ارسال پاسخ

سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۱۱:۲۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 786 Telegram

در نشست بیست‌وچهارم کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران اعلام شد

خدمات جدیدی برای تسهیل راه‌اندازی کسب‌وکار در راه است

در بیست و چهارمین نشست کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران، رتبه ایران در شاخص آغاز کسب‌وکار (Doing Business) گزارش 2016 مورد واکاوی و تحلیل قرار گرفت. اعضای این کمیسیون و کارشناسان دعوت شده به این نشست، موانعی که آغاز کسب‌وکار در ایران را به فرآیندی طولانی تبدیل کرده است و هم‌چنین راهکارهای رفع این موانع را به بحث و تبادل نظر گذاشتند. در این نشست هم فعالان و نمایندگان بخش خصوصی و هم کارشناسانی از نهادهای ذی‌ربط سخن گفتند و راه‌های کاهش این فرآیند را بررسی کردند.
خدمات جدیدی برای تسهیل راه‌اندازی کسب‌وکار در راه است

در ابتدای این نشست محمدرضا نجفی‌منش که ریاست کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران را برعهده دارد، با اشاره به رتبه کشور در شاخص کسب‌وکار که بانک جهانی برای سال 2016 منتشر کرده است، گفت: بر اساس ارزیابی این نهاد بین‌المللی که بر پایه آمار مربوط به یک ساله منتهی به ژوئن 2015 (خرداد94) تهیه شده است، فضای کسب‌وکار در ایران بهبود اندکی داشته است و ایران در میان 189 کشور در رده 118 جهان قرار گرفته که نسبت به سال قبل یک پله صعود داشته است.


نجفی‌منش افزود: با وجود ارتقای این رتبه، جایگاه ایران در این رتبه‌بندی، قابل قبول نیست و بررسی‌ها نشان می‌دهد با اندکی تلاش برای بهبود زیرشاخص‌های این ارزیابی می‌توان رتبه کلی ایران را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید.


او عنوان کرد که کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران قصد دارد از نهادهای مختلف اثرگذار بر شاخص سهولت انجام کسب‌وکار دعوت کند تا درباره راه‌های بهبود این شاخص با بررسی مولفه‌ها و زیرشاخص‌ها چاره‌اندیشی صورت گیرد.


ایجاد پنجره واحد یک راهکار الزامی است
در ادامه این جلسه، محمد علیخانی، معاون اقتصادی سازمان امور اقتصاد و دارایی استان تهران، با اشاره به اینکه یکی از پروژه‌های تعریف شده درحوزه تحقق اقتصاد مقاومتی، ارتقا پله‌ای رتبه شاخص کسب‌وکار در کشور است، گفت: یکی از اقداماتی که برای اجرایی شدن این پروژه باید انجام گیرد، ایجاد پنجره واحد است که ارتباط دستگاه‌های ارائه‌کننده خدمت در این چارچوب تقویت شود.


او سپس درباره طرح‌های در دست اقدام برای ایجاد پنجره واحد توضیح داد و اعلام کرد که با راه‌اندازی پنجره واحد و یکدست شدن ارائه خدمات به فعالان کسب‌وکار می‌توان از نظر زمانی این فرآیند را کوتاه‌تر و هم‌چنین پیچیدگی آن را تسهیل کرد.


ارزیابی بانک جهانی از شاخص کسب‌وکار، قابل نقد است
هم‌چنین نسرین قبادی، رییس گروه سیاست‌های پولی و مالی اداره اقتصاد و دارایی و مدیر پروژه کسب‌وکار سازمان امور اقتصاد و دارایی استان تهران، گزارشی از رتبه ایران در فرایندهای انجام کسب‌وکار ارائه کرد. او ابتدا با ارائه توضیحاتی در مورد این شاخص گفت: محیط کسب‌وکار مجموعه‌ای از سیاست‌ها، شرایط حقوقی، نهادی و مقرراتی است که بر فعالیت‌های کسب وکار حاکم است.


او با اشاره به اینکه یکی از پروژه‌های وزارت اقتصاد و دارایی در راستای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی، عملیاتی كردن مقررات و بهبود هشت پله‌ای رتبه كشور در سهولت كسب‌وكار است، در مورد اهداف کلی پروژه گفت: بهبود محیط کسب‌‌وکار، گسترش قلمرو فعالیت اقتصادی بخش‌های غیردولتی و توانمندسازی اقتصاد مردمی از جمله اهداف این پروژه است و مولفه‌هایی همچون، ثبات اقتصادکلان، کیفیت زیرساخت‌های کشور، کیفیت دستگاه‌های اجرایی، نظام وضع قوانین و مقررات، هزینه و امکان دسترسی به اطلاعات و آمار و فرهنگ بازار کار و شرایط حاکم بر آن از جمله مهمترین مولفه‌هایی است که بر محیط کسب‌وکار اثر می‌گذارد.


او افزود: بانک جهانی انشار گزارش سالانه کسب‌وکار را از سال 2003 با فراوانی 133 کشور و 5 شاخص شروع کرده که آخرین گزارش آن مربوط به سال 2016 است که به مقایسه 189 کشور با در نظر گرفتن10 زیرشاخص می‌پردازد.


قبادی سپس به نقد ارزیابی صورت گرفته از محیط کسب‌وکار کشورها پرداخت و گفت: متفاوت بودن مولفه‌های محیط کسب‌وکار با توجه به مکان و زمان و حوزه کاری، عدم توجه به رویه‌های جاری و مقررات نانوشته، رویکرد کمی و عدم توجه به تحلیل وضعیت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حقوقی هر کشور، در نظر نگرفتن معیارهای کیفی مانند کیفیت زیرساخت‌ها، کیفیت آموزشی و وجود بخش غیررسمی از جمله نقدهایی است که می‌توان به نوع ارزیابی شاخص‌ها وارد دانست.


او در ادامه، درباره پروژه بهبود محیط کسب‌وکار در استان تهران توضیح داد و گفت: این پروژه در سه طریق در حال اجراست؛ از طریق ساماندهی مجوزهای کسب‌وکار، بسترسازی ایجاد پنجره‌های واحد و ارائه خدمات حذف یا اصلاح قوانین و مقررات مخل کسب‌وکار.


قبادی ادامه داد: برای پیشبرد این پروژه در نشست‌هایی با بخش خصوصی هم‌اندیشی صورت گرفته است. همچنین مذاکرات اولیه‌ای با شهرداری تهران به منظور فراهم آمدن بستر پنجره واحد خدمات شهری انجام شده است. در عین حال برای احصای مجوز‌های کسب‌وکار نظر نهادهای ذیربط استانی مرتبط با محیط کسب‌وکار نظیر اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، خانه صنعت دریافت شده و از دستگاه اجرایی نیز استعلام گرفته شده است و حذف مجوز‌ها در حال انجام است.


عقبگرد مالیاتی
در ادامه فریدون طلایی‌زاده، معاون امور کسب وکار اتاق تهران با اشاره به اینکه یکی از مولفه‌های مورد ارزیابی در شاخص انجام کسب‌وکار، پرداخت مالیات است، گفت: متاسفانه رویکرد متولیان حوزه مالیات با تدوین بخشنامه‌ها و ضوابط جدید مالیاتی در جهتی است که کشور را از این نظر دچار عقبگرد می‌شود. مصداق این عقبگرد، تعیین مالیات علی‌الحساب واردات است. چنانکه واردکنندگان با احتساب نرخ مالیات بر ارزش افزوده، 13 درصد از منابع خود را از دست می‌دهند.


او گفت: از زمان تصویب این بخشنامه، فعالان بسیاری میان وزارت اقتصاد و دارایی، گمرک و اتاق بازرگانی سرگردان شده‌اند. در چنین شرایطی آیا قرار است فضای کسب‌وکار بهبود پیدا کند؟


گذراندن هشت مرحله در 15 روز برای آغاز یک کسب‌وکار
در ادامه نشست، بهرام حسن‌زاده، رییس اداره نظارت بر ثبت شرکت‌ها نیز مراحل شروع کسب‌وکار در ایران را مورد اشاره قرارداد و گفت: در گزارش ارزیابی بانک جهانی از فضای کسب‌وکار، وضعیت این شاخص در پایتخت‌ها مورد مطالعه قرار گرفته است. بر اساس این گزارش 8 مرحله شروع کسب‌وکار در ایران شامل دریافت گواهی سوءپیشینه 5 روز، ثبت شرکت و ارسال به روزنامه رسمی 3 روز، ثبت در روزنامه رسمی یک روز، گزارش به سازمان امور مالیاتی یک روز، ثبت‌نام برای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده 3 روز، حق تمبر یک روز و معرفی به سازمان تامین اجتماعی یک روز زمان می‌برد.


او با اشاره به اینکه در شروع یک کسب‌وکار چندین نهاد دخیل هستند، گفت: چنانچه پنجره واحد تشکیل شود، این مراحل طی 5 الی 6 ساعت قابل انجام است.


موانع بهبود کسب‌وکار شناخته‌شده است
اما محسن رزمخواه کارشناس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران با طرح این پرسش که متولی عارضه‌یابی شاخص کسب‌وکار کدام نهاد است، گفت: به دلیل آنکه فرهنگ سرعت‌بخشی به امور در کشور حاکم نیست، شکل‌گیری پنجره واحد نیز با مشکل مواجه می‌شود.


حبیب‌اله انصاری، رئیس انجمن لوازم خانگی کشور نیز با بیان اینکه موانع بهبود فضای کسب‌وکار ناشناخته نیست و کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران باید به موانع اصلی بپردازد، گفت: کاهش اندازه و تصدی‌گری دولت، تقویت همه‌جانبه بخش خصوصی، ارتقای نقش بانک‌ها در توسعه کشور، ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری، تقویت پیوند صنعت و دانشگاه، عدم تغییر پیاپی قوانین، از جمله الزامات بهبود فضای کسب‌وکار است.


انصاری همچنین افزود: قانون بهبود فضای کسب‌وکار نیز به رغم آنکه در دولت و مجلس قبل به تصویب رسید و ابلاغ شد، هنوز اجرایی نشده است.

افشین برمکی که به نمایندگی از سازمان برنامه و بودجه در این نشست حضور یافته بود گفت: مساله‌ای که در ایجاد پنجره واحد وجود دارد، آن است که دولت نمی‌تواند در اموری که مربوط به قوه قضاییه است، دخالت کند مگر آنکه قوانینی در این زمینه به تصویب برسد.

صدور گواهی سوءپیشینه در 5 دقیقه
در ادامه این نشست، رزاقی، رئیس اداره کل سجل قضایی و عفو و بخشودگی، توضیحاتی درباره اصلاح فرایند صدور گواهی سوءپیشینه، ارائه کرد و گفت: پیش از این صدور گواهی سوءپیشینه دچار مشکلات ساختاری بود و به صورت دستی انجام می‌گرفت. اما ما این فرایند را اصلاح کردیم، به طوری که اگر یک ساعت قبل در شهری در جنوب کشور محکومیت موثر کیفری، غیرکیفری برای شخصی صادر شود، این موضوع در تهران به صورت آنلاین قابل رویت است


رزاقی ادامه داد: این سیستم اصلاح‌شده، چنان کارآمد است که صدور سجل قضایی، می‌تواند از 5 روز به 5 دقیقه کاهش یابد. ممکن است این تقاضا از سوی برخی نهادها وجود داشته باشد که امکان دسترسی آن‌ها به این سامانه فراهم شود که این موضوع باید در آیین‌نامه سجل پیش‌بینی شود. البته این آیین‌نامه توسط معاون اول قوه قضاییه، در حال تدوین است.


علی میرزایی، معاون اداره کل ثبت شرکت‌های کشور نیز در راستای اتخاذ تدابیر جدید برای تسهیل فرآیند راه‌اندازی یک کسب‌وکار در کشور گفت: سازوکاری در دست طراحی است که از طریق آن متقاضیان شروع کسب‌وکار می‌توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، در این دفاتر، شرکت‌های خود را به ثبت برسانند.


در پایان این نشست، محمدرضا نجفی‌منش ضمن قدردانی از اقدامات صورت گرفته برای سهولت شروع کسب‌وکار این پیشنهاد را مطرح کرد که در این مورد اطلاع‌رسانی گسترده صورت گیرد و این امکان نیز فراهم شود که فعالان اقتصادی در صورت مواجهه با موانع و مشکلات، این مشکلات را به اتاق تهران ارجاع دهند تا ما مورد مطالعه و دسته‌بندی قرار گیرد و به مراجع ذی‌صلاح انعکاس داده شود.

 

 

 

منبع: اتاق تهران


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr - نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar - نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 - نمودار و آرشیو
Lf190 - نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 - نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 - نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir - نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak - نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s - نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 - نمودار و آرشیو
1540 - نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R - نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖