ارسال پاسخ

جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ ۱۰:۱۳ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 729 Telegram

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته دوم مهر ماه 1395

افزایش چشمگیر عرضه و حجم معاملات مواد اولیه ـ کاهش درصد رقابت در بیشتر گروه ها

در هفته دوم مهر ماه 1395، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالا شاهد روزهای بسیار پر رونقی را بود و بر خلاف هفته آخر شهریور که حجم معاملات کاهش محسوسی داشت، در دو هفته اول مهر حجم معاملات و عرضه ها افزایش چشمگیری یافت و در بیشتر گریدها رقابت قیمتی صورت گرفت.
افزایش چشمگیر عرضه و حجم معاملات مواد اولیه ـ کاهش درصد رقابت در بیشتر گروه ها

سید جواد موسوی؛ کارشناس بورس محصولات پتروشیمی: در کل بیش از 92 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد، این در حالی بود که در هفته گذشته 90 درصد از کل عرضه ها خریداری شده بودند یعنی در هفته جاری این نسبت بیش از 2  درصد افزایش یافته است. در این بین 43 گرید از 70 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند. البته در هفته جاری حجم تقاضا کاهشی بیش از 71 هزار تن را تجربه کرد که تحت تاثیر افزایش حجم کلی عرضه ها است.

 

در هفته ای که گذشت تالار معاملات شرکت بورس کالای ایران شاهد افزایش بسیار خوب و بیش از  8 هزار تنی حجم عرضه نسبت به هفته گذشته بود، در بیشتر گریدها حجم عرضه ها مناسب بود تنها در مورد گرید سنگین تزریقی در هفته جاری کمبود شدید عرضه ها وجود داشت.

 

 

آنچنان که آمارها نشان می دهند حجم عرضه ها نسبت به هفته قبل بیش از 16 درصد افزایش داشته است. درهفته گذشته ذکر شد که در هفته آخر شهریور حجم عرضه ها بسیار کم شده بود و بازار یکی از کمترین حجم عرضه هفتگی را در سال جاری تجربه کرد و افزایش 17 درصدی حجم عرضه ها ی هفته اول مهر هم نسبت به آن حجم اتفاق افتاده است ولی با این افزایش فعلی حجم عرضه ها را می توان برای بازار مناسب دانست. در گذشته هم بارها ذکر شده بود که حجم عرضه ها به صورت هفتگی باید بیش از 60 هزار تن باشد تا بازار نسبتا متعادلی را تجربه کنیم هر چند که تعیین مناسب سهم هر کدام از گریدها و با توجه به نیاز بازار هم در نوع خود بسیار دارای اهمیت می باشد.

 

انتقادی که به نحوه عرضه ها در چند وقت اخیر وارد است سلیقه ای شدن آن توسط پتروشیمی ها است که در هر هفته مقدار عرضه ها را به صورت کاملا دلخواه کم و زیاد می کنند و برای این کار دلیل منطقی را هم جهت ارائه به بازار ندارند. پتروشیمی امیر کبیر بعد از اینکه در هفته گذشته و بدون اعلام هیچگونه دلیل خاصی افزایش عرضه 209 خود را اعمال نکرد در هفته جاری موفق به فروش تمام 5 هزار تن محصول خود و با رقابت قیمتی بیش از 4 درصد شد.

 

پتروشیمی آبادان نیز در هفته های اخیر عرضه محصول S57 خود را بدون هیچ دلیل خاصی متوقف کرده است و این در حالی است که این محصول به راحتی در بازار آزاد و با قیمت هایی بسیار بالا توسط این مجتمع فروخته می شود.

 

کالای دیگری که با بحران عرضه مواجه شده بود کالای پلی اتیلن سنگین تزریقی است که در هفته جاری و با عرضه همزمان آریا ساسول، جم و ایلام تا حدودی به سمت تعادل حرکت می کند.

 

کالای پلی اتیلن سنگین اکستروژن و لوله هم در هفته جاری رقابت قیمتی بیشتری را تجربه کرد زیرا خبری از عرضه گرید لوله توسط پتروشیمی جم نبود و در نتیجه این کالا برای بار دیگر وارد فاز صعودی قیمت شد.

 

در نهایت و به صورت کلی باید گفت که پتروشیمی ها در سال 1395 و علی الخصوص چند ماه اخیر با هوشیاری بسیار بیشتر از قبل حجم عرضه های خود را تعیین می کنند و بسیار با هم هماهنگ شده اند و در زمانی که فروش یک مجتمع کاهش یابد دیگر پتروشیمی به نفع آن عرضه های خود را کاهش داده و یا کلا عرضه نخواهد کرد. مورد دیگری که از رفتار پتروشیمی ها قابل مشاهده است بحث عدم مدیریت گرید با توجه به نیاز داخل است، به این معنی که نیاز داخل در اولویت دوم قرار دارد و بازار صادراتی در اولویت اول است. عدم مدیریت گرید مناسب مخصوصا در گروه پلی پروپیلن ها مشهود است که در هر برهه از زمان گریدهای خاص و مورد نیاز بازار تولید نمی شوند.

 

یک نمونه دیگر از هوشیاری پتروشیمی ها با عرضه پلی اتیلن سنگین فیلم مهر در هفته جاری مشخص شد به این شکل که بعد از آمدن جم و آریا ساسول پتروشیمی ایلام در روز سه شنبه عرضه ای نداشت و عرضه خود را در روز چهارشنبه انجام داد تا بتواند کالای خود را با رقابت قیمتی بیشتری به فروش برساند و در این راه هم موفق بود و کالای خود را با بیش از 8.5 درصد رقابت قیمتی به فروش رساند.

 

تقاضا به نسبت هفته گذشته حدودا 72 هزار  تن کاهش را نشان می دهد ، که نسبت به هفته گذشته نزدیک به 30 درصد کاهش داشته  و می توان گفت که علت این افزایش حجم تقاضا نسبت به هفته گذشته؛  افزایش مناسب عرضه در مورد گریدهای PET، پلی پروپیلن های نساجی و پلی اتیلن سنگین فیلم و ... است. بعد از اعلام نرخ های پایه جدید و جهت گیری صعودی در عموم کالاها بازار از نظر حجم رشد قابل توجهی پیدا کرد ولی از نظر تقاضا به سبب واقعی تر دن نیاز ها و کاهش تقاضای کاذب در بسیاری از گروه ها چون PET حجم تقاضای کل کاهش نسبتا بالایی پیدا کرد.

 

البته باید گفت حجم تقاضا در سطح بسیار بالایی قرار دارد  و تنها خروجی حجم تقاضای بسیار بالا در مقابل عرضه های ناکافی افزایش شدید قیمت ها است که به ضرر تولیدکنندگان واقعی است.

 

برخی از دلایل این حجم بالای تقاضا به شرح ذیل است:

»» صعودی بودن روند محصولات پلیمری در بازارهای جهانی
»» صعودی بودن نرخ دلار
»» کم بودن عرضه برخی گریدهای جذاب
»» انحصار در مورد برخی از کالاها در بازار آزاد و بالا بودن قیمت ها
»» افزایش مصرف صنایع تکمیلی
»» افزایش فعالیت های سوداگری در بازار پلیمر ایران
»» تقاضای کاذب در گریدهایی چون PET
»» فرارسیدن فصل اوج مصرف در مورد برخی از گروه ها

 

حجم معاملات در هفته جاری با افزایش نسبتا خوب و بیش از  8 هزار تنی نسبت به هفته گذشته مواجه شد، که میزان بسیار خوبی است، در هفته گذشته ذکر شد که  افزایش حجم معامله نسبت به یکی از کمترین حجم معاملات هفتگی در سال جاری (هفته آخر شهریور) اتفاق افتاده است و اگر به طور کلی به این حجم نگاه شود، مشاهده می شود که این حجم ، حجم معقولی است و در سطح بسیار بالایی قرار ندارد. ولی می توان گفت یکی از حجم های بسیار خوب بازار است. در هفته جاری حجم معاملات از حجم خوب هفته پیش بسیار پیشی گرفته و یکی از بهترین حجم های هفتگی در سال 95 را رقم زده است.

 

اصلی ترین دلیل این افزایش حجم معاملات افزایش حجم عرضه ها و به خصوص در گریدهای جذاب بازار چون Pet، پلی پروپیلن های نساجی و پلی اتیلن های سبک و توسط امیرکبیر است.

 

برخی از اصلی ترین دلایل این افزایش حجم معاملات عبارتند از:

»» افزایش کلی حجم عرضه ها
»» اتمام تعطیلات تابستانی
»» افزایش سطح عمومی قیمت ها در بازار آزاد
»» ثبات قیمت های پایه تا دو هفته آتی و پیش بینی روند صعودی
»» در پیش بودن ایام محرم و افزایش تقاضا
»» پیش بینی صعودی بودن روند قیمت نفت و محصولات پلیمری
»» شارژ شدن سهمیه های بهین یاب ماهانه
»» صعودی بودن نرخ های جهانی پلیمرها
»» صعودی بودن نرخ دلار

 

جذاب ترین گروه بازار: گریدهای   پلی اتیلن سنگین دورانی، پلی استایرن های انبساطی و مقاوم، برخی گریدهای  PET، و برخی عرضه های پلی اتیلن سنگین فیلم از جذاب ترین گریدهای بازار امروز بودند، این گریدها با رقابت قیمتی بیشتری نسبت به سایرین به فروش رسیدند.

 

کم رونق ترین گروه بازار : استایرن بوتادین رابر و برخی عرضه های پلی پروپیلن شیمیایی و پلی استایرن های پتروشیمی های بانیار و محب پلیمر قم بود که تولیدکنندگان این گروه موفق به فروش همه حجم محصولات عرضه شده شان در تالار معاملات نشدند و معاملات شان با قیمت پایه صورت پذیرفت.

 

اتفاق ویژه بازار:

1. برقراری تعادل کامل در گروه PVC
2. افزایش عرضه PET ها و کاهش تقاضا و قیمت ها نسبت به قبل
3. عدم عرضه پلی اتیلن سنگین لوله توسط پتروشیمی جم و افزایش رقابت قیمتی
4. عرضه مجدد محصول سنگین دورانی 3840 تبریز و رقابت قیمتی کمتر نسبت به گذشته
5. بهبود عرضه در پلی پروپیلن های نساجی
6. افزایش عرضه های سبک فیلم با بازگشت امیرکبیر
7. افزایش شدید عرضه PVC-S70 بعد از عدم تایید معامله PVC-S70 آبادان توسط بورس به دلیل عدم رعایت حداقل عرضه توسط این مجتمع در هفته گذشته
8. نبود عرضه برای PVC-S57
9. افزایش عرضه پلی اتیلن سنگین فیلم F7000 و معامله با سقف قیمت
10. کمبود عرضه در گریدهای سنگین بادی و تزریقی و اقبال مجتمع کرمانشاه

 

 

آمار کلی معاملات بازار به تفکیک هر گروه کالایی:

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در عرضه های این هفته پلیمرها

همانطور که در نمودار مشخص است بیشترین حجم عرضه مربوط به پلی اتیلن سبک فیلم و با نزدیک به 10 هزار و 500 تن عرضه است که برابر با 19 درصد عرضه های کل بازار است، گروه دوم PVC بوده که با عرضه نزدیک به 9 هزار تنی و برابر با 16 درصد حجم عرضه های بازار است، سومین گروه به طور مشترک به پلی پروپیلن های نساجی و پلی اتیلن های سبک خطی اختصاص دارد و عرضه های این گروه ها نزدیک به 7500 تن و معادل 13 درصد حجم عرضه های کل بازار است.  در کل چهار گروه مطرح شده 61 درصد حجم کل عرضه های بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در تقاضای این هفته پلیمرها

گروه  PET ها و با نزدیک به 50 هزار تن تقاضا و معادل 30 درصد کل تقاضای بازار بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده است و این در حالی است که این گروه حدودا 24 هزار تن کاهش تقاضا را نسبت به هفته پیش تجربه کرده است،. بعد از این گروه ،  پلی پروپیلن های نساجی  به تنهایی و با نزدیک به 29 هزار تن تقاضا بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص داده که برابر با 18  درصد تقاضای کل بازار است، رتبه سوم هم به طور مشترک به سه گروه پلی اتیلن سبک خطی و فیلو و PVC تعلق داشته و با بیش از 15 هزار تن تقاضا هستند که جمعا 9 درصد از کل تقاضای بازار را به خود اختصاص داده بودند. در کل حدود 75 درصد از تقاضای کل بازار همچنان به 5 گروه PET ، پلی پروپیلن نساجی، پلی اتیلن های سبک خطی و فیلم و PVC تعلق دارد.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 62,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 62,500 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 62,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 62,700 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
5110 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 62,500 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 62,300 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,200 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,900 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
2420h 57,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,900 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE80 Arak 74,500 ریال 500 0.67% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf 75,000 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 85,000 ریال -1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال 200 0.27% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 70,200 ریال 200 0.28% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
ZR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 55,200 ریال 8400 15.22% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 54,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,000 ریال 400 0.85% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,000 ریال 500 1.09% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 51,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 107,200 ریال -200 0.19% نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖