ارسال پاسخ

شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ۰۸:۵۵ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 579 Telegram

مدیرعامل بورس کالای ایران مطرح کرد:

برخی شرکت های بهین یاب واسطه‌گرند/ کدها را بستیم/ عده‌ای می‌خواهند در فضای غیرشفاف فعالیت كنند

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: زمانی كه بررسی كردیم، متوجه شدیم شركت‌های حاضر در سایت بهین‌یاب، شركت‌هایی هستند كه به دلیل ارزش‌افزوده به قصد صادرات معافیت مالیاتی دارند. بعد از بررسی دقیق‌تر متوجه شدیم كه برخی از ْآنها واسطه‌گرند. از این رو با همكاری سیستم قضایی توانستیم كدهای آنها را ببندیم.
برخی شرکت های بهین یاب واسطه‌گرند/ کدها را بستیم/ عده‌ای می‌خواهند در فضای غیرشفاف فعالیت كنند

روزنامه تعادل گفتگوی مفصلی با حامد سلطانی نژاد در خصوص بورس کالا و حاشیه های این شرکت انجام داده است. با تلخیص و انتخاب بخش های مرتبط با پتروشیمی و صنایع پایین دستی، گفتگوی انجام شده پیش روی شماست:

  
در خصوص پتروشيمي، شاهد اتفاقات زيادي در دو سال گذشته بوديم سرانجام كار را چه مي‌بينيد؟

از نظر بورس كالا با دستورالعمل و ابلاغيه شوراي رقابت، موضوعي تمام شده است.

اما آقاي نعمت‌زاده شديدا اعلام جنگ كردند.

اين ماجرا براي گذشته بوده و با ورود شوراي رقابت به اين قضيه اين ماجرا به كلي تمام شده است و ما نگراني نداريم.

مطابق با نظر مديران بالادستي بسياري از آقايان اين مصوبه را نمي‌پذيرند، آيا آن را قبول ندارند؟

شوراي رقابت يك جايگاه قانوني دارد كه مي‌تواند در اين مواقع ورود پيدا كند. ما از شوراي رقابت درخواست نكرديم كه به اين قضيه ورود پيدا كند اما اين شورا فضا را يك بازار انحصاري تشخيص داده و بر خود لازم ديده تا بر آن وارد شود. در واقع در سمت عرضه بازار پتروشيمي انحصار وجود دارد. در اصل 44 برخي صنايع را به بخش خصوصي واگذار كرديم اما اين واگذاري‌ها به نحو مطلوبي انجام نگرفت چراكه به قواعد متعددي نياز داشت. اينكه صنعتي را به‌طور كلي به يك بخش يا يك نفر به‌طور كامل تحويل دهيم، اصلا خوب نيست. به‌ عنوان مثال زماني كه راه‌آهن را به‌طور كامل به دست يكي مي‌سپاريم، آن شخص مي‌تواند به راحتي پس از آن بليت قطار را پنج‌برابر كند. اگر انحصار در ريل قطار و راه‌آهن وجود دارد، قيمت‌گذاري بايد به‌طور صحيح و طبق روال باشد. در بسياري از محصولات اين مساله صادق است. بنابراين زماني كه قرار بود، اين صنايع را به بخش‌هاي خصوصي واگذار كنند، قرار بود تا از ايجاد انحصار نيز جلوگيري شود و مرجع تشخيص اين موضوع، شوراي رقابت است. پتروشيمي‌ها نيز به‌طور گسترده‌يي اسير انحصار و شبه‌انحصار بوده چراكه در 80درصد از محصولات پتروشيمي تنها 3 تا 4 توليد‌كننده وجود دارد. شوراي رقابت در اين برهه وارد شده و مي‌خواهد در يك فضاي رقابتي مكانيسم‌هاي قيمت‌گذاري را تعيين كند. بنابراين بايد در بورس افراد شفاف وارد شوند و همه عرضه خود را در مقابل تقاضاي موجود نشان دهند.

اينكه به‌طور غيرشفاف كالاها را با قيمت‌هاي متعدد به افراد بفروشيم، شوراي رقابت اين موضوع را بر نمي‌تابد. اگر صاحبان اين صنايع بخواهند، كالاي خود را در شرايط مساوي به بالاترين قيمت ممكن به فروش برسانند، بورس بهترين گزينه خواهد بود. قيمت پايه محصولات پتروشيمي بر اساس سايت «NPC» تعيين مي‌شود و سپس قيمت آن بر مبناي ميزان تقاضا مي‌تواند، روند صعودي يا نزولي داشته باشد. برخي افراد مي‌گويند؛ براي عرضه محصولات پتروشيمي قانوني وجود ندارد اما چند قانون مهم در اين رابطه وجود دارد. مصوبات قانون هدفمندسازي يارانه‌ها در حكم قانون است، مصوبات خود مجلس ماده 18 قانون توسعه ابزارها نشان مي‌دهد، كالايي كه به بورس كالا اضافه مي‌شود از نظام قيمت‌گذاري خارج خواهد شد. بنابراين زماني كالايي را از نظام قيمت‌گذاري خارج مي‌كنيم كه كل عرضه در مقابل همه تقاضا قرار بگيرد تا قيمت اصلي آن محصول كشف شود. قيمت‌گذاري زماني به خوبي كشف مي‌شود كه در ترازوي عرضه و تقاضا قيمت خود را تعيين كند. در اين مقابل پتروشيمي‌ها مي‌گويند ما را در بازار سرمايه آزاد بگذاريد تا بخشي از كالاهاي خود را در بورس كالا عرضه كنيم و مجبوريم همه توليدات خود را در بازار عرضه كنيم. اين درخواست به اينجا منتهي مي‌شود كه پتروشيمي‌اي كه البته آمار آن هم وجود دارد، از هزار تن محصولي كه در هفته توليد مي‌كند، تنها 100تن را در بورس كالا عرضه مي‌كند و از اين رو قيمت را به سقف مي‌رساند. سپس با مقايسه قيمت موجود در بازار بورس، آن 900 تن باقيمانده را با قيمت‌هاي بيشتر يا كمتر از قيمت بورس به فروش مي‌رساند. اين نوعي سوءاستفاده از بورس كالاست. اين در خواست هم مخالف با قانون و مصوبات خود دولت است. اين در حالي است كه برخي هلدينگ‌هاي پتروشيمي تمايل دارند در بورس كالا حضور يابند چراكه نظارت بر مدير فروش اين هلدينگ‌ها بدون حضور در بورس كار بسيار سخت و دشواري است.

علت وجود مخالفان براي چيست؟

علت اين همه مخالفت تنها و تنها قانون‌گريزي است.

خروج از بورس چه پيامدهايي براي اين شركت‌ها دارد؟

اين شركت‌ها در درازمدت براي بازار خودشان مشكل ايجاد مي‌كنند. من نگران اين موضوع هستم كه شركت‌هاي پتروشيمي به نقطه‌يي برسند كه واردات براي آنها به صرفه‌تر باشد. زماني كه هيچ آماري در معاملات پتروشيمي وجود ندارد هيچ تنظيم بازاري صورت نخواهد گرفت. اگر نظام ما شفاف نباشد واردات همه كشور را فرامي‌گيرد. اينكه نظام قيمت‌گذاري اينقدر در كشور تاكيد مي‌شود به همين علت است. اين شركت‌ها هيچگاه به اين موضوع فكر نمي‌كنند كه اگر قيمت فروش را تا سطح انتظار خود افزايش دهند، صنايع پايين‌دستي هستند كه نابود مي‌شود در اين حال اين شركت‌ها در آينده محصولات خود را به چه كسي مي‌خواهند بفروشند؟ اين درحالي است كه با اين قيمت‌ها حتي در بازارهاي جهاني هم توان رقابت ندارند. همه هدف اقتصاد كشور اين بوده كه زنجيره توليد محصولات پتروشيمي در كشور ايجاد شود يعني«پي وي سي» را نفروشيم بلكه با تبديل«پي وي سي» به محصولات ديگر اشتغالزايي در كشور را افزايش دهيم بنابراين لازم است يك سيستم قيمت‌گذاري تعيين شود. بيشتر وزرا از آمار استقبال مي‌كنند زماني كه عرضه و تقاضا به صورت متمركز در يك بازار انجام مي‌شود نخستين محصول آن آمار خواهد بود.

بالا دستي‌ها مي‌گويند ما كوتاه نمي‌آييم و وزارت صنعت هم در مورد شوراي رقابت نطر ندادند.

وزارت صنعت يكي از اجزاي مهم اقتصاد كشور است اما مواضع وزارتخانه براي ما اهميتي ندارد. در جلسه آخر شوراي رقابت زماني كه با وزير و قائم مقام وزير صحبت مي‌كرديم، گفتند مشكلاتي در بورس داشتيم اما خيلي از آنها برطرف شده است. بنابراين بورس كالا نگراني چنداني در مورد مخالفان خود ندارد. ما با كسي جنگ نداريم.

در گذشته سايت بهين‌ياب كه براي عرضه و تقاضاي پتروشيمي طراحي شده به دليل برخي كارشكني‌ها با مشكلاتي روبه‌رو شده است، آيا اين مساله همچنان باقي است؟

در بهين‌ياب در سمت تقاضاي پتروشيمي كساني كه سطح تقاضاي را وارد مي‌كنند، كساني هستند كه مجوز فعاليت دارند. كالاهاي پتروشيمي نظير پي وي سي كالاهايي هستند كه در بازار خريدار زيادي دارد و از ظرفيت زيادي در بازار برخوردارند. به همين دليل همواره توسط دلالان خريد و احتكار مي‌شود و از همان ابتداي راه‌اندازي رينگ پتروشيمي قرار شد كساني كه اين كالاها را مي‌خرند حتي‌المقدور مجوز بهره‌برداري كارخانه داشته باشند و توسط ادارات وزارت صنعت در شهرهاي متعدد اين مجوزها مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. فرض كنيد كارخانه‌يي با ظرفيت هزار تني تاسيس شده و وزارت صنعت در اين برهه بايد بررسي كند كه آيا اين كارخانه هزار تن توليد مي‌كند يا نه و دايما اين موضوع را رصد كند و سايت بهين‌ياب را به روز كند چراكه ممكن است كارخانه توليدات خود را بنا به دلايلي كاهش دهد يا به دليل افزايش خط توليد جديد ظرفيت توليد را بالا ببرد. در دوره‌اي در بهين‌ياب، ظرفيت مجاز شركت‌ها به ‌شدت بالا و پايين مي‌شد و البته بيشتر افزايش پيدا مي‌كرد. به عبارت ديگر فرض كنيد سمت تقاضا سه برابر سمت عرضه تحريك مي‌شد كه اين موجب افزايش قيمت‌‌ها مي‌شد. زماني كه بررسي كرديم، متوجه شديم شركت‌هاي حاضر در سايت بهين‌ياب، شركت‌هايي هستند كه به دليل ارزش‌افزوده به قصد صادرات معافيت مالياتي دارند. بعد از بررسي دقيق‌تر متوجه شديم كه برخي از ْآنها واسطه‌گرند. از اين رو با همكاري سيستم قضايي توانستيم كدهاي آنها را ببنديم. اما اينكه هر هفته يا هر روز سهميه شركت‌هاي پايين دستي بالا و پايين شود، توجيه ندارد. با تبديل دوره سهميه‌ها به ماهانه اين شائبه را از بين مي‌‌برد كه سهميه بعضي‌ها به دلايل ديگري تغيير مي‌كند.

اگر در اين ميان شركتي تغييرات عمده‌يي در توليد خود ايجاد كند، چه مي‌شود؟

به وزارت صنعت نامه زديم كه اگر در طول اين دوره اتفاقي افتاد به ما خبر دهد كه ما خود در سيستم اين موارد را وارد كنيم. با اين كار تقاضا را توانستيم برنامه‌ريزي كنيم. مگر در طول يك هفته چه اتفاق مهمي رخ مي‌دهد كه تقاضاي پي‌وي‌سي در اين مدت 10هزار به 15هزار مي‌رسد.

شنيده‌ها حاكي از آغاز مذاكرات بورس كالا با كشورهاي همسايه براي شروع همكاري است، در اين خصوص چه اقداماتي صورت گرفته است؟

خريداران عراقي هميشه مي‌گويند براي تجارت با محصولات ايراني دو مشكل داريم؛ نخست اينكه توليد‌كنندگان ايراني خودشان در عراق حضور پيدا نمي‌كنند بنابراين ما ناچاريم محصول را از تاجران بخريم. دوم آنكه نحوه تجارت با بازرگانان هم به‌گونه‌يي نيست كه بتواند يك معامله طولاني‌مدت را پوشش دهد. اما زماني كه انباري با عنوان بورس كالا در كشور وجود داشته باشد و عرضه‌كنندگان كالاهاي خود را در انبار قرار دهند، حال اين انبار مي‌تواند در خاك عراق يا در داخل مختص عراق باشد كه خريداران عراقي از تابلوي بورس در شهر خود به‌راحتي كالاي موردنظر خود را خريداري كنند منتها براي اين اقدام شروط بسياري نياز است.

يكي از مهم‌ترين آن بحث‌هاي لجستيكي ميان ايران و عراق است. همان‌طور كه مي‌دانيد كالايي كه به عراق صادر مي‌شود، تريلي محصولات را در مرز جابه‌جا مي‌كند چراكه تريلي ايراني نمي‌تواند به‌راحتي در خاك عراق حركت كند از اين رو زماني كه كالا بين تريلي‌ها جابه‌جا مي‌شود ممكن است از كيفيت محصول كاسته شود. اين مشكلات مربوط به موضوعات لجستيكي است كه بايد هرچه سريع‌تر آنها را برطرف كرد.


و نهايتا اينكه آيا بورس كالا تنهاست؟

بورس كالا حمايت مي‌شود. اين‌قدر كه نام بورس كالا در قانون ذكر شده، مابقي اركان بازار سرمايه گفته نشده است. همين سياست قيمت تضميني كه سال‌ها بر زمين مانده بود به همت بورس كالا دوباره به مرحله اجرايي وارد شد. دولت، مجلس و همه افرادي كه به‌دنبال زيرساخت نظارتي هستند، طبيعي است كه بورس كالا را ازجمله نهادهايي تلقي مي‌كنند كه براي نيل به اين هدف بيشترين تاثير مثبت را دارد.

حتي مخالفان حضور پتروشيمي‌ها در بورس، آمار خود را از بورس دريافت مي‌كنند. ما نظارت نمي‌كنيم اما زيرساخت نظارتي را ايجاد مي‌كنيم چراكه نظارت برعهده نهادهاي ديگر است. من فكر مي‌كنم كساني كه با بورس كالا مخالفت مي‌كنند تنها هستند. براي خروج از ساختار سنتي به ساختار مدرن بايد گام‌هاي بلندتري برداشته شود. البته در اين مدت نيز بورس كالا بي‌نقص نبوده اما همواره در تلاش است كه تا عيوب خود را برطرف كند.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۰ آذر ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 54,100 ریال 1600 2.96% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 52,800 ریال 650 1.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 52,600 ریال 600 1.14% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 52,700 ریال 550 1.04% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 52,700 ریال 1000 1.9% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 51,800 ریال 300 0.58% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 51,200 ریال 500 0.98% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 51,300 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
0075 55,800 ریال 1400 2.51% نمودار و آرشیو
020 56,300 ریال 1900 3.37% نمودار و آرشیو
Lf190 55,200 ریال 1200 2.17% نمودار و آرشیو
52518 46,900 ریال -300 0.64% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 46,200 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 55,500 ریال 1000 1.8% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 52,600 ریال نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 51,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD 49,200 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 61,200 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf 60,400 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 61,400 ریال 400 0.65% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 61,400 ریال 400 0.65% نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam 61,300 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf 60,300 ریال نمودار و آرشیو
PE80 ilam 60,000 ریال نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf 59,300 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 53,100 ریال 300 0.56% نمودار و آرشیو
C30s 57,000 ریال 2000 3.51% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 69,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 65,900 ریال -1100 1.64% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 56,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 53,200 ریال 500 0.94% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 53,100 ریال 400 0.75% نمودار و آرشیو
552R Maroun 53,100 ریال 400 0.75% نمودار و آرشیو
510L Jam 56,300 ریال 700 1.24% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 56,500 ریال 1700 3.01% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 98,500 ریال نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 77,800 ریال 300 0.39% نمودار و آرشیو
548R 56,800 ریال 800 1.41% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 56,800 ریال 800 1.41% نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 62,900 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 43,700 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 42,700 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand kaf 23,200 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand 22,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand kaf 21,500 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 94,400 ریال -600 0.63% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال 1000 1% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 64,000 ریال 1400 2.19% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖