ارسال پاسخ

یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۰۸:۲۶ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 876 Telegram

inpia.ir

آسیب‌شناسی چالش‌های بازار پی‌وی‌سی

چندی است که شاهد پراکندگی و آشفتگی در بازار محصولات پتروشیمی به خصوص گریدهای مختلف PVC هستیم؛ به‌طوری که میزان عرضه‌ها درخصوص برخی گریدها کفاف تقاضای مشتریان را نمی‌دهد و باعث شده تولید‌کنندگان واقعی با مشکل روبه رو شوند و چرخه تولیدی آنها دچار اختلال شود.
آسیب‌شناسی چالش‌های بازار پی‌وی‌سی

این در حالی است که این محصولات با قیمت بالاتر در بازارهای آزاد به فروش می‌رسند که به عقیده بسیاری این نتیجه بازارسازی برخی پتروشیمی‌ها برای افزایش قیمت‌ها است. در طرف دیگر پتروشیمی‌ها از دست دلالان و واسطه‌ها نالانند و می‌گویند سودهای کلانی از این بازارها نصیب واسطه‌ها می‌شود، درحالی‌که تولیدکننده اصلی نفع چندانی از افزایش قیمت‌ها نمی‌برد.

در این شرایط بورس کالای ایران، استراتژی‌های مختلفی را از جمله تعیین حداقل میزان عرضه محصولات پتروشیمی برای کنترل این بازارها و به تعادل رساندن آنها به کار گرفته است و با بررسی روند این بازارها می‌بینیم که این راهکارها نتوانسته آن طور که باید و شاید تغییری در روند حرکتی این بازارها ایجاد کند و به عقیده بسیاری از تحلیلگران این بازارها دلیل ناکارآمد بودن این ابزارها مقطعی بودن آنها است و در کنار آن راهکارهایی برای دور زدن این قانون‌های جدید وجود دارد و علاوه بر اینها وجود واسطه‌ها و دلالان باعث می‌شود که این بازار نتواند آن طور که باید و شاید کنترل درستی را برای ساماندهی این شرایط در دست گیرد و شرایط فعلی گریبانگیر این بازارها شود.

در این خصوص یک منبع آگاه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» درخصوص اینکه تعیین حداقل میزان عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا کمکی به بازار این محصولات کرده است یا نه، گفت: جواب این سوال منفی است و علت آن هم این است که کسی این موضوع را رعایت نمی‌کند. به‌طور مثال شرکت پتروشیمی بارها از بورس کالا درخواست کرده که برای رعایت کف عرضه مکانیزم‌هایی اتخاذ کند و این مکانیزم‌ها را اعمال کند و بر اجرایی شدن آنها پافشاری کند تا پتروشیمی‌ها متوجه مقطعی نبودن این داستان باشند و به این ترتیب شرایط تا حدودی سروسامان داده شود.وی در ادامه افزود: به‌طور مثال در داستان PVC این سوال پیش می‌آید که چه میزان عرضه برای تامین نیاز بازارها کافی است؟ در هفته گذشته تولید‌کنندگان PVC رقمی حدود 14 هزار تن عرضه داشتند و این در حالی است که از قبل به آنها اعلام شده بود کف عرضه را 9 هزار و 500 تن قرار دهند.

به گفته وی اخذ استراتژی کف عرضه و اصرار به عملی شدن آن به این دلیل است که پتروشیمی‌ها بتوانند عملکرد خود را متناسب با نیاز بازارهای داخلی تنظیم کنند و از این طریق بتوان الزاماتی را برای آنها در نظر گرفت و منعی برای اقدامات آنها تعریف کرد و در نهایت پتروشیمی‌ها هم این الزامات را در برنامه و دستور کار خود قرار داده و طبق آنها عمل کنند.

این آگاه اقتصادی درخصوص برخی اطلاعات مثل اینکه برخی فعالان بازار معتقدند مقدار کمی از تولید محصولات پتروشیمی در بورس کالا عرضه می‌شود، تصریح کرد: برخی از این ادعاها بر پایه گزارش‌ها و اطلاعاتی است که خروجی‌های آنها به درستی محاسبه نشده است. به‌طور مثال در بعضی گزارش‌ها آمده تنها 2 درصد از محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران عرضه می‌شوند که این رقم کاملا غلط است و وقتی دلیل این ادعا از آنها پرسیده می‌شود می‌بینیم تولید کل پتروشیمی (که شامل درون مجتمعی هم بوده) گرفته شده و بر میزان عرضه تقسیم شده و عدد را دو درصد درآورده است و این در حالی است که چیزی نزدیک به 45 درصد ازکل پلیمر تولیدی ایران در بورس کالا ارائه می‌شود و این رقم نشانگر چیزی نزدیک به 80 درصد از فروش داخلی است.

وی درخصوص اینکه آیا تقاضایی که در بورس کالا ثبت می‌شود یک تقاضای واقعی است یا نه افزود: شاید استفاده از عبارت واقعی یا غیر‌واقعی درست نباشد. در شرایط فعلی واقعا مشتری وجود دارد؛ متقاضیانی که پول دارند و قصد خرید و تامین نیاز و مایحتاج خود را دارند و برای آن رقابت هم می‌کنند. اما مساله‌ای که در اینجا مطرح است این است که تقاضا دارای دو بخش است. 1) تقاضای واقعی 2) تقاضای دلالی.

مورد اول تقاضایی را شامل می‌شود که خریدار بعد از تامین نیاز به مصرف کالا می‌پردازد اما درخصوص تقاضای دلالی باید این طور گفت زمانی که بازار التهاب دارد تقاضای دلالی زیاد می‌شود و هنگامی که بحران رفع می‌شود و از سر می‌گذرد این تقاضا کم خواهد شد. در زمان حال، در شرایطی هستیم که بازارها دچار بحران شده‌اند و تقاضای دلالی محصولات بسیار بالاست و دلیل اینکه ارقام زیادی برای تقاضای محصولات در بورس کالای ایران ثبت می‌شود همین عامل است.

این فعال آگاه درخصوص کنترل دلال‌ها که بر مقدار عرضه و تقاضا فشار می‌آورند و نهایتا باعث سردرگمی بازارها می‌شوند و چالشی برای بورس کالا به حساب می‌آیند، تصریح کرد: رفع مشکل دلالی در بورس با یک اقدام ممکن و میسر نیست و این مساله یک امر چند جانبه است. چند عامل باید درست شود تا یا نقش این واسطه‌ها درست شود یا به کل حذف شوند. اولین موضوع این است که قیمت‌گذاری‌ها باید مبنایی منطقی داشته و قاعده‌مند باشد و به‌صورت سلیقه‌ای قیمت‌گذاری انجام نگیرد اما در شرایط فعلی هیچ کس حاضر نیست قاعده مندی در قیمت‌گذاری را بپذیرد.

وی در ادامه افزود: مساله دیگرتعیین کف عرضه و قانونمند کردن عرضه پتروشیمی‌ها یا به عبارتی مدیریت عرضه‌ها است. مثالی که در این خصوص می‌توان گفت، بازی گرفتن بازار توسط یک پتروشیمی است؛ به‌گونه‌ای که به‌طور مثال پتروشیمی مذکور 1500 تن پلی‌استایرن مقاوم تولید دارد اما از این مقدار 100 تن را به بورس کالا عرضه می‌کند و در تابلو می‌گذارد. این در شرایطی است که نیاز بازار هزار تن است. وقتی برای بازار هزار تنی 100 تن کالا برده شود به تبع قیمت‌ها بالا می‌رود. به عبارت دیگر برای فروش محصولات خود با قیمت بالاتر به بازار‌سازی می‌پردازند و قیمت را می‌سازند و کالای عرضه‌شده خود را می‌فروشند و به این ترتیب از تابلوی بورس کالا نهایت سوء استفاده را می‌برند. وی در ادامه تصریح کرد: نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که در بازار محصولات پتروشیمی انحصار شدیدی وجود دارد به معنای آنکه عرضه هر محصول به تنهایی در بازار موثر است و می‌توانند با عرضه کردن یا عدم عرضه باعث بر هم خوردن بازارها شوند. پس این عامل هم دلیلی است که نشان می‌دهد مدیریت عرضه امری مهم و ضروری است و باید قوانینی در این مسیر اتخاذ شود اما هیچ کس حاضر به انجام چنین کاری نیست.

در نهایت وقتی نقش این دو عنصر پررنگ شد و بازار به هم ریخت سروکله دلال‌ها پیدا می‌شود. به عبارتی زمانی که اختلاف قیمت بین بازارهای آزاد و قیمت عرضه‌شده در بورس زیاد می‌شود واسطه‌ها وارد میدان می‌شوند. در این هنگام خود آنها باعث آشفتگی بیشتر این بازارها می‌شوند. به‌طور مثال اگر قرار باشد از 10 واحد کالایی که قرار است عرضه شود 9 واحد آن تحویل داده شود ( یک واحد کمتر) در این میان واسطه‌ها 5 واحد دیگر از این بازارها را کم می‌کنند و کمبود بازار را به 6 واحد می‌رسانند. اتفاقی که امروز در بازار محصولات PVC در حال رخ دادن است. به گفته وی ما در بازار PVC کمبود داریم و واسطه‌ها این شرایط را پیچیده‌تر کرده‌اند و به این اوضاع دامن زدند و در طرف دیگر صدای پتروشیمی‌ها را درآوردند. آنها مدعی‌اند که ما این کالاها را با قیمتی پایین‌تر از قیمتی که دلالان عرضه می‌کنند می‌فروشیم.

وی در آخر چشم‌انداز بازار PVC را این گونه پیش‌بینی کرد: با افزایش PVC که پتروشیمی اروند قصد دارد عرضه کند کمبود بازار PVC ‌ها تا حدی برطرف می‌شود و از طرف دیگر با رسیدن به فصل سرما تقاضای PVC افت می‌کند (به دلیل ساخت‌و‌ساز کمتر در فصل سرما) و احتمالا ما التهاب این کالا را تا حدود یک ماه دیگر خواهیم داشت و انتظار می‌رود هفته اول یا دوم مهر بحران PVC ‌ها تمام شده باشد.

به گزارش «دنیای اقتصاد» هنوز اختلاف‌ها بر سر برداشتن سقف رقابتی در این بازار یا کف عرضه‌ها توسط شرکت‌های پتروشیمی ادامه دارد. تولیدکنندگان خواهان برداشتن سقف قیمت‌ها هستند، اما بورس کالا معتقد است در صورتی که سقف رقابتی برداشته شود قیمت‌ها پتانسیل آن را دارند تا 30 درصد و حتی بالاتر با افزایش روبه‌رو‌ شوند. در مقابل بورس کالا معتقد است اگر بنا است سقف رقابت از معاملات حذف شود باید حداقل 10 هزار تن در هر هفته عرضه این محصولات در بورس کالا صورت بگیرد که به نظر می‌رسد هنوز توافقی در این زمینه حاصل نشده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران در گفت‌وگویی با «دنیای اقتصاد» گفت: حجم عرضه‌های PVC موجود در شرایط فعلی بازار آن قدر نیست که بتوان برای تنظیم درست و دقیق بازار به آن اتکا کرد و هم اکنون در حال تلاش برای افزایش عرضه‌های نقدی برای تحویل فوری هستیم. به گفته وی عرضه‌های سلف هرچند که برای آینده بازار مفید است اما معاملاتی که بتواند بازار را به سرعت و به صورت مستقیم به تعادل برساند همان عرضه‌های نقدی است. هم‌اکنون تلاش می‌کنیم تا عرضه‌های نقدی شرکت‌های مختلف را به گونه‌ای به بورس کالا سوق دهیم که بتوان در یک تابلو، حجم عرضه و تقاضا را مشاهده کرد تا بازار به یک خودتنظیمی ذاتی برسد؛ هرچند که در نوسان حجم عرضه‌ها، نظم بازار به هم می‌خورد.

وی افزود: برای نیل به این هدف در ابتدا برنامه‌ریزی تولید شرکت‌های عرضه‌کننده جمع‌آوری شده و همچنین حجم تقاضا را نیز بررسی کرده‌ایم. این بررسی‌ها نشان داد تقاضای واقعی و مورد نیاز واحدهای مصرف‌کننده و پایین‌دستی PVC، رقمی بین 10 هزار تا 10هزار و 500 تن است یعنی برای تنظیم مطلوب بازار به این حجم عرضه‌ها نیاز داریم، هرچند در شرایط فعلی چنین رخدادی صورت نمی‌گیرد. مدیر عامل بورس کالا درخصوص رفتار واسطه‌ها در این بازار گفت: با توجه به بررسی‌های میدانی، شواهد موجود و رصد فعالیت‌ها می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که فعالیت واسطه‌ها در بازار PVC جدی است بنابراین باید فعالیت‌های مخرب را محدود ساخت. جلوگیری از فعالیت کدهای صوری یا تلاش برای خارج شدن کدهای خرید غیرواقعی یکی از این موارد است که هم‌اکنون در دستور کار قرار دارد.

 

عارفه مشایخی

دنیای اقتصاد


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖