تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

دوشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۴۶ تعداد نظرات: 0

گفت و گو با علی لشکری، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران:

ادغام، شبکه سازی، یکپارچه سازی و انسجام تشکل­های موازی در دستور کار ماست

همه تشکل های اقتصادی موظف هستند که با ­هم کار کنند. ماده 5 قانون بهبود فضای کسب­ و­ کار به صراحت اعلام می­کند که تشکل های اقتصادی که موازی هستند بیایند و در قالب کنفدراسیون‌­ها و کمیسیون­‌ها ادغام شوند.
ادغام، شبکه سازی، یکپارچه سازی و انسجام تشکل­های موازی در دستور کار ماست

علی لشکری، سالها فعالیت تشکلی را در کارنامه دارد. وی از دوران دانشجویی تا حدودا ده سال به دلیل کمک هزینه زندگی خود و خانواده در تعدادی از دبیرستان­های تهران تدریس ریاضی می­ کرده­ است که تا بعد از انقلاب نیز ادامه داشته ­است. در سال 60 همزمان مدیر داخلی تعاونی عینک­ساز­های تهران با 2500 شبکه توزیع بود. در اواخر سال 62 به عنوان مدیر­کل فروش کفش وین با حدود 100 فروشگاه استخدام شد و به معنی امروزی وارد صنعت شد تا امروز که به 33 سال می­رسد و در حال حاضر به عنوان رییس هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران این تشکل را همراهی می­ کند.

او در سال 65 به عنوان عضو هیات­ مدیره و مدیر­بازرگانی در کفش بلا (شرکت پخش جمشید) با 175 فروشگاه مشغول به کار بوده­ است. در سال 70 بعد از دوره کوتاهی که به سازمان صنایع ملی ایران رفت در شرکت نیتکو به عنوان مدیر دفتر تهران آن شرکت که در آلمان مستقر بود مشغول شد، در سال 70 به عنوان مدیرعامل پخش جمشید به مجموعه بلا بازگشت و در بین سال­های 65 تا 75 که در بلا بود، 175 فروشگاه را تبدیل به 343 فروشگاه نمود و برنامه ایجاد 500 فروشگاه زنجیره­ای تخصصی کفش را به مجمع خود ارایه داد.

وی در حوزه شبکه مویرگی و زنجیره­ای تجربه طولانی دارد. از سال 76 به بعد به بخش خصوصی آمد و با شرکت­های کفش البرز و ایرانا همکاری داشت. زمان کوتاهی نیز تجربه کار خصوصی در شرکت پخش امین  را داشته است. در سال 82 تا 90 با صنعت پلاستیک نزدیک و به عنوان مدیر­بازرگانی، عضو هیات­ مدیره و قائم مقام مدیر­عامل در شرکت پلاستیک شاهین (سهامی عام) مشغول به فعالیت شد. وی هم اکنون بیشتر مشاور امور اجرایی در تعدادی از شرکت­ها است.

در خصوص فعالیت در تشکل ها می گوید که در سال 72 جزو هیات موسس تشکل امروزی جامعه مدیران و متخصین صنعت کفش ایران بوده و 7 دوره است که عضو هیات ­مدیره آن است و در دو دوره­ی اخیر به عنوان رئیس هیات­ مدیره و دبیر زمان بیشتری را صرف این تشکل کرده است. ­از سال 92 با انجمن ملی پلاستیک به عنوان دبیر کمیسیون صادرات همکاری خود را شروع کرده ­است. در سال 94 و در انتخابات دوره دوم انجمن ملی به عنوان نماینده جامعه صنعت کفش ایران عضو هیات مدیره این انجمن شد و در حال حاضر مسوول کمیسیون تشکل­های این انجمن می­ باشد و در ضمن به عنوان نماینده جامعه صنعت کفش ایران عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می ­باشد.

وی از سال 73 تا کنون به عنوان مدیر مسوول نشریه صنعت کفش مشغول به کار است.

آقای لشکری، جنابعالی هم اکنون عضو هیات نمایندگان اتاق ایران هستید. لطفا از ساختار اتاق بازرگانی برای خوانندگان بسپار بگویید.

قانون اتاق بازرگانی که مصوبه اسفند­ماه سال 69 است و با اصلاحاتی از سال 73  به تصویب مجلس رسیده، اشاره می­کند که به منظور کمک به فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه اقتصادی کشور تبادل افکار، بیان آرا و عقاید مدیران صنعتی، معدنی، کشاورزی و بازرگانی به موجب وظایف واختیارات این قانون اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی جمهوری اسلامی تاسیس می­ شود. در آنجا تاکید شده که اتاق موسسه غیرانتفاعی، دارای یک شخصیت حقوقی و مرکز آن در تهران است. همچنین اشاره شده است که در هر استان و شهرستانی با وجود  50 عضو اتاق می تواند تشکیل شود.

طبیعتا تهران نیز مانند شهرستان ها دارای اتاق مستقل و شرح وظایف آن مانند دیگر شهرستان­ها است. دارای وظایف و اختیاراتی ست که می ­توان به ماده 5 قانون اتاق مراجعه کرد که بیشتر نقش هماهنگی بین بازرگانان، صنعتگران و تولیدکنندگان را در اجرای قوانین کشوری، ارایه نظرات مشورتی به مسوولین، همکاری در دستگاه اجرایی کشور در ارتباط با اجرای قوانین اتاق، ارتباط با سایر اتاق کشورها و تشکیل اتاق­های مشترک­­، ­تشکیل نمایشگاه­های تخصصی، بحث صادرات، بخش تغییرات سرمایه ­گذاران، صدور کارت عضویت جهت کارت بازرگانی، تشکیل اتحادیه ­های صادراتی، وارداتی و سندیکا­های تولیدی را بر عهده دارد و اخیرا طبق ماده 5 بحث فدارسیون­ها و کمیسیون­ها بسیار تشدید شده ­است و اتاق­های مشترک با کشور­های دوست در اولویت قرار گرفته است.

مجموع اتاق تهران که هیات نمایندگان در آن 60 نفر است، همگی عضو اتاق ایران هستند که شامل نماینده های بخش خصوصی و بخش دولتی است.

طبیعی است که متناسب با شرایط امروزی، بعد از تصویب قانون فضای بهبود کسب­ و­کار طبق ماده 5، به اتاق ها ماموریت می­ دهند که به تشکل­ها نظم دهند. فضای بهبود کسب و کار می­ تواند کمک کند که چرا برخی تشکل­ها باید عضو اتاق باشند و برخی نه. قانون مستمر بهبود فضای کسب و کار در اسفند ماه سال 1390 به تصویب رسید و طبق ماده 5 این قانون، اتاق ها مکلف هستند فهرست ملی تشکل­های اقتصادی را تهیه و تغییرات آن را اعلام کنند. آن دسته از فعالیت­های اقتصادی که فاقد تشکل هستند اتاق موظف است برای سامان­دهی، ایجاد و ثبت تشکل­های اقتصادی فعال، زمینه­ های لازم را فراهم کند.

در فعالیت­هایی که تشکل های موازی وجود دارد زمینه ادغام، شبکه سازی، یکپارچه سازی و انسجام تشکل­های موازی را فراهم کند، و طبیعا در آنجا اشاره می­کند که اتاق­ها موظف هستند در فعالیت­های صادرات غیرنفتی با حفظ ایجاد انسجام تقسیم کار، از فعالیت موازی تشکل­ها جلوگیری کند. همه تشکل های اقتصادی موظف هستند که با ­هم کار کنند. ماده 5 قانون بهبود فضای کسب­و­کار به صراحت اعلام می­کند که تشکل های اقتصادی که موازی هستند بیایند و در قالب کنفدراسیون­ها و کمیسیون­ها ادغام شوند.

در حال حاضر در صنعت پلیمر باید همه انجمن­ها در زیر یک پرچم جمع شوند که اکنون از دید ما این پرچم، انجمن ملی است و تشکل ها نسبت به سهمی که در تولید ناخالص ملی دارند، سهم خواهی می­کنند. من به عنوان عضو و رییس کمیسیون امور تشکل­های انجمن ملی بر این عقیده هستم که انجمن ملی باید انجمن تشکل­های پلیمری و پلاستیکی باشد. یعنی همه­ ی تشکل­های پلیمر و پلاستیک عضو انجمن ملی شوند ولی قبل از اینکه عضو انجمن ملی شوند باید عضو اتاق شوند.

ما برای اینکه به عنوان یک تشکل شناسنامه­ دار حرف بزنیم ابتدا باید به عضویت اتاق درآییم، تشکل­ گرایی و تشکل­داری نمی­تواند بی­ قاعده و بی­ ضابطه باشد. از سال 1262 زمان ناصرالدین­ شاه این قانون را گذرانده­ اند تا ماده 5 قانون بهبود فضای کسب و کار در سال 1390، این نشان دهنده این است که اگر قرار است ما در یک مسیر حقه قرار بگیریم که حرف خود را مطرح کنیم باید در این راه قدم بگذاریم.

البته برای عضویت در اتاق بازرگانی داشتن کارت بازرگانی الزام نیست. شما می­ توانید کارت عضویت هم بگیرید. بسیاری از فعالان صنعت پلاستیک که بنگاهایشان از لحاظ جواز زیر نظر اتحادیه صنفی است یا کارت بازرگانی آن­ها دارای مشکل است، می­توانند کارت عضویت اتاق تهران یا شهرستان خود را بگیرند. داشتن کارت عضویت یکی از مستنداتی است که می­ توانید عضو اتاق بازرگانی و بعد عضو آن تشکل شوید.

می­ طلبد تا من شما این تفکر را در بین اصحاب صنعت به وجود بی­آوریم که ما برای اینکه بتوانیم حرف خود را به بالادستی ها بزنیم باید از مسیر خودش عبور کنیم اکنون این مسیر در صنعت ما، انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران است. دیگر انجمن­ها باید به تعداد اعضایشان کارت عضویت از اتاق آن گرفته و با اتاق مذاکره کنند و ملحق شوند.

یکی از تفاوت وظایفی که اتاق­ها با تشکل­ها دارند، این است که اتاق بازرگانی به سمت حل و فصل مسایل کلان صنعت پیش می­رود، مانند قانون مالیات­ها قانون بانک­داری یا بهبود فضای کسب و­کار، ولی تشکل­­ها می­ توانند رویکرد خود را به سمت توانمندسازی درون صنعت قرار دهند. برای مثال انجمن ملی با تشکیل کارگروه آموزش یا کارگروه فنی می­تواند به ایجاد و تقویت استانداردهای فنی و توا­نمندی آموزشی افراد، کادر مدیریتی یا کارشناسی  شرکت­ها کمک کند.

شما عضو کدام کمیسیون در اتاق هستید؟

اتاق بازرگانی دارای 19 کمیسیون است. یکی از آن­ کمیسیون­ها حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی است. حاکمیت شرکتی و مسولیت اجتماعی یک تفکر جدید است.

من نماینده جامعه صنعت کفش ایران در هیات نمایندگان اتاق ایران هستم و به دلیل اینکه عضو هیات مدیره انجمن ملی نیز هستم  طبیعی است منافع صنعت پلاستیک و پلیمر را هم در نظر می­ گیرم. همانطور که می­دانید در حال حاضر حوزه های میان و چند رشته ای موفق تر هستن تا حوزه های تک رشته ای یعنی فردی که علاوه بر مکانیک و بیولوژی، بیومکانیک هم می­خواند می­تواند دست مصنوعی بسازد ولی کسی که فقط بیولوژی یا فقط مکانیک خوانده نمی ­تواند این کار را انجام دهد.

ما، مدیران چند وجهی هستیم وقتی من به مدت 8 سال در صنعت پلاستیک عضو هیات مدیره پلاستیک شاهین بودم و در صنعت کفش نیز سال­ها فعالیت اجرایی و علمی کردم و در عین حال مدیر مسئول مجله هستم و با مدیریت افکار عمومی نیز سر و کار دارم، طبیعی است زمانی که قیمت DOP گران شود، احساس می ­کنم که تولیدکننده­ ها و صادرکننده­ ها دچار مشکل جدی می­شوند و بنابراین زمانی که با مسوولین صحبت می­ کنیم با تمام وجود سعی در انتقال مشکلات خواهیم داشت.

یکی از راه­های کمک به حل مساله اشتغال افزایش تقویت خرید از کالا­ی ایرانی  است. شاید شما بگویید که محصولات ایرانی زیبا  یا برند نیستند! من می­گویم وقتی که ما حرکت کنیم به سمت تقاضا و مطالبات خود را به گوش صاحبان صنعت برسانیم نحوه عرضه هم عوض خواهد شد. ما داریم این رویکرد را در کمیسیون ایجاد می­کنیم.

در حقیقت کاری که من در کمیسیون و تشکل­ها انجام می­دهم این است که تشکل­های مرتبط با صنعت پلاستیک را به یکدیگر نزدیک و آنها را عضو انجمن ملی می­کنم که کار دشواری است به این علت که همه یک­دیگر را قبول ندارند. برخی از دوستان به انجمن ملی نقد دارند و می­گویند که انجمن ملی برای کارخانه­دارن بزرگ است یا مسیر خود را می­رود یا حرف ما را گوش نمی­کند و ... . من به آنها گفتم شما برای اینکه انجمن ملی را درست کنید باید در انجمن ملی عضو شوید! آیا غیر از این است؟ ما نیز در امور انجمن ملی به دنبال شنیدن چند صدایی هستیم.

من از طریق بسپار به همه­ی تشکل­های صنعت پلاستیک فراخوان اعلام می­ کنم در تهران، شهرستان و استان­ها، پلیمر، پلاستیک، صنفی، صنعتی، کوچک، بزرگ، شناسنامه­ دار و غیرشناسنامه ­دار،  همه برای اینکه بتوانید صدای خود را به گوش مسوولین بالا دست برسانید که موانع تولید رفع شود باید با یک دیگر کمک کنیم. امور تشکل­های انجمن ملی، پذیرای شما می­باشد. اگر هم اعتراضی دارید عضو شوید به یک دیگر کمک کنیم. حتی در صورت نیاز اساس­نامه را اصلاح کنیم. مشکلات انجمن ملی را بشنویم.

بحث مهم­تر تامین منابع مالی برای تشکل­ها است یعنی ما باید به سمتی برویم که روزی روزگاری همه­ ی واحد­ها و فعالان اقتصادی هر تشکلی عضو آن تشکل شوند و حق عضویت بدهند. امیدوارم به روزی برسیم که هر فعال اقتصادی و هر شرکتی در صنعت پلاستیک، عضو یک تشکل بشود و حق عضویت بدهد.

به جای اینکه سوال بپرسند که برای ما چه کاری انجام داده­ اند، اول از خود بپرسند که ما برای آن تشکل چه کاری انجام داده ­ایم؟ حداقل زنگ بزنید، اطلاعات بدهید یا اطلاع دهید که یک ماده گران شده یا چرا گران شده است. کسی حتی حوصله ندارد، تماس بگیرد! چه دلیلی دارد که آقای متوسلیان به دنبال این باشد که ملت مشکل نداشته باشند؟! آیا به نظر شما این عاقلانه است؟!

من می­ گویم که آقای صنعت پلاستیک، اگر می­خواهی و نیت تو خدمت است، به تشکل بیا. جنس تشکل ­گرایی، هم جنس تعامل است. جنس دعوا نیست. اگر کسی با کسی دعوا دارد به تشکل نیاید اگر کسی با کسی حاشیه دارد به تشکل نیاید. تشکل جای تعامل و گفتگو، نجوا است، جایی است که رقبا دور یک میز بنشینند و حرف بزنند. اگر قرار باشد تشکل را تبدیل به حاشیه کنیم، این جفا به صنعت است. تشکل جای افراد مسوول و پاسخگوست. من خوشحال می­ شوم کسانی نقد کنند اما نقد منصفانه و کارشناسانه و نقد دلسوزانه. ان­شاالله با کمک شما این مسیر ادامه پیدا کند و همه­ی تشکل­های  صنعت پلاستیک و پلیمر صنفی صنعتی جواز­دار و بدون جواز، بزرگ و کوچک بیایند عضو انجمن ملی ایران صنعت پلاستیک شوند که از این طریق صدایشان را به گوش بالا برسانند.

منبع: ماهنامه بسپار

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,600 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 49,000 ریال 1200 2.45% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 49,000 ریال 1800 3.67% نمودار و آرشیو
5110 50,200 ریال 1700 3.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,700 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,700 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,600 ریال 600 1.38% نمودار و آرشیو
0075 52,800 ریال 1600 3.03% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
Lf190 51,200 ریال 600 1.17% نمودار و آرشیو
52518 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
2420h 50,800 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
2420d 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 48,800 ریال 600 1.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 48,900 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,800 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 54,000 ریال 2000 3.7% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 53,000 ریال 800 1.51% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 800 1.7% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 53,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G 45,700 ریال -2400 4.99% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 48,000 ریال -300 0.62% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
C30s 49,100 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,800 ریال 300 0.49% نمودار و آرشیو
1540 60,300 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 43,300 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
785 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
821 44,700 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
825 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
5030 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 45,700 ریال -500 1.08% نمودار و آرشیو
552R Maroun 45,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 48,300 ریال -700 1.43% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 94,000 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
10417 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
10415 94,000 ریال -1000 1.05% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 50,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
RP340 49,600 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
440L 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 52,700 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
ZR230 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 48,000 ریال 700 1.46% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,600 ریال -300 0.77% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال -200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 40,350 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 65,000 ریال -1500 2.26% نمودار و آرشیو
EPS 400 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال -1000 1.08% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖