ارسال پاسخ

یکشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۵ ۱۶:۳۷ تعداد نظرات: 15 تعداد بازدید: 4350 Telegram

inpia.ir

نایلكس و نایلون کدامند؟ تفاوت نایلون و نایلکس

یادداشت تولیدکننده: مواد تشكیل دهنده نایلكس اغلب فقط پلی اتیلن سنگین نیست ولی حداقل ٨٠ درصد‏ مواد تشكیل دهنده آن سنگین است و بقیه پلی اتیلن سبك است كه دلیل استفاده این ٢٠ درصد مابقی، خاصیت براقی، دوخت پذیری بهتر و لطافت آن است.
نایلكس و نایلون کدامند؟ تفاوت نایلون و نایلکس

در كشور ما نایلكس همان فیلم پلی اتیلن سنگین است كه بیشتر به شكل پلاستیك های ركابی فروشگاهی مورد مصرف قرار می گیرد. در كشورهای دیگر نایلكس یا نایلون به این معنا نیستند و اینكه چگونه و چه زمان این محصولات این گونه نام گذاری شدند منبع موثقی در دست نیست ولی یكی از همكاران در شركت پنگوئن می گوید كه این نام را زمانی كه آقای منوچهری (موسس شركت نایلكس) در سال ١٣٥٥ آغاز به كار كرده روی محصولات خود گذاشته و از آن به بعد این محصول با این نام خوانده شد.البته مواد تشكیل دهنده نایلكس اغلب فقط پلی اتیلن سنگین نیست ولی حداقل ٨٠ درصد‏ مواد تشكیل دهنده آن سنگین است و بقیه پلی اتیلن سبك است كه دلیل استفاده این ٢٠ درصد مابقی، خاصیت براقی، دوخت پذیری بهتر و لطافت آن است.

در گذشته بیشتر پلاستیك های فروشگاهی و كیسه زباله ها تشكیل شده از پلی اتیلن سبك بودند كه این روزها جای خود را به سنگین یا همان نایلكس خودمان داده اند.

 

پلی اتیلن سبك را بیشتر همكاران و مصرف كننده ها "نایلون" می نامند و محصولاتی كه در بازار می توان به آنها اشاره كرد:

نایلون های گلخانه ای

نایلون حبوباتی

نایلون شیرینگ

نایلون چاپی دسته بنددار

 

اما تفاوت نایلكس و نایلون

تفاوت نایلون و نایلكس در ظاهر این است كه نایلون شفاف و براق و نرم است ولی نایلكس خشك و مات و در تولید، نایلكس را می توان با ضخامت بسیار كم و فوق العاده نازك كه تعداد هر برگ در یك كیلو زیاد است تولید كرد اما برای نایلون به این راحتی نمیتوان جنس نازك تولید كرد.

 

برای نایلكس می توان محصولات زیر را مثال زد:

سفره یكبار مصرف

كیسه زباله رولی

نایلكس های فروشگاهی

كیسه فریزر

نایلكس چاپی ركابی

 

 

منبع: پایدار پلاستیک


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.
احمد علی ساعت نیا دوشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۵
شما را به خدا فقط اطلاعات غلط را ترویج نکنید. تمامی این اطلاعات سراسر غلط های فاحش علمی و فنی هستند و دور باد که انجمن ملی پلیمر و پلاستیک و پلیمر یک کشور این اطلاعات سراسر غلط را به هر دلیلی به خورد خواننده دهند. امید که یا این توضیح نوشته شود، یا مطل حذ شود، یا بیشتر تحقیق کنید، یا به ناچار در سایت ماهنامه لازم است توضیح دهم. برای رفع این اشکالات آماده توضیح به صورت درج نام و توضحات دقیق هستم. خدا شاهد است در این نیمه شی تب کرده ام. پاسخ دادن
ناشناس دوشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۵
با عرض تشكر و ادب، بنده نويسنده ي اين مطلب هستم و ممنون ميشم بفرماييد كجايش غلط است ؟ در صورت اثبات فرمايشات حضرتعالي حتماً متن رو تغيير خواهم داد.
احمد علی ساعت نیا دوشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۵
با عرض احترام و ادب متقابل. بنده خود را معرفی کرده ام و متشکر میشوم که شما نیز ابتدا این کار را بکنید. قادر نیستم در فضای ناشناس صحبت کنم. سخن من نیز با سردبیر محترم سایت بود که مسوولیت دارند نسبت به محتوا حساس و دقیق باشند. متشکرم
محمد هاشمي دوشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۵
بنده محمد هاشمي هستم از پايدار پلاستيك

از آنجايي كه سايت انجمن پايين مطلب، لينك سايت ما رو گذاشته در صورتي كه رعايت ادب و قوانين در چهارچوب سايت و قوانين كشور رعايت شده باشد مسئوليتي در قبال مطلب ما نداشته و موظف هستند مطلب رو با ذكر منبع در سايت درج كنند.
لذا بنده پاسخگوي شما هستم و از شما خواهش ميكنم بعد از مطالعه مجدد متن فوق هر گونه اشتباهي اگر صورت گرفته بفرماييد تا در صورت صحيح بودن فرمايشات جنابعالي متن رو ويرايش كنيم و از شما تشكر، و در غير اين صورت شما به اشتباه خود پي ببريد. پاسخ دادن
احمد علی ساعت نیا دوشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۵
جناب محمد هاشمی عزیز. هم از جنابعالی متشکرم. هم از عزیزان همکارم در این وبگاه که اجازه این تعامل را داده اند. هر دو موضوعی که حضرتعالی نوشته اید، چالشی دارد (نه پاسخ) که اندکی طولانی است. بنده اگر صدها وجه منفی داشته باشم، در رابطه با اعتراف به اشتباه و عذرخواهی (حتا) ید طولایی دارم. آخرین بارش دو مهمانی نوروز قبل که در برابر آن همه انسان معزز به اشتباه خودم با صدای بلند اعتراف کرده و حلالیت طلبیدم. پس حتما اگر اشتباه بکنم نه فقط اعتراف که عذرخواهی هم می کنم. زیرا فقط معصومین از اشتباه مبرا هستند که آنها را هم ندیده ایم. به عبارتی اگر سوره مائده در قرآن کریم را دقیقا ملاحظه بفرمایید و شان نزول آن را هم مطالعه کنید (ببخشید اگر که نکته به عاقل می فروشم) می بینید که خداوند متعال هم در همین سوره (که شان نزول آن تکمله قران و آخرین سوره است) برخی از آیات قبلی (حتا شامل برخی پیشنهادات و فرامین) را اصلاح کرده است. با این حساب اگر اشتباه کنم حتما می پذیرم. اما به دلیل کمبود وقت، چون متن آگاهی دهنده (و بازهم نه پاسخ) اندکی طولانی خواهد شد (زیرا بحثی علمیست) لازم است که مطمئن شوم که سردبیر محترم سایت آن را منتشر خواهند کرد. در غیر این صورت آمادگی توضیح تلفنی را هم دارم و سردبیر محترم سایت هم مجازند که تلفن بنده را در اختیار شما قرار دهند. با سپاس
احمد علی ساعت نیا دوشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۵
در مورد مسوولیت سایت: بنده 40 است روزنامه نگاری می کنم و 32 سال آن را در خدمت همین صنعت بوده ام. در این رابطه می دانید که تمامی سایت های کشور "گل و بلبل" ما این هشدار را می دهند که مطلب بررسی و منتشر خواهد شد. پس بررسی از اصول اولیه اداره و انتشار مطالب است. با این تفاوت که تا جایی که سردبیر و مسوول این سایت را می شناسم، آزادمنشانه تر از بقیه همکاران عمل می کنند و تا جایی که دیده ام اتفاقا با دست و دلبازی اجازه انتشار این تعامل ها را می دهند. با این حال فرض کنیم یک سایت دیگر برای تشریح یک موضوع حتا علمی یک تصویر برهنه را منتشر سازد. ایا به حکم ادب سایت ناشر بعدی هم همان تصویر را منتشر خواهد کرد؟ خیر و قطعا خیر.
متاسفانه در کشور ما عادت شده که بازتاب مطال فقط از دیدگاه مسایل "امنیتی، خطرات بالقوه برای خود سایت و نداشتن جنبه تبلیغاتی" مورد توجه قرار می گیرد و عموما به عمق مسایل علمی و فنی آن توجهی ندارند (زیرا در همین قلمرو حتا یک نفر شیمی دان - چه رسد به پلیرشیمیست در ارشاد وجود ندارد که بخواهد ممیزی کند) و درنتیجه دیده ام که در سایت های موجودی که مثل قارچ در این قلمرو روییده اند، دهها از این نوع اشتباهات وجود دارد، که نه برای مسوول سایت مهم است (با پوزش: زیرا تخصصشان در این قلمرو نیست. در این رابطه فقط دو رسانه بسپار و .... وجود دارند که مدیران و مسوولانشان در این قلمرو تحصیل کرده اند) و نه برای خواننده.
اگر بنده به نوشته های این سایت توجه می کنم به خاطر واژگان "ملی" در عنوان است، پس برای بنده هم باید مهم باشد. در رابطه با اشتباهی که فعلا بنده مدعی آن هستم نیاز دارم که سردبیر محترم سایت حداکثر تعداد لغات را اعلام کنند تا موضوع را بنویسم. شبتان بخیر و با پوزش از تاخیر در پاسخ
انجمن سه شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۵
جناب آقای مهندس ساعت نیا
عرض سلام و ارادت

در درج کلمات و کاراکترها هیچ محدودیتی نیست. ولی برای رعایت ایجاز و همچنین رغبت بیشتر مخاطبین به مطالعه متن، دعوت می کنم بحث مورد نظر را هر چه خلاصه تر مطرح بفرمایید.

تشکر از وقتی که صرف می کنید پاسخ دادن
محمد هاشمي سه شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۵
منتظر چالش هايي كه فرموديد هستم پاسخ دادن
احمد علی ساعت نیا سه شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۵
جناب انجمن و جناب محمد هاشمی عزیز. با سپاس از توجه و سرزندگی و توجه شما، بسیار خوب، گرچه نزدیک 37 است است که نخوابیده ام اما ادب حکم می کند که به احترام شما عزیزان بنویسم و هم الان آغاز می کنم. امید که بتوانم آن هنری را که هرگز نداشته ام، یعنی خلاصه نگاری، در اینجا به کار بندم. تا نیم ساعت دیگر حتما.
احمد علی ساعت نیا سه شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۵
عزیزانم. مطلب را به صورت فراز به فراز می نویسم:
اول) آنچه در آن یادداشت مرقوم شده و این اشتباهی مصطلح اما بسیار پراشتباه است که حتا مسوولان مملکتی (خانم ابتکار و بقیه) هم از آنها با همین عناوین یاد می کنند (و متاسفم برای این همه بی توجهی که حتا روزی را هم به نام روز بدون نایلکس اعلام می کنند) دو واژگان علمی و فنی هستند که صاحب دارند، پتنت (حق امتیار) دارند و مدعی دارند. و در سرانجامی که این مملکت به زنجیره تولید و توزیع جهانی بپیوندد، تردید نداشته باشید که به سراغمان خواهند آمد و طلب از بین بردن "حق امتیاز" را خواهند کرد. اما چرا؟ و پیش از بیان چرایی موضوع پوزش می خواهم از تمثیل هایی که از یک پیرمرد 64 ساله پس از نزدیک به 40 ساعت ییخوابی و کار مداوم حز این نباید انتظار داشت:
1- مرقوم فرموده اید: "در كشور ما نایلكس همان فیلم پلی اتیلن سنگین است كه بیشتر به شكل پلاستیك های ركابی فروشگاهی مورد مصرف قرار می گیرد." و این درست مثل آنست که بنویسیم که: در کشور ما بنزین همان سکنجبین خیار است که بیشتر آن گازوییل است و به شکل کدوی مایع در مزارع می روید. بازهم چرا؟ (با تاکید بر پوزش به دلیل ذهن خسته). برای آنکه
2- نایلون یا Nylon ماده ایست بر پایه ی پلی آمید (PA( که ابندا توسط یک دانشمند آلمانی آمریکایی شده (آقای والاس هیوم کاروترز) و به دنبال پژوهش های وسیع "هرمان اشتاودینگر آلمانی و از پدران علم پلیمر) در حد فاصل سال های دهه 1930 میلادی و به صورت "پلی آمید 6و6" کشف و ساخته شد و هنوز هم به عنوان یکی از دو مهمترین مواد ساخته شده در قلمرو پلیمرها در قرن بیستم از آن یاد می شود. این عنوان در جهان کاملا شناخته شده است و حق امتیاز و کاربرد این عنوان در اختیار شرکت معروف "دوپانت یا دوپونت= DuPont" قرار دارد. نخستین محصول ساخته شده از "نایلون" (الیاف پلی امید 6.6) اولین نوع جورابهای زنانه نایلونی بود که برای تبلیغات جهانی آن هم یک ماشین شورلتی که جوش آورده و یک خانمی جوراب نایلونیش را در می آورد که به عنوان تسمه پروانه روی ماشین ببندد، نشان داده شده بود. این ماده و محصولات آن در جریان اشغال ناجوانمردانه ایران توسط نیروهای شوروی و انگلستان و دو سال پیش از پایان جنگ دوم جهانی به صورت کیسه های (واقعا نایلونی= پلی آمیدی) نایلونی توسط نیروهای متفقین به ایران آورده شد و ایرانیان با این کیسه های شگفت انگیز اشنا شدند. با پایان جنگ جند انسان هوشمند برای تولید آن در ایران تلاش کردند، اما چون در آن زمان مجوزی برای انتقال دانش تولید فیلم های پلاستیک برای ایران وجود نداشت، نوعی مواد پلی اتیلن و پلی پروپیلن به ایران وارد شد و آمریکایی ها برای برکندن شر درخواست ایرانی ها همان عنوان "نایلون" را به آن دادند و از آن پس فیلم ها و کیسه های پلی اتیلنی و پلی پروپیلنی در ایران با همان اصطلاح غلط "نایلون" رواج یافتند که نسل به نسل هم آن را تکرار کردند و هیجکس هم در پی اصلاح آن بر نیامد. این موضوع به خاطر اهمیت عنوان "انجمن ملی" برای من اهمیت داشت و در آن ورود کردم. ببخشید. توضیحات علمی و فنی بیشتری وجود دارد که پرهیز می کنم.
ادامه دارد
احمد علی ساعت نیا سه شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۵
اما در مورد نایلکس (Nylex): اول:
این عنوان متاسفانه بیش از همان عنوان نایلون در دنیا صاحب دارد و ما نمی توانیم به هر صورتی از آن استفاده کنیم، مگر اینکه بخواهیم تا ابد در گوشه ای از جهان در کنج محرومیت بمانیم. در رابطه با نایلکس هم بدوا بایستی عرض کنم که این عنوان نیز ابتدا به یکی از انواع مواد "پلی آمید" شرکت دو پونت داده شد و سپس با پایان یافتن زمان اعتبار شرکت دوپونت توسط بسیاری از شرکت های دیگر و به ویژه در استرالیا و مالزی مورد استفاده قرار گرفت و صاحب حق پتنت و حق امتیاز شد. برای دریافت فزن تر لطفا به برخی از لینک های زیر مراجعه فرمایید:
http://goo.gl/1PJ6ND
http://goo.gl/F5aTrZ
http://goo.gl/nCvJxZ
http://goo.gl/eT3gvn
http://goo.gl/HQYqWL
https://goo.gl/TODS8C
http://goo.gl/CNtmpy
http://goo.gl/NxlBXn
تا ملاحظه کنید که اصولا در ارتباط با دو وازگان علمی و فنی "نایلون و نایلکس" هیچ اشاره ای - ولو کوتاه- به دو ماده پلی اتیلن سبک و سنگین نشده است (بماند که همین دو اصطلاح سبک و سنگین هم در اثر بیخیالی منابع مثلا علمی و فنی دانشگاهی ما هم هر دو اشتباهاتی فاحش- اما بازهم قابل تحمل تر-) هستند.
دوم:
در این ارتباط اگر سایت ایکس و ایگر و زد که از این قلمرو نان آور خانواده هستند، اینها را می نوشتند، بنده فقط فشار خونم بالا می رفت و سکرت می کردم. چه میشود کرد؟ اما وقتی می بینم که تنها وبسایتی که در کشور ما عنوان "ملی" دارد و تیتری می زند به این صورت : توزیع 10 تن نایلکس زیست تخریب پذیر در روز بدون نایلکس پلاستیکی
متن کامل در: http://inpia.ir/shownews/5562، خدا شاهد است که تب می کنم، فشار خونم بالا میرود و...
سوم:
عزیزانم، سایت "اینپیا" یک سایت حرفه ای با عنوان "ملی" است و مدیران آن انسان های صدیق و سخت کوشند (تا اینجا که می دانم) پس از آنان انتظار می رود که اتفاقا در این ارتباط بسیار دقیق تر باشند.
چهارم:
مقوله های پلی اتیلن پر چگال یا چگالی بالا (سنگین با اصطلاح روز) و پلی اتیلن کم چگال یا چگالی پایین (سبک به اصطلاح روز) مقوله هایی اصولا جدای از موضوع "نایلون و نایلکس" هستند و امید که تولید کنندگان محترم و زحمتکش و انجمن معزز پلیمر پرچمدار این اصلاحات عمیق تاریخی در مفاهیم علمی و فنی این صنعت شوند که ورنه، روزی روزگاری همه ما بایستی تاوان سنگین و مفت آن را به غارتگران پرپیشینه این مملکت بدهیم.
در نهایت: خلاصه تر از این مقدور نبود و هرگاه توضیحاتی بیشتر لازم باشد در خدمت هستم. با اردات: ساعت نیا
محمد هاشمي سه شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۵
براي همين خواهش كردم كه مجدداً مطالعه بفرماييد، نوشتم "در كشور ما......است" بعد نوشته ام "در كشورهاي ديگر....به اين معنا نيستند"

اين چيزي هست كه بنده از كودكي ياد گرفتم و سالهاست در ايران اين محصولات با اين نامها مورد معامله و مورد بحث قرار ميگيرند.

در مورد كساني كه هم اكنون به زنجيره فروش جهاني پيوسته اند، آنهايي كه تجارت بين المللي ميكنند قطعاً ميدانند كه اسم اين محصولات در دنياي بين الملل متفاوت است و بنده هم تمام و كمال اين واژه ها را ميدانم و مجدداً عرض ميكنم كه اين مطلب فقط براي ايران و ايرانيان براي داخل كشور بود.

مرقوم فرموديد كيسه هاي پلي اتيلني و پلي پروپليني در ايران با اصطلاح غلط "نايلون" رواج يافته. كيسه هاي پلاستيكي كه مواد تشكيل دهنده آنها پلي اتيلن سبك هست را نايلون و كيسه هايي كه مواد تشكيل دهنده آنها پلي اتيلن سنگين هست را نايلكس مي نامند ولي فيلم هاي پلي پروپلين را "سلفون" ناميده و اين محصولات با اين نامها مورد معامله و بحث قرار ميگيرند. در دنيا "سلفون" معناي "تلفن همراه" را ميدهد ولي در كشور ما فيلم هاي پلي پروپلين است!!! (تأکید می کنم بر تفاوت های برداشت و نامگذاری ها بین عموم مردم)

چه درست و چه غلط مواردی که بحث آن شد، اينطور نامگذاري شده و مورد استفاده قرار ميگيرند.

امام چرا بنده تصميم به نوشتن اين متن گرفتم ؟
دو دليل براي نوشتن اين مطلب دارم؛ يكي توزيع كنندگان تازه كار و دومي عموم مصرف كنندگان.

١.توزيع كنندگان تازه كار و يا بعضاً كهنه كار اين صنف هم ندانسته براي هر محصول نام متفاوت به كار مي برند. از آنجايي كه اين نامها براي ما در اين صنف اينطور تعريف شده ما هم تصميم گرفتيم اين مطلب را بنويسيم.

٢. به جهت اینکه ما دائما با اين واژه ها سروكار داريم و دوستان و نزديكان ما نمي دانند كدام صحيح است و كدام براي چه محصولي استفاده ميشود این پست تهیه شد.

حال با اين بحث هاي صورت گرفته فرض بگيريم شما با ما تماس ميگيريد تا از ما خريد كنيد، آيا ميگوييد بنده يك تُن فلان سايزِ پلي اتيلنِ پر چگالي نیاز دارم؟

در موردِ اينكه ما (هم من كه نويسنده اين مطلب بودم و هم سايت انجمن) داريم فرهنگِ غلط رو رواج ميدهيم هم فكر ميكنم دچار سوءتفاهم شده اید.

تمامِ فرمايشات شما در سايت هاي مختلف وجود دارد كه کافی ست یک جستجوی ساده در گوگل انجام بدهیم تا به قويترين منبع ويكيپديا برسیم که در مورد نايلون توضيح كامل داده و حتي براي فارسي زبانان هم ترجمه آن موجود است.

عموم مردم، با يك مرجع پلي اتيلنِ كم چگالي را با مطلبِ بنده نايلكس نميخوانند.... مردم ادبیات خود را دارند و اين نام ها را ما به خوردِ جامعه نميدهيم، ما سعي داريم كلمه هايي كه ٩٥ درصد مردم براي اين محصولات استفاده ميكنند را درست تعریف کنیم. پاسخ دادن
احمد علی ساعت نیا چهارشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۵
جناب هاشمی عزیز. مطالب شما در مورد فرهنگ عامه، زبان بازار و باقی موارد صحیح است. حالا که خوشبختانه سایت اینپیا این مطالب را از دسترس عام و آرسیو خود خارج کرده و بنده با استفاده از چند کلیدواژه بازتاب شما را مشاهده کردم. اصولا میان ما بحثی نیست بلکه این مکاشفه ایست که می توان به آن پرداخت. اصول اجازه نمی دهد که بنده از خود ردپایی در این سایت نشان بدهم بنابراین اگر موفق شوید تا ردپایی از بنده از مسوولان محترم سایت دریافت کنید، بسیار خوشحال می شوم که با حضرتعالی حضورا و یا تلفنی صحبت کنم. هنگامی که می پذیریم موضوعی در فرهنگ مان به غلط جای افتاده لازم است که تلاش کنیم تا در اصلاح آن بکوشیم. با ارادت : ساعت نیا
محمد اکبری سه شنبه ۷ دى ۱۳۹۵
ضمن عرض سلام و تشکر
استفاده از سایت شما برای من جدیدا شروع شده با خواندن صفحه اول جذب این سایت شدم من نمی خوام خارج از عرف شما سوال بکنم فقط میخواستم در صورت امکان بنده را راهنمائی بفرمائید
بنده آنالیز مصرف مواد اولیه در تولیدات تایلون و نایلکس و ..... بصورت استاندارد (نه حدس های مسئول تولید کارخانه ) رامیخواستم چطور و از چه مرجعی میتوانم تهیه بکنم
با صداقت بگم که بنده جدیدا مسئول مالی یک کارخانه جدیدالاتاسیس شدم و هیچ اطلاعی در این مورد ندارم
ازهمکاری صمیمانه شما نهایت تشکر را دارم پاسخ دادن
حمیدرضا علی عسگری چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶
با سلام.با توجه به مقاله مربوطه پیشنهاد میکنم که از سایت شرکت دانش بنیان آریا پلیمر دیدن فرمایید.مقالات بسیار جالبی در این زمینه وجود دارد.همچنین در مورد مستربچ هایی که در تولید نایلون و نایلکس می توان استفاده نمود مطرح شده که تولید کنندگان هم میتوانند ازین محصولات استفاده نمایند
آدرس سایت: www.ariapolymer.ir پاسخ دادن

قیمت مواداولیه؛ ۲۶ آذر ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 54,500 ریال 800 1.47% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 53,000 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 52,900 ریال -200 0.38% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 52,700 ریال -200 0.38% نمودار و آرشیو
5110 52,750 ریال -250 0.47% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 52,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 52,000 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 51,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
0075 57,400 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 57,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
22B02 49,100 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
52518 47,100 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 46,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420h 57,100 ریال نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 54,000 ریال نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 51,850 ریال -150 0.29% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 61,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam 61,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 61,000 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 61,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf 60,800 ریال نمودار و آرشیو
PE80 ilam 60,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf 59,800 ریال 300 0.5% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 55,100 ریال -400 0.72% نمودار و آرشیو
C30s 56,100 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 55,000 ریال نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 48,300 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 69,200 ریال -300 0.43% نمودار و آرشیو
1540 66,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 64,800 ریال نمودار و آرشیو
781 55,000 ریال -500 0.9% نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 56,000 ریال نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 59,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 55,100 ریال -400 0.72% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 55,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Maroun 55,000 ریال -500 0.9% نمودار و آرشیو
510L Jam 56,800 ریال 500 0.88% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 56,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 98,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 77,300 ریال -200 0.26% نمودار و آرشیو
548R 56,600 ریال -500 0.88% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G 54,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 56,500 ریال -500 0.88% نمودار و آرشیو
MR230 58,300 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
ZR230 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 62,400 ریال -400 0.64% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 43,600 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 42,600 ریال -200 0.47% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand kaf 23,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand 22,500 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand kaf 21,500 ریال نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 51,000 ریال نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 95,000 ریال 150 0.16% نمودار و آرشیو
ABS150 102,000 ریال 1500 1.47% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 62,900 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖