ارسال پاسخ

چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۳۸ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 744 Telegram

inpia.ir

زنگ زدگی چرخ دنده های تولید کشور/تعطیلی 20 درصد از واحد های صنعتی

ورشکستگی تعدادی از بنگاه های تولیدی کشور، خطر بروز بحران در این حوزه را به مسئولین صنعت گوشزد می کند.
زنگ زدگی چرخ دنده های تولید کشور/تعطیلی 20 درصد از واحد های صنعتی

به گزارش اینپیا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در حال حاضر با اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت بیش از 80 هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط در سراسر کشور مشغول فعالیت هستند که چرخ تولید به دست آن ها می چرخد و پشتوانه صادرات به خصوص در این اوضاع کاهش قیمت جهانی نفت محسوب می شوند.

اما به تازگی تعطیلی کارخانه های قدیمی زنگ خطری برای صنایع کشور به صدا درآورد و بسیاری از کارشناسان معتقدند که با ادامه روند کنونی، احتمال شدت گرفتن این بحران و تعطیلی برخی دیگر از واحدهای صنعتی در آینده نزدیک وجود دارد؛ در صورتی که مسئولین اقتصادی کشور هر چه سریعتر  سیاست های جدیدی در حوزه بازسازی صنعت در پیش نگیرند، شاهد ورشکستگی کارخانه های تولیدی بیشتری خواهیم بود.

در سالی که به طور اختصاصی مسائل اقتصادی مورد توجه قرار گرفته و برای شکوفایی اقتصاد کشور به اجرایی شدن هر چه بهتر بندهای اقتصاد مقاومتی نیازمند هستیم باید ارزش گذاری به تولید داخلی در دستور کار دولتی ها و بخش خصوصی قرار گیرد چرا که تعطیلی بنگاه های تولیدی موجبات رو به زوال رفتن اوضاع اقتصادی کشور را فراهم می کند.

 هزینه بالای تامین مالی، قدرت رقابت پذیری تولید را از بین برده است
به گزارش اینپیا فیروز ابراهیمی، دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار  صنعت، تجارت و کشاورزی گروه  اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: هزینه های تولید در کشور ما بالاست و قدرت رقابت را از تولید کنندگان داخلی گرفته و در صورتی که فکری عاجل برای نجات تولید داخل نکنیم بزودی شاهد اتفاقاتی نظیر آنچه که برای کارخانه های قدیمی رخ داد، در صنایع دیگر نیز خواهیم بود.

وی در ادامه بیان کرد: با نگاه به شاخص های اصلی در تولید متوجه می شویم که این شاخص ها حمایت گرانه نبوده و نتوانسته است دردی از تولید درمان کند.

ابراهیمی اذعان داشت: به عنوان مثال در سال های قبل کشور ما در صنعت نساجی در منطقه به عنوان یک قطب اصلی محسوب می شد ولی در حال حاضر کشورهای رقیب ما در منطقه که بضاعت و توان لازم را در حوزه نساجی دارند با نرخ تامین مالی 2 درصد فعالیت می‌کنند در حالی که این شاخص برای نساجی داخلی 30 درصد است و این تفاوت 15 برابری موجب شده تا قدرت رقابت ما در بازارهای مشترک از بین برود و نتوانستیم در این صنعت حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی با اشاره به تعطیلی کارخانه های قدیمی و برند ایرانی، تصریح کرد: کشوری مانند کره جنوبی که قدرتی در عرصه صنعت لوازم خانگی محسوب می شود، با نرخ تامین مالی 3.5 درصد، محصولات خود را تولید می کند و این رقم برای تولید کننده ما، 30 درصد تمام می شود یعنی عملا حدود 9 برابر بیشتر و این نشان می دهدکه ما به هیچ وجه قدرت مقابله با محصولات کره ای را نداریم.

 ابراهیمی تاکید کرد: در زمینه حمایت های مالی، تکنولوژی و فناوری ضعف شدیدی در تولید حس می شود و حتی در زمینه فرهنگی نیز نتوانسته ایم به تولید داخل ارزش دهیم تا جایی که هیچ صنعتگر موفقی در جامعه به عنوان الگو شناخته شده نیست.

بحران نابودی برندهای داخلی
وی در ادامه افزود: برندهای قدیمی کشور یکی پس از دیگری در حال نابودی است و تولیدی ها با کمترین ظرفیت خود در حال فعالیت هستند و متاسفانه آمار نشان می‌دهد که سهم اشتغالزایی در صنعت بسیار پایین است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی اعلام کرد: طبق صحبت های وزیر صنعت، معدن و تجارت 14750 واحد صنعتی در کشور تعطیل شده و از آنجایی که 85000 واحد صنعتی در کشور داشتیم این آمار به معنای تعطیلی 20 درصد از تولیدی های صنعتی است و مابقی تولیدی ها نیز نمی‌توانند با ظرفیت کامل به فعالیت خود ادامه دهند و برای ادامه حیات مجبور به تعدیل نیرو هستند.

تورم قدرت خرید مردم را کاهش داده است
وی با اشاره به اوضاع نامساعد واحدهای تولیدی استان خراسان رضوی، ادامه داد: از سال 80 تا 94 در یک بازه زمانی 14 ساله نرخ رسمی تورم در کشور 17.5 درصد و نرخ رسمی افزایش حقوق 12.5 درصد بوده یعنی سالانه 5 درصد از قدرت خرید مردم کاسته شده و در حال حاضر آثار آن در بازار قابل مشاهده است.

ابراهیمی افزود: این به معنای کاهش قدرت خرید دهک های پایین جامعه  یعنی عمده مصرف کنندگان تولیدات داخلی است زیرا دو دهک بالای جامعه رغبتی به مصرف محصولات داخلی نداشته  و بیشتر محصولات سبد کالایشان از اجناس خارجی پر می شود.


 راهکار برون رفت از بحران صنعت
دبیرخانه صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی، تصریح کرد: برای نجات صنعت باید در ابتدا، اراده واحدی در کل کشور و مسئولین شکل گیرد و بپذیریم که فضای حاکم بر صنعت یک فضای پر مشقت و بخش صنعت یک بخش مظلوم بوده و لازم است از حمایت های خاص برخوردار شود.

ابراهیمی ادامه داد: ابتدا باید این باور در مسئولین به وجود بیاید که اقتصاد نیاز به یک سری اقدامات عملی دارد و باید بدانیم که  شرایط با شعار  تغییر نمی کند، باید در صنعت و تولید نگرش جدیدی اتخاذ کنیم تا شاهد نجات این دو بخش حیاتی کشور باشیم.

وی با بیان اینکه صنعت نیاز به یارانه ویژه دارد، بیان کرد: از طبیعی ترین و بدیهی ترین حقوق صنعت داخلی این است که در شرایط یکسان مطابق با رقبای منطقه ای با آن برخورد شود و بتوانیم شرایط تولید و سیاست های اتخاذ شده برای  24 کشور منطقه که در سند چشم انداز 1404 پیش بینی شده اند را در بستری یکسان برای تولید کنندگان و صنعتگران داخل فراهم آوریم چراکه عمده بازار ما نیز در همین منطقه است.

وی  ادامه داد: خدماتی همچون کاهش سود بانکی و مالیات، ارائه مشوق های صادراتی، زمان لازم برای ایجاد کسب و کار و از بین بردن موانع موجود در سر راه تولید باید انجام گیرد تا شاهد قدرت گرفتن صنایع داخلی و رقابت پذیری آنها درعرصه جهانی باشیم.

وی با اشاره به نرخ تامین مالی بالا در کشور افزود: این نرخ جزو پارامترهای موثر و تامین کننده در هر کشوری است و ما نمی توانیم با رقیبی که هزینه تامین مالی آن 15 برابر کمتر از ماست، رقابت کنیم و در بازار برنده باشیم ؛ یکی از راهکارهای اصلی کاهش نرخ تامین مالی کم کردن بار مالیات از دوش تولید کننده و افزایش مالیات دریافتی از بخش توزیع کالاست که زمینه محقق شدن این امر داشتن نظام نظارتی صحیح و کامل در حوزه مالیات است.

وی در پایان تاکید کرد: آنچه که در عمل اتفاق می افتد این است که تولید ما هر روز کوچک و کوچکتر شده و نرخ بیکاری رو به افزایش است و بایستی با یک تدبیر مبنی بر منافع با قدرت بخشیدن به تولید، اشتغالزایی را بالا برده و در نهایت باید با الگو گیری از اقتصادهای موفق دنیا و با اجرای ارکان اقتصاد مقاومتی مسیر پیش رو را بپیمایم.

تعامل بخش خصوصی و دولتی برای نجات از رکود
به گزارش اینپیا علیرضا اشرف کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار  صنعت، تجارت و کشاورزی گروه  اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت : اگر تاریخچه تحولات واحدهای تولیدی مانند ارج را مورد بررسی قرار دهیم ،درمی یابیم مشکل بوجود آمده به سال های قبل فعالیت این بنگاه صنعتی باز می گردد.

وی در ادامه اظهار داشت: سال گذشته برای تولید، سال بسیار بدی بود چراکه هزینه اجرای سیاست های انقباضی دولت را تولید پرداخت کرد.

اشرف تصریح کرد: در دنیا رسم بر این نیست که دولت تلاش کند تورم بیش از 25 درصد را در عرض یک سال به زیر 10 برساند چرا که این امر فشار زیادی به تولید کشور در کنار تحولات و فشارهای سیاسی وارد می کند به همین دلیل تولیدات بسیاری از حالت سودآوری خارج شد.

وی عنوان کرد: اوایل سال 95 مشکلات تولید مجدد تکرار شد اما از خرداد ماه شاهد تغییرات قطعی در زمینه تولید هستیم و اگر این تغییرات با سیاست های دولت که در زمینه شرکت های کوچک و متوسط مطرح شده همگام باشد می توانیم از رکود شدید نجات پیدا کنیم.

اشرف اذعان داشت: امیدواریم ادامه سیاست های اقتصادی دولت به خصوص در زمینه اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا شود و در آینده بسیار نزدیک شاهد مرتفع شدن این مسائل در سطح جامعه باشیم.

وی بیان کرد: با توجه به کاهش سریع نرخ تورم در کشور شاهد عکس العمل های آن در تولید بوده ایم چرا که تولید کننده توان بالا بردن قیمت را ندارد اما هزینه های تولید به مرور زمان و با توجه به سیاست های اتخاذ شده افزایش می یابد.

این کارشناس اقتصادی گفت: اگر سیاست گام به گام کاهش سود سپرده ها و سود تسهیلات بانکی ادامه پیدا کند، این امر محرک خوبی به شمار می رود تا از این مسیر بتوانیم تولید را از رکود خارج کنیم.

اشرف درمورد وظایف بخش خصوصی و دولتی یادآور شد: در کشور وظایف بخش خصوصی و بخش دولتی را نمی توان از یکدیگر تفکیک کرد چرا که هر کدام از این بخش ها تکالیفی در کنار هم بر عهده دارند و هر چقدر انجام وظایف آن ها به عدالت نزدیک تر باشد موفق تر عمل خواهیم کرد.

وی در پایان بیان کرد: در صورتی که بخش خصوصی و دولتی بپذیرند که در برابر وظایف خود مورد بازخواست قرار می گیرند شرایط مطلوبی برای تولید کشور ایجاد خواهند کرد و این تعامل می تواند سازنده باشد.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۲۹ فروردین ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 65,500 ریال 1200 1.83% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 65,300 ریال 1100 1.68% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 1300 1.98% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 64,700 ریال 700 1.08% نمودار و آرشیو
0075 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
020 57,300 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
Lf190 57,000 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,700 ریال نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,700 ریال نمودار و آرشیو
2420h 57,000 ریال 1300 2.28% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 57,000 ریال 1000 1.75% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,800 ریال 900 1.56% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,000 ریال نمودار و آرشیو
Z30s Ar 65,500 ریال نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 82,000 ریال نمودار و آرشیو
1540 76,000 ریال نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 65,500 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 79,500 ریال نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,000 ریال نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 45,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 43,800 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,400 ریال -400 0.89% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,000 ریال -500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 102,500 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 101,000 ریال نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖