ارسال پاسخ

پنجشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۵ ۱۰:۰۱ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 855 Telegram

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته چهارم تیر ماه1395

کاهش عرضه مواد اولیه پلیمری و افزایش چشمگیر تقاضا/ PVC ها همچنان جذاب

در هفته چهارم تیر ماه 1395، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران بعد از افزایش قیمت های پایه و تحت تاثیر اتمام ماه مبارک رمضان روز با رونقی را سپری کرد و باز هم تقاضا با رشد خوبی مواجه شده و در بسیاری از کالاها رقابت قیمتی مشاهده شد.
کاهش عرضه مواد اولیه پلیمری و افزایش چشمگیر تقاضا/ PVC ها همچنان جذاب

در کل حدود 78 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد و این در حالی بود که در هفته پیش 77 درصد کل محصولات به فروش رسیده بود در نتیجه حجم معاملات در هفته جاری 1 درصد افزایش یافته است.  که 35 گرید از 66 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند. تقاضا نیز چیزی در حدود 17 هزار تن افزایش را تجربه کرد که معادل 12 درصد بوده و بیشتر تحت تاثیر تقاضای کاذب در بعضی از گریدها و رشد تقاضای واقعی در گریدهای دیگر بود.

 

در هفته ای که گذشت تالار معاملات شرکت بورس کالای ایران شاهد  افزایش 806 تنی حجم عرضه نسبت به هفته گذشته بود. این افزایش حجم داده مثبتی برای بازار و علی الخصوص در مورد گریدهای جذاب و موردنیاز بازار است ولی متاسفانه این افزایش بسیار کم بوده و جوابگوی نیاز بازار فعلی نخواهد بود.  و این در حالی است که در دو هفته گذشته نیز حجم عرضه ها 15 درصد کاهش یافته بود، که قابل توجه است.  جالب اینکه این کاهش عرضه ها غالبا در مورد گریدهای جذاب و مورد توجه بازار رخ می دهد و روند معاملات این محصولات را دچار اختلال می کند.

 

 

آنچنان که آمارها نشان می دهند حجم عرضه ها نسبت به هفته قبل 806 تن افزایش داشته است. به نظر می رسد باید حجم عرضه ها در مورد بسیاری از گریدها در بازار داخلی باز هم افزایش یابد تا شاهد تعادل در بازار باشیم، این نیاز در مورد گروه PVC و PET بیشتر از سایر کالاها حس می شود. بخشی از کاهش عرضه به PVC بر می گردد و بعد از برگشت سقف قیمت پتروشیمی ها اقدام به کاهش عرضه خود کردند.

 

تقاضا به نسبت با هفته گذشته 17.552 تن افزایش را نشان می دهد ، که افزایش خوبی  نسبت به هفته گذشته می باشد که دلایل آن عبارتند از:

  • صعودی بودن قیمت های جهانی
  • صعودی بودن نرخ دلار
  • کاهش عرضه برخی گریدهای جذاب
  • انحصار در مورد برخی از کالاها در بازار آزاد و بالا بودن قیمت ها
  • افزایش مصرف صنایع تکمیلی
  • افزایش فعالیت های سوداگری در بازار پلیمر ایران

 

با نگاهی به میزان افزایش حجم تقاضا و مقایسه با میزان افزایش حجم معاملات به خوبی کاذب بودن بخش زیادی از این افزایش تقاضا مشهود است، زیرا با وجود افزایش شدید حجم تقاضا، حجم معاملات افزایش بسیار کمی را تجربه کرده است و این افزایش شدید تقاضا فقط به افزایش قیمت اکثریت کالاها منجر شده است.  در این جا باید به این نکته اشاره کرد ، که واسطه ها در گذشته حجم خوبی از محصولات را خریداری کرده بودند و این کم بودن حجم عرضه ها هم به آن ها کمک می کند که با قدرت فعالیت خود را ادامه دهند تا به اهداف خود برسند، در نتیجه با ایجاد تقاضاهای کاذب همچنان سع در بالا نگهداشتن قیمت برخی از کالا ها دارند.

 

حجم معاملات نیز با افزایش حدودا 2.5 درصدی به نسبت هفته گذشته مواجه شده که برابر با 1.069 تن افزایش است،  در دو هفته گذشته ذکر شد که حجم معاملات 7 هزار تن کاهش را تجربه کرده و عمدتا به دلیل حذف سفارش های کد های معاف از مالیات بوده است و بیشتر حجم معاملات در تالار به خریداران واقعی تعلق داشت. اما در هفته جاری حجم معاملات افزایش اندکی را نشان می دهد، و نشان از بهبود بازار بعد از اتمام ماه مبارک رمضان دارد و این در حالی است که فعالیت کدهای معاف از مالیات تا حد زیادی کاهش یافته است. این افزایش حجم معاملات دلایل زیادی دارد که عبارت هستند از :

 

1.       مناسب بودن قیمت های پایه برخی از کالاها

2.       صعودی بودن قیمت نفت و مشتقات آن

3.       صعودی بودن نرخ دلار

4.       کمبود مواد اولیه در بازار آزاد

5.       کم بودن حجم عرضه ها در مورد بسیاری از کالاها

6.       اتمام ماه مبارک رمضان

7.       افزایش تقاضا در بسیاری از مناطق دنیا و افزایش صادرات در کنار کاهش عرضه داخلی

8.       افزایش مصرف صنایع تکمیلی

 

در این بین باید ذکر کرد که عوامل صعودی بودن نرخ دلار و قیمت های جهانی در کنار حجم بسیار کم عرضه ها در مورد برخی از گریدها بیشترین تاثیر را در شرایط فعلی داشته و  عوامل دیگر در درجه های بعدی اهمیت قرار دارند.

 

جذاب ترین گروه بازار: گریدهای   PVC ،PET، پلی استایرن انبساطی 200 ، استایرن مقاوم ومعمولی 7240 و 1540 تبریز و برخی  عرضه های پلی پروپیلن پتروشیمی جم و دورانی تبریز از جذاب ترین گریدهای بازار امروز بودند، این گریدها با رقابت قیمتی بیشتری نسبت به سایرین به فروش رسیدند.

 

کم رونق ترین گروه بازار:  استایرن بوتادین رابر ، برخی از گریدهای پلی پروپیلن های شیمیایی بود که تولیدکنندگان این گروه موفق به فروش بخش کمی از محصولات عرضه شده شان شدند.

 

اتفاق ویژه بازار:

ü      عرضه 100 تنی پتروشیمی غدیر باا وجود التهاب شدید بازار PVC

ü      عدم عرضه PVC-S65 بندر امام با وجود اوضاع بسیار آشفته بازار این محصول

ü      برگشت پتروشیمی امیر کبیر به بازار با حجم عرضه های بسیار مناسب

ü      عدم عرضه محصول BL3 کرمانشاه و مشخص شدن دلیل رقابت 4 درصدی و عجیب این محصول در هفته گذشته

ü      عرضه  محدود پلی پروپیلن نساجی پتروشیمی نویدزرشیمی بعد از غیبت چند هفته ای

ü      عدم معامله پلی اتیلن سنگین F7000 پتروشیمی ایلام بعد از رقابت مشکوک در هفته گذشته

ü      عقب نشینی شدید بازار برای خرید گریدهای سنگین فیلم، بادی و تزریقی بعد از افزایش نرخ پایه آن ها

 

بررسي گريدهای جذاب:

PVC:

وضعیت عرضه ها:

بعد از اینکه در هفته گذشته سقف محدوده نوسان نرخ 10 درصدی مجددا برای این گروه برگشت، حجم عرضه گرید S65  این گروه کاهشی معادل 2.094 تن را تجربه کرد. اما در هفته جاری این کاهش عرضه پتروشیمی ها در اعتراض به اعمال مجدد سقف ادامه پیدا کرد و پتروشیمی غدیر با 900 تن کاهش عرضه حجم عرضه خود را به 100 تن رساند که توسط 5 نفر خریداری شد، پتروشیمی بندر امام نیز با کاهش 2992 تنی حجم عرضه های خود در این هفته عرضه ای نداشت و در نهایت تنها پتروشیمی که افزایش عرضه داشت اروند بود که حدودا 1012 تن محصول خود را در بورس عرضه کرد که کافی نبود. این کاهش ها قابل توجه است زیرا بازار این کالا در گذشته هم از کمبود عرضه در رنج بود و با این کاهش کمبود بیشتر از قبل شد. در کل حجم عرضه ها در هفته جاری چیزی بیش از 3300 تن کاهش یافته و به 1112 تن رسید، البته آمار مذکور در مورد گرید S65 این محصول است.

 

برخورد با پتروشیمی های متخلف

به نظر می رسد مراجع دولتی مسئول باید با پتروشیمی هایی که با وجود داشتن محصول در انبارهای خود حاضر به تامین نیاز داخل نبوده و به تولید ملی ضربه می زنند برخورد قانونی کرده و آن ها را مجبور به عرضه در بورس کنند تا هر چه زودتر بازار این محصول به سمت تعادل حرکت کند و از نابودی صنایع وابسته به آن جلوگیری گردد.

 

وضعیت تقاضا: به طور کلی و برای گرید S65 کلیه تولیدکنندگان حدودا 21 هزار و 880 تن تقاضا داشت. که نسبت به عرضه 1.112 تنی بسیار زیاد بوده و حدودا 19 برابر عرضه بوده و به این معناست که یک خریدار باید با حداقل 2 کد در مورد کالای اروند و حدودا 12 کد در مورد محصول غدیر پا به عرصه رقابت می گذاشت تا بلکه بتواند یک ماشین از مواد مذکور را خریداری کند، که معمولا برای خریدار واقعی این اقدام بسیار سخت است و از عهده واسطه ها و بعضا تعاونی ها بر می آید.

 

وضعیت قیمت ها:

 قیمت های معاملات 26623 ریال بوده که نسبت به هفته پیش 20 تومان افزایش نرخ را نشان می دهد و آن هم به دلیل افزایش نرخ پایه جدید است.  قیمت معاملات مناسب است ولی نباید هیچ انتظاری برای ریزش قیمت ها در بازار آزاد داشت زیرا با این حجم کم عرضه ها انحصار توسط دلالان به وجود آمده است و بیشتر حجم های خرید در گذشته نیز به این قشر تعلق داشته و در حال حاضر در انبار های شان دپو است در نتیجه قیمت ها را همچنان در سطوح بالا حفظ کرده و تولیدکنندگان هم به دلیل نداشتن حق انتخاب مجبور خواهند بود قیمت های غیر معقول را پذیرفته و خرید انجام دهند.

 

مقایسه قیمت معاملات در بازار داخلی ایران با قیمت در کشورهای جنوب آسیا

قیمت معامله این محصول را اگر به دلار تبدیل کنیم به ترتیب قیمت معاملات به ازای هر تن برای تمامی پتروشیمی های مختلف عبارت است از حدودا 760 دلار و با احتساب مالیات بر ارزش افزوده 828 دلار و  این در حالی است که قیمت این محصول به طور تحویل در بنادر اصلی هندوستان برابر با 865 دلار به ازای هر تن است، و نسبت به هفته پیش 25 دلار افزایش نرخ پیدا کرده است، زیرا بازار در حال حاضر با کاهش شدید عرضه و از طرف دیگر تقویت تقاضا مواجه شده است، دلیل اصلی کاهش عرضه هم اورهال پتروشیمی هایی در تایوان، ژاپن، چین و ... است. ، با توجه به توضیحات ارائه شده قیمت در بازار داخلی ایران و به صورت تحویل درب کارخانه پتروشیمی ها در هفته جاری  بدون احتساب مالیات حدود 100 دلار و با احتساب ارزش افزوده حدودا 32 دلار نسبت به قیمت های جهانی و به صورت تحویل در بندر مقصد کشوری مثل هندوستان کمتر است ، این در حالی بود که در هفته های پیشین مصرف کنندگان ایرانی محصولات مورد نیاز خود را با حدودا 100 دلار گران تر از رقبای هندی خود خریداری می کردند.

 

PET گرید بطری:

این محصول نیز از مدت ها قبل با جذابیت مواجه شده که با توجه به فصل اوج مصرف آن طبیعی است ولی بخش زیادی از تقاضاهای ایجاد شده هم کاذب است.  در هفته قبل بار دیگر این محصول مورد توجه بازار قرار گرفت و پتروشیمی تندگویان عرضه برخی از گریدها همچون 821 را کاهش داده بود ولی از طرف دیگر گرید 825 را با حجم خوب روانه بازار کرده بود. همه گریدهای عرضه شده به جز گرید 825 با سقف قیمت معامله شدند و گرید 825 نیز بیش از 5 درصد رقابت قیمتی داشت. ولی در هفته جاری و بعد از آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی و انتشار خبر مشکل در تامین خوراک تندگویان حجم تقاضاها به شدت افزایش پیدا کرد و کلیه گریدهای عرضه شده با سقف قیمتی به فروش رسیدند. ولی خوشبختانه عرضه های این مجتمع نه تنها کاهش نیافته بود بلکه به میزان 1000 تن افزایش پیدا کرده بود.

 

 به طور کلی برای 5060 تن عرضه این گروه 49.533 تن تقاضا وجود داشت که چیزی در حدود 9 برابر حجم عرضه است. بیشترین تقاضا هم به گرید 821 و 781 و به ترتیب با 16 هزار و 423 تن و 13 هزار و 310 تن تعلق داشت، دلیل اصلی این تقاضای کاذب و معامله با قیمت سقف افزایش شدید قیمت ها در بازار آزاد و همانطور که ذکر شد آتش سوزی پتروشیمی بوعلی  بود که نقش عامل دوم بسیار تاثیر گذار تر بود. . عوامل زیاد دیگری در به وجود آمدن اوضاع فعلی تاثیر گذار بوده اند که اصلی ترین و مهمترن آن کمبود شدید عرضه پتروشیمی تندگویان می باشد، عامل مهم دیگر تقویت تقاضای آن در فصل اوج مصرف است، زیرا در فصل گرم سال مصرف این محصول افزایش پیدا می کند، عوامل دیگری چون حضور کدهای معاف از مالیات و افزایش قیمت جهانی نیز بر شرایط فعلی تاثیر گذار بوده اند که در درجه های بعدی اهمیت قرار دارند ، هرچند که نقش کدهای معاف از مالیات کمتر از قبل شده ، اما همچنان به صورت محدود در حال فعالیت هستند.

 

سایر گریدهای عرضه شده:

پلی اتیلن سبک خطی 209 : بازگشت امیر کبیر با بیش از 4 هزار تن عرضه : کالای شازند  که در روز دوشنبه و به میزان 500 تن عرضه شده بود باز هم مورد توجه بازار بود و با بیش از یک درصد رقابت قیمتی به فروش رسید مورد توجه بازار قرار گرفت و کل 500 تن محصول عرضه شده این پتروشیمی با رقابت قیمتی3 درصدی توسط متقاضیان خریداری شد که نسبت به هفته قبل 2 درصد افت نرخ را ثبت کرده است هر چند که اگر خریداران می دانستند که قرار است امیر کبیر با این تناژ عرضه داشته باشد حتما در ثبت قیمت های خود تجدید نطر می کردند.  پتروشیمی مهاآباد هم فروشی نداشت. برای کالای پتروشیمی امیرکبیر هم 4200 تن تقاضا وجود داشت و کالا به طور کامل و با قیمت پایه به فروش رسید ، در این بین محصول عرضه شده جم هم تقاضایی نداشت و معامله نشد.  

 

در گروه سبک فیلم  باز هم شاهد استقبال خوب خریداران بودیم به طوری که برای 4576 تن عرضه این گروه چیزی در حدود 6.000 تن تقاضا وجود داشت، و قیمت این گروه چیزی در حدود 3.5 تا 3 درصد افزایش یافت و بیشترین افزایش نرخ مربوط به گرید 2102  لاله و کمترین افزایش به گرید 0200 بندر امام تعلق داشت. ذکر نکاتی لازم است، عرضه ها حدود 500 تن افزایش و تقاضا در حدود 6 هزار تن در هفته جاری کاهش یافته بود که نشان از عقب نشینی خریداران بعد از افزایش خوب نرخ پایه این محصول را دارد، همچنین قیمت ها در این گروه در هفته جاری بیش از 3 درصد نسبت به هفته پیش کاهش یافت.  دلیل جذاب بودن همچنان این گروه از یک طرف اتمام ماه مبارک رمضان و افزایش تقاضا برای این محصول و از طرف دیگر صعودی بودن قیمت ها در بازار های جهانی و کمبود بار در بازار آزاد همراه با افزایش قیمت ها توسط واسطه ها است.   

 

در گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن (EX3) ، نیز معاملات بسیار خوبی انجام شد و برای کالای شازند 8.1 درصد رقابت صورت گرفت و  نسبت به هفته پیش 1 درصد افزایش نرخ ثبت شد ولی نکته مثبت این بود که در نبود کدهای معاف از مالیات کالای شازند با رقابت قیمتی بیشتری از امیرکبیر معامله شدند. برای کالای امیر کبیر هم رقابت قیمتی بیش از 4.5 درصدی صورت گرفت که نسبت به هفته پیش بیش بدون تغییر بود و دلیل اصلی آن افزایش 1500 تنی حجم عرضه ها توسط این مجتمع بود.  

 

هشدار در مورد گروه EX3 : در هفته گذشته یک هشدار در مورد افزایش نرخ این گروه ارائه شد که در مورد پتروشیمی شازند به واقعیت پیوست و در مورد امیر کبیر هم مطرح شده بود که اگر عرضه ها افزایش پیدا نکند باید شاهد بیش از 4 درصد قیمت این محصول باشیم که خوشبختانه حجم عرضه 1500 تن افزایش پیدا کرده و درصد رقابت قیمتی این محصول بدون تغییر نسبت به هفته پیش مانده است.  

 

در حال حاضر در فصل مصرف این محصول قرار داریم که از نیمه دوم بهمن هر سال شروع شده و تا اواخر شهریور ادامه دارد هر چند که در ماه های پایانی تابستان میزان مصرف بسیار کمتر از سه ماهه بهار می شود. ترکیه به عنوان یکی از اصلی ترین مشتریان این محصول نیز مصرفش از خرداد شروع شده و تا اواخر مهر ادامه خواهد داشت، بخش زیادی از این کمبود عرضه به عدم تولید گرید مطلوب بازار توسط پتروشیمی جم و صادرات پتروشیمی هایی چون شازند و امیرکبیر به ترکیه مربوط می شود.

 

در گروه پلی اتیلن سنگین بادی در این هفته با قیمت پایه معامله شد و تنها برای گرید BL3 جم که در گذشته عرضه نمی شد نزدیک به دو دهم درصد رقابت قیمتی صورت گرفت. در هفته گذشته به معاملات مشکوک این گروه و رقابت های غیر معقول آن اشاره شد و دلیل اصلی آن هم افزایش نرخ پایه ذکر شد که به واقعیت پیوسته و بعد از افزایش نرخ پایه خریداران در هفته جاری عقب نشینی کرده و کلیه معاملات با قیمت پایه صورت پذیرفت. در هفته گذشته به معامله و رقابت قیمتی کاملا مشکوک محصول کرمانشاه اشاره شد و دلیل آن خاموش کردن خط تولید این محصول ذکر شد که این پیش بینی هم به واقعیت پیوسته و در هفته جاری این مجتمع عرضه ای نداشت. در کل حجم عرضه های این گروه افزایش یافته و کاملا معاملات متعادلی داشت.  

 

در گروه سنگین فیلم این گروه نیز بعد از اینکه در هفته گذشته رقابت خیلی خوب و  استقبال خیلی خوبی از طرف خریداران مواجه شد. رقابت ها در این گروه در هفته پیش بسیار بالا بود که ذکر شد دلیل اصلی این اتفاق فقط می تواند افزایش قیمت های جهانی و انتظار رشد قیمت ها در بازار داخل باشد و مورد دیگر نشان می دهد که دیگر خریداران فقط به گریدهای معروف بازار توجه نمی کنند و زمانی که پیش بینی می کنند که قیمت ها ممکن است صعودی باشد حاضر به خرید محصولات پتروشیمی های نه چندان مطرحی چون کرمانشاه و ایلام هم هستند.، خوشبختانه کلیه دلایل مطرح شده در هفته جاری به وقوع پیوست.

 

ولی در هفته جاری و بعد از افزایش بیش از 2 درصدی نرخ پایه آن ، شاهد عقب نشینی خریدارن همچون سایر گریدهای سنگین چون بادی و تزریقی بود و در اکثریت گریدها کالا با قیمت پایه معامله شده و وارد مرحله معاملات مچینگ شد ولی در این مرحله تمامی محصولات خریداری شد. برای 4282 تن عرضه این گروه تقاضایی معادل 2896 تن وجود داشت ، نکنه جالب اینکه برای کالای ایلام که در هفته قبل برای اولین بار رقابت قیمتی صورت گرفته بود در هفته جاری تقاضایی وجود نداشته و معامله ای صورت نگرفت.

 

پلی استایرن ها:

بهترین گرید این گروه انبساطی 200 بود که با 19 درصد نوسان نرخ مواجه شد، گرید بعدی استایرن مقاوم 7240 است که با بیش از  15 درصد رقابت مواجه شد که نسبت به هفته پیش با احتساب افزایش نرخ پایه آن 2.5 درصد افزایش نرخ داشت، برای گرید معمولی 1540 نیز بیش از 8 درصد رقابت قیمتی صورت گرفت که نسبت به هفته پیش و با احتساب افزایش نرخ پایه  4 درصد رشد را نشان می دهد، سایر گریدهای انبساطی نیز با استقبال شدید بازار مواجه شدند.  

 

در گزارش قبل و در قالب یک هشدار مطرح شد که این نوسان شدید نرخ و افزایش شدید تقاضا ممکن است شرایط این کالا را برای مصرف کنندگان واقعی بسیار سخت کند و ممکن است در هفته های آتی بار دیگر شاهد ثبت قیمت های نجومی و با رقابت بیشتری  باشیم که متضرر اصلی این شرایط مصرف کننده واقعی خواهد بود. پیش بینی می شود در هفته های آتی شاهد افزایش شدید قیمت این محصول در بازار باشیم که باید در حجم عرضه ها نظارت بیشتری صورت گرفته و با اعمال محدودیت در تناژ ورودی از ایجاد انحصار بیشتر جلوگیری شود.

 

همانطور که پیش بینی شده بود قیمت ها در بازار آزاد افزایش پیدا کرد و در بورس هم شاهد افزایش قیمت معاملات نسبت به هفته پیش بودیم، برای گرید 7240 بیش از 2 درصد و برای گرید 1540 بیش از 4 درصد افزایش نرخ نسبت به هفته پیش ثبت شد و دلیل اصلی افزایش بیشتر 1540 به نسبت با هایمپکت این است که در هفته گذشته کل حجم عرضه شده کریستال توسط یک نفر خریداری شده بود و قیمت ها در بازار رشدزیادی پیدا کرده بود.

 

 پلی پروپیلن نساجی: در گذشته به انجام معاملات مشکوکی در این گروه اشاره شد و به فعالان این گروه کالایی هشدار داده شد که ممکن است در آینده اتفاقاتی نظیر افزایش شدید نرخ ها کاهش عرضه ها و اتفاق بیفتد، این هشدار دقیقا هفته آخر خرداد ماه داده شد که متاسفانه جدی گرفته نشده و حال نتایج آن معاملات مشکوک کاملا مشخص است و در ادامه به درصد رقابت در این گروه اشاره می شود:

 

ولی در هفته جاری خوشبختانه حجم عرضه ها افزایش قابل توجه  و بیش از 2300 تنی را تجربه کرد که در جهت کمک به تعادل بازار و جلوگیری از رشد زیاد قیمت ها ضروری بود و به طور کلی برای 6.162 تن عرضه این گروه 19500 تن تقاضا وجود داشت(افزایش 8 هزار تنی تقاضا)  و کلیه گریدهای این گروه با رقابت خوب قیمتی مواجه شدند. به نظر می رسد در هفته های اتی و با روی مدار تولید قرار گرفتن پتروشیمی نویدزرشیمی شاهد افزایش بیشتر عرضه ها باشیم و قیمت ها معقول تر از قبل شود.   بیشترین افزایش نرخ مربوط به گرید PY250 پلی نار، 550J نویدزرشیمی و 060 پلی نار  و با 10 درصد  افزایش نرخ بود و کمترین افزایش نرخ هم مربوط به گرید 550J جم  با بیش از 4.4 درصد افزایش بود.

 

در بازارهای جهانی هم قیمت این گروه با افزایش مواجه شده است و در محدوده بالای 1030 دلاری قرار دارد که قیمت بسیار خوبی است و اکثر تحلیل گران روند قیمتی نفت را صعودی می بینند و با توجه به نزدیکی به زمان اورهال های سالانه برخی پتروشیمی های بزرگ انتظار می رود که قیمت این محصولات در سطوح بالا حفظ شود.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖