5 درصد رقابت و گرید عرضه شده توسط پتروشیمی کرمانشاه نیز با نزدیک به 4 درصد رقابت به فروش رسید، به نظر می رسد دلیل اصلی رقابت اینچنینی برای کرمانشاه خاموش کردن خط تولید این محصول  یا قاچاق به بازار عراق  باشد که از نظر بعد مسافت نزدیکترین پتروشیمی به عراق است. از طرف دیگر بازار این محصول تحت تاثیر عرضه های سلف 0035 بندر امام و از طرف دیگر عدم عرضه BL4 جم در هفته جاری با کمبود عرضه مواجه است و با توجه به صعودی بودن قیمت های جهانی و انتظار افزایش قیمت های پایه طبیعی است که این محصولات این دو پتروشیمی را که به صورت تحویل فوری بوده است را به خوبی خریداری کنند.

 

در گروه سنگین فیلم این گروه نیز بعد از اینکه در هفته گذشته با قیمت پایه معامله شد در هفته جاری با استقبال خیلی خوبی از طرف خریداران مواجه شد و در اکثریت گریدها رقابت قیمتی مشاهده شد، برای 4590 تن عرضه این گروه تقاضایی معادل 7175 تن وجود داشت و برای اولین بار محصول تولیدی پتروشیمی ایلام نیز با رقابت قیمتی اندکی به فروش رسید. بیشترین تقاضا و افزایش قیمت برای کالای پتروشیمی مهر بود و کالای پتروشیمی کرمانشاه با قیمت پایه و به صورت کامل معامله شد.

 

به نظر می رسد دلیل اصلی این اتفاق فقط می تواند افزایش قیمت های جهانی و انتظار رشد قیمت ها در بازار داخل باشد و مورد دیگر نشان می دهد که دیگر خریداران فقط به گریدهای معروف بازار توجه نمی کنند و زمانی که پیش بینی می کنند که قیمت ها ممکن است صعودی باشد حاضر به خرید محصولات پتروشیمی های نه چندان مطرحی چون کرمانشاه و ایلام هم هستند. هر چند که معاملات پتروشیمی ایلام کاملا مشکوک بود و این مورد را در ذهن متواتر می سازد که شاید انگیزه هایی چون قاچاق این محصول به بازار عراق هم در این روند معاملاتی بی تاثیر نبوده باشد زیرا حجم عمده محصول توسط یک نفر خریداری شد و شاید هم فقط با انگیزه افزایش نرخ پایه و نوسان گیری این کار را کرده باشد.

 

پلی استایرن ها:

بهترین گرید این گروه انبساطی 200 بود که با 20 درصد نوسان نرخ مواجه شد، گرید بعدی استایرن مقاوم 7240 است که با 15 درصد رقابت مواجه شد که نسبت به هفته پیش 8 درصد افزایش نرخ داشت، برای گرید معمولی 1540 نیز 8 درصد رقابت قیمتی صورت گرفت که نسبت به هفته پیش 6 درصد رشد را نشان می دهد، سایر گریدهای انبساطی نیز با استقبال شدید بازار مواجه شدند.  

 

هشدار در مورد این گروه: این نوسان شدید نرخ و افزایش شدید تقاضا ممکن است شرایط این کالا را برای مصرف کنندگان واقعی بسیار سخت کند و ممکن است در هفته های آتی بار دیگر شاهد ثبت قیمت های نجومی و با رقابت بیش از 20 درصدی باشیم که متضرر اصلی این شرایط مصرف کننده واقعی خواهد بود. معاملات این گروه در هفته جاری پر از اتفاقات مشکوک و انحصار بود و این نگرانی را نسبت به آینده این محصول بیشتر می کند، مثلا از 550 تن محصول 1540 ، یک نفر 520 تن آن را خریداری کرد و این یعنی انحصار کامل خرید توسط واسطه ها و عدم موفقیت خرید برای مصرف کنندگان واقعی که مجبور خواهند بود در بازار آزاد و از این شخص خرید انجام دهند. پیش بینی می شود در هفته های آتی شاهد افزایش شدید قیمت این محصول در بازار باشیم که باید در حجم عرضه ها نظارت بیشتری صورت گرفته و با اعمال محدودیت در تناژ ورودی از ایجاد انحصار بیشتر جلوگیری شود.

 

 پلی پروپیلن نساجی: در گذشته به انجام معاملات مشکوکی در این گروه اشاره شد و به فعالان این گروه کالایی هشدار داده شد که ممکن است در آینده اتفاقاتی نظیر افزایش شدید نرخ ها کاهش عرضه ها و اتفاق بیفتد، این هشدار دقیقا هفته آخر خرداد ماه داده شد که متاسفانه جدی گرفته نشده و حال نتایج آن معاملات مشکوک کاملا مشخص است و در ادامه به درصد رقابت در این گروه اشاره می شود:

 

به طور کلی برای 3800 تن عرضه این گروه 11500 تن تقاضا وجود داشت و کلیه گریدهای این گروه با رقابت بالای قیمتی مواجه شدند. حجم عرضه ها در این گروه به شدت کاهش پیدا کرده است خبری از عرضه های پتروشیمی رجال نیست، نویدزرشیمی هم که به صورت 100 درصد از نظر تامین خوراک به پتروشیمی امیرکبیر وابسته است و با خاموشی خطوط امیر کبیر این پتروشیمی هم قادر به تولید با ظرفیت کامل نخواهد بود، مارون هم عرضه های خود را کاهش زیادی داده بود.  بیشترین افزایش نرخ مربوط به گرید C30S و با بیش از 8 درصد افزایش نرخ بود و کمترین افزایش نرخ هم مربوط به گرید PY250 پلی نار با بیش از 4.5 درصد افزایش بود.

 

در بازارهای جهانی هم قیمت این گروه با افزایش مواجه شده است و در محدوده بالای 1030 دلاری قرار دارد که قیمت بسیار خوبی است و اکثر تحلیل گران روند قیمتی نفت را صعودی می بینند و با توجه به نزدیکی به زمان اورهال های سالانه برخی پتروشیمی های بزرگ انتظار می رود که قیمت این محصولات در سطوح بالا حفظ شود.

 

معاملات مشکوکی در گریدهای عرضه شده توسط پلی پروپیلن جم مشاهده می شد که در هفته جاری دلایل آن مشخص شد و آن این بود که این پتروشیمی عرضه های خود را در آن گریدها به شدت کاهش داده و با رقابت قیمتی به فروش رسیدند در این بین بیشترین افزایش نرخ مربوط به گرید550J با 3.5 درصد افزایش نرخ بود، البته برای کالای 060 پلی نار و Z30S مارون نیز 3 درصد رقابت قیمتی صورت گرفت.

 

در هفته پیش به این نکته اشاره شد که واسطه ها  با استفاده از کدهای معمولی بخش زیادی از محصولات را با قیمت پایه و در معاملات مچینگ خریداری کردند تا بتوانند همچنان سود خود را بدست آورند و نتیجه آن خریدها، در هفته جاری و با ایجاد این حجم تقاضای کاذب و افزایش قیمت در اکثریت کالاها مشاهده شد.  


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۲۹ فروردین ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 65,500 ریال 1200 1.83% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 65,300 ریال 1100 1.68% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 1300 1.98% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 64,700 ریال 700 1.08% نمودار و آرشیو
0075 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
020 57,300 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
Lf190 57,000 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,700 ریال نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,700 ریال نمودار و آرشیو
2420h 57,000 ریال 1300 2.28% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 57,000 ریال 1000 1.75% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,800 ریال 900 1.56% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,000 ریال نمودار و آرشیو
Z30s Ar 65,500 ریال نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 82,000 ریال نمودار و آرشیو
1540 76,000 ریال نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 65,500 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 79,500 ریال نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,000 ریال نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 45,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 43,800 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,400 ریال -400 0.89% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,000 ریال -500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 102,500 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 101,000 ریال نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖