ارسال پاسخ

چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ۱۵:۵۹ تعداد نظرات: 1 تعداد بازدید: 588 Telegram

inpia.ir

معاون سازمان محیط زیست خبر داد: آغاز طرح منع توزیع رایگان کیسه های پلاستیکی در تمامی فروشگاه ها از ابتدای سال 98

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در راستای کاهش و حذف تدریجی مصرف کیسه های پلاستیکی، توزیع فله ای کیسه های پلاستیکی در فروشگاه های زنجیره ای در اقدام داوطلبانه با هماهنگی اتحادیه فروشگاههای زنجیره ای و مشارکت کلیه دستگاهها انجام می شود.
معاون سازمان محیط زیست خبر داد:  آغاز طرح منع توزیع رایگان کیسه های پلاستیکی در تمامی فروشگاه ها از ابتدای سال 98

به گزارش اینپیا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، جلسه بررسی پیش نویس ضوابط محیط زیستی کاهش و حذف تدریجی مصرف کیسه های پلاستیکی با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

ابتکار در این جلسه ضمن تاکید بر ضرورت برنامه ریزی برای کاهش و حذف تولید کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف با پایه هیدروکربوری و جایگزینی آنها با محصولات سازگار با محیط زیست، گفت: از مدت ها قبل در همکاری با سازمان ملی استاندارد، پروژه ای به منظور تعریف شاخص ها و استانداردهای این مواد تحت عنوان بارکد یا لیبل سبز آغاز به کار کرده است.

معاون رئیس جمهور اشاره ای هم به تاثیر مخرب و سوء استفاده از کیسه ها و ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف بر سلامت افراد داشت و اظهار کرد: مذاکره با اصناف مختلف همچون صنف نانوایان برای حذف این ماده مخرب بر سلامت مردم باید در دستور کار قرار گیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: ضروری است از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته شود تا گزارشی از میزان تولید و عرضه سالانه کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف با پایه هیدروکربوری، در حال حاضر و پس از طی بازه زمانی مشخص شده از اجرای ضوابط مذکور، جهت مقایسه و بررسی میزان موفقیت طرح ارائه دهد.

وی بر لزوم تخصیص مشوق هایی برای حذف تولید این محصولات تاکید کرد و افزود: در صورت عدم جایگزینی تولید، محصولات پلاستیکی تولیدی باید صادر شوند.

بنابراین گزارش، سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در زمینه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی و حذف تدریجی آن ها از چرخه تولید و مصرف، گفت: مهم ترین و بهترین روش جهانی در این زمینه، آموزش و ارائه راهکارهایی برای عدم استقبال متقضیان از این کیسه ها است.

وی با اشاره به همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تحقیق انجام شده در خصوص مصرف کیسه های پلاستیکی تحت عنوان "اقدام مشارکتی برای کاهش مصرف بی رویه کیسه پلاستیک برای ارتقای سلامت مردم و محیط زیست و نقش فروشگاه های بزرگ در تغییر رفتار مردم" از قرار گرفتن این موضوع در دستور کار سیزدهمین جلسه کارگروه ملی مدیریت پسماندها و ارائه و تصویب نتایج طرح تحقیقاتی مذکور خبر داد.

متصدی افزود: در همین راستا تشکیل جلساتی با نمایندگان اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای و سایر فروشگاه های به منظور بررسی راهکارهای موجود در این زمینه در دستور کار قرار گرفت و در نهایت پیش نویس "ضوابط محیط زیستی کاهش و حذف تدریجی مصرف کیسه های پلاستیکی" تهیه و تدوین شد.


مصرف روزانه 21 تن کیسه پلاستیکی در میادین میوه و تره بار شهر تهران

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: طی مطالعه اخیر که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد، مشخص شد میزان مصرف کیسه های پلاستیکی تنها در میادین میوه و تره بار شهر تهران روزانه 21 تن است.

متصدی با بیان اینکه کیسه های پلاستیکی عمدتا فقط برای حمل مواد از مغازه به ماشین و یا منزل استفاده می شوند، اظهار کرد: حدود 96 درصد از تمامی کیسه های پلاستیکی بلافاصله بعد از مصرف دور ریخته می‎شوند و فقط بخش ناچیزی از آن ها مجددا مصرف می شوند.

وی خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان می دهد که طول عمر استفاده از کیسه های پلاستیکی حدود 12 دقیقه است و این در حالی است که تجزیه آن ها چند قرن طول می کشد. ضمن آنکه امکان تجزیه کامل و بازگشت آن ها به طبیعت نیز وجود ندارد.
این مقام مسئول افزود: با در نظر گرفتن جمیع شرایط، مقرر شد برنامه سه ساله کاهش مصرف کیسه های پلاستیک به میزان 50 درصد و پیشنهاد اقدامات لازم برای دسترسی به این هدف تهیه و تدوین شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اهداف برنامه ملی کاهش مصرف کیسه پلاستیک در ایران را طی سال های 98-95 کاهش میزان مصرف و تولید زباله کیسه پلاستیک، همچنین کاهش پراکندگی کیسه پلاستیک در محیط زیست دانست و افزود: برای دستیابی به این اهداف برنامه هایی برای تشویق به اجتناب از مصرف تا حد امکان، به همراه بردن ساک خرید شخصی چند بار مصرف و استفاده مجدد از کیسه های پلاستیکی تهیه و تدوین شده است.


آغاز طرح منع توزیع رایگان کیسه های پلاستیکی در تمامی فروشگاه ها از ابتدای سال 98

متصدی ادامه داد: طی دو دهه اخیر، هر ساله کشورهای بیشتری در همه قاره ها، اعم از کشورهای توسعه یافته و هم در حال توسعه از طریق ترکیب روش های آموزشی، تشویقی و محدودیت های قانونی، تلاش هایی جهت مدیریت مصرف آن انجام داده اند تا جایی که در اکثر کشورهای اروپایی توزیع رایگان کیسه پلاستیک ممنوع است و این در حالی است که تاکنون به دلایل مختلف، اقدام جدی و موثری برای کاهش مصرف بی رویه و نامناسب آن در کشور صورت نگرفته است و این در حالی است که کشورهایی چون بنگلادش پیشتر به این موضوع توجه کرده و ممنوعیت استفاده دارند.

وی افزود: لازم به ذکر است که تجارب کشورهای مختلف از قبیل چین، انگلیس و ایرلند نشان می دهد تنها با غیر رایگان کردن ارائه کیسه پلاستیک در مدت یک سال، کاهش چشمگیری مصرف کیسه های پلاستیکی گزارش شده است.

این مقام مسئول، تخفیف در فاکتور فروش به میزان 5 درصد به بالا، عدم توزیع کیسه های پلاستیک بصورت فله، تعیین تعداد کیسه پلاستیک قابل تحویل به مشتریان، به ازای خرید مقدار کالای مشخص، اخذ بخشی از قیمت کیسه پلاستیکی تحویلی به مشتری، برداشتن تبلیغات فروشگاه های زنجیره ای از روی کیسه پلاستیک، در راستای حرکت در جهت کاهش و حذف تدریجی مصرف کیسه پلاستیک در فروشگاه های زنجیره ای، استفاده از کانترهایی که توزیع پلاستیک نمی کنند اما در ازای آن 5 درصد تخفیف می دهند و سرعت حرکت مشتریان برای خروج از کانترها را بالا می برند، جایگذاری ترولی هایی با تقسیم بندی مناسب جهت مشتریانی که خودرو دارند و می توانند اجناس خریداری شده را بدون استفاده از کیسه پلاستیک به خودروی شخصی خود منتقل نمایند، منظور نمودن امتیازاتی بر روی کارت عضویت باشگاه فروشگاه های زنجیره ای، در صورت عدم دریافت کیسه پلاستیک و در نهایت، در نظر گرفتن جوایزی برای آن ها، توزیع جایگزین برای کیسه پلاستیک، از جنس پارچه ای با توجه به صرفه اقتصادی و میزان قیمت تمام شده را از جمله راهکارهای پیشنهادی برای حذف کیسه های پلاستیکی اعلام کرد که در جلسات متعدد مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.


تشکیل کمیته هماهنگی و نظارت بر مصرف کیسه های پلاستیکی در اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به استقبال و همکاری فروشگاه های زنجیره ای و اتحادیه کشوری آن، گفت: تشکیل "کمیته هماهنگی و نظارت بر مصرف کیسه های پلاستیکی" در اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای برای پیگیری این موضوع بیانگر همین همکاری است.

متصدی با بیان اینکه در حال حاضر تهیه و تدوین پیش نویس"ضوابط محیط زیستی کاهش و حذف تدریجی مصرف کیسه های پلاستیکی" در 12 ماده به پایان رسیده است، گفت: ضوابط مذکور مطابق وظایف کارگروه ملی مدیریت پسماندها و به استناد بند 1 ماده 4 قانون مدیریت پسماندها موضوع مصوبه بیست اردیبهشت ماه 1383 هیات وزیران و ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها موضوع مصوبه 5 مردادماه 1384 هیات وزیران تهیه و تدوین شده است.                                                   
به گفته وی، بر اساس این ضوابط، واحدهای تولید کننده کیسه های پلاستیکی موظف به کاهش سالیانه 10 درصد از تولید محصولات پلاستیکی خود و جایگزینی آن ها با محصولات سازگار با محیط زیست هستند.

این مقام مسئول ادامه داد: در همین راستا، استفاده از هر گونه کیسه پلاستیک و ظروف یکبار مصرف با پایه ترکیبات هیدروکربوری در کلیه دستگاه های موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری (دستگاه های دولتی) ممنوع است و دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 مکلف هستند خریدهای خود را از واحدهای تولید کننده ای که با تغییر فناوری، موجبات توسعه تولید محصولات سازگار با محیط زیست را فراهم می نمایند، در اولویت قرار دهند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: همچنین فروشگاه های زنجیره ای موظفند طی دو سال پس از تصویب این ضابطه مصرف کیسه های پلاستیکی خود را به میزان 50 درصد کاهش داده و یا با محصولات سازگار با محیط زیست جایگزین نمایند و در همین راستا توزیع رایگان کیسه های پلاستیکی در فروشگاه های زنجیره ای یکسال پس از اجرای این ضابطه و در فروشگاه های غیر زنجیره ای مشمول بند 3 ماده 1 این ضوابط، از سال سوم اجرای این ضابطه ممنوع می شود.

متصدی همچنین از ممنوعیت انجام تبلیغات تجاری از طریق درج و الصاق بر روی کیسه های پلاستیکی خبر داد و افزود:  وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز مکلف است نسبت به ارائه گزارش سالیانه میزان کاهش و حذف تدریجی کیسه های پلاستیکی به سازمان اقدام نماید.

وی گفت: در همین راستا، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و سایر رسانه هایی که نقش اطلاع رسانی دارند و همچنین دستگاه های آموزشی و فرهنگی و سازمان های مردم نهاد، نسبت به اطلاع رسانی و آموزش خطرات زیست محیطی و سلامت کیسه های پلاستیکی و تشویق جایگزینی آن با سازگار با محیط زیست اقدام نماید.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.
رشیدی جمعه ۹ مهر ۱۳۹۵
با سلام
شرکت کاسپین خزر پلاستیک ارس در منطقه ازاد ارس با همکاری نزدیک با شرکتهای دانش بنیان اقدام به ساخت وتولید کیسه های پلاستیک تخریب پذیر در مدت دو سال را نموده است متاسفانه هیچ ارگانی وفروشگاه های زنجیرهای ویت میادین تره بار ومیوه اقدام به خرید وسفارش نکردند ......بسیار متاسفم برای این تکنولوژیها ی بی صاحب..... پاسخ دادن

قیمت مواداولیه؛ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 62,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 62,500 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 62,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 62,700 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
5110 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 62,500 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 62,300 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,200 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,900 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
2420h 57,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,900 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE80 Arak 74,500 ریال 500 0.67% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf 75,000 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 85,000 ریال -1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال 200 0.27% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 70,200 ریال 200 0.28% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
ZR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 55,200 ریال 8400 15.22% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 54,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,000 ریال 400 0.85% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,000 ریال 500 1.09% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 51,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 107,200 ریال -200 0.19% نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖