ارسال پاسخ

شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۱۶ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 778 Telegram

inpia.ir

راه اندازی اوراق آتی پی وی سی در بورس کالا

زمانی که از معاملات مشتقه و مبتنی بر کاغذ و اوراق بهادار برای کالاها استفاده شود، فعالیت فعالان مالی هم تسریع می شود؛ در همین زمینه براساس مقدمات انجام شده پیش بینی می شود تا پایان امسال اوراق آتی پی وی سی در بورس کالا راه اندازی شود.
راه اندازی اوراق آتی پی وی سی در بورس کالا

به گزارش اینپیا به نقل از ایسکانیوز، حامد سلطانی نژاد درباره برنامه های توسعه ای بورس کالای ایران اظهار داشت: حرکت به سمت گواهی سپرده کالایی در دستور کارمان قرار دارد، به جای اینکه کالا مورد معامله قرار گیرد، سند کالا مورد معامله قرار می گیرد و کالا در انبار ذخیره می شود. این امر کمک می کند به اینکه هزینه حمل و نقل کاهش پیدا کند.

مدیرعامل بورس کالا هزینه حمل را یکی از مولفه های اساسی در قیمت تمام شده کالا تاجایی که به دست مصرف کننده می رسد دانست و تصریح کرد: با معاملات گواهی سپرده این هزینه ها به حداقل می رسد و استاندارد کالاهایی که در این قالب معامله می شود نیز دقیقا مورد ارزیابی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه درباره سکه بهار آزادی ممکن است این دغدغه وجود داشته باشد که آیا سکه بهار آزادی که دریافت می شود اصالت دارد یا خیر؟ اما در طرح گواهی سپرده کالایی این اطمینان برای خریدار حاصل می شود. در مورد کالاهای قیمتی مثل طلا و سکه امنیت و همچنین جابجایی بحث مهمی است. کالاهایی مثل سکه و شمش طلا به دلیل اینکه همبستگی منفی با بازارهای مالی جهانی دارد، می تواند یک ابزار مناسب برای پرتفوی سازی باشد؛ در حالی که وقتی تبدیل به گواهی سپرده بانکی نشده بود بسیاری از سرمایه گذاران نمی توانستند از آن به عنوان یکی از گزینه های سرمایه گذاری استفاده کنند، اما در حال حاضر این امکان فراهم شده است و بسیاری از سبدهای سرمایه گذاری و صندوق های سرمایه گذاری به اینکه ترکیبی از سهام و اوراق بهادار و سکه را در دستور کار داشته باشند تمایل پیدا کرده اند و در پرتفوی خود نگهداری می کنند تا ریسک های خود را متعادل کنند و حداقل ریسک را تجربه کنند.

سلطانی نژاد با ذکر این مطلب که در حوزه گواهی سپرده می توان کارکردهای مختلفی را ایجاد کرد، افزود: با توسعه گواهی سپرده می توان صندوق های کالایی را تشکیل داد که همان صندوق های خرید و فروش کالا مبتنی بر اوراق است. در بورس های کالایی یک بازار نقدی بر روی کالاها شکل می گیرد که می توان از معاملات سلف یا فوروارد که در معاملات جهانی مورد ملاحظه است استفاده کرد. اما در قرارداد سلف باید کل پول را همان موقع پرداخت کرد و ممکن است نقدینگی وجود نداشته باشد که از قراردادهای آتی استفاده می کنند و خود را در مقابل افزایش قیمت و عدم تامین کالا پوشش می دهند. زیرا در قرار داد آتی کل پول پرداخت نمی شود، پولی که پرداخت می شود درصدی از کل پول است.

قراردادهای آتی توسعه می یابد

وی ادامه داد: به عنوان مثال در قراردادهای آتی سکه ۱۰ درصد از کل پول پرداخت می شود و این نشان دهنده این است که ما به عنوان تولیدکننده پائین دستی می خواهیم خریدمان را از بورس کالا انجام دهیم و نیاز به پرداخت کل پول نداریم، بنابراین به سمت توسعه قراردادهای آتی خواهیم رفت. همچنین به دنبال این هستیم که معاملات یکسری از محصولات اثرگذار در زندگی مان مانند ذرت را در این بازار توسعه دهیم. ذرت و جو دامی بر روی قیمت مرغ و گوشت دامی اثرگذار است. افزایش قیمت این محصولات باید حساب شده و بر مبنای بازار باشد نه بر مبنای فعالیت های سوداگرانه برخی اشخاص که این موضوع در بورس کالای ایران قابل مدیریت است.

وی اضافه کرد: در قراردادهای آتی با وجود اینکه کالا در آینده تحویل می شود اما یک بخشی از پول پرداخت می شود، وقتی بازیگران این بازار زیاد شوند، عرضه و تقاضا هم یک شکل نامحدودی به خود می گیرد و قیمت ها به راحتی می تواند تنظیم شود، این قیمت ها عادلانه و برای هر دو طرف معامله منطقی است. ما در صدد هستیم که واسطه ها و تجار را از بازار واقعی و خرید و فروش خود کالاها به سمت این بازار مشتقه ( مبتنی بر کاغذ) و مبادلات اسناد کاغذ هدایت کنیم. در این بازار به دلیل اینکه افراد بخشی از پول کالا را می پردازند می توانند در موقعیت های مختلف قیمت های مختلفی را مورد معامله قرار دهند و یک بازار سفته بازانه بر روی اوراق مبتنی بر کاغذ شکل می گیرد و دیگر کسی سراغ کالا نمی رود و از بازار مالی کسب منفعت می شود.

طراحی اوراق آتی بر روی پی وی سی

مدیرعامل بورس کالا ادامه داد: زمانی که از معاملات مشتقه و مبتنی بر کاغذ و اوراق بهادار برای کالاها استفاده می کنیم، فعالیت فعالان مالی هم تسریع می شود. مثل صندوق های سرمایه گذاری که تا دیروز نمی توانستند پی وی سی بخرند ولی اوراق پی وی سی را می توانند خریداری کنند، بر روی این زمینه ها کار می کنیم . تصور می کنم که امسال بتوانیم اوراق آتی را حداقل بر روی پی وی سی داشته باشیم. همچنین بر روی ذرت در این بحث هم کار می شود.

وی درباره راه اندازی تابلوی آن لاین برای معاملات محصولات فولادی و آن لاین شدن قیمت ها برای فروشندگان و معامله گران بازار آهن، گفت:‌ قبل از اینکه این تابلو نصب شود، ما نیازمندیم که خود فعالان بازار آهن در قیمت ها مشارکت کنند. با اتحادیه آهن در این باره به توافقاتی رسیدیم و آن این است که کسانی که به عنوان تاجر آهن در بازار آهن شناخته می شوند و مجوزهای لازم را از اتحادیه آهن دارند، از بورس کالا کد بگیرند. تا پیش از این به اشخاص حقوقی کد ارائه می شد، اما بسیاری از این افراد اشخاص حقیقی هستند که در بازار شادآباد و بازارهای مختلف آهن فعالیت دارند، در بازار آهن کارگزاران می توانند مستقر شوند و معاملات را مدیریت کنند.

سلطانی نژاد ادامه داد:‌ اتفاق دیگر این است که وقتی کارگزاران در آنجا مستقر شوند تابلو هم با آنها خواهد رفت و می توانند تالارهایی را تجهیز کنند و در این تالارها تابلوهایی را نصب کنند تا افراد بتوانند قیمت ها را ملاحظه نمایند.

وی درباره تعیین قیمت ذرت در بورس کالا و برخی ادعاها مبنی بر پایین نگه داشتن قیمت برخی از محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران، عنوان کرد:‌ قیمت هر چقدر بالا برود، پول بیشتری به کشاورز پرداخت می شود. باید مثال های عینی درباره این ادعا زد، در مورد ذرت خوزستان اتفاقی که افتاد این بود که دولت قیمت را ۹۶۰ تومان تعیین کرد، این در حالی است که قیمت های جهانی حدود ۵۰۰ تا ۵۵۰ تومان بود، در بورس کالا قیمت بالای ۶۰۰ تومان مورد مبادله قرار گرفت. دولت مابه التفاوت قیمت را در وجه کشاورزان پرداخت کرد. یعنی قیمت های بورس تابعی از قیمت های جهانی است تا اگر کسی بخواهد ذرت را وارد کند، محاسبه کند که چقدر می ارزد؟

بدنبال ایجاد قیمت رقابتی با قیمت وارداتی هستیم

مدیرعامل بورس کالای ایران تصریح کرد: اگر بورس کالا به این موضوع توجه نکند، عده ای از افراد اینگونه محصولات را از خارج از کشور وارد می کنند و بر این اساس کسی که متضرر می شود، کشاورز است. بورس کالا به دنبال این نیست که قیمت را کاهش بدهد، بلکه به دنبال این است که قیمت رقابتی با قیمت وارداتی ایجاد کند. اگر قیمت وارداتی کمتر از قیمت تولیدی داخل باشد، ترجیح بر این است که واردات انجام شود، در این صورت محصول کشاورز روی دستش می ماند، بنابراین تعادل بخشی به قیمت ها کار سختی است.

سلطانی نژاد با تاکید بر اینکه بورس کالا این موضوع را مدیریت کرده است، افزود:‌ در مورد محصول جو نیز این اتفاق می افتد، قیمت های جهانی پایین است، قیمت ۵۷۰ الی ۶۰۰ تومان است اما در بورس کالا حدود ۷۳۰ تومان مبادله می شود. بنابراین این گفته ها چندان به واقعیت نزدیک نیست، ما نمی توانیم هم مرزها را ببندیم و هم بگوییم که واردات انجام نشود زیرا نمی توانیم کل محصول مورد نیاز داخل را تولید کنیم.

وی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی مجوزهای واردات را مدیریت می کند، عنوان کرد: اما از طرفی باید دقت داشته باشیم که اگر قیمت محصولات نهاده های دامی بالا برود، قیمت مرغ و گوشت هم بالا می رود بنابراین باید توازن بین آنها وجود داشته باشد. بورس کالا به هیچ عنوان به دنبال کاهش قیمت ها نیست بلکه به در پی این است که قیمت ها واقعی باشد و با نرخ های جهانی نسبتی داشته باشد تا واردات کالا برای واردکننده صرفه اقتصاد نداشته باشد. حتی افرادی در اتحادیه و تشکل های دامداران هستند که وقتی ببینند که قیمت محصول داخلی گران تر است محصول مربوطه را از خارج وارد می کنند. باید قیمت ها در حدی باشد که بتوانیم بازار را مدیریت کنیم. از طرفی قیمت ها نباید به نحوی باشد که منجر به افزایش قیمت نهاده های دامی شود.

مدیرعامل بورس کالای ایران خاطرنشان کرد: اما آنچه در بورس کالا اتفاق می افتد مبتنی بر عرضه و تقاضا است و بر همین پایه قیمت ها شکل می گیرد. ما فقط مراقب این هستیم که قیمت ها در بورس کالا با قیمت های جهانی نسبت داشته باشد و عرضه کننده قیمت را بالاتر و یا پائین تر از نرخ های جهانی در نظر نگیرد. هرچند اگر عرضه کننده قیمت را پایین بزند در برخی از کالاها نه محصولات کشاورزی رقابت بر روی آن صورت می گیرد. اخیرا درباره قیمت شکر که بازارش ملتهب شده بود این اتفاق نیفتاد. اگر قیمت ها به سقف برسد نشان دهنده این است که ما در عرضه مشکلاتی داریم. به هر حال قیمت باید منطقی در نظر گرفته شود و عرضه و تقاضا آن را تعیین کند.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖