ارسال پاسخ

یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۵۱ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 613 Telegram

inpia.ir

در حواشی تعیین قیمت ١٥ سنتی خوراک گاز پتروشیمی ها/ بودن یا نبودن رانت، مسئله این است!

پایین نگه داشتن قیمت خوراک صنایع بالادستی پتروشیمی و پالایش در فضای خصوصی سازی، امکان بهره گیری بالا از رانت انرژی را برای بخشهای غیردولتی فراهم می کند.
در حواشی تعیین قیمت ١٥ سنتی خوراک گاز پتروشیمی ها/ بودن یا نبودن رانت، مسئله این است!

پایین نگه داشتن قیمت خوراک صنایع بالادستی پتروشیمی و پالایش در فضای خصوصی سازی، امکان بهره گیری بالا از رانت انرژی را برای بخشهای غیردولتی فراهم می کند.

به گزارش شانا، در صنعت پتروشیمی، نفت از جمله عوامل تولید است که در بسیاری از کشورها و مناطق جهان از جمله اروپا و آمریکای شمالی نه تنها قابل جایگزین شدن با گاز طبیعی نیست، بلکه بدون نفت این صنعت امکان ادامه حیات ندارد. در این مناطق هرگونه افزایش  در قیمت نفت و به تبع آن قیمت نفتا به عنوان خوراک اولیه واحدهای پتروشیمی، سبب افزایش هزینه های تولید و کاهش سودآوری می شود.
اختلاف فاحش قیمت  در خوراک اولیه واحدهای پتروشیمی میان گاز طبیعی و نفتا سبب ترسیم یک سناریو و نقشه راه جهانی برای توسعه آینده صنعت پتروشیمی شده است.پتروشیمی راهبرد


نقشه راه ترسیم شده برای توسعه آتی صنعت پتروشیمی


دراین سناریو، تولید فرآورده های پتروشیمی به خصوص فرآورده های پایه و اصلی در منطقه خاورمیانه و درکشورهایی همچون عربستان، قطر، ایران، منطقه شمال آفریقا (NA) و همچنین روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) متمرکز شده است. مزیت نسبی خوراک گازی و دسترسی به ذخایر عظیم نفتی به منظور کاهش هزینه های تولید، سبب اتخاذ این تدبیر شده است.

براساس مصوبات مجلس، قیمت نفت خام و میعانات گازی برای واحدهای جدید پالایش و یا توسعه کمی واحدهای موجود غیردولتی در ایران میان نود   تا نود و پنج درصد  قیمت صادراتی فوب خلیج فارس بر اساس دستورالعملی که توسط وزارت نفت اعلام می‌شود برای دست کم ده سال پس از بهره برداری تعیین شده است.

قیمت پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی نیز در چارچوب قانون هدفمند کردن یارانه ها به گونه ای تعیین شده است که نرخ بازدهی داخلی ارزی سرمایه گذار (IRRE) این واحدها تا بیست و پنج درصد باشد، به آن شرط که از ١٥ سنت در هر مترمکعب کمتر نشود.

از نظر کلی، بحث خوراک پتروشیمی ها در ایران به دو بخش تامین خوراک و قیمت خوراک قابل دسته بندی است:

تامین خوراک
اول، خوراک هایی که خود محصول یک واحد پتروشیمیایی است و به واحد دیگر پتروشیمی به عنوان خوراک داده می شود. عمدتا قطع شدن خوراک در این حالت به دلیل اختلافات مالی یا مشکل عملیاتی است.
در مورد اختلافات مالی در پتروشیمی مقرر شده است که هیچ واحد تولیدی حق ندارد به دلیل اختلافات مالی خوراک واحد دیگر را قطع کند، بلکه دوطرف باید اختلافات مالی خود را به مدیریت تولید احاله کنند تا حل شود. مشکل عملیاتی نیز در اثر تعمیرات، سرویس های جانبی و فرآیندی در داخل واحد و یا قطع شدن خوراک از واحدهای بیرون پتروشیمی ممکن است به وجود آید که با حل این مشکلات ، مشکل عملیاتی تأمین خوراک از داخل پتروشیمی حل می شود.

دوم، خوراک هایی که از بیرون صنعت پتروشیمی یعنی شرکت های نفت، گاز و پالایش و پخش تحویل پتروشیمی ها می شود. قطع شدن خوراک در این قسمت می تواند در اثر یکی از چهار دلیل اختلافات مالی، مشکل عملیاتی واحد تحویل دهنده و یا مشکل عملیاتی واحد تحویل گیرنده و قطع شدن احتمالی گاز در فصول سرد سال باشد. متأسفانه بیشترین موارد قطع شدن خوراک در اثر اختلافات مالی بوده است.
در این حالت، به نظر می رسد بهترین راهکار برای حل مشکل، حرکت پتروشیمی ها به سمت بدل شدن به پتروپالایشگاه ها ست. زیرا افزون بر حل مشکل قطع شدن خوراک، هزینه های پالایش و حمل و انتقال خوراک از پالایشگاه ها نیز حذف شده و با کاهش قیمت تمام شده خوراک، شاهد افزایش ارزش افزوده و سود آوری در واحدهای پتروشیمیایی خواهیم بود.

قیمت خوراک
قیمت خوراک و سوخت برای تولید محصولات پتروشیمی سهم بالایی در قیمت تمام شده دارد. شدت مصرف انرژی در صنعت پتروشیمی ایران به طور متوسط ٢٠درصد بیشتر از شدت مصرف انرژی صنایع پتروشیمی جهان است. باید در این زمینه برنامه ریزی دقیق انجام شده و فعالیتهای جدی برای کاهش مصرف انرژی در این صنعت و به تبع آن کاهش هزینه تمام شده و افزایش قدرت رقابت جهانی را به دنبال دارد انجام شود.

از سوی دیگر، با توجه به این که گاز طبیعی بیشترین سهم را در خوراک و سوخت واحدهای بالادستی دارد (و قیمت محصولات بالادستی نیز سهم بالایی در قیمت فرآورده های میان دستی دارند) و قیمت گاز نیز در بازارهای رقابتی تعیین نمی شود، تعیین قیمت گاز  در زنجیره تأمین فرآورده های پتروشیمی از اهمیتی ویژه برخوردار است.
در ایران پنج راهبرد برای قیمت گذاری گاز مطرح است که عبارتند از:
تعیین قیمت ثابت برای گاز: تعیین قیمت ثابت برای گاز طبیعی جهت همه مصارف اعم از خانگی، تجاری، صنعتی و خوراک واحدهای پتروشیمی با توجه به اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها دیگر امکانپذیر به نظر نمی رسد. همچنین در این مورد نمی توان نوسانات صورت گرفته در قیمت گاز طبیعی را در قیمت ارائه شده به واحدها اعمال کرد.بنابراین، قیمت گذاری ثابت گاز طبیعی راهکاری مناسب برای تعیین فرمول خوراک واحدهای پتروشیمی نیست.
متناسب شدن قیمت گاز با قیمت نفت: اگر چه در مجامع بین المللی مباحث زیادی در زمینه برقراری ارتباط میان قیمت گاز با قیمت نفت در بلندمدت وجود دارد اما کشورهای عمده تولیدکننده گاز یعنی روسیه و قطر از پذیرش این تصمیم امتناع می کنند. همچنین باید به این نکته توجه داشت که در دنیا هم اکنون تناسبی میان قیمت گذاری نفت خام و گاز طبیعی وجود ندارد زیرا بازارهای این دو حامل انرژی تفاوت های بسیاری با هم دارند که از جمله مهمترین آنها می توان به نبود نظام قیمت گذاری جهانی برای گاز طبیعی اشاره کرد.
متناسب شدن قیمت گاز با قیمت خوراک صنایع پتروشیمی در کشورهای منطقه؛این روش بنا به دلایلی نمی تواند مبنای مناسبی برای تعیین قیمت گاز تحویلی به واحدهای پتروشیمی باشد. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف- شفاف نبودن قیمت های خلیج فارس و مبنای محاسبه آن
مبنای محاسبات قیمت گاز طبیعی برای صنایع داخلی کشورهای منطقه خلیج فارس متغیر است  و با سیاست های هر یک از این کشورها ارتباط دارد و دسترسی به جزئیات کافی در این زمینه به ویژه در بخش پتروشیمی امکان پذیر نیست. از سوی دیگر، قیمت اعلام شده خوراک صنایع پتروشیمی در کشورهای خلیج فارس قیمت شفاف و قابل اتکایی نیست و تعیین قیمت کالاها و منابع استراتژیک از جمله گاز در کشورمان که گام های بزرگتری برای توسعه اقتصادی بر می دارد به پیروی از کشورهایی که هنوز در مراحل اولیه و ابتدایی توسعه قرار دارند امری منطقی و قابل دفاع نیست.

ب- ارزان تر بودن هزینه های تولید و تحویل گاز به پتروشیمی ها در عربستان نسبت به ایران
ساختار توسعه واحدهای پتروشیمی در عربستان بر مبنای عرضه گاز طبیعی همراه با نفت به عنوان خوراک مجتمع های پتروشیمی تولیدکننده محصولات پایه است که هزینه های تولید آن به مراتب کمتر از گاز طبیعی میادین مستقل گازی است. این در حالی است که در ایران، میادین گاز طبیعی مستقل هستند.

ج- تفاوت سهم بخشهای دولتی و خصوصی در صنعت پتروشیمی ایران با عربستان و قطر
بخش عمده ای از سهام مجتمع‌های پتروشیمی در عربستان و قطر، متعلق به دولتهای مذکور است. لذا خوراک تحویلی به این صنایع بسیار پایین تر از قیمت واقعی است. در مقابل به دلیل سهام دار بودن دولتها در مجتمع‌های پتروشیمی، آنها در منافع حاصل از تولیدات (ارزش افزوده) نیز شریک و ذینفع هستند.
اما در ایران صنایع پتروشیمی در اختیار بخش غیردولتی است و آنچه از سهام دولت باقی مانده است، به تدریج براساس اصل ٤٤ قانون اساسی واگذار خواهد شد، لذا پایین نگه داشتن قیمت خوراک صنایع بالادستی پتروشیمی و پالایش در فضای خصوصی سازی، امکان بهره گیری بالا از رانت انرژی را برای بخشهای غیردولتی فراهم می  کند.
از طرفی، شرکتهای تولیدی صنایع پتروشیمی در کشورهای حاشیه خلیج فارس معمولا در مالکیت بخش بالادستی نفت و گاز با دولتها شریک هستند لذا سرمایه گذاری بخش بالادستی به نسبت مالکیت تقسیم می شود در صورتی که در ایران بخش بالادستی  به حاکمیت نظام تعلق دارد.

د- لزوم توجه به دیگر مولفه‌های رقابت پذیری (به غیر از قیمت خوراک)
قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی داخلی تنها مولفه رقابت پذیری این واحدها با کشورهای منطقه خلیج فارس نیست و دلائل عمده دیگری نیز وجود دارد. در نتیجه تمرکز بیش از حد بر یک مولفه، کم توجهی به دیگر عوامل را که از اهمیتی سزاوارانه برخوردارند  نشان می دهد و این مولفه به تنهایی نمی تواند کمبودهایی را که در دیگر مولفه‌ها وجود دارد جبران کند.
به طور مثال، برخی دلایل عقب ماندن صنعت پتروشیمی کشورمان نسبت به کشورهای منطقه خلیج فارس و به ویژه عربستان افزون بر فرمول نامناسب قیمت گذاری خوراک، عبارتند از:
ـ بالاتر بودن مخاطرات سرمایه گذاری و هزینه بیمه فاینانس
ـ بالاتر بودن بهره سرمایه گذاری
ـ افزایش هزینه های تولید و نگهداری برخی واحدهای پتروشیمی به دلیل مدیریت عملیات غیرکارآمد
ـ تاخیرهای طولانی در زمان به بهره برداری رسیدن واحدها (تقریباً دو برابر کشورهای رقیب) و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده آن واحدها
ـ تاخیرات چند ساله در بهره برداری کامل از ظرفیت طراحی واحدها یا خالی ماندن بخش قابل توجهی از ظرفیت های ایجاد شده در مجتمع های پتروشیمی (بنابر دلایلی مانند  تامین نشدن خوراک کافی، مشکلات طراحی یا تعمیراتی)
ـ سیاست گذاریهای نادرست انجام شده در این صنعت، مثل انجام برخی پروژه ها که فرآورده هایی با تقاضای اندک و قیمتی نازل تر از برآوردهای اولیه داشته اند یا ترکیب درصد نوع خوراک مورد استفاده برای واحدهای تولید اتیلن (الفین) در کشور.
افزون  بر این، قیمت گذاری صحیح و شفاف یکی از عوامل انگیزشی اساسی برای ورود به قابلیت های رقابتی در یک صنعت است در حالی که فرض وجود قیمت نازل برای رقابت با کشورهای منطقه، نمی تواند صنعت را برای بلند مدت و حتی میان مدت درون فضای رقابتی نگه دارد.

متناسب شدن قیمت گاز با قیمت صادراتی: با توجه به این که در مورد گاز طبیعی قیمت جهانی به صورت یک رابطه قابل پذیرش برای طرف های صادرکننده و واردکننده وجود ندارد، لذا نمی توان قیمت صادراتی را برای آن محاسبه و در تعیین قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی لحاظ کرد. از سویی دیگر، اگر تصمیم گیران، قیمت صادراتی گاز طبیعی را به ترکیه  مد نظر داشته باشند باید به این نکته توجه داشته باشند که این صادرات گاز در این حجم محدود و همچنین قیمت آن نمی تواند مبنای مناسبی برای تعیین قیمت گاز در داخل باشد. زیرا معمولا قیمت گاز به صورت دوجانبه و با لحاظ پارامترهای متعددی تعیین شده است که شاید بسیاری از این پارامترها جهت قیمت گذاری گاز در داخل کشور از توجیه مناسبی برخوردار نباشند. لذا این روش نیز نمی تواند راهکار مناسبی برای تعیین قیمت گاز به منظور خوراک واحدهای پتروشیمی باشد.

متناسب شدن قیمت گاز با قیمت فرآورده های میان دستی پتروشیمی: باتوجه به آنچه در مورد انواع روشهای قیمت گذاری گاز طبیعی برای مصارف واحدهای پتروشیمی بیان شد، به نظر می‌رسد در حال حاضر اجماع کاملی در مورد چگونگی قیمت گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی وجود نداشته باشد. از این رو یکی از گزینه های مدنظر و پیشنهادی برای تعیین قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی گازی، می تواند ایجاد رابطه ای میان قیمت خوراک و قیمت فرآورده های میان دستی باشد که در بورس عرضه می شوند.

در این روش، نخست سبدی از محصولات میان دستی که دارای شرایط مناسب و باثباتی، هم از نظر تولید و هم از نظر بازار باشند انتخاب شده و میان قیمت آنها و میزان خوراک مصرفی جهت تولید آنها رابطه ای برقرار می شود. این رابطه به گونه ای است که در قیمت خوراک واحد به عنوان نسبتی از قیمت تمام شده محصول باشد. از  مزایای این روش آن است که در شرایط مختلف، قیمت خوراک تحویلی براساس تغییرات قیمت فرآورده تغییر می کند و از این رو سرمایه گذار با اطمینان بیشتری می تواند تولید کند.

تعیین قیمت خوراک میان واحدهای بالادستی و پایین دستی نیز با قراردادهای دوجانبه انجام شده که با توجه به قیمت فرآورده های میان دستی در بورس و قیمت گاز تنظیم خواهد شد و لزومی به مداخله دولت نیست.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 72,000 ریال -800 1.1% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 72,000 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 73,600 ریال 600 0.82% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 73,300 ریال 500 0.68% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 75,300 ریال -16300 17.79% نمودار و آرشیو
0075 68,500 ریال -300 0.44% نمودار و آرشیو
020 66,500 ریال -300 0.45% نمودار و آرشیو
Lf190 65,600 ریال -400 0.61% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 61,000 ریال -1900 3.02% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 61,800 ریال -600 0.96% نمودار و آرشیو
2420h 62,800 ریال 300 0.48% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 62,800 ریال نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 63,000 ریال نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 62,200 ریال 300 0.48% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 76,800 ریال -200 0.26% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 86,300 ریال 300 0.35% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 96,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال -600 0.77% نمودار و آرشیو
1551 76,500 ریال -500 0.65% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 86,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 77,600 ریال -400 0.51% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 80,500 ریال 1000 1.24% نمودار و آرشیو
ZR230 80,500 ریال 1000 1.24% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,500 ریال نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 49,000 ریال -436000 89.9% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 48,500 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 49,000 ریال -700 1.41% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 46,500 ریال 700 1.51% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 49,000 ریال 1500 3.06% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 48,200 ریال 1000 2.07% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 48,700 ریال 500 1.03% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 46,200 ریال 1200 2.6% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 55,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 104,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖